schrijvende lezers knelpunten op wegen tonica aw f Experiment met elektrische tractie weq en wiel salkura Zomerhoeden en -petten c Fiat voorspelt meer diesels Nu ook zwarte doos in auto’s Aanpassing bij Skoda r Citroen bouwt in Oost-Duitsland Voor het eerst combi van Benz Werkloze huisartsen 2 Anti-Circuit-Komité Radioactief afval 2 Onderscheiding Renoveren Hand in eigen boezem Salaris ambtenaren ACCU’S VOOR: T.V. - BOOT - VERLICHTING ~V-.T Hulde aan IJRB Pluim op de hoed Niet in een rijtje Rampvlucht Spaarnberg-project Concurrentie 13 VARIA 19 7 8 VRIJDAG 30 JUNI 12 .g. Ui N - Speciale aanbieding!! ACCU-DIENST 100 JAAR DE EERSTE LI JF L 90 amp128,50 rrtjs D- T. 5 G K- N- ■■pp* k - J n d (ADVERTENTIES) hatters since 1896 (ADVERTENTIE) I [cj Imp.: Kinotechoiek 02968-6355 tót-. V-’&- KRUISWEG 72 HAARLEM met speciale platen en handvat Als men mij zou vragen „Wat vond je het hoogtepunt van de wereldkampioenschap pen voetbal?”, dan zou ik hierop antwoor den: „De woorden van Ruud Krol op paleis Soestdijk, dat alle jongens een lintje heb ben verdiend”. Bravo, Ruud Krol, want degene die op het dwaze idee is gekomen om alleen de aanvoerder van het elftal een lintje te geven heb je fraai op het verkeer de been gezet. Hoorn-Den Oever (N7-A7) Tussen Wieringerwerf en Den Oever worden werkzaamheden uitgevoerd in verband met de bouw van drie viadukten. Het verkeer in beide richtingen moet reke ning houden met rijbaanversmallingen en rijbaanverleggingen. Er geldt een inhaalverbod en een snel heidsbeperking tot 70 km/uur. Het verkeer in de richting Purmerend- Amsterdam moet ter hoogte van de Beem- ster rekening houden met werkzaamheden en een rijbaanversmalling over een lengte van ongeveer 5 km. Deze werkzaamheden zullen tot 30 juli duren. De brug in de zuidelijke rijbaan van de Afsluitdijk ter hoogte van Den Oever is met ingang van 12 juni afgesloten voor het verkeer. Het verkeer in beide richtingen wordt over een andere rijbaan geleid. Dit zal tot ongeveer 30 juni duren. Fiat heeft bij de introduktie van en kele modellen cijfers bekend gemaakt over de ontwikkeling van het markt aandeel van diesel-wagens. Het bleek dat verleden jaar in de hele wereld circa dertig miljoen personenwagens waren geproduceerd. Meer dan ander half percent hiervan (circa 450.000 au to’s) was uitgerust met een diesel- krachtbron. Sinds de oliecrisis in 1974 neemt de belangstelling voor de diesel motor meer en meer toe. Ook in Ameri ka groeit thans het aantal dieselmoto ren. Tussen 1974 en 1976 verdubbelden de twee bedrijven die diesels leveren hun verkoop tot ongeveer 25.000. Fiat neemt aan, dat de markt in Euro pa voor diesels de komende tien jaar groeit met een gemiddeld percentage van 12 tot 14. Daimler-Benz heeft een zogenoemde „zwarte-doos” voor auto’s ontwikkeld. Een zwarte doos of black box wordt al jaren gebruikt in vliegtuigen om tijdens de vlucht allerlei gegevens vast te leg gen. De Duitse fabriek heeft nu iets soortgelijks vervaardigd voor gebruik in personenwagens. In periodes van 25 seconden legt deze zwarte doos de gege vens van de rit vast, via sensors die op verschillende punten in de auto zijn aangebracht. Na een periode van 25 seconden wtorden de opgenomen gege vens uitgewist en start de opname van een nieuwe periode van 25 seconden. Zodra er een onregelmatigheid op treedt bijvoorbeeld een botsing houdt het apparaat de laatst verkregen gegevens vast en schakelt zichzelf uit. Het grote voordeel is, dat op deze manier informatie over het gedrag van de auto vlak voor een ongeluk kan worden verkregen. Deze gegevens kun nen naderhand worden geanalyseerd. Tot de resultaten daarvan behoort de mogelijkheid om nu auto’s te verbete ren, precies op die punten die de auto onveilig maken. (plaat, blad inde 72 amp. marine accu... 115,00 Marsmanplein 11 Haarlem-N. Tel. 023 - 37 20 13 Wij, Nederlanders, blijven maar schel den op Zuid-Afrika en mijns inziens te recht. Maar dat we ook de hand in eigen boezem steken wordt duidelijk als ik uw krant van maandag 26 juni lees. Hierin stond onder de kop „Guerrilla’s vermoor den 12 Britten” (pag. 3) een artikel waarin twee regels worden gewijd aan zeventien vermoorde zwarte vluchtelingen. Al in eer dere artikelen over de inval in Sjaba en de daaropvolgende moordpartijen, werden vermoorde blanken met naam en toenaam en vermoorde zwarten per dozijn vermeld. Dat deze dingen in een in mijn ogen toch vrij objectieve krant kunnen voorkomen, vind ik tekenend voor de huidige Neder landse mentaliteit. DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP). Het wekelijks overzicht van knelpunten op Nederlandse auto(snel)wegen als gevolg van werkzaamheden luidt als volgt: Altijd-raak-kamera in de populaire klasse (met ingebouwde elektronenflitaer). BLIKSLAGER- VLIEGE, Heemstede. L. BLITS, Haarlem DR. J. VAN SANTEN, Zand voort. In uw krant van donderdag 8 juni las ik onder de kop „Theoretische veiligheid” het hoofdredactionele commentaar op de constatering van lekkage van vaten met radioactief afval. Uitvoerig constateert u, dat een fout gemaakt is. Dit is inderdaad het geval. U negeert volkomen het feit, dat door een doeltreffende controle deze fout onderkend is en dat veiligheidsmaatrege len genomen zijn om deze fout teniet te doen. De gehele partij, waarvan enkele vaten lek waren, is niet verscheept. In het algemeen, dat moet U bekend zijn, wordt in de nucleaire sector nooit vertrouwd op één controle of beveiliging. Daar worden controles herhaaldelijk gecontroleerd en beveiligingen opnieuw beveiligd, meer dan op elk ander gebied. Uw voorbijgaan aan het feit, dat de controle zinvol gebleken is, betekent, dat U slechts een halve waarheid verkondigt. Naar mijn mening is dit niet slechts foutief, maar ook oneerlijk. U knoopt aan Uw halve waarheid een pero ratie tegen kernenergie vast. Het is voor mij de vraag, in hoeverre het betreffende afval afkomstig is van de produktie van kernenergie. Ik betwijfel of diegenen, die een radiologische behandeling accepteren, hetzij voor onderzoek, dan wel voor thera pie, beseffen, dat zij door deze acceptatie een bijdrage leveren aan de hoeveelheid te verwerken afval. Het aanbod van radioac tief afval uit de medische sector wordt veelal onderschat en al of niet bewust genegeerd door degenen, die ageren tegen de toepassing van kernenergie. Een meer objectieve benadering zou de geloofwaar digheid van uw commentaren verhogen. J. H. C. VAN WAART, Santpoort-Zuid. 1.150,- >.890,- af! Naar aanleiding van zijn artikel over de salarissen van de ambtenaren in uw krant van donderdag 15 juni, zou ik uw redac teur Frans Nypels wel eens willen vragen hoe hij aan dat minimum netto loon van de publieke sector komt. Als het minimum loon van de ambtenaar netto niet eens overal gelijk is, hoe kan dat dan voor de hele publieke sector gelden? Weet de heer Nypels dan niet dat bij de ambtenaren van de provincie Noord-Holland en ook voor diverse gemeenten wel degelijk zieken fondspremie wordt ingehouden en ook het door die overheden te betalen gedeelte van die premie voor de belasting wordt bijge teld. Bovendien moet door die ambtenaren nog een percentage worden betaald voor de gémaakte kosten ten behoeve van huis arts, tandarts, specialist en apotheek. Houdt de heer Nypels er ook wel rekening mee dat een minimumloner-ambtenaar zich toch tenminste vrijwillig tegen ziekte kosten moet verzekeren en dat die premie wel wat hoger is dan het bedrag dat inge volge de interimregeling wordt vergoed? Waartoe dient al deze stemmingmakerij of denkt hij er soms zelf minder door te hoeven inleveren bij de bezuinigingsope ratie? Je zou het bijna gaan geloven. T. LAMPERS, IJmuiden. Citroën heeft een overeenkomst gete kend met Oost-Duitsland voor de bouw van een fabriek in Zwickau-Mosel in de DDR. Deze fabriek omvat een smederij en een fabriek voor aandrijfassen en toebehoren. Deze maand is men met de bouw begonnen. Begin 1981 moet de fabriek operationeel zijn. Uiteindelijk zal de capaciteit van het bedrijf per jaar aandrijfassen en koppelingen voor 675.000 auto’s bedragen. Het contract omvat een bedrag van bijna 800 mil joen gulden. Het onderstreept nog eens de voorsprong die Citroen heeft in de produktie van auto’s met voorwielaan- drijving. Sinds 1936 zijn alle auto’s die Citroen maakt met voorwielaandrij- ving uitgerust. Voor Oost-Duitsland be tekent de bouw van de fabriek een belangrijke uitbreiding van de auto- industrie in dat land. Naar aanleiding van het artikel in de IJmuider Courant van 26 juni over de sloop of renovatie van woningen van de r.k. woningbouwvereniging, zou ik het vol gende willen opmerken. De heer J. B. Robben, voorzitter van de bouwvereni ging, verklaarde dat de mensen die hun huis op eigen kosten verbouwden waren gewaarschuwd. De woningbouwvereni ging heeft nog nooit één waarschuwing geuit. Integendeel, ze hebben verbouwing aangemoedigd; alles mocht. Na mondelin ge toestemming hebben wij verbouwd en kregen van de woningbouwvereniging zelfs een plafond; was dat omdat ze er zo tegen waren? Nu heel veel bewoners grote kosten hebben gemaakt, willen ze gaan renoveren. Ik denk dat de woningbouwvereniging bij die bewoners op grote weerstand zal kunnen rekenen. MEVROUW J* VAN DUIJN, IJmuiden. Vorige week vrijdag haalde onze zesjari ge, visueel gehandicapte, dochter Lisette in het Velserbad haar A-diploma en zwem- brevet 1. Onze dank hiervoor gaat uit naar de zweminstructeurs(trices), die onze dochter alle bijzondere aandacht en hulp gaven die zij maar nodig had. Zonder enig probleem werd zij direct als leerlinge in hun team opgenomen. Hulde aan deze jonge mensen, die op deze wijze integratie van een gehandicapte mogelijk maakten. FAMILIE WESSELING, IJmuiden Sinds jaren treden wij in het strijdperk tegen mensen die de wegbermen met gif bespuiten. Wat een verademing is het nu eindelijk het gemeentebestuur van Haar lem een pluim op de hoed te kunnen ste ken. Nu eens geen gekanker, maar een juichtoon. Als je Haarlem via de Amster- damsevaart uitrijdt en je hebt ondanks het drukke verkeer nog oog voor de wegbermen, dan zie je daar een overvloed van margrieten (ze zullen inmiddels wel zijn uitgebloeid) en even verderop staat het rood van de klaprozen en het geel van de herik. Bravo, gemeente Haarlem en moge uw goede voorbeeld ook de omrin gende gemeenten tot nadenken brengen. Ja, misschien zelfs de gemeente Bloemen- daal die, de vele protesten uit de bevolking ten spijt, nog steeds koppig doorgaat met gif spuiten en daarvoor de meest waanzin nige argumenten gebruikt. Wat bijvoor beeld te zeggen van het volgende argu ment: „Het is nodig voor beluchting tussen de voegen van de straatstenen en zodoen de ook de laanbomen ten goede komt”. En dan te weten dat je in Bloemendaal de straatstenen met een lampje moet zoeken en dat die juist niet worden bespoten, maar de bermen daarentegen wel. De Fransen zeggen dat belachelijkheid dode lijk is, maar in Nederland schijnt dit spreekwoord niet op te gaan. Dus nog maals gemeente Haarlem: Wij natuurlief hebbers zijn u van harte dankbaar. R. VOORHOEVE, Bloemendaal. Wanneer de heer Th. J. van Koeckhoven de Moeder van Jezus in één adem noemt met Caecilia of de beide Theresia’s be grijpt hij niet dat Maria de Moeder van God is en niet in een rijtje past. Zijn Dolle-Mina-pleidooi onder de titel „Ook Boeddha en Mohammed zien de vrouw niet staan” (in Erbij van zaterdag 24 juni) gaat daarmee de mist in, ondanks het feit dat hij de rooms-katholieke kerk de pro motor noemt van Maria als de middelares van alle genaden. Hij ondefschat het moe derschap in het algemeen en dat van Maria in het bijzonder, zeker door zijn etiket „Mensen die alleen als moeder worden gewaardeerd”. Indirect plaatst hij ook Christus op een rij, namelijk met de grote stichters van twee wereldgodsdiensten. Door die opstelling plaatst de auteur zich zelf buiten spel. Hij begrijpt niet wie Chris tus is, de Zoon van God. Ook ik begrijp daar niets van, maar ik probeer het wel te beseffen. j A BOMANS, Heemstede. Onder de kop „Ramp voor duivenhou ders” las ik vorige week het bericht, dat er in Frankrijk 80.000 duiven waren losgela ten en tijdens hun vlucht in noodweer terecht kwamen. Tengevolge daarvan kwamen er zo’n 40.000 duiven niet meer op hun hok terug en waarschijnlijk zijn zij omgekomen. Ik vraag me wel af of dat nu een ramp is voor de duivenhouders dan wel voor de duiven. Zou het niet beter zijn geweest te vermelden dat er 40.000 duiven zijn omgekomen, omdat men zonodig de raadgevingen van Schiphol in de wind moest slaan en dat dit een ramp was? Financieel wat pech voor de eigenaars van de duiven die zoveel geld in hun levend speelgoed steken. Dieren zijn nog steeds levende wezens en hebben gevoel, dus nie mand heeft het recht er zo raar mee om te springen, in welke vorm dan ook. Hierover doordenkend moeten we ook nog medelij den hebben met de vakantieganger die zijn dure hond uit de auto gooit of met degene die in een laboratorium een dure aap ont leedt. Laten we wel helder blijven denken. PUCK VAN WA VEREN, Heemstede. General Motors heeft de Chevrolet-divisie aangewezen voor het verder ontwik kelen van elektrische stadsauto’s. Er is een nieuwe serie testwagens ge-pland, waarvan de eerste de „Electrovette” is: een aangepaste uitvoering van de Chevelle, voor deze gelegenheid uitgerust met een pakket lood-zuur accu’s van 240 volt. Geruime tijd geleden stond er in uw krant een vrij uitgebreid artikel onder de kop: Ideële stichting koopt landgoed Spaarnberg. Enige kanttekeningen hierbij zijn mijns inziens wel op hun plaats. Tot de behoren mede-oprichters van het Project Spaarnberg de Witte Paters. Vanuit de oorspronkelijke bestemming van het land goed (kleinseminarie) en hun eigen achter grond (missie in Afrika), stelden zij bij de oprichting inhoudelijke, ideë voorwaar den aan het project alvorens het landgoed te verhuren. Nu, bij de aankoop, vervullen zij wel een merkwaardige rol. Via de St. Charles-stichting, die him financiële be langen behartigt, zijn de Witte Paters eige naren van het landgoed. Op het moment dat de verkoop ter sprake komt, trekken zij zich terug uit het Project Spaarnberg, behouden een bestuurszetel en vinden dat het project mislukt is. Zij adviseren daar op vanuit hun eigen hoofdbestuur de St. Charlesstichting om het landgoed te ver kopen. Deze besluit inderdaad om het landgoed te verkopen. De Witte Paters forceren een dubieuze meerderheid in het bestuur van Spaarnberg dat besluit om het landgoed aan te kopen. De besluitvorming binnen deze drie verschillende stichtingen kwam tot stand via één en dezelfde Witte Pater, die daarbij steeds de indruk gaf de belangen van de afzonderlijke stichtingen te behartigen! Juist in verband met de aankoop van dit landgoed heeft de ideële opzet van het project door allerlei manipu laties binnen het bestuur van de stichting plaats moeten maken voor een exploitatië- model. Dit houdt in dat er op de eerste plaats gekeken wordt hoe het project geld op kan brengen uit de verhuur van accom modatie. In het verleden is tegen deze ontwikkeling van het Project Spaarnberg al veel weerstand gerezen, omdat de ex ploitatie van het landgoed volgens de sta tuten ten dienste behoorde te zijn van een inhoudelijke doelstelling. In feite werd er echter voornamelijk aandacht geschonken aan de exploitatie, zowel door een gedeelte van het bestuur (de Witte Paters incluis) als door de dagelijkse leiding. Zo werd er f-j wel geld uitgetrokken om parkeerruimte uit te breiden, aanvoerwegen te asfalteren, de tennisbaan te renoveren en een reus achtige barbecue aan te leggen. Instellin gen die op Spaarnberg gehuisvest zijn kunnen geen extra ruimte huren om hun werkzaamheden die juist wel in de doel stelling van het Project Spaarnberg pas sen naar behoren uit te voeren. Dit beleid is voornamelijk in handen van de direc teur die door een intern verdeeld bestuur bijna vrij zijn gang kan gaan en deze kans in eigen voordeel benut. De ideële en in houdelijke opzet van het Project Spaarn berg, zoals die vooral de laatste jaren gestalte kreeg in de zogenoemde werk plaats Spaarnberg is voortdurend en be wust tegengewerkt door de directie. Het nu opgezette exploitatiemodel geeft meer ruimte dan ooit om van het project Spaarnberg een horecabedrijf te maken ten koste van het inhoudelijke werk. Ten slotte dient opgemerkt te worden dat de toekomst van het Project Spaarnberg op dit moment hoofdzakelijk bepaald wordt door die bestuursleden, die nauwelijks op de hoogte zijn van wat er werkelijk op Spaarnberg gebeurt, omdat zij nooit de moeite genomen hebben zich door de be trokkenen te laten voorlichten. Mevr. W. VAN JAARSVELD, Nijmegen. In het verslag van de persconferentie van het Anti-Circuit-Komité in uw krant wordt gesuggereerd, dat ik de staatssecre taris Hazekamp (CDA) ten onrechte be ticht zou hebben van misleiding. De heer Hazekamp zei in juli 1973, in antwoord op vragen van het kamerlid Voogd, dat op het circuit van Zandvoort alle auto’s en moto ren geluiddempers moesten hebben. In dezelfde door Hazekamp geciteerde zin van het contract tussen het Circuit en de gemeente staat, dat race-auto.’s niet van geluiddempers zijn voorzien. Race-auto’s zijn zoals bekend de bron van de misdadi ge geluidsterreur. Vervolgens zei Haze kamp dat het aantal wedstrijden beperkt zou zijn tot maximaal 20 en de trainingen eveneens beperkt waren. De waarheid is gedetailleerder: vooral tijdens de zomer maanden worden 16 van de 26 weekends (60 percent) door geluidsterreur vergald. Ten derde is de door hem aangekondigde geluidwerende muur zij het achteraf om technische redenen niet gebouwd. Con clusie: met het ministeriële antwoord zijn achtereenvolgens de heer Voogd, de volks vertegenwoordiging, de Nederlandse be volking en in het bijzonder de omwonen den van het circuit misleid. De vraag: Wat is de functie van deze misleiding? De ge schiedenis speelt zich namelijk af onmid dellijk na de ondertekening van het fatale contract. Het is voorlopig niet de bedoeling deze Electrovette in produktie te ne men. Voordat dit mogelijk is zal eerst een doorbraak nodig zijn in de ontwik keling van nieuwe accu’s. Door voort durende studie is men er echter wel in geslaagd duurzame en goedkope batte rijen te ontwikkelen die geheel vrij van onderhoud kunnen opereren. Twintig van deze 12 volt batterijen leveren thans het vermogen voor de Electrovet te. Een pakket van deze batterijen met een totaalgewicht van 415 kg is op de plaats van de achterbank gemonteerd. Onder ideale omstandigheden kan de wagen daarmee dezelfde afstand afleg gen als met vier liter benzine. Zou men zink-nikkeloxyde batterijen hebben ge bruikt, dan was de actieradius met een enkele lading tweemaal zo groot. Naar verwachting zal de komst va.» dit type batterij niet lang meer duren. Op een later tijdstip, ongeveer over tien a vijf tien jaar, zullen wellicht lithium- ijzersulfide batterijen ter beschikking komen. Deze batterijen zijn aanzienlijk kleiner, lichter en krachtiger dan de batterijen waarmee nu nog wordt geëx perimenteerd. De huidige proefwagen weegt 1328 kg en heeft een top van 90 km/uur. In ruim acht seconden versnelt de wagen van 0 tot 50 km/uur. De actieradius bij 50 km/uur bedraagt 66 tot 80 kilome ter. Inplaats van de normale Chevelle hoofdmotor, bevinden zich onder de motorkap van deze Electrovette, een gelijkstroom aandrijfmotor, een opla der en een hulpbatterij voor verlich ting. Mercedes-Benz heeft vijf combi- varianten ontwikkeld, waarmee de fa briek een nieuwe reiswagen op de markt heeft gebracht. De combi’s - die voor het eerst door de Duitse fabriek worden vervaardigd - zijn geplaatst in de zogenoemde T-serie: T staat voor „toerisme en transport”. Vergeleken met de sedans hebben de nieuwe com bi’s meer ruimte voor het opbergen van allerlei uitrustingen voor sport, vrije tijd en beroep. Alle wagens hebben een vaste imperiaal en men kan ze zelfs kopen met koffers op het dak. De vormgeving van de T-serie is goed geslaagd: men rijdt er even comforta bel mee als in de „echte” personenwa gens van Mercedes. De achterklep van de,T-wagens geven ruime toegang tot de laadruimte met afmetingen van 1.23 x 1.48. De combi’s van Mercedes zijn uitge rust met diesel of met benzine-motor. De krachtigste is de 280 TE zes cilin der, met een 2,8 liter inspuitmotor. Naar aanleiding van het ingezonden arti kel van mevrouw Zegwaart-Rooijers on der de titel „Werkloze huisartsen” inha kende op uitspraken van de Heemsteedse arts P. Lens, gedaan in Medisch Contact en gepubliceerd in uw krant van 3 juni zou ik alsnog de volgende kanttekeningen willen maken. Mevrouw Zegwaart ziet kennelijk geen verschil tussen een bedrijf en een artsenpraktijk. In een bedrijf gaat het om goederen, in een praktijk om men sen; dat is het grote verschil. Een zaken man kan men nooit vergelijken met een arts. Uit eigen ervaring weet ik dat jonge artsen het zeer moelijk kunnen hebben. Ik ben overigens zeer benieuwd naar al die jonge artsen die zich uit eigen inkomen een riante villa en zelfs een tweede huis kun nen veroorloven. Ik wil hier enige opmer kingen citeren uit Medisch Contact inzake het artikel van dr. Lens over de problemen van huisartsen. „Wij onderschrijven de conclusies van dr. Lens, dat de huidige honoreringsstructuur, praktijkverkleining tot een onmogelijk zaak maakt. Bovendien is er sprake van een vicieuze cirkel: de beginnende arts moet zich diep in de schul den steken, en zal alles doen om door praktijkvergroting of door nevenwerk zaamheden zijn inkomen op een redelijk niveau te brengen. Dat deze gang van zaken de kwaliteit voor de zorg van de patiënt niet ten goede komt, ligt voor de hand. Wil de huidige structuur in grote lijnen gehandhaafd blijven, dan zullen in grijpende maatregelen niet kunnen uitblij ven. Een simpele verhoging van het abon- nements-honorarium is noch voor de be ginnende arts, noch voor de financiers van de gezondheidszorg een oplossing voor het probleem van de noodzaak tot praktijk- verkleining. Een kostenvergoeding voor de beginnende arts, een redelijk inkomen bij een lager zielental en een financiële afremming van grote praktijken zijn fac toren die aan revisie toe zijn. Herbezinning op de taak van de huisarts en kwaliteitsbe waking zijn niet los te zien van het pro bleem van praktijkverkleining. De Lande lijke Huisartsen Vereniging ziet zich hier geplaatst voor grote en ingewikkelde pro blemen, die op niet al te lange termijn om een oplossing vragen.” MEVR. H. J. H. M. UYL, Haarlem. Naar aanleiding van het artikel „Kanaal- dienst Wijsmuller en Goedkoop krijgt na vijftig jaar concurrentie”, gepubliceerd in uw krant van donderdag 22 juni, zou ik de volgende opmerkingen willen maken. Als een nieuwe maatschappij zich via een dag blad wil presenteren moet zij wel met de waarheid komen. Dat deze maatschappij haar grootste drie boten opgeeft tfoor 800 IPK is niet juist, terwijl de overige IPK’s van resp. 350, 250 en 150 wel met de waar heid overeenkomen. Voorts staat er in het artikel dat de drie grootste sleepboten van Goedkoop ieder 900 IPK zijn. Ook dit is niet juist. De werkelijkheid is als volgt: de drie grootste boten van deze nieuwe rede rij zijn geen 800 IPK, maar slechts 450 IPK elk en met een trekkracht van onge veer 4,5 ton. Goedkoop heeft niet drie, maar vier grote boten. Deze zijn geen 900 IPK, doch 1500 IPK en met een trekkracht van 15 ton per boot. De zes kleinste Goed- koop-slepers zijn elk 900 IPK, waarvan er vier met 9 ton en twee met 10 ton trek kracht. Dat deze maatschappij goedkoper kan werken ligt aan het volgende. Rederij Goedkoop werkt met 900 IPK-boten, conti nu bezet door 12 man per boot (40-urige werkweek) en de 1500 IPK-boten met een continu bezetting van 16 man. De nieuwe maatschappij daarentegen met haar 450 IPK-boten heeft tot nu toe een tweemans bezetting. Beide mannen zijn doorlopend beschikbaar, wat bovendien veel over werk geeft. Mijns inziens kan hier niet over een redelijke concurrentie worden gesproken. De heer Elswijk zegt dat als zij een schip in de sluis overnemen zij 25 percent minder kunnen rekenen dan Goedkoop, waarbij hij wel vergeet dat er twee sleepboten van hem nodig zijn om aan dezelfde kracht te komen als een Goedkoop-sleepbocvan 900 IPK. Dan kan er echt niet meer worden gesproken van 25 percent goedkoper. De voorzitter van de afdeling IJmond van de vereniging De Nederlandse Loods juicht in voor- noemd artikel de komst van de nieuwe maatschappij toe, maar dan moet hij wel aan de ongezonde concurrentie denken die dan ontstaat. De rederij Goedkoop heeft 140 man in dienst en voor een gedeelte van deze mensen zou de werkgelegenheid wel- eens op de tocht kunnen komen te staan. L. DE BOER, IJmuiden. Deze maand werd in ons land een aangepaste Skoda-lijn geïntroduceerd. De aanpassingen bestaan uit een enige technische wijzigingen en vier Skoda- modellen met meer luxe. Voortaan zul len op de Nederlandse markt negen uitvoeringen van de Skoda verkrijg baar zijn. Daarnaast is voor enige ge wijzigde types een nieuwe naam inge voerd: de Estelle en de Super Estelle. De wijzigingen komen neer op een ruimer en eleganter koetswerk naar Italiaans ontwerp en technische verbe teringen (zoals kortere spiraalveren, dubbelwerkende schokbrekers en an dere velgen) die wegligging en stuurka- rakter ten goede komen. Het is de bedoeling dat de Skoda- fabrieken in Tsjechoslowakije deze zo mer het type Estelle als afzonderlijke lijn voor de West-Europese markt gaan produceren. De Estelle en de super- Estelle komen ongeveer op elf a twaalf mille. Op de foto de nieuwe Skoda super Estelle. De beste resultaten E met de beste W3 'ffi j colorfilm M ter wereld J ■O E

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13