mentale kracht Elftal naar de koningin SCHRIJVERS KEEPT NIET Leopolde Luque bewees Argentina '78 J/K HEB MEDELIJDEN GEHAD MET PAOLI ROSSI Geen ruw spel Spelers verdienen twee ton aan WK miccnhion milinen de rnnrie nlloAn do nna dat oor, ovooto Koomfir,rzxrtm ixïx gratis op het postkantoor: vakantiekaarten-memo 'g atie E pttpost b s ggig 13 j SPORT 24 JUNI 19 7 8 WK VARIA f. i k HATERDAG I 1978 9 9 Menotti bang voor te rant! hard spel van Oranje (ADVERTENTIE) WERELDSTOPPER tie. ir» Ook gaat er een groot gedeel te van de recettes naar de deel nemende landen. Van die recet te gaat 40 percent naar de Ar gentijnse organisatie, en be houdens wat onkosten gaat de rest naar de landen. De ver deelsleutel is vrij simpel: in de eerste ronde (toen er dus nog 16 ploegen in de slag waren) delen alle 16 landen mee. In de twee- DEN HAAG. Het Nederlands elftal, dat dinsdagochtend om 08.35 uur terug keert uit Argentinië, zal enkele uren later, tussen 12.00 en 13.00 uur, op Paleis Soest- dijk worden ontvangen door Koningin Juliana. De ontvangst zal, als de weers omstandigheden dat toelaten, in de pa leistuin plaatsvinden. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Hoewel er officieel nig geen beslissing is genomen, is het duidelijk dat Piet Schrijvers het doel van Oranje in de WK-finale tegen Argentinië niet zal verdedigen. De uitlatingen van bondsarts Frits Kessel wettigen deze overtuiging. „Ik heb met Piet af gespro ken dat ik zaterdag pas ja of nee zal zeggen. De wond ziet er voortreffelijk uit, maar het is allemaal natuurlijk nog niet aan elkaar gegroeid. Bij een valpartij is de kans groot dat het weer gaat scheuren, vooral op de plekken waar de hechtingen zitten”. Zelfs als Piet Schrijvers zelf erg graag wil, zal Kessel zaterdag ongetwijfeld nee zeggen. „Ik kan het natuurlijk niet maken Happel een doelman te leveren die wel licht na vijf minuten alweer moet uitval len. Het gaat ten slotte om een finale met de mogelijkheid van verlenging. Daarom mag je geen enkel risico nemen”, aldus de bondsarts, die verder weinig of geen her stelwerkzaamheden voor de eindstrijd be hoeft te verrichten. „Wie had gedacht dat ik nog eens de hand van Bobby Charlton zou schudden. Ik heb die man altijd bewonderd. Het zijn de leuke dingen van het populair zijn. In Argentinië ben je al snel de held”. De bewondering van het voetbalmaffe volk zal zondag nog groter zijn als het nationa le voetbalteam het wereldgoud binnen haalt. De hoop van de natie ligt op de schouders van Luque, Kempes en de ande re helden. „Ik zal vlak voor het spel erg nerveus zijn, maar dat is bij mij over als de bal rolt. Dan moeten we alles vergeten, dan is de enige zorg: hoe verslaan we Nederland. Een sterk voetballand, een elftal dat weet wat ze moeten doen, intel ligent vooral. We zullen alles moeten ge ven. Tot nu toe ben ik met mijn arm voorzichtig geweest, dat kan zondag niet. Mijn arm doet geen pijn meer, alleen heb ik last van mijn oog. Maar”, zo besluit hij het gesprek, „het doel kan ik goed zien”. Zijn grote kracht is zijn enorme beweeg lijkheid, zijn schotvaardigheid, en samen in de ploeg met Mario Kempes vormt hij een aanvalsduo dat door Nederland ge vreesd wordt. Luque: „Mario en ik zijn erg beweeglijk. De meeste landen hebben wel een voor stopper die één beweeglijke voet baller kan uitschakelen, maar twee dat geeft problemen. JJaar hebben we dit toer nooi van geprofiteerd”. Met alle hotelorganisaties waarmee de KNVB in Argenti nië in de slag is geweest (Potre- rillos en Viellas in Alta Gracia en Moreno) heeft de KNVB al maanden voor de WK een vaste prijs bedongen: per man moet de KNVB 70 dollar per dag betalen („inclusief de maaltij den, maar niet alle bijkomende kosten, zoals de drankjes voor de persbijeenkomsten bijvoor beeld”, aldus Hamstra). e g u w 0- ■H Cesar Luis Menotti Aardigheidje van ptt post: een „vakantiekaarten-memo"I Ligt voor u klaar op alle postkantoren Nu kunt u - voor u met vakantie gaat - bedenken wie u een kaartje wilt sturen Het „vakantiekaarten-memo" is een handig adressen vouwblad dat u makkelijk op kunt bergen in agenda of portefeuille. Er is ruimte voor 12 adressen, mèt postcode natuurlijk. En 't kost mets ■m ES elkaar staan. Hopen doet hij slechts op mooi weer. Hij zegt dat in de paardestal van het verblijf in José C. Paz, terwijl de regen uit de grauwe hemel gutst. „Het veld is slecht geworden, daar heeft Nederland evenveel last van als wij. Maar als het slecht weer is, dan zijn wij in het nadeel. Laten we hopen op een mooie dag. Vooral ook omdat bij een mooie finale een zonni ge dag past.” Luque hoopt morgen, met miljoenen kij kers aan de buis, opnieuw toe te slaan en daarmee een bijdrage te leveren aan het grootste feest dat ooit in Zuid-Amerika gevierd is. Lukt het de wereldtitel te pak ken, dan krijgt het hele volk maandag vrij. De kreet: „Mijn baas ziet me de hele week niet” overheerst. Luque: „Ik hoop dat het voor die mensen geen teleurstelling wordt. Nederland is de moeilijkste tegenstander die je kunt hebben. Het heeft hetzelfde wapen als wij: de beweeglijkheid. We zul len erg veel moeten gaan, je kunt ervan uitgaan dat Nederland dat ook doet. Dat gaat veel kracht kosten, ik denk dat de conditie de doorslag gaat geven en ik ge loof dat de onze zeker niet minder is”. dat een exacte begroting onmo gelijk te maken is”. Maar een woordvoerder van de KNVB (die in dit verband liever niet genoemd wilde worden) kon toch met stelligheid voorspel len dat iedere Nederlandse spe ler 200.000 gulden aan dit toer nooi zal overhouden. Toen Nederland in 1974 ook de finale bereikte, werd er ten slotte aan Nederland 3,3 mil joen gulden uitgekeerd. De spe lers van de Oranje-selectie, in West-Duitsland kregen toen per man uiteindelijk een bedrag van 130.000 gulden. Maar dat zal nu dus in Argentinië aan zienlijk hoger liggen. Het kan overigens maanden duren voor het geld binnen is. Volgens de FIFA-reglementen moet de fi nanciële afwikkeling binnen vier maanden rond zijn, maar in de praktijk kan dat, aldus Hamstra, veel langer duren. Als Nederland er in de eerste ronde uitgevlogen was in Ar gentinië, zou het een enorme financiële slag voor de KNVB zijn geworden. Maar nu springt de Nederlandse voetbalbond er niet alleen uit, maar zal er waarschijnlijk ook nog behoor lijk wat aan overhouden. De de ronde delen alleen de nog overgebleven acht landen mee. Met aftrek van de 40 percent voor de organisatie en de FIFA, gaat de recette van de finale naar Argentinië en Nederland. Hamstra: „Voor de verdiensten maakt het niets meer uit wie de finale wint, want dat recettebe- drag dat overblijft, wordt eer lijk verdeeld”. Door zijn goede prestaties op de WK is Luque plotseling in de belangstelling geko men bij vele Europese clubs. „Ik heb van geen enkele vereniging iets gehoord. Trou wens, ik heb nog een contract tot decem ber en kan voorlopig dus niet weg”. Maar ook in de belangstelling van de internatio nale pers. Voor de camera’s van de BCG schudt hij de hand van Bobby Charlton. De schnabbelende commentator: „Ik wil je complimenteren met je spel. Argentinië is een van de weinige landen die aanvallend voetbal gespeeld hebben, en jij bent daar het toonbeeld van. Ik wens je veel succes”. Leopolde Luque glundert, dat is zelfs met de zonnebril op die zijn blauwe oog ver bergt, duidelijk te zien. misschien boven het miljoen zal liggen krijgt Inter Foot ball 15 percent, alsmede de on kosten. Verder krijgen de landen die in dit toernooi hebben gespeeld 50 percent uit een aantal ande re potten. Zo is er bijvoorbeeld 25 miljoen Zwitserse francs be schikbaar aan radio- en tv- rechten. En ook 20 miljoen Zwitserse francs aan reclame- rechten in de stadions. Verder zijn over de hele wereld ook in Nederland de rechten ver kocht om reclame te voeren met het bekende Gaucho- embleem van dit wereldtoer- nooi in Argentinië. „De op brengst daarvan is nog vol strekt onduidelijk”, aldus Hans Hamstra, maar duidelijk is dat het ook hier om miljoenen gaat. Zijn opstelling wenste Menotti niet be kend te maken. Alle spelers zijn fit, ook middenvelder Ardiles, die afgelopen woensdag niet speelde. Larosso was een uitstekend vervanger, en veel maakt het Menotti dan ook niet uit als Ardiles op de training alsnog hinder van zijn blessure zou krijgen. Ten bewijze dat de Argentijn se bondscoach niets aan het toeval over laat, nog dit. De training in de ochtend uren werd af gelast en vervangen door een middagoefening. Menotti: „Tot nu toe hebben we ’s avonds gespeeld, we moeten wennen aan het voetbal in de middag.” Op Schiphol zullen spelers en officials worden toegesproken door minister president Van Agt, terwijl staatssecretaris Wallis de Vries van CRM eveneens aanwe zig zal zijn. Het ligt niet in de bedoeling dat dinsdag een of andere stad door de Oran- je-equipe wordt bezocht. Amsterdam, Rot terdam en Eindhoven hadden zich als ge gadigden aangemeld het Nederlands elftal op uitbundige wijze te ontvangen, maar besloten is geen bepaalde plaats voor te trekken. vier jaar terug. Na het zwakke begin had ik ze niet meer in de finale verwacht. Italië sloeg ik hoger aan; zij zijn niet bestand gebleken tegen de druk, geestelijk zijn zij teruggevallen. Na de 5-1 op Oostenrijk geloofde ik weer in de finaleplaats van Nederland.” Een finale die veel belooft. „Maar dan zal Nederland”, vervolgt Ceasar Luis Me notti zijn poging stemming te kweken, „wel mee moeten werken en niet gaan schoppen. Wij zullen gaan aanvallen. We zijn met offensief voetbal in de finale gekomen, en daar gaan we mee door. Aan vallen is de grote kracht van mijn elftal. Het is geen wonderploeg, het is een een heid die uitstekend in staat is kansen af te dwingen. Tegen Peru is dat wel duidelijk geworden.” Volgens Menotti, die na de WK voetbal tot december rust néémt, wordt het een interessante finale omdat het Europese land en het Zuidamerikaanse land dat tactisch het verst gevorderd is, tegenover (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. De Argentijnse bondscoach Ceasar Luis fenotti heeft gisteren in het verblijf van zijn selectie in José C. 'az een poging gedaan stemming te kweken. Met de camera’s tan alle televisiestations op hem gericht, met de microfoons van (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Leopolde Luque draait nog steeds mee in het voetbalcircus dat Mundial ’78 als naam gekregen heeft. Dat mag een bewijs genoemd worden van zijn enorme mentaliteit, want de Argen tijnse spits heeft deze maand wel het een en ander moeten doorstaan. Vreugde en verdriet. Jubel bij de Argentijnse ope- ningsgoal tegen Hongarije, de held van de natie na de winnende treffer tegen Frank rijk. Pijn na een overtreding van de Fran se verdediger Lopez, die hem zo zwaar ten vhl bracht, dat zijn arm uit de kom schoot. Droefheid bij het overlijden van zijn broer, verbrand door een auto-ongeluk. Pijn opnieuw na een Braziliaanse elle boogstoot die hem een prachtige blauwe kijker bezorgde. „Ja”, zegt de 28-jarige schutter, „door de dood van mijn broer is 1978 een moeilijk jaar, en toch beleef ik morgen misschien de mooiste dag van mijn leven”. KNVB hoeft nu ook niet alle kosten zelf te betalen. Zo be taalt de FIFA de vliegreis van Amsterdam naar Argentinië en terug. Hamstra: „Maar alleen voor 30 personen, en wij zijn hier met een gezelschap van 39 man. De KNVB moet de reis dus voör negen man zelf beta len. Bovendien betaalt de FIFA de gewone economy class in het vliegtuig, en wij hebben eerste klas gevlogen. Dat meerbedrag moet de bond dus ook zelf beta len”. Verder krijgt iedere bond een vergoeding van 100 dollar per dag per man. Maar ook weer voor 30 personen. De ne gen man meer moet de KNVB dus voor eigen rekening ne men. Van het totale bedrag dat ten slotte beschikbaar komt (radio- en tv-rechten, reclame in de sta dions, Gaucho-reclame en re cettes) voor de landen, heeft Nederland voor zijn deel daar van zoals bekend een verdeels leutel opgesteld. De spelers mo gen 50 percent van dat bedrag verdelen. Voor de clubs komt 40 percent beschikbaar. En tenslotte gaat 10 percent naar de KNVB en een aantal belan genorganisaties, zoals de WCS en de FBO („en wat andere ploegjes”, zoals een woordvoer der van de KNVB zei). Bovendien krijgen de spelers van het Oranje-team 2000 gul den per wedstrijd van de KNVB. Hamstra: „Er zijn zo veel bronnen van inkomsten, maar ook zoveel aftrekposten, ne? Chauvinisme? Dat zal misschien meegespeeld hebben maar heeft vermoe delijk geen hoofdrol gespeeld. Een feit is namelijk dat je een wedstrijd ter plekke, „live”, heel anders beleeft dan wanneer je hem later, de uitslag wetend, nog eens terugziet. Als Italiaanse jour nalist kom je, na tien minuten opgeto gen en tevreden gebabbel in de koffieka mer, ontspannen terug op de tribune, en wat gebeurt er dan: De „zekere” zege vloeit langzaam weg. De Nederlanders gaan jagen („doorkloppen”, las ik in een Belgische krant), en de Italianen krij gen opeens iets schuchters. Die tegen stelling vertaalt zo’n Italiaanse journa list in „ruw spel”, en omdat hij zijn plichtigheid” van de scheidsrechter uit? Ik vond van met. Ik heb twee keer een vraagteken gezet bij een vrije schop tegen Italië, in beide gevallen ging het om „klein geduw”, maar in de overige tien gevallen was er wel degelijk een reden om een vrije schop tegen Italië te geven, en ik heb geen overtredingen van Nederlanders gezien die niet bestraft werden, tenzij een paar keer dat het spel door ging en de Italianen in balbe zit bleven. De Spanjaard Martinez floot die tweede helft heel reëel, als je het achteraf, in alle rust, nog eens via de video bekijkt. Hoe komt zo’n groot sportblad er dan toe zoiets toch te schrijven? Kinnesin- Het Solidariteitscomite Nederland- Argentinië (SCAN) heeft het Nederlands elftal gevraagd „zijn solidariteit te tonen met het onderdrukte Argentijnse volk”. Het SCAN heeft gistermiddag een tele gram verzonden aan de Nederlandse dele gatieleider in Argentinië, mr. Jacques Ho- gewoning. De letterlijke tekst van het telegram luidt: „De finale Argentinië—(Nederland is uw kans. Kom uw belofte nu na, leen u niet voor politieke propaganda van de junta. De finale is de laatste kans om uw solidari teit met het onderdrukte Argentijnse volk te tonen”. Ook de Nederlandse afdeling van Am nesty International heeft gisteren een tele gram gestuurd naar de Nederlandse voet ballers en naar de KNVB met het dringen de verzoek een officiële ontmoeting met de Argentijnse president Videla te weigeren. In het telegram vraagt Amnesty de oran- -l< je-voetballers en de officials van de KNVB „een daad van moed te stellen” en op te komen voor de rechten van de Argentij- nen. verslag, zoals al die Italiaanse journa listen plegen te doen, vermoedelijk al kijkend op de perstribune zelf al optik te, werd dat ook zijn eindoordeel. Van een koele analyse komt dan mees tal weinig terecht. Daar komt nog bij dat. de Nederlandse voetbaljoumalis- tiek superieur is aan de buitenlandse. Van alle buitenlandse wedstrijdversla gen was er maar één die opmerkte dat de wisseling van plaats tussen Neeskens en Jansen (ook al snel door Herman Kuiphof gesignaleerd), iets te maken, had met de wederopstanding van Ne derland na de rust. Dat was in BILD. Verder las je dat alleen in Nederlandse kranten, waarbij overigens toegegeven moet worden dat het altijd makkelijker is alle „ins” en „outs” van je eigen spelers te herkennen, dan die van de tegenstanders. de tientallen radiostations onder zijn veel te grote neus en omringd door honderden afgevaardigden van de schrijvende pers, heeft hij de speelwijze van Nederland veroordeeld. Steeds maar weer kwam de uiterst slimme coach terug op dat ene punt: de hardheid, het geweld van de Nederlandse ploeg. Alberto Correra, een metselaar uit Men doza die donderdag vader werd van een drieling, was zo onder de indruk van de prestatie van de Argentijnse voetballer Mario Kempes dat hij zijn drie zoons ver noemd heeft naar de aanvaller, die Argen tinië in de finale van het toernooi om het wereldkampioenschap bracht. De namen van de drieling zijn: Mario Alberto, Mario Rolando en Mario Daniel. „Twee geluksschoten en ruw spel van Nederland, geholpen door een schanda lig slechte scheidsrechter, hebben ons de vreugde van eén plaats in de finale ontnomen. Toen er in de eerste helft echt gevoetbald werd, was Italië stuk ken beter. In de tweede helft namen de Hollanders hun toevlucht tot onverant woord ruw spel en wel onder de ogen van een toegeeflijke en medeplichtige scheidsrechter. Aldus het commentaar in het Italiaan se sportdagblad Corriere dello Sport. Wat is daarvan waar? Heel weinig, Ik heb de tweede helft op mijn gemak via de video bekeken, en wat blijkt dan? Dat Nederland in die tweede helft, juist in die tweede helft dat het begon te jagen en zijn wil aan Italië oplegde, minder overtredingen maakten dan Ita lië: Nederland 9 tegen Italië 12. Mis- L schien blijkt daar dan juist de „mede- Leopolde Luque, vier wedstrijden actief op deze WK, twee duels door blessures en familie-omstandigheden afwezig, toch vier doelpunten. Een in Europa volledig onbe kende speler, die deze WK internationale erkenning afdwong; 28 jaar oud. Een laat bloeier? Luque: „Dat geloof ik niet. Drie jaar geleden ben ik in het nationale team gekomen. Daarvoor speelde ik in Union Santé Fé, een kleine club. Het was moeilijk om daar op te vallen”. Dat gebeurde pas toen Luque voor een bedrag van twee miljoen gulden overging naar River Plate, de huidige kampioen van Argentinië. Johan Neeskens heeft aan het duel tegen Italië een pijnlijke knie overgehouden. Om morgen voor honderd procent fit te zijn, wordt die knie bestraald. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Met het bereiken van de finale van dit wereldtoernooi heeft het Oran- je-team een „goudader” aange boord: iedere speler van de Oranje-selectie wordt om en nabij 200.000 gulden bruto rij ker aan de trip naar Argenti nië. Dat geldt voor alle spelers. Ook voor een geselecteerde als Harry Lubse, die nooit in het veld is gekomen. En waar schijnlijk zullen er straks in Nederland door de vreugde roes ook nog wel een reeks pe perdure geschenken bijkomen. Ten eerste krijgen de spelers de opbrengst van de hele recla- mepot, gevuld door de spon sors, die zijn aangetrokken door het bemiddelingsbureau Inter Football. Dat is voorlopig een bedrag van 900.000 gulden. Maar perschef Hans Hamstra van de KNVB wist gisteren in Moreno het trainingskamp van Oranje 40 km buiten Bue nos Aires te melden dat „Cor Coster en de zijnen nog wel wat zijlijnen aangeboord hebben”, waardoor de pot nog groter is. Van dat totale bedrag dat Moet je Menotti geloven, dan krijgt zijn doeg zondag af te rekenen met een stel hropese misdadigers die via aanslagen jp de benen van zijn spelers de jacht op iet wereldgoud willen bekronen. „Hard heid best, maar wel eerlijk”, roept hij uit, en als het gesprek van het onderwerp afdwaalt, brengt hij het zelf weer in de door hem gewenste richting. Wat heeft Ceasar Luis Menotti met zijn actie voor? Beïnvloeden van de toeschouwers die nu zeker iedere overtreding van Nederland met een hels fluitconcert zullen begelei den, beïnvloeden van de scheidsrechter ook? Menotti aan het woord: „Nederland speelt erg agressief. Het voortdurende ja gen op de bal, het storen, dat is de grote kracht van de ploeg. Die wijze van spelen gaat gepaard met veel te veel overtredin gen. Je mag best kracht in de strijd gooien, geen geweld. Nederland doet dat. Neem de wedstrijd tegen Italië. De scheidsrechter heeft onvoldoende opgetreden tegen de acties van de Hollanders. Ik heb medelij den gehad met Paoli Rossi, wat is die jongen door Johan Neeskens en Wim Jap- sen aangepakt.” „De grote fout die Italië heeft gemaakt is 1 dat zij zich door het Nederlandse geweld lieten intimideren. Nogmaals, hard mag, maar wel eerlijk. Echt, ik vrees het meest het Hollandse geweld. Ik hoop dat mijn spelers het hoofd koel houden en niet met -dezelfde munt gaan terugbetalen. Daar is Nederland op uit.” Een aanklacht tegen Nederland die het goed doet bij de miljoenen voetbalsuppor ters in stad en land; die tot gevolg heeft dat Nederland zondagmiddag op weinig good will hoeft te rekenen. Een aanklacht die Iverigens niet mede ondertekend wordt Boor de spelers. Spits Leopolde Luque: LMenotti denkt er zo over, ik niet. Vrees Loor het geweld van Nederland heb ik iet.” I Het brein van de Argentijnse bonds coach maakt zich verder zorgen over de druk van Nederland en de vraag of zijn defensie daartegen bestemd is, en ook over de vraag hoe de buitenspelval ontlopen moet worden. „Dat zijn de belangrijke wapens van Nederland. Ik vind het een prima ploeg”, zegt Menotti, die dan voor de zoveelste keer overstapt naar zijn stok paardje: „Maar ze maken te veel overtre dingen. Vergeleken met de wereldkampi oenschappen in West-Duitsland geloof ik dat ze als ploeg sterker geworden zijn. Wel -is het door de absentie van Cruijff en Van t--faanegem een elftal zonder persoonlijkhe- Iden. De discipline is echter even sterk als .fe

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13