Aanval op beleid van minister Owen na moord op Britse missionarissen Voor multiraciale verkiezingen de weg naar vrede politiek in Afrika toe Volgens Europese deskundigen té "I Amnestie-aanbod president Zaïre afgewezen India wil verbod op kernproeven Cubaanse minister licht Griekenland pas over ruim negen jaar volledig EG-lid Israel blokkeert 1 VLIEGTUIG NEERGESTORT IK ZAL ZE MISSEN I Egyptische regering: CESARE MENOTTI Vluchtelingenhelpers in DDR veroordeeld Ry ■m 3 BINNEN- EN BUITENLAND JUNI 19 7 8 DINSDAG 27 door Nico Scheepmaker’ i ictie eval Kritiek ■k naal x 4 •1 ugal lion den rter iven - - - trix WINDHOEK (Reuter, AFP). Zuid-Afrika is gisteren begon nen met de inschrijving van kie zers voor multiraciale verkiezin gen in Zuidwest-Afrika (Nami bië), dat eind van dit jaar onaf hankelijk moet worden. De regi stratie van de naar schatting 440.000 stemgerechtigden, onder wie 99.000 blanken, zal ongeveer drie maanden duren. rval 8M1 K ^1111 Door een aantal ultra-rechtse conser- MINISTER OWEN in Namibië is begonnen In Windhoek deelde een woordvoerder i Q I Al die trainers op de bank, die zal ik ook deerlijk missen. Helmut Schön bijvoor beeld. Die langwerpige trouwe hondekop met die pet op, de hoofdpersoon Wafwaf in een kinderboek. Het merk hond heb ik niet kunnen achterhalen. Is hij misschien de verpersoonlijking van de oerhond, waar over Rudy Kousbroek het heeft in zijn inleiding bij „Stijloefeningen” van Ray mond Queneau: Van al die trainers met hun verbeten zenuwen, hun vastgeketende emoties en verboden dadendrang, was Helmut Schön de oerhond. Dat herinnert me aan Sergej Michaljkov, die ik een jaar of dertien gele den bij Jaap ter Haar ontmoette. Aardige, gezellige man, begaafd stotteraar („Ze stu ren mij altijd maar naar het buitenland omdat ik stotter, want ze denken dat ik daarom eerst wel even zal nadenken voor dat ik iets zeg”), voornamelijk schrijver van verhalen, fabels en gedichten voor kinderen in oplagen van tientallen miljoe nen exemplaren, tevens secretaris van de Moskouse Schrijversbond en een van de verachtelijkste intellectuelen in de Sovjet unie, groot lasteraar van mensen als Pas ternak en Solzjenitsyn, die van mening was dat er in ieder mens een bepaald dier schuil ging. Hijzelf was een jachthond, zei hij (een rake typering, als je achteraf be denkt op hoeveel dissidente schrijvers hij jacht heeft gemaakt), de balletdanser Con rad van de Wetering was een eekhoorn, Theun de Vries een vogel en Annie M. G. Schmidt een mopshond. Helmut Schön behoorde indertijd niet tot de genodigden van gastheer Jaap ter Haar, maar op eigen gezag kan ik u nu dus melden dat hij de oerhond is, waarvan het beeld steeds va ger zal worden. oorse i toen n de oerde boor- jen is in het e een tudie g tus- Vol- iu het •naai- BRUSSEL (AP) De oppositie tegen de regering van president Moboetoe van Za ïre heeft gisteren in Brussel laten weten dat zij Moboetoes aanbod van amnestie aan in het buitenland wonende politieke ballingen heeft afgewezen. Zij waarschuwt tegen dit „valse geluid van de tiran Moboetoe” en wijst erop dat de rebellenleider Pierre Mulele en de Ka- tangese gendarmes, die vertrouwen had den gesteld in een eerder gedane amnestie, in Zaïre waren gedood zodra zij er terug keerden. Generaal Nicolas Olenga, die ook in het aanbod had geloofd, was gegrepen en in de gevangenis geworpen, aldus de verklaring. De oppositiegroepen eisen het onmiddel lijk aftreden van Moboetoe. Een 11 man sterke Chinese militaire I delegatie, geleid door chef-staf van het leger en onderminister van Defensie Tsjin Mao Tjem, is jongstleden vrijdag in de Zaïrese hoofdstad aangekomen, aldus is gisteren meegedeeld door het staatspers- bureau AZAP. Aangenomen wordt dat de Chinese dele gatie in Kinsjasa is ter bespreking van een vermeerdering van de Chinese militaire hulp aan Zaïre. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat een bekendmaking van de Israëlische re gering, waarin zij een suggestie van presi dent Sadat van de hand wijst „weer eens doet twijfelen aan de werkelijke bedoeling van Israel”. Deze suggestie betreft het te ruggeven van de westelijke Jordaanoever aan Jordanië en de strook van Gaza aan Egypte. „De houding van Israel”, zei de woord voerder, „laat zien dat het zenuwachtig en ongerust is geworden door de gunstige internationale reactie op het in persverkla ringen uiteen gezette idee van president Sadat. Deze houding is een poging de weg voor vredespogingen af te sluiten”. Hij noemde het „vreemd” dat Israel een voor stel afwijst „dat nog niet volledig geformu leerd is” en voordat het op de hoogte is van de details. Het Etyptische ministerie van Buiten landse Zaken is momenteel bezig het idee van Sadat te verwerken in een volledig plan, dat moet dienen als antwoord op een verzoek van de Verenigde Staten. Functio narissen zeiden gisteren dat het plan „bin nen een week” in Washington op tafel zal liggen. President Carter van de Verenigde Sta ten heeft kritiek op het Israëlische kabinet geleverd omdat het „zeer teleurstellende antwoorden” heeft gegeven inzake de toe komst van de bezette gebieden en de Egyp tische voorstellen heeft verworpen zelfs voordat deze officieel zijn aangeboden. Carter sprak zich uit voor een ontmoe ting tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Israel en de V.S. tenein de „een gemeenschappelijk gebied van be grip” te vinden. „Elke voortgang zal goed Iedereen van 18 jaar en ouder die vier jaar onafgebroken in het gebied heeft ge woond, kan zich laten inschrijven bij een van de honderden posten die op vastgestel de tijden zullen zijn bemand door een van de 150 rondtrekkende ambtenarenteams. Inmiddels heeft de woordvoerder van het Zuidafrikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaard, dat zijn regering het plan steunt dat vijf westelijke mogend heden de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Canada en West-Duitsland hebben opgesteld voor de procedure voor het onafhankelijk worden van Namibië. Hij ontkende dat de kiezersregistratie zou betekenen dat Zuid-Afrika werkt aan een eigen oplossing van de kwestie. Een feit is echter dat enige politieke partijen en groeperingen niet enthousiast zijn over de inschrijving van dfe kiezers. De Nationale Partij, die velen van de 99.000 blanken vertegenwoordigt, staat gereserveerd te genover de voorwaarden die aan inschrij- vertrouwen en soepelheid van beide zijden nodig hebben”. Van welingelichte zijd^ gaf men te ken nen dat er op het ogenblik tussen de drie hoofdsteden overleg gaande is met het oog op de drie-partijenbijeenkomst die begin juli in Londen tijdens een reis van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, zou kunnen plaats vinden. ving worden gesteld. Het liberale „Namibi- sche Nationale Front” (NNF) is van oor deel dat men beter nog even met de regi stratie had kunnen wachten, omdat nu het westelijke initiatief voor een internatio naal aanvaarde onafhankelijkheidsformu- le in gevaar zou kunnen worden gebracht. De „Zuidwest-Afrikaanse Volksorgarii- satie” (SWAPO), die binnenkort het over leg over het westelijke plan hervat, zou niet aan de registratie willen meewerken. Er zijn echter strenge straffen gesteld op het voeren van propaganda tegen de in schrijving op de kiezerslijsten. lijk treffen met de Rhodesische interim- regering bij te wonen. van het NNF gisteren mee, dat de Zuid afrikaanse regering Andreas Shipanga toestemming heeft gegeven naar Namibië terug te keren. Shipanga is een van de oprichters van de SWAPO, de zwarte nati onalistische guerrillabeweging. Onlangs werd hij vrijgelaten uit een gevangenis in Tanzania, waar hij met anderen was op gesloten wegens deelneming aan een be weerd complot tegen SWAPO-leider Sam Noejoma. De conservatieve minister van Buiten landse Zaken in het „schaduwkabinet” van Margaret Thatcher, John Davies, was van mening dat wanneer het interim- AFLGIERS (AFP), De Cubaanse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft op een gisteren in Algiers gehouden perscon ferentie een uiteenzetting gegeven van de De Britse regering heeft zich inmiddels nog niet uitgelaten over een het afgelo pen weekeinde aangekondigd boek van een voormalige Portugese minister waar in uitvoerig en gedocumenteerd uit de doeken wordt gedaan hoe de Britse Shel- 1- en BP-olie-industrieën van meet af aan het officiële embargo hebben gesabo teerd en ervoor zorgden dat Rhodesië de benzine kreeg die het nodig had om te overleven. „Die bal... (lange pauze, trouwhartige blik)... Stel dat die rond was geweest... (iets kortere pauze)... Zouden we die dan wel geaccepteerd hebben? Han Berger.” Toch zal ik hem missen, Mart Smeets. Meer dan Jan Stekelenburg, die zich zo schitterend versprak in Kijkduin, waar de „spelersvrouwen” zich zaten te verbijten voor het televisietoestel. „En wat vinden de vlaggen ervan?”, zei hij, of een soortge lijke zin waarin hij „vrouwen” verwisselde voor „vlaggen”. Om nooit te vergeten en altijd te blijven gebruiken: „de spelers- vlaggen op de modderschuit van Oranje”, zo’n soort zin. „Kan dat, de avond voor de wedstrijd met je vlag naar bed?” Herman Kuiphof, die zal ik ook missen. De finale mocht hij als afscheidscadeautje niet meer verslaan, maar hij deed de op- één-na-finale om de derde en vierde plaats en werd daarmee de Nederlandste Neder lander: een goede tweede plaats achter Theo Reitsma, zoals Nederland een goede tweede plaats achter Argentinië wist te bereiken. Wat zei hij ook alweer allemaal? „Pompen of verzuipen”, „een ziekenhuis balletje”, „Vrouwen en kinderen eerst!” Dat soort aan het werkelijke leven ontleen de termen. De verspreking van Jan Steke lenburg kwam voor hem net een dag te laat, anders had hij zijn verslaggevers- loopbaan waardig kunnen afsluiten met: „Vlaggen en kinderen eerst.” Ik zal dat tjingeltje en het symbool van het WK-1978 natuurlijk missen, en dat doelpunt van Johan Cruijff tegen Brazilië met die abstracte juichkreet van Herman Kuiphof: „Dizzeko-dizzeko!” eronder (bij de bookmakers in Londen staat ,,’t Is *n goal, ’t is ’n goal!” met 9 tegen 4 het hoogst genoteerd), maar het meest van al zal ik toch het hoofd, nee: de gedaante van Cesar Luis Menotti missen. Zoals hij daar zat, op de bank onder het afdakje, een beetje wegschurkend in zijn kraag, maar toch als de eerste onder zijn gelijken. Af en toe, tegen zijn eigen bedoeling en natuur in, toch iets vanaf die bank naar zijn spelers schreeuwend, niet als een roepende in de woestijn, want het geluid draagt daar zeer ver, maar als een fluisteraar in een metaal- pletterij. En na afloop stond hij op, handen in de zakken van zijn jas, en torende dan met gemak boven de hem omringende meute uit, de rust uitstralend van de ziener die boven de kleinsteedse twijfels van zijn medestanders staat. Op wie lijkt hij nu toch, heb ik me vier wedstrijden lang afge vraagd, en opeens, bij de vijfde wedstrijd, wist ik het. Makkelijk was het ook niet, omdat hij wat gezicht betreft eigenlijk helemaal niet op Mikis Theodorakis, de Griekse componist, lijkt. Maar wel wat de houding betreft, en de lengte, en die supe rieure rust waaraan de onrust knagen kan wat hij wil, maar stuk krijgen zal hij hem niet. Cesare, Mikis, Mikis, Cesare. Dirigen ten van verschillende orkesten. „Er bestaan, zou je kunnen zeggen, aller lei variaties op het thema hond: tekkels, St. Bernhards, de schapendoes en de patrijs hond, er zijn er wel meer dan 99. Maar waarvan het variaties zijn, is niet goed vast te stellen. Hoe meer je er gezien hebt, hoe meer je in staat bent een gegeven variant als hond te herkennen, maar tegelijk wordt het beeld van de oerhond steeds vager.” rgan- zeling hting imen- ;t Pa- 'erne- advi- •erde- eder- omité igssa- iziens unite, idjze” k van indse taan. egon- e wil- over- :aam- >rme- Chi- ange- m dfe ■zegd. tl een 1 Van con- m te n de Iraks koop para- «rfte Registratie van kiezers (Van onze redacteur in Groot-Brittanniè, Henk Leffelaar) LONDEN. De moord op de twaalf Britse missionarissen in de Rhodesische grensplaats Umtali door nationalisti sche Afrikaanse terroristen heeft in En geland een golf van emoties teweegge bracht. Een gevolg daarvan is dat de minister van Buitenlandse Zaken, Da vid Owen, in het parlement is aangeval len over zijn tot nog toe gevolgde beleid om, in samenwerking met de Verenigde Staten, geen steun te verlenen aan het huidige bewind in Rhodesië maar aan het Patriottistisch Front van zwarte gu errillastrijders, onder leiding van Ro bert Moegabe. Dr. Owen: „Er is geen alternatief voor een conferentie van alle partijen. Deze kan overal plaatsvinden; privé of in het openbaar; iedereen kan er komen met zijn eigen gezichtspunten; er is geen vast gestelde agenda. Het enige dat nodig is, is dat het belang van Zimbabwe (Rhodesië) voorop wordt gesteld en dan te onder handelen”. jaar mba- in de antal kt uit erin >p de ijfers imis- et de is ge- ir die t zijn e een ZJeor- be ta in die iet de chik- i. heeft ieven ie ge- chtig- ie ge- ihulp I >mité isidie -time imen. ‘land /aart inses land- 3der- acht- oem- vier vens. 1960 Wil- dag- ienst n 330 sn. Niettemin bleef minister Owen bij zijn standpunt dat een werkelijke meerder heidsregering in Rhodesië alleen maar tot stand kan komen wanneer alle partij en bereid zijn aan een rondetafelconfe rentie deel te nemen. Het probleem van het standpunt is echter dat het de guerril lastrijders zijn die weigeren een derge- trijfël hoofdzaak een vaststelling van resultaten die tijdens onderhandelingen op ambassa deursniveau bereikt zijn. Zo is bijvoorbeeld geconstateerd dat de uitbreiding van de Europese Douane-unie met Griekenland geen problemen meer hoeft op te leveren. Ook voor de toetreding tot deze unie zal echter een overgangsperi ode moeten gelden. Gisteren is ook vastgesteld dat de Grie ken aan de Kolen- en Staalgemeenschap zeven miljoen gulden moeten betalen. Hiertegen bestond van Griekse zijde be zwaar en daarom is overeengekomen dat dit bedrag in jaarlijkse termijnen betaald mag worden zonder dat de Grieken rente verschuldigd zijn. Wat de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie betreft is vastgelegd dat i CAIRO (UPI). De Egyptische regering heeft gisteren gezegd dat Israel de weg naar vrede in het Midden-Oosten blokkeert door bij voorbaat een voorstel over de toekomst van de door Israel bezette gebieden van de hand te wijzen. Hun rekensommetje zag er als volgt uit: pas tegen het einde van 1980 zullen de onderhandelingen geheel afgerond zijn. Na de ratificatie van het toetredingsver drag begint Griekenland aan een over gangsperiode, die minstens een jaar of zeven zal moeten duren. Shipanga, die op het ogenblik in Europa verblijft, heeft in vraaggesprekken te ken nen gegeven dat hij bereid is bij de komen de verkiezingen met het NNF samen te werken. De woordvoerder van het NNF die dit zei, Roekoro, heeft in Europa van gedachten gewisseld met Shipanga. BERLIJN. (DPA) Een rechtbank in het Oostduitse Potsdam heeft vier burgers uit West-Duitsland wegens hulp aan men sen die naar de Bondsrepubliek wilden vluchten tot zware gevangenisstraffen ver oordeeld. Het Oostduitse persbureau ADN, dat dit gisteren meldde, zei dat twee beklaagden twaalf jaar en twee medeplichtigen ieder achteneenhalf jaar hadden gekregen. Vol gens ADN ging het om „gehuurde agenten van een door een westerse geheime dienst in het leven geroepen bende.” rol van zijn land op het Afrikaanse conti nent. „Cubaanse militairen zijn naar Afrika gezonden op verzoek van wettig erkende regeringen toen hun landen het doelwit waren van een buitenlandse interventie, die de territoriale soevereiniteit van die landen bedreigde”, verklaarde minister Isodoro Malmierca. Hij merkt voorts op dat „de essentie van de samenwerking” van Cuba met de volke ren in Afrika een geheel vormt met de doelstellingen van de „Organisatie van Afrikaanse Eenheid” (OAE). „Wij willen verhinderen dat de tijdens het koloniale tijdperk ontstane grenzen met geweld wor den veranderd”, aldus Malmierca. Wat de strijd in Eritrea betreft beklem toonde de Cubaansp bewindsman dat er geen Cubaanse troepen aan het offensief van de Ethiopische strijdkrachten hebben deelgenomen. Deze kwestie moet worden opgelost in het kader van de erkenning van de rechten van de volkeren in een verenigd Ethiopië”, zei hij. De minister waarschuwde dat „onze troepen gereed staan deel te nemen aan de verdediging van de territoriale integriteit van Ethiopië als dat land aan een nieuwe agressie bloot zou komen te staan”. Malmierca wees de beschuldigingen van president Moboetoe en de Verenigde Sta ten over een aandel van Cuba in de ge vechten in Zaïre van de hand. Sprekend over zijn bezoek aan Algerije verklaarde de Cubaan dat zijn besprekin gen daar vooral zijn gericht op de voorbe reiding van de topconferentie van niet- gebonden landen, die volgend jaar in Ha vanna zal plaatsvinden. vatieven werden Owen en Andrew Young, de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties en een van de architecten van Tiet beleid ten aanzien van Rhodesië, ervan beschuldigd dat zij zelf „medeverantwoordelijk” waren voor de slachting. Zij waren van mening dat Owens beleid uiteindelijk alleen maar kon leiden tot een stammenoorlog in Rhodesië. Griekenland zich zal aansluiten bij het „controle-akkoord” dat zeven niet- atomaire gemeenschapslanden gesloten hebben met het Internationaal Atoom agentschap in Wenen. Griekenland heeft geen nucleaire centrales, echter wel een onderzoeksinstituut. Er is gisteren ook afgesproken dat de Grieken van nu af aan geïnformeerd zul len worden over wat de EG-landen tijdens hun bijeenkomsten over Europese politie ke samenwerking bespreken. Een van de grote problemen tijdens de toetredingsonderhandelingen is de duur van de overgangsperiode. De Grieken den ken zelf aan de periode van vijf jaar ge noeg te hebben. In kringen van de Ge meenschap wordt echter gerekend op min stens zeven jaar. Het ministeriële onderhandelingsge- sprek van gisteren in Luxemburg betrof in NEW YORK (AFP). India heeft giste ren bij de VN-assemblee twee ontwerp resoluties over ontwapening ingediend. Deze vragen respectievelijk een moratori um voor alle kernproeven in afwachting van het sluiten van een verdrag daarover en het verbod van het gebruik van kernwa pens in afwachting van de ontwapening op dit terrein. In kringen van de assemblee is men van mening dat als India er op staat dat er over die teksten gestemd wordt, zijn houding mogelijk zou verhinderen dat als resultaat van de speciale ontwapeningszitting met consensus een „actieprogramma” zou worden aanvaard. Het ligt in de bedoeling dat er morgen een einde komt aan de ontwapeningszitting. bewind van de Rhodesische premier Ian Smith en de drie daarin opgenomen zwarte leiders de steun van Engeland zou krijgen, het Patriotisch Front gedwon gen zou worden eieren voor zijn geld te kiezen en zich er bij aan zou sluiten. j een teren litge- t per- le in- ■A Bij het vliegveld van Toronto is een DC-9 van Air Canada bij de start neerge stort. Drie passagiers kwamen om het leven terwijl zeker 45 mensen gewond raakten. Het ongeluk gebeurde nadat bij het opstijgen een motor was uitgevallen. Het toestel kwam niet van de grond en dook in een greppel. LUXEMBURG (ANP) Het zal nog wel ruim negen jaar duren voordat Grieken land volledig lid is van de Europese Ge meenschap. Dat was de stellige mening van Europese deskundigen die gisteren in Luxemburg het ministerieel onderhande- lingsgesprek tussen de EG en Grieken land bijwoonden.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3