Verfrissende nieuwtjes in opzet activiteiten streven naar meer Elvis Costello in een dwangneurotische stijl Ook in 1979 weinig ruimte voor toneel en ballet Alte Pinakothek München gaat tijdelijk dicht HOIMNDFESI MM 7810M ftNDFESTTVAL V Uit opzet orgelmaand blijkt openheid Expositie over „vrouwelijk studiewonder Opnieuw records Hirsch-veiling HOIUNDFEST W 78 HOM ANDFESmRl WEI Ongewone vitaliteit en groei van rocktalent Gestolen vrachtwagen met schilderijen leeg teruggevonden Op de hielen Volgend jaar I Wijziging Draaiorgelfestival 15 VRIJDAG 2 3 KUNST JUNI 19 7 8 (Van onze kunstredactie) HAARLEM. „Ach, de meeste zaken die betrekking hebben op de Haarlemse Orgelmaand liggen nogal voor de hand natuurlijk, maar we proberen er elk jaar een fris tintje aan te geven”. Dat liet Haarlems oud-wethouder Daaf Geluk zich woensdagmiddag ontvallen nadat woensdag ten stadhuize het programma van de jaarlijkse terugkeren de orgelmanifestatie voor publikatie was vrijgegeven. Maar misschien was de heer Geluk, voorzitter van de Stichting Internationaal Orgel- concours die het gebeuren coördineert, wat te bescheiden. Uit nogal wat plezierige toevoegingen die het programma vermeldt, blijkt name lijk dat het het stichtingsbesuur ernst is om de Haarlemse bevolking en bezoekers van de stad nog meer te betrekken bij de orgelmaand dan voorheen. :ijd ui bij en bij 1 ÜT**" <01 l- J- (Van onze kunstredactie) JOHN OOMKES Thema festival goed aangeslagen s vier ringen 11. stijlvol '1st. jfe Donderdagavond leek de manier waar op CosteUo met zijn driemans groep The t Attractions in Theater Carré (Vanavond speelt hij in het Haags Congresgebouw) in ons land debuteerde veel op een dwang- F neurose. In een moordend tempo wordt door hem een selectie van songs gebracht, die afkomstig zijn van de albums My Aim is true en This Years Model. Het afgeladen Carré, dat gedurende de volledige tijd dat het concert in beslag neemt, zindert van de spanning vanwege de ongewone samen ballende vitaliteit die CosteUo en de zijnen uitstralen, jubelt en juicht. Het onafhankelijke Londense Stiff-label bracht in 1977 dankzij het talent van een van de oprichters, Jake Riviera, een aan tal, grote, deels nieuwe talenten voort als The Damned, CosteUo, Nick Lowe, lan Dury, Wreckless Eric en Larry Walhs. Vrijdag 23 juni Amsterdam. Sluitingsmanifestatie (20 uur) „Nestival” in de Nes. Scheveningen. Circustheater (20.15 uur): Der gute Mensch von Sezuan. Rotterdam. De Doelen (12.45 en 20.15-03 uur): Rotterdam Folk ’78. Utrecht. Stadsschouwburg (20 uur): Ehimomo-ensemble. Stadsschouwburg (20.30 uur): La carpa de los raquachis. en 15 uur zullen de straatorgels te vinden zijn nabij de Hema, in de Barteljorisstraat, in de Lepelstraat, aan het begin van de Grote Houtstraat en verderop nabij het Verwulft, op de hoek van de Stoofsteeg en de Gedempte Oude Gracht, nabij het Post kantoor, op de Nieuwe Groenmarkt en aan het Krocht. De bedoeling van dit speciale evenement is om een groter publiek te attenderen op het feit dat de straatorgels alle aandacht verdienen. Het is een stukje orgelcultuur dat zich in Nederland heeft weten staande te houden, ondanks het feit dat het piere mentenbestand na de Tweede Wereldoor log met honderden is afgenomen. Het aan tal beroepsorgeldraaiers slinkt nog steeds. Van de 60 a 70 draaiorgels die nog in ons land in exploitatie zijn, wordt zo’n vijftig percent door liefhebbers in vrije tijd gere den. Zo’n 20 a 30 stuks lijden daarnaast arbeidsloos en verkommerd bestaan. -A- Elvis CosteUo heeft een eigen uitdrukkingswijze gevonden. Hier tijdens zijn Neder lands debuut donderdagavond in Carré. (Foto Lex van Rossen). Bavokerk de welbekende Toccata en Fuga in d-moll van Bach wordt gespeeld. Daar na zal door de vier deelnemers aan het orgelconcours op het Müller-orgel hetzelf de werk om beurten worden gedraaid op een van de negen straatorgels, de Arabier van de gebroeders Perlee uit Amsterdam. Dit heuse draaiorgelfestival zal door een deskundige jury worden beoordeeld. We zullen in een later stadium hier nog op terugkomen. Voordat we vertellen wie aan het impro visatieconcours deelnemen, eerst wat uit voeriger informatie over het openingscon cert van de orgelmaand. Ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van Olivier Messi aen kwam het de organiserende stichting juist voor dit concert aan zijn werk te wijden. Op zich een juist eerbetoon aan een van de grootste orgelcomponisten van de twintigste eeuw, die er helaas zelf niet getuige van zal kunnen zijn in verband met een toernee door Japan. Twee grotere wer ken, de Messe de la Pentecöte voor orgel en Trois petites liturgies de la Présence divine voor koor en orkest staan op het programma op dinsdag 4 juli. Als organist zal de Parijse organist Louis Thiry, die als Messiaenkenner bij uitstek geldt, aantreden, terwijl de Neder landse Bachvereniging onder leiding van Charles de Wolf en in samenwerking met het Amsterdams Kamerokest garant staan voor koor- en ensemblewerk tijdens dit met veel verwachting tegemoet geziene openingsconcert in de Grote of St. Bavo kerk te Haarlem. Speciale aandacht gaat uit naar de Trois petites liturgies omdat het werk voor een bijzondere bezetting is gecomponeerd en destijds bij de wereld première nogal wat stof deed op waaien. Naast een meerstemmig vrouwenkoor, stijkorkest, piano, celesta, vibrafoon, tam tam, Chinese Cymbaal en maracas is de overkomst gewenst uit Parijs van de On des Martenot, welk electronisch instru- A Frans de Ruiter, waarnemend di recteur Holland Festival, „de con frontatie met niet-westerse kunst uitingen is bijzonder goed beval len”. Voor wat betreft de improvisatiewed- strijd is de komst van de jonge Weense organist Martin Haselböck voor ingewij den geen verrassing. Vorig jaar zat hij Jan Raas, die toen het concours voor de derde achtereenvolgende maal op zijn naam schreef, verrassend dicht op de hielen. Naast hem zullen de Engelsman Malcolm Hill en de Nederlanders Joost Langeveld uit Nijmegen en Gijsbert van Schoonho ven uit Deventer het strijdperk betreden. Zoals gebruikelijk geven de deelnemers op woensdag 5 juli eerst acte de présence tijdens een regulier concert, voordat de volgende dag in de Oude Baaf de improvi- satiewedstrijd zal worden gestreden. Op vrijdag 7 juli zullen de juryleden, die hun improvisatietalenten op waarde zullen gaan schatten, er zelf achter de speeltafel van het Müller-orgel plaatsnemen voor een concert. Het zijn Torsten Hilsson uit Zwe den, Hans Gebhard uit West-Duitsland en Jean Langlais uit Frankrijk. De nieuwe wisselprijs die de organise rende Stichting Internationaal Orgelcon cours overigens voor de winnaar ter be schikking heeft gesteld is een clavichord, dat vervaardigd is door G. C. Klop uit project van John Cage, maar, aldus Frans de Ruiter, „Het thema is geen ijzeren wet. Als we iets goeds kunnen krijgen, wat niet in het thema past, moet je het toch bren gen, vind ik, daarvoor is het te belangrijk”. Volgend jaar zal het thema van het Hol land Festival zijn „Kunst in conflict, con flicten in de kunst”. Voor 1980 wordt gedacht aan een terugblik op de twintigste eeuw, maar een definitieve formule is er nog niet. Wat volgend jaar betreft, vast staat dat de Nederlandse Opera Stichting voorstel lingen zal geven van Tristan und Isolde van Richard Wagner onder leiding van Hans Vonk. Vast staat ook dat het Resi- dentie-Orkest Schönbergavonden zal ver zorgen. Met Louis Andriessen, Luciano Berio en Steve Reich wordt gepraat over nieuwe composities. Verder is er al veel gereisd en rondgekeken, zijn er kontakten met buitenlandse opera- en toneelgezel schappen, maar valt er nog niets definitief te zeggen. Of er binnen het thema, „Kunst in con flict, conflicten in de kunst”, ook aandacht zal worden besteed aan de jaren zestig - Notenkrakers, Actie-tomaat - valt nog niet te zeggen, aldus Frans de Ruiter. Ook volgend jaar zal muziek de grootste plaats in het programma van het Holland Festival innemen. „Natuurlijk wordt er gestreefd naar gelijke aandacht voor mu ziek, toneel en ballet, maar muziek is dood eenvoudig veel goedkoper,” aldus De Rui ter. „Wij willen best wel meer toneel en ballet in het programma opnemen, maar wij hebben beperkte financiële mogelijk heden. De grote buitenlandse theater- produkties omvatten rond de honderd man, zoals dit jaar de Volksbühne en ook de buitenlandse balletgroepen komen met veel mensen. Bovendien zijn er te weinig zalen voor grote theater-produkties, nog afgezien van het feit dat de grote produk- ties opbouwdagen nodig hebben. En iede re opbouwdag is een verloren speeldag”. Zo kwam de Westduitse kunsthan delaar Reinhard Sietz voor bijna vijf miljoen gulden in het bezit van email medaillon uit de 12e eeuw dat wordt toegeschreven aan de Nederlandse goudsmid Godefroid de Claire. Het is het hoogste bedrag dat ooit betaald is voor een email kunstvoorwerp. Er gingen gistermorgen voorwer pen onder de hamer die in totaal 25 miljoen gulden opbrachten. Een ver gelijkbare verzameling die vorig jaar op een ochtend werd geveild, bracht toen bijna drie ton minder op. LONDEN. Op de veiling van de kunstverzameling van wijlen baron Von Kirsch in het Londense veiling huis Sotheby’s zijn gisteren opnieuw records gebroken. Met het dakherstel wordt een begin ge maakt met een omvangrijke restauratie die in totaal vijf jaar zal duren en ruim 13 miljoen gulden gaat kosten. De Alte Pinakothek is tussen 1826 en 1836 gebouwd in de stijl van een Floren tijns renaissancepaleis. In de Tweede We reldoorlog werd het gebouw zwaar be schadigd en het duurde tot 1964 voordat het volledig voor het publiek kon worden opengesteld. De Alte Pinakothek bevat onder meer tal van beroemde werken van Nederlandse schilders uit de 17e eeuw. Zo’n 300.000 bezoekers komen elk jaar kijken. (Van onze kunstredactie) MÜNCHEN. De Alte Pinakothek in München die tot de beroemdste musea in de wereld moet worden gerekend, gaat in oktober wegens noodzakelijk dakherstel dicht. Het ligt in de bedoeling dat de werkzaamheden een half jaar zullen du ren. In september van het vorige jaar werden om dezelfde reden reeds drie za len van het gebouw voor het publiek gesloten. Garderen en verfraaid is door de Haarlem se kunstenaar Jan Verburg. Tot slot valt te melden dat de belangstel ling voor deelname aan de Orgelacademie, die de Orgelmaand zal besluiten, traditie getrouw groot is. Zo’n 65 organisten die in het bezit zijn van het einddiploma conser vatorium en zich willen specialiseren in een bepaald aspect van de orgel-literatuur, hebben zich aangemeld. De cursisten zijn afkomstig uit vrijwel alle Europese lan den, maar ook Canadezen, Amerikanen, Nieuw-Zeelanders, Australiërs en Japan ners hebben zich ingeschreven. In de samenstelling van het docenten corps zoals we dat enkele tijd geleden al meldden, is een wijziging opgetreden. De Haarlemse stadsorganist Piet Kee neemt de cursus Bach en Baxtehude over van Anton Heiller, die door een plotselinge ziekte heeft moeten afzeggen. Voor de rest luidt de samenstelling van het docenten corps: Kenneth Gilbert uit Frankrijk (kla vecimbel), Luigi F. Tagliavini uit Italië (Italiaanse en Spaanse orgelliteratuur), en de Westduitser Gisbert Schneider (Reger, Hindemith, Reda en Kluge). Naast Piet Kee onderwijzen de Nederlanders Louis Toebosch in improvisatie, Ewald Kooiman in Klassieke Franse orgelliteratuur en Ton Koopman in Sweelinck en tijdgenoten. Te zijnertijd komen we ook op de orgelacade mie, de belangrijkste in zijn soort in Euro pa, terug. Op diezelfde zondagmiddag 9 juli zullen de negen draaiorgels elkaar om 15 uur ontmoeten op de Grote Markt. Daar zal via een geluidsinstallatie te beluisteren zijn hoe op het Müller-orgel in de Grote of St. UTRECHT (ANP). In het Utrechtse Universiteitsmuseum is van 28 juni tot 10 augustus een tentoonstelling te zien over het leven van Anna Maria van Schuurman. Reeds twee eeuwen voordat Aletta Jacobs als eerste vrouwelijke stu dent tot de universiteit werd toegelaten, trachtte Anna Maria van Schuurman haar tijdgenoten ervan te overtuigen dat ook vrouwen geschikt zijn om te studeren. De orgelklanken zullen dit jaar niet uit sluitend binnen de muren van de plecht statige Grote of St. Bavokerk te beluiste ren zijn. Weliswaar zal daar op dinsdag avond 4 juli het aan de Franse componist Olivier Messiaen gewijde openingsconcert plaatshebben, speelt er zich vervolgens drie dagen lang het improvisatieconcours af en zal het Müller-orgel diverse malen tijdens de Internationale Zomeracademie voor Organisten (van 7 tot 23 juli) dienst baar zijn, maar er is méér. Zo zal het klapstuk van de orgelmaand een dag zijn die het draaiorgel, een karak teristiek onderdeel van het Hollandse straatbeeld, een centrale plaats verschaft, en tegelijkertijd dient als een luchtig inter mezzo tussen het spannende improvisatie concours en de immer zware weken van de zomeracademie. Op zondag 9 juli zullen negen, in voortreffelijke staat verkerende pierementen hun klanken in de Haarlemse binnenstad rondstrooien. Tijdens het eer ste gedeelte van deze hopelijk zonnige dag, die mede dankzij de krachtdadige hulp van de actieve Kring van Draaiorgelvrien- den en de raad van pierement-liefhebber Mr. Romke de Waard tot stand kon komen, zullen de orgels binnen loopafstand van de Grote Markt worden geplaatst. Tussen 13 AMSTERDAM. Van de nieuwe lich ting rockmusici die Groot-Brittannië vor- rig jaar in zulke groten getale voort bracht, zullen maar weinigen langdurig succes beschoren zijn. Eigenlijk is Elvis CosteUo de enige waarover publiek en pers gelijkluidend denken. Hij is onge twijfeld een van de grootste talenten van de jaren zeventig, ook al ziet hij daar met zijn geforceerde houding, grote platvoe ten, grauwe burgermanskloffie en Buddy Holly-bril misschien niet dadelijk naar uit. Maar het is een feit dat CosteUo als geen andere de kunst verstaat om strakke songs te schrijven die aanslaan door de combinatie van ritmische vitaliteit, een voudige structuur en kale melodie. Er lag nog slechts een schilderij in, van 2.40 bij 1.20 meter, dat kennelijk is achter gelaten omdat het te groot was. Het was het minst waardevolle van de gestolen schilderijen, waaronde Gaugin’s „Portret van Madeleine Bernard” en twee werken van Sisley. De totale waarde van gestolen schilderijen bedraagt bijna acht miljoen gulden. De vrachtwagen verdween toen de chauffeur in een café naar de dichtstbij zijnde politiepost vroeg. De schilderijen waren net terug uit de Chinese hoofdstad Peking en de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel waar zij op tentoon stellingen hadden gehangen en werden teruggebracht naar de provinciale musea waar zij oorspronkelijk vandaan kwamor. Dat dat in de 17e eeuw niet zo vanzelf sprekend was als nu blijkt wel uit de argumenten die men tegen de leergierige vrouw inbracht. Tegenstanders van stude rende vrouwen meenden dat „de vrouw nogal dom is en dat tot het beoefenen der wetenschap een goed verstand geëist is, wil men niet tevergeefs werken”. En als dat argument niet opging hadden de man nen het argument achter de hand dat „het voor de vrouw voldoende is weinig te we ten om haar roeping te vervullen”. Anna Maria van Schuurman accepteer de deze argumenten echter niet en schreef een brochure waarin zij met veertien tege nargumenten trachtte aan te tonen dat haar stelling „aan een christin past de beoefening der wetenschap”, juist is. De Utrechtse Hoogleraar en theoloog- Voetius (Met wie ze bevriend was) raakts van haar gelijk overtuigd, maar wilde haar niet openlijk opnemen in zijn gehoor tij dens zijn colleges. Daarom kreeg zij een aangrenzend kamertje, waarin zij de colle ges van Voetius ongezien kon volgen. In 1636 vroeg de senaat van de academie aan Anna Maria een lofzang in het latijn te schrijven ter gelegenheid van de opening van de academie. Met dit gedicht werd zij in heel Europa bekend. Dat had tot gevolg dat zij een vriendenkring van internationale allure opbouwde. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Vandaag eindigt het 31ste Holland Festival, dat volgens de leiding van het festival zeer bevredigend is verlopen. „Juist die voorstellingen waarvan we niet wisten of ze zouden aanslaan zijn verrassend goed bezocht. De confrontatie met niet-westerse kunstui tingen is bijzonder goed bevallen. De niet- westerse volksmuziek en volkskunst trok ken in de meeste gevallen volle zalen”, aldus de waarnemend directeur van het Holland Festival, Frans de Ruiter. waar veel van de voorstellingen van niet- westerse volksmuziek en volkskunst plaats hadden, is uitstekend geweest. De drie zalen daar, het Soeterijntheater, de Lichthal en de Aula zijn de afgelopen weken vrijwel voortdurend uitverkocht geweest. De opkomst in Amsterdam was overigens over het geheel zeer goed, ter wijl dat in Den Haag en Rotterdam minder was. De moeilijk liggende voorstellingen, die wat meer nieuwsgierigheid van het publiek vroegen hebben daar weinig men sen getrokken”, aldus De Ruiter. „Met name eigentijdse muziek lag moeilijk in deze twee steden. Het bezoekersaantal bij het concert van The London Sinfonietta in Rotterdam was teleurstellend. Hoe het bui ten de Randstad is verlopen, is nog niet definitief te zeggen, maar daar schijnen de kleine zalen goed bezet te zijn geweest”. Een vergelijking met vorige jaren is moeilijk te maken, omdat het programma totaal anders was. „Door ieder jaar een ander thema te nemen, wordt iedere keer een ander publiek aangeboord. Maar in het algemeen zou je kunnen zeggen dat wat Amsterdam betreft de publieke be langstelling hetzelfde is gebleven, wat Den Haag en Rotterdam betreft lag het wat MARSEILLE. (ANP/AP). Een vrachtwagen met dertien schilderijen die dinsdagmiddag in Marseille was gestolen is donderdagochtend op een parkeerter rein bij de autoweg Aix-en-Provence- Marseille bijna leeg teruggevonden. moeilijker dan voorafgaande jaren”, aldus de waarnemend directeur. Frans de Ruiter is wel te spreken over de manier waarop de Nederlandse kranten aandacht hebben besteed aan het Holland Festival. „De voorpubliciteit was formida bel. Tijdens het festival had je natuurlijk de wereldkampioenschappen voetbal, waardoor er misschien minder ruimte was. De recensies waren volgens hem over het algemeen gustig. Wel was te merken, aldus De Ruiter dat de recensenten, die georiënteerd zijn op klassieke westerse muziek, moeite hadden met de niet- westerse kunstuitingen”. De leiding van het Holland Festival is dus over het algemeen tevreden over de resultaten van dit jaar. Enkele teleurstel lingen waren er wel. Frans de Ruiter: Het openingsconcert was niet zo goed. Tot op het laatste moment is er nog veel veran derd, zijn er misschien te veel compromis sen gesloten. Ook zijn er vraagtekens te zetten bij het programma met moderne muziek van het Omroeporkest en bij de Wagner-operacollage, waar het Residen- tie-Orkest aan mee werkte. Vijftien concerten van het Holland Festi val zijn rechtstreeks uitgezonden op de radio. De NOS-televisie heeft door geldge brek en het gelijk met het festival lopende wereldkampioenschap voetbal veel min der aandacht kunnen besteden aan het Holland Festival dan in voorgaande jaren. De Ruiter hoopt voor volgend jaar op 10 a 15 tv-uitzendingen. Er is nogal wat kritiek geweest op de organisatie van het Holland Festival om dat sommige dingen veel te laat bekend werden. Het wegvallen in de sluitingsma nifestatie van de Kunstmestorkaan „Mu ziek op Tocht” van Willem Breuker was pas laat bekend, evenals de preciese data voor de Awanashow uit Suriname. Frans de Ruiter: „Dit soort dingen gebeuren en zullen ook blijven gebeuren. Het program ma moet op 1 april definitief rond zijn, dan weet je van te voren dat er nog iets zal veranderen. Dat is niet te vermijden en ik vind het ook niet erg. Wat de Awanashow dat CosteUo met zijn simpele inventiviteit school gaat maken. In het eerste gedeelte komen Night Ral ly, Better listen to the Radio en de nieuwe compositie Good Squad allesbehalve glad gestreken over. The Beat en (een single- nummer) The Stranger in the House zijn de eerste hoogtepunten. Kemachtig van tekst, kordaat uitgesproken en adequaat begeleid. This Year’s Girl en Chelsea be vatten het eerste gitaarwerk dat meer om vat dan slaggeweld, voordat de zaal plat gaat met het met grote subtiliteit gebrach te regeanummer Watching the Detectives en Pump it up. In de toegiften imponeert de fraaie ballad Allison toch nog dankzij emotionaliteit. Punkband The Damned is voorgoed ter ziele nu en Stiff heeft veel van haar elan verloren doordat Riviera met ruzie weg ging, Lowe en CosteUomeenam en een nieuwe klank label opzette (Radar). Het dit jaar daarop uitgebrachte Costello-album This Years Model heeft inmiddels zonne klaar gemaakt hoezeer hij nog in ontwik keling is. My Aim is True, de eersteling, werd opgenomen met steun van de toen in Enge land verblijvende Amerikaanse groep Clo- ver en doet in vergelijking met This Years Model melodischer aan. Tijdens het con cert wordt in ieder geval de indruk dat CosteUo zijn muziek steeds kaler en simpe ler wil opzetten, bevestigd, doordat num mers van My Aim is true andere, vooral nog ritmischer arrangementen hebben ge kregen. De koude, strict stilistische behan deling die ze ondergaan versterkt de waar neming dat de melodie coüt que coüt geen versieringen mag hebben. Die weinig, emotierijke, haast dwangneurotische stijl waarin CosteUo opereert, is het opvallend ste aspect. Een kale aanpak dus. Dat wil zeggen dat Elvis’ staalharde en goed articulerende stem en het jengelende orgeltje de enige melodielijnen aangeven. Zijn ritmegitaar- werk scherpt de zaken alleen aan en creëert ruimte voor bas en drums, die wel sterk versierend kunnen spelen. Zo ont staat er een van begin tot het eind boeiend concert, dat bewijst dat Costello een eigen uitdrukkingswijze heeft gevonden, die al leen nog maar verder kan groeien, als hij de balans tussen melodie en ritme wat meer verzorgt en nog wat meer subtiliteit leert in te brengen. Het lijkt me duidelijk betreft, de communicatie met het dorp in Suriname waar de bosnegers vandaan ko men was uiterst moeilijk. Wij waren af hankelijk van een NOS-ploeg die daar was en die een boodschap voor ons mee terug bracht. Bovendien ontstonden op het laat ste moment financiële moeilijkheden om dat de Surinaamse regering de toegezegde subsidie toch wilde geven. Omdat allerlei instanties toen nog bereid waren geld op tafel te leggen voor deze belangrijke ge beurtenis kon de Awanashow alsnog naar Nederland komen”. Zeer verheugd is de leiding van het festi val over het feit dat er eindelijk weer eens een Nederlandse toneelproduktie in het programma kon worden opgenomen. De voorstelling, Het Balkon van Jean Genet door het Rotterdamse Ro-theater viel wel buiten het thema, evenals trouwens het „Het thema dit jaar was „Volks kunst en de relaties met klassieke kunst” De samen werking met het Tropeninstituut, A Dit prachtige clavichord is de nieuwe wisselprijs die de Stichting Internationaal Orgelconcours ter beschikking heeft gesteld voor de winnaar van het improvisatiecon cours. ment weinig bekendheid geniet. De be- speelster zal Messiaen’s schoonzuster Je anne Loriod zijn, die zich gespecialiseerd heeft op dit veertig jaar oude instrument.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15