i Commentatoren Politiebewaking Protesten tegen deelneming Zuidafrikanen aan TT-races Paul Wellens HARTOG MAG NIET WINNEN nieuwe leider life. Stöve struikelde Juantorena snel Argentina’78 g Piet Schrijvers niet in actie „Oranje wint” 1 4 ■MH SPORT 1978 JUNI WK VARIA ixanie Gering Zuid-Afrika MM* J - VRIJDAG 2 3 Heksenketel (deling 12. 5 (ver- lalen. irdem jtrekli jk. ?r ge aard. kwaü 1 >m een Die is jlie. i” heeft I F s w MM NEDERLANDSE SPELERS GEMATIGD OPTIMISTISCH ff (Van onze speciale verslaggever) JOHAN NEESKENS 00 'J Vi BETTY STOVE ü- Boet van Duimen (links) en Wil Hartog kijken triest voor zich uit, omdat zij door de hevige regenval niet konden trainen. 'M Volgens een woordvoerder van de politie zou er sprake zijn van bedreigingen van Braziliaanse voetbalsupporters uit erger nis over de grote nederlaag (6-0), die Peru leed tegen Argentinië en die Brazilië de kans op een mogelijke wereldtitel kostte. „We komen zondag tegenover de sterkste tegenstander van dit toernooi te staan. Ik geloof ook wel dat we het nog moeilijker krijgen dan vier jaar gelden in München. Niet alleen door de sfeer; de massale steun van het publiek voor de tegenpartij. Ar gentinië speelt namelijk beter dan West- Duitsland toen. Maar wij zullen niet dezelf de fout maken als in 1974. Ik zie het voor ons echt wel zitten. We hebben een goede kans om nu wèl wereldkampioen te wor den”. De middenvelder van Barcelona waar schuwt zijn ploeggenoten wel voor het gevaar dat Kempes heet. De populaire Argentijnse schutter is een goede bekende van Neeskens. Kempes is aanvoerder van het Spaanse Valencia, en in de laatste competitiewedstrijd tussen Barcelona en Valencia, die door de Michels-equipe met 1-0 werd gewonnen, had Neeskens de op dracht Kempes uit te schakelen. „Dat luk te toen aardig, maar toch is hij een bijzon der gevaarlijke speler. Gevaarlijker ook dan Luque. Die speelt vrij constant in de spits en dat maakt het je gemakkelijker je op hem te concentreren. Maar als Kempes gaat zwerven, is hij bijna niet uit te schake len. Verder heeft hij een knal in z’n poten, niet te geloven. In die wedstrijd van Barce lona tegen Valencia hij is daar aanvoer der heb ik Kempes vanaf het begin stevig aangepakt. Hij kan, zo is me geble ken, goed incasseren en heeft zelf ook wel genoeg trucjes tot zijn beschikking om aardig te kunnen uitdelen. Ik hoop overi gens niet dat ik zondag weer de opdracht Vrij nuchter worden de zaken door de oranjeklanten op een rijtje gezet en vervol gens verwerkt in een kansberekening. Wordt ten slotte de balans opgemaakt, dan blijkt er een evenwicht te bestaan: fify- fifty. De voor de hand liggende vraag is of Argentinië wellicht wat wordt onderschat. „Zeker niet”, ontkent Johan Neeskens. De kans leek dan ook zeer gering, dat Hartog ooit zo’n machine zou kunnen be reiken. Totdat Suzukirijder nummer twee Pat Hennen zichzelf twee weken geleden tengevolge van een val op het eiland Man voor de rest van het raceseizoen uitscha kelde. Suzuki ging naarstig op zoek naar een goede vervanger. Door enig lobby werk van zijn sponsor kwam men uitein delijk terecht bij Wil Hartog. (Van onze sportredactie) ASSEN. Het ziet er niet naar uit, dat Nederlands beste motorcoureur Wil Har tog de stunt van vorig jaar kan herhalen. De Abbekerkse grasdroger wist toen precies twaalf maanden geleden zijn eerte TT-overwinning te behalen. Logisch gevolg is nu, dat Hartog morgen tijdens de 48e „Dutch TT” als één van de favorieten van start gaat. Maar hoe graag hij opnieuw zou willen winnen, stalorders gebieden hem hoe dan ook achter Suzuki-kopman Barry Sheene te blijven. Hartog mag, als Sheene voor hem ligt, eenvoudigweg niet als eerste over de streep gaan. De ironie wil nu echter, dat hij met een snelle machine niet al te snel mag gaan. Hartog: „Ik heb instructies gekregen om Barry Sheene rugdekking te geven. Hij staat tien punten achter op de Amerikaan Kenny Roberts. Suzuki wil Yamaha hoe dan ook voorblijven, vandaar mijn knech tenrol”. Naast het feit, dat een motorteam be staat uit een kopman en één of meer „knechten.., is er nog een treffende over eenkomst tussen de motor- en wielersport. Na het vertrek van Eddy Merckx is de strijd in de internationale wielerwedstrij den open geworden. Er is momenteel geen enkele renner, die een koersverloop naar zijn hand kan zetten. De motorsport geeft datzelfde beeld. Jarenlang waren alleen de gevechten om de tweede plaats interes- Maar ook Poortvliet geeft Nederland zondag een goede kans. „Als we zo spelen als in de tweede helft tegen Italië, kunnen we winnen. Het zal vooral in de beginfase erg moeilijk worden, maar als we erin slagen in de eerste helft op gelijke voet met Argentinië te blijven, geloof ik stellig dat we ze daarna pakken. Dat het publiek tegen ons zal zijn, maakt mij niet bang. In de halve liter klasse wist Barry Sheene de afgelopen twee jaar beslag te leggen op de wereldtitel. Zijn hegemonie werd dit jaar doorbroken door Ken Ron- berts. Sheene met een jaarinkomen van circa één miljoen gulden heeft dit jaar nogal met pech te kampen. Bovendien lijkt hij nog steeds niet hersteld van een myste rieuze virus, die hij in maart in Venezuela opliep. Hij heeft al tien punten achterstand op Roberts. De Engelsman in het ren kampioen worden, tweede worden is na tuurlijk een mooie prestatie, maar toch is het zo dat alleen de eerste telt”. Net als Poortvliet is doelman Piet Schrij vers ervan overtuigd dat Peru zich woens dag niet voor de volle honderd procent heeft gegeven in de confrontatie met Ar gentinië, die door de gastheren met 6-0 werd gewonnen. „De doelman van Peru is vroeger Argentijn geweest. En dat geeft toch wel te denken”, vindt de Ajax-goalie, die geen pijn van zijn blessure ondervindt en een uitstekende nachtrust achter de rug had. „Dat laatste is voor mij nooit een probleem. Twee cognacjes en ik maf”. Voorstopper Ernie Brandts zal net als zijn clubgenoot Poortvliet door Happel weer worden ingezet in de mandekking en waarschijnlijk de opdracht krijgen min der offensieve activiteiten aan de dag te leggen dan hij gewoonlijk doet. Zeker in de eerste helft zal hij zich praktisch geen uitstapjes mogen veroorloven. De PSV’er heeft geen moeite met zo’n strikte op dracht, ook al leeft hij zich graag uit in rushes naar de frontlinie. Hij is zich er nu echter, terdege van bewust dat de oppo nent zo gevaarlijk is, dat er geen ruimte mag worden gegeven. Brandts: „Ik vond de Argentijnen tegen Peru erg sterk spelen. Ze zijn levensge vaarlijk. Peru zal misschien niet alles hebben gegeven, maar ze werden dan ook totaal overklast. En tegen ons had die De TT-organisatie, die bang is, dat de publieke belangstelling nadelig wordt beïnvloed door de wereldkampioenschap pen voetbal, heeft overigens een schrijven gekregen van enkele organisaties uit As sen om de drie Zuidafrikaanse deelnemers aan de TT geen startvergunning te geven. De actievoerders (de afdelingen Assen van de PvdA, PSP, PPR Jonge Socialisten en de Wereldwinkel) beroepen zich op een uit nerskwartier van Assen een opvallende verschijning met zijn Rolls Royce heeft in zijn strijd tegen zijn Amerikaanse con current de steun van Wil Hartog hard nodig. De technisch directeur van Hongarije verklaart zijn prognose als volgt: „Neder land speelt naar mijn mening als enige formatie het echte totaal-voetbal. Daar naast beschikt de équipe van Happel over een ijzersterk moreel. Misschien zijn ze in defensief opzicht wat zwak, dankzij hun uitstekende aanval zijn ze altijd in staat één doelpunt meer te produceren dan de tegenstander”. ploeg toch een goede indruk achtergela ten. Of we kansloos zijn? Natuurlijk niet. BUENOS AIRES. Voor Lajos Bartoti lijdt het geen twijfel: Nederland wordt zondag wereldkampioen. tegentreffers incasseren. Bij elkaar in zes wedstrijden drie tegengoals, met als tegenstanders: Brazilië, Polen, Peru, Italië, Frankrijk en Hongarije. Neder land daarentegen moest zeven tegentref fers toestaan, tegen Schotland, Peru', Iran, Italië, West-Duitsland en Oosten rijk. Als de Argentijnse achterhoede in onze ogen kwetsbaar is, moet de Neder landse achterhoede toch wel als een zeef worden beschouwd. Ik ben dan ook van menihg dat er onmogelijk van Argentinië gewonnen kan worden. Met de entourage (het dol zinnige publiek, de beïnvloedbaarheid van de scheidsrechter en de grensrech ters) heeft dat minder te maken dan met de objectieve krachtsverhouding tussen Anders zouden we er niet aan behoeven te beginnen. Vice-Weltmeister zijn we al. We moeten er nu alles aan doen om te probe ren een stap verder te komen. Wat dat betreft kunnen ze op mij rekenen”. beide elftallen. Argentinië heeft van be gin af aan als een groot team met veel „cohesie" (innerlijke samenhang dus)ge speeld, wat ook van het Nederlands elf tal in sommige perioden zoals de tweede helften tegen Italië en West-Duitsland gezegd kan worden. Maar bovendien be schikken de Argentijnen over enkele uit gesproken persoonlijkheden in de ploeg: Kempes voorop, Luque, TarantiniEn ze hebben veel meer kracht in de voor hoede: Kempes en Luque alweer. De achilleshiel is Ardiles. Het is te hopen dat hij weer meespeelt, want weliswaar is hij erg veel aan de bal, maar hij passt verhoudingsgewijs vaak te kort, te slap en ook te Gerrie Mühren-achtig, dus naar de dichtstbijzijnde man, zonder veel risico en inventiviteit. Als Willy van de Kerkhof in de omgeving van Ardiles gaat lopen storen, krijgen we veel balbezit en kan het effect hetzelfde zijn als suiker in een benzinetank. WERELDSTOPPER De Italiaan Francesco Moser heeft met grote overmacht de ronde van de Aude voor beroepswielrenners op zijn naam gebracht. Nadat Moser eer der de proloog en de eerste etappe had gewonnen, zegevierde hij donder dag ook in de derde en laatste etappe. In de sprint versloeg de huidige we reldkampioen de Brit Kelly, die twee de werd en de Fransman Bittinger, die in het eindklassement als tweede eindigde. De Spanjaard Martinez Heredia heeft gisteren de ronde van Asturië op zijn naam geschreven. De vijfde en laatste etappe bestond uit twee ge deelten. Het eerste deel, een rit over 141 kilometer, eindigde in een massa sprint, die werd gewonnen door de Italiaan Pugliese. Het vervolg, een tij drit over 6 kilometer, nam zijn landge noot Chinetti voor zijn rekening. Het veranderde weinig aan de stand in de algemene rangschikking. Zeker, de sfeer die er in het stadion zal heersen, zal ik nooit meer meemaken, maar voor mij is zo’n heksenketel geen nadeel. Integendeel zelfs, het zal mij eer der prikkelen. Hoe dan ook, ik wil wereld- GLARUS (ANP). Met nog één wedstrijddag voor de boeg heeft de negende etappe van de ronde van Zwitserland gisteren voor een om wenteling in het algemeen klasse ment gezorgd. De Zwitser Uli Sutter werd als leider onttroond, niet zoals in de lijn der verwachtingen lag door zijn Belgische concurrent Michel Pollentier, maar door een andere Belg: Ti-Raleighrijder Paul Wellens. EASTBOURNE (ANP). Betty Stöve heeft het in de kwartfinales van het inter nationale tennistoernooi in Eastbourne gisteren niet kunnen redden tegen de Amerikaanse Billie Jean King. Stöve, vo rig jaar finaliste op Wimbledon, verloor met tweemaal 4-6. Chris Evert, eerste geplaatst in zowel dit toernooi als op Wimbledon, dat maandag 26 juni van start gaat, had geen moeite met het Engelse talent Anne Hobbs. Evert gun de haar tegenstandster slechts een game: 6-1 6-0. Ook de nummer twee van de plaat- tilova, schakelde het Engelse talent Miche le Tyler uit. Enigszins verrassend verloor Virginia Wade, de heersende Wimbledonkampioe- ne, de partij tegen de Australische Wendy Turnbull. Wade wist nog wel een set te pakken, maar de 25-jarige Australische had uiteindelijk de langste adem: 6-3 1-6 6-3. Sandy Mayer heeft gisteren in de kwart finales van het Queens Club tennistoer nooi in Londen de Engelsman John Lloyd in twee sets verslagen: 7-5, 6-3. Ton Roche Saviano: 6-3, 6-4. 1971 daterende resolutie van de Verenigde Naties, waarin staat, dat aangesloten lan den geen contacten dienen te onderhouden met sportlieden uit Zuid-Afrika. Kork Bal- lington, Les van Breda en John Ekerold hebben nog niets vernomen over eventuele stappen om hen een startverbod op te leggen.' Die lijkt er ook niet te komen, getuige de woorden van één van de organisatoren van de Asser TT, Jaap Timmer: „Ik heb het schrijven voor kennisgeving aangeno men. Voor de rest is er niets aan de hand. De drie heren doen gewoon mee”. John Ekerold overigens in het bezit van een Noors paspoort: „Ik vertegenwoordig noch mijn land, noch een regime, ik verte genwoordig uitsluitend John Ekerold”. GOVERT WISSE w BUENOS AIRES. Hoewel er officieel nog geen beslissing is genomen, is het duidelijk dat Piet Schrijvers het doel van Oranje in de WK-finale tegen Argentinië niet zal verdedigen. De uitlatingen van bondsarts Frits Kessel wettigen deze overtuiging. „Ik heb met Piet afgesproken dat ik zaterdag pas ja of nee zal zeggen. De wond ziet er voortreffelijk uit, maar het is alle maal natuurlijk nog niet aan elkaar ge groeid. Bij een valpartij is de kans groot dat het weer gaat scheuren, vooral op de plekken waar de hechtingen zitten”. Zelfs als Piet Schrijvers zelf erg graag wil, zal Kessel zaterdag ongetwijfeld nee zeggen. „Ik kan het natuurlijk niet maken Happel een doelman te leveren die wellicht na vijf minuten alweer moet uitvallen. Het gaat tenslotte om een finale met de moge lijkheid van verlenging. Daarom mag je geen enkel risico nemen”, aldus de bonds arts, die verder weinig of geen herstel werkzaamheden voor de eindstrijd be hoeft te verrichten. „De ziekenboeg is op een paar kleine dingen na leeg. Suurbier en Rijsbergen trainen weer voluit mee. Zij zijn hersteld. Het is hier in Argentinië voor ons medisch team overigens vrij druk ge weest. We hebben heel wat meer werk gehad dan vier jaar geleden in West- Duitsland”. I De feestvreugde over de overwinning F van Argentinië op Peru heeft in Cordoba een slachtoffer geëist. Een 30-jarige man, vader van vier kinderen, werd in de men senmassa, die urenlang door Cordoba [trok, doodgedrukt. De man is het tweede (slachtoffer in het elfde wereldtoemooi. Jan Poortvliet kon in Buenos Aires [opnieuw inkopen gaan doen. In het ver- I blijf van het Nederlands elftal in Moreno, ongeveer 40 kilometer buiten Buenos Ai- i res, werd de talentvolle speler van PSV bestolen van een camera en een hele reeks van cadeaus en souvenirs, die hij had ingeslagen om mee te nemen naar Neder land. Het verlies werd geraamd op onge veer 500 dollar. Het organisatiecomité heeft de Fran se Voetbalbond streng berispt voor het gedrag van het team in de wedstrijd tegen I Hongarije. Het duel begon eerst vijfen twintig minuten na het officiële aanvan- i gsuur, omdat de Fransen verkeerde voet- [baltenues hadden meegenomen. Tijdens het oponthoud van drie kwartier gaf de [Franse leiding een rapport uit over een tdoor hen ingesteld onderzoek naar in Ar gentinië vermiste Fransen. Tevens werd de Franse voetbalbond aansprakelijk ge- rsteld voor eventuele schadeclaims van tv t en radio door de vertraging. f Het Nederlands elftal zal zondag in de finale tegen Argentinië in dezelfde kleuren (aantreden, als tegen Italië. De FIFA heeft i de Nederlandse leiding geïnstrueerd, dat I het team gekleed dient te zijn in oranje ‘broek en wit shirt. Tegenstander Argenti nië komt uit in een blauw shirt en witte broek. RIO DE JANEIRO. Het consulaat van Peru in de hoofdstad van Brazilië, Rio de Janeiro, is in de loop van donder dag onder verscherpte politiebewaking 1 na anonieme telefoontjes, die spraken over het plaatsen van een bom in het gebouw. BUENOS AIRES. Een snelle mini- enquëte onder de spelers van het Neder lands elftal leert dat er in het oranjekamp een gematigd optimistische stemming heerst aan de vooravond van de WK- finale tegen Argentinië. Vrijwel alle spe lers geven toe wel geïmponeerd te zijn door de verrichtingen van hun komende opponenten, maar zij achten zichzelf toch wel in staat hun gastheren voor eigen publiek een kool te stoven. Zelfs het feit dat bijna 80.000 toeschouwers de Argen tijnse ploeg enthousiast zullen steunen, wordt door de meeste „ondervraagden” niet als een onoverkomenlijke hindernis gezien. De veelvoudig Nederlandse kampioen heeft nooit onder stoelen of banken gesto ken, dat een Grand-Prixzege een zeld zaamheid zou blijven, zolang hij niet over een fabrieksmachine zou beschikken. Doordat hij zich dit jaar fanatieker dan ooit op het Grand-Prixseizoen heeft ge richt, werd zijn wens om nog eens een keer de beschikking te krijgen over eenzelfde (snelle) motor als bijvoorbeeld Barry Sheene steeds groter. Privé-rijders echter krijgen die machines niet, omdat zij dan een te grote concurrentie zouden worden voor de fabriekscoureurs. Deze maakte deel uit van een kop groep van zes renners, evenals Hennie Kuiper (vijfde) trouwens. De voor sprong op Sutter bedroeg twee minu ten, Pollentier was als achttiende zelfs ruim vijf minuten teruggeworpen. De Italiaan Giovanni Battaglin deed van zich spreken door voor de derde ach tereenvolgende maal een etappe op zijn naam te brengen. Hij had voor de 218,5 kilometer van Lugano naar Glarus een tijd van 6 uur, 30 minuten en 3 seconden nodig. Speci gest®ld af Groi r va 750 1 met rtop va 1 veiw 121 (6t bailers (hij wees erop dat Ernie Brandts als voornamelijk linksbenige voetballer zijn goal met de rechtervoet had ge maakt) zo goed bleek te kennen, dat het eigenlijk een schandaal is dat niet alleen Ajax hem heeft afgedankt, maar dat ook de andere clubs die om een trainer verle gen zaten (AZ’67 bijvoorbeeld) niet on middellijk hun kans hebben gegrepen om Ivic te contracteren. Waarom denk ik dat ik gedold word als de spelers na twee niet benutte kan sen van Peru op de kwetsbaarheid van de Argentijnse achterhoede wijzen? Ar gentinië eindigde in groep B, in de twee de ronde, als eerste met de doelcijfers 8-0. En in de eerste ronde moesten ze drie )t ZO Vi singlijst, de Amerikaanse Martina Navra- nog nï zoude .Bove •end in jds kla lengini n. ^UWe,' Australië versloeg de Amerikaan Nick negen ruikt k de m lang at. sant, omdat de Italiaan Giacomo Agostini geen concurrentie duldde aan kop. De MV-Agustarijder (later Yamaha) heeft in middels de stap gewaagd naar de vierwie lers, waardoor de strijd om het wereld kampioenschap in de zwaardere klassen plotseling weer stukken interessanter werd. krijg hem uit te schakelen. Ik speel liever op het middenveld”. Naar mag worden aangenomen, krijgt Neeskens zijn zin. Zeker nadat in het duel met Italië is gebleken dat de inbreng van Johan II op het middenveld niet kan worden gemist. Trouwens interim- bondscoach Ernst Happel heeft in Jan Poortvliet de ideale bewaker van Kem pes. „Ja, het zit er wel in dat ik op hem word gezet”, geeft de PSV’er toe. „Al is het natuurlijk ook mogelijk dat Happel me aan Luque koppelt. Beiden zijn bijzon der knappe individuele aanvallers. Kem pes is vooral als hij de diepte in gaat levensgevaarlijk. We hebben de tv- beelden van de wedstrijd Argentinië- Peru gezien, en ik mag wel zeggen dat die Argentijnen mij hebben geïmponeerd. Conditioneel vind ik ze erg sterk”. Na afloop van Nederland-Italië en Ar- gentinië-Peru praatten Mart Smeets en Sjaak Swart, Han Berger, Leo van Veen, Aad Mansveld en Kees van Kooten nog even na over de kansen van Nederland tegen Argentinië. Op Sjaak Swart na, die het bij „onbeslist" liet (een finale eindigt overigens beslist niet onbeslist), meenden ze allemaal dat Nederland toch wel kansen had of zelfs de beste kansen. Nederland had meer inhoud, was tac tisch volwassener, en minder kwetsbaar in de achterhoede, want Peru had in de beginfase toch twee doelrijpe kansen gehad die aantoonden, dat de Argentijn se verdediging wel degelijk te passeren was. Soms denk ik echt dat er met mij, als kijker, gedold wordt door die deskundi ge commentatoren op de televisie. De enigen die tot nu toe echt iets zinnigs gezegd hebben waren Cor van der Hart en vooral Tomislav Ivic, die het Neder landse voetbal en de Nederlandse voet- De uitslag van de negende etappe is: 1 Giovanni Battaglin (Ita) de 218,5 kilometer in 6 uur, 30 minuten en 3 seconden, 2 Josef Fuchs (Zwi) op 2 seconden, 3 Vicente Lope- z-Carril (Spa) z.t., 4 Paul Wellens (Bel)z.t, 5 Hennie Kuiper (Ned) z.t Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1 Wellens 36 uur, 57 minuten en 26 seconden, 2 Sutter op 1.12, 3 Fuchs op 1.38, 4 Kuiper op 2.13, 5 Schmutz op 3.09, 14 Maertens op 12.49, 17 Van de Velde op 16.54, 18 Knetemann op 22.55, 43 Pronk op 50.45, 44 Den Hertog op 51.10, 48 Van Katwijk op 55.52. Het puntenklassement is: 1 Thurau (Wdl) 130 punten, 2 Martinez 125, 3 Fuchs 114, 6 Van de Velde 104. KEULEN (ANP). Tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in Keulen heeft de Cubaan Alberto Juantorena de 800 meter gewonnen in 1.44.38. Dit is de beste irikantl tijd, die dit jaar is gelopen. De beste we- ilt aafi re'dseizoenprestatie stond tot nu toe met 1.44.97 op naam van Juantorena. De Cu baan, die nauwelijks tegenstand van enige betekenis had, legde de eerste 400 meter af 52.51 seconden. Ook de Amerikaan Edwin Moses zorgde voor een beste wereldseizoenprestatie. Hij won de 400 meter horden in 48.20 secon den. Moses, die wereldrecordhouder is met W.45 seconden, stond al bovenaan de sei- zoenranglijst met 48.62 seconden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27