mbuigingsnota: werkloosheid terug naar 150.000; inflatie beperken tot 2 a 3 pct. Jan Raas toch in gele trui Directeur O.B.D. neemt ontslag Zuidmolukkers krijgen 15 jaar SCHOOL Voetgangster na aanrijding overleden Produktschap bezorgd over Europees plan ERASMUS BOEKEN vanderpol Regering levert,in goed geweten verrijkt uranium aan Brazilië het wood is aan.. van Versterking Renovatie r En verder 1 het weer waarom niet langer wachten maar komen Collegevormtng Neuwied Raadhuis airconditioning..? Prijzen! HOONKUNST special 3,04,3 Lhnuider Courant „DE DAMIAATJES” Den Uyls illusie z agenda pagina 7^| CDA UITEINDELUK OP ÉÉN LIJN MET KABINET HARINGVISSERIJ H hensen haarlem bedrijfskleding O Enkele opklaringen Strandverwachting ambachtelijk ,;r gemaakte massief 11| eikee manhalan Antiek restauratie (ADVERTENTIE) Jan-Willem Overeem: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina's ...2 j Voorkom teleurstelling ■n 023- w k. VRIJDAG 30 JUNI 1978 »miiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuu KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 2,3,4,21 ..5,6,7,9 KW Boekhandel Nu bestellen bij: 68ste jaargang no. 202 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet wil tot 1981 in totaal 10 miljard eiuinigen. Dit is volgens het kabinet nodig om de werkloosheid te onnen terugdringen tot 150.000, de inflatie te beperken tot 2 a 3 ercent per jaar en de rendementen en investeringen van het bedrijfs- iven op te voeren. Dit is de kern van de ombuigingsnota die het ibinet onder de naam „Bestek ’81” vanmorgen heeft gepubliceerd. BEZORGKLACHTEN ■Mncfag Mn «M18JO-1900 uur MteKfaQB ran 11.30-12.30 ras lUMAfand (riutuiM 02550-10519 «oor 6en<póort 023 - Tl 90 53 V Weerrapporten..... Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst15 Radio en televisle/Strlps.... 21 Economie25 Beurs ■•■■■■■■■•■■■■■■■■■■•■a26 Sport27,29,31 Puzzel23 Medische diensten7 Schrijvende lezers13 Wegen wiel13 Filmpagina17 ■I(III(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihj IJmuider Courant Bezuiniging tot 1981: 10 miljard (Zie verder pagina 4) (Zie verder pagina 4) opslagregiem. Na drie dagen intensief onderhandelen gingen Van iiiiiiiiiiiim F (ADVERTENTIES) ■Ml“* van praag MARKTPLEIN I UMUIDEN VOOR HET LEKKERSTE BROOD EN FIJN BANKET Zie pagina 3 Vrijwel unaniem is de Tweede Kamer akkoord gegaan met het wetsontwerp tot afschaffing van de kinderaftrek op 1 oktober van dit jaar. Zie pagina economie Ook voor niet-overheidsinkomens die rèl worden gefinancierd uit de collectieve liddelen en bovendien de trend volgen 'ordt een zelfde bijsturing voorgesteld, e regering wil de inkomens van zelfstan- ige ondernemers gelijk laten lopen met e looninkomens. De verhoging van de inkomens van de In de formatie-Den Uyl werd een heffing van 20 percent voorgesteld, in vier jaar tijd oplopend tot 24 percent. Wel heeft het kabinet nu een maximum ingebouwd van 3 percent van dé fiscale winst. De VAD- heffing wordt niet aftrekbaar van de ven nootschapsbelasting. De opbrengst gaat naar verbetering van de pensioenen. In het beheersfonds komen géén werkgevers te zitten. Van Agt verklaarde over tal van gegevens te beschikken die duidelijk maken dat tijdig een dergelijk regiem tot stand zal zijn gebracht. Zoals mocht worden verwacht heeft de CDA-Tweede Kamer fractie zich er uiteindelijk bij neergelegd dat de regering defini tief instemt met de uraniumleverantie van Urenco aan Brazilië. Kort voor zes uur vanmorgen kwam met de opstelling van de gehele CDA-fractie een einde aan de onzekerheid die was ont staan nadat begin dit jaar CDA’er Van Houwelingen in een (aangenomen) motie de uraniumleverantie afhankelijk had ge steld van de voorafgaande totstandkoming van een plutonium- (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Directeur J. Postema van de Onderwijsbegeleidingsdienst Midden- Kennemerland legt zijn functie met in gang van 1 oktober neer. Hij heeft een benoeming aanvaard als docent onder wijskunde aan de Nieuwe Leraren Oplei ding te Groningen. Van de heer Postema, die vanaf de op richting van de regionale dienst de direc- teurspost heeft bekleed, zal in de loop van september officieel afscheid worden geno men. Het bestuur van de dienst hoopt zo snel mogelijk in de vacature te voorzien. De Rechtbank achtte wederrechtelijke vrijheidsberoving bewezen die meermalen gepleegd was en de dood van gedeputeer de Trip tot gevolg had. Hetzelfde gold voor de moord op drs. K. de Groot, waaraan iedere verdachte medeplichtig is geweest en verboden vuurwapenbezit. DEN HAAG. Het bestuur van het Produktschap voor vis en visprodukten is geschrokken van een plan van de Europe se Comissie dat betrekking heeft op de haringvisserij ten westen van Ierland. De belangen van dit plan, dat donderdagmid dag in een vergadering van het Produkt schap werd bekendgemaakt, zal de belan gen van de Nederlandse haringvisserij sterk duperen. De eerste reacties van be trokkenen spreken al van een doodsteek voor de toch al zo aan beperkende maatre gelen onderworpen bedrijfstak. Behalve het haringvisplan heeft ook het feit dat veel vis buiten de officiële veilin gen wordt verhandeld de gemoederen van het bestuur van het produktschap in be roering gebracht. De aanvoer over de maand mei daalde in Den Helder met circa 40 percent ten opzichte van de aanvoer over dezelfde maand verleden jaar. In Goedereede liep over datzelfde tijdsbestek de aanvoer met niet minder dan 70 percent terug. Eigenlijk gek dat nog geen enke le ondernemer het alfabet heeft opgekocht. Hermi Wilde-Welage komt vanaf maandag als tweede vrouw de gelede ren van het Velsense politiekorps ver sterken. Als inspectrice bij de surveillan cedienst. De installatie wordt bij hoge uitzondering door de Velsense burge meester P. J. Molendijk verricht. Extra aandacht dus voor een uitzonderlijk, maar voor Velsen niet langer uniek feit. De renovatie van vijf proefwoningen aan de Bloemstraat in Oud-IJmuiden en de subsidiemogelijkheid daarvoor wordt meer en meer een centenkwestie. Het wijkcomité komt met een eigen renova- tiebegroting een stuk lager uit dan de gemeente. Een en dezelfde aannemer maakte twee kostenbecijferingen, die onderling sterk afwijken. Een merkwaar dig verhaal In een brief aan oppositieleider Den Uyl heeft premier Van Agt uiteengezet dat hij diens plannen met betrekking tot de inkomensmatiging bepaald niet deelt. (Van onze speciale verslaggevers) SINT WILLEBRORD. De gele trui in de Ronde van Frankrijk is vanmiddag toch terechtgekomen om de schouders van de man die er na de proloog, gisteren in Leiden, het meeste recht op had: Jan Raas, de man die de tijdrit in Leiden won, bracht vanmiddag in het Brabantse Sint Wille- brord het eerste deel van de eerste etappe op zijn naam. Raas ging er in de straten van Sint Willebrord op een paar honderd meter van de streep vandoor en kon niet meer wor den achterhaald. De Belg Freddy Maer tens werd tweede, de Fransman Jacques Esclassan werd derde. De storm van kritiek die in Leiden was losgebarsten door het niet uitreiken van de gele trui aan Jan Raas, had de Tour- autoriteiten toch niet onberoerd gelaten. In overleg met de ploegleider van Bernard Thévenet werd besloten om de winnaar van het vorig jaar niet in de gele trui te laten vertrekken. Lévitan besloot simpel- weg de Tour zonder leider te laten begin nen. Ook de winnaar van de groene trui van vorig jaar, Esclassan, vertrok in het shirt van zijn sponsor. De uitslag van het eerste gedeelte van de eerste etappe is: 1. Jan Raas (Ned)-ral) de 135 km in 3 uur, 24 minuten en 21 seconden, 2. Freddy Maertens (Bel-fla) op 1 seconde, 3. Jacues Esclassan (Fra- peu) z.t. 4. Walter Planc- kaert (Bel-cea) z.t. 5. Gerben Karstens (Ned-ral) z.t. 6.Jean-Francois Pescheux (Fra-job) z.t. 7. Jean-Louis Gauthier (Fra- lej) z.t 8. Sean Kelly (ler-fla) z.t. 9. Pierre Bazzo (Fra-lej) z.t. 10. Yvon Bertin (Fra- git) z.t. ASSEN (ANP). De rechtbank in As sen heeft de drie Zuidmolukkers uit As sen, die op 13 en 14 maart het provincie huis in Assen bezet hielden, ieder veroor deeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van het voorarrest. De vorming van het wethouderscolle- ge in Heemskerk begint in een beslis send stadium te komen. De politieke partijen hebben hun wensen met be trekking tot de zetelverdeling nu duide lijk uitgesproken. Maandag wordt er door de partijen verder vergaderd. Zie pagina 2 De twee grote bevrijdingsbewegingen in het Ethiopische Eritrea hebben de handen ineengeslagen en willen, onder bepaalde voorwaarden, de vrede teke nen met het regime. Enkele opklaringen, maar ook plaatse lijk een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Minimumtem peraturen omstreeks 11 graden, maxi mumtemperaturen ongeveer 17 graden. Vanmorgen is een bus vol Beverwij- kers naar partnerstad Neuwied vertrok ken. Verslaggever Jan Piet Stokman reist mee. In een voorbeschouwing gaat hij in op nut en noodzaak van dergelijke uitwisselingen. Burgemeester Kok van Heemskerk gewaagde gisteravond van een „histo risch moment", toen hij het bouw- en financieringsvoorstel voor het nieuwe gemeentehuis met een hamerslag aan vaard kon verklaren. De tweemansfrac- tie van de PPR, die eerst duidelijkheid over de bouw van een nieuwe „Licht boei" wil hebben, onthield z'n goedkeu ring aan de raadhuis-nieuwbouw. Zie de plaatselijke pagina’s bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 Een rug van hoge druk geeft juli morgen een iets zonniger entree. Een matige westelijke wind. Nog te koel: 16 17 graden. Zeewater 15 graden. Voor uitzichten: geleidelijk meer opklaringen maar nog wel wisselvallig en iets te koe) door de stroming van de oceaan. 3 De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: KLEDING VOOR VADER EN ZOON niet-actieven zal eveneens met één percent per jaar worden beperkt. Ook andere uitgavenbeperkende maat regelen zullen aan de orde komen, zoals wijzigingen in de pensioenvoorzieningen. Los hiervan zullen voorstellen worden ge daan om te komen tot een logisch opge bouwde salarisstructuur voor de over heidsfunctionarissen met een bezoldiging boven het niveau van schaal 154. Dit zijn de topambtenaren vanaf een inkomen van 10.000 per maand. Dit betreft onder an deren directeuren-generaal, burgemees ters van grote gemeenten en commissaris sen der koningin. Het kabinet verwacht dat deze bezuinigingen twee miljard zullen opleveren. Om de inkomensmatiging aanvaard baar te maken, stelt het kabinet voor de medezeggenschap voor de werknemers uit te breiden en een samenhangend inko mensbeleid op touw te zetten. Voornaam ste punt hierbij is dat het kabinet tegelijk met de bezuinigingsnota de hoofdlijnen van een collectieve VAD-regeling bekend beeft gemaakt. Het percentage van de VAD-afdracht over de overwinst wordt 12 percent, waardoor bet totale VAD- percentage, samen met het individuele deel, op 24 komt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Premier Van Agt heeft de afgelopen nacht in de Tweede Kamer verklaard dat „met opgeheven hoofd en in goed geweten” verrijkt uranium aan Brazilië kan en mag wor den geleverd. De bewindsman zei in het marathondebat rond Urenco de vaste overtuiging te hebben dat er bijtijds overeen stemming wordt bereikt over een deugdelijk plutonium- opslagregiem. De auto waardoor de bejaarde dame werd aangereden werd bestuurd door een 44-jarige inwoonster van Velsen. Deze verklaarde tegenover de politie dat het slachtoffer midden op de rijbaan zou heb ben stilgestaan, althans geaarzeld zou hebben met oversteken. De politie verzoekt eventuele getuigen van het ongeval kontakt op te nemen met de politie van Velsen. Telefoon 02550- 19019. ir Na afloop van het lange Urenco-debat trekt oppositieleider Den Uyl fel van leer tegen CDA-kamerlid Van Houwelingen. De CDA’er had aanvan kelijk grote bezwaren tegen het regerings standpunt inzake de omstreden uranium leverantie aan Brazi lië. Om het voortbe staan van het kabi- net-Van Agt niet in gevaar te brengen ging Van Houwelin gen alsnog overstag. Dt -.[CHIl jBAKKtR artendor SANTPOORT. Donderdagmiddag om vier uur is op de Santpoortse Dreef de 81-jarige mevrouw M. C. Stikker-Visser op het zebrapad ter hoogte van het NS- Station Santpoort-noord door een auto aangereden. Het slachtoffer werd met ernstige verwondin - en overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis en is daar in de loop van de avond overleden. f Het door het Centraal Planbureau (CPB) lagerekende plan Den-Uyl ter genezing ran Nederlandszwakke economie is door premier Van Agt minzaam doch beslist laar de prullenbak verwezen. Onhaal baar, want niet realistisch luidt de mening ran het kabinet. Is dat zo? Kernpunt van let sociaal-democratische plan om het iantal werklozen in 1981 tot rond 150.000 terug te drukken is loonmatiging van de «heven. Den Uyl rekent er op dat zowel het initiële werkelijke) deel van de Bonsverhogingen als het incidentele (toes- tagen, promoties, periodieken) deel fors fan worden beperkt. Dat is niet nieuw. Boen Den Uyl nog premier was kwam deze bedachte ook ter tafel. Allerwegen kwam er toen vanuit diverse hoeken kritiek op Mie voornemens. De meeste deskundigen pp het loonfront wezen Den Uyl er op dat »’n loonmatiging, die met name midden- en hogere inkomens treft, slechts mogelijk ii bij een geleide loonpolitiek. Die kritiek kan nu opnieuw geleverd worden. Het plan-Den Uyl is op dat punt weer niet duidelijk. Uit niets blijkt dat Den Uyl de mkbewegingsvrijheid (onderhandelen over het loon van bij haar aangesloten tóen) wil beperken. Toch moet dat, wil een regering, van welke samenstelling ook, plagen in haar opzet om zowel het initiële hls het incidentele loondeel naar een prak tisch nulniveau terug te dringen. Men moet lach dus afvragen of het plan-Den Uyl dat in zijn uitwerking, namelijk beperking pan de werkloosheid tot 150.000, oogstre lend is met name op dat kernpunt niet iangescherpt had kunnen worden. Het mtwoord is simpel: nee. Zelfs in de oppo sitierol is hij niet in staat om het verlossen de woord te spreken dat de Nederlandse teonomie gebaat is bij een geleide loonpo litiek. Zodra hij dat doet komt een deel van de achterban, namelijk de vakbeweging, n het geweer. Hoewel daar de laatste tijd (duiden zijn op te vangen dat een vorm van leiding bij het vaststellen van de jaar lijkse loonsverhoging in discussie kan ko nen. Op zichzelf gezien is dat laatste al een (rote winst. Tot voor kort wezen de vakbe- eegingsleiders altijd meteen de weg naar de barricades als gedachten over geleide inkomenspolitiek ergens op tafel werden (degd. De ombuigingen ter grootte van 10 mil- rd worden voor 6,5 miljard gevonden in ^sociale sector, de gezondheidszorg en i ambtenarensalarissen. Hiervan moeten ambtenaren en het personeel in de tondheidszorg een kleine twee miljard »r hun rekening nemen. Op de sociale keringen wordt ruim één miljard bezui- gd. De overige 3,5 miljard bezuinigt het ibinet op de directe uitgaven per depar- ment. Om de ombuigingsnota mogelijk te ma in, dient volgens het kabinet een inko- bnsmatiging tot stand te komen. De gopkracht van de modale werknemer (dit lar 28.500) zal op hetzelfde peil blijven, irwijl het kabinet „voor zover mogelijk” 11 streven naar handhaving van de koop- ischt tussen 28.500 en 50.000. De in- omens boven 50.000 zullen een reëel Her moeten brengen. De ambtenaren zul- a, zoals verwacht, gedurende drie jaar ikens 1 percent moeten inleveren. Het ettelijk minimumloon ten slotte gaat joruit, waardoor de koopkracht voor de- groep toeneemt met 0,5 percent. Als sultaat van de bezuiniging bij de ambte- iren moeten de netto-salarissen gelijk lan lopen met die in de particuliere sec- Houwelingen en zijn medestanders de afgelopen nacht tenslotte door de knieën. De groep CDA-Kamerleden, vooral AR-leden, die aanvankelijk weigerde met het regeringsstandpunt akkoord te gaan bestond uit een tiental leden. Na enkele gesprekken tussen enkele ministers en de groep-Van Houwelingen lieten sommige „verontrusten” hun bezwaren vallen. De indiener van de veelbesproken motie zelf bleef in eerste instantie zijn kritiek "verdedigen maar ging vanmorgen vroeg alsnog overstag. Tegenover de concessie van het CDA hoefde premier Van Agt slechts te stellen dat Nederland volgens een (overigens omstre den) regel uit het volkenrecht te zijner tijd altijd nog onder het uraniumcontract uit kan, wanneer het gevaar dat Brazilië atoom wapens gaat maken van het plutonium al te groot wordt geacht. De premier zegde de Kamer toe dat de regering regelmatig inlichtingen zal verstrekken over de vorderingen die worden geboekt in het streven naar de opstelling van een opslagregiem voor Brazilië. Umuiden, Lange Nieuwste. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 1 H In ons atelier worden uw antieke meubelen 5 door 1e klas meubelmakers gerestaureerd. S Oude Groenmarkt 12, Haarlem. Tel. 023-322008. Nu gelegenheid tot inbreng van goederen in ons veilinghuis Spaarne 86-88, Haarlem. Tel. 321730. ïlllllllllllllllimillllllllllllUllUIIUiUUllHNHHIIIHIHttmil ■-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 1