en inspecteurs Tegen walvisvangst Plan Vredeling lijdt schipbreuk zoutverdrag uitgesteld Ratificatie 4 aan ontwikkelingshulp tussen de bedrijven door Vredeling wil overwerk te lijf gaan OESO-landen gaven Kleiner deel inkomen I k FNV heeft plan in de maak om sociale uitgaven te verminderen ’t Is een filter. 't Blijft een Camel r I 5^5 T GRONINGEN WIL AAGRUNOL DICHT F 24 RIJD AG 30 JUNI 1978 Van onze parlementsredactie) i Verminderd Meer Ongemerkt i In Frankrijk '5 Terug uit China 4 Toeslag Gemengde index Kwatta Benzine RSV Pensioenen Meningsverschil Olie (2) Computers Meer zin Op voorhand Olie Blok P-6 Gunstig DEN HAAG. De Tweede Ka- er is gisteren vrijwel unaniem koord gegaan met het wetsont- trp tot afschaffing van de kin- ■raftrek op 1 oktober van dit ar. Met een kleinere meerder- >id kon de Kamer zich voorts trenigen met het wijzigings- jorstel van VVD en CDA, dat gorziet in extra steun aan de liddengroepen en grote gezin- tn. Naast de linkse oppositie net uitzondering van de CPN) temden ook DS’70, GPV en oud- inister Boersma tegen dit nendement. UTRECHT (ANP). WAO-ers die mogelijk nog wel zouden kunnen werken worden daarvan weerhouden door de angst, dat zij met hun handicap sneller dan anderen de kans lopen op ont slag. Dat heeft voor hen financië le consequenties, omdat de WA- O-uitkering op 80 procent van het laatstverdiende loon ligt en de WWV-uitkering op maar 75 procent. De herintreding in het arbeidsproces door WAO-ers zou dan ook kunnen worden be vorderd door de f WWV- uitkeringen met vijf procent op te trekken. Dat kost per jaar wel 170 miljoen, maar dat zijn kos ten die worden terug verdiend. ECONOMIE s kinder bi j slagregeling A 7 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHI (ADVERTENTIE) en k 4 e os Uit dit rapport bleek dat in het najaar van 1977 drie politici en één minister in het bezit waren van een dergelijke koop- Het gaat om de zogeheten officiële ont wikkelingshulp, dat wil zeggen geld dat de iverheid in de rijke landen beschikbaar telt voor ontwikkelingsprojecten in de Berde Wereld. De zeventien landen gaven iaarvoor in totaal 14,76 miljard dollar uit tegen in 1976 13,67 miljard. Dat was 0,31 tegen 0,33 procent van hun gezamenlijke bruto nationaal produkt (de marktwaarde van alle goederen en diensten). Ooit heb ben de OESO-landen zich nog eens voorge- nomen tenminste één procent van hun b.n.p. aan ontwikkelingshulp uit te geven. Het voorstel tot afschaffing van de fisca- aftrek en de gelijktijdige verhoging van ■kinderbijslag werd ingediend door het ibinet-Den Uyl als onderdeel van de één- racentsoperatie. Het voorstel moest in itaal 300 miljoen gulden aan bezuinigin- tn opleveren. In de tweede fase, waar- tor de regering het wetsontwerp dit na wel niets over als rekening wordt gehou den met de inflatie. gulden. Dit wordt betaald door een wijzi ging in de indexering die voor de kinder bijslag geldt. In plaats van te stijgen met de lonen, wordt vanaf oktober gebruik gemaakt van een gemengde index van lonen en prijzen. Deze stijgt minder snel. lijk stemden alleen de éénmansfracties van Boerenpartij, DS’70 en GPV tegen het wetsvoorstel. iï Deze week werd er voor het hotel in Londen waar de International Whaling Commission vergaderde en welke o.a. de eis van een 10-jarig „staakt het vuren" verwierp, gedemonstreerd door een groep tegen het doden van walvissen om deze voor uitsterven te behoeden en door enkele Japanners voor de voortzetting van de walvis vangst, daar er anders 50.000 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. De praktijk wijst volgens De Vak bondskrant uit, dat iemand die langer dan een maand ziek is uit de belangstel- De FNV vindt ook, dat er aan de herin trede in het arbeidsproces van mensen die „uit de boot zijn gevallen” veel meer moet worden gedaan dan er nu gebeurt. Ze vindt dat er eerder met de begeleiding van zieken en gehandicapten moet wor den begonnen zodat vroegtijdig kan wor den bekeken, hoe ze eventueel weer aan de slag zouden kunnen komen. zoekingen ook veel mensen uit doordat het werkklimaat steeds jachtiger, onper soonlijker en ongezonder wordt. Het ligt volgens de FNV dan ook voor de hand, de werkomstandigheden en werkverhou dingen te verbeteren. voordat er kan worden gesproken over ingrijpender maatregelen voor een eerlij- ker verdeling van het beschikbare werk in de Europese Gemeenschap. De Nederlandse werknemers werken ge middeld één uur per week over. Maar in andere Europese landen, zoals Frankrijk en Groot-Brittannië, gaat het om aanzien lijk meer. Vooral daar zou terugdringen van het overwerk kunnen leiden tot stij ging van het aantal arbeidsplaatsen. In Bremen wordt op 6 en 7 juli de half jaarlijkse Europese topconferentie gehou den. De Vakbondskrant van de FNV meldt, dat een delegatie van de Europese Vakbeweging voor die tijd haar wensen zal overbrengen aan bondskanselier Hel mut Schmidt, de voorzitter van de confe rentie. FNV-voorzitter Wim Kok is een van de delegatieleden. Een uit 24 personen bestaande Neder landse landbouwdelegatie is gisteren na een achttiendaagse reis door China terug gekeerd op Schiphol. Volgens delegatielei der Lardinois behoort uitbreiding van de handel tussen Nederland en China tot de mogelijkheden. De reis naar China was georganiseerd door de Rabobank, waar van Lardinois voorzitter van de raad van bestuur is. Door het aannemen van het wetsont werp en het daarop ingediende CDA- VVD-amendement wordt op 1 oktober van dit jaar de kinderaftrek afgeschaft. Deze wordt gecompenseerd door een toeslag op de kinderbijslag, die belastingvrij is, van 37,44 voor het derde en eventueel volgens kinderen van zelfstandigen. Voor loon- trekkenden geldt vanaf het tweede kind opk dit bedrag. Voor het eerste kind van deze groep wordt de bijslag verhoogd met ƒ72,54. Op 1 april van het volgend jaar treedt als gevolg van het amendement een verdere wijziging in deze bedraden op. Dan krijgen zelfstandigen 48,36 per kwartaal voor elk van hun derde en volgende kinderen. Loontrekkenden gaan er 46,02 per kind op vooruit. Daarnaast krijgen grote gezin nen nog een extra toeslag van 80 gulden per jaar voor het vierde en eventueel vol gende kinderen vanaf april. De extra steun kost in totaal 150 miljoen Kwatta International NV verwacht dat de resultaten over 1978 ongeveer gelijk zullen zijn aan die van 1977, hoewel de ontwikkeling van de resultaten van het produktiebedrijf in Nederland aanleiding geeft tot enige zorg. Dit is gisteren op de jaarvergadering meegedeeld. In Zweden moet het loodgehalte van de benzine op last van de regering omlaag worden gebracht van 0,40 gram per liter tot 0,15 gram per liter. Tijdens een audiëntie bij president Soe- harto heeft RSV-topman ir. A. Stikker gesproken over de mogelijkheid van sa menwerking tussen Nederland en Indone sië ten aanzien van de ontwikkeling van de marinewerf in Soerabaja. Volgens de heer Stikker zullen de voorstellen over verbou wing door het RSV-concern kunnen wor den uitgevoerd. Het bedrijfspensioenfonds voor de de tailhandel in meubelen en woningtextiel streeft ernaar om door het verlenen van jaarlijkse toeslagen de pensioenaanspra ken van de 5800 in deze bedrijfstak werk zame deelnemers en 500 gepensioneerden zoveel mogelijk de loonontwikkeling te laten volgen. Mede door de hoge rente stand is het fonds er tot nu toe in geslaagd de pensioenaanspraken aan te passen aan de loonontwikkeling. De heer D. Broere heeft besloten zijn functie van directeur van Broere Vliegrei zen neer te leggen. Het besluit is een gevolg van meningsverschillen met de grootste aandeelhouder, D-Tours, een dochter van Dirk van den Broek (belang 75 percent). De heer Broere zal zijn werk in de reiswe reld voortzetten binnen de al bestaande onderneming Broere Travel BV. jaar zal indienen, wil de regering nog eens 820 miljoen besparen door afschaffing van de meervoudige kinderbijslag voor kinderen van 16 en 17 jaar. De Indonesische minister van Energie en Mijnbouw, Soebroto, heeft gisteren in Jakarta gezegd dat Indonesië blij zou zijn als de olieprijzen volgend jaar met vijf percent zouden stijgen. Soebroto gaf hier mee commentaar op een mededeling van de Saoedische minister van Olie, sjeik Ja- mani, dat de prijsstijging van olie volgend jaar op 5 percent zou uitkomen. Nixdorf Computer BV in Rotterdam, een onderdeel van een Duits concern, neemt het gehele personeel van Michael van den Akker in Den Haag over. De activiteiten van deze vennootschap zullen voor een belangrijk deel worden voortge zet. Van den Akker beëindigt op 1 juli alle activiteiten. Nixdorf neemt ook de techni sche service van Van den Akker over. saffaire. De Tweede Kamer debatteerde over het rapport van de Commissie Koopsompolissen. In verhouding tot hun bruto nationaal produkt hebben de Verenigde Staten en West-Duitsland hun uitgaven voor ontwik kelingshulp in het afgelopen jaar belang rijk verminderd, respectievelijk van 0,25 tot 0,22 en van 0,31 tot 0,27 procent. De Verenigde Staten verminderden hun bij drage ook in absolute zin, namelijk van 4334 tot 4123 miljoen dollar. West- Duitsland verhoogde zijn bijdrage enigs zins van 1384 tot 1386 miljoen dollar. Het totale bedrag dat de zeventien lan den in het afgelopen jaar aan de ontwikke ling van de Derde Wereld bijdroegen (dus met inbegrip van rechtstreekse investerin gen, leningen, exportkrediet en dergelijke van het particuliere bedrijfsleven) be droeg 43,7 miljard dollar (nominaal) tegen in 1976 40,7 miljard (eveneens nominaal). Omgerekend in een percentage van het gezamenlijke bruto nationaal produkt is dat voor het afgelopen jaar 0,93 tegen voor 1976 0,98. Volgens berekeningen van de OESO hebben de landen van de OPEC (Organisa tie van Olie Exporterende Landen) in het afgelopen jaar ongeveer 9 miljard dollar aan ontwikkelingshulp uitgegeven (waar van meer dan 60 procent op gemakkelijke voorwaarden) vergeleken met 8,1 miljard dollar in 1976. De bijdrage van de OPEC komt overeen met meer dan drie procent van het gezamenlijke bruto nationaal pro dukt van de dertien landen. Journalist Van Wijnen heeft verklaard zijn informatie van een christen democratische minister te hebeen gekre gen. Aantjes (CDA) betreurde de schade die de belastinginspecteurs door hun onzorg vuldigheid aan hun aanzien hebben be rokkend. Maar een verzachtende omstan digheid vond hij dat deze ambtenaren vaak onder grote stress moeten werken. PARIJS (ANP). De zeventien landen die lid zijn van de commissie voor ontwikke lingshulp (DAC) van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) hebben in het afgelopen jaar een kleiner deel van hun gezamenlijk bruto gationaal produkt aan ontwikkelingshulp besteed dan in voorgaande jaren, zo blijkt uit cijfers die de Parijse instelling van 24 industrielanden gisteren heeft gepubliceerd. LUXEMBURG (ANP). Er komt voor lopig geen Europees beleid om de jeugd werkloosheid te bestrijden. De plannen die Europees commissaris ir. Henk Vrede ling daarvoor ontwikkeld had, hebben het gisteren in Luxemburg in de Europese ministerraad niet gehaald. Frans dwars liggen tegen de plannen van Vredeling heeft een besluit onmogelijk gemaakt. In Luxemburg werd, toen duidelijk was dat alleen Frankrijk niet akkoord wilde gaan met het „plan-Vredeling” nog wel uren getracht zodanige compromisformu les op papier te zetten dat de Franse minis ter daar genoegen mee kon nemen. Maar de poging is mislukt. De Franse bezwaren tegen de Europese plannen luidden in het kort: Het primaire doel in Europa moet zijn de economie weer op gang te brengen en niet banen te creëren. ROTTERDAM. (ANP) Tot grote te leurstelling van de Nederlandse regering heeft Frankrijk de ratificatie van het in december ’76 door de Rijnoeverstaten in Bonn gesloten zoutakkoord opnieuw uit gesteld. Het Franse parlement zou de be krachtiging van het verdrag ter bestrjding van de zoutbelasting van de Rijn vandaag behandelen. Eind mei stond het wetsontwerp voor het eerst op de agenda. Onder druk van de plaatselijke bevolking van de Elzas, die van de opslag van het afvalzout uit de kalimijnen in Mulhouse in de ondergrond nadelige gevolgen voor het grondwater vreest, werd de behandeling tot vandaag uitgesteld. De commissie van handel en produktie zou de zaak intussen in onder zoek nemen. De Vakbondskrant noemt enkele cij fers om te illustreren dat het meer zin heeft, het aantal arbeidsongeschikten te rug te dringen dan de uitkeringen te verlagen. De aanvankelijk door het kabi- net-Den Uyl voorgenomen verlaging van de WAO-uitkeringen van 80 naar 75 pro cent zou, in geld uitgedrukt, evenveel hebben bespaard als een vermindering van het aantal WAO-ers met 15.000. En een dergelijke vermindering is volgens de FNV een gemakkelijk haalbare kaart „als er werkelijk werk van wordt ge maakt”. De 3,1 miljard die het beleid in het kader van de één-procent-operatie in 1981 zou besparen, levert 10.000 extra arbeidsplaatsen op. „Geringe resultaten voor een zo erg ingrijpend middel”, meent de FNV. Een motie van Dolman, waarin deze al op voorhand de tweede fase van de kinder- bijslagoperatie afwijst, kreeg alleen de steun van de linkse oppositie. Dit betekent dat de regering kan doorgaan met het voorbereiden van haar voorstel om vanaf 1 september van het volgend jaar de meer voudige kinderbijslag voor 16- en 17- jarigen met „één tel” omlaag te brengen: zij die nu drievoudige kinderbijslag zou den krijgen, ontvangen dan voor hun kind nog slechts de dubbele toeslag. De nadelige gevolgen voor de onderwijs kansen van de betrokken kinderen denkt de regering weg te nemen door een studie- financieringsplan. Hiervan maakte staats secretaris De Graaf (sociale zaken) vorige week de hoofdlijnen bekend. Gezinnen met een inkomen tot 34.000 gulden krijgen volgens de plannen een compensatie die maximaal 1455 per kind per jaar zal bedragen. Te verwachten valt, dat vanuit de Kamer aangedrongen zal worden om de inkomensgrens bij deze studietoelage ho ger te leggen. De wereld produceert op het ogenblik per dag ongeveer 6,5 miljoen vaten (van 159 liter) olie te veel. Dit overschot zal nog stijgen als er meer olie van lichte kwaliteit en met een laag zwavelgehalte uit de Noordzee en Alaska op de markt komt. Dit heeft André Benard, groepsdirecteur van de Koninklijke Shellgroep gisteren meege deeld. Volgens Benard zal de vraag naar olie in de komende jaren met drie percent per jaar stijgen. Het voortbestaan van Holland Sea Se arch, dat deelneemt in het zoeken naar gas en olie in de Noordzee, is voor een groot deel afhankelijk van de boring die op het ogenblik wordt uitgevoerd in blok P-6 (90 km ten westen van Egmond aan Zee). Dit bleek gisteren in Rotterdam op de jaarlijk se aandeelhoudersvergadering van de maatschappij. UTRECHT. (ANP) Op de volgende Europese drie partijenconferentie (in no vember) van regeringen, werkgevers en werknemers wil Europees commissaris ir. H. Vredeling afspraken maken over de hoeveelheid overwerk die maximaal mag worden verricht. Vredeling heeft dat deze week meege deeld bij een bezoek aan de FNV. Hij vindt, dat eerst het langer dan normaal werken moet worden teruggedrongen In het algemeen betekende het voorstel van de regering dat inkomens tot 40.000 gulden er niet op achteruit zouden gaan, terwijl de beide regeringsfracties dit punt nu voor het tweede kind op 45.000 gulden en voor het derde en volgende kinderen op 50.000 hebben gezet. De wijziging leidt er ook toe dat gezinnen met de laagste inko mens iets minder snel vooruit zullen gaan dan vroeger het geval was. Oud-minister Boersma, die het oor spronkelijke wetsontwerp in 1976 indien de, verklaarde zich als enige van de CDA- fractie tegen het amendement. Hij voerde hiervoor dezelfde argumenten aan die ook minister Albeda al noemde. Vooral de voorgestelde herverdeling van de inko mens wees hij af. Het wetsontwerp zelf kreeg wel zijn instemming, zij het met pijn. Ook Dolman (PvdA) vond het regerings voorstel verslechterd door het amende ment, maar omdat het nog steeds beter is dan de bestaande wetgeving, konden de socialisten toch vóór stemmen. Uiteinde- De Nederlandse bijdrage aan de econo- |mische ontwikkeling van de Derde Wereld steekt gunstig af bij het gemiddelde. Met een totaal bedrag van 899,6 miljoen dollar (1976 719,9 miljoen) kwam ons land op de zevende plaats. Maar als het bedrag wordt uitgedrukt in een percentage van het bruto nationaal produkt blijkt Nederland met 0,85 procent (1976 0,82 procent) de twee de plaats in te nemen na Zweden, dat 0,99 (0,82) procent van zijn b.n.p. voor hulpver lening over had. De leden van het Development Assistan ce Committee (DAC) zijn behalve Neder land en de overige landen van de Europese Gemeenschap (uitgezonderd Ierland) de Verenigde Staten, Canada, Japan, Noor wegen, Zweden, Finland, Oostenrijk, Zwitserland, Australië en Nieuw Zeeland. Hun gezamenlijke bruto nationaal pro dukt nam in 1977 met 13 procent toe (nomi naal). Samen besteedden ze 1,1 miljard dollar of acht procent meer aan ontwikke lingshulp. Van deze toeneming blijft vrij- Bovendien zou het de ondernemingen en de mensen zelf moeilijker moeten worden gemaakt, een beroep te gaan doen op de WAO. Dat zou kunnen door elke onderneming wettelijk te verplich ten, meer dan de nu geldende twee pro cent aan minder valide werknemers in dienst te hebben. Daarnaast zouden on dernemingen ertoe kunnen worden ver plicht, te zorgen voor (een aan een maxi mum gebonden aantal) aangepaste werk plaatsen voor werknemers die in het ei gen bedrijf gedeeltelijk arbeids ongeschikt zijn geworden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. CDA en VVD hebben de afgelopen nacht beschuldigingen geuit aan het adres van de journalist Van Wijnen van het Parool en van de Vereni ging van Belastinginspecteurs, naar aan leiding van de zogenaamde koopsompoli- sompolis. De commissie werd ingesteld naar aanleiding van berichten in Het Pa rool dat 38 Kamerleden voornamelijk van het CDA en acht ministers een koopsompolis zouden hebben aange schaft vlak voordat het instituut van de koopsompolis door een wetswijziging werd afgeschaft. GRONINGEN (ANP). B. en W. van de gemeente Groningen hebben het gewasbe- schermingsmiddelenbedrij f Aagrunol B.V. sluiting aangezegd op grond van over treding van de Hinderwet. Het gemeente bestuur overwoog het bedrijf direct te sluiten wegens levensgevaar, maar zag daarvan af bij gebrek aan juridische mo gelijkheden. Tegen het nu genomen besluit kan Aagrunol binnen twintig dagen bij de Kroon in beroep gaan. Aagrunol krijgt de sommering alsnog te voldoen aan de geldende brandveiligheids- verordening. Blijft het bedrijf in gebreke, dan zal de gemeente met politiedwang een eind aan de gevaarlijke situatie maken. Bij Aagrunol, dat dicht tegen een dichtbevolk te woonwijk aan ligt, werken ongeveer 250 mensen. weede Kamer akkoord met Kritiek op Parool lieuwe Dit is een van de uitgangspunten van een studie van de FNV naar mogelijkhe den om het aantal mensen dat een beroep doet op de sociale voorzieningen te be perken. Maatregelen die ervoor zorgen, dat er minder mensen een uitkering nó dig hebben, vindt de FNV een maat schappelijk meer verantwoorde manier om op de sociale uitgaven te (gesparen, dan verlaging van de uitkeringen. Het FNV-plan is nog niet afgerond, maar „De Vakbondskrant” van de FNV publiceert deze week al enkele hoofdlijnen uit de studie. Behalve ten gevolge van de werkgele genheidssituatie vallen er blijkens onder ling van de bedrijfsvereniging verdwijnt en dan vaak al ongemerkt overgaat naar de arbeidsongeschiktheidsfase. Vroeger ingrijpen zou waarschijnlijk gemakkelij ker zijn, als Ziektewet en WAO in één Arebeidsongeschiktheidswet worden geïntegreerd. De FNV vindt voorts, dat er krachtig moet worden gewerkt aan een meer op WAO-ers gerichte om- en herscholing, „waarbij verplichtingen voor henzelf niet achterwege kunnen blijven”. In 1976 waren er bij de 5700 cursisten in de centra voor vakopleiding maar 79 WAO- ers. Ook een drastische aanpak van ge zondheidsvoorlichting en -opvoering acht de FNV gewenst. .'S

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 25