ABVA-voorzitter waarschuwt kabinet koopsompolis nog onbekend het weer Vier politici in bezit van CDA-standpunt inzake Urenco wsila iïiumiili a ll Oranje-ploeg wacht grootse huldiging 'QFUNK het woord is oon... vandaag: Aankomst Oranje rechtstreeks op tv Bezuinigingsplan kabinet rond behoefte aan rust Umuider Courant Slopen? En verder Strandverwachting agenda pagina 7 Aanhoudend koel [BAD EN STRAND MODE v.< rilt 38 Vm 88 I WINKELCENTRUM CRONJÉ 52, Haarlem-N., tel. 252329. F MAANDAG 26 JUNI 1978 (ADVKKl^N'ïlfc) André Gide: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN A 1 -K it -kit 68ste jaargang no. 198 dela wilden verschijnen, maar dat bleek later op een misverstand te berus ten. DEN HAAG. „Kabinet, versta deze tekenen aan de wand niet verkeerd. Onze acties, van vrijdag en van nu, moeten u toch duidelijk hebben gemaakt dat er niet alleen naar ons geluisterd moet worden, maar dat u bij uw besluitvorming niet dwars tegen onze opvattingen in kunt gaan”. Dit heeft voorzitter Jan Dutman van de ABVA, tevens voorzitter van het Algemeen comité Overheidspersoneel (ACOP), vanmiddag gezegd in een toespraak waarmee hij op het Malieveld in Den Haag de grote ambtenarendemonstratie heeft geopend. Co., I /eg 16, i -am- 11 1-1139® i (Van onze sportredactie) j BUENOS AIRES. De Nederlandse selectie is niet aanwezig geweest bij het slotbanket, dat door de FIFA in het hotel Plaza in het centrum van Buenos Aires werd aangeboden. [Argentijnse feestvierders in dat centrum maakten het de Oranje-spelers on mogelijk om het Sheraton- hotel, dat op slechts enkele honderden meters afstand van het Plaza ligt, te verla ten. De politie weigerde [voor hun veiligheid in te [staan. Aanvankelijk werd [verondersteld dat de spe- Iers uit protest niet voor de [ereloge van president Vi- uider Courant pagina's Betoging van ambtenaren kreeg massaal karakter (ADVERTENTIE) ten (Van onze redactie binnenland) het ct Auto-Europa Jansweg 47 (320232) -30 -40% -50% iiiiiiiiiiiiimimmimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii AUSTIN PARTS tot SIMCA PARTS tot FIAT PARTS tot (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Slechts vier politici blijken in het bezit te zijn van een koop sompolis. Dit staat in het rapport van de Commissie Koopsompolissen, die een on derzoek heeft ingesteld naar berichten dat een groot aantal politici zich een dergelijke lucratieve polis zou hebben aangeschaft. De grote economische problemen ma ken het brengen van offers nodig. Het verdelen van de lasten naar draagkracht trekt een zware wissel op de solidariteit onder de Nederlandse bevolking. Ook van ambtenaren mag worden gevraagd, zich aan die solidariteit niet te onttrekken. Ze ker van degenen die het aanwijsbaar beter hebben dan mensen met vergelijkbaar werk in het zogenaamde vrije bedrijf. „Maar”, vroeg Kok zich af, „waar halen sommigen de brutaliteit vandaan om uit gerekend aan de postbode, de verpleeg ster, de portier, de vuilisman, de tramcon ducteur, de wijkagent en al die anderen die net zo moeten sappelen als „Jan Mo daal”, de rekening te presenteren voor het weer gezond maken van onze economie?”. „Zij mogen, zei hij, nooit dubbel gepakt worden”. Kok zei verder, dat er vaak wordt ge sproken over „de” ambtenaren, alsof dat één ondeelbare groep zou zijn waarbinnen geen grote verschillen, in draagkracht be staan. Maar al te gemakkelijk wordt vol gens hem vergeten, dat de grote massa van de mensen in direkte of indirekte dienst van de overheid „ook maar een heel ge woon baantje heeft en niets meer”. FNV-voorzitter Wim Kok verklaarde dit vanmiddag tijdens de demonstratie op het Malieveld. „De federatie Nederlandse Vakbewe ging is volledig solidair met de uitgangs stellingen die ten grondslag liggen aan de ambtenarendemonstratie: goed overleg, niet langs de weg van de minste weerstand dubbel pakken en recht op werk als eerst prioriteit”. „Een zwaar ethisch geladen vraagstuk, vergelijkbaar met het abortus-vraagstuk, waarvan ik me, los gezien dan van de actuele politiek, kan voorstellen dat het een kabinetscrisis tot gevolg zou kunnen hebben”. (Zie verder pagina 2). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het bezuinigingsplan van het kabinet-Van Agt is klaar. Het kabinet heeft zaterdag de laatste bespre kingen gevoerd en het beraad over de ombuigingen afgerond. In Den Haag wordt verwacht dat de zogenaamde „om- buigingsnota” nog aan het einde van deze week aan de Tweede Kamer kan worden aangeboden. De ministers zijn het volledig eens ge worden over een pakket bezuinigingen ter grootte van 10 miljard gulden. Bovendien zullen in de nota mededelingen worden gedaan over het kabinetsstandpunt ten aanzien van enkele zogenoemde hervor mingsvoorstellen. Het betreft het collectie ve deel van de vermogensaanwasdeling, de samenstelling van de Raden van Com missarissen en het inkomensbeleid. Over de inhoud van de akkoorden is echter nog niets meegedeeld. Trouw blijven aan zichzelf, dat is het voornaamste. In Rhodesië hebben guerillastrijders twaalf blanke Britten vermoord. Deze terreuractie was gericht tegen het regi me van premier Ian Smith. Zie pagina 3. De kritiek op de leverantie van verrijkt uranium aan Brazilië blijft toenemen. D'66, de vredesbeweging Pax Christi en professor Verkuyl hebben in het ver lengde van de motie van het CDA- kamerlid Van Houwelingen aangedron gen op waterdichte garanties bij de levering van het uranium. Zie pagina 2. Vooruitzichten: een volgend regen- front bereikt morgenavond de Noordzee waardoor op korte termijn nog geen belangrijk beter strandweer te verwach ten is. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Aanvankelijk verspreid voorkomende opklaringen, later opnieuw regen. Zwak ke tot matige, aan de kust later vrij krachtige westelijke wind. Minimum temperaturen circa tien graden. Maxi mumtemperaturen ongeveer 16 graden. Ook morgen nog matig tot slecht strand weer door de vrij krachtige zeewind, waarbij afwisselend nog een bui met opklaringen. Te koel: 15 16 graden, zeewater 14 graden. De Rooms Katholieke woningbouw vereniging in IJmuiden heeft 540 wonin gen in beheer. Iets minder dan de helft van dat aantal verkeert in bijzonder slechte toestand. Het bestuur van de vereniging ziet zich voor de keus ge steld: renoveren of slopen. Weerraporten2 Binnen* en buitenland ...2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws5,7,9 Radio en televIsie/Strips.... 11 Beurs10 Sport 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 Foundation Lingerie Speciaalzaak Het plan was dat de Nederland se ploeg rond een uur of tien het Sheraton-hotel per bus zou verla ten om onder begeleiding van een politie-escorte naar hotel Plaza te gaan. De voor het vervoer verant woordelijke militair, een majoor van het Argentijnse leger, ver klaarde echter, de verantwoorde lijkheid voor de tocht niet op zich te kunnen nemen, omdat alle stra ten rondom het hotel verstikt wa ren door het vastgelopen verkeer en de duizenden mensen. Nadat het organiserende comité hiervan op de hoogte was gesteld, bega ven KNVB-voorzitter Meuleman en vice-voorzitter Van Marie zich te voet op weg naar het banket om als officiële vertegenwoordi- HILVERSUM. De NOS zal morgen van de aankomst van het Nederlands elftal uit Argentinië op Schiphol en de begroeting door de minister-president Van Agt een rechtstreekse televisiere portage via Nederland 1 uitzenden, die om 08.30 uur begint. Ook de ontvangst van de Oranje-ploeg op paleis Soest- dijk die omstreeks 12.00 uur wordt ver wacht, zal door de NOS-televisie recht streeks via Nederland 1 worden uitge zonden. De Nederlandse ploeg heeft zondag avond na afloop van de finale een ge lukstelegram van koningin Juliana en prins Bernhard ontvangen. „Wij wen sen u van harte geluk met de bereikte tweede plaats”, luidde de inhoud van het telegram. Ook de minister van CRM, mevrouw Gardeniers, en de staatssecretaris van dat ministerie Wal lis de Vries hebben het Nederlands elftal hun gelukwensen aangeboden. De tekst van het telegram luidde: „Een geweldig compliment voor alle 21 spe lers, de technische staf en het begelei dend personeel. Nederland is trots op u”. Enkele fractieleden blijken principieel bezwaren te hebben tegen het feit dat de (aangenomen) motie van het CDA- Kamerlid Van Houwelingen, die water dichte garanties eiste bij de levering van urnanium aan Brazilië omdat dit land het niet-aanvalsverdrag weigert te onderteke nen, niet onverkort door de regering wordt uitgevoerd. CDA-kamerlid en ARP-voorzitter Hans de Boer liet gisteren weten te behoren tot de christen-democratische stroming die in feite de hele ontwikkeling van de kern energie wil tegenhouden. BEZORGKLACHTEN: «teandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 foor Santpoort: 023-31 9053 De heer Dutman zei dat de besturen van de Vereniging van Militair Technisch Be- roepspersoneel (wel aangesloten bij het ACOP, maar niet bij de FNV - red.) en van de FNV-bonden van overheids- en onder wijspersoneel en van andere zogenoemde trendvolgers verheugd zijn dat er zovelen naar het Malieveld waren gekomen om te demonstreren tegen de bezuinigingsplan nen van de overheid. Nieuwe namen heeft het rapport van de commissie niet aan het licht gebracht. De bezitters van de polissen zijn: de WD’er De Koster, bedrag van de koopsom: ƒ500.000 en de KVP’ers mevrouw Luc- kers-Bergmans 276.415), drs. Tj. Wester- terp (ƒ300.000), J. van Eisen 100.000). Vier politici hebben geweigerd aan het onderzoek van de commissie mee te wer ken. Het zijn dr. K. van Dijk (WD), H. Koekoek (Boerenpartij), J. de Koning (Boerenpartij) en drs. G. Nooteboom (D’66). De verzekeringsmaatschappij De We reld in Rotterdam heeft ook na aandrang van de commissie geweigerd aan het on derzoek mee te werken. De commissie heeft ook een gesprek gehad met oud-minister Kruisinga. Vast is komen te staan dat Kruisinga zelf geen polis bezit. De commissie heeft vastgesteld dat de echtgenote van Kruisinga zelf het beheer voert over haar eigen vermogen en dat mogelijke belastingvoordelen die Kruisinga toevloeien, tussen hen onderling worden verrekend. De commissie zegt niet te weten of me vrouw Kruisinga een koopsompolis bezit. „Indien dat het geval zou zijn, draagt de heer Kruisinga daarvoor geen verant woordelijkheid”, aldus de commissie. gers aanwezig te zijn bij de uitrei king van de zilveren medailles. Meuleman nam ook de prijs in ontvangst voor Rob Rensen- brinks duizendste doelpunt. Ook de Italiaanse selectie ontbrak overigens bij het slotbanket. Evenmin als de Nederlanders durfden de Italiaanse spelers zich in het feestgewoel te wagen. Ondanks de teleurstelling over het wederom niet behalen van de wereldtitel, worden op dit mo ment voorbereidingen getroffen voor een grootse huldiging van het Nederlands elftal, dat morge nochtend om half negen op Schiphol arriveert. De Oranje- équipe zal worden verwelkomd door minister-president Van Agt en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Het Nederlands elftal zal na de ontvangst op Schiphol een bezoek brengen aan koningin Juliana op paleis Soest- dijk. J Door de strubbelingen in de boezem van Bet kabinet is de „ombuigingsnota”, die de Bezuinigingsplannen van de regering moet inschrijven, nu zoveel verlaat dat zij niet ■eer vóór de zomervakantie van het parle ment in behandeling kan komen. ■Eigenlijk is dat maar goed ook, want er Tordt op deze manier al te veel geëist van mensen die bij het regerings- en parle- Bentaire werk betrokken zijn. Waar- Bhijnlijk wordt bij dat menselijke pro- Jeem te weinig stilgestaan. De buitenwe- ■ld beseft nauwelijks hoe inspannend, ■drovend en zenuwslopend deze opeen- Blgende culminatiepunten in het politieke Jerk wel zijn. De resultaten van dat werk ki de enorme belangen die door de te lemen beslissingen op het spel komen te jtaan, kunnen ernstige schade ondervin den door de fysieke en psychische afmat- ïng waaraan kabinetsleden en fracties ten ■ooi vallen. Een geforceerde behandeling Km overijld tot stand gekomen regerings- annen kan onherstelbare fouten tot ge lig hebben, zowel wat de planning zelf ïtreft als de controle daarop. Een voorbeeld van geforceerd regeren kt nu al aanwezig in de vorm van een ivereenstemming” over het zo kwetsbare iderwerp abortus. De druk op de rege- ng om in ieder geval, volgens haar eigen elofte, in het lopende parlementaire jaar iet een wetsontwerp te komen, dreigt te iiden tot een „oplossing” die eigenlijk ■oor niemand gewenst wordt. I Er is doodeenvoudig te weinig tijd en te weinig gelgenheid tot zorgvuldig onder nek, afweging van consequenties en voor- verantwoorde schatting van de belan- len en rechten van direct betrokkenen eweest, zodat in het ontwerp elementen ijn ingeslopen die in strijd zijn met een Matschappelijk aanvaardbare wettelijke egeling. Het wordt tijd dat regering en parlement te ontstane jacht naar politieke successen pgeven en wat meer rust en bezinning lbouwen in de procedure, die moet leiden ut nieuwe wetgeving. Er zijn méér voor- eelden van overhaaste beslissingen die iet voorafgegaan zijn door sociaal- 'etenschappelijke analyse van diepgaan- e aard. De kinderbijslag- en inderaftrekregeling lijdt er óók sterk on- ler. Men kan zich niet voorstellen dat bij en grondige bestudering van dit onder werp, dat toch ook zeer direct te maken leeft met de gezinsplanning, de inkomens- tructuren en de sociale zekerheid van agere inkomens, niet een geheel andere Jasis zou zijn gekozen voor de financiële iteun aan ouders bij de maatschappelijke «geleiding van hun kinderen. Een veel «ivoudiger basis, uitgaande van het sim- >ele gegeven dat de zorg voor hun kinde ken vele ouders des te zwaarder valt, naar- nate zij minder inkomen hebben, en dat Hogere inkomens subsidie kunnen ontbe ren. Het valt te verwachten dat de bezuini gingsplannen van de regering bij een even- taele behandeling na het zomerreces zoda- tag samenvallen met de voorbereidingen van de begroting die in september aan de kamer moet worden aangeboden, dat rege- ftag en parlement zich wel de tijd móéten gunnen om tot een goede en weloverwogen coördinatie van korte- en langetermijn- Nanning te komen. „Dan zetten wij de bijl in de kwaliteit van het bestaan en lossen we het werkgele genheidsvraagstuk niet op”, aldus Kok. Hij zei, dat de FNV dit niet zal aanvaarden. „De hele FNV staat achter u”. K...i I. Vlak voor zijn pensionering ziet be drijfsleider L. M. Verschoor van de Co op. Vereniging „Uitvaart Verzorging IJmond” terug op zijn carrière. Het be geleiden van uitvaarten vindt hij dank baar werk: de waardering van de nabes taanden is na een vlekkeloos verlopen uitvaartplechtigheid altijd erg groot. Een interview. zie de plaatselijke pagina's. De verslagenheid in de kleedkamer van het Nederlands elftal is groot na de met 3-1 verloren WK-finale tegen Argentinië. V.l.n.r. Jan Jongbloed, Dick Nanninga, René van de Kerkhof en Dick Schoenaker. Bewoners van camping De Duindoorn in IJmuiden beleefden een dubbele ka ter. Terwijl ze zondagavond aan de beeldbuis gekluisterd Nederland ten on der zagen gaan in de eindstrijd om het WK-voetballen, werden buiten hun auto's geforceerd en leeggeroofd. DEN HAAG. De CDA-Tweede- Kamerfractie heeft in het weekeinde nog geen oplossing gevonden voor de proble men rond de uraniumleverantie aan Bra zilië. Morgen wordt in de Kamer het Uren- co-debat gehouden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1