15 m I r 2 - ko door Peter Heerkens ID Andere koersen door Jan Preenen Tien bergritten Veel bereikt Gevoelig Geen hekel M Mi Conformeren aor In w Het zijn drukke tijden voor de sportliefhebbers. Amper bekomen van de evolutie in de wielersport de Tour-formule op de tocht heeft gezet. ie- N0- n )- LA 3E3I telijk oor oor ing lijk rbij jn- le len sn Ie Tegen beter weten in heeft Guillermo Vilas zich toch weer aangemeld voor de tenniskampioen schappen op „Wimbledon”, die op maandag 26 juni van start gaan. Terwijl van Björn Borg Monsieur Jacques Goddet is een vriendelijke man. Heel wat humaner dan zijn voorganger Henri Desgrange (in 1934 op 78-jarige leeftijd overleden); de grondlegger van de Tour de France die in de wielergeschiedenisboeken voor komt als een pure dictator. Jacques Goddet, 73 jaar oud en in Leiden aan de start van zijn 32e Ronde als koersdirecteur, heeft veel vriendelijkheid in zich en hij bewees het met het routeschema voor de 65e Tour de France. ZJ- l spanningen rond het wereldkampioenschap voetbal, moeten ze er deze week weer tegenaan met twee nieuwe evenementen: Wimbledon en de Tour de France. Maandag start het beroemde tennistoernooi in Engeland met Björn Borg in de rol van grote favoriet. De blonde Zweed gaat jacht maken op het record van Fred Berry die als enige Wimbledon driemaal achtereen won: 1934, 1935 en 1936. Op zijn weg naar dat succes, krijgt Borg vermoedelijk Jimmy Connors als zijn grootste concurrent. Onze sportredac teur JAN PREENEN, die het Wimbledon-toernool gaat bijwonen, maakt duidelijk door een verhaal over Vilas dat Wimbledon iets apart Is. De Tour de France trekt dit jaar in Nederland bij de start al meteen grote belangstelling vanwege het feit dat Leiden als vertrekplaats fungeert. Donderdag beginnen daar 110 renners (elf ploegen van tien) aan 3950 zware fietskilometers. Onze sportredacteur PETER HEERKENS, die de Tour de France van nabij gaat volgen, oordeelt in zijn voorbeschouwing dat de verwacht mag worden dat hij in Londen voor de derde maal in successie de titel zal opeisen, zal Vilas hoogstwaarschijnlijk slechts een bijrolletje mogen vertolken. Gras is voor hem nog altijd een materie, die hem niet kan inspireren tot het hogeschooltennis, dat hij op gravel wel kan etaleren, zij het nog slechts sporadisch in vergelijking met 1977. jr I rne Ronde van Fran meer alleen zalig itie 'X, De belangen verlegden zich, onder de Vilas kansloos op Wimbledon en en. I ■v i In eerste aanzien lijkt de Tour ook aan inhoud gewonnen te hebben met het spek- taculaire nummer van een ploegentijdrit de France een belangrijk nieuw element bezorgden, is een dergelijk zware op dracht in deze specialiteit nooit verstrekt. over 153 kilometer op de vierde dag, maar de schijn bedriegt. Goddet introduceert hiermee geen nieuwtje maar een voor oorlogs gebruik van Desgrange die in de jaren ’20 overging tot dit onderdeel om de monotonie van de vlakke ritten te breken. Bovendien telt voor het klassement alleen een tijdsvergoeding die men toekent aan de renners van de vijf snelste ploegen (60 seconden, 45, 30, 20, 10) wat betekent dat deze tijdrit nooit van direct grote invloed zal zijn omdat alle bergetappes nog moe ten volgen. Opzienbarend is evenmin het totale pakket individuele tijdritten dat met 175 kilometer, verdeeld over vier keer, weliswaar opvalt maar niet schokkend af steekt bij vorig jaar toen het totaal 150 bedroeg. Feit is echter wél, dat met de uitbreiding van 25 kilometer meer even wicht bewerkstelligd wordt in kansrijke momenten tussen sprinters en klimmers. Met die conclusie eigent de kleine, felle, Fransman op nogal onbescheiden manier voor de Tour de France de kamprechters- plaats in de wielersport op, maar die tijd is voorbij. Men kan dat betreuren maar niet eraan voorbij gaan. Natuurlijk levert de zondere Ronde wat een verkeerde voor stelling van zaken is. De Tour de France immers bouwde een reputatie op een ver schrikkelijk zware fietsopdracht: dorst lij den onder een verstikkende zon, de wielen laten draaien op door de hitte tot stopverf geworden asfalt en als nietig mens op een kilo of acht fiets groot worden in de ber gen. Dat is de definitie van de Tour sinds 1903, zodat vastgesteld kan worden dat deze Ronde van Frankrijk er een is vol gens beproefd recept en niets meer. Levi tan echter denkt er anders over. „Wanneer het zelfs nu nog aan echte grote strijd gaat ontbreken”, zegt hij, „dan zullen we helaas moeten concluderen dat de wielersport op sterven na dood is”. De gebeurtenissen liepen vader Vilas toen ook uit de hand. Hij had graag gezien dat zijn zoon dezelfde weg zou opgaan als hij en ook advocaat zou worden, maar Guillermo liet de school in 1973 voor wat die was en stortte zich volledig op het tennis, een sport waarin hij geleidelijk aan naar de (sub)top doordrong. Via overwinningen in Gstaad, Hilversum, Toronto, Louisville en Teheran stelde hij zich in 1974 krachtig voor, maar daar leek het de jaren daarop bij te blijven, omdat hij niet bestand leek tegen de druk van de grote evene menten. Zo ging-hij op Forest Hflls tegen de-Span jaard- Jacques Goddet Tour de France een uniek stuk wielersport dat door nostalgie en commercie gedreven coureurs magnetisch blijft trekken. En dat ook het naar heroïek hunkerende publiek de moed voorlopig zeker niet zal verliezen, werd vorig jaar bewezen met een miljoe nenrecord aan kijkers ondanks langdurig gemis aan grote strijd. De Tour vormt een hoofdstuk apart, doch in de evolutie van de wielersport is het zeker voor de cou reurs niet meer zaligmakend. 5- Het aantal eindstrepen op een col doet tegen het decor van Goddets dreigement in de vorige Tour ook nogal revolutionair aan, maar eveneens ten onrechte. Tegen over de vier finishes van nu staan er bij voorbeeld vijf in 1976. Zo uniek is het dus allemaal niet, maar toch wacht de renners een bijzonder zware taak. Tien bergritten onderbroken door slechts één rustdag, is een uitermate lastige klus. Bovendien: bei de rustdagen zijn pal voor bergetappes geprogrammeerd wat betekent dat er van echt luieren weinig kan komen omdat ter voorkoming van stijfheid van de spieren een aantal kilometers gedraaid zal moeten worden dat het dagelijkse gemiddelde be nadert. Dat neemt niet weg dat de Roemeen al veel heeft bereikt sinds de twee-eenheid Vilas/Tiriac drie jaar geleden tot stand kwam. Tevoren was de in Mar del Plata als zoon van een advocaat geboren Guillermo Vilas voornamelijk aangewezen op Feli pe Locicero, een leraar van de door zijn vader geleide Club Nautique. Als negenjarige al was hij een van de betere Argentijnen in zijn leeftijdsklas se, maar leek toch voor de tennissport verloren te gaan, omdat hij zich meer aangetrokken voelde tot het voetbal. het iel g Uiteindelijk bleek hij echter gevoelig voor het argument van zijn-ouders en-Locicero dat-hij -ale 4e ig. „Ik heb geen hekel aan geld, ik kan het altijd wel gebruiken, maar echt belangrijk vind ik het niet”. Dat neemt niet weg dat Vilas behoorlijk actief is geweest op het gebied van onroerend goed. In eigen land heeft hij in Olivos bij Buenos Aires een huis dat. omringd is door water en ven-waaruit-hif die hij in januari opliep tijdens het Masters- toernooi in New York en op het feit dat hij als enige van de topspelers geen verklaring wilde ondertekenen, van de spelersvakbond ATP, die er op neerkwam, dat de desbetreffende speler niet langer exhibities zou spelen, als dat ten koste zou gaan van een door ATP gesteund toernooi. Vilas en zijn Roemeense manager Ion Tiriac hielden het drie maanden voor gezien en doken nauwelijks op de toernooivelden op. Er werd in Argentinië wel getraind, maar te weining en Vilas zal toch het wedstrijdritme moeten vasthouden wil hij de woorden van Tiriac waarmaken, die tijdens de „Masters” verkondigde: „Ik heb één a anderhalf jaar nodig om Vilas zodanig te vormen dat hij werkelijk de nummer 1 is. Als iemand Vilas dan nog verslaat, zal ik hem de hand schudden en zeggen, u bent een fenomeen”. de heuvels van Uruguay kan zien. Voorts heeft hij zich in navolging van Borg een appartement aan- tennisser een grote toekomst voor zich had. Pas later zou Guillermo Vilas tot de ontdekking komen dat je „als tennisser creatiever kunt zijn dan als een schilder”. „Er is zoveel. De verscheidenheid aan rackets, de verschillende soorten banen, het weer, de tegenstanders, het effect, de snelheid van de bal”. vaart waarmee de sponsors hun reclame bedreven, naar andere koersen. Renners veranderden van mentale en technische thans als uiterst serieuze wedstrijden) en met het onvoorwaardelijk willen afzien ligt het in deze moderne tijd ook anders dan in de periode waarin de Tour echt groot werd. In die essentie lijkt ook de grote vergissing van Felix Levitans op merking te liggen. De organisatie namelijk kan het beeld van de koers niet meer bepalen door de opdracht te verzwaren omdat de renners die onvoorwaardelijk strijd willen leveren zoals in de gouden jaren niet meer bestaan. Hoezeer de veranderingen in de wielersport zich vol trokken blijkt aan de vooravond van deze Tour. Door angst voor een confrontatie met de grondbeginselen van een Ronde van Frankrijk óf door andere seizoenop- bouw, ontbreken er té veel vedetten: Fran cesco Moser, Roger de Vlaeminck, Gibi Aanvankelijk beloofde die opzet veel onheilspellends voor de deelnemers toen ze zich vorig jaar de oprechte boosheid van Goddet op de hals haalden door voort durende lamlendigheid tussen de Pyre neeën en de Alpen. In een vlammend arti kel tijdens de Tour, in het organiserende sportblad L’Equipe, bereidde Goddet de renners voor op een venijnige strafmaatre gel: een niets ontziend draaiboek in 1978. „Vernieuwingen”, predikte de opgewon den Goddet toen, „die de coureurs zullen verplichten tot het uiterste te gaan”. Eenmaal achter het bureau om de plan nen uit te werken, pakte de aimabele wie- lerbaas de zaken echter minder spectacu lair aan dan waar het in juli vorig jaar naar uitzag. De vernieuwingen bleken voornamelijk te bestaan uit veranderde bonificatiesystemen die nogal wat rekena- rij vragen, Zo is de tijdsvergoeding voor de eerste drie van een etappe vervallen en wordt in plaats daarvan onderweg bonifi catie uitgedeeld. Dat gebeurt met een inge wikkeld systeem: 20 seconden voor de ren ner die op de plaats van de vliegende spurt tenminste 20 seconden voorsprong heeft als solo-rijder of als eerste van een kop groep die niet groter is dan een-vijfde van het nog in koers zijnde aantal renners. i geschaft in Monaco en verder zou hij nog de hand hebben kunnen leggen op een huis aan de Champs Elysées in Parijs. fr Een aardige belegging voor iemand, die het in 1974 nog moest doen met een „inkomentje” van 209.000 dollar en inmiddels alle records heeft ge broken met een inkomen van ruim 764.000 dollar. Om zover te komen verzekerde Vilas zich in 1975 van de steun van Tiriac, die de opdracht kreeg om van de Argentijn de belangrijkste tennisser te i maken. Tiriac veranderde de stijl van Vilas, leerde de Zuidamerikaan een efficiëntere wijze van ser veren, zorgde er voor dat hij agressiever werd door zich meer aan het net te manifesteren en zich ook beter te concentreren. Vilas was immers altijd de jongen, die zich alternatief opstelde, enigszins afstand nam door het opstellen van gedichten en het spelen op drums en fluit. Een speler ook, die er vanuit ging dat je tegenstander ook je vriend is en dat je op de eerste plaats sportman bent en dan pas prof. Helemaal veranderd is Vilas niet. Vorig jaar juni had hij zijn uitschakeling in de eerste ronde van het internatio nale toernooi in Nottingham onder meer te danken aan zijn sportieve gedrag. Tot tweemaal toe wei gerde hij namelijk van een fout van een lijnrechter te profiteren: „Ik wil geen punten, die mij niet toekomen”. Dat neemt niet weg dat hij zich op vele andere punten steeds meer lijkt te gaan conformeren met het wereldje om hem heen. Een wereldje, waarin hij zich vorig jaar plotseling enkele maanden als de nummer 1 manifesteerde, nadat de pers hem al bij de verliezers had gerangschikt. Die toonaange vende positie is Vilas als gevolg van zijn rustperio de begin dit jaar inmiddels allang weer kwijt. Van- het zelfvertrouwen, waaraan Tiriac hem had ge holpen was in Parijs niets te merken, de passeer- slagen bleven achterwege en de volleys bleven tot een minimum beperkt, omdat Vilas maar zelden de baseline durfde te verlaten. Omdat hij op zijn eigen terrein, het gravel al niet al te best uit de voeten kwam, valt er van Vilas op het gras van Wimbledon al helemaal niets te ver wachten. Bepaald niet overtuigd van zichzelf het hij na afloop van het toernooi in Parijs weten: „Ik zal nu gaan spelen op gras. Twee weken lang. Niet in toernooien, omdat dat toch geen zin heeft als je tegen spelers komt te staan, die vertrouwd zijn geraakt met dit soort banen, maar via trainings- partijtjes. Ik geloof niet dat het genoeg zal zijn om -ever-te-schakelen, maarTk izaHret pröbëTén” Vorig jaar werd de Argentijn de keizer genoemd van de langzame banen, op welke pistes de bal wat i hoger opspringt, de rally’s langer duren en de dollars voor types als Vilas gemakkelijker kunnen worden opgeraapt. Van de 34 toernooien, waarin hij uitkwam, won hij er 24, waarvan 8 op rij. Zijn verdiensten: 766.065 dollar, inkomsten van exhibi ties en reclame niet meegerekend. Minstens zo belangrijk als het geld dat hij eraan overhield was voor Vilas vorig jaar echter het feit dat hij in Parijs en Forest Hills wist aan te tonen wel degelijk ook het grote werk aan te kunnen. Jarenlang gold Vilas als een talent. Toen hij het echter steeds vaker op belangrijke momenten het afweten werd hij in de pers beschreven als ie mand, die verlamd raakte als het grote succes binnen bereik kwam. „Mijn moeder las dat een keer en dacht dat ik werkelijk verlamd was ge raakt”, merkte Vilas op nadat hij dankzij een zege op zichzelf, de pers en Brian Gottfried, die tijdens de finale van de open Franse kampioenschappen met slechts drie games was afgescheept, door 15.000 toeschouwers was gehuldigd. Die overwinning betekende voor Vilas de start van een uiterst succesvol jaar. waarvan nu alleen nog maar de herinnering over is. Terug in Parijs bleek Vilas deze maand namelijk geen schim van de geweldenaar, die een jaar tevoren op de banen van Roland Garros had huisgehouden. Nauwelijks 1 uur en 20 minuten mocht Vilas figureren in de show van Björn Borg, die voor de dertiende maal zijn meerdere bleek. Dat de inmiddels 25-jarige I Vilas het nodige terrein heeft moeten prijsgeven is I ^grotendeels terug te voeren op een enkelblessure. Uitgangspunt van Goddet en Levitan: „Bo nificatie voor de aanvallers en niet voor de sprinters”. Heel wat opzienbarender is de primeur van een 50 kilometer lange tijdrit bergop: de 14e etappe die naar de top van de Puy de Dóme voert. Sinds de tijdritten in het begin van de vijftiger jaren de Tour Jammeren „Wij hebben de renners weinig rust gela ten”, benadrukt mededirecteur Felix Levi tan het kernpunt van de moeilijkheids graad. Hij sprak over dat aspect al eerder trots en wel op zo’n manier dat de renners van de weersomstuit gingen jammeren waardoor het beeld groeide van een bij- Manuel Orantes in de halve finale in 1975 nog onderuit toen hij bij een voorsprong van 2-1 in sets en 5-0 in games geen raad wist met maar liefst vijf matchpoints. Op dat moment besefte Vilas dat hij iemand achter zich nodig had die hem over het „dode punt” zou kunnen helpen. Tevoren had hij weliswaar wel eens gezegd dat hij geen echte ambities had om een groot toernooi te winnen, maar die visie wisselde hij al gauw in voor een zakelijker standpunt, zoals hij in de praktijk ook is teruggekomen op zijn uitspraak dat „geld hem niet echt interesseert”. Baronchelli, Didi Thurau, Guiseppe Sa- ronni en Johan de Muynck (die in de Giro bewees dat hij in de Tour voor aardig wat instelling: de seizoen-opbouw werd anders koersverlevendiging had kunnen zorgen), (trainingskoersen van vroeger gelden Goddet en Levitan zouden er goed aan doen zich eens druk te maken over de veranderde mentaliteit en seizoenaanpak van de renners. Vanuit die hoek werken aan een Touropzet die niet zoveel vedetten thuis houdt als nu, lijkt heel wat zinvoller dan goochelen met bonificatiesystemen. Er zou dan ook een goede bijdrage gele verd kunnen worden aan de verbetering van de strijdlust want het is nu eenmaal nog steeds zo dat niet het parkoers maar de coureurs de wedstrijd maken. In hun beschouwingen op deze Tour, is door de groten al zó moeilijk gedaan dat hun hou ding grote voorzichtigheid belooft. Lang durige, pittige, strijd in de komende weken zal derhalve een aangename verrassing zijn. N i Z. -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27