N. Argentina '78 V N B Geluk was op Derde plaats zorgt niet voor inspiratie 5 '5: i toto-lotto lik V! li BRAZILIË DERDE NA TAM DUEL vi i l J is 'SP Wh W '1 16 197 8 JUNI M MAANDAG 2 6 WK PUNTIG WK VARIA F I sportief Derde plaats: I I Finale BI een daa; Om onti de f Hij cad< te S] and Lub ^3 i. Luie aard Vakantie ife wr «w y? ’~2 A ’1 5 hl - V i w Coutinho h* t (Van onze speciale verslaggever) ür De Brazilianen aan het eind van hun ereronde. V.l.n.r. Mendonca, Batista, Cerezo, Nelinho, Amaral, Rivellino, Oscar en Neto. Pele: „Brazilië morele winnaar” Aantal deelnemers lotto 25: 735.088. In de Westduitse lotto zijn de volgende getallen getrokken: 21-24-28-33-36-43; re- servegetal: 10. In de Westduitse loterij, spiel ’77 zijn de volgende getallen getrokken: 0 8 1 6 5 1 4. Zo’n zogeheten „absolute vedette" had den wij dit keer ook wel, maar hij zat op de bank: Ernst Happel. En het als-als- geredeneer is en blijft natuurlijk zin loos. Als Rep niet, als Rob niet, als Mario niet.Als Kempes en Luque en Betto ni niet, maar Wetzel en Sout en Wigge- mansen wel, dan wint FC Amsterdam van Argentinië,m aar dat is nu juist het aardige van de ene voetballer vergele- BUENOS AIRES. De zeven Ar gentijnse knaapjes, die in de rust als uitstekend alternatief voor het eeu wige muziekkorps technische hoog standjes opvoerden, wonnen het van de ploegen van Brazilië, sinds zater dag nummer drie van de wereld, en Italië. De technisch begaafde bal- goochelaartjes zorgden in hun kwar tiertje voor meer vermaak dan de twee formaties die van de FIFA zes kwartier kregen toegewezen. Inleg: ƒ3.130.617, Prijzenbedrag (inclu sief Jackpot): 1.614.315, Eerste prijs (in clusief Jackpot): 647.737, Tweede prijs: 148.704, Derde prijs: 233.056, Vierde en vijfde prijs: 297.409, De juiste getallen zijn: 9-19-25-32-36-40, reservegetal 2. Claudio Coutinho voelde instinctief aan dat deze tegenslag voor de Italianen een Johan Cruyff, zondagavond gastcom- mentator voor de Britse televisie, toonde zich na afloop van het duel tussen Argenti nië en Nederland zeer teleurgesteld over de uitslag. „In de tweede helft was ik er zeker van dat Nederland zou gaan win nen”. ommekeer in de wedstrijd zou kunnen worden en zette bliksemsnel de bij hem nog altijd niet bijster populaire meester- intrigant Roberto Rivelino in voor de meest falende Braziliaan, Cerezo. De waarschijnlijk naar New York Cos mos vertrekkende ex-vedette van het Bra ziliaanse elftal demonstreerde bij de eerste de beste bal die hem werd aangespeeld zijn nog altijd enorm grote voetbalklasse. Vanuit het middenveld dirigeerde hij de bal naar Roberto, die daarop geen enkel probleem had de bal voor de voeten van Dirceu te leggen, die een geweldige knal het volgen: 2-1. Argentinië: Fillol; Olguin, Galvan, Pas- sarella en Tarantini; Ardiles (Larrosa), Gallego en Kempes; Bertoni, Luque en Ortiz (Houseman). Gele kaarten: Krol en Poort vliet (Neder land), Ardiles en Larossa (Argentinië). Italië-Brazilië 1-2 (1-0). 38. Causio 1-0, 64. Nelinho 1-1, Dirceu 1-2. Toeschouwers: 77.000. Scheidsrechter: Klein (Isr.). kaï Co tiei we ■V Argentinië-Nederland 3-1, (rust 1-0, 1-1). 38. Kempes 1-0, 82. Nanninga 1-1, 104. Kempes 2-1, 114. Bertoni 3-1. Scheidsrech ter: Gonella (Ita.). Grensrechters: Line- mayr (Oos.) en Barreto (Uru.). Toeschou wers: 77.000. BE beha nege weg lijks ken met de andere: wie het meeste kan, lukt ook het meeste. Daar komt nog iets bij. Er werd in de nababbales piëteitsvol gezwegen over de hardheid van het spel, maar de hardste en verreweg de meeste overtredingen kwamen toch van de Nederlanders. Bo vendien begonnen zij ermee. Vraag niet hoeveel aanvallen in opbouw van dé Argentijnen daardoor op een onjuiste, unfaire manier zijn afgebroken. Ik hóóp echt dat ze de koningin een beetje ont zien, als ze door haar ontvangen worden op paleis Soestdijk. Waarom overigens door de koningin, waarom niet door prinses Beatrix? Ze zijn toch tweede geworden? (Rest alleen nog de intrige rende vraag, hoe Fred Emmer in het laatste journaal, nadat we alles, de wed strijd, de herhalingen en de nabeschou wingen gehad hadden, met de wereldpri meur kon komen dat het Nederlandse doelpunt door Poortvliet werd gescoord; waarom dan niet meteen door Lubse?). WERELDSTOPPER Me in d< De dige Bell; van legg< De geve onts rian Plaa Keel de f; bete allee zeve V lerl saa eini Tij< Bo< uite te 1 1 var ser die bui tw< Gn We Nederland: Jongbloed; Jansen (Suur- bier), Krol, Brandts en Poortvliet; Willy van de Kerkhof, Haan en Neeskens; René van de Kerkhof, Rep (Nanninga) en Ren- senbrink. Maar evenals in de wedstrijd tegen Ne derland zouden de Italianen in de tweede speelhelft die voorsprong toch weer ver spelen, hoewel de Azzurri alle mogelijk heden hadden om de wedstrijd definitief naar zich toe te trekken. Toen evenwel Nelinho in de 63ste minuut onverwacht van ver uithaalde en met een werkelijk schitterende draaibal Dino Zoff in het luchtledige liet graaien, raakten de Italia nen wat geprikkeld. Zondagmiddag is in het Amsterdamse Vondelpark een laatste grote protestactie gehouden tegen het wereldkampioen schap voetbal. Duizenden waren ondanks het slechte weer naar Amsterdam geko men om de cabaretiers Bram Vermeulen en Freek de Jonge, initiatiefnemers van de Nederlandse actie tegen deelname aan de WK, voor het laatst in de actie te horen. Ook diverse linkse partijen gaven op deze manifestatie acte de présence. Een aantal Venlose supporters van het Nederlands Elftal had zich zaterdag de woede van de Venlose middenstand op de hals gehaald. Zij hadden een groot oranje kleurig spandoek gespannen over een weg waarlangs gewoonlijk veel Duitsers naar Venlo komen om daar hun zaterdagse in kopen te doen. Op het spandoek stond voorbarig in het Duits: de nieuwe we reldkampioen begroet u hartelijk. Volgens de supermarkten waren veel Duitsers deze zaterdag al thuis gebleven vanwege de uitschakeling in Argentinië van het Duitse elftal, Maar zorgde de actie van de Venlose supporters ervoor „dat ook de laatste Duit sers bij het naderen van de stad rechtsom keert maakten”. kopbal van Rep naast, het schot van Rep dat schitterend door Fillol gekeerd werd, en nog een paar net-niet- nippettjes had ik namelijk ingecalcu leerd bij mijn voorspelling dat Argenti nië zou winnen. We hadden ons portie geluk namelijk al opgesoupeerd bij de goals van Arie Haan en Ernie Brandts tegen Italië. Want zulke uithalen vanuit het buitenland zijn weliswaar prachtig om te zien, maar het zijn ook ogen-dicht- doelpunten, waarbij het niet Arie Haans verdienste was dat de bal net tegen de binnenkant van de paal ging, want zo nauwkeurig is zijn precisiekanon nu ook weer niet afgesteld. En ja, bij Mario Kempes stuitert de bal mee, als Jongbloed hem half onder schept, en bij Rob Rensenbrink sukkelt hij net tegen de paal. Geluk, ongeluk? Brazilië: Leao; Nelinho, Oscar, Amaral en Rodrigues Neto; Cerezo (Rivelino), Ba tista en Dirceu; Gil (Reinaldo), Mendonca en Roberto. Italië: Zoff; Cuccureddu, Gentile, Scirea en Cabrini; Patricio Sala, Antognoni (Claudio Sala) en Maldera; Causio, Rossi en Bettega. Bijna had ik mijn hoed op moeten eten! Vrijdagmiddag wou Willibrord Frequin van Brandpunt van met weten of voetbal en fascisme éér) pot nat zijn (zoals Jan Blokker beweerd had), ik heb toen even uitgelegd hoe serieus je moet nemen wat Blokker zelf allemaal serieus neemt, en toen moest ik tot slot ook nog even vertellen wie zou winnen. Uitzen ding maandagavond. Ik heb gezegd dat Nederland deze wedstrijd nooit kon winnen, en als het wel gebeurde dat ik dan mijn hoed op zou eten. De vraag is natuurlijk: wat is een hoed? Moet ik nu de helft van de hoed opeten omdat het na 90 minuten nog 1-1 was? Of geldt dat niet, maar ben ik moraal wel verplicht het lint rond de hoed op te eten omdat Rob Rensenbrink vlak voor tijd langs Fillol tegen de paal schoot? Had die bal er immers ingegaan, dan had ik zeker een hoed moeten gaan kopen om hem op te kunnen eten. Mijn antwoord op deze vraag is overi gens nee. Die bal tegen de paal, de vrije Mijn werkwijze heeft succes gehad We hebben Kempes weinig gezien in de wedstrijd, maar weet u hoe vaak Johan Cruijff aan de bal was in de Europacup- finale AjaxInter Milaan? Hij was maar 36 maal aan de bal, ongeveer de helft van zijn gewone aantal. In de twee de helft was hij zelfs maar 16 keer aan de bal, maar hij maakte toen wel de twee doelpunten die de 2-0 zege opleverden! ■A De vrouwen van de spelers keken giste ren in een hotel in Kijkduin samen naar de televisiebeelden van de wedstrijd. Ook oud-scheidsrechter Leo van derKroft was aanwezig. Na afloop troost hij Diny Jong bloed. De voetbalbond heeft tijdens de laatste bijeenkomst van het uitvoe rend comité de opdracht gekregen het schema van de wereldkampioen schappen voetbal eens te bekijken. Welnu, één van de agendapunten op die vergadering moet zijn: het al dan niet spelen van de wedstrijd om de derde en vierde plaats, de zogenaam de kleine finale. Alleen nummer één telt, nummer twee is de beste achterblijver, num mer drie is een, positie waarvoor nau welijks nog inspiratie is op te bren gen. Dat bleek vier jaar terug in West- Duitsland (Brazilië verloor met 1-0 van Polen) en dat bleek ook nu in het uitverkochte River Plate. Een zwakke partij, die voor de Italianen op dezelf de manier verliep als het duel tegen Nederland. Een 1-0 voorsprong bij rust, 2-1 verlies na negentig minuten. Italië, de revelatie van de eerste ronde. Wat een beweging, slimheid en vaardigheid legden zij in het spel. Maar wat kostte het een kracht. Lo pen zonder bal is niet de grootste hobby van de Italiaan. Bearzot droeg het op omdat het nu eenmaal een onmisbare factor is in het totaalvoet bal dat hij propageert. Dus dwarrel den de Italiaant jes over de mat, tot in hun brein de luie aard boven dreef. BUENOS AIRES. Claudio Coutinho, de immer wat zorgelijk kijkende Braziliaanse bondscoach, heeft met het nadrukkelijk doorvoeren van de Europese speelwijze in zijn team slechts een terreinwinst geboekt van één plaats. De Brazilianen zegevierden namelijk zaterdagmiddag in het River Plate-stadion van Buenos Aires in het duel om de derde plaats tegen de Italianen met 2-1 en eindigden daarmee één tree hoger dan vier jaar geleden in West-Duitsland, toen de Polen de Brazilianen door een doelpunt van Lato met 1-0 verwezen naar de vierde plaats. Die plaats winst heeft Claudio Coutinho overigens geen enkele zekerheid gegeven dat bij de Braziliaanse selectie ook de komende jaren onder zijn hoede zal mogen hebben, want Coutinho was met de duidelijke opdracht naar Argentinië gestuurd om ten minste de finale te halen. Die wens heeft de Braziliaanse bondscoach evenwel niet kunnen inwilligen en hij vond het derhalve verstandig om onmiddellijk na het erg matige duel tussen Brazilië en Italië mede te delen, dat hij zich als bondscoach zal terugtrekken. Hoewel Coutinho vond dat hij met Brazi lië een bijzonder eervolle derde plaats in dit toernooi had behaald, omdat zijn ploeg een van de beste teams in dit hele WK- evenement een nederlaag had toege bracht, was dat toch een uitspraak die met een grote korrel zout moet worden geno men. Coutinho heeft weliswaar gepro beerd het gemis aan individuele voetbalta lenten te compenseren door zijn elftal om te kunnen vormen tot een bikkelhard ope rerende équipe, maar omdat een dergelij ke speelstijl de Brazilianen allerminst ligt, hebben ze zich met name in de eerste ronde duidelijk moeten forceren om aan de eis van Coutinho te voldoen, zodat ze aan werkelijk voetbal in dit WK-toernooi nauwelijks zijn toegekomen. Coutinho: „Toch heeft mijn wijze van werken wel heel erg duidelijk succes ge had. Wij hebben dit toernooi geen enkele wedstrijd verloren en dat duidt erop dat we verdedigend erg sterk hebben ge speeld. Dat wij uiteindelijk niet in de finale zijn gekomen is een zaak die wij zelf niet in de hand hebben gehad.” Waarna de Braziliaanse bondscoach nog maar eens ongenadig uithaalde aan het adres van de organisatoren, die hij ver weet de Argentijnen bevoordeeld te heb ben door de wedstrijd tegen Peru pas na het bekend worden van de 3-1-zege van zijn team op Polen te doen verspelen. „Dat Peru niet de juiste mentaliteit heeft kunnen opbrengen om zijn sportieve plich ten te vervullen is in mijn ogen nog altijd Dat tweede doelpunt van de Brazilia nen, die vrijwel elke aanvallende actie met een honend fluitconcert vanaf de tribunes in het River Platestadion bege leid hoorden, deed de wedstrijd eindelijk 'wat opleven, hoewel er beslist nog altijd geen aanvaardbaar topvoetbal werd ge produceerd door deze twee combattanten, die het gehele gebeuren rond de bronzen WK-medaille kennelijk na de voorgaande zes poulewedstrijden meer als een extra handicap moeten hebben gezien dan als een mogelijkheid zich bij de drie beste ploegen ter wereld te scharen. Pr in 5 Grav 2.30; de V man migr (Oph op 6 6.40; 12. J der! senb Of land (Wet Roel Hoel Ko Hou denc Ar km i Bert han op 2 Jan trick Will; (Nee 1.43; Koo mon Ruu gen) Tav, D: 2.06. van Mar Rier Top Leli Oos Bru Naar rust verlangde ook scheids rechter Abraham Klein. De Israëliër maakte tijdens ArgentiniëItalië en bij West-DuitslandOostenrijk een sterke indruk en werd als kandidaat voor de finale genoemd. Hij viel af voor het erebaantje omdat de Argen tijnen niet zo tevreden waren geweest. Klein was de eerste arbiter die niet toegaf aan de smeekbeden van 80.000 Argentijnen m het River Plate stadion, het kostte hem de finale. Dat moet een teleurstelling geweest zijn want, evenals de beide ploegen, kon ook hij de nodige motivatie niet meer opbrengen. Vooral tegen het einde van de partij het de Israëliër te veel aanslagen op de benen van de tegen stander toe. een van de grootste blamages van dit we- reldtoemooi”, aldus de Braziliaanse bondscoach, die na negentig minuten slaapverwekkend derderangsvoetbal zich zelf nog altijd het compliment maakte van de Braziliaanse ploeg een all-round team te hebben gemaakt door de spelers meer inzet en kracht bij te brengen. Ook in de wedstrijd om de derde plaats, wparin de geblesseerde Zico bij de Brazili anen opnieuw ontbrak, speelde de ploeg van Countinho opnieuw weer keihard voetbal, met name in het laatste kwartier, waarin een 2-1-voorsprong verdedigd moest worden. Er ontbrak duidelijk enige vorm van overleg bij de Zuidamerikanen, die de erg matig spelende Italianen, zonder de geschorste Benetti en Tardelli en de geblesseerde Zaccarelh, geen moment uit positie konden spelen. De Italianen hadden voor deze wedstrijd hun heil weer gezocht in het betonvoetbal en die vertrouwde strijdwijze leverde hen tegen de blind stormlopende Brazilianen, die hun ongecontroleerde acties door de niet overtuigend leidende Israëliër Abra ham Klein met twee gele kaarten in de eerste helft bestraft zagen (Nelinho en Batista), inderdaad toch weer in de 38ste minuut een treffer op. De weinig opvallen de Antognoni, die na rust terecht door Enzo Bearzot werd vervangen door Clau dio Sala, maakte zich op het middenveld meester van de bal, schoof de bal door naat Paolo Rossi, die op zijn beurt de bal doortikte op het hoofd van Franco Causio: 1-0. Pele heeft Brazilië alsnog tot „morele winnaar” van het wereldkampioenschap uitgeroepen. De Braziliaanse oud- international deed dat op grond van het feit dat Brazilië geen enkele wedstrijd heeft verloren. Daarentegen leed Argenti nië een nederlaag tegen Italië en was Ne derland de mindere van Schotland. Favo riet voor de „echte” titel achtte Pele Neder land. „Omdat dit land een uitstekend teamverband heeft en veel geroutineerde spelers die ook al uitkwamen in de finale van vier jaar geleden”. De meest opvallen de spelers van heh toernooi noemde Pele de Brazilianen Batista en Oscar en Rob Rensenbrink. f) ir De op de foto niet zichtbare Nelinho heeft doelman Zoff gepasseerd: 1-1. Dat moment kwam in de tweede ronde steeds sneller. Tegen West- Duitsland, Oostenrijk en Nederland werden de beste voetbalstaaltjes vóór de rust getoond en ook tegen Brazilië viel het enige interessante moment in de eerste helft. Een fraaie aanval na 38 minuten. Giancarlo Antognoni be machtigde in de verdediging de bal, lanceerde Franco Causio, een pass op Rossi volgde. Zijn voorzet werd door de Braziliaanse doelman Leao ver keerd beoordeeld. Hij bleef op de lijn en daarvan profiteerde de meege sprinte Causio. Het was de enige aanvallende actie van de Italianen op een schot van Paolo Rossi in de eerste minuut na. Veel te weinig. Italië was vermoeid, bewoog niet meer en kon als excuus voor zijn zwakke prestaties alleen de absentie van Benetti, Tardelli en Zac- carelli aanvoeren. De eerste twee kre gen tegen Nederland voor de tweede maal een gele kaart en werden voor een duel geschorst, de derde liep te gen Oranje een blessure op. Het betekende voor bondscoach Enzo Bearzot dat hij een heel nieuw middenveld moest formeren. Antog noni keerde terug in de ploeg, naast hem Patricio Sala en Aldo Maldero, bij Juventus spelend als voorstopper. „Een heel middenveld vervangen moet voor het spel natuurlijk gevol gen hebben”, verontschuldigde Enzo Bearzot de zwakke prestatie. „Toch geloof ik dat we ook met een volledig elftal van de Brazilianen verloren hadden. Tegen Nederland werd het al duidelijk: het toernooi heeft ons veel te veel kracht gekost. De jongens zijn vermoeid, verlangen naar hun va kantie. Het is jammer dat we het goede spel van de eerste ronde niet hebben volgehouden, dan had er meer ingezeten dan deze vierde plaats.” f f WC': V

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 16