a TERREURACTIE TEGEN REGIME VAN SMITH IRA vermoordt oud-sergeant Israëlische regering verwerpt Gevangenisopstand: 7 doden Meer Franse kerncentrales voor Iran Twee doden bij blikseminslag Helikopter stort neer: 9 doden Weer poging tot zelfmoord Wagner j 1 I 1 I f a 1 f achtergrond vredesvoorstel van Egypte Haat-liefde tussen Noord- en Zuid-Jemen Be «aas ONTDEKKING CITATEN DROEVIGE OOGST BRUG STORT IN: ZEKER 7 DODEN Dissidenten in Polen aangehouden 1 Gruwelverhalen Moeilijk bewijsbaar dl Hl 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 MAANDAG 26 JUNI door Nico Scheepmaker’ on OW (Van onze redactie buitenland) (Van onze redacteur in Rhodesië, Karl Breyer) BEIROET. De moord afgelopen zaterdag op de Noordjemeniti- sche president, luitenant-kolonel Ahmed Houssein al Ghachmi, vestigt de aandacht weer eens op de haat-liefde-verhouding tussen Noord- en Zuid-Jemen. De twee landen zijn ideologisch gezien eikaars tegenpolen: het noorden feodaal-conservatief, nog sterk gericht op de islam en pro-Saoedisch, het zuiden revolutionair, seculier en geregeerd door het enige puur-marxistische regime in de Arabische wereld. j een jven is en A| 1 a SALISBURY. In de ernstig ste terreuractie die de opstand tegen het blanke regime-Smith in Rhodesië tot nu toe heeft gekend, hebben zwarte guerrillastrijders in de nacht van vrijdag op zater dag twaalf Britten mannen, vrouwen en kinderen ver moord. - trijfël Guerrilla’s vermoorden 12 Britten De guerrillastrijders behoorden, volgens foto: een bewaarder houdt gevangenen onder schot. F- De grootste ontdekkingsreiziger aller tij den is dr. John Aird van de afdeling analy se van vreemde volkeren van het Ameri kaanse bureau voor statistiek. Hij heeft vorige week uitgerekend, dat China meer dan een miljoen inwoners telt. Zijn cijfers, schrijft de Washington Post, mogen be schouwd worden als de betrouwbaarste die er zijn. In The World Almanac Book of Facts wordt het aantal Chinezen nog steeds op „bijna 800 miljoen” geschat, dus dat houdt in dat dr. John Aird door thuis wat rekenwerk te verrichten een verloren volk ter grootte van de bevolking van de Verenigde Staten heeft ontdekt! Colum bus was natuurlijk een prima ontdekker, alle lof!, maar toen hij op 12 oktober 1492, om twee uur ’s middags, een van de Baha ma Eilanden in zicht kreeg en daarmee „De Nieuwe Wereld” ontdekte, ontdekte hij alles bij elkaar toch maar een fractie van het aantal „Amerikanen” dat dankzij de gestegen bevolkingsgroei nu in Amerika woont, en dus ook maar een fractie van het aantal mensen dat dr. John Aird in China ontdekte. Nog af gezien van de vraag of je een werelddeel kan ontdekken waar al lang mensen wonen die hun land ontdek ten door er geboren te worden, en die op hun beurt kunnen claimen dat zij op die 12e oktober de eerste Europeaan ontdek ten. 8. Een voetbalmaniak praat de bal vaak mis. (Hugo Olaerts). 9. Ik had een dodelijk schot als ik op eigen doel terugspeelde. (Godfried Bo mans). 10. Voetbalstadions zijn net sponzen. Ze zuigen alle mensen naar binnen of naar de beeldbuis toe. (Seth Gaaikema). 11. In het voetbalstadion huilen 50.000 toeschouwers hysterisch om een afge keurd doelpunt. Ondertussen liet ergens een monnik zich op straat levend verbran den, in alle stilte. (Clem Schouwenaars). jurde, rijt en rkant. ik van •in zij reg 75 euvre auto, gesla- richt zaak bank snde >llec- i de luid elde het de Degene wiens vrijlating werd gevraagd is de 28-jarige Olympische zeiler Blazej Wyszkowski, die al sinds 29 dagen in Gdansk in hongerstaking is. Hij begon zijn actie toen hij voor twee maanden in de gevangenis werd gezet wegens het plegen van verzet tegen de politie toen deze een eind maakte aan een bijeenkomst van dis sidenten. De vier personen die werden aangehou den, maakten deel uit van een groep van 30 die vlugschriften uitdeelde bij elf kerken in de Poolse hoofdstad. Later werd nog een vijfde man opgepakt in verband met de pamflettenuitdeling. TEHERAN (DPA). De Franse minis ter van Buitenlandse handel, Francois Deniau, heeft volgens het Iraanse blad Kayhan meegedeeld, dat Iran nog vier kerncentrales van Frankrijk zal kopen. WARSCHAU (Reuter). De Poolse po litie heeft gisteren in Warschau vier dissi denten aangehouden, die aan kerkgangers pamfletten uitdeelden waarin om vrijla ting werd gevraagd van een medesstan- der. Dit heeft een woordvoerder van de dissidenten bekendgemaakt. Deze installaties van elk 1200 megawatt zouden met Iraanse olie worden betaald. Er zijn al twee Franse kerncentrales in Iran in aanbouw. Over bijzonderheden van de transactie zou nog worden onderhandeld. In het afge lopen jaar steeg de Iraanse olieuitvoer naar Frankrijk met 40 pet tot 1,48 miljoen ton. De Britten, zendelingen van de Pink stergemeente die pas sinds negen maan den werkzaam waren in de missiepost bij Oemtale (in het oosten van Rhodesië, dicht bij de grens met Mozambique) wer den met knuppels, bijlen en messen afge- maakt. Een vrouw bleef in leven en wordt nu, ernstig gewond, in een ziekenhuis in Salisbury verpleegd. Een man kon zich schuilhouden, nadat hij door een van de zwarte stafleden van de missiepost was gewaarschuwd. BRASILIA (DPA). De voormalige plaatsvervangende commandant van de Duitse vemietitngskampen Treblinka en Sobibor in Polen, Gustav Franz Wagner, heeft vrijdag een tweede zelfmoordpo ging ondernomen. Dit heeft de politie van Brasilia bekendgemaakt. Wagner zit in een Braziliaanse gevangenis in afwach ting van zijn insluiting. Twee weken geleden heeft Wagner ook geprobeerd zichzelf van het leven te bero ven door het stuk maken van zijn brillegla- zen en het inslikken van de scherven. Vrijdag liep hij met zijn hoofd tegen de tralies van zijn cel, maar hij liep slechts onbelangrijke schrammen op. De politie voorkwam dat hij nieuwe pogingen deed. verklaringen van de autoriteiten in Salis bury, tot het leger van de ZANU, de bevrij dingsbeweging die onder leiding staat van Robert Moegabe. Voordat de massamoord begon hadden zij alle ongeveer 250 leerlin gen van de bij de missiepost behorende school en de eveneens zwarte leerkrachten opgesloten in hun slaapvertrekken, na een toespraak over de verwerpelijkheid van het bewind van Smith en zijn overgangsre gering in Salisbury. Vanuit de slaapzalen konden de kinderen het gegil horen van de slachtoffers, die op een voetbalveld bij de school werden bijeengedreven. De Britse minister van Buitenlandse Za ken David Owen, die de „interne regeling” en de gemengd blank-zwarte overgangsre gering in Salisbury steeds heeft veroor deeld, verklaarde zaterdag „diep ge schokt” te zijn door de massamoord. Hij deed een beroep op alle partijen in het conflict in Rhodesië (d.w.z. de overgangs regering en de guerrillabewegingen in het Patriottisch Front) om de tafel te gaan zitten om te onderhandelen over een wa penstilstand. Vrijdag werd intussen bekend dat in Mozambique, dichtbij de grens met Rho- De beschuldigingen van Noordjemeni- tische zijde nu, als zou Zuid-Jemen de hand hebben gehad in de moord vol gens Noord-Jemen werd de president gedood door een „booby-trap”, die een speciale afgezant uit Aden in zijn koffer tje bij zich droeg zijn door Zuid-Jemen met kracht van de hand gewezen. Het Iraakse persbureau „Ina” bericht vanuit de Noordjememtische hoofdstad Sanaa, dat Noord-Jemen na de moord de diplo- Ethnisch verschillen beide landen echter niet veel en al jaren lang zijn er plannen voor een of andere unie tussen Noord- en Zuid-Jemen. Van tijd tot tijd werd zo’n complete fusie tussen noord en zuid met veel vertoon uitgeroepen, waar de legers van .ei de „provincies” elkaar in het grensgebied binnen de kortst mogelijke tijd weer in de haren zaten. Gisteren kwamen vanuit Rhodesië de gruwelverhalen over de taferelen die een groep journalisten, door de Rhodesische militairen naar de plaats van de moord op de Pinksterzendelingen gevlogen, aantrof. De halfgekleden, verminkte lijken la gen allen bij elkaar op het voetbalveld van het missie-station. Daarnaast lagen ook de „wapens” die voor de moord wer den gebruikt: palen, stukken hout en zoge- desië, in de nacht van 21 op 22 juni een jonge Belgische landbouwdeskundige en zijn vrouw zijn vermoord. De directeur van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN, Edouard Saouma, maakte de moord bekend, maar kon niet vertellen onder welke omstandigheden de Belg, Luc Hennebert, en zijn vrouwe waren omge bracht. Later gaf de regering van Mozam bique een verklaaring uit, waarin werd gezegd dat de Henneberts samen met ze ventien zwarte vluchtelingen uit Rhodesië, zouden zijn doodgeschoten door Rhodesi sche soldaten. De militaire woordvoerder in Salisbury zei zaterdag dat hem niets van een dergelijke actie bekend was. matieke betrekkingen met Aden heeft verbroken, een bericht dat tot nu toe onbevestigd bleef. Buurland Saoedi-Arabië, wiens rela ties met Zuid-Jemen kort geleden na een korte „flirtation” weer verkoelden tot het niveau van openlijke vijandschap, heeft als reactie op de moord een zeer duidelij ke waarschuwing tegen „buitenlandse inmenging in ons islamitisch zusterland” de wereld ingestuurd. Zonder de rege- President Al Ghachmi kwam negen maanden geleden aan de macht na de nooit precies opgehelderde moord op zijn voorganger, kolonel Ibrahim Al Hamdi. De moord op Al Hamdi werd destijds toegeschreven aan conservatie ve krachten in Noord-Jemen zelf, die tegen Al Hamdi’s voorzichtige toenade ringspolitiek met Zuid-Jemen waren. Met de dood van de blanke missionaris sen is het aantal blanke slachtoffers van de oorlog in Rhodesië tot tweehonderd gestegen. Tot nog toe werden 34 blanke missionarissen gedood. In februari 1977 werden drie Jezuïetenpaters en vier Domi- nicaner-nonnen op het missiestation Moe- sanni in noordoostelijk Rhodesië eveneens op beestachtige wijze vermoord. In de laat ste drie weken stierven vier blanke missio narissen een gewelddadige dood. Onder hen bevonden zich twee onderwijzeressen van het Leger des Heils uit Engeland, een Duitse en een Zwitserse missionaris. naamde „knobkerries”, een knots uit zeer hard hout. Een van de vrouwen had de krulpennen nog in het haar. Een drie weken oude baby was met bloed bespat, had bajonetsteken naast het oor en lag bovenop zijn moeder. Een van de mannen had nog een bijl in zijn stukgeslagen sche del. De vrouwelijke lijken, die allen inge slagen hoofden hadden, waren kennelijk verkracht De 250 kinderen van de missie werden zaterdag allen door het Rhodesische leger met bussen naar hun families terugge bracht. ring in het „godloze” Aden met name te noemen, hield het Saoedische regerings- communiqué „misdadige kringen, die hun geloof hebben herroepen en hun vaderland aan het buitenland hebben verkocht” verantwoordelijk voor de moord op Al Ghachmi. Een duidelijke verwijzing naar het communistische re gime in Aden. Hoewel Adens directe betrokkenheid bij de moord moeilijk is te bewijzen de feodale structuur, de stammentegen stellingen en het instituut van de poli tieke moord in Noord-Jemen, vormen een constante bedreiging voor iedere machthebber in het land past een en ander wel in de strategie van de Sovjet unie. Moskou heeft zijn greep op Aden recentelijk verstevigd, met een tweele dig doel: het problemen scheppen voor het pro-Westerse, anti-communistische, olierijke Saoedi-Arabië (door middel van bijvoorbeeld onrust en spanningen in Noord-Jemen) en het veilig stellen Het regeringscommuniqué noemt het Egyptische voorstel om Jordanië en Egyp te tijdelijk de heerschappij te geven over die gebieden „een voorwaarde vooraf” omdat pas na het overgeven van het ge bied aan Egypte en Jordanië over de voor waarden voor een veiligheidsarrangement voor Israel zal worden onderhandeld. Met •andere woorden: Egypte wil dat Israel gebied opgeeft zonder vooraf garanties te hebben voor zijn veiligheid. toekomst van die twee gebieden zal zijn, of er al dan niet een onafhankelijke Pales tijnse staat komt. Israel kan gedurende die tussenfase een militaire aanwezigheid op de westoever en in de Gazastrook handha ven, maar in geen geval daarna. BALI (Reuter). Alle negen inzitten den van een Indonesische legerhelikopter zijn gisteren om het leven gekomen bij een ongeluk dat zich kort na het opstijgen van het vliegveld Bedoegoel in de mist voordeed. s jaar rt (ge ld om- n hun i Bijl- :Lem- geko- legen. :enbij tomen ;ed de p een Den lidden □orde agens SAN SEBASTIAN (AFP). Door het instorten van een brug over de rivier de l'rumea in een plaats bij San Sebastian, rijn gisteren in Spaans Baskenland zeker ■even mensen om het leven gekomen. 'Joord- Johan- >m het ;ed op ;eneen t Hel- zon- i zijn n. De reden iffeur eurne n zijn llzinus •gen in jverle- eerder ngeval ond te werd ■en hij MÜNCHEN (DPA). Zaterdag zijn tij dens de bezichtiging van een toren in Beie ren twee vrouwen door de bliksem getrof fen en gedood. Hun twee begeleiders heb ben levensgevaarlijke verwondingen op gelopen. De vier personen waren tijdens een on weer aan de beklimming begonnen. Hal verwege rustten zij uit op een overloop. Daar werden zij door de bliksem getrof fen. van om g te def ers, oun- nde- ioor ge- nke- ijks- nde ieel- ipra- ofes- p de ooek viele :uur- ig te aeer. n het ■n. ee per- jloord- 'e me- ningse •an hei m het aakten Ziehier het elftal citaten dat ik uit een tiental citatenboeken opdiepte. „Voetbal is oorlog” van Rinus Michels wordt wel veel geciteerd, maar blijkbaar nog niet in de citatenboeken en dictionaries of quotati ons. Het is, u zult dat met me eens zijn, een droevige oogst. Maar dat komt ook omdat er, vrees ik, slecht gezocht is door de samenstellers. Vooral in de Engelse zon dagsbladen vind je nog wel eens iets aar digs, bijvoorbeeld laatst, nadat Schotland van Nederland had gewonnen, maar toch nog net uitgeschakeld werd. Een Hongaar heeft toen gezegd, dat de Schotten een oorlog hadden verloren en toen pas tot de ontdekking kwamen dat zij de beschik king hadden over de atoombom. Geheel onaanvaardbaar voor Israel is ook de idee om de toekomst van een Pales tijnse staat geheel in handen van een Ara bisch forum te leggen mogelijk een Arabische topconferentie zonder dat Israel daar zelf enige inbreng in heeft. Israel heeft daarom het voorstel afgewe zen, nog voordat het is ingediend, om te voorkomen dat het een basis voor onder- handelingen zou worden. Wat er van presi dent Sadats vredesinitiatief nu over is, is een voor hen volstrekt onaanvaardbaar Israëlisch voorstel dat de status quo met een ander pakpapier voor eeuwig wil handhaven, en daartegenover een vol strekt onaanvaardbaar Egyptisch vredes voorstel, dat slechts met zijn Israëlische tegenhanger gemeen heeft dat de toe komst van de westelijke Jordaan oever open laat. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale zal tijdens zijn komende reis naar het Midden-Oosten niet alleen Israel, maar ook Egypte aandoen. Wat aanvankelijk een goodwill-bezoek zou zijn ter gelegen heid van de dertigste verjaardag van de staat Israel, is daarmee tot diplomatieke missie geworden. De Verenigde Staten doen pogingen Israel en Egypte weer aan de onderhandelingstafel te krijgen. Mondale heeft „met plezier” een uitnodi ging van president Sadat aanvaard om hem 3 juli te ontmoeten. Mondale vertrekt op 29 juni naar Israel. gen) is »n met ren in s aan Het negental had zich bezig gehouden met de voorbereiding van een bijeenkomst op het eiland Bah van president Soeharto en premier Lee Kuan Yew van Singapore. Er waren geen personen uit Singapore aan boord van het verongelukte hef- schroefvliegtuig. BELFAST (ANP). Een jarige man, die zaterdagavond door een commando- eenheid van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) was ontvoerd, is door het IRA vermoord. De man, een oud-sergeant van het Britse leger, is gedood, zo verklaarde het IRA, omdat hij de veiligheidsdienst inlichtingen verstrekte. De man had dit tijdens onder vragingen bekend, aldus het IRA. Bij een gevangenisopstand in de Mexicaanse stad Tijuana hebben zeven mensen, onder wie een bewaker, het leven verloren. Op de Gedurende die tussenfase zal er met Israel onderhandeld worden over de nodi ge veiligheidsarrangemten, en zodra daar over overeenstemming wordt bereikt zul len de Arabieren onderling bepalen wat de De stemming in het kabinet was zeer fel en verontwaardigd: het toch al geschokte vertrouwen bij de meeste Israëlische mi nisters in de vredeswil van Sadat is er niet groter op geworden. Waar het Israel om gaat is dat het in het geheel niet van plan is om de heerschappij over die gebie den op te geven, niet vóór en niet na vijf jaar, niet aan Jordanië en niet aan Egypte. Tegelijk met de ontdekking van nog even 200 miljoen Chinezen die per ongeluk door een kier in de statistiek waren geval len, kwam het bericht dat ook de Chinezen naar de finale van het wereldkampioen schap voetbal kohden en mochten kijken. Daarmee kwam het aantal tv- toeschouwers op anderhalf miljard. Je mag dus rustig van een evenement spre ken. Voetbal heeft de mensen in zijn greep. Toch laat deze meest beoefende en meest bekeken sport ter wereld weinig sproren achter in het culturele leven. Ik beschik over een tiental citatenboeken in diverse talen, maar als je onder het trefwoord „voetbal” kijkt, vind je niet veel bijzon ders. Ik som ze even op:. 1. Profvoetbal is net een kernoorlog. Er zijn geen winnaars, alleen overlevenden (Frank Gifford). 2. Het leven was een vervloekte rot zooi een voetbalwedstrijd met idereen buitenspel en een weggestuurde scheids rechter waarvan iedereen zei dat hij op zijn hand zou zijn geweest. (Clyde Fitch). 3. Vijf dagen zult gij arbeiden, zoals de bijbel zegt. De zevende dag is voor de Here God. De zesde dag is voor voetbal en de verkondiging van het woord en voor be straffingen en dergelijke. (Anthony Bur gess). 4. Ik zie de wereld als een voetbal die door hogere machten heen en weer wordt geschopt, waarbij ik me met mijn tanden en teennagels vastklem aan de veters. (Dan Leno). 5. Het leven zelf is maar een voetbal wedstrijd. (Sir Walter Scott). 6. De verliezende voetbalploeg heeft steeds af te rekenen gehad met een oneer lijke scheidsrechter. (Eddy van Vliet). 7. Het doelpunt heiligt de middelen. (Alec Beaufish). (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wessel) JERUZALEM. De Israëlische rege ring heeft een Egyptisch vredesvoorstel afgewezen nog voordat het officieel is ingediend. Afgaande op de tekst van het gezaghebbende Egyptische blad El Achram gaf de Israëlische regering gis termiddag een officiële verklaring uit, waarin het Egyptische voorstel onaan vaardbaar wordt genoemd. Er zouden nog meer mensen onder de ■esten van de brug zijn bedolven. Deze begaf het op een moment dat zich op de brug 40 a 50 mensen bevonden om te kijken naar een wedstrijd tussen boten ’en sardinevissers. Er is ook een onbe kend aantal gewonden. ü- Volgens het Libanese dagblad An Na har heeft de Israëlische premier Begin nog maar enkele weken te leven indien hij niet spoedig een hartoperatie ondegaat. Het blad zegt „officiële kringen” als bron te hebben. Het Egyptische voorstel komt erop neer, dat de westelijke Jordaanoever voor een overgangsperiode van vijf jaar aan Jorda nië in bewaring wordt gegeven, en de Gazastrook voor een zelfde periode aan Egypte. van de Russische invloed vlak in de buurt van het grote krachtenveld in de „Hoorn van Afrika”. Aden heeft de Somalische havenplaats Berberra vervangen als Russische basis en Zuid-Jemen vormt een ideale „link” met het onder Russische en Cubaanse invloed staande Ethiopië. Zuid-Jemen is, onder Russische druk, het enige Arabi sche land dat aan de kant van de Ethio- piërs (en de Russen en Cubanen) tegen de voor onafhankelijkheid strijdende Eri- treërs vecht. Het doel van Moskou is beheersing van de ingang van de Rode Zee (Bab el Man deb) en daarmee voor een groot deel van de olieroute naar het Westen. Blijvende onrust in het door Saoedi-Arabië tot nu toe beschermde Noord-Jemen kan het machtsevenwicht in het Rode-Zeegebied in het voordeel van de Russen doen oms laan. President Al Ghachmi was tegen toe nadering met Zuid-Jemen en werd als pro-Saoedisch aangemerkt, een omstan digheid die de Russen onwelgevallig was en daarom moest hij verdwijnen. De poli tieke verhoudingen in Noord-Jemen lij ken op het eerste gezicht niet te zijn veranderd: in Sanaa was het gisteravond rustig. Een presidentiële raad van vier man, onder leiding van kamervoorzitter Abdel Karim al Archi, oefent het gezag van staatshoofd uit, in afwachting van nieuwe presidentsverkiezingen. 1 ^7 sa I I «ic..

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3