L film The Big Sleep slap in nieuwe registratie Terreur op en rond een kermisattractie Terence Hill haarlem tweemaal solo i jECOMPLICEERD SCENARIO WERKT VERWARREND amsterdcim 1 BH j b i L’Hotel de la Plage niemendalletje b.v. ERIKAANSE CINEMA ACCEPTEERT ZINLOOS GEWELD Louter geld Uitzichtsloos Nachtfilms iw IÉ Bh 17 FILM 19 7 8 RIJDAG 30 JUNI 1 Charles Boost i w S) 53 r Hé Men kan Dick Laan zonder veel poeite een veelzijdig man noe- ken. Hij was in de eerste plaats joor zijn familie-relaties met de skende drop- en chocoladefabri- jnten in de Zaanstreek, zaken- an. Daarnaast groeide uit lief- sbberij zijn liefde voor de film at onder meer leidde tot de korte ocumentaires „Voetbal” en Boy” die in de Ligakringen van nstreeks 1930 de nodige waarde- ing vonden. Maar toen hij on- mks dat beginnerssucces zijn sperkingen op het gebied van de ta moest erkennen, stortte hij ich, hoewel hij door bleef filmen >t 1948, op het schrijven van inderboeken. r ar i Kleine held Pinkeltje in w 'i ROBERT MITCHUM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiifiHiiiiin LIST llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ag n IJ- t 1 In een algemeen beschouwend artikel over het Amerikaanse filmgenre dat zich met terreuracties bezighoudt constateer de Jurrién Rood vorig jaar in „Skoop” dat het in die films steeds meer gaat om het bedenken van nieuwe vormen van terreur daden (kapingen, gijzelingen, bommeldin- jen) en om het pakkend uitbeelden van daarbij passende paniek-uitbarstingen, maar dat de daders van al dat onheil deeds verder in de anonimiteit verdwij nen. Naar dat filmverhaal schreef Geelens vrouw, de schrijfster Imme Dros, het der tigste Pinkeldeel dat tegelijk met het uitko men van de film in de boekhandel te krijgen is. Dit alles uiteraard met goedvin den van de weduwe van Dick Laan die na de dood van haar man in 1974 diens literai re nalatenschap beheert. rechts verspreid werd door scholen naar hem te noemen, een kindercircus zijn naam te geven en een tulp aan hem op te dragen. telefoontjes van de dader gokt op de vol gende plaats waar de psychopaat zal toe slaan en waar dan de beslissende ontmoe- .ting en definitieve afrekening zou kunnen plaatsvinden. Met de dood van de terrorist die op zijn vlucht bij die ontmoeting door een wagentje van de zojuist ingewijde su- perrollercoaster gegrepen wordt is de zaak afgedaan en de film beëindigd. Het enige verschil met vroegere rampen films is dat de bom niet in een vliegtuig, boot of sportstadion is geïnstalleerd maar ditmaal in een kermisattractie. Een ander verschil is dat de naamloze dader (ge speeld door Timothy Bottoms, bekend uit „The last Picture Show”) niet op politieke En zelfs tot het benutten van diverse kermisterreinen als boeiende plaatsen van handeling komt hij niet toe, zodat de film het voornamelijk moet hebben van zijn „Sensurround’’-effecten in geluid en mu ziek en van zijn originele vondst een „rol lercoaster” uit te kiezen voor bom-alarm In „March or Die” speelt hij een re calcitrante soldaat van het Franse vreemdelingenlegioen kort na de Eer ste Wereldoorlog die het vooral hard te verduren krijgt van zijn door Gene Hackman gespeelde onmenselijke com mandant van het woestijnfort, maar compensatie vindt in zijn liefde voor Catherine Deneuve. Want de film van de Engelse regisseur Dick Richards die zich vooral richt tegen de onmenselijke manier waarop de Fransen hun koloni- In „Mr. Billion” van Jonathan Ka plan speelt Terence Hill de rol van een arme Italiaanse automonteur die in Amerika een biljoen erft en het geld daar ter plaatse moet komen ophalen wat natuurlijk inhoudt dat Terences leven van verschillende kanten be dreigd wordt en er heel wat gevochten en in auto’s geraced en uit helikopters gesprongen moet worden om zowel het geld als de verloofde van Terence die bij de avonturen betrokken is, veilig in bezit te krijgen. i- en n dl- orte- rus- nden In Cinétol een Canadese film die twee jaar geleden al geprogrammeerd was voor de Utrechtse Cinemanefestatie, „L’Eau chaude, l’Eau frette” van de FransCanadees. André Forcier. Hij schildert, zoals wel in meer Canadese films gebeurt een neerdrukkend milieu dat in dit geval geconcentreerd is op de a.s. verjaardag van de man die zo’n beetje de baas van de buurt is en eigen lijk door iedereen gehaat wordt. Zodat het bijna voor de hand ligt als tegen het einde twee opgeschoten kin deren, Francine en haar Indiaanse vriendje Ti-Guy om uiteenlopende re denen een moordaanslag op baas Polo voorbereiden. Er valt een verkeerde dode, maar het maakt allemaal niet zoveel uit omdat in deze kleine samen leving toch nooit iets zal veranderen. Een uitzichtsloze film vol zwarte humor die niettemin sterk een authentiek stuk leven suggereert. „Pinkeltje” is in Amsterdam in Corso te zien en „Rollercoaster” waarover el ders meer is te zien en te horen in Cinema Internationaal, de enige Am sterdamse bioscoop trouwens die met het Sensurround-systeem is uitgerust. In het Leidsepleintheater tenslotte „The one and only”, een film van Carl Reiner over een onuitstaanbare jonge man die omdat hij in zijn jeugd voor familie en kennissen Al Jolson imiteer de, de illusie heeft behouden dat hij een groot acteurstalent heeft en als man onweerstaanbaar is. Niemand uit zijn omgeving heeft hem ooit van het tegen deel kunnen overtuigen, zodat met zijn pijnlijk hinderlijk en opdringerig op treden een hele film gevuld wordt. Van de nachtfilms noemen we in het bijzonder de geprolongeerde „Grande Bouffe” in Roxy, „De terugkeer van Dracula” met Christopher Lee in Frans Hals en de muziekfilm „The Song re mains the Same”, een matig opwinden de reportage van een optreden van de Rockgroep van Led Zeppelin in New Yorks Madison Square Garden die in Studio, behalve in de nachtvoorstellin- gen ook op de maandagavond te zien is. Wat de jeugd betreft, ze heeft met „Pinkeltje” een permanente uitgaans gelegenheid in Luxor, maar verder zijn er de bekende matinees: in Palace met „Lang leve Sneeuwwitje” die overigens niets met Walt Disney’s schepping te maken heeft, in Studio met „Pedro’s wonderbaarlijke Wereldreis”. 3, 450 door, Ingen i pla its. Jpen- Kera- Is. Wie daar tegenover slechts een twee derangs sensatieregisseur als Michael Winner en een afgedankte acteur als Robert Mitchum kan plaatsen, bene vens dezelfde Michael Winner als be werker van de bijzonder gecompliceer de roman, heeft bij voorbaat al verlo ren. Zoals iedereen kan constateren die naar „The Big Sleep” anno ’78 in Al hambra I gaat kijken. Want het zijn niet alleen de oudere generaties die zich daarbij Hawk’s meesterwerkje mis schien zullen herinneren. aal bezit in die tijd verdedigden, is opmerkelijk door zijn internationale „cast” waarin naast de genoemde spe lers ook nog Max von Sydow en enige Franse medewerkers zijn opgenomen. Wat nu het opname-systeem betreft dat het inbrengen van kleine mensjes, de Pin keltjes, in een reële wereld en hun samen spel met de grote mensen mogelijk maakt, dat is een nogal ingewikkeld procédé, de z.g. „chroma key”-techniek. Daarbij wordt gewerkt met blauwe achtergronden, die als kleur wegvallen en als het ware ruimte openlaten voor gelijktijdig gemaakte op namen van een of twee andere camera’s. De Pinkeltjes-opnamen tegen blauwe ach tergrond konden op die manier aangevuld worden met andere opnamen, waarin gro te mensen handelend optreden. Dit alles natuurlijk opgenomen met video-camera’s en in de juiste verhoudingen van grootte. De „chroma key”-techniek is hier al eer der op tv toegepaste, vooral in show- scènes, maar meestal sloten de diverse opnamen, niet precies aan elkaar, waar door rond de ingelast figuren nog wel eens lichte, donkere of vibrerende lijnen te zien waren, die op het filmdoek honderdvoudig vergroot zouden worden. Die kleine hin derlijke foutjes zijn nu hersteld door de hele Pinkel-film op video-band op te stu ren naar „Image Transform” in Holly wood, de enige firma die video-materiaal De oorspronkelijke film is de laatste jaren zo vaak opgehaald in Filmmu seum of bij The Movies, en zelfs City heeft hem een jaar geleden in het pro gramma gehad, dat ook de jeugdige filmliefhebber een scherp beeld in zijn geheugen zal hebben hoe „The Big Sleep” er uit heeft gezien en het con trast ontdekken tussen de compacte thriller van toen en de slappe beelden reeksen van nu. Ook van „L’Hótel de la Plage” dat Tuschinski 2 op het repertoire heeft genomen zal men niet gesterkt naar buiten komen. Dit niemandalletje van de Franse regisseur Michel Lang die „A nous les petites Anglaises” maakte, is een pendant van Langs eerste film in zoverre de handeling zich opnieuw in een zomers badplaatsje, ditmaal aan de Franse kant van het kanaal afspeelt. Het Hotel de la Plage is een familiehotel waar iedere zomer nagenoeg dezelfde mensen, telkens een jaar ouder samen komen, lekker eten, bruin proberen te worden, onderling ruzie maken of het amoureuze avontuur zoeken. In één woord: kleine kluchtsituaties forceren die handig verspreid de film op toeren Daarin vond hij, behalve succes in eigen md een int rnationale erkenning die een ieine veertig jaar stand hield. In 1939 erscheen het eerste deel van wat een serie en 29 vervolgen zou worden dat eenvou- iigweg „De Avonturen van Pinkeltje” eette en waarvoor de auteur toen een onorarium van 100 gulden uitbetaald reeg. Het succes in Nederland het niet lang op zich wachten en na de oorlog reidde dit zich uit naar diverse Europese inden waar de held van het verhaal die aaar één pink groot was in internationale ertalingen Pünkelchen, Fingerlin, Peti- >u, Pequenu, Knoettetrol en zelfs Tritil >p Ijsland) als naam toebedeeld kreeg. Dat bij een dergelijke populariteit de nedia belangstelling kreeg voor Dick .aan’s boeken, lag voor de hand. De 4VRO stelde in de periode 1948-1951 uit sen aantal deeltjes een hoorspelserie sa- nen, er verscheen een half dozijn gram mofoonplaten met tekst en verder diastro- ken, terwijl de naam Pinkeltje links en Als voorbeeld haalt de schrijver „Two Minute Warning” aan die begint met een scherpschutter die vanuit zijn hotelkamer een willekeurig langskomende fietser neerknalt en vervolgens een strategische positie inneemt op de toren van een gigan- tisch station waar even later 90.000 men sen zich argeloos aanbieden als slachtoffer van de maniakale schutter. Maar iedere verklaring of motivering blijft achterwe ge, de scherpschutter blijft ons volkomen onbekend, het enige waw wij van hem te zien krijgen zijn z’n benen en z’n oog en natuurlijk close-ups van zijn geweer met het ultra-telescoopvizier. „Eigenlijk”, schrijft Rood, is de situatie precies gelijk aan de volmaakt ongerijmde Schiet-episode in Bunuel’s „Fantóme de la Liberté”, maar het grote verschil is dat de Amerikanen het niet als een absurde situa tie presenteren, maar als een reëel maat schappelijk probleem. Dit soort geweld is kennelijk zo’n vast onderdeel geworden van de Amerikaanse samenleving dat je in een film een willekeurige man een wille keurige terreurdaad kunt laten verrichten zonder dat iemand twijfelt aan de geloof waardigheid ervan”. De terrorist, aldus Roods conclusie is als een axioma door de cinema geaccepteerd. Men kan grote delen van dit betoog toepassen op een nieuwe rampenfilm die „Rollercoaster” heet en profiteerd van een dubbele sensatie: het gevaar en de opwin ding van een ritje in de achtbaan zoals we ffi Nederland de verkleinde editie van de Amerikaanse „rollercoaster” noemen; en de dreiging van bomexplosies tijdens zo’n rit omdat een maniakale jongeman dit maal zijn agressiviteit en levensgevaarlij ke vernielzucht gericht heeft tegen het speelgoed op kermissen en pretparken. We krijgen in „Rollercoaster” de terro rist wèl te zien, de film opent zelfs met een opname van de in de film naamloos gehou den misdadiger die op veilige afstand de achtbaan af zoekt door een verrekijker naar een plaats waar hij straks zijn doden de kleefbom zal aanbrengen, waarna hij uitvoerig zijn zender afstelt die op verre afstand met een druk op de knop de bom tot explosie kan brengen. Wat dan diezelf- Dat TV en film hem voorlopig met rust lieten lag in de onoverkomelijke moeilijk heden die een samenbrengen van een pinkgroot levend figuurtje met echte men sen opleverden. Het wachten was op de man die dit technische probleem kon op lossen en die man bleek Harrie Geelen te zijn die bovendien als schrijver van kin derseries (tekst en liedjes) als „Oebele”, „Kunt u mij de weg naar Hameien vertel len, mijnheer?” en ,,Q en Q” in staat was een filmverhaal te schrijven, grotendeels geïnspireerd op bestaande boeken van Dick Laan. Het is uiterst riskant een film als „The Big Sleep” van Howard Hawks met een reputatie die op een heiligver klaring lijkt, opnieuw te willen gaan maken. De klassieke „Big Sleep” uit 1948 ontstond uit een samenwerking tussen romanschrijver j Chandler met een scenarioschrijver als William Faulkner, dialoogschrij- vers als Ben Hecht en MacArthur, ac teurs als Humprhy Bogart en Lauren Bacall en een meester-verteller in het harde genre als Howard Hawks. I fW I Raymund moeten houden. Het is allemaal van een gemakkelijke vrolijkheid, waarbij geen moeite gedaan wordt achter die facade van opgewektheid wat echte mensen en wat echte gevoelens te ontdekken. Bob de Lange speelt schrijver Dick Laan. Hij krijgt hier op zijn wastafel bezoek van Pinkeltje (Aart Staartjes) en Pinkelotje (Wieteke van Dort). overwegingen maar louter om geld af te dwingen zijn moorddadige acties uitvoert. Maar aan een verdere profilering van de medespelers in het bloedig drama heeft regisseur James Goldstone geen behoefte. Hij zorgt voor enkele ontspannende grap jes zoals de pogingen van George Segal om van het roken af te komen, of zijn voortdu rende ruzies met zijn baas (Henry Fonda) en met de met het onderzoek belaste poli- tie-inspecteur (Richard Widmark). De film van de week zal deze keer wel „Pinkeltje" worden, een lief sprookje dat echter niet alleen voor jeugdig bezoek bedoeld is maar na drukkelijk als familiefilm geadver teerd wordt. Op deze kostbare (budget meer dan een miljoen) en vooral door zijn toepassing van speciale technie ken opmerkelijke film waarvan Luxor met nog 28 andere theaters in Neder land de wereldpremière brengt, wordt elders op deze pagina wat uitvoeriger ingegaan. Naast bekende prolongaties als „Saturday Night Fever” in Palace, „La Dentallière” in Studio en „Driver” in Lido bevat de Haarlemse filmagenda deze week nog twee interessante pre mières: „March or Die” in Roxy en „Mr. Billion” in Frans Hals, twee sterk ui teenlopende films die gemeen hebben dat in beide Terence Hill, de bekende luie cowboy in vrolijke westerns niet langer met zijn onafscheidelijke wa penbroeder Budd Spencer optreedt maar zich als een boeiend solo-acteur presenteert. ■ir De terrorist (Timothy Bottoms) in Rollercoaster. de avond gebeurt als de kermis in volle gang is en een trein van feestgangers de lucht ingaat om in brokstukken neer te komen op andere vermakelijkheden en in paniek rakende bezoekers. Eerst wordt gedacht aan een technische fout maar een onderz ek wijst al gauw een misdadige aanslag uit. De conclusie wordt bevestigd, als kort daarop in Pittsburgh in het Wonderworld Amusement Park een catastrophale brand grote vernielingen aanricht en talrijke slachtoffers maakt. De man die zich alleen of in samenwer king met politie en managers van amuse mentsparken met de zaak gaat bezighou den is Harry Calder (Georger Segal), in specteur van de technische veiligheids dienst die na veel denkwerk en irriterende spannend familieverhaal feilloos kan overschrijven op normale filmband. Enfin wie meer wil weten over deze ingewikkelde procedure die de film o.a. zo duur heeft gemaakt, leze er het laatste nummer van „Skoop” op na, waar in Bram Reijnhoudt uitvoerig ingaat op de techniek van de film. Voor deze eerste Pinkelfilm heeft Harrie Geelen een nogal gecompliceerd verhaal geschreven, waarschijnlijk met in zijn ach terhoofd de gedachte dat niet alleen kinde ren, maar de hele familie zich moest amu seren. Hij voert Dick Laan op in de gestal te van acteur Bob de Lange op het ogen blik dat de schrijver geen inspiratie kan vinden voor zijn volgend boek en nerveus wacht op de komst van Pinkeltje (Aart Staartjes) die met zijn Pinkelotje (Wieteke van Dort) in de heen-en-weer ballon langs zou komen om een nieuw verhaal uit eigen ervaring te vertellen. Inmiddels wordt ergens in Afrika van achter de Grote Wilde Waterval, waar het rijk van koning Pinkelpracht zich bevindt, de prinses samen met haar hofdame ge roofd door een paar hebzuchtige schur ken, die rijkdommen verwachten achter de waterval. En bovendien heeft professor Ludwig von Cleve (Ferd Hugas) de hand weten te leggen, zuiver uit wetenschappe lijke interesse, op Pinkelbaron Krikhaer (Lex Goudsmit) die hij met moeite gevan gen weet te houden in een muizenval. Die drie intriges verlopen simultaan tot dat alle gevangen genomen Pinkel- onderdanen uiteinkelijk bijeen gebracht worden bij de professor en Dick Laan samen met de inmiddels gearriveerde Pin keltje en Pinkelotje succesvolle pogingen ondernemen alle gekidnapte bewoners van Pinkeltjesland te bevrijden. Het einde brengt een weemoedig afscheid van de geredde Pinkeltjes die terugkeren naar hun land in de ballon en meneer Dick Laan eenzaam achterlaten, maar met stof voor wel drie delen van zijn boekenserie. Het exposé van de afwisselende gebeur tenissen lijkt me in het begin wat verwar rend voor onervaren filmkijkers (als die er nog zijn). De actie is hier en daar wat opgeschroefd, vrolijk en aanstellerig dra matisch, en de spreekstemmen munten niet uit door duidelijkheid, maar dat is het normale bezwaar bij iedere Nederlandse film. Overigens valt er veel te zien en aan spanning te beleven in deze door Pim Heytman goed gefilmde kleurenfilm die met Joop Stokkermans’ melodieuze mu ziek feestelijk versierd wordt. ■y -■ BW 1 3^- .■>i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17