THATCHER ZOU TE ONVERDRAAGZAAM ZIJN MARGARET DOOR EUROPESE PARLEMENT Tito tot eind presidentschap Dreigement van c BIJ GEDWONGEN EMIGRATIE van zijn leven president Zaccagnini uit de race om Nazi’s dreigen IN TIEN JAAR 10.000 DODEN Polisario-front Leider Rode Brigades krijgt vijftien jaar Portugees-Angolese top van meer dan nationaal belang r j In partijstatuten: Uitzonderingstoestand Rhodesië blijft nog jaar van kracht In Russische republiek 3 ZATERDAG 24 JUNI 19 7 8 BINNEN- EN BUITENLAND 1 Kritiek n n id ?n co eet Gebruik'm goed. les !St >t BRUSSEL (AP). In Brussel zijn gisteren de hoofdlijnen aan gegeven voor de mogelijke reor ganisatie van de Europese wapen industrie. Enkele voorstellen voor een dergelijke reorganisatie wer den op 14 juni door het Europese parlement in Straatsburg goedge keurd. Het parlement heeft nu de Europese commissie gevraagd een „actieprogramma” voor te be reiden voor de aankoop van con ventionele wapens. ing- I ils la z Ji Hoofdlijnen voor reorganisatie i ÈSSÖ ptt post (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) A Cuba om zich onafhanke lijker van Moskou te tonen. mi- ijk, uk- lan dit van De instelling van een Europees „wapen- aankoopbureau” is een van de mogelijkhe den die kunnen voortvloeien uit een betere samenwerking bij de wapenproduktie van de negen EEG-landen. Dit bureau zou on dermeer bevoegdheden moeten krijgen voor het opzetten en coördineren van wa- penprojecten. Het bureau kan er bijvoor beeld zorg voor dragen dat een bepaald wapen in het daarvoor meest geschikte land wordt gefabriceerd, maar moet er tevens voor waken dat ieder lid ejn rede lijk aandeel in de produktie zal krijgen. Het voordeel van een dergelijke reorga nisatie is een forse bezuiniging op de pro- duktiekosten en de mogelijkheid om de LONDEN (ANP). Margaret Thatcher, de strijd lustige leidster van de Britse Conservatieve Partij, krijgt de laatste tijd te horen dat ze te hard en onverdraagzaam is. BRUSSEL. Zeker 10.000 mensen zijn de afgelopen tien jaar overleden als gevolg van een gedwongen emigratie in de Russi sche republiek Tadjikistan ten noordoosten van Afghanistan. Dit staat in een betrouwbaar genoemd Russisch document, dat is toegespeeld aan een Brussels medewerker van de Samizdat- Cahiers, waarin Russische dissidenten publiceren. Zaccagnini was tot nu toe favoriet voor de post, die plotseling vrijkwam toen Giovanni Leone, ook een chris- ten-democraat, op 13 juni terugtrad, na beschuldigingen over betrokken heid bij een omkopingsschandaal en belastingfraude. De verkiezing van de nieuwe presi dent begint op 29 juni tijdens een gezamenlijke zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden en 58 regionale afgevaardigden 1011 kie zers in totaal. Na een bijeenkomst van christende mocratische Senator Gerardo Chiara- monte gisteren: „We hebben de me ning uitgesproken dat het de voor keur zou verdienen een niet-chris- tendemocratische kandidaat te kie zen”. De christendemocratische partij schijnt bereid toe te geven dat een buitenstaander noch een commu nist, noch een christen-democraat voor het presidentschap in aanmer king komt. ROME (UPI). Partijsecretaris Benigno Zaccagnini van de christen democraten is goeddeels uit de race om het presidentschap van Italië na dat gisteren de machtige communis tische partij liet weten dat zij er de voorkeur aan geeft geen christen democraat voor die funktie te kiezen. Fransen die de laatste twee jaar door de Polisario gevangen genomen worden zijn via Algerije naar hun land teruggezonden. Wat hun nu te wachten staat zei hij niet precies. „Europa en Afrika hebben ons getoond hoe oorlogsmisdadigers en huur lingen moeten worden behandeld”, aldus de minister. DAR ES SALAAM (UP(. Fransen die in handen vallen van het Polisario-front zullen van nu af aan worden behandeld als „huurlingen en oorlogsmisdadigers” en niet als krijgsgevangenen, zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken van het Polisario-front, dat strijdt om de westelij ke Sahara, gisteren op een persconferen tie verklaard. „Tot dusver zijn wij zeer verzoenend geweest. Maar nu merken we dat de Fran sen betrokken zijn bij een genocide-oorlog en de toestand is veranderd”, zei hij. graph” suggereerde dat mevrouw Thatcher „te blauw (de kleur van de conservatieven) is óm goed voor haar te zijn”. Het blad drong erop aan dat ze meer verdraagzaamheid en begrip zou opbrengen voor andere standpunten, in plaats van alles wat niet in haar rechtse kraam te pas komt keihard aan te vallen. Alle opiniepeilingen hebben steeds aangetoond dat Thatcher in populariteit ver achter ligt op premier Callaghan. Haar collega’s vrezen dat haar image van „strijdlustige Maggie” een handicap is in een tijd, waarin de kiezers vooral een stabiele, bekwame regering lijken te willen. Drie jaar geleden werd Margaret Thatcher de eerste vrouw die aan de leiding kwam van een Britse politieke partij. Hoewel het niet als een belangrijke factor voor haar populariteit wordt beschouwd is de nieuwigheid, dat een partij geleid wordt door de moeder van een tweeling, nog niet geheel afgesleten. de dalen te gaan wonen. Hun vee raakten ze hierbij kwijt. En hun dorpen werden daarbij grotendeels verwoest. De slechte levensomstandigheden in de dalen, de grote hitte in de zomer en de slechte kwaliteit van het drinkwater veroorzaak ten epidemieën van dissenterie, spoedig gevolgd door difterie en tuberculose. Massale sterfte onder kinderen en bejaarden was het gevolg, aangezien de medische diensten niet opgewassen bleken tegen hun taak. De laagste schattingen betrouwbare statistie ken ontbreken spreken van 10.000 doden in enkele jaren. De gedwongen verhuizing is nu stopgezet. Maar de bergbewo ners mogen niet terugkeren naar hun dorpen, voor zover die niet verwoest zijn door de milities die werden ingezet bij de gedwon gen' verhuizing. De weinigen die wel zijn teruggekeerd, zijn doorgaans oude mensen die onder zeer primitieve omstandighe den het eind hunner dagen afwachten. Maar ook de andere gedeporteerden dromen van een terugkeer, aldus het Samizdat document, dat in Belgische kranten werd gepubliceerd. (Van onze redacteur in Italië, Henk ten Kortenaar) ROME. De rechtbank in Turijn ver oordeelde gistermiddag de leider van de Rode Brigades, Renato Curcio, tot 15 jaar gevangenisstraf. Van zijn mederverdach- ten werden er 28 veroordeeld tot gevan genisstraffen variërende van veertien en een half jaar tot drie jaar. Achtentwintig beklaagden werden vrijgesproken. De zwaar bewaakte rechtszaal in de speciaal voor dit doel omgebouwde vroegere ka zerne La Marmora was stampvol journa listen, fotografen en televisieploegen. Curcio zelf en de andere gedetineerde leden van de Rode Brigades, hadden ge weigerd de uitspraak te komen aanhoren. Nazi-leider Frank Collin, geflankeerd door leden van de Nationaal Socialistische Partij in Amerika, beantwoordt persvragen na zijn besluit de voorgenomen mars door Skokie, een overwegend joodse voorstad van Chicago, af te lasten. Hij sprak de waarschuwing uit dat zijn partij toch in Skokie gaat demonstreren als er geen toestemming voor een vervangende mars in het Marquette Park gegeven wordt. Haar' kleding, haar zeer verzorgde coiffures en haar stem worden nog steeds scherp in de gaten gehouden. Haar stem klinkt nogal schoolmeester achtig, en in een samenleving, waarin altijd scherp gelet wordt op klassekenmerken, klinkt ze voor gewone mensen ietwat al te rechtschapen. Maar het is vooral om wat ze gezegd heeft, dat de kritiek is losgekomen. Sinds het begin van dit jaar heeft een agressieve koers gevolgd en haar partij verder naar rechts getrokken. In een toespraak in Glasgow dreef zij de spot met de pogingen van de regering de economie aan te zwengelen en daarna sprak zij zich in een tv-interview plotseling uit voor een scherpere aanpak om de immigratie van kleur lingen te beperken. Het duurde weken voordat haar partij een be leidsnota kon opstellen om te ondersteunen wat ze gezegd had, en sommige conservatieven waren er niet gelukkig mee. Toespraken, waarin ze pleitte voor hardere maat regelen op het gebied van de openbare orde en waarin ze bezorgdheid uitsprak over de groeiende macht van de vakbonden, ondersteunden haar ver klaring dat ze wel wat meer gaat doen dan een huiselijke grote schoonmaak als ze haar intrek mag nemen in Downing Street 10, de ambtswoning van de premier. Haar tegenstanders, met name minister van Fi nanciën Denis Healey, beklemtonen dit. Ze zeggen dat een regering-Thatcher zal gaan snoeien in de sociale voorzieningen en zal aansturen op een con frontatie met de vakbeweging, die schadelijk zal zijn voor het land. Gesuggereerd wordt dat haar schaduwkabinet weinig bekend is. Nadat ze de meer gematigde Edward Heath als partijleider had ver drongen, werd verwacht dat ze de wonden binnen de partij zou helen en de leden van haar schaduwka- SALISBURY (AFP). De uitzonderingstoestand, die in Rhodesië al 12 jaar van kracht is, is donderdag met een jaar verlengd, ondanks verzet van de neger-parlementsleden, zo is gisteren in Salisbury vernomen. De 47 blanke afgevaardigden stemden voor, de 14 zwarte tegen. De laatsten zeiden dat opheffing de interne regeling geloofwaardiger zou maken en gelegenheid zou scheppen voor vrije en democratische verkiezingen. De minister van Justitie, Squires, zei dat het handhaven van de uitzonderings toestand noodzakelijk was door het optreden van de guerrillastrijders, de econo mische sancties en de vijandigheid tussen de partijen. vluchtelingen in Angola achtergelaten bezittingen. binet zou halen uit alle gelederen van de parle- mentsfractie. Maar het schaduwkabinet vertoont een duidelijk rechtse signatuur. de een het Westen te verbeteren, een ontwikkeling die niveau” vastgestelde produktiedoelstellingen te kunnen halen. Omdat de Yagnobs en andere bergvolken niet of nauwelijks vrijwillig wilden verhuizen, werden ze door milities gedwongen in sr se m rs o- et nt in u- 70 t- it n n it erde be- op er er >e- »rn en *id is ke ijk en en is- op er- )U- oe- ts- 3TS :en id. ili- te Z>ii- 'an n n ■n •n o- n, •n a- >n de ns- an an- is let i 9 tot zee 'an r i- 8 l. r s- gs- im- Jri- .m- :ijn ge- ?en in vil, 230 aar lar. Nu de kans steeds groter wordt dat in het komen de najaar parlementsverkiezingen worden gehou den, krijgt de 52-jarige Thatcher voor een groot deel de schuld van de achteruitgang van de Tories in de opiniepeilingen. Zelfs trouwe aanhangers vragen zich af of haar rechtlijnige aanvallen op „de kwaden van het socialisme” en haar scherpe stijl de cen- trum-kiezers niet zullen afschrikken. Volgens een recente opiniepeiling liggen de con servatieven, die in februari nog een voorsprong van elf percent hadden, nu 4,9 percent achter op de Labour Party van premier Callaghan. „Kunnnen de Tories de vermolming tegenhou den?”, vroeg de Londense „Times” zich af. De gewoonlijk trouw-conservatieve „Sunday Tele- lukte staatsgreep tegen Ne to in mei vorig jaar. Ook werd deze maand de Ango lese ambassade in Lissa bon geopend. Naar verluidt zou Agostinho Neto zelf de wens te kennen hebben ge- (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) LISSABON. De Por- tugees-Angolese top van dit weekeinde in Guinee- Bissau wordt door ver schillende waarnemers in Lissabon van meer dan al leen nationale betekenis geacht. De ontmoeting tus sen de presidenten Eanes van Portugal en Agostinho Neto van Angola moet een einde maken aan een aan tal geschillen, tussen de beide landen, die tot nog toe een hechte samenwer king in de weg stonden. wapenindustrie Europa aangegeven In Westminster wordt ook gezegd dat het scha duwkabinet Thatcher te koppig vindt en dat ze te veel luistert naar adviezen van anderen. Haar be sluit, de publiciteit van de partij in handen te geven van een reclamebedrijf, zal de invloed van andere conservatieven op de verkiezingscampagne waar schijnlijk verminderen. Het verblijf van de acht rechters (twee zogenaamde getoogde, dat wil zeggen pro fessionele rechters en zes door het lot uit de burgerij aangewezen „volksrechters”) in de raadkamer duurde ruim 100 uur, langer dan ooit was voorgekomen in de geschiedenis van de Italiaanse recht spraak. Dat was gedeeltelijk een gevolg van het grote aantal beklaagden (46, van wie 15 gedetineerd, vijf voortvluchtig, de anderen op vrije voeten maar aanwezig bij het proces), gedeeltelijk van de zeer uiteen lopende tenlasteleggingen: deelname aan gewapende bende, roofovervallen, ontvoe ringen, zware verwonding, maar ook ideo logische steun en propaganda (zoals de in Turijn bekende „Opoe Mao”, die in haar marktstalletje altijd de laatste communi qués van de Rode Brigades voorradig had). Maar waarschijnlijk had de lange duur van het overleg het meest te maken met de bijzondere scrupulositeit waarmee de rechtbank, en in het bijoznder de presi dent Guido Barbaro, de rechten van alle beklaagden heeft willen respecteren. age aen- teur i. K. >.000 a A- m in Aan de topconferentie is een intensieve diplomatie ke activiteit voorafgegaan, het laatst door de gematigd revolutionaire majoor Me- geven de betrekkingen met lo Antunes. Antunes is lid van de Revolutionaire een ontwikkeling die sa- Raad, een adviesorgaan menvalt met pogingen van van de Portugese presi- dent. Voordat Antunes in mei een bezoek aan Angola bracht, voerde hij bespre kingen in Joegoslavië, Cu ba en de Verenigde Staten. Verder heeft Antunes goe de relaties in de Oosteuro- pese landen. De inspanning van Melo Deze geschillen hebben te maken met de propagan da van vluchtelingengroe- pen in Portugal tegen de regering van Agostinho Neto en de nationalisatie van de door deze zelfde onevenredige wapenhandel tussen Europa en de Verenigde Staten recht te trekken. Egon Klepsch, lid van het Westduitse parlement voor de Christen- Democratische partij is verantwoordelijk voor de voorstellen die deze maand door het Europese parlement werden goedge keurd. Hij was samen met Etienne Davig- non, lid van de industriële commissie van de EEG, aanwezig tijdens een persconfe rentie in Brussel waar een beeld gegeven werd van het programma. Volgens Davignon gaat het hier niet om een „militaristisch” programma. Sommige voorstanders van het plan verwachten na melijk verzet van landen die vrezen dat de EEG het aanzien zal krijgen van een mili tair blok. Het plan is volgens Davignon economisch noodzakelijk om de produk- tiekosten te spreiden van wapens die poli tieke leiders denken nodig te hebben. Deze kosten hebben nu het punt bereikt waarop zij bijna niet meer door de nationale mid delen gedragen kunnen worden. Een ander punt waarop kritiek is te verwachten is dat een gezamenlijk wapen programma de verschillende wapenindus trieën in de EEG-landen zou kunnen bei dreigen. Davignon zei dat het alleen de bedoeling was om de activiteiten te coördi neren. Een rationalisatie van de defensie- produktie kan Europa een besparing ople veren van ruim twee miljard gulden per jaar aan research en ontwikkelingskosten, aldus Davignon. Een zekere samenwerking op wapenge- bied kent Europa al, maar dit zijn meestal eenmalige projecten. De ontwikkeling van de Roland-raket door Frankrijk en West- Duitsland en het huidige project van Enge land, West-Duitsland en Italië voor de ont wikkeling van een vliegtuig dat meerdere taken op zich kan nemen, zijn voorbeelden van een dergelijke samenwerking. ;da om lik- Hij de jer. ler- dat an- aan ster er oor mo te Tegen de voortdurende beschuldigingen van de Rode Brigades, in en buiten de rechtszaal, dat Renato Curcio en de zijnen berecht werden door een bijzonder poli tiek tribunaal, stond rechter Barbaro maar één verweer ter beschikiing: de Rode Brigadisten een zo eerlijk mogelijk proces te geven, met alle kansen tot verweer en verdediging. Dat heeft hem heel wat kri tiek bezorgd. Van vele kanten, ook door de openbare aanklager, is hem verweten dat hij de verdachten te grote vrijheid van spreken gaf, waardoor ze herhaaldelijk de kans kregen hun politieke propaganda te be drijven. De enige keren dat Barbaro hun het woord ontnam en hen zelfs uit de rechtszaal liet verwijderen, was wanneer ze met hun verklaringen nieuwe strafbare feiten pleegden, zoals belediging van het hof of verdediging van misdaden, bijv, toen Curcio de moord op Aldo Moro „de hoogste daad van proletarische gerechtig heid” noemde. BELGRADO (DPA). De onbegrensde ambtsduur van president Josip Broz Tito als partijleider in Joegoslavië is gisteren, bij de afsluiting van het elfde communis tische partijcongres in Belgrado, ook in de partijstatuten vastgelegd. De 86-jarige leider dankte voor het „le venslange vertrouwen” en zei dat een mens bij een dergelijke erkenning „nog graag 50 jaar zou willen werken”. In zijn oordeel over het vierdaagse partijcongres, dat de klemtoon legde op de stabiliteit en de continuïteit van de blokvrije en onaf hankelijke politiek van het niet-gebonden Joegoslavië, wees Tito op de eenheid van de partij. Tijdens een aansluitende zitting van het nieuwe centrale comité werd een van 48 tot 24 leden teruggebracht partijpresidium gekozen, De 52-jarige Sloveen Stane Do- lanc werd tot secretaris Van dit toporgaan aangewezen. Dolanc is sinds 1972 Tito’s topfunktionaris binnen de partij. Tot het presidium behoren naast Tito drie vertegenwoordigers van elk van de zes republieken en twee van elk van de autonome gebieden. Tevens heeft zitting de minister van Defensie, generaal Nikola Ljubicic. In het presidium zitten ook Tito’s naaste vertrouwelingen, de ideoloog en „kroonprins” Edvard Kardelj en Vladimir Bakaric. In een verklaring van de resoluties die op het partijcongres zijn aangenomen on derstreepte Dolanc dat het systeem van arbeiderszelfbestuur en de niet-gebonden politiek van Joegoslavië de duurzame koers aangeven, en tezamen met het sys teem van algemene volksverdediging ga rant staan voor de positie van het land. (ADVERTENTIE) Vooralsnog wordt het leiderschap van Margaret Thatcher niet betwist, maar als de partij de verkie zingen verliest zal ze vrijwel zeker tot aftreden worden gedwongen. Gezien de wispelturigheid van de Britse kiezers sluit niemand echter de mogelijkheid uit dat That cher toch de eerste vrouwelijke premier van Groot- Brittannië wordt. Vele tienduizenden bewoners van de bergen in Tadjikistan werden aan het eind van de zestiger jaren en in het begin van de jaren zeventig gedwongen te verhuizen naar de dalen. De bergbe woners, die grotendeels van schapenteelt leefden, moesten mee helpen bij de verbouw en oogst van katoen om de op „hoog Voor de Portugezen is het belangrijkste dat er voor hen toch weer een be langrijke rol lijkt wegge legd in het internationale gebeuren. Zelf op de rand van het socialisme, maar Antunes leidde tot de vrij- tegelijkertijd lid van de lating van de Portugese ex- NAVO, kan Portugal goed majoor Costa Martins, die bemiddelen in de conflic- in Angola gevangen zat ten op het Afrikaanse con- voor zijn aandeel in de mis- tinent.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3