kwali teiten in Dauphiné Joop Zoetemelk extra gemotiveerd Belg toonde tourpuntig J WAAROM IK NIET?” w w 99 E ge i IW BRUSSEL tour de France 1eRIT-^z I in 17 SPORT 19 7 8 JUNI WOENSDAG 28 16 Op tilt 9^.1978 door Peter Heerkens Meer 5 km □LEIDEN m Haag ^Rotterdam '1 (Van onze speciale verslaggever) LEIDEN. Joop Zoetemelk wordt vaak de „eeuwige tweede” genoemd. Een kwalificatie die op zijn plaats is als het de Tour de France betreft. In ieder geval tot nu toe. Want Joop Zoetemelk heeft in de zeven keer dat hij aan ’s werelds meest tot de verbeel ding sprekende etappewedstrijd deelnam „bijna” uitsluitend twee de plaatsen (of klasseringen in de onmiddellijke nabijheid daarvan) behaald. En omdat velen de Tour de France als alleenzaligmakend voor de sport op twee wielen zien is die kwalificatie „eeuwige twee de” verklaarbaar. Gemakshalve wordt dan vergeten de keerzijde van de medaille te zien. '4g -csiNT- ^^^^^^^VWILLEBRORD a. 135 km j b. 100 km Tier lechelen - - Hokken on® erkenning Joop Zoetemelk: „Aankomsten op de top van een col zijn beslist niet in mijn nadeel”. Hij vernederde daar zijn in de komende Ronde van Frankrijk belangrijkste tegen standers, die zich weliswaar gedeeltelijk konden verschuilen achter het excuus dat ze nog bouwende waren aan hun Tour- vorm, maar voor wie ondanks dat de klap hard en duidelijk aankwam. De demon stratie van wat er aan klimmerskwalitei- ten in zijn kleine lijf (1.67 meter) zit, lever de Pollentier op de Prapoutel, een steile Alpencol van 1340 meter. Bernard Théve- net moest in die etappe, suf gereden door de inspanningen waartoe Pollentier het peloton dwong, de strijd staken; Lucien van Impen liep een achterstand op van 20 minuten; Hennie Kuiper kwam 10 minuten na Pollentier over de eindstreep, en Joop Zoetemelk finishte op 4 minuten. Teke- Vlaamse westkust, zich vooral onder de Tour-favorieten door een krachtsexplosie in de Dauphiné Libéré vorige maand. (Van onze speciale verslaggever) LEIDEN. Er is geen renner in het peloton van de wielerprofs die zo’n af schuwelijke rijstijl heeft als Michel Pol lentier. Zijn knieën slaan ongecontro leerd heen en weer als dobbers op wild water; zijn door drie steutelbeenbreuken wat uit het lood staande schouders maken bonkige bewegingen die hem voortdu rend wanhopig doen lijken, en zijn stuur hanteert hij zoals de werkvrouw haar zwabber. „Polleke”, zoals ze hem noemen, maakt nog méér inbreuk op heilige wie- lerwetten. Hij mijdt de algemeen hoog aangeschreven biefstuk („Ik lust geen vlees waar bloed in zit”) en doet zich tegen de regels in op gezette tijden tegoed aan patat en chocolade. Michel Pollentier heeft nog een opvallende eigenschap, en daar gaat het deze weken om: hij kan zo verschrikkelijk goed bergop rijden, dat hij tot de uitgesproken favorieten voor de Tour de France-overwinning behoort. Hoewel zijn kwaliteiten sinds de Ronde van Italië vorig jaar genoegzaam bekend zijn (hij won die wedstrijd), schaarde Pol- lentier, 27 jaar en woonachtig aan de nend voor wat Pollentier in die beklim ming presteerde, was het totaal aantal boetes van 4500 Franse francs die de com missarissen gaven aan renners die zich op de Prapoutel met onreglementaire hulp moesten handhaven. De kandidatuur van Michel Pollentier voor de overwinning in de Tour de France was daarmee definitief gesteld, maar toch vertrekt hij donderdag niet als kopman in zijn door Fred de Bruyne geleide ploeg. Daarvoor namelijk mist Michel Pollentier nog de allure, de flair, die hoort bij een vedette en waarvan het de vraag is of hij die ooit zal krijgen. De overgang van een voudige knecht (in dienst van Freddy Maertens) naar meester, zoals die zich voor hem totaal onverwacht binnen een jaar voltrok, is voor het kwetsbare menta le gestel van Pollentier een ontwikkeling die geen bruuske stoten verdraagt. Ploegleider Fred de Bruyne: „Ik zal er fout aan doen hem bij de start de leiding van de ploeg te geven. Daar kan Pollen tier niet tegen. Hij moet zich kunnen optrekken aan iemand of aan een situatie, en daarom beginnen we in onze vertrouw de opzet (Maertens eerste man) aan de Tour. Pollentier heeft die sfeer nodig, daar mag ik niks aan veranderen, want hij is het jaren zo gewend. Zou ik hem van meet-af een belangrijker plaats geven, dan loopt het mis, dat weet ik zeker. Dan slaat Polleke op „tilt”. Ik ken hem”. Ofschoon ze - na heel wat gebakkelei in de onderhandelingsgesprekken voor dit seizoen - ploeggenoten en trainingspart ners bleven, bekoelde hun relatie. „Laat ons zeggen dat we vrienden zijn...”, rea geert Pollentier veelbetekenend over zijn verhouding tot Maertens, wiens positie binnen de ploeg niet op de laatste plaats zo beschermd bleef door het gebrek aan zelf vertrouwen van Pollentier. Intussen heeft Michel Pollentier het wel flink moeilijk met zijn nieuwe status, die vorig seizoen zo spectaculair ontstond toen kopman Freddy Maertens uitviel in de Ronde van Italië en hij uit zijn onderge schikte rol kwam om de eindzege te gaan behalen. Aansluitende overwinningen in de Ronde van Zwitserland en het Belgi sche kampioenschap hadden onvermijde lijk invloed op zijn gevoel van eigenwaar de, maar bij de ontwikkeling daarvan stond kopman Freddy Maertens in de weg. Michel Pollen tier: inbreuken op de heilige wieler- wetten. Uitgeschakeld door zijn blessures, ont brak hij in de belangrijke najaarswedstrij- den. Maar de meeste sportjournalisten vergaten bij voortduring zijn naam bij de opsomming van belangrijke renners die in die koersen niet startten. Pollentier: „Dat deed me verschrikkelijk veel pijn. Ik ben De eerste die deze woorden van Zoete melk onderstreept, is Gerben Karstens. „Joop komt extra gemotiveerd aan de start”, aldus de Nederlandse Tourvete- raan. „Hij wil niet alleen de proloog win nen, omdat winnen ten enen male fijn is. Hij heeft zijn zinnen vooral op deze kracht meting gezet omdat het spektakel zich afspeelt in Leiden. Hij vindt dat hij als man van deze streek en als lid van de club waarvan wij beiden lid zijn, (Swift-red.) harder dan anders moet vechten. Ik zal eveneens alles in het werk stellen, maar ik Gebrek aan erkenning ervaart Pollen tier ook van de zijde van de managers. „Ze betalen me voor een wedstrijd amper de helft van wat Rogier de Vlaeminck krijgt, zou dat ook doen als die proloog in Moskou werd verreden. Leiden is voor Zoetemelk iets aparts”. Het typeert de mens Zoetemelk. Hij is niet uitsluitend een hardfietser om den brode. Achter de altijd vriendelijke glim lach gaat óók de eerzucht schuil, ook al heeft zijn rijden (en de realiteit van het Merckx-tijdperk) hem het stempel van „eeuwige tweede” meegegeven. Hoezeer het hem pijn doet dat hij de man die opvallend weinig slijtage ondergaan lijkt te hebben miskend wordt bij het aanwij zen van de grootste kanshebbers, is duide lijk als hij zegt: „Vergeten ze soms dat je een Tour in één dag, in één fataal moment, kunt verliezen?” „En zou die favorieten niet kunnen ge beuren wat mij in het verleden beeft getroffen, bijvoorbeeld een valpartij die me verlies kostte in een vlakke rit. Zijn de mensen dan vergeten dat ik een paar jaar geleden enkele dagen nauwelijks in het zadel kon blijven vanwege een ontsteking aan het zitvlak? Hebben drie tweede plaatsen dan geen betekenis meer? Ik heb mezelf zeker niet uitgeschakeld. Na de tijdrit op de Puy de Dome weten we iets. De Alpen-étappes zullen voor een grotere schifting zorgen, maar niemand kan nu al garanderen dat daarna de Tour beslist is. Tussen Metz en Nancy wordt immers óók nog een tijdrit verreden. Ik maak liever geen voorspelling”. Met de start en finish van een korte tijdrit in de Leidse Groenoordhal, start morgen middag de 65e Tour de France. De route van deze 5,2 kilometer lange tijdrit voert door de binnenstad van Leiden. Daags erna vertrekken de renners in alle vroegte voor een vlakke etappe van 135 kilometer naar Sint Willebrord. Ook het tweede ge deelte van de rit is volledig plat: honderd kilometer naar Brussel waar gefinisht wordt op de Avenue du Marathon voor het Heyselstadion. Met de Tour de France weet Michel Pollentier een stevig wapen in zijn han den. „Straks, na de Ronde, zal ik tegen die mannen zeggen dat ik geen meter meer rij voor het geld dat ze me nu geven. Er moet flink wat bij, anders blijf ik thuis. Ik voel me niks minder dan de rest...”. Gerben Karstens start voor de elfde keer in de Tour. Zijn debuut maakte hij als eerstejaars prof in 1965. Sedert dat eerste optreden in „La grande bouclé” won de thans in Bijen woonachtige renner uit de ploeg van Peter Post zes ritten. Daarmee staat hij op gelijke hoogte met Joop Zoetemelk, alhoewel laatstgenoem de zeven keer gehuldigd werd als ritwin naar. Eén keer moest Zoetemelk echter de zege inleveren wegens overtreding van de dopingwet. 159 incl zenstraat korting. Jan Raas heeft in de Tour de France de beschikking over een speciaal voor hem geconstrueerde bril die als het goed is tenminste niet beslaat. De vondst is van een Haagse opticien wiens idee bestaat uit in de rand van de glazen kort op elkaar geboorde gaatjes, die voor een dermate goede luchtcirculatie moeten zorgen dat er geen vochtaanslag ontstaat. Jan Raas: „Ik kan me voorstellen dat bij grote tem peratuurwisseling in de cols zo’n systeem nuttig werkt, maar ik vraag me af hoe het effect is bij regen en flinke transparatie. Hopelijk helpt het, want met een bril heb je in de wedstrijd een hoop narigheid. Verzorger Ruud Bakker is onverwacht teruggekomen bij de ploeg van Peter Post. Hij vertrok daar deze winter samen met Didi Thurau die hem als zijn persoonlijke soigneur tegen vorstelijke voorzieningen meenam naar zijn nieuwe sponsor. Bak ker kreeg onenigheid in de Ronde van Italië, die Thurau niet uitreed wegens een vergiftiging waarvan de ploegleiding de schuld gaf aan Bakker. Via een ruil met soigneur Jos Jansens die bij Peter Post vertrok om zijn plaats in de Belgische ploeg van Thurau in te nemen, kwam Ruud Bakker zodoende na ruim een half jaar afwezigheid weer bij Raleigh. O Op de officiële voorstelling van de Ra- leigh-ploeg voor de Tour de France ont brak dinsdagmiddag Gerrie Knetemann. Hij sukkelt met een spierblessure en moest zich daarvoor onder behandeling laten stellen van een fysiotherapeut. 9 Net als vorig jaar, heeft Peter Post geen speciale premieregeling voor de Tour de France ingesteld. „De renners”, aldus Post, „weten dat het wat dat betreft wel goed zit. Na de vorige Tour kregen ze een extraatje waar ze allemaal erg van opke ken en wanneer er ook nu succes is, zal het net zo gaan. Over bedragen praten we vooraf niet. Het komt gewoon in orde en dat is een kwestie van vertrouwen”. Vijf jaar geleden, toen de Tour eveneens in Nederland begon (Scheveningen), legde Zoetemelk op de eerste gele trui beslag. Is dit een vingerwijzing voor de proloog in Leiden? Zoetemelk glimlacht. Hij zou niets liever willen dan uitgerekend in zijn ge boortestreek het gouden erehabijt aan trekken. Maar hij herinnert dan onmiddel lijk aan het feit dat er dan in eerste instan tie afgerekend moet worden met Freddy Maertens en Gerrie Knetemann. „Specia listen in dit nummer”, aldus Zoetemelk. „Ik zal er in ieder geval tegenaan gaan”. deze Tour de France veel geklommen wor den en er zijn enkele aankomsten op de top van een col. Dat is beslist niet in mijn nadeel. Ik ga dan ook vol vertrouwen van start. Mijn voorbereiding is goed geweest en ik weet me omringd door een sterke ploeg. Als anderen mij niet tot de kansheb bers rekenen, ga ik in hun ogen dus ook niet af wanneer ik zonder gele trui in Parijs aankom”. Bij deze woorden kijkt Zoetemelk je aan alsof hij wil zeggen: „Maar indien ik wél win, wat dan?” Toegegeven. Joop Zoetemelk heeft in het verleden dikwijls het accent gelegd op een afwachtende houding, op koel berede neren van de mogelijkheden en op het afstemmen van de wedstrijd op andere favorieten. Maar zijn opmerking: „Vertel me dan maar op welke plaats ik had moe ten toeslaan”, enkele maanden geleden in Parijs-Nice toen Gerrie Knetemann hem van de eindzege afhield, had Zoetemelk in vorige jaren eveneens kunnen lanceren. Eerder zelfs nog dan in deze laatste Parijs- Nice, waarin Knetemann op een gegeven moment duidelijk in moeilijkheden was, maar zijn ex-ploegmakker (bij Gan- Mercier) dacht dat het komedie was. In de ijver van sommige betweters is vergeten dat de opkomst van Joop Zoete melk parallel liep met het regime van Eddy Merckx. Toen Merckx in 1970 voor de tweede keer de Tour de France won, vertoefde Zoetemelk welgeteld een half jaar in het profmilieu. Toch werd hij twee de, een prestatie die in het tijdperk- Merckx vaak evenveel waarde had als een overwinning. Typerend hieromtrent zijn de woorden van de vorig seizoen uit het peloton verdwenen Frans Verbeeck. „Ik klaag niet dat ik het grootste deel van mijn loopbaan bijna altijd en overal Eddy Merckx tegenkwam. In het spoor van hem te finishen was al enorm. Een tweede plaats had toentertijd veel méér betekenis dan zo’n klassering in andere situaties verdiende”. een sleutelbeenbreuk en een rotsbeen breuk aan boord was gehesen. Pollentier: „Ik heb tijdens die vlucht veel geleden”. erg gevoelig voor dat soort dingen. De afgelopen weken bijvoorbeeld heb ik het me behoorlijk aangetrokken dat de blessu re van Lucien van Impe veel meer publici teit kreeg dan mijn uitslagen. Zoiets kan ik niet vatten...” voor el* ,0-22422 Zoetemelk is namelijk veel méér dan een renner die altijd net naast de hoofdprijs grijpt. Hij heeft een erelijst zoals weinige Nederlanders die kunnen overleggen. Olympisch goud in Mexico en de overwin ning in de Tour de L’Avenir markeerden (als amateur) zijn weg omhoog. Hij werd na zijn profdebuut in 1970 twee keer kampioen van Nederland. Hij won twee maal Parijs-Nice en hij zegevierde zowel in de Proftour Nederland als de Ronde van Normandie. Daarbij nog gevoegd zijn tri omfen in de Waalse Pijl en Tours- Versailles en men kan begrijpen dat Joop Zoetemelk enigszins geprikkeld raakt als hij hoort dat velen hem niet bij de eerste gegadigden voor de gele trui hebben gezet. „Ik geef mezelf evenveel kans om te winnen dan wie ook”, zegt hij. „Er moet in k Pollentier: Het is de derde keer dat de Tour de France in Nederland begint. Amsterdam was in 1954, Scheveningen in 1973 start- t, plaats. (Van onze speciale verslaggever) LEIDEN. In een poging op eigen bodem de eerste gele Tour de France-trui te veroveren, heeft ploegleider Peter Post naar het sterke middel van de aërodynamische pakken gegrepen. Dit kostuum uit één stuk (trui en broek aan elkaar), dat vervaardigd is van synthetisch materiaal, dat voor een minimale luchtweer stand zorgt, werd in opdracht van Post speciaal vervaardigd door een Zwitserse firma. De algemene exclusiviteit van het produkt houdt tevens in, dat de concurrentie die vandaag in Leiden kennis zal nemen van het stuntje, geen kans meer heeft snel een soortgelijke uitrusting aan te schaffen. Peter Post ondernam zijn initiatief speciaal voor Gerrie Knete mann, die als uitblinker in korte tijdritten een groot kanshebber is de proloog van 5,2 km in Leiden te winnen. De vraag is echter of de renners voor wie Post zo’n kostuum, dat 300 gulden kost, het maken (Knetemann, Kuiper, Raas en Lubberding) inderdaad in die outfit kunnen vertrekken. Dit weekeinde namelijk weigerde Tour-baas Felix Levitan een dergelijk verzoek van de Franse kanshebber Bernard Hinault, maar volgens de internationale reglementen is die uitrusting wel degelijk toegestaan. Alleen: tot op heden werd er in de wegwed strijden bij de beroepsrenners geen gebruik van gemaakt. De te schuim- inkstr. 14, en ook een stuk minder dan Van Impe. Dat vind ik, gezien mijn prestaties, on rechtvaardig”. In zijn verlegen geknok om erkenning heeft de harde wielerwereld de gevoelige Pollentier al een paar keer goed geraakt. Vorig jaar bijvoorbeeld, tijdens het we reldkampioenschap in Venezuela, waar hij door een val in de training werd uitgescha keld en het bed moest houden. „Op een gegeven moment vergaten ze gewoon me eten te brengen...” In het vliegtuig terug bleek niemand zich te bekommeren om speciale verzorging van Pollentier, die met Post begint met stuntje amateurwereld is er al mee vertrouwd, met name in het baanren nen, zoals werd bewezen tijdens de wereldkampioenschappen van vorig jaar in Venezuela, waar de Zwitsers en de Oost- en Westduit- sers gebruik maakten van deze nieuwe ontwikkeling op kledingge- bied. De winst die met de aërodynamische pakken geboekt wordt, is wetenschappelijk bewezen in Engeland, waar in een windtunnel metingen werden verricht, die uitkwamen op een voordeel van gemiddeld 5 percent. Dit betekent dat de winst die tijdritfavoriet Gerrie Knetemann in Leiden volgens die theorie kan bereiken, om en nabij de 20 seconden bedraagt en dat is een enorm voordeel. Hoe Felix Levitan op de coup van Peter Post reageert, zal vandaag bekend worden in de eerste ploegleidersvergadering. Vooruitlopend daarop zocht Post al contact met de voorzitter van de Internationale Federatie van Beroepsrenners, de Luxem burger Jody d’Esch, die prompt reageerde met een geruststellend antwoord. Omdat Felix Levitan een bijzonder slimme man is en omdat hij bovendien al liet weten zwaar te tillen aan de traditie van de conventionele wielerkleding, belooft de discussie zich toe te spitsen op kleine lettertjes in de reglementen. Mocht Peter Post de strijd verliezen, dan probeert hij het met een sterk alternatief: pakken van dezelfde makelij, maar dan tweedelig. Peter Post maakt voor de vierde keer deel uit van de Tour de Francekaravaan. Het derde achtereenvolgende jaar is hij chef d’équipe. Eén keer halverwege de jaren zestig was hij op de fiets present. Hij behoorde toen tot een door Lamme Driessens geleide Belgische merkenploeg. In de eerste etappe verloor Post veel tijd tengevolge van een val. Tijdens een van de - eerste bergetappes staakte hij de strijd. Eén jaar eerder zou hij óók van start gegaan zijn, maar toen maakte hij tijdens zijn voorbereidingsperiode zo’n tuimeling dat hij de Tour meteen kon vergeten.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17