Woningbouwvereniging overweegt sloop of renovatie voor helft huizenbezit Gildenwijk deze week weer uit isolement verlost s Winst rommelmarkt voldoende &J AUTO’S VAN CAMPINGBEWONERS OPNIEUW DOELWIT PLUNDERAARS voor aankoop kampeerspullen i ISO t Gestolen jacht onbeschadigd teruggevonden plein 1945 deze week kort ijmonclnicuws Wijkcomité zoekt nieuwe voorzitter n O hl HUURDERS IN IJMUIDEN TOT NAJAAR IN ONZEKERHEID VERLENGDE GILDENLAAN VOORTIJDIG IN GEBRUIK Straattoneel afgelast door slechte weer Inbraak met joyriding op NS-emplacement J JL M r PSP-blad „De Fakkel” voortaan voor hele IJmond-gebied B 5 VELSEN-IJMU1DEN 1978 MAANDAG 26 JUNI LEVENDIGE HANDEL IN GYMZAAL ,,’T VINKENNEST” Ledenvergadering. PSP-leden in Velsen zijn dinsdagavond welkom op de ledenvergadering te houden op het adres Uranusstraat 16 in IJmuiden. Aanvang acht uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De R.K. Woningbouwvereniging in IJmuiden heeft een drastisch saneringsplan in voorbereiding voor bijna de helft van het tnnzenbezit. Van de 540 woningen die de vereniging in beheer heeft staan er 247 op de nominatie voor sloop dan wel renovatie. Het Beverwijkse architectenbureau Meyran heeft opdracht gekregen de panden, die jaarlijks enorme bedragen aan onderhoud vergen, stuk voor stuk op renovatiemogelijkheden te bekijken. Een eerste steek proef leidde tot de conclusie dat zeker zestig procent van de woningen, die alle in IJmuiden staan, voor renovatie in aanmerking kan komen. Het nachtelijk bezoek verschafte zich toegang tot de loods door verbre king van een hangslot Bij een in braak in een bedrijfsgebouw op de hoek Havenkade/Fultonstraat werd in dezelfde nacht een bromfiets gesto len. Hier kwam men binnen door het inslaan van een ruitje. Waarschuwing j VELSEN. Uit een loods van een Umuidens loodgietersbedrijf op het NS-emplacement IJmuiden werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een vrachtwagen gestolen en na een rit van enkele tientallen kilometers weer teruggezet. Een bestelauto die in dezelfde loods geparkeerd stond liep zware schade op toen de vrachtauto op zijn plaats werd terug gezet jp Fractiebijeenkomst. De groepe ring Progressief Velsen beraadt zich onder meer over de toekomstige be zetting van de raadscommissies op de fractiebijeenkomst die woensdag ge houden wordt in het gebouw van de Wereldwinkel (Bloemstraat, Oud- IJmuiden). De fractiebijeenkomst be gint om acht uur. „Wanhopig” j il - I (Van een onzer verslaggevers) Een iets geringere opbrengst vergeleken met vorig jaar wat met de tegenvallende belangstelling zaterdag wel te verklaren was. Storm en regenvlagen deden de orga nisatoren al snel besluiten naar de gym nastiekzaal uit te wijken. De parkeerplaats bij de inrit aan de Duin en Kruidberger- weg lag er op de gestelde aanvangstijd tien uur ’s ochtends verlaten bij waaruit veel bezoekers vermoedelijk een verkeerde conclusie hebben getrokken. Met een weinig talrijk maar kooplustig publiek ging het marktgebeuren binnen echter gewoon door. Tot ’s middags vier uur was er tijd voor een nauwkeurige inspectie van de aanwezige boekenvoor- raad, de vele snuisterijen, oude tv’s en keukenapparatuur waar de gymnastiek zaal afgeladen vol mee stond. Met het marktgebeuren hadden naast de leiding alleen jongens tussen veertien en achttien jaar bemoeienis. Zij bevolkten Paviljoen 4 van het kindertehuis en de rommelmarkt had voor hen een drieledig doel. Voor hen zelf telde de opbrengst uiteraard het meest. won den. De woningen staan aan de Lemaire- rtraat, de Planciusstraat, de Reinier Claeszenstraat, de Roggeveenstraat, de LP. Coenstraat, de Evertsenstraat, de Van Speykstraat, de De Weerdstraat, de Kortenaerstraat, de Casembrootsstraat, de Bestevaerstraat, de Frans Naerebout- straat, de Trompstraat en een klein aantal tan de Umuiderstraatweg. Ze zijn ge bouwd in 1918 kort na de oprichting van de beherende woningbouwvereniging. De gebreken, die de beheerder op enor me kosten jagen, wijken nauwelijks af van die bij andere woningen uit dezelfde tijd. Spouwmuren ontbreken waarmee vocht onbelemmerd zijn verwoestende werk kan doen. De voor- en achtergevels „slaan door” en andere mankementen aan het interieur zijn eveneens aan te grote voch tigheid te wijten. De woningbouwvereni ging is financieel niet langer in staat de woningen door normaal onderhoud be woonbaar te houden. Zes jaar geleden werd 1,5 miljoen gulden besteed aan ach terstallig onderhoud. Daken werden her steld en metselwerk waar nodig opgelapt. IJMUIDEN. Door het gure weer werd zaterdagmiddag de aangekondigde to neelvoorstelling van het Wespetheater in de zltkuil op het IJmuidense Zeewijk- plein op het laatste moment afgelast. De vijf leden van de in Haarlem gevestigde toneelgroep arriveerden kort na twee uur keurig volgens afspraak in Umuiden maar lieten met de dreigende wolken luchten het IJmuidense optreden toch maar vervallen. Het Witte Tejater, dat voor het pleinop- treden de afspraken gemaakt had, houdt de opvoering van het aangekondigde to neelwerk „Speelzucht op Toernee” nu te goed voor een weekeinde in augustus. De acteurs van Het Wespetheater gaan na een tournee met dit stuk door Noord-Holland eerst op vakantie. regelmatig optredende klachten, over de indeling en de ruimte in zijn totaliteit even content zijn als de eerste huurders. De Voorzitter J. B. Robben van de R.K. Woningbouwvereniging spreekt van een wanhopige situatie. Alleen een snelle keus voor renovatie dan wel sloop gevolgd door nieuwbouw kan een uitweg bieden, zegt hij. Onder de huurders van de bewuste huizen heeft hij paniekverhalen over „re novatie nog dit jaar” de kop in kunnen drukken op een huurdersbijeenkomst die donderdag in „De Brulboei” werd belegd. In die bijeenkomst werd een voorberei dingstijd van zeker anderhalf jaar onver mijdelijk genoemd voor een renovatiepro ject dat volgens voorzitter Robben van a tot z samen met de betrokken huurders zal worden doorgepraat. Van de aanpak bij soortgelijke projecten in de gemeente zegt hij leergeld betaald te hebben. Het Bever wijkse architectenbureau denkt komend najaar een praatprent met een onderver deling slooppand/renovatiepand op tafel te kunnen leggen. Tot dan verkeren de huurders in onzekerheid over hun toekom stige woonsituatie. De betrokken woningen zijn direct na de Eerste Wereldoorlog speciaal gebouwd voor de „werkende stand”. Betwijfeld wordt of de huidige bewoners, buiten de Het rehabilitatieteam van het wijkcomi- té brengt verslag uit van zijn bevindingen sinds de vorige vergadering (1 juni). Ook de Kerngroep Oud-IJmuiden en de com missie die zich met de renovatiemogelijk heden van de vijf proefwoningen (aan de Bloemstraat) bezighoudt komen met ver slagen op tnfri huizen werden bij de bouw aangeprezen om hun comfort en aantrekkelijke ligging en huurders waren snel gevonden. Het bestuur van de R.K. woningbouwvereni ging verwacht van zeker negentig procent van de bewoners steun voor een renovatie- plan. Tegenstand wordt verwacht van dege nen die de woning door een al of niet De Gildenwijk in Velsen-Noord was na het van kracht worden van de laatste maatregel voor auto’s alleen nog via de Grote Hout- of Koningsweg bereikbaar. Het werd stil in de wijk door het ontbreken van doorgaand verkeer van en naar de industrievestigingen in de directe omge ving. De winkeliers in de Gildenwijk zaten met dalende omzetten en trokken daaro ver bij de gemeente al aan de bel. de Wijkerstraatweg letterlijk weer naast de deur. De Gildenwijk heeft twee maanden bij na potdicht gezeten, ook voor de brand weer en het ziekenvervoer. Achteraf een benauwende situatie Van de inventaris ontbraken een jerrycan met benzine en wat handge- reedschap ter waarde van enkele hon derden guldens. De eigenaar had zijn plezierboot dicht bij zijn woning nabij het Van den Bergh van Eysingaplant- soen af gemeerd en ontdekte de ver missing eind vorige week. SANTPOORT. Een inwoner van Santpoort vond zondag zijn motor- vlet die vorige week uit de Jan Gij- zenvaart gestolen was, onbeschadigd op Haarlems grondgebied terug. Het vaartuig werd daar na een intensieve speurtocht aangetroffen in hetzelfde vaarwater. UMOND. De Velsense PSP-afdeling beschikt sinds kort over het blad „De Fakkel” als communicatiemiddel met de leden en medestanders. De afdelingen Be verwijk en Heemskerk gaven al een blad van die naam uit. Omdat daarin aange roerde onderwerpen (woonwagenproble- matiek, milieuzaken) moeilijk als puur gemeentelijk afgedaan konden worden zijn nu ook de Velsense PSP’ers betrok ken bij de uitgave. Het partijblad voor alle PSP’ers in de IJmond wordt in een oplaag van 250 stuks vervaardigd bij „Het Drukhuis” in Haar lem. Het verschijnt met vrij onregelmatige tussenpozen. Nummer twee van de jaar gang 1978 is net uit. In deze editie wordt de dumping van radio-actief afval vanuit IJmond en de demonstratie daartegen op 4 juni door de PSP en de stroomgroep IJmond nog eens aan een beschouwing onderworpen. De pacifisten werpen zich op als pleitbezorgers voor de „wagonbewo ners” in het verschijningsgebied (onder meer gehuisvest aan de Communicatieweg in Heemskerk) en laten op de situatie in Chili hun licht schijnen. ur r VELSEN. Het wijkcomité Oud- IJmuiden komt donderdagavond om acht uur in „De Brulboei’ te Umuiden bijeen voor een aanvulling van het bestuur waarin op korte termijn twee plaatsen vrijkomen. Voorzitter G. Mettes stapt uit het bestuur en mevrouw R. Lunter- Reijnen heeft tot hetzelfde besloten. Vanochtend ontdekten een aantal bewoners van camping De Duindoorn in IJmuiden dat hun auto’s die ’s nachts geparkeerd staan aan de Westenstraat en Maxwellstraat waren opengebroken. Bij de meeste wagens was met behulp van een scherp voor werp één der portiersloten gefor ceerd. Uit de auto’s werden radio’s, gereedschap en gebruiksvoorwerpen gestolen. De politie vermoedt dat de dieven gebruik hebben gemaakt van de stilte op straat toen zondagavond vrijwel heel Nederland aan de tv ge kluisterd zat om naar de finalewed strijd Nederland-Argentinië van de WK-voetbal te kijken. Het is overigens de tweede maal binnen betrekkelijk korte tijd dat op deze parkeerplaats een aantal auto’s op dezelfde wijze is opengebroken en geplunderd. Met de campingbewoners maakten politiea genten vanochtend een inventarisatie van de voertuigen die het doel vorm den van de dieven. DRIEHUIS. Voor de bewoners van Paviljoen 4 van het kindertehuis ,,’t Vinken nest” kan een complete kampeeruitrusting worden aangeschaft uit de opbrengst van de- zaterdag gehouden rommelmarkt. In de gymnastiekzaal binnen het hoofdgebouw bracht de verkoop van tweedehandsgoederen die voor dit jaarlijkse evenement bijeen waren gebracht ruim elfhonderd gulden in het laadje. clandestiene verbouwing aanpasten aan de eigen wooneisen. U verbouwt geheel voor eigen risico, drukte hij ieder op het hart die met verbouwingsplannen bij het bestuur aanklopte. Die waarschuwing staat nergens zwart op wit. Hij verwacht daarom moeilijkheden als voor uitvoe ring van een renovatiepian opnieuw ge sloopt en gebroken moet worden in eerder verbouwde woningen. •ir De nieuwe wegverbinding waaraan vrijdag de laatste hand werd gelegd. De plaatsing van lichtmasten en de fundering voor de spoorwegovergang (voor het goederenspoor naar de ertshaven van Hopgovens) neemt komende week nog wat tijd in beslag. VELSEN. Het wegenbouwbedrijf J. G. Nelis te Haarlem loopt ver Vooruit op het werkschema van het plan- Gildenspoor met de openstelling van de Verlengde Gildenlaan in de loop van deze week. Afgelopen vrijdag werd de asfalte- ring voltooid van deze nieuwe wegverbin ding (350 meter) tussen de Gildenlaan en de Duinvlietstraat. Na plaatsing van een aantal lichtmasten en het funderings werk voor een toekomstige spoorwego vergang mogen komende week de eerste auto’s over de nieuwe weg waarmee de afsluiting van de Schulpweg bij de Velser Traverse (op 17 april) wordt goedge maakt. 4' De IJmuidense Planciusstraat met links een Het nadelig effect voor de winkelstand heeft bij Nelis meegespeeld bij het besluit tot versnelde openstelling van de Verleng de Gildenlaan. Na voltooiing van het defi nitieve wegdek, asfalt plus twee extra slijt lagen, en trottoirs aan weerskanten stond opening oorspronkelijk pas voor septem ber op het programma. De voortijdige openstelling bespaart de automobilist een omrit via de Grote Hout- of Koningsweg. Beverwijk ligt via het nieuwe asfaltlint en Echt geholpen heeft het niet. Het verval blijkt niet te stuiten en de beheerder is financieel diep in de put geraakt door dit kostbare herstel. Een onderhoudsfonds waaruit reparaties bekostigd zouden moe ten worden zit voor bijna 2,5 ton in de rode cijfers. Als belangrijke nevenaspecten worden echter ook genoemd direct contact met de buitenwereld en het omgaan met geld. De jongens stonden achter de kraampjes als de echte zakenman. Er moest nauwkeurig gecijferd worden. Het kwam op de dub beltjes aan. Zomaar wat aanrommelen was er niet bij. Er bestaan plannen de rommelmarkt, van ,,’t Vinkennest” volgend jaar te combi neren met de „open dag” en bij de inzame ling van het marktgoed wat meer selectief te werk te gaan. Curiosa en echt ouderwet se spulletjes waren'zaterdag mondjesmaat aanwezig en juist dat trekt publiek, zo leert de praktijk. Veel mensen stropen rommel markten af voor „de ontdekking van hun leven”. Een stukje antiek, een uniek boek dat zomaar tussen het ongeregelde goed wordt opgedoken. j-;Trr-Trr|*- Raadszitting. De Velsense gemeen teraad vergadert donderdagavond om half acht in het stadhuis te Velsen. De agenda vermeldt onder meer een kredietaanvraag voor 48 renovatie woningen in Velsen-Noord (project Wijkeroog). Voor de aankleding van het toekomstige zwembad aan de IJ muidense Trompstraat (aanleg plant soen en parkeerterrein) wordt een krediet gevraagd. Verder krijgt de raad het Velsense bibiotheekplan voor de periode 1980-1982 en het definitieve bouwplan voor een nieuwe Santpoortse bibliotheek (annex kan toorgebouw) ter goedkeruing voorge legd. aantal pandjes van het bouwjaar 1918. De duidelijk zichtbare herstellingen hebben het verval niet kunnen stuiten. S. cm:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5