7 t Argentina '78 GIGANTISCH CARNA VAL BUENOS AIRES STAK RIO NAAR DE KROON Fair-play-cup voor Argentinië KEMPES BESTE SCHUTTER Teleurstelling Schrijvers groot Nederland in finale W.K. Daar stond Europa Meubel achter. -A M Li w bL I I I I l lï I L Europa Mobel 14 MA MAANDAG 26 JUNI 197 8 (Van onze speciale verslaggever) t Jl i f - - EUROPA MEUBEL BEVERWIJK BUENOS AIRES „Tijdens de wedstrijd heb ik gedacht aan de uitspraak van Rinus Michels: „Voetbal is oorlog”. Nou, dit was oorlog. Maar met voetbal had het niets te maken. Arie Haan spuwde zijn gal en wees de beschuldigende vinger in de richting van de Italiaanse arbiter Gonella. „Hij, en niemand anders, is voor deze vertoning verantwoor delijk. Een boksring was het. Luque stroomde het bloed uit zijn mond. Johan Neeskens heeft een neus, die tweemaal zo dik is als normaal. Passeerde je een mannetje, dan wist je zeker dat je een tik mee kreeg. Goed, ik weet dat wij ons prima geweerd hebben. Toch vind ik dat de Argentijnen begonnen zijn en toen Gonella daar niet tegen optrad, ja, toen hebben wij de Argentijnen ook aangepakt. Die Italiaan vond alles goed. Ik vind het een schandaal”. BUENOS AIRES. Na de gouden wereldbeker (hoog 36 centimeter, waarde honderdduizend gulden) heeft het Argentijn se elftal ook beslag gelegd op een kleinood van geringere hoogte en waarde: de fair-play-beker. Ondanks gele kaarten voor de Argentijnse spelers Ardiles en Larrosa bleef de nieuwe wereld kampioen aan de top van het klassement met 31 punten. Italië werd tweede met 29 en Oostenrijk derde met 28 punten. Neder land volgt op de zevende plaats met 23 punten. De fair-play-beker werd door president Videla uitgereikt tijdens het officiële banket. 1 - - «I - w I Mario Kempes (derde van links) juicht, nadat hij Argentinië een 2-1 voorsprong heeft gegeven. (Van onze speciale verslaggevers) (ADVERTENTIE) NEDERLAND VERONTWAARDIGD BUENOS AIRES. Door zijn doel punt in de verlenging van de finale tussen Argentinië en Nederland heeft Mario Kempes de toppositie op de topscorerslijst van het WK-toernooi ingenomen. De Argentijn scoorde zes maal. Op de tweede plaats volgen met vijf treffers Rob Rensenbrink (vier strafschoppen) en Cubillas van Peru. De lijst van topscorers is: 1. Kempes (Arg) 6. 2. Rensenbrink en Cubillas (Peru) 5. 4. Luque (Arg), Krankl (Oos), 4. 6. Rummenigge (Wdl), Rep (Ned), Rossi (Ita) 3. Doesburg (links), Jongbloed en Neeskens druipen teleurgesteld af na de 3-1 nederlaag tegen Argentinië. pr sti in nii Ernie Brandts, die Schrijvers deze blessure toebracht, heeft voortdurend zijn spijt betuigd bij de doelman. Schrijvers: „Hij kwam wel tien keer naar me toe, maar ik heb tegen hem gezegd: je kunt er ook niets aan doen. Het is helemaal goed als jij maar een berepartij speelt”. In de vroege uren zouden zij afhankelijk zijn van de activiteiten van de thans feestvierende taxi-chauffeurs. En vlieg tuigen plegen nu eenmaal niet te wachten. EUROPA MEUBEL. het WK-toernooi, en nu voor de tweede keer vissend achter het met gouden dra den geknoopte net: „Triest is het, heel ning, voorzitter van de sectie betaald voet bal, niet. Drie dagen terug schakelen we Italië uit, wat doet de scheidsrechterscom- missie van de FIFA? Ze sturen een Itali aan. En hoe: na vier uur vergaderen sta ken de stemmen en beslist ene meneer Franchi dat Gonella de wedstrijd moet leiden, nota bene een Italiaan. Ik heb voor af al mijn twijfels geuit, ik heb in dit duel gelijk gekregen. Het begon al met de late aankomst van de Argentijnen, hij staat dat toe, dan gaat hij zeuren over de bandage van René van de Kerkhof. We hebben dat ding speciaal uit Nederland laten komen. Hij speelt er al vijf wedstrijden mee en dan mag het ineens niet”. Bittere woorden van kritiek uitte ook Rob Rensenbrink, die zo dicht bij de win nende treffer was. Maar verder geen hoofdrol kon vertolken en met de aanval lers René van de Kerkhof en Johnny Rep tot de grote tegenvallers behoorde. „Zo hoeft het voetbal voor mij niet meer. Een waardeloze scheidsrechter en die twee langs de lijn konden er ook niets van. Linemayr was niet best, Barreto deed het nog slechter. Die Uruguees heeft volgens mij de Argentijnse aanvoerder gezegd dat hij moest protesteren tegen de bandage van René van de Kerkhof, het is toch te gek dat een scheidsrechter daar op ingaat René speelt al vijf wedstrijden zo”. Verzuchtte Rob Rensenbrink, die tot deze wedstrijd topscorer was, maar in het laatste duel deze positie verloor: „Ik ben nog meer teleurgesteld dan vier jaar te rug. We hebben opnieuw aan de wereldbe ker mogen ruiken, hebben meer mogelijk heden dan vier jaar terug entoch is het weer mis gegaan. Keihard hebben we ge werkt. Daar heeft het niet aan gelegen. Jammer dat het niet gelukt is”. B jaa ver aan geü mei het ten VI w de voc het dej eet Ha grc Ita vet 1 lat gri CO' na foi J Ne be; op St( ee mc de zij mi roi nu ge 1931 Argei Italië BUI lijst i twee kamp bal zi oi O ui D ee rc ri ui SC da vo ni m< ui N. wei op vri; Da, aar dat Met een zekere vrees heeft het stadsbe stuur de nacht van de 25ste juni zien naderen. Een zege van Argentinië hoe zeer ook gewenst zou een complete chaos veroorzaken. De maatregelen wer den genomen. Kilometers van het centrum werden de grote boulevards al in de vroege middag afgesloten voor elk gemotoriseerd Het was een tegenslag die hij nauwe lijks kon verwerken. „Maar ik heb me er overheen gezet. Dat gebeurde in een telefoongesprek van 20 minuten met mijn vrouw Cathy. Zij hielp mij er helemaal overheen. Maar ook de ande re jongens en vooral Jantje Jongbloed hebben me enorm geholpen”. Toonbeeld van een vriendelijk onderkomen. BUENOS AIRES. Piet Schrijvers heeft in de afgelopen dagen de grootste teleurstelling uit zijn carrière moeten verwerken. Zaterdagmorgen werd hij definitief afgeschreven voor de finale tussen Nederland en Argentinië. Toen op die dag het verband rond zijn ge blesseerde knie was verwijderd door dr. Kessel was het al snel duidelijk dat hij onmogelijk in de finale van dit wereldtoernooi kon aantreden. „Het vlees rond de wond was nog veel te week. De kans dat de wond tijdens de wedstrijd onmiddellijk weer zou scheuren, was veel te groot”, moest Schrijvers zelf ook toegeven. verkeer. Vandaar dat de Argentijnse bur ger in het uur van zijn vreugde zich kon uitleven in een binnenstad waar de voet ganger heerste. Goed, de in het centrum geparkeerde auto's hadden wat dat betreft een „vrijkaart”, en de bussen die nu een maal de functionarissen van het wereld kampioenschap moesten vervoeren kon een toegang tot de binnenstad evenmin worden ontzegd. Arie Haan, vier jaar terug als libero al BUENOS AIRES.(ANP). Het carnaval van Rio de Janeiro, dat toch de naam heeft toonaangevend te zijn voor Latijns-Amerika, werd naar de kroon gestoken. Zo niet in de schaduw gesteld. Zes maal had Buenos Aires het al meegemaakt. Zelfs toen van Italië werd verloren namen de honderdduizenden in hun uiterst oude auto’tjes bezit van het centrum van Buenos Aires. De Cerrito en de Avenida Corrientes werden volledig geblokkeerd. C vei ele aft ovi hoi Or iet Tot diep in de nacht werd het feest van de overwinning op Nederland gevierd. Het begon al direct na afloop. In de weten schap dat de straten verstopt waren ne men de honderdduizenden rond het stadi on bezit van de directe omgeving. Steel- bands begeleidden de vreugde-uitingen. Daarna verplaatste het grote feest zich langzaam naar de binnenstad. ui E pos bra vee gro E ZOTi vat eer het Mu Op straten die wit waren geworden van het vele papier, dat direct nadat de triomf een feit was geworden, uit de ramen werd geworpen vierden ze hun feest. De jongen, de ouden, zelfs de jeugdigsten werden niet thuis gelaten. Met uitbundige vreugde werd er geke ken naar de vele herhalingen die de Argen tijnse televisie uren lang na de wedstrijd nog gaf van de hoogtepunten van het tref fen. De overheid had te voren aangekon- digd: zelfs bij een wereldtitel zou maandag een gewone werkdag zijn. Men diende de vreugde ook te vinden in zijn werk, zo werd belerend vastgesteld. Minister van onderwijs Catalans was al even duidelijk in zijn instructie: de scholen moesten die maandag normaal bezet zijn. De neutrale toeschouwers, die gister avond aanwezig waren in de straten van Buenos Aires hadden er hun twijfels over of in de roes van de vreugde de roep van de plicht wel zo goed zou worden gevoeld. Degenen die direct of indirect betrokken zijn bij het toernooi om de wereldtitel en vandaag de Argentijnse hoofdstad per vliegtuig moesten verlaten nog duidelij ker. 7000 m? woonsfeer Parallelweg 43 Aan de weg Velsertunne1 Zaandam Tel 02510-290 ld „Wat denk je: je loopt op je tenen, staat voor de belangrijkste wedstrijd van de afgelopen vier jaar en dan zegt zo’n man dat je niet mag spelen, laat de spelers wachten, dat kan toch niet. Nee, je hoort mij niet vaak iets over de scheidsrechter zeggen, maar nu is het toch te gek. Protes teren kan niet, anders had ik het gedaan. Het was zelfs zo erg, dat ik na de tweede Argentijnse goal hoopte dat de gelijkma ker niet kwam. Zo’n vertoning wenste ik dinsdag niet nog een keer mee te maken. Een schande”, aldus Hogewoning. triest. We zijn er dit keer nog dichter bij gekroond als de beste achterblijver van geweest dan vier jaar geleden. Neem die kans van Rob Rensenbrink, kort voor rust. Die Fillol had alle geluk van de wereld. Een reactie was het. Maakten we voor rust gelijk, dan was het anders gelopen. Dan j hadden we de Argentijnen zo vlak voor de I pauze nog een gevoelige tik mee gegeven. I En dan onze gelijkmaker. We beheersten I de strijd. Heb je het publiek nog gehoord t f r 'Shs „Het is een kleine troost dat we op dit continent tussen twee Zuidamerikaanse t ver wacht? Na de eerste ronde had ik nergens meer op gerekend. Maar we hebben ons fantastisch hersteld. We hadden de Argen tijnen in onze zak. Dat ze daar nog uitge kropen zijn ligt natuurlijk in eerste instan tie aan onszelf. We hebben de kansen ge had en niet benut. Dat is vandaag onze zwakte geweest”. ,Jn tweede instantie mogen we ook de scheidsrechter verwijten maken. De man is niet opgetreden tegen de methoden van de Argentijnen. Het is ongelooflijk wat hij toeliet, niet alleen voor ons maar ook voor het voetbal is dat kwalijk. Het was hier een schoon toernooi, weinig duels die uit de hand gelopen zijn en dan krijg je in de laatste wedstrijd toch een schoppartij. Verantwoordelijk is slechts één man: Go nella. Ik begrijp overigens niet dat ze die man voor deze partij aangewezen heb ben”, aldus Arie Haan. Dat begreep ook mr. Jacques Hogewo- *1'1 S z.- - .«S; i in die periode? Ze waren een tijdlang doodstil, zagen het niet meer zitten. En dat 1 was terecht ook, want had Robbie die bal I in het doel getikt in de laatste minuut, dan was het afgelopen geweest voor de Argen- I tijnen. Tien centimeter waren we van het wereldkampioenschap. Vreselijk, wat een pech. Nu hebben we niets, want de tweede plaats, die telt niet. Ik weet het”. Arie Haan behoorde in het treffen tus sen Nederland en Argentinië met Willy van de Kerkhof tot de uitblinkers. Hij verrichtte defensief voortreffelijk werk, tackelde als het nodig was en stichtte ge- vaar met schoten uit de tweede lijn. In de i yijfde minuut legde hij de bal op het hoofd ,yan Rep en in de tweede en vijfde minuut van de tweede helft ramde hij twee keer op de doelman. Was het vier jaar terug Sepp Maier, die naast klasse een dosis geluk inbracht, dit keer was het Fillol. Tegen de I Polen in de tweede rond, de held van de l natie. En nu dan opnieuw. De excellerende middenvelder toonde zich ondanks het verlies niet ontevreden. continent tussen iwee zjuiduineiika ploegen zijn geëindigd. Wie had dat Mr. Jacques Hogewoning Schandalige vertoning” 4

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 14