JAN RAAS Ook problemen in Sint Willebrord EEN HALVE LEIDSE ORGANISATOREN ASTRONAUT tourpuntiq Meeste Tour de France-winnaars waren dertig-jarigen .V. w. li i! TOURDIRECTIE VERVOLGEN JOverwicht Nederlanders in tijdrit bleef onbeloond k tour in cijfers J Jan Raas: Wie betaalt me die galden? Pence© Gedevalueerd „Niet te geloven bv tour de France Belgische favorieten 2eRIT 200 km ixj BRUSSEL ST.-AMAND-ta^ux 27 26 SPORT RIJDAG 30 JUNI 19 7 8 an onze speciale verslaggever) >- (Van onze speciale verslaggever) Thinesj door Peter Heerkens 260 denheid van de winnaar accentu- 18« eerde in de Groenoordhal de 3551 sfeer. Want niet alleen hield Jan ledrljf egom loose 1.7.1978 Berchem I LEIDEN. Jan Raas was des «duivels. De schade die hij door ai >én enkele, omstreden, beslissing ran de Tour-directie en wedstrijd je commissarissen leed, schatte hij 3J op 10.000 gulden. „Ze doen alsof ’of het de gewoonste zaak van de wereld is,” brieste de winnaar van LEIDEN. Bij de poging om zijn Tour de France-succes te prolon geren heeft Bernard Thévenet heel wat tegen, zoals: een slecht voorsei zoen en het merkwaardige gegeven dat hij zijn beste prestaties altijd in de oneven jaren bereikte. Eén feit echter zit de slungelachtige Frans man mee: de meeste Tourwinnaars behoren volgens de statistieken tot de groep van 30-jarigen. Het zijn er welgeteld 10: Lambot (1919), Thys (1920), Bottecchia (1924), Magne (1934), Maes (1939), Bobet (1955), Bahamontes (1959), Nencini (1960), Anquetil (1964) en Van Impe (1976). de proloog. „Toch vergeten ze dat ik de gele trui tot aan de Pyre- neeën had kunnen houden. Wie ^betaalt dat verlies?” De ontevre- 44, Z sfeer. Want niet alleen hield Jan Raas aan zijn (onverwacht) succes geen gele trui over, maar ook an- wt. fond (jerszins Waren er zoveel gebeur- 0 tenissen die niet de goedkeuring - 2j konden wegdragen, dat de balans met een negatief saldo moest wor den afgesloten. ^Aat l00'ni|<T^Zinnlk Brouille-Saint- •Amand Leiden moest op de eerste dag van dé ■fr JAN RAAS die zich als winnaar van de proloog hevig „gepikt” voelt. Thevenet heeft veel tegen n bv ien (leeftijd :omst te worden i i I i nop ziet igen om F te gaan 11 sx-claim i-laten. sehnlsche fouten ■koersen. voor dit >men euva uus aan. 11,50 51,40 15,00e 1,35 62,50 35,30 87,50 25,20 53,00e 08,60 50,20 58,70 51,50 66,50 36,00 55,40 24,00 f" 03,50 36,70 12,80 '0,3P 35,70 cours van ruim vijf kilometer spiegelglad was. „In deze omstandigheden voluit gas geven kan fatale gevolgen hebben,” zeiden enkele chefs d’equipe. „Stel je voor. Mijn kopman smakt tegen het wegdek of hij rijdt tegen een oprit van een brug. Dan kan ik wel inpakken.” de gemaakte tijden niet laat meetellen voor het algemeen klassement. Dan hoeft niemand van de kopstukken echt risico’s te nemen, tenzij hij de dagprijs voor ogen heeft.” Zo gezegd, zo gedaan. De ploeglei ders besloten tot stemming. .De uitslag daarvan werd 8-3. Onder de tegenstem mers Peter Post. Maurice Demuer, afgevaardigde van de Fransè ploegleiders en Fred de Bruyne, woordvoerder van de niet-Fransen, stap ten naar de wedstrijdcommissarissen. Het beraad duurde niet lang: de proloog zou niet meetellen voor het algemeen klassement en de snelste man kon het bovendien vergeten dat hij de volgende dag in de gele leiderstrui zou starten. Die bleef, ongeacht het resultaat van de eerste Tour-kilometers, in het bezit van de win naar van vorig jaar: Bernard Thevenet. Daarmee was de openingsdag van ’s we reld grootste etappekoers meteen gedeva lueerd. Alsof het drama nog niet compleet was liet de Tour-directie een aantal reclame- doeken uit de Groenoordhal verwijderen. Dat de Leidse organisatoren daardoor een fors bedrag aan inkomsten kwijtraaken, deed Levitan cs. af met de woorden: „Sor ry, maar wij houden ons aan het contract. Nederlandse sponsors die door jullie aan getrokken zijn, vallen buiten onze rege ling.” Dat nog geen 2000 kijkers (in plaats van de geschatte 5000) het bedrag van 30 gulden wilden neertellen voor een zitplaats in de hal, maakte de teleurstelling van de Tot de belangrijkste tegenstanders van Michel Pollentier behoren Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper. Joop Zoetemelk is altijd een te grote kalmte verweten, maar die Wat de Belgen betreft spitst de aan dacht zich toe op Lucien van Impe en Michel Pollentier. Zijn overwinning in de Dauphiné Libéré maakte van Pollentier een van de grootste favorieten die bij het nemen van de hindernissen vermoedelijk ook wel wat binnen zijn eigen ploeg te overwinnen zal hebben. Ploegleider Fred de Bruyne immers mikt met troetelkind Freddy Maertens op de groene trui, on danks diens tegenvallende prestaties dit seizoen. Gezien de bestaande gezagsver houdingen is het niet onmogelijk dat Pol lentier het moeilijk krijgt met het bepa len van zijn positie. organisatoren tenslotte compleet. Geen wonder als je bijna een miljoen hebt neer geteld om als startplaats van de Tour de France te fungeren. Buiten de Groenoordhal was de belang stelling overigens groot. Die vele duizen den enthousiastelingen, die lange tijd de regen trotseerden, waren getuige van een verpletterend overwicht van de Nederlan ders. Jan Raas winnaar, Gerrie Knete mann tweede, Joop Zoetemelk derde, Hen nie Kuiper vierde. Mooier kon niet, ten minste als de wetten van de wielersport waren nageleefd. Oud-kampioenen schud den het hoofd. Hun commentaar loog er niet om. Wim van Est, eerste Nederlandse gele-truidrager (1951) zei: „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Als er regen is, kan er plotseling niet meer gekoerst worden. Ie dereen heeft toch hetzelfde risico. Als er de eerste dag, tijdens de etappe naar Sint Willebrord of Brussel een valpartij plaats vindt. Wat dan?” Rik van Looy, tweevoudig wereldkam pioen uit het begin van de jaren zestig, onderstreepte de woorden van Wim van Est. „Het is niet te geloven dat Peter Post bij de stemming van de ploegleiders niet gedreigd heeft met het wegblijven van zijn renners. Ik had weleens willen zien wat er gebeurd was als de Nederlandse vedetten (Kuiper, Raas, Knetemann - red.) niet in actie zouden zijn gekomen,” aldus Van Looy. Repliek van Peter Post: „Je moet je neerleggen bij de meerderheid. Dat het absurd is om een proloog vanwege regen en gladde wegen niet te laten meetellen, weet ik ook. Wat doen de wedstrijdcom missarissen straks in de cols. Tellen ze de tijd die gewonnen of verloren wordt in de afdalingen soms ook niet mee?” En Jan Janssen, Tour-winnaar van 1969, zei: „Ik heb lang gekoerst, maar een proloog te elfder ure schrappen van het wedstrijd- programma is nieuw voor mij.” Leiden en de Nederlandse wielersport In deze Tour van zoveel gelijke krachten aan de top, verschijnen de Spanjaarden andermaal zonder uitgesproken kansheb- rijk een zenuwenkoers te worden. Dat as pect lijkt in het voordeel van Joop Zoete melk en minder in dat van Hennie Kuiper, maar die beschikt over de kwaliteit van de durf en dat is een machtig wapen. Boven dien mag Kuiper als vechter hoger worden aangeslagen èn: hij weet zich omringd door renners die één van de allersterkste ploegen vormen. Evenals Leiden heeft ook St. Wille brord, waar vandaag de aankomst plaats vindt van de eerste halve etappe van de Jan Raas niet in de gele trui werd gehesen, rigoureuzer over dachten. Ze prezen de heer Lévitan gelukkig dat hij buiten hun handenbereik bleef en ze dreigden het vertrek van de Tour voor de rit naar St. Willebrord te zullen verstoren. „Wanneer niet aan het verzoek wordt voldaan, komen we niet naar St. Wille brord”, liet Felix Lévitan weten. Dat bracht consternatie teweeg bij de Wille- brordse organisatoren, die niettemin aan de oproep van de Franse afvaardiging gehoor gaven. In allerijl werden de recla mezuilen, die door Nederlandse sponsors zijn afgehuurd, verplaatst. Vrijdagochtend werd een speciale spon- sorvergadering gehouden in St. Wille brord. „Want er kunnen door deze onver wachte gebeurtenis moeilijkheden ont staan met onze geldschieters”, aldus een dodelijk vermoeide Frie Thijs, de belan grijkste assistent van Rini Wagtmans. Na 123 kilometer wedstrijd zijn de eer ste punten voor de bergprijs te verdienen op de Mont de La Croix, een beklimming van de 4e categorie. Twaalf kilometer verder ligt de Mont Enclus, ook van de 4e categorie. De laatste 10 kilometer die door Noord-Frankrijk gaan, voeren over lasti- ge kasseienweggetjes. De synthetische stoffen waren er niettemin toch. Jan Raas verscheen in ieder geval in de gewraakte kledij aan de start. Toen er bezwaar werd ge maakt, had de latere winnaar snel een oplossing. Hij trok een ander shirt aan en verwezenlijkte vervolgens een tijd die twee seconden sneller zou blijken te zijn dan de duur van Knete- manns expeditie in de Leidse straten. Knetemann verscheen eveneens nog al opvallend in de nieuwe kleding aan de start. Hij had in ieder geval, in tegenstelling tot Jan Raas, geen twee delig tenue aan. Zijn argument dat een ritssluiting toch duidelijk maakte dat hier sprake was van geen verbo den rennerstenue, vond geen genade in de ogen van de jury. „De Kneet” moest kort voor de start een andere broek aantrekken. Of het hieraan ge legen heeft, of dat Jan Raas („Het was knap lastig op het laatst met de wind op kop”) doodeenvoudig sneller was, bleef in nevelen gehuld. Zoals vóór, tijdens en na de proloog in Leiden ook onduidelijk bleef waar om een glad stratencircuit van 5200 meter ineens tot levensgevaarlijk ge bied moest worden verklaard. En dat alles uitgerekend in een wedstrijd waarin de elementen en het parcours de deelnemers jaarlijks op de rand van een spel met de dood brengen ,Soms zelfs over die rand... LEIDEN. De „astronauten” van Peter Post eisten niet alleen vooraf, maar ook tijdens de proloog van de Tour de France de meeste aandacht op. Als „plaatselijke favoriet” Joop Zoetemelk zich niet tussen de sterk ste mannen uit de Raleigh-formatie van de ex-zesdaagsekeizer had ge voegd, zou de triomf in de Sleutel stad (los van de gebeurtenissen rond de proloog) drievoudig zijn geweest. o, r 355 Wout Wagtmans ontvangt dit jaar als enige Nederlander de eremedaille van de Tour de France. Deze onderscheiding valt voorts ten deel aan o.a. Eddy Merckx en Luis Ocana. Niet alleen elf ploegen, maar ook eli nationaliteiten zijn vertegenwoordigd in het Tour de France-peloton van 110 ren ners. Met 54 deelnemers spant Frankrijk de kroon. België en Spanje zijn ieder met 20 man present. Dan volgt Nederland (8) en Engeland (2). Zes landen zijn slechts met één man present: West-Duitsland (Thaler), Zweden (Nilsson), Luxemburg (Didier), Zwitserland (Gisiger), Portugal (Agostinho) en Ierland (Kelly). Evenals in het jaar dat Nederland voor het eerst de Tour de France uitwuifde (1954, Amsterdam), zijn er ook dit keer geen Italianen in het deelnemersveld. De eerste 12 man in het eindklassement van de Tour kunnen punten vergaren voor het klassement óm de Super Prestige Per nod, het officieuze wereldkampioenschap op de weg. De puntenwaardering is: 110, 70, 60, 50, 45, 40, 35, 30, 25, 22, 20 en 18. Het huidige klassement: 1. Moser (178), 2. De Vlaeminck (109), 3. Pollentier (104), 4. Hi nault (100), 5. Kuiper (92), 6. Maertens (90), 7. Van Springel (87), 8. Baronchelli (86), 9. De Muynck (85), 10. Knetemann (83), 12. Raas (80), 15. Zoetemelk (66), 22. Van de Velde (45). *ij en k ie waard om met Zoetemelk de Tour te rij den. Als ik sponsor was geweest zouden we zijn thuisgebleven. De Franse titelstrijd toonde voorts aan dat in de andere kampen vooralsnog geen renners over kwaliteiten en vorm beschik ken die in deze Tour de France opzien kunnen baren. Een proloog zomaar schrappen was na tuurlijk niet mogelijk. „Nee, zoiets kun je een organisatie en het publiek niet aan doen,” aldus de ploegleiders. „Wel kan het gevaar natuurlijk verkleind worden als je Ronde van Frankrijk, de eerste problemen achter de rug met de Tour-organisatie. Donderdagavond liet een op inspectie zijnde Tour-delegatie weten, dat een re clamezuil, vlakbij de finish, moest worden verwijderd. genote) 38 Tour de France lijden. Enkele uren voor- dat het startschot van de proloog klonk, In de groep vedetten die uit Leiden ver trok, is Bernard Thévenet de enige 30- jarige in een gezelschap waarvan de ge middelde leeftijd van 29 jaar op niet mis te verstane wijze aantoont hoe groot het gat is tussen de jeugd en de gevestigde orde. De enige jongere die zich in de selecte groep van erkende groten wist te wringen, is Bernard Hinault, wiens leeftijd van 23 jaar in de Tourgeschiedenis slechts twee keer goed was voor een eindoverwinning: Anquetil (1957) en Thys (1913). Bernard Hinault, een voor de start altijd nervueze coureur maar ijzig kalm wan neer de wielen eenmaal draaien, is de grote hoop van het Franse wielerpubliek dat in grote armoede leeft. Hoe erg het cyclisme in Frankrijk sukkelt werd duide lijk tijdens het nationaal kampioenschap van afgelopen zondag toen zich tevens de eenzijdigheid in de ploegensterkte mani festeerden Bernard Hinault kampioen en achter hem drie teamgenoten. De ploeg waarvan Bernard Thévenet als kopman in deze Tour de France fungeert, haalde slechts met drie man het einde en daar was Thévenet niet bij. „Ik reed me helemaal leeg en het leek me beter om mijn laatste krachten te sparen voor de Ronde”, aldus de wispelturige Fransman. Minstens zo beroerd deden de ploeg maats van Joop Zoetemelk het in dat kam- eigenschap zou hem dit jaar wel eens uit stekend van pas kunnen komen. Met zo veel aan elkaar gewaagde favorieten, die werd Joop Riethoven, de grote man van de plaatselijke organisatie, met een hersen bloeding in het ziekenhuis opgenomen. Op I hetzelfde moment hielden de (elf) ploeglei- I ders krijgsraad. Zij hadden donkere wol- I ken boven Leiden zien samentrekken en zij herinnerden zich plotseling dat het par- pioenschap: slechts vier reden de wed strijd Uit. Ploegleider Caput over dat te leurstellende optreden: „Schande. Eigen- in het voorjaar allemaal al een steek of wat lijk is geen van de Franse renners het heten vallen, belooft de Ronde van Frank- ren. Over de devaluatie van de openingstijdrit zegt Bas Vonk: „Het lijkt me dat we alle reden hebben om tegen de Tour-leiding in actie te komen. Tenslotte kochten we voor veel geld iets wat we niet kregen. Dit wordt juristenwerk, dat kan niet anders.” In de Groenoordhal waren er die er na de teleurstellende ervaring dat winnaar bleven met de kater zitten. De overwinning de ëxpïosie van Raas („Niet mijn nieuwe van Raas en de ereplaatsen van enkele bril, maar de benen hebben het gedaan”) landgenoten konden die teleurstelling niet geen gele trui opleverde, was de ontgoo- verbergen. In tegendeel zelfs. Juist omdat cheling merkbaar. 51 r 135 r HEIDEN. Het stichtingsbestuur Jbur de France Leiden” gaat de moge- kheden onderzoeken om de directie van Ronde van Frankrijk juridisch aan te 1 kken voor alle ingrepen die van nadeli- 1 invloed waren op het startgebeuren. 1 icretaris Bas Vonk: „Details over wat i gaan ondernemen zijn niet te geven, larvoor is de hele zaak te vers. Wij oeten ons nog nader beraden. Maar dat 1 e de mogelijkheden onderzoeken om de our-leiding gerechtelijk te vervolgen i aat vast. Wij zijn diep teleurgesteld. ijDe woede van de Leidse organisatoren, st’Öoi ii je ongeveer 350.000 gulden moesten beta- n om de start' in hun stad te krijgen en li aar dan nog eens ruim zes ton bovenop J regen aan kosten, spitste zich toe op twee mnten: de actie van Tour-baas Félix Lévi- j an die de reclameborden liet verwijderen De winnaars van eerdere Rondes van Frankrijk Lucien van Impe (links) en Bernard Thévenet (rechts) tijdens een gezellig gesprek in bijzijn van Van Impe’s ploegleider. De Belg won in 1976 en de Fransman in 1977. ber. De enige die zich in de grote strijd zou hem in bescherming namen en een rustig kunnen mengen is Francisco Galdos, maar programma uitstippelden. die rijdt met te weinig bravoure. Zijn Het grote doel van Ovies werd deze Tour grootste kwaliteit bestaat uit het stiekem de France waarop hij zich pas een maand meeglippen, welke eigenschap hem vorig geleden serieus begon voor te bereiden, jaar een vierde plaats in het eindklasse- Naast de grote belofte die hij als klimmer ment opleverde. De Spaanse vertegen- moet inlossen, staat de donkere Spanjaard woordiging brengt echter wel een van de voor de zware taak om zijn techniek in het grootste beloften in de strijd: Fernandez dalen te verbeteren. Zijn angst is zo groot, Ovies, 25 jaar en voor het tweede seizoen dat zijn tegenstanders weten dat er slechts prof. Hij maakte bij zijn debuut in 1977 op de brandlucht van zijn remblokken grote indruk door de bergprijs in de Ronde afgegaan hoeft te worden om te weten van Italië te winnen, waarna zijn bazen waar Fernandez Ovies zich bevindt. en de beslissing om de proloog niet te laten meetellen voor het individuele klassement. Bas Vonk: „Volgens onze interpretatie van het contract had Lévitan alleen recht op reclamevoering bij de finish en zouden wij de start kunnen exploiteren.” Hoe groot de schade door het verwijde ren van de bij het vertrek geïnstalleerde borden is, moet de stichting nog becijfe- 3 51 PROLOOG FARCE i 155 71 75 194 51 LEIDEN. De uitslag van de proloog, een tijdrit van 5,2 kilometer die niet meetelt voor het algemeen klassement, luidt: 1. JAN RAAS (Ned-Ral.) 6.38.94, 2. GERRIE KNETEMANN (Ned-Ral.) 6.40.58, 3. JOOP ZOETEMELK (Ned-Mer.) 6.42.25, 4. HENNIE KUIPER (Ned-Ral.) 6.46.64, 5. Joseph Bruyere (Bel-Cea) 6.48.90, 6. Yves Hezard (Fra-Peu) 6.54.52, 7. Freddy Maertens (Bel-Fla) 6.56.41, 8. Daniel Gisiger (Zwi-Lej) 6.57.28, 9. Bernard Hi nault (Fra-Git) 6.57.65, 10. Klaus-Peter Thaler (Wdl-Ral) 6.58.11, 11. HENK LUBBERDING (Ned-Ral) 6.59.76, 12. Pedro Torres (Spa-Tek) 6.59.90, 13. Wilfried Wesemael (Bel-Rai) 7.01.32, 14. Gerben Karstens (Ned-Ral) 7.01.50, 15. Walter Planckaert (Bel-Cea) 7.02.28, 16. Christian Mu- selet (Fra-Fla) 7.02.87, 17. Michel Laurent (Fra- Peu) 7.05.18, 18. Bernard Thevenet (Fra-Peu) 7.06.92, 19. Willy Teirlinpk (Bel-Git) 7.07.68, 20. Jean-Franpois Pescheux (Fra-Job) 7.08.31, 21. Pedro Vilardebo (Spa-Tek) 7.08.49, 22. Guy le Lay (Fra-Fia) 7.08.92, 23. Lucien van Impe (Bel- Cea) 7.09.37, 24. Sven Ake Nilsson (Zwe-Mer) 7.10.75, 25. Antonio Menendez (Spa-Tek) 7.11.94, 27. FEDOR DEN HERTOG (Ned-Lej) 7.12.28, 29. AAD VAN DEN HOEK (Ned-Ral) 7.12.81, 48 Michel Pollentier (Bel-Fla) 7.22.80.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27