Argentina 78 deed ons F* Spelers: 3 „Gonella de das om” SL:: V w I Gekleurde bril - K' Te lang „OP EEN ONEERLIJKE MANIER VERLOREN afr Positief 3^ 13 19 7 8 MAANDAG 26 JUNI I ■f 34 sportief r Na 3‘/2 week voetbal om de wereldtitel is de FIFA-cup in eigen huis gebleven. Een onvergetelijke gebeurtenis voor de Argentijnse voetbalwereld en een propagandis tisch belangrijk moment voor het land dat zoveel kritiek te verwerken kreeg bij de organisatie van dit wereldkampioenschap. Argentinië vierde het feest dan ook uitbundig met vreugde-reacties die niets onderdeden voor het wereldberoemde carnaval van Rio. BUENOS AIRES. Als je ge woon bent de zaken in het leven alleen van de zonnige kant te be kijken, kwalificeer je Oranje’s tweede achtereenvolgende zilve ren WK-prestatie als een fraai succes, waarmee je blij mag zijn. Dan sluit je de ogen echter wel voor de realiteit. Aan de prolonga tie van de titel „vice- wereldkampioen” valt bij een rea listische beschouwing immers vrij weinig vreugde te beleven. En wel om meerdere redenen. i - N i Glorieus moment w SPORTS O Happel: niet de sterkste won i 5 Ubaldo Fillol, de Argentijnse doelman, O DRIE KAPITALE FOUTEN i i minuut van de eerste verlening, dat de genadeslag voor Nederland betekende. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. In de ogen van vrijwel alle Nederlandse spelers heeft de Italiaanse arbiter Gonella beslist geen al te beste dag gehad tijdens de WK-finale tussen Nederland en Argentinië, dat ove rigens door de Oranje-voetballers una niem een goede wereldkampioen wordt genoemd, hoewel het elftal toch weer niet die klasse bezit als het Westduitse team dat vier jaar geleden tegenstander was van Oranje in de finale. Niet alleen was Nederland deze keer nog dichter bij de zo begeerde triomf dan vier jaar geleden, ook het door Oranje vertoonde voetbal heeft bij lange na niet die diepe indruk achtergelaten als bij de vorige wereldtitelstrijd. En bovendien was de wijze waarop het keurkorps van interim-bondscoach Ernst Happel ten slotte tegen Argentinië ten onder ging (3-1) niet eervol. Ruud Krol en de zijnen toonden zich uitermate slechte verliezers. Niet geheel ten onrechte werd het arbi trale trio door de Nederlanders als eerste verantwoordelijk gesteld voor de sportie ve wanvertoning in het kolkende River Plate-stadion van Buenos Aires. Wat de heren Sergio Gonella (Italië), Arich Line- mayer (Oostenrijk) en Ramon Barreto (Uruguay) er zondag van bakten, was een finale van ’s werelds belangrijkste voet- balgebeurtenis beslist onwaardig. „Een schandaal”, riepen de KNVB-leiders na afloop begrijpelijk uit. Maar dat dit falen niet in de laatste plaats door de Nederlan ders als een soort vrijbrief werd aangegre pen om hun opponenten toegegeven, het waren evenmin lieverdjes naar het le ven te staan, valt niet goed te praten. Het aantal bestrafte overtredingen spreekt boekdelen, zelfs als men in ogenschouw neemt dat thuisfluiter Gonella de Argentij nen veelvuldig de hand boven het hoofd hield. Oranje werd 47 keer tot de orde geroepen en de gastheren slechts 19 keer. Beide ploegen kregen twee gele kaarten. Op vrijwel alle fronten dus een negatie ve balans voor het Nederlands elftal, dat technisch en tactisch gezien in de normale speeltijd zeker niet onderdeed voor Argen tinië. Dankzij het zeer sterke middenrif Neeskens, Haan en Willy van de Kerkhof groeiden naar grote hoogten werd de brigade van coach Menotti gedurende lan ge perioden in de verdediging gedrongen. Happel merkte dan ook terecht op: „We hebben het spel gemaakt en verloren”. Zijn assistent Jan Zwartkruis ging nog verder: „We hebben de strijd volledig in de hand gehad en zijn zeer dicht bij de titel geweest. Pech en meer nog de arbitrage hebben ons genekt”. voorgaande wedstrijden vooral door zijn uithoudingsvermogen successen wist te boeken, maar Pasarella en de zijnen had den in de toegift van de eindstrijd (na negentig minuten was het 1-1 door goals van Kempes en Nanninga) de langste adem. Van belangrijke betekenis tijdens de eindstrijd, die voor het eerst in de historie winnend werd afgesloten door de ploeg die de score openbrak, waren ook drie onbe grijpelijke tekortkomingen in het Neder landse spel. Zwartkruis somde er twee op. „In de eerste helft hebben we weer wat te voorzichtig gespeeld, te weinig durf ge toond. Dat heeft zich gewroken. We moes ten in de tweede drie kwartier inhalen wat we daarvoor hadden laten liggen. Dat kostte zoveel kracht, dat we in de verlen ging terugvielen. Verder vind ik het een fout dat enkele spelers de gevaarlijke, in dividueel zeer knappe Argentijnse aanval lers te gretig hebben aangepakt. Je moet niet happen bij dat soort spelers. Dan word je immers maar al te snel uitge speeld. Je moet ze voor je houden. Dan zij ze niet half zo gevaarlijk”. 1 stompt de bal weg voor het hoofd van Arie Haan. 4 De derde factor die Oranje parten speel de, was de onbegrijpelijke wissel van Happel achttien minuten voor het einde van de normale speeltijd. De Oostenrijkse oefenmeester haalde de als rechtervleu- gelverdediger zeker niet teleurstellende Jansen naar de kant en gaf Suurbier een kans. „Ik wilde meer snelheid in het spel brengen”, verklaarde de bondscoach la ter. r ”4 Suurbier: „De eerste helft speelde Ne derland uitstekend, maar na rust hebben we het niet lang laten lopen om gelijk te maken. Ook vier jaar geleden waren we in de tweede helft sterker. Maar ook tóen scoorden we niet. Nu wel. Maar de laatste dertig minuten waren toch bijzonder zwaar voor Nederland. Die hebben ons uiteindelijk de das om gedaan, omdat we de zaken na rust niet eerder konden afma ken”. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES. Interim-bondscoach Ernst Happel droeg het verlies in de WK-finale even emotieloos als hij in de voorgaande wedstrijden de successen verwerk te. Natuurlijk voelde hij net als zijn assistent Jan Zwartkruis pijn. Zwartkruis noemde de spelersbank waarop hij ruim twee uur had zitten zweten zelfs een pijnbank, maar Happel stond ongeschokt na afloop van de met 3-1 verloren eindstrijd de pers te woord. „Het verschil tussen winnen en verliezen is het verschil tussen geluk en pech. Ze noemen mij vaak een mazzeltrainer. Wel, vandaag heb ik geen mazzel gehad. Dus ben ik de verliezende coach.” Happel was de enige in het zwaar teleurgestelde Oranjekamp die niet deelnam aan de aanvallen op de arbitrage. „Ik zeg nooit wat over de scheidsrechter, nu dus ook niet. Er is in het veld inderdaad heel wat gebeurd dat niet door de beugel kan. Zo heeft vooral Nanninga in het centrum van de aanval heel wat te verduren gekregen. Maar dat is typisch Zuidamerikaans. Dat kon je van tevoren weten.” De technische leider van Oranje vond wel dat zijn formatie meer verdiende dan de nederlaag. „Wij hebben het spel gemaakt en het verloren. Vooral na rust hebben we er werkelijk van alles aan gedaan. Toen bleek ook weer de kracht van ons elftal: na een achterstand sterk terugkomen. We hebben geprobeerd na de gelijkmaker door te drukken maar het heeft niet zo mogen zijn. Nee, ik kan niet zeggen dat de sterkste vandaag heeft gewonnen. Ik vond de zege van Argentinië niet verdiend.” Jan Zwartkruis liet zijn teleurstelling veel duidelijker blijken dan zijn baas. „Als je tpchnisch of tactisch de mindere bent van je tegenstander, dan kan ik een nederlaag Recepteren. Maar nu heb ik daar moeite mee. Niet alleen ik persoonlijk, maar wij allemaal, hebben de laatste tijd erg hard gewerkt. We zijn er zo dicht bij geweest, bij die wereldbeker. Nu het op het allerlaatste moment is misgegaan, is het voor iedereen, voor de jongens, het thuisfront en voor ons als trainers, een enorme afknapper. Vooral ook omdat het op een weinig eerlijke manier is gebeurd.” Scheidsrechter Gonella en zijn grensrechters Linemayer en Barreto waren in de ogen van Zwartkruis en vele andere Nederlanders de oorzaak van de nederlaag en het sportief gezien volledig uit de hand lopen van het lange duel. „De leiding was bedroevend slecht”, vond de Amersfoortse oefenmeester. „Vooral het feit dat twee Europese scheidsrechters, Gonella en Linemayer, zo’n zwakke prestatie hier hebben neergezet, vind ik tragisch. Dat hadden we ook niet ingeschat van tevoren. Neem nu alleen al na de rust die twee overtredingen tegen Nanninga in het strafschopgebied. Beide keren voor honderd procent een strafschop. Maar Gonella liet gewoon doorspelen, zoals hij steeds veel te veel tolereerde, vooral van Argentijnse zijde.” Dat Nederland zich na het tweede doelpunt van Argentinië met veel schop- en slaanwerk van zijn slechtste zijde liet zien, was volgens Zwartkruis het logisch gevolg van de falende arbitrage. „Door die zwakke leiding raakte onze ploeg niet alleen uit zijn ritme, maar ook erg geïrriteerd. Dan krijg je zulke toestanden. Trouwens, die Argentij nen zijn geweldige komedianten. Ze deden het allemaal veel erger voorkomen dan het meestal in werkelijkheid was. Ze wisten zelf ook wel van uitdelen, vooral als de bal niet in de buurt was.” - J .S>- Oranje’s technische leiders bekeken het duel, dat pas in de verlenging werd be slist, toch wel wat te veel met een ge kleurde bril. In dat vertekende beeld was namelijk geen plaats voor de verdiensten van de Argentijnen, die dan wel minder sterk op het middenveld opereer den, maar die vooral in de aanval levens gevaarlijke spelers hadden rondlopen. Er werd ook voorbijgegaan aan de ijzerster ke conditie van de gastheren, die zich op dit punt, mede dankzij de steun van de bijna 80.000 uitzinnige toeschouwers, zelfs de meerderen van de Nederlanders toonden. Niet de Happel-equipe, die in 'MIK - Mario Kempes, onbetwistbaar de beste speler van het toernooi en met zes doel punten ook de topscorer, maakte zijn faam in de eindstrijd volkomen waar. Dat in tegenstelling tot Oranjes grootste troef, Rob Rensenbrink, die voor de zo veelste keer op het beslissende moment niet tot acceptabele verrichtingen wist te komen. Hij ging duidelijk ten onder in de oorlog tussen Nederland en Argentinië. De veldslag was overigens een kleine tien minuten te laat begonnen doordat arbiter Gonella zich al vóór zijn eerste fluitsignaal liet intimideren door de Ar gentijnse aanvoerder Daniel Pasarella en inging op diens protest tegen de bandage om de hand en pols van René van de Kerkhof. De PSV’er had daar al vijf wed strijden zonder problemen mee gespeeld, maar nu moest er toch nog even aan wor den gedokterd. Het incident prikkelde Oranje, dat sterk startte maar tenslotte toch het onderspit moest delven. Over het tweede en beslissende Argen tijnse doelpunt merkte Suurbier op: „Het was een bijzonder rommelige situatie voor het doel van Nederland. Ik had waar schijnlijk nog wel bij de bal kunnen ko men als ik niet door iemand in de rug was gelopen”. Dick Nanninga, de man die Nederland op 1-1 bracht, had geen goed woord over voor arbiter Gonella: „Vijf of zes keer namen die Argentijnen bijvoorbeeld de bal met de hand mee, zonder dat Gonella daar iets aan deed. Op zijn minst had hij toch een gele kaart daarvoor moeten ge ven. Maar telkens deed hij alsof zijn neus bloedde, net als trouwens bij die reeks van Argentijnse overtredingen, die straffeloos konden passeren". Piet Schrijvers kon het hele gebeuren niet langer aanzien, zo vertelde hij. Hij was twintig minuten voor tijd vertrokken. „Een dergelijke wedstrijd is natuurlijk wel moeilijk voor een scheidsrechter, maar als je aan de lopende band verkeerde beslis singen neemt, dan moet er toch duidelijk wel iets mis zijn met zijn waarnemingsver mogen”, aldus de Ajax-doelman, die zater dag al wist dat hij vervangen zou worden door Jan Jongbloed. „De blessure was nog te week om te kunnen spelen. Het was wel een klap voor mij, maar nadat ik met mijn vrouw had gebeld heb ik het allemaal toch vrij kalm kunnen verwerken”. René van de Kerkhof, om wie voor het begin van de wedstrijd een rel was ont staan omdat de Argentijnen niet wilden dat hij meespeelde in verband met het gevaar dat zijn ingepakte rechterhand zou kunnen opleveren, had ook weinig goede woorden over voor de Italiaanse arbiter. „Tot aan dat eerste Argentijnse doelpunt hebben we redelijk goed gespeeld. Na de rust hebben we tegen 13 man in plaats van 11 moeten opboksen, omdat Gonella en grensrechter Linemayer beiden op de hand van de Argentijnen waren”. De ingreep had een averechtse uitwer king. Vanaf dat moment klikte het nog minder in de Nederlandse afweer, die toch al vrij veel problemen had met de beweeg lijke, offensief ingestelde Argentijnen Kempes, Luque, Bertoni en Ortiz. Welis waar voldeden Brandts, Poortvliet en Wil ly van de Kerkhof naar behoren aan hun opdrachten om respectievelijk Luque, Bertoni en Kampes het leven zuur te ma ken, maar wanneer Nederland balverlies leed, slaagde laatste man Krol er toch niet in de defensie snel en afdoende te organi seren. Suurbier was ook nog de hoofd schuldige aan het tweede Argentijnse doelpunt van Kempes, in de veertiende Alles bij elkaar vond René van de Kerk hof dit toernooi voor Nederland toch nog positief verlopen. „Op een paar centimeter na, toen Rensenbrink alleen vrij voor Fil lol kwam, mis je weliswaar naar alle waar schijnlijkheid de wereldtitel, maar voorlo pig zijn we toch nog altijd de beste ploeg van Europa”, aldus de Eindhovenaar, die meent dat er over vier jaar in Spanje mogelijk opnieuw een kans ligt om de finale van het WK-toernooi te halen. Charles Corver wilde zich geen oordeel aanmatigen over zijn Italiaanse collega Gonella. Wel meende hij te moeten vast stellen, dat tijdens dit WK-toernooi be slist niet alle scheidsrechters op hun wer kelijke kwaliteiten beoordeeld zijn. Cor ver vond overigens dat zowel Nederland als Argentinië te hard had gespeeld. Corver: „De laatste dertig minuten had den met voetbal niet meer zo heel veel te maken. Beide ploegen vochten zich als het ware naar de eerste plaats. En dan kun je ?oed voetbal wel vergeten”. Wim Suurbier, die in de tweede helft door Happel was ingezet om de Neder landse aanval meer kracht te geven, zei na afloop van de opnieuw verloren finale er heilig van overtuigd te zijn geweest dat Nederland na het scoren van de gelijkma ker, in de 81e minuut, een grote kans had gehad om uiteindelijk de Argentijnen te verslaan. H s-k-'ism® JJJU. llIH. JIJ..JIHUL...ILJ f ■ir Het is gebeurd met het Nederlands elftal. Daniël Bertoni (rechts) haalt in de verlenging uit en brengt daarmee zijn ploeg op 3-1. Jan Jongbloed (midden) is kansloos. <SS> - - 'V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13