Premier Van Agt over omstreden uraniumleverantie: Perscombinatie: beter resultaat Caroline geeft ja-woord Politie-inval in jeneverstokerij Diny de Neef overleden Damiate Pers Meyer Barnhoorn Barnhoorn heemstede roemer visscherplein 19-21 1023)24 22 50' Kennemer bloemendaal kleverlaan 6a (023)251095 algemene polio-inenting Staatssecretaris wil Vondeling zegt lidmaatschap van ABVA op rde TOYOTA^ Celica iserv.a. f 16.999.- +2 j. garantie LEOLUX J zomerpnjsvraag Onnodig geldverlies op wereldzuivelmarkt” IJmuider Courant EL i FNZ-VOORZITTER DRS. R. ZIJLSTRA: Actrice Noorder Compagnie e open brief van mevrouw Veder-Smit I Onderscheiding voor Joao Havelange Echtgenoot Christina naar Golden Tulip I EN/STA "1 meubel Koningstraat 19-21 „H Bemoeienis Noord-Brabant Ni Geen risico 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 DONDERDAG 29 JUNI DO I (Vervolg van de voorpagina) iiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuumiiii st 'Ti J I V p (Vi IJ pers als gew een dat wor de t gele sab< Urn Wij ken zak* tehi ter wei dat: con tuss uits ren gev pan die spa een gee gaa K 'S^iü U vindt die zitmeubelen bij RB Elke week nieuwe prijzen (kamera’s tot f 499,-) Vraag naar Sakuracolor - de beste kleurenfilm ter wereld, in alle formaten, voor alle kamera’s, voor kleurenfoto’s en dia’s 'TB „De regering kan zich niet laten terugzenden naar de Internatio nale onderhandelingstafel om meer uitgebreide veiligheids waarborgen af te dwingen voor de levering van verrijkt uranium aan Brazilië, zo deelde premier Van Agt de Tweede Kamer gisteren mee. eformulier Uitstel in Urenco-zaak tast geloofwaardigheid aan onze (ADVERTENTIE) ft hl 're stellen rampenplan oliebestrijding op 0,70 145,- j 9» haatlem lange herenvest 130-134 32 13 17 geding is, terwijl Brazilië hoe dan ook „beleverd zal worden”. In de eerste plaats achtte de premier Nederland volkomen kansloos. In de twee de plaats, „en dat is veel belangrijker”, Het voortbestaan van Urenco staat vol gens de bewindsman op het spel, terwijl de internationale geloofwaardigheid in het Volgens Van Agt is er een situatie ont staan die wezenlijk verschilt van die in januari, toen het kabinet boog voor de motie van CDA-Kamerlid Van Houwelin- gen. „De effecten daarvan zouden bepaald niet tot het Urenco-project beperkt blijven”. aldus de bewindsman, zou het openen van het zoveelste hoofdstuk onze geloofwaar digheid als gesprekspartner aantasten. De Urenco-partners hebben volgens de premier voldoende geduld geoefend. Dank zij de bemoeieriis van het kabinet kon op 13 januari een overeenkomst tussen Uren co en Brazilië tot stand worden gebracht. De inhoud daarvan is volgens Van Agt geenszins onbetekenend. De vier deelne mers aan de overeenkomst werken naar een wereldomvattend opslagregiem voor plutonium, de afvalstof die bij verrijking van uranium vrijkomt en gebruikt kan worden voor de productie van kernwa pens. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De situatie op de wereldzuivelmarkt is onbevredigend. Er wordt onnodig geld verloren. Daar komen politieke spanningen van. Er zou derhalve een internationa le zuivelovereenkomst moeten komen met een internationale zuivelraad om haar uit te voeren. Aldus de voorzitter van de Nederlandse zuivelbond FNZ, drs. R. Zijlstra, gisteren in Parijs, waar deze week het twintigste congres van de Internationale Zuivelbond wordt gehouden. De commerciële wereldzuivelmarkt, om vat slechts 3 of 4 procent van de wereld- melkproduktie, maar is niettemin vooral als gevolg van produktieschommelingen aan grote fluctuaties onderhevig. Betere ordening van de markt is, zei drs. Zijlstra, mogelijk door in de overeenkomst een prijsstelsel op te nemen met een minimum- en zo mogelijk een maximumprijs plus een op geregelde informatie en verkenning ge baseerde voorraadpolitiek. Het wereldzuivelprobleem is er in wezen niet een van overproduktie, maar van on- derconsumptie. De wereldmelkproduktie bedraagt 420 miljoen ton. Om ook te kun nen voorzien in de behoeften van de arme landen om melk en andere zuivelproduk- ten te kopen zou de produktie nog 40 miljoen ton groter moeten zijn, zo heeft de Wereldvoedsel- en landbouworganisatie berekend. Voor het oplossen van de zuivelproble- men van de ontwikkelingslanden zijn een gelijkmatiger inkomstenverdeling, verho ging van de melkproduktiecapaciteit van deze landen, alsmede duurzame en be trouwbare voedselhulpprogramma’s no- Totaal ordeloos is die markt overigens niet meer, gezien diverse bestaande over eenkomsten. dig, vindt drs. Zijlstra. Die programma’s zouden in de voorgestelde internationale overeenkomst kunnen worden opgeno men. De ontwikkelde landen zullen het met elkaar eens moeten worden over een melk- produktiebeperking DRACHTEN (ANP). De actrice Diny de Neef is gisteren op 51-jarige leeftijd in Drachten overleden. Zij werkte de laatste zes jaar bij het toneelgezelschap Noorder Compagnie. Hieraan zijn in het geheel geen risico’s verbonden. Er zijn vele adressen waar u zich kunt melden: hetzij bij de huisarts, hetzij bij de GGD in uw woonplaats, hetzij bij de kruisvereni gingen waar men u weer verder zal helpen”. Volgens ABVA-voorzitter Jan Dutman is er op initiatief van de Kamervoorzitter afgesproken dat ook de bond zich van commentaar zal onthouden. Wel wil hij kwijt dat er tot nu toe meer mensen zich als lid van de ABVA hebben opgegeven dan er als lid hebben bedankt. Over de coördinatie" zal Tuijnman ook overleg plegen met onder andere zijn colle ge van binnenlandse zaken. Intussen zal het rijk alles in het werk stellen om de verontreiniging van de kust zo veel moge lijk tegen te gaan, onder andere door er in internationaal verband naar te streven dat de scheepvaartroutes uit de kust worden gehouden en dat hogere eisen aan beman ningen en uitrustingen worden gesteld. maken gehad met werkelijk grote olieram- pen, zoals bijvoorbeeld het vergaan van de Amoco Cadiz. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. De Perscombinatie (onder meer Volkskrant, Parool en Trouw) heeft over de eerste helft van dit jaarzeen aanzienlijk beter resultaat behaald dan over dezelfde periode van 1977. Over heel 1978 worden dan ook betere cijfers ver wacht. Dit heeft de voorzitter van de hoofddi rectie, drs. W. van Norden, gisteren op de aandeelhoudersvergadering meegedeeld. De resultaten werden bereikt door een aanmerkelijke stijging van de advertentie omzetten en het in de hand houden van de kosten. per maand per kwartaal per post per jaar per post DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. vanderMije (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Tweede- Kamervoorzitter Vondeling heeft zijn lidmaatschap van de ambtenarenbond ABVA opgezegd. Vondeling, die zelf geen commentaar wilde leveren op zijn be sluit, zou het niet eens zijn met de ambte narenstaking van vorige week en de gro te demonstratie van ambtenaren die maandag in Den Haag is gehouden. (ADVERTENTIE? llltlllIlllIllinilllIllllllllllllHlllliniIltflttlHIillllHUlUIIIIIIIlll HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Koning (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES. Argentinië heeft gisteren een van zijn hoogste onderschei dingen toegekend aan de voorzitter van de Internationale Voetbalfederatie, Joao Ha velange. Dit omdat door zijn toedoen Ar gentinië het wereldkampioenschap voet bal heeft kunnen organiseren. Havelange werd onder meer geprezen voor het feit dat hij had geweigerd te luisteren naar buitenlandse perspublikatie die een „verkeerd beeld” van het land poogden te scmeppen. 8» Zij wijst er op dat het polio-virus practisch onge vaarlijk is voor mensen van 27 jaar en ouder, „en geheel ongevaarlijk voor hen die zich hebben laten inenten”. „Bovendien heeft in ons land gelukkig een zeer groot percentage van de bevolking op basis van vrijwilligheid zich laten in enten. Niettemin is er toch nog steeds een groep, in de leeftijd van jonger dan 27 jaar, bij wie om uiteenlo pende redenen deze maat regel nog niet is genomen. Ik doe een dringend beroep op hen allen, om zich als nog voor vaccinatie te mel den.” loi al be sc (S m re jai to< K< 40 vii tij he te: 19 er nc Pi de ne ril G< den Wes ring met vadi tot en v den. dan moj afd< wer V het den IJm groi veri mee hun teri De ove gini 197' con dee Vai dra me: illu BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 9053 heemstede: ghpperweg 42rd (023) 285375 haarlem zijlweg 2b (023)242250' telefoon 023-326063 Haarlem I (ADVERTENTIE) sakupa colorfilm Diny de Neef volgde de Amsterdamse Toneelschool, waar zij samen met Hennie Orry en Ton Lensink in 1947 eindexamen deed. Zij begon haar carrière bij het Am sterdamse toneelgezelschap van Van Dal- sum en Defresne. Daarna was zij verbon den aan het gezelschap van Cor Ruys. Ook maakte zij een tournee door Indonesië met een ensemble onder leiding van Bouber en Tiemeyer. Gedurende vele jaren speelde zij bij het Tingel-Tangelcabaret van Sieto Hoving en bij het ensemble van Wim Sonneveld. Te vens trad zij op in verscheidene musicals, waaronder Free as Air en Anatevka, waar in zij de rol van Yente de koppelaarster speelde. Populariteit kreeg ze door haar werk voor de televisie. Zij speelde onder andere in De zesde etage. Men zal zich haar ook herinneren door haar rollen in kinderse ries, zoals Juffrouw Pinnig en Koningin Fifi. (Van onze redactie binnenland) TERHEIJDEN. De rijkspolitie heeft gistermiddag bij een inval in een afgele gen boerenschuur in het Brabantse Ter- heijden, die dienst deed als clandestiene jeneverstokerij, vijf personen aangehou den. De fabriek kon ongeveer vierduizend liter jenever per week produceren. Dutman concludeert hieruit dat de le den van de ABVA het eens zijn met de acties van de bond tegen de bezuinigings plannen van de regering. „Alleen dinsdag hebben we al 576 nieuwe leden ingeschre ven”, meldt de ABVA-voorzitter. De pogingen om de motie-Van Houwe- lingen uit te voeren zullen volgens de mi nister-president onverminderd worden voortgezet. Als Nederland uit de boot valt zal het uranium volgens Van Agt in ieder geval aan Brazilië worden geleverd. De premier noemde het Engelse Capenhurst of Gronau, met tevens de mogelijkheid van Frankrijk en de Sovjet-Unie. BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - 14,35 41,30 55,- 162,50 f 215,- losse nummers buitenland per kwartaal Behalve de stookinstallatie die geheel ondergronds was aangelegd en enkele honderden liters jenever vond de politie 'ook wapens. Twee flobertgeweren, een aantal steek- en slagwapens, wurgstokjes en vele patro nen voor diverse geweren werden in be slag genomen. Omdat gevreesd werd dat de jeneversto kers zich niet zonder meer zouden overge ven kreeg de politie assistentie van een speciaal opgeleide eenheid van het lande lijk arrestatieteam. Er deden zich geen problemen voor. Bij de actie werd ook een helicopter ingezet om het verrassingsef fect te vergroten. „Het is u ongetwijfeld be kend dat er thans rond ze ventig slachtoffers zijn van de kinderverlamming, die zich gedurende de laatste weken in ons land voor zoet. Gelukkig treedt bij de meesten, bij wie zich ver- lammingsver schij nselen vertonen, weer langzamer hand beterschap in, maar het aantal dat door de ziek te wordt getroffen neemt nog steeds toe”, zo schrijft de staatssecretaris. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In een open brief aan „de ouders in Nederland en de jonge ren en volwassenen tot 27 jaar” heeft staatssecreta ris Mevrouw E. Veder- Smit gisteren aandacht ge vraagd voor de polio- epidemie. Zij doet een dringend beroep op die groep die zich „om uiteen lopende redenen” nog niet heeft laten inenten, dat nu wel te laten doen. „Het is van groot belang dat u deze stap alsnog doet. De beslissing die u neemt, geldt niet alleen uzelf, maar ook uw gezin en de mensen met wie u omgaat. In dit opzicht dragen wij allemaal een verantwoor delijkheid ook voor onze medemensen. Door te zor gen dat u zichzelf en ande ren voor besmetting vrij waart, helpt u mee om veel leed en verdriet te voorko men”, aldus mevrouw Ver- der-Smit langs deze „onge wone weg.” De staatssecretaris liet vanmorgen in de NCRV- radio-actualiteitenrubriek Hier en Nu weten dat zij bewust niet de kerkelijke groepringen in de brief heeft genoemd die uit gods dienstige overwegingen weigeren zich tegen polio te laten inenten. Mevrouw Ve der-Smit kondigde aan op korte termijn een brief over dit onderwerp aan de betrokken groeperingen te schrijven. Vervuilingen van geringer omvang wor den op de stranden bestreden door de strandbeheerders, gemeenten, water schappen en provincies. Zolang de olie nog op het water drijft is rijkswaterstaat ver antwoordelijk. Minister Tuijnman is van mening dat de kleine vervuilingen ook in de toekomst bestreden zullen moeten wor den door de plaatselijke overheden. Het overleg over de aanpak bij grote rampen zal moeten leiden tot vaste afspraken over gecoördineerd optreden van rijk en pro vincies. Er zullen oplossingen gezocht wor den voor het op grote schaal van de stran den verwijderen en onschadelijk maken van aangespoelde olie. In Monaco wordt vandaag het kerkelijk huwelijk ingezegend tussen prinses Caroline, dochter van prins Rainier en prinses Gracia, en de Franse industrieel Philippe Junot. Gisteren werd het burgerlijk huwelijk gesloten, waarbij deze foto werd gemaakt. Sakuracolor-films komen van een gigantisch concern (Konishiroku), dat al meer dan 100 jaar ervaring heeft op het gebied van foto apparatuur en fotografische materialen. Ook de bekende Konica- kamera s komen hier vandaan. Imp.Kinotechniek 02968-6355 (Van onze redactie buitenland) HILVERSUM. De echtgenoot van prinses Christina, Jorge Guillermo, is be noemd tot gebiedsleider van Golden Tulip World-Wide Hotels voor Noord- en Zuid- Amerika. Hij werkte tot voor kort voor de KLM in de VS. Golden Tulip omvat 278 hotels. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De vijf kustprovincies en het rijk gaan samen een draaiboek samenstellen voor de bestrijding van grote olierampen op de Nederlandse stranden. In een gesprek met minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat zijn de betrokken provincies gisteren akkoord gegaan met de vorming van een werkgroep die onder leiding van ir. C. van der Burgt (directeur Noordzee en Rijkswaterstaat) de technische en bestuurlijke aspecten van deze rampenbestrijding uit zal werken. Op initiatief van Noord-Holland hebben de provincies zich unaniem op het standpunt gesteld dat het rijk volledig verantwoordelijk is voor (ook de financiële) gevolgen van de rampen. Tuijnman heeft zich daar gisteren nog niet glashelder over uitgelaten. Maar de provinciale vertegenwoordigers kregen de indruk dat de bewindsman veel voelt voor de opvattingen van de provincies. Vooral de financiële verantwoordelijkheid is van belang, omdat de schade bij grote olieram pen al snel in de vele tientallen miljoenen loopt. Nederland heeft tot nog toe niet te Rijk en provincies U UWFOTOI

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 4