Ligthartschool halve eeuw onderwijscentrum i adjunct-directeur waarom D Staats vissershavenbedrijf neemt afscheid van Joep Rolvink voorzitter wijkcomité Oud IJmuiden niet langer wachten maar komen Dubbele armbreuk bij ongeval met gehaktmolen yj^)£)/7nee/j- Prijzen! Na 43 jaar met pensioen Jean Pieröt Mode Coiffures Dameskapsalon Jean Pieröt Brandkastkraak met minimale buit Ernst Discipline iSI „HET IS EEN SCHANDE DIE VOORKOMEN HAD KUNNEN WORDEN” '1 I 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 8 DONDERDAG 29 JUNI (Van een onzer verslaggevers) I MARKTPLEIN I IJMUIDEN Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 A. VAN LEEUWEN B.V. te A (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEB. „Als je het dan persé wilt weten Ik ga heen als een verbitterd man. Ik kan gewoon niet accepteren dat in een land, waarvan wordt gezegd dat het op democratische wijze wordt geregeerd, de mensen die de touwtjes in handen hebben de gelegenheid krijgen zaken zo te saboteren. De bewoners van Oud IJmuiden zijn gewone mensen. Wij hebben de neiging op te kij ken tegen de mensen die onze zaken behartigen op het gemeen tehuis. De praktijk bewijst ech ter dat iedere vorm van vertrou wen misplaatst is geweest. Op datzelfde gemeentehuis is een complete communicatiestoornis tussen diegenen, die het beleid uitstippelen en zij die het uitvoe ren. Wij zijn daar de dupe van geworden. Oud IJmuiden ver paupert. Wij praten met mensen die geen gelijkwaardige gesprek spartners zijn. Wij praten tegen een muur. Voor mij heeft het geen zin op deze manier door te gaan”. VELSEN. Aan de Eksterlaan in IJmuiden-Oost wordt bin nenkort op vijftig jaar onderwijsgeschiedenis teruggekeken. De Jan Ligthartschool bestaat 1 september op de kop af een halve eeuw. Een heugelijk feit waar begin oktober met een driedaags jubileum programma uitvoerig bij wordt stilgestaan. De huidige Jan Ligthartschool opende in september 1928 zijn deuren als zesde openbare school in de gemeente Velsen onder de brood nuchtere naam „School E” Gerrit Mettes (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „U hebt alle reden om met voldoening op uw loopbaan terug te kijken. U bent gekomen als technische hulp in het aliertijdelijkste dienstverband dat in 1935 te vinden was; u verlaat het bedrijf als onderdirecteur”. Met deze passage uit zijn toespraak schetste directeur Oorebeek van het Staatsvissershavenbedrijf (SVHB) heel in het kort de loopbaan van adjunct-directeur B. Voer man, die woensdag als gevolg van het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd het SVHB verliet. - Gerrit Mettes stapt op na twee jaar strijd voor Oud IJmuiden (ADVERTENTIE) (ADVER TENTIES) -■ van praaq ZATERDAG KIJKDAG TOYOTA DEALER Het was overigens de derde keer in drie jaar dat de heer Voerman feestelijk werd toegesproken; in 1976 kreeg hij een Koninklijke onderscheiding wegens het 40-jarig dienstverband, dat in 1975 al ge vierd was. De jubilaris kwam 1 juni 1935 tijdelijk als toezichthouder in dienst bij het SVHB, kort daarop werd deze verbin tenis omgezet in een vaste betrekking. In 1941 kwam de bevordering tot opzichter en in 1948 werd de heer Voerman be noemd tot Technische Opzichter A. De promotielijn werd in 1954 voortgezet met de benoeming tot technisch hoofdambte naar, waarna de jubilaris via een bevorde ring in 1963 tot technisch hoofdambtenaar moeten worden. Gewoon een kwestie van de slijtageslag in de buurt laten doorwoe keren. Nou, in die opzet zijn de mannen van het Stadhuis dan wel geslaagd. Als je nog eens vijf jaar verder bent komt niet één pand meer in aanmerking voor reno vatie. Dat heet een beleid voeren waarbij wordt gespeculeerd op kaalslag en de betrokkenen wordt voorgehouden dat men driftig wil renoveren. Puur bedrog. De buurtbewoners zijn in alle opzichten altijd uiterst gedisciplineerd gebleven. Daar is dankbaar misbruik van ge maakt”. en bekrompenheid die Van Dale’s Groot Woordenboek der Nederlandse Taal er aan geeft, maar meer in de geest van prof, dr. J. Waterink die de geschikte ambte naar definieerde als „De gewetensvoUe, rustige gewone mens, die zijn ambt lief heeft, de betekenis van zijn werk begrijpt en er naar streeft om te dienen en gehoor zaam te zijn”. Tot slot overhandigde direc teur Corebeek de scheidende jubilaris na mens het hele bedrijf een schrijfmachine. Ook kreeg de heer Voerman nog een ca deaubon van de personeelsvereniging. Na het dankwoord van de jubilaris, waarin hij aUe medewerkers van het SVHB bedankte voor de loyale medewer king die hij altijd had ondervonden en zijn opvolger dezelfde mate van behulpzaam heid van het personeel toewenste, werd iedereen in de gelegenheid gesteld met een persoonlijk woord afscheid te nemen van de vertrekkende adjunct-directeur. --- •ir Directeur Oorebeek (links op de foto) overhandigt de vertrekkende adjunct- directeur B. Voerman de typemachine. In het midden mevrouw Voerman. jammer. Dat is een schande die voorko men had kunnen worden”. Gerrit Mettes maakt er geen geheim van dat hij emotioneel heel erg betrokken is bij alles wat hij doet. „Ik ben een gevoels mens, maar heb dat nooit als een gebrek ondervonden, ik bedoel, ik heb dat nooit ervaren als een slechte eigenschap. Ik dacht ook niet dat ik de zaak waarvoor we in Oud IJmuiden vechten erdoor heb be nadeeld. Als ik boos ben, ben ik dat echt, maar kan ik snel vergeten. Als ik veront waardigd ben komt dat ook van binnen uit. Dan kan ik moelijk vergeten. Dan heb ik slapeloze nachten. Na twee jaar voorzit ter te zijn geweest van het Wijkcomité wil ik je wel zeggen dat ik overloop van ver ontwaardiging”. Gerrit Mettes lijkt in de oprechte weer gave van zijn gevoelens de personificatie van alles wat leeft en woelt in de harten van de Oud IJmuidenaren die op de bres staan voor het behoud van hun wijk. Van avond komt het wijkcomité in vergade ring bijeen in buurthuis De Brulboei. On der het agendapunt bestuursverkiezing staat: „Aftredend en niet herkiesbaar Gerrit Mettes. Het wijkcomité Oud IJmuiden heeft iemand bereid gevonden „Voorlopig” de functie van de aftredende voorzit ter Gerrit Mettes over te nemen. Die iemand is Joep Rolvink. Woont eve nals Mettes in het hart van het renova- tiegebied en kent de problemen. De 34-jarige stukadoor zegt over dat „voorlopig”: „Ik wil het proberen tot januari. Voor mij is het een sprong in het diepe. Ik geloof dat ik emotioneel meer afstand kan nemen dan Gerrit Mettes. Dat is trouwens niet belang rijk. Of ik wel of niet zal slagen hangt onder meer af van de gesprekspart ners. Dat zijn ambtenaren. Die spre ken onze taal niet. Als wij „ja” zeggen bedoelen we ja. Als een ambtenaar „ja” zegt bedoelt hij misschien „ik zal het in overweging nemen”. 54- Een foto uit 1929. Leesles in de derde klas van mejuffrouw G. P. Jansen die tot haar pensioen onafgebroken aan de jubilerende school verbonden is geweest. De school trok leerlingen uit de be bouwing aan weerskanten van de IJ- muidense Zeeweg. Een gebied met simpele arbeiderswoningen en wat ri antere onderkomens voor de meer welgestelden. De schoolbevolking van het begin was een doorsnee van de toenmalige bevolking in de wijk. Er werd gestart met zeventig leerlin gen verdeeld over drie klassen waar mee de zevenklassige school dus maar ten dele bezet was. Met de heer Van Oosterom komen mejuffrouw H. van Nieuwenhuize, en de onderwijzers J. W. K. de Jager en G. Bruinink voor op een foto van het onderwijzersteam uit de begintijd. Kanten kraagje, stijve boord en strik en gezichten die (voor onderwijsmensen van toen) gepaste ernst afstralen. Foto’s van dit genre zitten met tientallen in het schoolal bum dat het huidige hoofd J. P. Egner ondanks het hiaat na 1957 bergen werk bespaart bij de voorbereiding van het jubileumfeest. De geschiedenis van de Jan Lighthartschool de naam kwam pas na 1945 in zwang loopt helemaal parallel met het oorloggebeuren in en rond IJmuiden. De plaats was na 1940 lange tijd „Sperrgebiet” voor de Duit sers om strategische redenen. Hele wij ken werden geëvacueerd, ook rond de Jan Lighthartschool die het aantal leerlingen daardoor tot beneden het beginniveau zag inschrompelen. Van echte groei, waarop het gebouw ten slotte bekend was, kon pas na 1945 sprake zijn. De heer D. de Bruijn, na Van Oosterom en J. A. G. Bonder het derde schoolhoofd, kan daar uit eigen ervaring van meepraten. Als „oplei dingsschool” (voor hbs en gymnasium) genoot de school een zeker aanzien. *!- j I’s de io- WIJkermeerweg 39 - Beverwijk Telef. 02510-25391/20398 (Zie voor onze „First Class Occasions” dB Groentjes rubriek Een historieboek dat tot 1957 nauw keurig is bijgehouden bevat foto’s te kust en te keur. Van typisch schoolse situaties (leerkrachten met ernstige ge zichten in vergadering bijeen, kinde ren krampachtig met de armen over elkaar) en uitstapjes die als verleng stuk van het schoolleven duidelijk be ter aansloegen bij de leerlingen. Het „logboek” van de school werd opgezet en zorgvuldig bijgehouden door een lid van de eerste oudercommissie. Het fo tomateriaal biedt voor een geschiede nis in vogelvlucht een prachtig hou vast. De heer J. W. van Oosterom deel de als eerste „hoofd der school” de lakens uit in het nieuwe gebouw dat in de wandeling vaak als „De school met het rieten dak wordt aangeduid. IJMUIDEN. Bij een inbraak in een machinefabriek aan de U- muidense Middenhavenstraat werd in de nacht van dinsdag op woensdag een brandkast uit de kantoorruimte naar de fabriekshal gesleept en daar aan de achterkant opengesneden. De safe bevatte geen geld, maar slechts een hand vol zakelijke bescheiden. iet k- ii- de ;d. en le de Een mengarm die daardoor in beweging kwam sloeg met kracht tegen zijn rechter arm met het bovengemelde gevolg. Van de gehaktmolen zat de stekker tijdens de schoonmaakwerkzaamheden in het stop contact De jongeman is naar het Zeeweg- xipkAnhuig QMPrgPihracht,- lig la Men kwam het fabriekspand bin nen via een lichtkoepel op het dak die werd verwijderd. Een soortgelij ke inbraak vond in dezelfde nacht aan de Haringkade plaats. Ook hier bood een lichtkoepel gemakkelijk entree in een machinefabriek. Er werd niets buitgemaakt. ie w) en m «1 >r- KLEDING VOOR V/ADER EN ZOON le klasse in 1969 werd benoemd tot refe rendaris met de functie van onderdirec teur. Directeur Oorebeek roemde in zijn toe spraak de liefde die de scheidende onder directeur had voor zijn werk, vooral in de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog kwam die tot uiting in de geweldige inzet waarmee de heer Voerman meehielp met de wederopbouw. De directeur noemde verder nog de grote hulpvaardigheid, rechtvaardigheid en gevoel voor humor en kwam tot de conclusie dat de heer Voerman „een echte ambtenaar” was. Niet in de negatieve zin van formalisme „Halverwege de rit was het ine al dui delijk dat onderhandelen met ambtena ren een puur hopeloze zaak was. Ik wil best weten dat als ik mijn hand in mijn binnenzak steek diezelfde hand er zwart van de fouten uitkomt. Maar gelijk of ongelijk is nooit aan de orde gekomen. Het is gewoon een strijd van wie het het langste volhoudt. Als de beslissingen die in 1973 zijn genomen, slagvaardig waren uitgevoerd zouden we er nu heel wat rooskleuriger hebben voorgestaan. Maar wat is er gebeurd niks! Er werd een opdracht verstrekt voor een ontwerp voor de bouw van 116 woningen. Toen het ontwerp op tafel kwam had dat betrek king op 170 woningen. Daaruit konden we de conclusie trekken dat er werd gespeeld met de gedachte dat er meer woningen gesloopt zouden worden dan aanvankelijk was overeen gekomen. Dat er dan ook meer nieuw gebouwd zou .kaalslag, puur bedrog. Gerrit Mettes. Twee en veertig jaar gele den geboren in Obdam, in het hart van West Friesland. Bewaart de beste herinne ringen aan zijn jeugdjaren die hij deelde met zes broers en zeven zusters. Is nu zelf vader van vijf zonen in de leeftijd van 8 tot 19 jaar. Kwam in 1959 bij Hoogovens en werd tegelijkertijd inwoner van IJmui den. Van Oud IJmuiden. Verwierf zich dankzij een stevig stuk doorzettingsver mogen bij zelfstudie een positie op de afdeling Bedrijfsadministratie van zijn werkgever. Vanaf het moment dat de belangen van het renovatiegebied Oud IJmuiden wer den behartigd door het Wijkcomité Oud IJmuiden maakte hij deel uit van die groep. Dat was in 1973. Mensen in een vergeten hoek van een welvarende ge meente. Vastberaden bij het smeden van hun plannen om iets te doen aan de verbe tering van het woonklimaat in hun buurt. De eerste kontakten met de gemeentelijke overheid werden gelegd. De eerste toezeg gingen en beloften werden gedaan. In 1976 werd Mettes voorzitter van het Wijk comité. Nog was er de vlam die de hoop deed opleven dat er iets zou gebeuren Vanavond, donderdag 29 juni 1978 draagt dezelfde Mettes de voorzittersha mer over. Een ervaring rijker. „Maar geen illusie armer”, zegt hij zelf. Nieuwe onderwijsideeën sloegen in de naoorlogse opbouwperiode erg aan bij de toenmalige staf. Er bestonden nauwe contacten over met het Pedago gisch Instituut in Amsterdam maar van echt experimenteren kwam bitter weinig terecht. Idealisme alleen bleek niet voldoende om moderne ideëen in praktijk te brengen, stelt het ex- schoolhoofd J. A. G. Bonder met spijt vast. Voor klassen met soms 48 leer lingen kon alleen met straffe discipline iets van lesgeven terechtkomen. Pas met de leerlingenschaal van dit mo ment (32) acht hij daarvoor de moge lijkheden aanwezig. Veel inzichten uit die tijd zijn inmiddels in de leermetho den verwerkt die nu op de scholen in gebruik zijn. „Wij moesten het alle maal zelf uitdokteren” stelt Bonder niet zonder verbittering vast. Wat is bloei voor een school? Voor de inmiddels gepensioneerde heer De Bruijn staat dat gelijk aan een nauwe relatie met de wijk rondom. Hij denkt dan aan overblijvende kinderen die een maaltijd voorgeschoteld kregen omdat het thuis armoe-troef was. Nu zijn de bordjes verhangen. Ouders worden bij de situatie op school be trokken door een lidmaatschap van de oudercommissie of meer direct door een bijdrage aan het lesgebeuren. De situatie bij het kind thuis is voor de school wat verderaf komen te liggen. De vijftiger jaren waren een top voor de jubilerende school als het leerlin gental in aanmerking wordt genomen. Met een leerlingenaanbod van circa 260 moesten dubbelklassen en daar mee extra lesruimten gecreëerd wor den. Als stimuleringsschool is de Jan Ligthartschool ondanks een teruglo pend leerlingenaanbod de afgelopen jaren zesklassig gebleven. Voor 5, 6 en 7 oktober is een jubi leumprogramma in voorbereiding. Hoofdpuntnen daaruit: een „spelcir- cus” en kienen voor leerlingen en om wonenden (5 oktober), een disco- avond, schoolcarnaval, poppenthea ter, speurtocht en maaltijd op 6 okto ber en een pleinfeest schoolkennis, reünie en receptie als klap op de vuur pijl op 7 oktober. Oud-leerlingen wordt per advertentie verzocht op de reünie te verschijnen en fotomateriaal uit hun schooltijd af te staan voor het logboek van de school dat zaterdag na het bijwerken van de nu ontbrekende periode weer van maand tot maand voortgezet gaat worden. Gerrit Mettes is er nog steeds van over tuigd dat er üiteindelijk wel tot renovatie zal worden overgegaan, „maar”, zo voegt hij er aan toe: „het aantal bewoners dat die kans dan niet heeft gekregen is door de manier waarop de zaken zijn behartigd heel erg groot geworden, Dat is niet alleen haarmodelijnen, waarbij het coupeknippen de grondslag is voor het welslagen van uw coiffure. VELSEN. Een 16-jarige Umuide- naar brak woensdagmiddag de rechter arm op twee plaatsen bij een ongeluk met een gehaktmolen in het winkelbedrijf van zijn werkgever. De jongeman maakte de machine schoon en raakte daarbij met de linkerarm een vèiligheidsschake- laar.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5