maakt uitvaartverzorging Veel animo voor Afbraak school aan Maerelaan Aandacht voor Rowans rammen zich 1 nieuw clubhuis in viswedstrijden voor de jeugd van ’t Karpertje „Amnesty” in Goede Raadkerk Spectaculaire wedstrijden in politiehonden dressuur I „Waardering nabestaanden tot een dankbaar beroep” I Mi fé ivé „UMOND”-BEDRIJFSLEIDER VERSCHOOR MET PENSIOEN 8 19 7 8 MAANDAG 26 JUNI Zwaar beroep Verzekeringen Financiën Tussenwijck”-evenement trok veel belangstelling OPENING PADVINOERS- BASIS Cremeren toegenomen ?n EERSTE PRIJS VOOR DRUMBAND HOOGOVEN HARMONIE BEVERWIJK L Ire. I r ra I 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK (Van éen onzer verslaggeefsters) 1 i Na IJMOND. „Het begeleiden van uitvaarten is dankbaar werk. Om dit beroep goed te kunnen uitoefenen moet je niet aan regelmatige arbeidstijden hechten, houden van afwisseling, je kunnen inleven in de gevoelens van de nabestaanden, geen drempelvrees hebben, over organisatietalent beschikken en van nature een perfectionist zijn. Fouten kun je je namelijk niet permitteren. Elke uitvaart moet vlekkeloos verlopen, en de waardering die je dan ontmoet is groot. Dat maakt het werk voor mij zo aantrekkelijk”, aldus bedrijfsleider L. M. Verschoor van de Coöperatieve Vereniging u.a. „Uitvaart Verzorging IJmond en omstreken”, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd per 1 juli ’78 wordt opgevolgd door de heer P. van Dam. ca De gaande en de komende man bij „IJmond”: bedrijfsleider L. M. Verschoor (met snor) en zijn opvolger P. van Dam. BEVERWIJK. Ter gelegenheid Met behulp van een stormram verschaften de rowans van André de Thaye zich toegang tot hun nieuwe clubgebouw. fect voor elkaar hebben. Er mag bij een uitvaart niets mis gaan: fouten maken is daarvoor te pijnlijk, zo’n uitvaart kan im mers niet worden overgedaan. Daarom moet alles rondom de begrafenis of crema tie terdege met de nabestaanden worden doorgesproken. Drempelvrees is uit den boze: je moet altijd en overal binnen dur ven stappen wil je de uitvaart naar beho ren kunnen regelen”. De kennis over het uitvaartwezen is over het algemeen gering, aldus de heer Verschoor. Hoewel de zaak de laatste ja- ren een beetje uit de taboesfeer is ge haald, hebben de meeste mensen geen flauwe notie over wat er allemaal bij een crematie of begrafenis komt kijken. Er werd behoorlijk wat vis uit de vijvers gehaald en de jeugdige deelnemers toon den zich ware sportvissers. De winnaar van elke groep kreeg een standaard met inscriptie. Degenen die niet in de prijzen vielen werden toch verrast met een ijsje. De uitslagen luiden: meisjes: 1. Caroline Zorg 20 stuks, 2. Sandra Otte 15 stuks, 3. Karin van Dessel 11 stuks, 4. Carla van Rekhoven 11 stuks, 5. Leandra van Dessel 4 stuks; jongens van zes tot en met negen jaar: 1. Rudy Kanon 18 stuks, 2. Richard van Dessel 12 stuks, 3. Lars Meijer 3 stuks, 4. M. Deen 2 stuks, 5. H. Blaas 1 vis; jongens van 10 tot en met 14 jaar: 1. Jos Heremans 24 stuks, 2. J. van Rixel 20 stuks, 3. Johnny Pais 12 stuks, 4. Marco de Gelder 11 stuks, 5. Richard Groot 11 stuks. Terugkijkend op de uitvaarten, die hij gedurende zijn bedrijfsleiderschap in het rayon Castricum/Uigeest en Santpoort heeft begeleid, constateert de heer Ver schoor een sterke toename van het aantal crematies. Momenteel wordt veertig per cent van de overledenen gecremeerd. Ver wacht mag worden, dat het aantal crema ties en begrafenissen zich mettertijd in evenwicht zal houden. Een duidelijk afne- mende belangstelling bestaat er voor het thuis opbaren van overledenen. De mees te nabestaanden gaan er toe over, hun familielid in één van de rouwkamers van „IJmond” te laten opbaren. Hoewel het sociale element regelmatig om de hoek komt kijken, proberen diege nen die in de uitvaartverzorging werk zaam zijn zich zoveel mogelijk met alleen de praktische zaken bezig te houden. Toch heeft ook de heer Verschoor het soms moeilijk met de emotionele kanten van het vak gehad. „Vooral tegen het regelen van BEVERWIJK. De drumband van de Hoogoven Harmonie heeft bij de mars- en showwedstrijden van het Wereldconcours te Kerkrade beslag weten te leggen op de eerste prijs in de eerste divisie. De Bever- wijkers verwierven een gouden legpen ning. de mensen te laag is verzekerd (een een voudige begrafenis of crematie kost tus sen de 2000 a 2500) spelen de kosten niet zo’n rol meer”, aldus de heer Ver schoor. „De financiële consequenties van een uitvaart zijn door de nabestaanden gemakkelijker dan vroeger op te bren gen”. „Het prettige van een coöperatieve uit vaartvereniging is daarbij, dat de familie van de overledene niet bang hoeft te zijn voor kostenverhogende adviezen. De ver eniging heeft geen winstoogmerk: aan een eikehouten kist of een kist van een goedko pere houtsoort verdienen we niets extra’s, en dat maakt dat je de mensen objectiever kunt voorlichten. Je hoeft ze niets op te dringen; aan elke uitvaart wordt niet meer dan strikt noodzakelijk verdiend”. iakbe- 'erzor- «room >2550- :band- Kruis- TEEN- ook halen 't dak. 5895 d be- sier- sr m2. de uitvaart van een verongelukt kind zien we allemaal erg op. Anders ligt het, wan neer de overledene op leeftijd of ernstig ziek was. Soms betekent zo’n overlijden voor alle partijen een ware verlossing, en dan verlopen de besprekingen veel soepe ler. In de andere gevallen moet je proberen zo snel mogelijk je emoties kwijt te raken. Ik ging dan wel met mijn vrouw een eind over het strand wandelen: je moet er toch los van zien te komen, afstand proberen te nemen, want anders hou je het in dit beroep niet vol”. BEVERWIJK. Zaterdagmiddag wer den in de Oosterwijkvijvers de jaarlijkse jeugdviswedstrijden gehouden van de hengelsportvereniging ’t Karpertje. Bij een zeer goede opkomst van de jeugd leken de weersomstandigheden aanvan kelijk roet in het eten te zullen gooien, maar later werd het beter visweer. Voor zijn overstap naar het uitvaartwe zen, was de heer Verschoor werkzaam in het verzekeringsbedrijf. Ook toen had hij al bemoeienis met begrafenissen en cre- - maties: na eerst als drager bij begrafenis- sen te hebben geassisteerd, hoor de hij later tot de medeoprichters van de in Vel- zi „Het komt sporadisch voor dat de over ledene zelf wensen aangaande de uitvaart heeft nagelaten. In negenennegentig van de honderd gevallen krijg je echter te maken met de min of meer ontredderde familieleden. Je moet dan eerst proberen je in hun gevoelens in te leven. Daarna is het zaak, hen voor te lichten over wat er allemaal mogelijk of haalbaar is op het gebied van begraven en cremeren: alle reerst de vraag of de overledene begraven of gecremeerd moet worden, en dan zaken als wat komt er in de rouwcirculaire te staan, wat voor kist moet er komen, hoe moet het rouwbezoek geregeld worden, welke liederen dienen er tijdens de uit vaart gespeeld te worden, moeten er rou wadvertenties geplaatst worden enzo voorts enzovoorts. Alle praktische kwes ties vanaf de eerste melding tot na de dankbetuiging aan de belangstellenden bij de uitvaart worden zo door ons geregeld”. i Als bedrijfsleider geeft de heer Ver schoor momenteel leiding aan drie (bin nenkort vier) uitvaartleiders, een admini stratief medewerkster en een groot aantal part-time dragers en schoonmaakperso neel. Het bedrijfsleiderschap over een uit vaartvereniging betitelt hij als een vrij zwaar beroep: „In principe moet je vier entwintig uur per dag voor de mensen klaar staan. Je weet tevoren nooit wanneer je in actie moet komen, en dat maakt het vak zo afwisselend. Je moet je zaken per- Vorige week is een begin gemaakt met de volledige afbraak van de oude school aan de Maerelaan, die later in gebruik was als regenkledingfabriek Arfa en die daarna alleen nog maar dienst deed als opslagruimte. De fabriek is eigendom van de gemeente. De vrijkomende ruimte zal voorlopig nog niet worden bebouwd. De bedoeling is, dat hier op den duur een winkelagalerij met bovenwoningen komt. Tijdelijk zal de ruimte kunnen dienen als kunnen dienen als parkeerplaats. Financiële problemen komen er tegen woordig bij een uitvaart niet vaak meer om de hoek kijken. „Hoewel het gros van vrijbllj- 12 tot 323. BURO ROAM usieve opend 30 uur. Vdam. arlem. P Tijdens de dienst van 18.30 uur spreken zaterdag 1 juli in de kerk aan de Arends- Jweg namens Amnesty International Ge rrard Castricum en namens de werkgroep •liturgie Henk Baars. Voorganger is Joop Fstam pr. en de muzikale omlijsting wordt verzorgd door het Jongerenkoor ’’Samen I Kerk” onder leiding van Piet Vessies. Mochten er na afloop van de dienst nog vragen onbeantwoord zijn gebleven, dan kan men terecht in de naast de kerk gele gen Jozefzaal, waar leden van de afdeling ■.IJmond-noord van Amnesty International aanwezig zijn. Na zijn pensionering hoopt de heer Ver schoor wat meer tijd te vinden voor zijn hobbies: lezen, vissen, fotograferen en het sorteren van zijn dia-verzameling. Aan het uitvaartwezen heeft hij echter wel zo zijn hart verpand, dat hij in geval van ziekte of vakantie van zijn 31-jarige opvolger altijd bereid is in te vallen. Een definitief af scheid behoeft het wat hem betreft vrij dagmiddag dan ook niet te worden. HEEMSKERK. Om het eigenlijke werk van „Amnesty International” meer bekendheid te geven; het te zien als een taak die iedereen aangaat, heeft de werk- I groep liturgie van de parochie van O. L. J Vrouw van Goede Raad gemeend deze r problematiek binnen de kerk aan de orde te moeten stellen. Gedurende het dertienjarig bedrijfslei derschap van de heer Verschoor is het aantal door „IJmond” verzorgde uitvaar ten met honderd percent toegenomen tot circa zeshondervijftig per jaar. Dat de vereniging zich in deze regio zo’n voor aanstaande plaats kon verwerven, is niet in de laatste plaats te danken aan het vakmanschap en de grote inzet van de heer Verschoor, die uit hoofde van zijn functie in de Umond ook persoonlijk rui me bekendheid geniet. Daarom wordt hem vrijdagmiddag 30 juni van 16 tot 18 uur een afscheidsrecep tie aangeboden in „De Nieuwe Slof” aan de Kerkstraat in Beverwijk, waar ieder een die dat wil de bedrijfsleider bij gele genheid van diens vertrek de hand kan komen drukken. Tevens kan men kennis maken met zijn opvolger. sen gevestigde Eerste Kennemer Algeme ne Begrafenis Onderneming. Deze EKAB ging in de vijftiger jaren op in de Coöpera tie Velsen, om in ’62 deel van de vereniging Uitvaart Verzorging IJmond te gaan uit maken. Tien jaar daarvoor had de heer Ver schoor bij zijn benoeming tot verzeke- ringsinspecteur zijn activiteiten op uit- vaartgebied moeten staken. Zéér tot zijn verdriet echter en toen hem in ’65 het bedrijfsleiderschap van „IJmond” werd aangeboden aarzelde hij niet al te lang, stapté uit het verzekeringsbedrijf en aan vaardde de nieuwe functie. Onder „Pakwerk” verstaat men in J de politiehondendressuur het 2 Zïz\w» Zï Vl zjn /v>z» zJzi politiehonden-dressuur-vereniging „Tussenwijck” zondag wedstrijden ge- houden waaraan zeven Noordholland- se honden alle in het bezit van een politie-certificaat deelnamen. De wedstrijden vingen zondagmor- gen in alle vroegte aan met het zoge- I noemde waterwerk. Langs de Zees- J traatvijvers sloegen talrijke belangstel- lenden het „rivieren” en het opsporen van personen in het bos gade. Appèl- oefeningen en het zoeken van kleine I voorwerpen sloten het ochtendpro- gramma af. ’s Middags werden de wedstrijden I heropend met het man- of pakwerk, waarbij de honden één voor één op „misdadigers” werden losgelaten. Na dit spectaculaire onderdeel volgden de J oefeningen met pistoolschoten en het I weggooien van gestolen voorwerpen. Voorzitter L. van Eek van de politie- honden-dressuur-vereniging reikte na J afloop van de wedstrijden de prijzen uit. Hij dankte de jury en de heer J. I Broeze, die over de Hoogoventerreinen gaat, voor hun aanwezigheid. Alle deel- I nemers werden met een prijs verrast. De uitslag luidt als volgt: 1. Van Eg- I mond uit Hilversum 405 punten, 2. I Poen uit Amsterdam 404 punten, 3. Bravenboer (lid Tussenwijck) uit IJ- I muiden 403 punten en 4. Bakker uit Haarlem 401.5 punten. BEVERWIJK. Zon dagmorgen hebben de ro wans van de verkenners- groep André de Thaye hun nieuwe clubhuis in de dui nen achter de Creutzberg- laan in gebruik genomen. Deze gebeurtenis viel sa men met het vijftienjarig bestaan van de groep, die tot voor kort gehuisvest was in de bovenzaal van de H. Hartschool. Afdelingsvoorzitter P. Tromp wijdde het nieuwe clubhuis met een kort ope ningswoord in. Het clubhuis stond tot voor kort nog op het Hoogoventerrein, maar nadat vrijwilliger 1156 ma nuren in de ombouw van de keet hebben gestoken, be schikken de rowans nu over een degelijk onderkomen. Met behulp van een storm ram, waarmee zes groepsle den een bord wegwalsten, verschaften de rowans zich toegang tot hun nieuwe ba sis. Over belangstelling had den de rowans (padvinders van 15 tot 19 jaar) niet te klagen: tal van ouders, vrienden en bekenden kwa men een kijkje nemen. 1 op I I commando pakken van de „misdadi- J ger”, die zich hiertoe stevig heeft ingepakt. BEVERWIJK. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van het trai- I ningsterrein aan de Zeestraat, heeft de nolitiph(irïdpn-<irpsRiiiir-vprpniirinir h l COÖR VERENIGING UJL 1 WWARTVeWDRSlHS s ..UMOND' J s 15-rcr 16 w» rei.osa-awM 1 129 v" r"*5 «PA

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9