Tindemans komt met Somalië beschuldigt Ethiopië Carter prijst Sadat Kalkar mag Cambodja verwerpt verder bouwen voorstel Vietnam „Oostblok voorstellen belangrijk compromis” „anti-crisiswet Op de korrel Referendum over kerncentrale in Oostenrijk n ;n AD, AD EN AD SOCIAAL WERK Amerikaanse nucleaire brandstof voor India Aanslag in Italië MENSENREDDER Over terugtrekken troepen Deense ex-premier Krag overleden Warschau Pact op MBFR-conferentie: BINNEN- EN BUITENLAND V R I J D AG 2 3 JUNI 19 7 8 door Nico Scheepmaker an ier I teren verspreid is door het persbureau TASS. es )rk act eu (Van onze redactie buitenland) MOSKOU. De Sovjet- Unie heeft gisteren „ener giek” de wat zij noemt in menging van de NAVO in Zaïre veroordeeld. Zij ont kent bovendien alle mede plichtigheid van haarzelf en van die van Cuba aan de gebeurtenissen in de provincie Sjaba. De Sovje t-Unie zegt dit in een scherpe verklaring die gis- on i Sovjet-Unie veroordeelt scherp tnjfël in Afrika Tindemans zei gisteren in de Kamer dat V met imen haar Het is voor het eerst dat er weer melding wordt gemaakt van een Ethiopische lucht aanval op Somalië, sinds de strijd tussen de beide landen over de Ogaden in maart tot een einde kwam toen Somalië zich uit het omstreden gebied terugtrok. heeft dat het de vruchten van de groei billijk kon verdelen. Maar waar het nu om gaat, aldus de Belgische premier, is te bewijzen dat we ook in staat zijn het hoofd te bieden aan de economische moeilijkhe den. De „anti-crisiswet” leverde precies een Ethiopië heeft tot nu toe niet gereageerd op de herhaalde berichten van de guerril lastrijders over behaalde successen op de Ethiopiërs en Cubanen in de Ogaden. Vol gens de guerrillagroeperingen zijn er sinds maart meer dan 11.000 Ethiopiërs en Cu banen bij acties omgekomen. In diploma tieke kringen wordt dit aantal overdreven genoemd. Er zijn echter wel aanwijzingen dat aan Ethiopische zijde constant verlie zen worden geleden, aldus diplomatieke bronnen. BRUSSEL. (ANP) De Belgische premier Leo Tindemans heeft gisteren de tekst van de „anti-crisiswet” bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers ingediend. Dit wets ontwerp, dat voorstellen bevat voor bezuinigingsoperaties, maar ook voor het opkrik ken van de economie, zal door een speciale parlementscommissie van 31 leden onderzocht worden. „Het is met het oog op uitbrei ding van de imperialistische be moeizucht met Afrikaanse zaken dat de zogenoemde interafri- kaanse strijdmacht naar Zaïre is gestuurd op initiatief van bepaal de landen van de NAVO, aldus de verklaring. Daarin wordt verder gesteld dat men zich daarbij haast de mythe te propageren dat de Sov jet-Unie, Cuba en een aantal Af rikaanse landen aan de gebeurte nissen in Zaïre hebben deelge- Woensdag werd bij Genua een inspec teur van politie neergeschoten door de „Rode Brigades”. king pas opgeven als de regering de vesti ging van nieuwe nederzettingen in de be zette Arabische gebieden verbiedt. Nathan voert, vanuit zijn rolstoel, met massa-bijeenkomsten en oproepen aan de Israëlische bevolking een heftige campag ne tegen het regeringsbeleid. week geleden nog de grootste moeilijkhe den op, omdat men het er binnen de roe ring niet over eens kon worden. Toen socialisten en de Brusselse taalpartij, Het FDF, ook nog verbanden gingen leggen met de ophanden zijnde staatshervorming ging Tindemans naar de koning om zijn ontslag aan te bieden. Dat werd, na een succesvolle lijmpoging, geweigerd. Kleine en middelgrote ondernemingen krijgen belastingvoordelen als ze meer gaan investeren. Belastingfraude zal bestreden worden onder meer door bij rechtbanken speciale kamers in het leven te roepen om fiscale dossiers te onderzoeken. Onder de bezuinigingsmaatregelen val len verminderde uitgaven voor het onder wijs en hogere inschrijfgelden voor uni- versiteiten. Voorts komt er een absoluut plafond voor pensioenen om te voorkomen dat, zoals gebeurd, verscheidene pensioe nen bij één persoon zo cumuleren, dat hij aan pensioen meer ontvangt dan in de tijd dat hij werkte. ROME (DPA). Een chef vaiïtde auto mobielfabriek van Alfa Romeo bij Napels is gisteren bij een aanslag gewond. De 36-jarige Salvatore Napoli werd enkele malen in beide benen geschoten. Een krant in Napels kreeg korte tijd later een tele foontje, waarin werd meegedeeld dat de aanslag was uitgevoerd door de „Brigaden van Gewapende Arbeiders”. De Deense premier veroorzaakte toen tertijd nogal wat opschudding toen hij direkt na het referendum, dat de toetre ding tot de EEG mogelijk maakte, aftrad. Persoonlijke redenen waren er de oorzaak van. Na zijn premierschap werd Krag be noemd tot EEG-ambassadeur in Washing ton. Volgens een woordvoerder is Krag aan de gevolgen van een hartaanval overleden in zijn zomerhuisje op Jutland. Tot dusver zijn alleen de reactorgebou wen gebouwd. De komende weken wordt de derde van de in totaal zes gedeeltelijke vergunningen verwacht, waarna dan ook met het interieur kan worden begonnen. Volgens het persbureau heeft het Cambodjaanse ministerie van Buitenland se Zaken in een verklaring, die bekend werd gemaakt op een persconferentie van de Cambodjaanse ambas sade in Peking, laten weten dat het Vietnamese voor stel niet acceptabel is zo lang de soevereiniteit van Cambodja nog bedreigd wordt. In een brief aan Carter werd de levering van 7,4 ton uranium aan India in feite goedgekeurd. Zowel het Witte Huis als de Indiase premier, die vorige week een be zoek bracht aan de Verenigde Staten, heb ben op de levering aangedrongen. Onze eerste gedachte was dat hij colpor teerde voor een religieuze sekte, die zijn ook altijd nogal mensenredderig, maar hij bleek de grootvader te zijn van een jonge tje waar we iets mee te maken hadden. Om zijn woorden kracht bij te zetten („Ik ben de mensenredder”), haalde hij uit zijn por tefeuille een tot op de draad versleten en vergeeld kranteknipsel te voorschijn, waarin vermeld werd dat hij, jaren gele den alweer, voor de ZEVENDE keer een kind uit de Lijnbaansgracht in Amster dam had gered. Voor het redden van te water geraakte kinderen had hij blijkbaar wat de Duitsers een „Torinstinkt” noe men: vermoedelijk zat hij, na zijn eerste toevallige redding, daarna continu achter het raam de wacht te houden (hij woonde op de Lijnbaansgracht), als een strand- wachter op zo’n umpire-stoel. Hij „trok” het knipsel als een soort paspoort en ik zei tegen hem, dat hij het in een hoesje moest doen omdat het anders verloren zou gaan en hij nooit meer zou kunnen aantonen dat hij de mensenredder was. „Wij zullen je missen GERRIT! Je be hulpzaamheid, je gevoel voor humor, je warme belangstelling voor wat ons, ook buiten het werk, bezig hield, en de manier waarop je, zonder onderscheid des per- soons, al je collega’s met raad en daad terzijde stond. We hopen dat je, ook na je vertrek, nog met evenveel genoegen aan ons terug denkt als wij nog jarenlang aan jou zullen terugdenken. Je collega’s (niet één uitgezonderd!)”. Het moet al gek lopen willen niet alle Gerrits die op de dag dat deze advertentie in de krant verschijnt met pensioen gaan, of emigreren, of naar een andere baan vertrekken, zich in deze lovende tekst her kennen! Ze knippen de advertentie uit, schuiven hem in het hoesje bij hun rijbe wijs, en laten hem op geschikte ogenblik ken zien aan familie en vrienden. Dat herinnert me opeens aan de mensenred der. Jaren geleden belde iemand bij ons aan die we niet kenden. De reden waarom hij langs kwam, ben ik vergeten, maar ik herinner me nog goed dat hij zijn hand uitstak (hij liep tegen de 70, een kleine, wat morsige maar hartelijke Amsterdammer) en zei: „Ik ben de mensenredder”. „Goedemorgen Jan-Willem. Je bent van daag weliswaar niet jarig, en je hebt ook niets bijzonders te vieren, maar juist daar om is het je vrienden en vriendinnen een behoefte om je langs deze weg te laten weten hoeveel je vriendschap voor hen betekent. Johan, Anne, Peter en de ande ren”. Iedere Jan-Willem die dat leest, of nee, laten we zeggen: ëën op de drie Jan- Willems, telt wel een Johan, een Anne en een Peter onder zijn vrienden en zal dus denken dat de advertentie voor hem be stemd is. Geheel verkwikt fietst hij flui tend in de regen naar kantoor. Je kan zo’n advertentie natuurlijk ook toespitsen op een verjaardag of pensionering, zoals bij Ad (Heerkens, Overeem en al die anderen) het geval was. Je neemt dan een wat alge menere naam en redigeert de advertentie aldus: Die echter nog groter bleek te zijn dan alleen binnen de Volkskrantkringen. Een lezer schrijft me namelijk dat hij na het lezen van die rubriek over de scheidende Ad tot een merkwaardige ontdekking kwam: „Zo ziet u, dergelijke advertenties kun nen nog een dubbele dienst verrichten”. Het blijkt dus dat je goed en sociaal werk zou kunnen verrichten via die gehei me advertenties onder de familieberich ten. De Stichting voor Ideële Reclame, of een gulle particulier, zou iedere dag een advertentie in .de krant kunnen plaatsen van bijvoorbeeld de volgende inhoud: nr- 'an op op er- ge- MÜNSTER (DPA). De snelle kweek reactor in Kalkar in Noordrijn-Westfalen mag verder gebouwd worden, zo heeft een rechtbank in Munster gisteren bepaald. Een eis voor het stopzetten van de bouw van deze kerninstallatie is hiermee afge wezen. De Sovjet-Unie eist de „onmid dellijke beëindiging van dé inter ventie en erkenning van en res pect voor een vrij en onafhanke lijk bestaan van Afrika en het onderhouden van betrekkingen op basis van gelijkheid met alle staten overeenkomstig het Hand vest van de Verenigde Naties”. w I tend voor >aar- ;n in ■zin- /am ■1 er i de niet Idig rten D’66 dat a de WASHINGTON (UPI). President Carter, die probeert het vredesoverleg in het Midden-Oosten nieuw leven in te bla zen, heeft gisteren president Sadat van Egypte geprezen voor zijn „zeer opbou wende en gematigde reactie op Israels weigering zich uit te spreken over de toekomst van de bezette gebieden Cisjor- danië en Gaza”. Mar- ;eko- rden :aten 7W i be- stre- ring van fork ont- „De door u genoemde advertentie in de Volkskrant werd door velen in den lande (en wordt nog) gezien als bedoeld voor Ad Heerkens, de bekende muziekpedagoog, die op die dag officieel afscheid nam we gens pensioengerechtigde leeftijd. Toe val of •oep- Deze »t de *e te rder- ■eali- Ira- ■rve- LM- er 1 nen- i de ver- king ;ser- als ale ice- .sa- 'ijk ice- ver Somalische guerrillastrijders meldden dat zij de belangrijkste militaire basis in het zuiden van de Ogaden weer in handen hadden gekregen. Ook zouden zij de stad Gode, waar een luchtmachtbasis is, ver overd hebben. Bij de strijd om de basis zouden 300 Ethiopiërs en Cubanen zijn gedood. Maandag schreef ik over zo’n „goede morgen opa”-advertentie in de Volks krant, waarbij het om ene Ad ging, van wie de voornamen van al zijn collega’s af scheid namen omdat hij met pensioen ging. Door een analyse van de voornamen begreep ik dat het om Ad Overeem, de (voormalige) chef van de centrale redactie van De Volkskrant ging. Ik sprak ook van een soort geheime advertentie, door dat loutere gebruik van voornamen, en inder daad zijn er mensen geweest die de voor namen konden identificeren als behorend bij Volkskrantredacteurs, en daarom dachten dat kunstredacteur Ad Odijk bij de Vblkskrant wegging. Verwarring dus! - WENEN (AFP). De socialistische re geringspartij van Oostenrijk heeft giste ren besloten een nationale volksraadple ging te organiseren over haar heftig aan gevochten voornemen ’s lands eerste kerncentrale in gebruik te stellen. NAIROBI (Reuter). PTT die zorg aan- atie. oed- jifte erde lode :ent. Het moet onder meer paal en perk stellen aan het Belgische begrotingstekort, dat nu al is opgelopen tot ongeveer 4,2 miljard gulden. De kerninstallatie moet in de tweede helft van 1983 gereed zijn. De bouw van de kweekreactor, die meer dan drie mil jard mark kost, berust op internationale verdragen tussen West-Duitsland, België en Nederland. KOPENHAGEN (AP). De voormali ge Deense premier Jens Otto Krag is gisteren op 63-jarige leeftijd overleden. Het was onder leiding van Krag dat Dene marken in 1972 tot de EEG toetrad. Onlangs heeft de betrokken parlements commissie van de Westduitse Bondsdag bij meerderheid zich ervoor uitgesproken dat toestemming voor inbedrijfstelling van de snelle kweekreactor pas na een nieuw parlementair debat mag worden verleend. Kanselier Kreisky zei na beraad met het partijbestuur dat de regering haar plan alleen zou uitvoeren als een meerderheid van kiezers zich zou uitspreken voor de inwerkingstelling van de centrale. De motie voor de organisatie van de volksraadpleging moet nog worden inge diend in het parlement. Maar aangezien de oppositie de motie al bij voorbaat toejuich te, staat het vrijwel vast dat zij zal worden aangenomen. De raadpleging zou dan in oktober of november gehouden kunnen worden. De anti-crisiswetgeving is er onder meer op uit fraude uit te bannen. Men wil het koppelbazenprobleem hardhandig aan pakken om te verhinderen dat in de toe komst nog door koppelbazen belasting- en andere betalingen ontdoken worden en dat via deze koppelbazen mensen, die al bepaalde uitkeringen genieten, arbeids plaatsen bezet houden. racistische bewind in Rhodesië en de overdracht van alle macht van het vólk van Zimbabwe, voor het volledige en spoedige vertrek van Zuid-Afrika uit Namibië, voor de overdracht aan de SWA PO en voor de liquidering van het apartheidssysteem in Zuid- Afrika”, aldus de Russische ver klaring. Het land beschuldigt verder China ervan dat het bijdraagt aan de verhoging van de spannin gen in Afrika. De Chinese leiders, zo zegt de Russische regering, spelen onder een hoedje met het imperialisme en de machten van Om de economische groei een duwtje in de rug te geven wordt de taak van de Belgische Nationale Investeringsmaat schappij uitgebreid en wordt het kapitaal daarvan verhoogd met 140 miljoen gulden. „Terugtrekken van het tenlandse Zaken, uit Viet nam de klacht dat de Chi nezen de onderhandelin- gen bemoeilijken. Een belangrijk twistpunt tussen de twee landen is hoe lang de Chinese sche pen in Vietnamese havens zouden kunnen blijven. Vietnam zegt dat het ver blijf beperkt moet worden tot drie dagen, terwijl Chi na wil dat de schepen kun nen blijven zolang dat no dig is. In Macao is gisteren een schip met 121 Vietnamese WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse Senaatscommissie voor Buiten landse Betrekkingen heeft president Car ter meegedeeld dat het geen bezwaren heeft tegen voortgaande levering van nu cleaire brandstof aan India, mits dit land zich wil onderwerpen aan internationale veiligheidsgaranties. agressie, reactie, neo kolonialisme en racisme. Tenslot- te veroordeelt de verklaring krachtig „de militaire en politie ke inmenging van het imperialis me in de binnenlandse zaken van de Afrikaanse landen”. had. „Een mythe die meer dan eens in officiële Russische ver- klaringen en verklaringen van andere landen is ontzenuwd”, zo schrijft TASS. Met die Afrikaanse landen worden Ethiopië en Angola be doeld, alsmede de bevrijdingsbe wegingen in het zuiden van Afri ka. „Gezien de onvoorwaardelijke steun die de Sovjet-Unie geeft aan de Afrikaanse volken die strijden tegen het kolonialisme is het logisch dat de Sovjet-Unie blijft ijveren voor de val van het BELGRADO (AP). Cambodja heeft het Viet namese voorstel verwor pen, om de troepen van beide landen terug te laten trekken tot op 5 kilometer van de grens, zo heeft het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg gisteren in Peking meegedeeld. 1 heeft besteld op een begraafplaats in Tel I Aviv. „De brief van Begin is mijn dood vonnis” zei Abie. Hij wil zijn hongersta- „Wij stellen zijn bereidheid om het vre desproces verder te ontwikkelen op hoge prijs”, zei Carter tegen Sayeed Marei, voorzitter van de Egyptische volksverte genwoordiging. Marei, die een beleefd heidsbezoek aan de Amerikaanse presi dent bracht, zei tegen Carter dat Sadat zijn werk voor de vrede zal voortzetten. De Israëlische premier Menachem Begin heeft de als „vredesapostel” bekendstaan de Israëliër Abie Nathan gevraagd zijn hongerstaking, die al 39 dagen duurt, te beëindigen en het aan dë regering over te laten welke stappen zij moet zetten om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstel ligen. De 50-jarige Abie Nathan, die al jaren lang actief is met zijn piratenzender „Stem van de Vrede”, heeft na ontvangst van Begins verzoek laten weten dat hij voor zichzelf een grafsteen van 2100 gulden dat het Warschau-pact zegt 805.000 man grondtroepen te hebben in Europa, terwijl de NAVO meent dat dit 950.000 man is. Daarom eist de NAVO dat het Warschau pact meer troepen terugtrekt om aan het maximum van 700.000 te komen dan het Warschau-pact nu wil. Niettemin noemden ook westerse ^dele gatieleden de oostblokvoorstellen belang rijk. De voorstellen voor de aanzuivering door de een van de vermindering van de ander, is vooral voor de NAVO van belang voor de aanzuivering door de een van de vermindering van de ander, is vooral voor de NAVO van belang voor het geval een lid andere besluit uit de club te stappen. Tot dusver eiste het Warschau-pact dat de troepen sterkte van elk afzonderlijk land aan een maximum zou worden gebonden. Dit zou voor West-Duitsland inhouden dat het zijn troepen niet mocht opvoeren als een NA- VO-lid besloot zijn militairen uit de Bonds republiek terug te roepen. lig- :eu- cht ge- ran [ers nes eed ier- ger Cambodjaanse leger uit het grensgebied zou Viet nam in de gelegenheid brengen om dit gebied te veroveren”, aldus de ver klaring, waarin verder werd gesteld „dat aan de vijandelijkheden een eind zal komen zo gauw Viet nam ophoudt de territoria le rechten van Cambodja te schenden en van verdere agressieve daden af ziet”. De aankomst van Chine se schepen in Vietnam om Chinese burgers op te ha len die het land willen ver laten, is opgehouden omdat vluchtelingen uit Ho Chi de twee communistische Minh-stad aangekomen, landen het oneens zijn over Het is de derde groep Voet- de voorwaarden van ver- namese vluchtelingen die trek. In een communiqué deze week in het Portugese van het ministerie van Bui- gebied arriveert. 'COt ian- me- i de een I het Belgische politieke stelsel aangetoond de toe-1 sge- ,We wel. sga-l be- oekl rbij ■lijk side In de brief schrijft de senaatscommissie dat het van het hoogste belang is dat India zijn vreedzame nucleaire activiteiten zo spoedig mogelijk onder controle van het internationale non-proliferatieverdrag brengt. In de brief werd er bij de regering- Carter op aangedrongen „krachtige pogin gen” in het werk te stellen om India’s goedkeuring te verkrijgen. De senaats commissie achtte het zeer onwaarschijn lijk dat met de levering van uranium kan worden doorgegaan als er geen volledige veiligheidsgaranties zijn. WENEN, (AFP, Reuter). De voorstellen die de landen van het pact van Warschau twee weken geleden ter tafel brachten op de conferentie in Wenen over wederzijdse evenwichtige troepenvermindering (MBFR) in Europa, komen aanzienlijk tegemoet aan de eisen van de NAVO. Dit verklaarden communistische afgevaardigden naar de comferentie gisteren in Wenen. De Oostduitse delegatieleider Ingo Oe ser, noemde de voorstellen een „belangrijk compromis”. Het Warschau-pact heeft on dermeer voorgesteld dat elk lid van de NAVO of het Warschau-pact zijn aantal grondtroepen mag opvoeren als een ander lid zijn troepen vermindert. De toename bij het ene lid mag echter niet hoger zijn dan de helft van de vermindering bij het andere lid. Als bijvoorbeeld België eenzijdig zou besluiten zijn grondtroepen met 40.000 man te verminderen, mag West-Duitsland zijn grondtroepen met 20.000 man opvoe ren. Een derde NAVO-land, of een groep van NAVO-landen, mag dan de 20.000 aanzuiveren. Bij dit alles wordt wel het maximum aangehouden dat voor alle grondtroepen van de beide blokken geldt. Over het berei ken van dit maximum zijn de blokken het nog niet eens. Dit komt voornamelijk door- „NAVO-inmenging” Somalië heeft Ethiopië ervan beschuldigd luchtaanval len te hebben uitgevoerd op enkele Soma lische steden en dorpen. Volgens het So malische ministerie van Voorlichting zijn daarbij 10 burgers omgekomen en 43 ge wond geraakt. Onbezorgd en ontspannen zit deze Amerikaanse zonaanbidder op het strand in California, terwijl links en rechts van hem reservisten uit acht staten een invasie-oefening houden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3