Van Aardenne schrijft brief aan Kamer Amsterdam ki Na reces meer nieuws over hervormingen hoger onderwijs Dertien miljoen voor niet uitvaren vissers mode Dut man Westduitsers in KLM-rechten in Australië VS veroordelen vonnissen in commerciële Mogelijk fusie Volker-Stevin Schoten bij overval in Bulgarije gearresteerd Sovjet-Unie ter discussie Damiate Pers i Weer vrijspraak in proefproces „Deep Throat” bindingen VOO Toch onderzoek I I s/|l| 1 QQ 8 1 m 1 arisen vakkledmg Minister Van der Stee: Umuider Courant W ons komen 1 J veel vakmensen, logisch dat je dan vakwerk wil everen. Flirt met de zon. 8 NIEI P Chileen weet niets van ontvoering Caransa L.,' - Ö8 I de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JUNI DONDERDAG 22 DO 1 'tv cz> RESTAURANT VI Voorbarig Politici IJN ren is Umui versa Umu: sterd; buitel daark sten I nu hi opgei (ATC seriei Potjes w CQ 8 o s H Stemmen van 31 mei Hertelling in Amstelveen uJ m Q (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Nederlands- Duitse samenwerking in de vlieg tuigindustrie (Fokker-VFW) biedt weinig uitzicht op behoud van Fokker als een fabriek die zelf vliegtuigen kan ontwikkelen en bouwen. Om dat in de toekomst toch mogelijk te maken, is inter nationale aansluiting met een an- -dere vliegtuig bouwende natie no dig. In de eerste plaats moet daar bij gedacht worden aan verstevi ging en uitbouw van de relaties met de Franse vliegtuigindustrie. CQ 3 (ADVERTENTIES) Minister ziet weinig toekomst K laat bruinen 7) (ADVERTENTIE) Xj AB VA doet niet bezuinigingen mee aan <r VÜ 0,70 145,- breiding van de internationale relaties, met name met Frankrijk; t Dat is de mening van minister Van Aar denne (Economische Zaken) over de actue le en toekomstige situatie in de Nederland se en Europese vliegtuigindustrie. De mi nister deelt dit mee in een brief aan de Tweede Kamer, die volgende week met de bewindsman over dit onderwerp zal spre ken. Van Aardenne is tot deze conclusie geko men op grond van de volgende economi sche overwegingen: 1. De voortgang van de Nederlands- Duitse samenwerking is nog onduidelijk na het echec met de VFW-614 (die uit de produktie is genomen); 2. Op korte termijn zal een beslissing moeten worden genomen over het Airbus B-10-project. Naast de positieve werkgele genheidsaspecten die hieraan verbonden zijn voor Fokker, biedt deze participatie de mogelijkheid tot versteviging en uit- DEN HAAG. Van de 17 miljoen gul den die minister Van der Stee wil uittrek ken voor steun aan de Nederlandse vis sers, is 13 miljoen gulden bestemd voor een stilligregeling. (vervolg van pagina 1) (Van onze Haagse redacteur Theo Klein) Om de vangsten te beperken zullen de reders zoals gemeld, hun schepen dit jaar gemiddeld tien weken aan de wal moeten laten liggen. De eigenaars van kotters (voor de kleine visserij) krijgen in die periode 2960 per week per schip om de kosten te dekken, de haringvissers ontvangen ƒ8100 per week. Daarvan moeten ook de bemanningsleden worden betaald die als „maatschapvis- sers” (kleine zelfstandigen op schepen) te boek staan. Dutman vindt het niet voorbarig om stakingen uit te roepen, zonder de inhoud van de ombuigingsplannen te kennen: „Wij hebben van minister Wiegel een brief ontvangen, waarin ons werd medegedeeld dat de ambtenaren de komende drie jaar in totaal drie procent moeten inleveren. Voorts beschikken wij over informatie dat de commissie-Bosman zal adviseren tot herziening van de pensioenregeling van het overheidspersoneel. Nou, daar zullen geen verbeteringen uitrollen maar ver slechteringen. Op grond van die feiten gaan wij door middel van acties flink van de toren blazen.” Dutman ontkent dat er sprake kan zijn van een politieke staking. „De politieke kleur van onze werkgever interesseert ons totaal niets". Is het dan niet een volstrekt normale zaak dat politici zich ook uitlaten over bezuinigingen op ambtenarenvoorzienin gen als onderdelen van het totale beleids- ombuigingspakket? Dat is toch niet meer dan hun taak? Geïrriteerd wuift Dutman dit argument weg. Hij wijst daarbij met nadruk op de gebrekkige manier waarop minister Wie gel tot nu toe het overleg met de ambtena renorganisaties heeft gevoerd. Het onderzoek van prof. V. Halberstadt, mr. C. de Kam en ingenieur F. van Her waarden heeft uitgewezen dat de ambte naren er netto en in koopkracht de laatste jaren aanmerkelijk beter zijn afgekomen dan de werknemers in het bedrijfsleven. Maar dat het trend beleid verreweg „op geschoond” moet worden, omdat er nog elementen in zitten zoals bijvoorbeeld de dubieus geworden of de Britten de ontwik keling van een motor voor de F-28 Super (RB-432) nog op zich willen nemen. Boven dien is duidelijk dat de Fransen de Neder landse deelname aan het Airbusproject zien als een voorwaarde tot participatie aan de F-28 Super. Voorts speelt hierbij de keus van de opvolger voor de Neptune een rol. Zoals bekend is de Franse Atlantic momenteel hiervoor de voornaamste kan didaat. Volgens het hof is niet gebleken, dat de verdachte, de Amsterdamse bioscoopex ploitant Flora BV, de film heeft verspreid of openlijk tentoongesteld in de zin van artikel 240 van het Wetboek van Straf recht. De exploitant kon maar over één exem plaar van „Deep Throat” beschikken, zo dat van verspreiding geen sprake is, aldus het arrest. WASHINGTON/MOSKOU (Reuter). De Verenigde Staten hebben gisteren de vonnissen tegen de twee joodse activisten in de Sovjet-Unie, Slepak en Nudel, ver oordeeld en ze „buitensporig zwaar” en „duidelijk in strijd met letter en geest van de slotverklaring van Helsinki” genoemd. Haarlem: Gr. Houtstraat 180 Winkelcentrum Schalkwijk, Rivéradreef 26 Alkmaar: Laat 161 DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning ROME (Reuter). De Chileen die in Rome was opgepakt omdat hij in bezit bleek van geld, dat heeft gediend om de Amsterdamse zakenman Maup Caransa vrij te kopen, heeft gisteren ontkend, dat hij iets van de ontvoering weet. 3. De Fransen willen deelnemen in het Super F-28-project, waardoor het moge lijk zou worden om de Franse CFM-56- motor te gaan gebruiken als mogelijk al ternatief voor de Britse Rolls Royce RB- 432; 4. Het Britse voornemen om de HS-146 verder te ontwikkelen. Dat kan een directe bedreiging gaan vormen voor de F-28 en de F-28 Super van Fokker. Pogingen van onder andere de Europese Commissie om de Engelsen van dit voornemen af te hou den, hebben tot nu toe geen resultaat opge leverd. De Britten hebben dit project no dig om hun vliegtuigindustrie draaiend te houden. Het is hierdoor volgens Van Aardenne 7) 7) AMSTERDAM (ANP). Schietend met pistolen zijn gisterochtend twee mannen na een overval op de groothandel in edel stenen Shalom Serri in Amsterdam ontko men aan de politie. Bij het tegenvuur van de politiemannen is vrijwel zeker een overvaller gewond. De daders belden omstreeks half tien aan bij het bedrijf, bedreigden de secreta resse die open deed met een pistool en liepen naar de kluis, waar zij twee em ployees licht verwondden door ze met de kolven van de vuurwapens op het hoofd te slaan. Terwijl de mannen nog binnen wa ren, arriveerde de politie. Schietend op de politie stormden de rovers naar buiten en namen de vlucht 'met een auto, die later met een lekgeschoten band werd terugge vonden. Vanochtend is bekend geworden dat de buit een inkoopwaarde heeft van zevenhonderdduizend gulden. AMSTERDAM. (ANP) Het gerechts hof in Amsterdam heeft de verdachte in het proefproces over de pornofilm Deep Throat, vanmorgen in hoger beroep vrij gesproken. Daarmee bevestigde het hof het vonnis van de rechtbank in de hoofd stad van februari dit jaar. Wel is het hof op andere gronden dan de rechtbank tot zijn uitspraak gekomen. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18, 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 per maand per kwartaal per post per jaar per post 4 if las aai na ne: SCHIPHOL, DEN HAAG. Een door de Australische overheid ingestelde com missie voor luchtvaartpolitiek heeft de Australische regering geadviseerd de lan dingsrechten voor de KLM in dit wereld deel in te trekken. compensatie voor sociale premies die de ambtenaren nog nooit hebben betaald, wordt niet nodig geoordeeld door Dutman. Van hebbei IPK. e vermo van IJ terwijl IPK z De ni sluis kent 1 minde procei Als w Amste koper nen. A 25 pre De gekoc BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Reserveren: 023-263600 s Maandags gesloten I Naast de 13 miljoen gulden heeft minis ter Van der Stee 4 miljoen gulden uitge trokken voor een sanering van haringsche pen die vóór 1966 werden gebouwd: 13 stuks. Die sanering zal echter op vrijwilli ge basis moeten geschiedeh. De bewindsman wil de eigenaren hier mee in de gelegenheid stellen de schepen die wellicht te oud zijn om nog op herstel van de haringvangst te kunnen wachten, uit de vaart te nemen. Van der Stee geeft daarvoor 1000 per brutoregisterton en een bijdrage voor diepvriesinstallaties. De minister maakte vanmorgen zijn na tionale steunmaatregelen bekend, nadat gisteren in Luxemburg duidelijk was ge worden dat het EG-overleg over de visse- rijproblemen door de afwijzende houding van Engeland, nog muurvast zit. Hij heeft de hoop opgegeven dat dit jaar in Euro pees verband nog iets zou kunnen worden bereikt. „En als het al moet en gaat gebeuren dan hebben wij ook enkele potjes op het vuur staan. Dan zullen wij een totaal andere trendmethodiek verlangen, waarbij wordt uitgegaan van de werkelijk betaalde lonen in het bedrijfsleven in plaats van de rege lingslonen, want er wordt altijd nog vaak boven het contractloon betaald in het be drijfsleven, in de vorm van zwart loon en toeslagen. Dat gebeurt in 15 procent van het bedrijfsleven en betekent één procent van de lonen. „Eén procent dat de ambte naren via het trendbeleid niet hebben ge kregen”. Dutman meent dat de regering de twee miljard die zij nu bij de ambtenaren denkt te kunnen halen wel op een andere manier kan vinden. „Ze moeten het verplaatsen van complete rijksdiensten in het kader van het spreidingsbeleid maar achterwege laten. Dat kost veel geld en levert niets op. Ook een geheel nieuwe bestuurlijke inde ling van het land vindt de ABVA-topman niet nodig en te kostbaar. Vanmiddag vond alsnog het vorige week donderdag uitgestelde onderhoud tussen mevrouw Gardeniers en de vaste Tweede- Kamercommissie voor CRM over de posi tie van Veronica plaats. Volgens een woordvoerder van haar departement heeft de minister nog altijd geen beslissing over de C-status van Veronica genomen. De vertegenwoordigers van PvdA en CDA zullen er in het overleg met de be windsvrouw op aandringen, dat dan de resultaten van het onderzoek voor 1 juli bekend moeten zijn. Zij voelen er weinig voor Veronica een C-status te verlenen zonder dat bekend is of de VOO aan de Omroepwet voldoet. Er worden grote pro blemen voorzien als Veronica achteraf de C-«tatus zou moeten worden ontnomen. ROTTERDAM-UTRECHT. De bestu ren van Koninklijke Adriaan Volker Groep NV in Rotterdam en Stevin Groep NV in Utrecht voeren besprekingen om de mogelijkheden na te gaan om tot een volledige fusie te komen, aldus een geza menlijke bekendmaking. De motieven voor deze fusie worden door de besturen als volgt samengevat: „Mede gezien de ontwikkelingen op de Nederlandse markt is het voor de bedrij ven noodzakelijk de postitie op de buiten landse markt verder te versterken en uit te breiden. Hierbij worden Adriaan Volker en Stevin geconfronteerd met buitenland se concurrenten, die dikwijls veel groter zijn en over een breder produktpakket beschikken, alsmede een betere geografi sche spreiding te zien geven”. „De besturen van Stevin en Adriaan Volker zijn van oordeel dat, om deze con currentie op optimale wijze het hoofd te bieden, een schaalvergroting gewenst is”. BONN (AP). Bulgaarse veiligheids- eenheden, bijgestaan door een speciale afdeling van de Westduitse politie, heb ben dinsdag onder meer de op 27 mei ontsnapte Till Meyer gearresteerd. Meyer, veroordeeld wegens terroristi sche activiteiten werd op 27 mei door vier vrouwen uit de Westberlijnse gevangenis gehaald. De politie gelooft, dat een van die vier, Gabriele Rollnik tot de overige drie arrestanten behoort, die dinsdag werden opgepakt. Het viertal is vannacht naar de Bondsrepubliek gevlogen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Na het zomerreces zal de regering duidelijkheid verschaffen over de koers die het hoger onderwijs volgens haar moet volgen. Minister Pais heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens de behandeling van het wetsontwerp dat een jaar uitstel beoogt van herstructurering van het weten schappelijk onderwijs. De bewindsman zei niet onwelwillend te staan tegenover een amendement van WD en CDA, waarin om twee jaar uitstel wordt gevraagd. Hij benadrukte echter, dat doorgaan op de huidige weg zal leiden tot een verslechtering van de situatie in het hoger onderwijs. ADVERTENTIES; telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- f 162,50 215,- losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als het aan de Algeme ne Bond Van Ambtenaren (ABVA) ligt is geen enkele maatregel van het kabinet inzake de ambtenarensalarissen be spreekbaar. „Wij wensen niet mee te doen aan de bezuinigingsoperatie. Dat is ons uitgangspunt en dat blijft het. Wanneer onze werkgever in plaats van over salaris sen wil praten over de werkgelegenheid in de overheidssector, dan is dat voor ons een zaak die volstrekt bespreekbaar is. Er kan echter geen sprake van zijn dat wij akkoord gaan met bezuinigingen wanneer daarmee werkgelegenheid in onze sector zou worden gecreëerd. Wij wensen de kop peling bezuinigingen en werkgelegenheid niet te maken”. s<!' '-I Het besef groeit, ook bij diverse orga nisaties, dat de situatie in het hoger onder wijs steeds problematischer aan het wor den is, aldus de minister. Pais vreest dat één jaar uitstel niet vol- doende is om daarin verandering te bren-, gen. Pais denkt tenminste twee jaar nodig te hebben, zeker als de Kamer zijn onlangs uitgebrachte voorstellen aanvaardt, die zijn vastgelegd in de nota-Hoger onderwijs voor velen. Die nota, zo vindt de bewinds man, moet zo spoedig mogelijk door de Kamer worden behandeld. diverse kleuren en dessins. Maten 40 t/m 19.- (Van onze RTV-redactie) DEN HAAG. Het door de Omroep- raad gevraagde onderzoek naar mogelijke commerciële invloeden in de Veronica Omroep Organisatie (VOO) is vandaag in gang gezet. Een aantal accountants gaat de boeken (jaarverslagen, enz.) van de adspirant-omroep doorlopen. Eerder heeft de regeringscommissaris voor de omroep in opdracht van minister Garde niers van CRM de VOO schriftelijk om medewerking bij zo’n onderzoek ge vraagd. Aldus het bikkelharde standpunt van ABVA-voorzitter Jan Dutman aan de vooravond van de ambtenarenstaking, waardoor morgen in de grote steden Rot terdam en Amsterdam, en ten dele in Utrecht en Groningen de openbare dien sten „plat” gaan. Als hem gevraagd wordt of hij het niet eens is met de doelstelling van het kabinet- Van Agt enige loonmatiging terwille van de werkgelegenheid zegt Dutman: „Van Agt heeft ons wel voorgehouden, dat zoiets de inhoud van zijn „heilsplan” zal zijn, maar wij weten dat nog niet. Wij moeten eerst alles op een rijtje zien voordat we daarover onze houding kun nen bepalen. Wij moeten nog zien of alles inderdaad wel nodig is terwille van de werkgelegenheid. Voorlopig vrezen wij dat het heilsplan van het kabinet begint met het inleveren van een groot aantal arbeidsplaatsen als gevolg van bezuinigin gen in de overheidssector, met name in het onderwijs, gezondheidszorg, bejaarden- werk en de welzijnssector”. De Amerikaanse ambassade in Moskou zal de zaak van de twee dissidenten bij de Russische autoriteiten bepleiten, zo is be kendgemaakt. Vladimir Slepak werd gisteren door een Moskouse rechtbank tot vijf jaar interne verbanning veroordeeld, wegens „ergerlij ke straatschenderij”. Slepak is lid van de zogeheten Helsinki-groep, die toeziet in hoeverre de Sovjet-Unie de Helsinki- afspraken nakomt. De joodse dissidente Ida Nudel, is op dezelfde aanklacht tot vier jaar interne verbanning veroordeeld. Over de vonnissen zijn verder geen bij zonderheden bekend. AMSTELVEEN (ANP). De stemmen die bij de raadsverkiezingen van 31 mei in Amstelveen werden uitgebracht zijn van daag opnieuw geteld. De gemeenteraad nam gisteravond unaniem het besluit daartoe. D’66 had om hertelling gevraagd omdat de democraten op 31 mei één stem te kort kwamen voor een restzetel. Deze restzetel ging naar het CDA dat met elf zetels in Amstelveen de grootste partij werd. D’66 haalde drie zetels en vroeg direct na het bekend worden van de uitslag een hertelling aan. Het hoofdstembureau wei gerde echter. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat een gemeente weken na de raadsver kiezingen overgaat tot hertelling. Voor zover het Haagse ministerie van Buitenlandse Zaken weet, is er echter nog geen beslissing over de landingsrechten genomen. Behalve de KLM zijn door de Australische commissie ook andere Euro pese luchtvaartmaatschappijen genoemd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei te verwach ten, dat de KLM haar landingsrechten niet zal verliezen. „In het licht van het 40-jarig bestaan van de KLM-diensten op Australië en van de voortreffelijke relatie tussen de twee lan den vertrouwt de Nederlandse regering er op dat een negatieve beslissing voor de KLM niet zal worden genomen”, aldus de woordvoerder. 1 i 0J 1 CQ i Een fijne zomerjapon. die uw armen vanzelf laat bruinen 7) 2 Van polyester/jersey in I •ir ABVA-voorzitter J. Dutman: „De politieke kleur van onze werkgever interresseert ons totaal niets”. Wel is de ABVA-voorzitter kwaad op een aantal politici. „Aantjes, Rietkerk en Ny- pels lopen met olifantspoten door het over leg. Zo weet de minister zich al bij voor baat geruggesteund voor zijn plannen door een ruime meerderheid in de Tweede Kamer”. in samenwerking Fokker-VFW S Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4