Met loonsubsidies en financiële steun projecten Carter geeft energie strijd niet op achtergrond urg Verscherping prijsbeleid nodig Overeenstemming over cao dagblad journalisten Export van eieren tussen de bedrijven door flink omhoog Voorgeschiedenis ombuigingsoperatie Verdugt stoot afdeling bestrijdingsmiddelen af 5 gratis op het postkantoor: vakantiekaarten-memo. Joku M te tLonou.,' pttpost ONDERDAG 29 JUNI 197 8 ECONOMIE 17 Loonsubsidies Konsumenten Kontakt Amsterdam Gebruik'm goed. Ónmogelijk (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Henk Vredeling, de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese Commissie, ver wacht 150.000 werkloze jongeren in de Europese Gemeenschap aan een baan te kunnen hepen. Hij heeft daartoe voorstellen op tafel gelegd waarover de ministers van Sociale Zaken van de Euro pese negen vandaag in Luxem- bug beslissen. DEN HAAG (ANP). De ombuigingsoperatie waarover dezer dagen details bekend zullen worden is een versterkte voortzetting van het beleid, dat het vorige kabinet in 1976 heeft aangekondigd en dat de naam kreeg van „één-procentsoperatie”. De toenmalige minister van Financiën, Duisenberg, nam het initiatief om door beperking van de groei van de collectieve sector (sociale voorzienin gen plus kosten van het overheidsapparaat) tot één procent per jaar de rendementen van het bedrijfsleven en de concurrentiepositie van het bedrijfsleven te verbeteren, de investeringslust van de onderne mers aan te wakkeren en op die manier de werkloosheid terug te dringen. Gecombineerd met loonmatiging en andere maatregelen, zoals miljardensteun voor nieuwe investeringen, moest de éénpro- centsoperatie de werkloosheid terugbrengen tot gemiddeld 150.000 in het jaar 1981. Sphinx Husky Oil Oostenrijk Serbadjadi Evaluatie Humanisering Studie /7 Comecon Jumboschip Geringer WASHINGTON (Reuter/DPA). De president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, zal mogelijk de invoer van olie aan een maximum verbinden als het Amerikaanse Congres niets doet om het olie verbruik in de Verenigde Staten te beperken. Hiermee reageerde het Witte Huis gisteren op het verbod van de Amerikaanse Senaat, invoerrechten te heffen op aardolie. Carter wilde deze mogelijkheid openhouden als het Congres zijn voorstel zou verwerpen dat een belastingverhoging behelst voor in de VS gewonnen olie. (ADVERTEWnE) EEG wil 150.000 werkloze e baan helpen jongeren aan a fondsi moteer 08, PRESIDENT CARTER (ADVERTENTIE) pttpost w» Jj i. - ■claim, iten. nische iiten ersen. or dit en euvel s aan. I I I l I l I d 1 1 I I I 1 I I d 1 I I 1 1 I 1 I I I I De Amerikaanse Senaat stemde dinsdag tegen het beschikbaar stellen van de finan ciële middelen voor de (administratieve) uitvoering van de heffingen op olie. Vol gens het plan zou het ministerie van Finan ciën met de heffing van invoerrechten worden belast, maar dat is nu bij voorbaat al onmogelijk gemaakt. De enige mogelijkheid die president Dit onderhandelingsresultaat zal aan de bevoegde instanties van de beide vereni gingen worden voorgelegd, zo heeft de NDP gisteren laten weten. In de Europese Gemeenschap zijn naar schatting anderhalf miljoen jonge mensen onder de 23 jaar werkzoekend. Om tien procent van dit aantal aan een baan te helpen, wil Vredeling bijna 300 miljoen gulden uit het Europees Sociaal Fonds ter beschikking stellen. Een zelfde bedrag zal door de regeringen van de Negen op tafel moeten worden gelegd. Vredeling stelt loonsubsidies en finan ciële hulp voor ten behoeve van projecten om nieuwe banen te scheppen. Die bedra gen 75 gulden per week per jongere gedu rende maximaal een half jaar, en circa 150 gulden per week gedurende een jaar voor zover het om de projecten gaat. Het Soci aal Fonds in Brussel een van de drie fondsen van de Europese Gemeenschap zal steeds de helft betalen. Vredelings voorstellen zullen er wel door komen bij de Europese sociale ministers, die tenslotte in oktober vorig jaar zelf vroegen om een actieprogramma tegen de jeugdwerkloosheid. Alleen de Fransen lig gen nog dwars op het punt van subsidië ring van projecten die nieuwe banen scheppen (job-creating). De regering in Parijs vreest dat plaatselijke overheden, waarin socialisten en communisten de meerderheid hebben, „misbruik” zullen Carter nu nog openstaat is het vaststellen van een maximaal toelaatbare hoeveel heid ingevoerde olie. Dit kan via het mini sterie van Energie worden geregeld. Car ter hoopt nog dat een bijzondere commis sie van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat een compromis zal vinden voor de wetsvoorstellen inzake het ministerie van Financiën, waarbij de zaak van de invoer rechten ook aan de orde kan komen. De ontwikkelingen, die tot de huidige situatie van grote en hardnekkige werk loosheid, stagnerende of zelfs dalende export en slechte winstgevendheid van het bedrijfsleven hebben geleid, zijn be gonnen in de jaren zestig, toen de lonen sterk gingen stijgen en het systeem van de sociale verzekeringen belangrijk werd uitgebreid. Daaraan was een periode van snelle opbouw van onze industrie, mede als gevolg van grote buitenlandse inves teringen, voorafgegaan. Het kabinet-Van Agt vindt, dat er van de pogingen van het vorige kabinet om de werkloosheid te bestrijden, te weinig is terecht gekomen. Daar komt bij, dat de economische toestand sedert 1976 nog is verergerd. Toen het vorige kabinet zijn pakket beleidsmaatregelen om de werk loosheid te bestrijden ontwierp, was er bijvoorbeeld nog geen sprake van een teruglopende uitvoer. maken van de Europese subsidies om het „collectivisme te bevorderen”. Door die snelle expansie was grote spanning op de arbeidsmarkt ontstaan, wat leidde tot de loonexplosie van 1964. In de jaren zestig begonnen de loonkos ten per eenheid produkt sneller te stijgen dan in het buitenland. De werkloosheid begon in het midden van de jaren zestig langzaam te stijgen, hoewel het niveau, mede door de intro ductie van de Wet op de Arbeidsonge schiktheid (WAO), nog vrij laag bleef. Europees Sociaal Fonds nu voor het eerst direct wordt ingeschakeld bij de bestrij ding van werkloosheid. Zo krijgt de Euro pese Commissie voor het eerst direct een greep op dit probleem. Tot nog toe werden uit het fonds alleen de kosten van omscho ling van (werkloze) werknemers mede be kostigd. opkomst van landen, zoals Japan, andere Aziatische landen, de Oosteuropese lan den, enz. Een gevoelige klap kreeg de Neder landse industrie door de oliecrsisis en de economische gevolgen daarvan. Na 1973, in welk jaar de olieprijzen vervijfvou digd werden, liep de groei van de interna tionale handel scherp terug. De daardoor verminderde exportmogelijkheden wer den nog verder verkleind doordat de gulden in waarde bleef stijgen, wat tot gevolg heeft dat de exportprijzen om hoog gaan. Deze situatie beperkt zich niet tot Ne derland. Voor vele, zo niet alle, Westeuro- pese economieën zijn de vooruitzichten voor de komende jaren somber. Directeur M. Bastiaansen van Luxan deelde mee dat besloten is het natriumar- seniet (een middel om aardappelloof te doden) uit het produktenpakket te nemen. De verwerking van dit bestrijdingsmiddel bij Luxan zelf zal binnen veertien dagen zijn stopgezet. De weerstand die er bij het grote publiek voor dit middel leeft, heeft volgens Bastiaansen een overheersende rol gespeeld bij de beslissing met de ver werking ervan te stoppen. Luxan, die gewasbeschermingsmidde len levert aan de drie centrale landbouw organisaties in ons land, zal ook twintig man personeel van Verdugt overnemen. De overheid zal deze operatie volgens Bas tiaansen misschien voor 2,5 miljoen gul den subsidiëren, maar dat staat nog niet vast. een aantal produkten (koffie en patates frites), terwijl daartoe als gevolg van grondstofprijsdalingen alle aanleiding is. Bovendien, zo heeft Konsumenten Kon takt de minister gevraagd, moeten er bete re prijsaanduidingsvoorschriften komen. Juist in de recreatiesector (campings en horecabedrijven) die zichzelf door de hoge tarieven uit de markt prijst, moet de con sument meer inzicht krijgen in de prijzen. Aardigheidje van ptt post: een „vakantiekaarten-memo"I Ligt voor u klaar op alle postkantoren. Nu kunt u - voor u met vakantie gaat - bedenken wie u een kaartje wilt sturen Het „vakantiekaarten-memo” rs een handig adressen vouwblad dat u makkelijk op kunt bergen in agenda of portefeuille Er is ruimte voor 12 adressen, mèt postcode natuurlijk. En 't kost niets Sphinx in Maastricht, onderdeel van het Britse Reedsconcem, heeft vorig jaar de omzet met vijf procent zien stijgen tot 173,8 miljoen gulden. De winst voor bij zondere lasten en belastingen was 3,2 mil joen gulden (tegen 4,6 miljoen in 1976). Na aftrek van 1,7 miljoen gulden reorganisa- tievoorziening en 1,5 miljoen gulden belas ting komt het nettoresultaat op nul uit, aldus het bedrijf. Sphinx heeft het vooral in de tweede helft van 1977 moeilijk gehad' door de waardedaling van verschillende valuta en importen uit landen met lage lonen. De Canadese staatsoliemaatschappij Pe- tro-Canada heeft haar bod ingetrokken op alle gewone aandelen van de Canadese Husky Oil Ldt. Dit besluit is genomen omdat de eveneens Canadese Alberts Gas Trunk Line Co Ltd. de afgelopen tijd 35 procent van de gewone aandelen Husky Oil heeft gekocht, voor een prijs die hoger lag dan het bod van Petro Canada. De Oostenrijkse nationale bank heeft gisteren bekendgemaakt dat het disconto met ingang van vandaag wordt verlaagd van 5*4 tot 4'4 procent en de lombardrente van 6 tot 5 procent. Verwacht wordt dat de rente op spaartegoeden met een ‘4 procent zal dalen tot 4 procent en dat de handels banken de rente op industriële kredieten met een procent zullen verlagen. Het ziet er naar uit dat de cultuurmaat schappij Serbadjadi spoedig zal worden overgenomen door Investco in Brussel. Partijen hebben overeenstemming bereikt over een prijs van 401 gulden per aandeel Dit is gisteren meegedeeld op de jaarver gadering van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) in liquidatie, houd ster van 71 procent van de aandelen van Serbadjadi. «),UU 6,52 3,40 Vredeling is benieuwd naar het effect van de maatregelen, en dat zal dan vanuit Brussel ook worden gevolgd. Alleen in Engeland bestaat tot nu toe een regelmati ge evaluatie van subsidiemaatregelen ten behoeve van bestrijding van (jeugdwerk loosheid. Daar is vastgesteld dat de helft van de beschikbare premies gaat naar bedrijven die toch al van plan waren jon geren in dienst te nemen. Engelsen en Duitsers vrezen daarnaast dat overbodige banen kunstmatig in leven worden gehou den met de Europese premies. Bonn en Londen willen dit voorkomen. De EG-bijdrage aan de bestrijdingen van de jeugdwerkloosheid is maar een druppel op een gloeiende plaat, dat reali seert Vredeling zich terdege. Politiek is het echter niet van belang ontbloot, dat het Tweede onderwerp voor het Luxem burgse beraad van de negen ministers van sociale zaken is, wat zo fraai heet de „hu manisering van de arbeid”. De Negen zul len een resolutie goedkeuren waarin 14 punten worden genoemd. Zoals het beper ken van lawaai en trillingen, onderzoek naar met het werk verbandhoudende ziek ten en bescherming tegen giftige stoffen, zoals asbest en kwik. Daarnaast zullen de Negen waarschijnlijk akkoord gaan met een richtlijn ter bescherming van de ge zondheid van werknemers die met vi- nylchloride-monomeren te maken hebben. De overneming van de betrokken afde ling van Verdugt door Luxan is voorafge gaan door een studie, waaruit bleek dat de produktenpakketten van beide bedrijven vrijwel identiek waren. Sinds Luxan in 1974 en in 1975 tweemaal door een brand werd getroffen heeft het bedrijf in een versneld tempo een serie veiligheidsmaat regelen doorgevoerd. De afdeling landbouwbestrijdingsmid- 80 00 20e 00e 3 e delen van Verdugt vertegenwoordigt eed kwart van het bedrijf. Over een eventuele overneming van de andere drie-kwart (in- dustrie-chemicaliën) onderhandelt Ver dugt met ander chemisch bedrijf. Volgens directeur M. Wagenaar van Verdugt verlo pen de besprekingen bevredigend, maar of ze succesvol zullen zijn, hangt af van de hoogte van de subsidie van het rijk. Het personeel van Verdugt is woensdag op de hoogte gesteld van de overneming door Luxan. Bij deze transactie moeten volgens Wagenaar, zoals het er nu naar uit ziet ongeveer acht a tien mensen afvloeien, maar misschien vallen daar nog een paar, mensen vanaf. De bonden vinden het een goede zaak dat Luxan in Eist de afdeling van land- bouwbestrijdingsmiddelen van Verdugt overneemt, zo verklaarde districtsbestuur- der A. Evers van de Industriebond CNV. Vietnam is gisteren het tiende lid gewor den van de raad voor onderlinge economi sche bijstand Comecon. Dit heeft het Joe goslavische persbureau Tanjoeg verno men op de tweede dag van de 23ste verga dering van de Comecon, die in Boekarest wordt gehouden. ZEIST (ANP). Nederland heeft in mei 281,4 miljoen consumptie-eieren uitge voerd, een hoeveelheid die sinds de tot standkoming van de gemeenschappelijke Europese markt niet meer is voorgeko men. In mei 1977 gingen er bijna honderd miljoen eieren minder de grens over, de totale eierexport over de eerste vijf maan den van het jaar bedroeg 1.312,7 miljoen stuks, 33,2 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar, met een waarde van 191,2 miljoen gulden, 13,4 procent meer dan in 1977. De uitvoer van geslacht pluimvee blijft onder het niveau van 1977. Er is tot en met' mei 86,3 miljoen kilo geëxporteerd (-9,2 procent) ter waarde van 283 miljoen gul den (-8,2 procent). De export van broedeieren, eendagskui- kens, fok- en gebruikspluimvee en conser ven nam toe, die van eiprodukten daalde. De totale exportwaarde van pluimveehou- derijprodukten tot en met mei, 619,4 mil joen gulden, lag 2,1 procent boven die van 1977. 111,s 51, 115,1» u 16251 35,31 87,31 2521 53,» tos,s: 50,2 58,7 51, S 66, S 36, 55, 124,11 97,1 103,31 36,7 112,1 70,31 135,» Morgen zal bij de scheepswerf gebr. Van Diepen in Waterhuizen (Gr.) het ms. Valke nier te water worden gelaten. Het schip is speciaal ontworpen voor „heavylift” ver voer. Het is gebouwd voor Scheepvaartbe drijf Marlot BV in Rotterdam en het zal worden ingezet voor door Jumbo Shipping uit te voeren opdrachten. Jumbo Shipping is een organisatie van scheepseigenaren, die uit concurrentieovei;wegingen samen werken. Op de vraag, wat nu eigenlijk de oor zaak van deze stagnerende ontwikkeling is, kan volgens het Centraal Plan Bureau geen afdoende antwoord worden gege ven. De tragere industriële groei in Euro pa kan mede veroorzaakt zijn door ver plaatsing van industriële activiteiten naar landen als Japan, Korea, Taiwan, Hong Kong, Singapore, sommige landen aan de Middellandse Zee, OPEC-landen, Brazilië, Mexico enz. Van de kant van het Centraal Plan Bureau wordt er verder op gewezen, dat een produktievertraging in onze wereld in zoverre voor de hand ligt, omdat een verschuiving naar een meer op diensten georiënteerde economie (post-industriële structuur) op zichzelf een geringer groei tempo met zich brengt. De mogelijkhe den tot produktiviteitsstijging zijn in de dienstensector nu eenmaal kleiner dan in de industrie. Verder wordt wel beweerd, dat gezien de verzadigingsverschijnselen, op vele fronten, het gebrek aan echte groeimark ten, enz., de economische groei pas weer sneller zal gaan als er een technologische doorbraak zou komen. In ieder geval wordt steeds meer het geluid gehoord, dat kostenmatiging alleen niet voldoende zal zijn. Er zal daarnaast ook gestreefd moeten worden naar de technologische vernieuwing van de Nederlandse indus trie. Bovendien zijn nadere afspraken ge maakt met betrekking tot de inlevering van de zogenaamde zaterdagtoeslag, in die zin dat deze in twee fasen zal geschieden, te weten 0,5 procent per 1 juli 1978 en 0,5 procent per 1 januari 1979, ook werd een extra verhoging van de salarissen voor de leerlingjournalisten overeengekomen, als mede een verhoging van de minimumva kantietoeslag tot 1.825. Er komt een ge zamenlijke commissie ter bestudering van bijscholing en voortgezette vorming van journalisten en ook zal de vijf procent onregelmatigheidstoeslag worden toege past voor buitenlandse correspondenten. De groei van de industriële produktie is de laatste vijf jaar als gevolg van deze omstandigheden geringer geweest dan in de landbouw en de dienstensector. In sommige bedrijfstakken (basismetaal, olieraffinage) daalde de produktie, in an dere (chemie, elektrotechniek) liep de produktiegroei sterk terug. Zou het beleid niet worden omgebo gen, dan verwacht het Centraal Plan Bureau, dat er in 1982 275.000 a 300.000 werklozen zullen zijn, inclusief de 20.000 tewerkgestelden. Door de aanhoudend sterke buitenland se vraag en de aardgasexport bleef een belangrijk overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans bestaan en vond verdere revaluatie van de gulden plaats. De internationale concurrentie positie van het Nederlandse bedrijfsle ven werd hierdoor moeilijker en de winstgevendheid nam af, ook door de 5 AMSTERDAM (ANP). De onderhan- delingsdelegaties van de Nederlandse Dagblad Pers en de NVJ hebben gisteren overeenstemming bereikt over de cao voor dagbladjournalisten 1978. De belangrijk ste resultaten van de onderhandelingen zijn: handhaving van het systeem van prijscompensaties en initiële loonsverho ging van 0,5 procent per 1 juli 1978. 1 De perschef van het Witte Huis, Jody Powell, zei dat de mislukking van het Congres om een nationaal energiebeleid 2 van de grond te krijgen de dollar op de internationale wisselmarkten geen goed doet. De handelsbalans wordt in gevaar gebracht en het vertrouwen in het Ameri kaanse leiderschap wordt geschaad. DEN HAAG (ANP). Het Konsumen ten Kontakt heeft er bij de minister van Economische Zaken op aangedrongen het prijsbeleid op een aantal onderdelen te verscherpen. Zo dienen er naar het oor deel van Konsumenten Kontakt nu einde lijk specifieke maatregelen te worden ge troffen in de horecasector. In deze sector heeft de consument tot nu toe nog niets kunnen merken van prijsverlagingen van Ook voor de overheidstarieven heeft Kon sumenten Kontakt aangedrongen op maatregelen. Noch voor de voorgenomen aardgasprijsverhoging van 2,5 a 3 cent, noch voor de verhoging van de posttarie- ven ziet Konsumenten Kontakt enige aan leiding. Deze tariefsverhogingen zouden immers een duidelijke aanzwelling van de inflatie betekenen. Daardoor zal het ook veel moeilijker worden om het inflatieniveau in ons land ongeveer in de pas te laten lopen met dat van West-Duitsland, aldus Konsu menten Kontakt. ELST (ANP). De omstreden afdeling fandbouwbestrijdingsmiddelen van het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel, die in 1976 in het nieuws kwam nadat er een wolk van het zeer giftige natriumarseniet was ontsnapt, is overgenomen door Luxan in Eist. Dit werd gistermiddag meegedeeld. De wisselmarkten reageerden gisteren teleurgesteld op de afwijzende houding van de Senaat. In Tokio moest de centrale bank fors ingrijpen om een al te grote koersdaling van de dollar ten opzichte van de yen te voorkomen, maar moest metlede ogen aanzien dat een nieuw naoorlogs dieptepunt van 203.80 ven per dollar werd genoteerd. (AD VER TENTIE)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17