Concert in Feyenoord Stadion verbroedert 50.000 bezoekers Maak nu een Franse doeken uit de Sovjet-Unie in Parijs Holland Festival feestelijk afgesloten Elk wat wils op Nestival Veronica daagt VN voor rechter bosch\ 7 i f 7 f BRADERIE HOUANDFEST Bi li HOM ANOFESTMi proefrit in deVolvo244* VOLVO I □ial □lub |m 8 16 Privé-collectie Picasso met verrassingen ets I* r I Stelling onderscheiden voor Rembrandt-film 25 mille schade na concert van Costello in de city van Haarlem WOENSDAG 28 JUNI o idel IL Otto Haringa y irtini V.JJ Sjj 19 7 8 JUNI Z A T F, R DAG 24 en itiek iek Balthus en Rousseau ROTTERDAM. In 1972 orga niseerde George Harrison een be- Autobedrijf Tweehuysen B.V. Zijlweg 242 (hoek Randweg), Haarlem, tel. 023-326340 Geopend Iedere zondag van 10.00-17.00 uur Dagelijks van 09.00-18.00 uur ZANDVOORT Stationsplein 13 -15 -eiste sommen geld op. Bob Dylan, SIMC verkoop en service A V Jansweg 26-28 Haarlem V Tel. 023-322231 toen uitsluitend symbool voor de voorbije jaren zestig, zong voor een uitgelaten menigte met zicht bare tegenzin een aantal van zijn grootste successen. st’rbe“ nefietconcert voor Bangla Desj, een zwaar getroffen ontwikke- lingsland. Dankzij de hulp van vele topartiesten brachten de con certen in het Newyorkse Madison Square Garden, de daarvan ver vaardigde platen en film de ver- SCHEVENINGEN Gevers Deynootweg 83 VERHUISLIFT Zondagverkoop van leren zitmeubelen - T <48 La» t KUNST ••A (ADVERTENTIE) Tf op te brengen om die songs én goed te (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) jrlem. Parijs ge- Pri Engeland Hawaï-danseres in De Brakke Grond. (Van onze kunstredactie) Volks» i cc. V( jevr.:1 Autom an 12$ Een blik in de (Westerse) catalogi van de Ermitage toont wat beide mannen tot Ook tijdens het optreden van de oude rot Eric Clapton verdwijnt de droefenis niet uit de harten van de vele, in leeftijd zeer uiteenlopende muziekliefhebbers; ook al blijft het tenminste droog. Clapton’s beza digde spel ontbeert steeds meer de zin voor avontuur, hoe schijnbaar moeiteloos oude krakers als Badge en Laula worden neer gezet. Blueszanger Champion Jack Du pree, bejaard maar uiterst levendig, kwijt („Van Renoir tot Matis se” in het Grand Palais tot 18 september; „Donation Picasso”, Pavilion de Flo re, tijdsduur niet aangege ven. De Franse musea zijn zich daarna heel wat beter van zijn taak om het publiek op te warmen. Dylan, om op de hoofdpersoon terug te komen, is en dat werd al vaker in onze kolommen geconstateerd bezig aan een van de grootste veranderingen uit zijn veelzijdige loopbaan. Hij voelt zich nu hij de beschikking heeft over een allemachtig capabele en zeer uitgebreide begeleidings band van elf musici niet meer bezwaard DEN HAAG. De film „Rembrandt Fecit 1669” van Jos Stelling heeft op het internationale filmfestival in Cork, Ier land, een onderscheiding gekregen voor de beste fotografie. Elk wat wils dus, op deze licht en feeste lijk gehouden afsluiting van het Holland Festival. Om het thema van dit Holland Festival nog eens stevig te onderstrepen had bijna alles op deze, vanwege haar situering toe passelijk „Nestival” genoemde finale, een folkloristisch karakter. En al klonk er ook onvervalst Amster dams uit de monden van de Schotse Hoog landers die met hun doedelzakken door de Nes liepen; hun aanwezigheid werd er duidelijk niet minder om gewaardeerd. Caraibische soul van de Dutch Rythm Steelband schalde over het Nesplein en de meer besloten ruimte van het AMRO- pleintje werd benut door de Oosteuropese groep Pajtas voor het brengen van zigeu- nermuziek en -dans, alvorens hier plaats te maken voor zuiver Jordaancabaret. ook 49 W.f duurs loopl >t. 55.0 >h., he an Vrj >3-3111 HILVERSUM. (ANP) De Veronica Omroep Organisatie heeft aangekondigd een kort geding aan te spannen tegen het weekblad Vrij Nederland. Dit naar aan leiding van een artikel in het nummer van Vrij Nederland van deze week over de „commercie van Veronica”. DEN HAAG (ANP). Omdat de rock zanger Elvis Costello even na tienen vrij dagavond geen toegift wilde brengen na zijn optreden in het Haags Congresge bouw, heeft een gedeelte van de 1500 mensen in de Prins Willem Alexander- zaal met vernielingen een schade aange richt van naar schatting 25.000 gulden. Speelss in ikstraatS .244. Oo ;m. n. z.g. ie 3, IJ 598 verhul >1 ace» 02511 ’72 mi u. 023 al. 023 150. Er werden circa zeventig stoelen in de zaal vernield, deuren kapotgemaakt, ra men ingegooid en men wierp een grote hoeveelheid bierblikjes in de richting van het podium. De organisatie liet daarop het brandscherm zakken. De politie verrichtte buiten het Congres gebouw acht arrestaties. De betrokkenen, die openlijk geweld betoond hadden wer den meegenomen naar het politiebureau. Lambr em. tenl. 1.1 ;r, >rlaarze Ook binnen was er op die manier wel eens sprake van authenticiteit met een knipoog, zoals bijvoorbeeld bij de Haagse groep amateurs die zich in Frascati bezig hield met folklore uit alle windstreken. Maar er waren daar ook in Nederland wonende Grieken die met overtuiging hun eigen danskunst uitdroegen. (A DVF.RTF.NTIE) gebrul! met c De theaters waren doorgaans volbezet en tussen de buien door was er ook nog redelijke belangstel ling voor het buiten- gebeufen, zoals ma gisch entertainment door een fakir, vuur vreter en slangenbezweerder. Deak weet hij echter de overtuiging en vitaliteit Inruil M op te brengen om die songs én goed te d|9 brengen én door nieuwe arrangementen Jccasio s.v.'m uil en’ cht i: 24472. Bovat ANW Inruil i mit, Fit lem. Ti 13. toe te passen in feite af te rekenen met de last van het verleden. Dylan is bezig zich zelf een artistieke toekomst te verschaffen, ook al valt de .nieuwe langspeler Street Legal niet in alle opzichten mee. Na afloop van het concert dat hij vrijdagavond in het met 50 duizend zielen afgeladen Feyenoord Stadion gaf, werd er een fikse hoeveelheid vuurwerk afgesto- ken alsof het een nationale feestdag be trof. Bengaalse potten wierpen hun gloed tegen een donkere hemel, de bezoekers waren in een uitgelaten stemming en ik voelde een onbedaarlijke neiging opko men om het Wilhelmus in te zetten. Daar dat slechts een_zeldzame onhebbelijkheid Nu, in 1978, voert hij tijdens zijn wereld- toernee die hem vrijdagavond in het kader Aii)n_| van Rotterdam Folk naar Nederland voer de, opnieuw vele klassiekers uit. Ditmaal gebeurd zijn. Toch begon het concert ’s middags tij dens het voorprogramma niet zo vriende lijk. Met name tijdens de set van de West- duitse groep Lake komt het regenwater met zulke bakken uit de inktzwarte hemel zetten, dat menigeen met smart het refrein van „It’s a hard Rain that’s gonna fall” moet hebben geneuried. Het Feyenoord Stadion blijkt dan bovendien toch al een naargeestige, tochtige betonnen bomkra- ter te zijn in Rotterdam-Zuid, dat tegen- woordig opkijkt van een overspannen be- - langstelling voor de Kuip. eeuw wisten ze met feilloze zekerheid de meesterwer- ken van de toekomst in de baaierd van de toenmalige Parijse artistieke wereld te h herkennen. Ze gaven schil- ders niet alleen opdrach- - ten, ze kochten alles wat ze belangrijk achtten tegen Prijzen die ver boven de toenmalige marktwaarde uitgingen. door zijn verleden. Hij ontkent niet langer anderzijds dat hij grote composities heeft gemaakt, maar hij steekt ze gewoon in een nieuw muzikaal jasje. Daardoor blijft het voor hem attractief om bijvoorbeeld Mr. Tambourine Man, Live minus Zero, You walk into the Room, Maggie’s Fram, Like a Rolling Stone of Blowin’ in the Wind te brengen. De sieur is definitief doorbroken en nieuwe mogelijkheden lonken hem toe. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De slotmanifestatie van het Holland Festival, zich gister avond af spelend in en rond de Amster damse Nes-theaters, trok ondanks het gu re weer toch nog aardig veel publiek. Smit, Ft n. Daci JLvan me is, moest er wel wat bijzonders »r. 43 De Engelenbak bood onder meer stijl volle flamenco. En wie in een echt zwoele bui was, kon in De Brakke Grond terecht voor Libanese buikdansen en er aanslui tend genieten van een Hawaiaanse variant daarop. Maar hier kwamen uiteindelijk bovendien de meest verwende liefhebbers van poppentheater aan hun trekken bij de voorstelling van Damiet van Dalsum en Otto van der Mieden met hun succesnum mer: „De wonderbaarlijke waargebeurde ontsnapping van dhr. P.” De grote verrassing is het bijkans onbekende doek van Balthus (Balthazar Klossowaki) en de prachti ge douanier Rousseau. Bal thus’ doek stelt twee kinde ren voor, de jongen op een tafel geleund, het meisje op de grond een boek lezend. Een Davidachtige okeren kleur gaat samen met een rytmiek van vierkanten die de opsteller van de catalo gus er in zijn wel wat grote enthousiasme toe brengen naar Mr er, 9, IJm afspraak Fransen die er meer van weten, lopen knarsetan- dend rond bij de gedachte welk een minuscule fractie de tien schilderijen uit de Sovjet-Unie maar zijn van de adembenemende rijk- Lan?dom aan Franse meesters van „Rodin tot Matisse”, i. die de „Ermitage” in Lenin grad en het museum Poesj- kin in Moskou bezitten. En dan nog te bedenken dat hun artistieke invloed op Russische kunstenaars ni hil moet worden geacht. Een hier kortgeleden ge toonde en met veel bom- Balthus met Piero della Francesca te vergelijken. De feestelijke douanier Rousseau draagt de wijdlo- pende titel: „De vertegen woordigers van de vreem de mogendheden groeten de republiek als teken van vrede”. Onder een wildro- den baldakijn staan op wil- droden treden de hoog waardigheidsbekleders als primitieve marionetten opgesteld. Een wat grijze Marianne steekt een hoofd boven hen uit en houdt een olijftak omhoog. Vreemde schilden staan voor het ge zelschap op de straat op gesteld. „Arbeid, vrijheid en broederschap" staat er op te lezen, in een interes sante variatie op de leuze van de revolutie. Kinderen dansen rond een monu ment op het marktplein en uit alle ramen hangt een vlag. typ irhooj isoleer: APELDOORN ZONDAGS OESLOTEN meubelkeur^y^ zitparadijsvy Expo te staa 7raagp 141473 DEHUYS riem. Tel paf J <ans eer ip te boii- igen, ge-; Uniek ig direr 37*4041 bast geopende keus uit het Verhuisonderneming Specialist op gebied van kantoor inboedelverhuizingen met Korte Spaarne 21, Haarlem, tel. 023-326099/075-171700. >oor lie JXHAl er, fet> 1571 ii I Keuze uil eine mo- sche pia- De eerste 15 jaar van deze inten var J et 5 ja® „Drie schitterende Cé- zannes maken deel uit van Picasso’s privébezit, die de meester net als andere ge wone stervelingen op vei lingen aankocht. Picasso sprak dikwijls over Cézan ne en noemde hem dan „mijn enige en uitzonderlij ke leester”. Cézannes „Grand pin” uit de Ermita ge is echter mooier dan wat Picasso bezit, terwijl Re noirs „Toilet van een baad ster” van Picasso niet voor het getoonde bezit uit de Ermitage onderdoet. Picas so was in Renoirs naakten geïnteresseerd toen hij in de jaren ’20 zelf intensief met naaktstudies bezig was. Sfeervol overzicht van de situatie in het Feyenoord Stadion. Donkere wolken pakken zich voortdurend samen, maar het blijft meestentijds droog. Links het kolossale podium en de stellages met speakerboxen. Dylan rekent af met verleden Die twee elementen van de nieuwe Dy lan komen zonder mankeren over bij het publiek, al zal de een er meer moeite mee hebbe dan de ander. Maar ieder welden kend mens zal moeten toegeven dat de band nu Dylan’s nieuwe inspiratie vormt. Het geluid in het toch idioot grote open luchttheater van het Feyenoord Stadion was gelukkig van dien aard dat we de kwaliteiten ervan goed konden inschatten. De belangrijkste rollen zijn weggelegd voor gitarist Billy Croes, violist en mando- linespeler David Mansfield, saxofonist Steve Douglas, toetsenman Alan Pasqua en de drie charmante vocalisten Joann Harris, Helena Springs en Carolyne Den nis. De groep wordt gecompleteerd door drummer Ian Wallace, bassist Jerry Cheff en percussioniste Bobbye Hall. Het ensem- blegeluid staat ^ls een huis en vormt een voortdurend vruchtbare voedingsbodem voor Dylan’s hese en doordringende stem geluid dat tot in de verste hoeken woorde lijk is te verstaan. En ook dat draagt er weldra toe bij dat het kille stadion vervuld wordt van een ongelooflijke sfeer, die de mensen ruim tweeëneenhalf uur doet hos sen en de teksten meezingen. Het is onbe gonnen werk om alle songs te noemen. Maar een paar hoogtepunten mogen niet ontbreken. Tangled up in blue wordt met een klein combo gespeeld, waarbij de te norsax voor een uiterst gevoelige noot zorgt. Heel fraai is ook Dylan’s uitschallende stem in Like a Rolling Stone en het minder getuigende, maar ontspannen I shall be released. Na de korte pauze is er sprake van een voortdurende finale. Uitschieters betreffen de reggae-versie van One more cup of Coffee met prima conga-spel van Bobbye Halle en I want you dat haast een Daryl Hall en John Oates-achtige polijs- ting meekrijgt. Als het regenwater opnieuw omlaag komt, deert het niemand. Men haakt ineen en deint broederlijk op de klanken van Just Like a Woman, Don’s think twice en All I really wanna do. En als Dylan in de toegift The Times They are a-changin’ inzet, dan is het alsof althans de hoop van de jaren zestig terugkeert. Alleen al daar om had ik deze concertgebeurtenis van het jaar nooit willen missen. JOHN OOMKES issief, ijs 1000 .3, 9^’ Picasso had anders dan vele anderen de zon derlinge Rousseau al vanaf het begin serieus genomen. Op de tentoonstelling han gen ook een zelfportret van de meester der moderne primitieven en een „portret van zijn tweede vrouw”, waarvan de experts ver moeden dat het zijn eerste vrouw voorstelt. Ooggetui gen meldden dat Picasso het zelfportret van Rous seau dat hier ook is te zien, altijd in zijn nabijheid had. aanstootgevend slechte werk van „moderne” Rus sische schilders was een schaamteloos symbool van de artistieke knechting in k dat land. Het zijn Serge Schtsukin en Ivan Morosov, die aan de wieg staan van de verza- melingen van moderne Fransen in de Sovjet-Unie. (door onze correspondent in Parijs, Rudolf Bakker) PARUS. Als deel van een politiek berekende uit wisseling tussen Fransen r.pr. ƒ5 'en Sovjets zijn tien Franse doeken uit de tijd van „Re noir tot Matisse” uit Le ningrad en Moskou nu in ’I een zaaltje van het Grand 3 Palais in Parijs te zien. Ze arlem^ 1 z^n aan9evuld met t^en meesterwerken uit het be- i zit van het Louvre. lede- reen kent deze doeken: de kaartspelers van Cézanne (Louvre) naast de pijpro- 1 ker van Cézanne (Moskou), 9rOpn 1 Gauguins „Ou vas-tu?” nlaanZI (Leningrad) naast „Le re- pas” (Louvre), Renoirs „Schommel” (Louvre) naast „In de tuin van de jlessW Moulin de la Galette” koop al (Moskou). De organisato- ren verwachten van deze confrontatie een zeker ar- TV. th tistiek-educatief effect. (ADVERTENTIE) Het bestuur van de VOO heeft de direc tie, de hoofdredacteur R. Ferdinandusse en de schrijver van het artikel in Vrij Nederland, Wim Wennekes, vrijdagmid dag per telex op de hoogte gebracht van zijn voornemen. In een verklaring zegt het bestuur van de VOO met stijgende verbijstering kennis te nemen van de vele publicaties rond de te nemen beslissing van de minister van CRM. „Tendentieuze artikelen in de schandaalpers en zelfs anonieme corres pondentie aan kamerleden, blijken de grondslag te vormen voor een aantal poli tici om druk uit te oefenen op het ministe rie van CRM om de toelating van Veronica als C-omroep te voorkomen”, aldus het bestuur. Over het artikel in Vrij Nederland zegt het bestuur dat het weekblad zich daarbij slechts beroept op een anoniem, aan enke le kamerleden toegezonden stuk, waarin wordt gesteld dat de omroeporganisatie haar zendtijd zou hebben misbruikt voor het maken van reclame van artikelen als platen en boeken. Het bestuur ontkent dit ten stelligste. VN-hoofdredacteur Rinus Ferdinandus se verklaarde in een eerste reactie dat in het bewuste artikel feiten zijn opgenomen die al lang bekend waren. Volgens hem heeft VN een aantal daarvan al eerder (11 februari ’78) gepubliceerd en heeft Veron- ica-directeur Rob Out er toen niet op gere ageerd, ondanks een verzoek van VN. stand brachten. Renoir, Gauguin, Van Gogh, Sisley, Bonnard, Cézanne, Picasso (ook al in zijm toen uitgela chen kubistische periode), Matisse, Derain en zelfs de douanier Rousseau. Na de revolutie werd het bezit van Schtsukin en Morosov onteigend. In de Sovjet- catalogi staat te lezen dat ze hun verzamelingen vol vreugde aan de staat schonken, ter meerdere glorie van de revolutie (Schtsukin was al in de re volutionaire oktober maand naar vlucht). Eveneens van „Renoir tot Matisse” loopt een kleine tentoonstelling onder de hanebalken van het „Pavil ion de Flore” in het Louvre die nog curieuzer is. Ge toond wordt de verzame ling schenkingen en aanko pen uit het privébezit van Picasso. In de aanbevelens- waardige catalogus (a 30 francs, dat is 15 gulden) wordt de geschiedenis van deze verzameling beschre ven die, hoewel bescheiden in aantal, op een miljoenen waarde wordt geschat en door de erven Picasso vijf jaar na de dood van de meester aan de staat ca deau is gedaan. Lezers van Franchise Gilots herinneringen aan haar jaren met Picasso kennen de beschrijving die zij geeft van de in meestal onbewoonde ateliers slor dig opgetaste kunstschat ten. Maar er waren ook doeken die Picasso altijd dicht in de buurt wilde heb ben, onder andere de (het omslag van de catalogus sierende) „Mand met si naasappelen” van zijn gro te vriend Matisse. j j 020

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9