Ministerie adviseert KNVB Argentina '78 EN Organisator ZUIDAMERIKANEN ZIJN OVERTUIGD VAN BEHALEN WERELDTITEL voor zevende keer finalist Gonella scheidsrechter Stem des Volks sportpuntiq I Mmm... vanavond barbecuen „En nu grijpen we Oranje PvdA-kamerleden stellen vragen 1 i 99 Bescheiden Magisch -4rIJDAG 2 3 25 19 7 8 JUNI SPORT UJVEN i 1 MP Hi P »hi. aaide En mocht ’t toch gaan regenen dan zijn deze Unox worstjes houdbaar buiten de koelkast. A li gma: Joao Havelange: uitreiking wereldcup? f. Wilskracht grootste A Luis Cesar Menotti: voorzichtigheid overboord gezet A Boven zijn lyrische verslag over „de WK-toernooi kwaliteitsarm (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) Hl 3 I (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. „Dit publiek is een tachtig wapen van de Argentijnen. Int onerend vooral, mijn ogen dwaalden in et eerste half uur steeds af naar de olenthousiaste massa op de tribune”. Al ius Jan Zwartkruis na afloop van Argen- inië-Italië, de laatste wedstrijd van de erste ronde. Het viel de bondscoach die vond tegen, een ploeg met zo’n geweldige ivaalfde man moest tot meer in staat zijn an de verliezende Argentijnen. Indien het tot een beslissingswedstrijd komt zal Barreto op dinsdag als arbiter optreden. Abraham Klein uit Israel leidt morgen de ontmoeting tussen Brazilië en Italië om de derde plaats. Hij zal worden bijgestaan door Archundia uit Mexico en Palotai uit Hongarije. BUENOS AIRES. Sergio Gonella is gisteren in Buenos Aires door de scheidsrech- terscommissie van de FIFA aangewezen als scheidsrechter van de finale tussen Argentinië en Nederland. De Italiaan wordt geassisteerd door Erich Linemayer uit Oostenrijk en Ramon Barreto uit Uruguay. den gedaan door de huidige FIFA- voorzitter, de Braziliaan Joao Havelan ge, maar in Buenos Aires gaat het ge rucht dat president Videla deze taak op zich zou willen nemen, zeker wanneer Argentinië zou winnen. In elk geval wordt verwacht dat de president bij de prijsuitreiking tegen woordig zal zijn en dat het protocol het handen schudden met Videla, leider van het militaire bewind in Argentinië, zal inhouden. De PvdA-Tweede-Kamerleden Dan- kert, Pronk en Van den Bergh hebben overigens minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gevraagd, welke in structies de Nederlandse ambassadeur in Argentinië, jhr. Van den Brandeler, heeft voor de prijsuitreiking bij het we reldkampioenschap voetbal. De kamer leden zijn vooral geïnteresseerd in wat er gebeurt wanneer niet de voorzitter van de FIFA, maar de Argentijnse president Videla de prijzen uitreikt. President Videla reikt zondag op het slotbanket wel de Fair Play Cup uit aan het land dat zich op dit toernooi het sportiefst heeft gedragen. Schotland komt voor de prijs niet in aanmerking: het kreeg 22 strafpunten omdat Willy Johnstone doping gebruikte in de wed strijd tegen Peru. Nederland hoeft met vijf gele kaarten ook niet naar voren te komen om uit handen van de junta-leider de prijs in ontvangst te nemen. Eindigt de finale zondag in een gelijk spel en is ook na verlenging geen beslis sing verkregen, dan wordt dinsdagmid dag om drie uur (20.00 uur Nederlandse tijd) opnieuw tussen Argentinië en Ne derland gespeeld. Eerst wordt zondag twee keer 15 minuten verlengd. Ook als dinsdag na 90 minuten geen beslissing is gevallen, wordt 30 minuten extra ge speeld. Is dan nog geen winnaar bekend, dan wordt het wereldkampioenschap door strafschoppen beslist. Overigens is het in de geschiedenis van het WK-toernooi nog nooit voorgekomen nacht van Buenos Aires” zet Fermin Ri vas na de stemming van de honderddui zenden in de verstopte straten te hebben gepeild „Clarin”: de stem des volks: „En nu grijpen we Oranje”. Unaniem is de Argentijnse sportpers overigens van mening dat de Nederland se ploeg een prestatie van formaat heeft geleverd. „Nederland heeft altijd wel een troefkaart in zijn mouw”, verzucht Juan de Biase in hetzelfde blad. „Het elftal heeft in de tweede helft tegen Italië ge toond met grote zuiverheid te kunnen voetballen. Als bleek dat schoten van korte afstand niet tot succes leidden dan Overal in de gesprekken klinkt de naam van Holanda eerbiedig op. Ze bewonderen de capaciteiten van het Nederlandse team bijzonder. De waardering is groot, en de overwinning op Italië wordt bijzonder hoog aangeslagen. Juist een overwinning op een ploeg, die Argentinië met 1-0 ver sloeg in de poule van de eerste ronde van dit wereldkampioenschap. dat een finale twee dagen later moest worden herhaald. De wedstrijd van zaterdag om de derde en vierde plaats wordt niet overgespeeld. Bij een gelijke stand wordt verlengd en „Ik heb de nieuwe vedetten niet gezien”, sprak Rinus Michels na de eerste ronde. „Misschien gebeurt dat in de tweede ron de”. Een te optimistische kijk. Van Platini werd verwacht dat hij de troon in Argenti nië zou bestijgen, maar zijn land werd veel te snel uitgeschakeld. De Braziliaan Zico, de „witte Pele” dan. Hij heeft niet eens een plaats in het huidige team. Klaus Fischer een nieuwe kandidaat? Hij heeft in zes duels geen doelpunt gescoord. Karl Heinz Flohe, als spelverdeler in het Westduitse elftal afgegaan, de veelbelovende Honga ren Nyalisi en Torocczy misschien? In hun eerste wedstrijd werden zij al het veld uitgestuurd. Rob Rensenbrink? Het zou van te veel vaderlands chauvinisme getuigen hem de eer van het toernooi te gunnen. Nee, geen nieuwe vedetten deze jaargang, hoogstens enkele spelers die met een stip op de hitlijst genoteerd staan. De Argentijnen Mario Kempes en Leopoldo Luque, van wie de laatste door een blessure en de dood van zijn broer geen eerlijke kans kreeg, de Italiaanse spits Paoli Rossi en de Oosten rijker Bruno Pezzey. De absentie van een echte ster is niet de enige teleurstelling op dit WK-toernooi. De kenners zijn het erover eens dat ook het geboden produkt bitter is tegengeval- Het bericht deed als een bliksem schicht de ronde en werd vanzelfspre kend maar al te graag geloofd. Ook de Rome en enkele andere grote steden van Italië, zoals Venetië en Bari, hebben donderdagmorgen enkele uren op hun kop gestaan door het gerucht dat het Nederlands elftal na de overwinning op Italië zou zijn gediskwalificeerd wegens doping. Zelfs de details waren „bekend”: acht Nederlandse voetballers zouden schuldig zijn bevonden aan het gebruik van verdovende middelen. Sinds de successen op elkaar volgden en deze Menotti zelfs de 1-0-nederlaag tegen Italië - toch een teken aan de wand - Geen scherven, maar wel een regen van pamfletten vloog door een straat in de binnenstad van Buenos Aires toen een bom ontplofte. Op deze pamfletten stond de tekst geschreven: „Argentinië kampi oen, Videla tegen de muur”. Deze opera tie wordt vanzelf toegeschreven aan de Montoneros. Het incident gebeurde ter wijl heel het land keek naar de wedstrijd tussen Argentinië en Peru. bronnen werden erbij genoemd: zowel de radionieuwsdienst van de RAI als het Italiaanse persbureau Ansa zouden het in de ochtenduren hebben verspreid. Honderden telefoontjes bij beide instan ties brachten langzamerhand de kalmte en de teleurstelling terug. De wens was kennelijk weer eens de vader van de gedachte geweest. wegwuifde als volkomen „overbodig om dit duel te winnen”, is zijn waarschuwende stem, die een rem moest zijn op al te overdadig optimisme, verdwenen. Hij, Me notti ziet zich al als volksheld nummer 1. Hij, Luis Cesar, is al door vele jonge ou ders vernoemd. Baby’s hebben zijn naam gekregen uit dank voor het gebodene. Me notti wil helemaal niet meer denken aan de enorme anticlimax, als zijn selectie zou stranden in het zicht van de haven, van de fel begeerde wereldtriomf. Wat is dat voor een elftal dat Nederland te bekampen krijgt? Een elftal dat bezield is met een enorme wil om te winnen, maar ook bij tegenslag gauw uit het lood is geslagen. Toch heeft dit elftal met zijn beperkte mogelijkheden de finale bereikt. „Lucky Argentinië”, is er voortdurend gezegd in de perszalen van Buenos Aires en Rosario. Lucky Argentinië tegen Hon garije en Frankrijk, tegen Polen en Brazi lië. En daarna met de wetenschap tegen een armzalig, zich nauwelijks verwerend Peru met 4-0 te moeten winnen, al met een been in de finale. Lucky Argentinië, dat in het bezit is van een uitstekende aanvoerder en spielma- cher: Daniel Passarella, die als centrum verdediger vaak naar voren komt en met zijn 25 jaar een van de jongere spelers van dit vrij jeugdige team is. Samen met Mario Kempes, nog geen 24 jaar en voetballend bij het Spaanse Valencia, staat hij bove naan op het lijstje van Arie de Vroet. Dit tweetal zal extra aandacht nodig hebben van Oranje. Mario Kempes, een man die graag ach ter de directe spitsen figureert. Een ge vaarlijke speler, die vanuit het middenveld razendsnel kan attaqueren en feeling voor de juiste positie heeft. In het doel Ubaldo Fillol, een afgod van het publiek en met zijn 27 jaar een van de oudere spelers van het team en zeer betrouwbaar, spelend. Opgepast moet ook nog worden voor de opkomende vleugelverdediger Tarantini, die met het hoofd gevaarlijk kan zijn. Hij kopte eenmaal de bal tegen Peru be kwaam in het net. Met de namen van Gallego, Calvan, Larrosa, Olguin en de wisselvallige vleugelspits Ortiz is de selec tie waaruit Menotti zondag zal putten, wel compleet, op Villa en Alonso na, maar of dit tweetal erbij zal zijn, is nog verborgen in de Argentijnse schoot. Geen wonderteam, enkele uitblinkende spelers, maar allen bezeten van de wil om te winnen. Dat is het grote wapen van de Argentijnen, die voor het voetbalwonder van 1978 moeten zorgen. Jmuida- 6801 it Sigma! kend ierste uook richting it niet wed orde ve zelfs tri daarna moeten strafschoppen de beslis sing brengen. De finale tussen Nederland en Argenti nië krijgt, ongeacht het resultaat, toch een vervolg, en wel op dinsdag 22 mei 1979 in Zürich. Die dag viert de FIFA haar 75-jarig bestaan en voorzitter Joao Havelange heeft van Nederland en Ar gentinië de toezegging dat zij dit feestelij ke gebeuren zullen opluisteren met een WK-revanche. En dan is er nog Houseman, die tegen Peru slechts 25 minuten meespeelde, maar eigenlijk in de basis thuis hoort. Dan is er nog de niet tegen Peru meespe lende Ardiles, een snel opkomende vleu gelverdediger, die zeer sterk kan zijn. Voor de rest in de aanval Bertoni, die waarschijnlijk plaats zal moeten maken voor Houseman, en de centrumspits Leo poldo Luque. De laatste is een wat be scheiden voetballer, die in het doelgebied zeer gevaarlijk kan zijn. perioriteit die de tegenstander na de rust toonde”. Carlos Rodriguez Duval noemt Italië in „La Prensa” een „opgeschrikte zwaluw”. Het spel van Nederland in de tweede helft was een finale waardig”, zo meent hij. „Italië leek Nederland te betoveren in de eerste 45 minuten. Maar de ploeg dreef na de hervatting nog op zijn verle den toen Nederland zijn wapens scherp te. Dat drijven op het verleden was een niet te pardonneren fout van de Italia nen. Geestelijk en lichamelijk gingen zij ten onder, terwijl Nederland een onver gefelijke indruk maakte door zijn strate gisch zo knappe spel”. BUENOS AIRES. Nog twee wedstrij den - tussen Brazilië en Italië om de derde en vierde plaats en de finale tussen Ar gentinië en Nederland - en de Mundial ’78 behoort tot het verleden. Aangekondigd als het toernooi van de nieuwe vedetten, zal dit toernooi in de voetbalboeken bijge schreven worden als een kwaliteitsarm gebeuren. Het toernooi van de nieuwe vedetten, een etiket dat werd opgeplakt bij afwezig heid van grote sterren. Johan Cruijff hield zich aan zijn uitspraak, gedaan in 1974. „Dit was mijn eerste en laatste wereld kampioenschap”. Franz Beckenbauer was door zijn verbintenis met de New York Cosmos niet in staat de voorbereiding van het Westduitse elftal te volgen en werd daarop door Schön geschrapt. Andere voetbalkeien als Kevin Keegan en Allan Simonssen ontbraken, omdat hun natie zich niet kwalificeerde voor de eindstrijd. De WK van 1954 was het toernooi van Frits Walter; 1958 van Didi, Vava en Pele en Garincha; 1962 dezelfde spelers in de hoofdrol; in 1966 Pele, Seeler en Becken bauer. In 1970 rees de ster van Gerd Mül ler; 1974 werd bijgeschreven als het toer nooi van Johan Cruijff en Franz Becken bauer. En 1978... BUENOS AIRES. Ongekend is de ruimte, die in de Argentijnse dagbladen toegemeten wordt om ook maar alles te kunnen vermelden van de monsterzege van het gastland op Peru. De overwin ning van Oranje is weggedrukt tussen de juichende verslagen, waarin wordt verhaald op welke sublieme wijze Ar gentinië zich plaatste voor de eindstrijd. Algemeen wordt vastgesteld dat de Ne derlanders nog niet bij benadering we ten wat hen zondag in het met emoties geladen River Plate-stadion te wachten staat. iM zocht Nederland het in treffers uit de tweede lijn”. „Een oordeel over modern voetbal: de beste negentig minuten die zijn getoond in dit wereldkampioen schap”, is de uitzonderlijk lange kop die Raul Hernen Leppe meegeeft aan zijn zeer lovende artikel in La Opinion. „Op een dag die werkelijk een feestdag was heeft Nederland ruim verdiend gewon nen van Italië. Door de overwinning werd opnieuw bevestigd tot welke tege lijk doeltreffende en briljante speeltrant Nederland in staat is. Italië mocht dan aanvankelijk overheersen, de ploeg moest het initiatief uit handen geven. Dat was de logische consequentie van de su- len. Udo Lattek, trainer van Borussia Mönchengladbach: „Ik ben naar Argenti nië gekomen om te leren, nu, ik had beter thuis kunnen blijven. Hier was geen nieuws te halen voor een trainer”. De Oostduitse bondscoach Bunscher, die vanaf 1954 alle toernooien bezocht: „Kwa litatief was dit het minste toernooi; geble ken is dat het voetbal een terugval door maakt”. En Rinus Michels: „Nieuwe sy stemen had ik niet verwacht, het gebode ne is me wel erg tegengevallen”. wapen Argentinië (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Argentinië verkeert sinds woensdagnacht in een complete feestroes. Alle superlatieven voldoen niet aan de normen om dit volksfestijn, waaraan jong en oud zich te buiten gaan, te beschrijven. Vanaf het moment dat de Franse scheids rechter Robert Wurtz het einde aankondigde van de wedstrijd Toch hebben de Argentijnen een vast vertrouwen in hun team. Ook de laatste hindernis, al heet die ook Holanda en is die ook vice-wereldkampioen van 1974, zal worden genomen. tegen Peru, stroomden alle woningen in heel Argentinië leeg. Iedereen ging de straat op, verzamelde zich in kleine of grotere groepjes, compleet met trommels, die eentonig het ritme aanga ven van de liederen die gezongen werden en waarop werd gedanst. In de straten liep het verkeer natuurlijk muurvast. Ook degenen, die per auto de in Argentinië gebruikelijke pantoffelparade, van de in feestkleuren getooide automo bielen meemaakten. De extase was com pleet. Hun Argentinië had de finale be reikt. Hun Argentinië had aan de gehele wereld getoond wat het waard was. Bij duizenden tegelijk vierden ze feest op straat en in de café’s, in deftige restau rants en in de volkskroegen, en overal klonk het „Argentina libertad”. Dit Ar gentijnse voetbalfeest is nergens mee te vergelijken en als Argentinië wereldkam pioen zou worden, staat dit land compleet op zijn kop en kunnen de kantoren en fabrieken maandag wel gesloten blijven. Maar zover is het nog niet. Het woord „wereldkampioen” heeft een magische klank bij alle bijna 26 miljoen bewoners van dit enorme land met zoveel tegenstellingen. Die zijn er zonder twijfel, maar op één punt zijn ze allen een: Argen tinië moet wereldkampioen worden. Eens, heel vroeg in dit toernooi, heeft Luis Cesar Menotti, de Argentijnse trai ner, gewaarschuwd voor een te groot opti misme. Eens heeft hij gezegd, dat zijn team beperkte capaciteiten heeft en dat zelfs de geweldige fighting spirit, de inzet van alle spelers, wel eens tekort kon schieten. Zondag staat de ploeg van Caesar Luis lenotti opnieuw in het River Platenstati- i in de finale van het wereldkampioen- :hap voetbal, 80.000 toeschouwers op de ibune, Nederland als tegenstander. Voor e elfde maal wordt zondag een finale Jespeeld, en voor de zevende keer bevindt iet organiserende land zich daarin. In 1930 werd het eerste wereldkampi- ienschap voetbal gehouden in Uruguay, ■et organiserende land met de legendari- |che Andrade in de verdediging werd ampioen door Argentinië met 4-2 te ver- laan. In 1934 was Italië het podium van et wereldvoetbaltheater, en voor de twee- e keer goud voor de organisator (2-1 tast op Tsjechoslowakije). Frankrijk racht het in 1938 in eigen haven niet erder dan een plaats bij de laatste acht Italië opnieuw kampioen). Na de Tweede Wereldoorlog reisde het oetbalcircus in 1950 naar Brazilië. Het ind beleefde in de finale een grote teleur- telling, door met 2-1 van Uruguay te ver- ezen. Vier jaar later werd West-Duitsland ampioen; het organiserende Zwitserland rerd in de kwartfinale uitgeschakeld door lostenrijk, uitslag 7-5. In 1958 werd Bra ille met de 17-jarige Pele in de gelederen ampioen door Zweden te verslaan; het lebeurde in het Scandinavische land. In 1962 weer Brazilië, nu via een overwinning egen Tsjechoslowakije. Plaats van hande- ing: Chili, toch geen sterk voetballand, naar het pakte voor het thuisfront wel een 'errassende derde plaats. Het jaar 1966 macht de Coupe Jules Rimet weer bij de huisspelende natie: Engeland won met 4-2 an West-Duitsland. In 1970 bereikte het organiserende Mexico de kwartfinale, daarin het door Italië werd uitgeschakeld, h 1974 stond Nederland voor de eerste teer in de finale en verloor in München onverdiend van „Die Mannschaft”. Zeven keer het thuisland in de eind strijd, vier keer werd het kostbare klei nood getoond aan het eigen publiek, twee maal moest genoegen genomen worden ®et de hoogste troostprijs, één keer haal de de organisator brons. BUENOS AIRES. Het Nederlands elftal en de KNVB-officials in Buenos Aires kunnen, als het aan het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag ;kai ligt, rustig de Argentijnse president Vi dela de hand drukken bij de bekeruitrei- king na de WK-finale van aanstaande zondag. Dat vrijblijvende advies heeft mr. Jacques Hogewoning, voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, gistermiddag gekregen van het ministe rie. Mr. Hogewoning telefoneerde naar Den Haag, omdat de Nederlanders zowel bij winst als verlies bij de prijsuitreiking betrokken zullen zijn. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken adviseerde de KNVB’ers „zich niet te onttrekken aan de normale protocollaire gang van zaken”. Hoe die gang van zaken precies zal zijn, was gistermiddag nog niet bekend. Bij de WK in München, in 1974, reikte de toen malige FIFA-voorzitter Sir Stanley Rous de cup uit. Zondag zou dat met de nodige plichtplegingen kunnen wor- K i Sparta heeft ter opvolging van de naar Ajax vertrokken Ray Clarke opnieuw een Engelse spits aangetrokken. Zaterdag komt de Brit, wiens naam nog geheim wordt gehouden en met wie in principe akkoord is bereikt over een éénjarige verbintenis naar Rotterdam om de zaak af te ronden. Sparta heeft verder overeenstemming bereikt met John van Soest. Het Nederlandse damesvolleybalteam zal tijdens de strijd om de wereldtitel, die van 25 augustus tot en met 6 september in de Sovjet-Unie wordt gehouden in een poule uitkomen met Peru, Cuba en Joegoslavië. Op uitnodiging van de Canadese Atletiek Unie zal Mirjam van Laar, de Nederlandse recordhoudster hoogspringen, zaterdag in Toronto deelnemen aan internationale atletie kwedstrijden. Videla gewoon hand geven”

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25