Wereldklasse ACHTERSTAND VAN 130 PARTIJEN PROBLEEM aan start NEDERLAAG POLOJEUGD Finishfoto wees Graig Virgin als winnaar 10.000 meter aan Veel atleten naar Praag INfiJOEGOSLAV Merkel ontslag bij bond fï| IVÖSKOWC MSI in Nijmegen Vijf renners WK-wegploeg toto-lotro J A xx/imblcdon I, J 'i Geschorst I SPORT 2fRIJDAG 30 JUNI 1978 (Van onze speciale verslaggever) f 9 Gebruik m goed. door Jan Preenen ET 1 N LONDEN. Donderdag is weer eens gebleken dat „Wimble don” een opvallende aantrek kingskracht heeft. Namen de En gelsen in 1973 nog massaal bezit van de tribunes, terwijl vrijwel alle topspelers als gevolg van een door de vereniging van tennis profs uitgeroepen boycot verstek lieten gaan, donderdag bleven de tribunes zelfs urenlang bevolkt, zonder dat er één speler opdraaf de. ’s Morgens had de regen zich al aangediend, maar dat kon nie mand ervan weerhouden om toch het complex aan de Londense Church Road op te zoeken. gDrukte op Wimbledon ondanks afgelasting JOS HERMENS: sterke tien kilometer in Helsinki. Jos Hermens dat ik had gewonnen I I! MAX MERKEL (ADVERTENTIE) ptt post Iran is in de ban van de voetbalsport. Na terugkeer uit Argentinië, waar het Iraanse team Nederland in de eerste ron de van het wereldkampioenschap de hel pende hand toestak door Schotland een gelijk spel af te dwingen, maakte de voetbalbond bekend, dat het buitenland se, technische adviseurs wil aantrekken om het nationale elftal vooral op tactisch gebied op een hoger plan te brengen. Het ligt in de bedoelir g van de Iraanse voet balbond, dat deze adviseurs nauw gaan samenwerken met de huidige coach Heshmat Mohajerani. Op het verlanglijs tje van Iran staan de volgende namen: Lajos Baroti van Hongarije, Michel Hi dalgo van Frankrijk, Steven Kovacs van Roemenië, Hennes Weisweiler van FC Köln en Jackie Charlton van Middlesbo rough. vandaan komt, afgesloten, waardoor men een optie op Krankl dacht te heb ben. Men vindt nu dat Barcelona hem voor de neus van Valencia heeft wegge kaapt. De kans is groot, dat Valencia een klacht over de gang van zaken bij de UEFA indient. Krankl’s voorkeur gaat uit naar Barcelona. Evenals de dag tevoren, toen de zon bepaald geen vrije dag had genomen, ston den vele duizenden in de regen in een kilometers lange rij gedisciplineerd, zoals het de eilandbewoners betaamt, te wach ten op een toegangsbewijs. Enkele honder den fans van de weer twee weken tot „koningin” gepromoveerde Virginia Wade hadden zelfs de nacht in slaapzakken doorgebracht om toch maar een plaats te bemachtigen. De wetenschap dat er vermoedelijk geen bal zou worden geslagen en dat het en treegeld (de prijzen variëren van 4,30 tot 22,-) niet zou worden terugbetaald, kon het enthousisame niet temperen. Het aan tal belangstellenden was maar 10.000 min der dan woensdag toen Wimbledon een toeschouwersrecord boekte van 38.290. De toeloop was toen zo enorm dat de computer het op een gegeven moment liet afweten en niet verder kwam dan het registreren van 37.409 man. De bewegingsvrijheid rond de 15 banen was dan ook tot een minimum beperkt en leidde tot kritische reacties in de pers. Over de veiligheid, die in het gedrang kwam en over het feit dat velen amper een glimp van de spelers hebben kunnen opvangen. Richard Holt, lid van het orga niserende comité van de Championships, kon er zich evenwel niet druk over ma ken. „Er is niets ernstigs gebeurd en schriftelijke klachten zijn bij ons niet binnengekomen”. Dat neemt niet weg dat ernaar gestreefd wordt om de faciliteiten te verbeteren. Zo wordt rond het Centrecourt een nieuwe tribune gebouwd die 2000 extra plaatsen moet opleveren (de totale capaciteit wordt dan 17.000) en ,er zijn nog altijd plannen om vier nieuwe banen aan te leggen alsme de een geheel nieuw Centrecourt met 25.000 plaatsen. Holt: „Die nieuwe banen zijn nog wel aan te leggen, een nieuw Centrecourt is echter nauwelijks een haal bare kaart. Het zou te veel tijd in beslag nemen”. Om het voetgangersverkeer op Wimble don, waar de aardbeien met room in popu lariteit overtroffen lijken te worden door de hamburgers en de hotdogs, nu al enigs zins onder controle te krijgen, wordt er naar gestreefd om de toegangshekken te sluiten, zodra 30.000 mensen de kassa’s hebben gepasseerd. Pas als een van hen het voor gezien houdt, krijgen de wachten den buiten weer een kans. Niettemin was het woensdag constant „spitsuur” op Wim bledon en leek van enige regie geen spra ke. Problemen waar het betreft de afwikke ling van het programma verwacht Holt nog niet: „Pas als op meerdere dagen niet kan worden gespeeld, zullen we moeten improviseren en één tot twee uur eerder moeten beginnen”. De laatste keer dat een hele dag niet kon worden gespeeld was in 1972 toen de finales moesten worden ver plaatst van zaterdag naar maandag. Don derdag bleef het gras derhalve verborgen onder zeil (op het Centrecourt was zelfs een tent opgeslagen om de regen te weren) en wachtten de toeschouwers tevergeefs op het startsein terwijl de zwarthandela ren hun pogingen om hun waar af te zetten onverdroten voortzetten. Het optreden van de politie, die de voorafgaande drie dagen 60 man had opgepikt voor een verhoor op het bureau ten spijt. Pas om zes uur werd tenslotte bekend gemaakt dat het programma was afgelast. Overal elders zou dat een run op de uitgan gen tot gevolg hebben gehad. De Engelsen die zoveel geduld voor niets hadden opge bracht, vormden bij het verlaten van de banen echter op dezelfde keurige wijze dezelfde queu als zij eerder op de dag hadden gevormd. Hoofdscheidsrechter Fred Hoyles kon zich op dat moment gaan af vragen hoe hij de achterstand van 130 partijen moet wegwerken. Holt: „Het probleem is dat er ieder jaar een enorme toeloop plaatsvindt op vier dagen in de eerste week en dat zich vooral na 5 uur als nog maar 70 pence hoeft te worden betaald (ongeveer ƒ3,25 - red.), zich veel mensen aandienen die van hun werk komen”. Naast de tijden op de 10.000 meter wer den op nog enkele nummers uitstekende prestaties geleverd. De Amerikaan James Butts zorgde met 17,24 meter voor een nieuw nationaal record hinkstapspringen De Fin Antti Kalliomaeki, zilver bij de Olympische Spelen van Montreal, won het polsstokhoogspringen met 5,50 meter. Bij het discuswerpen versloeg wereldrecord houder Mac Wilkins, de Europese record houder Wolfgang Schmidt (Odl). Het ver schil tussen de twee werpers was mini maal: 66,66 tegen 66,30 meter. De Tsjech Josef Plachy was de snelste loper op de 800 meter met 1.45.9. Oost-Duitstend vaardigt ook de hoog springers Rolf Beilschmidt (2,27 m), die vorig jaar september bij de strijd om de wereldbeker in Dusselsdorf zegevierde en Edgar Kirst (2,22 m) af. Zij ontmoeten de Nederlandse recordhouder Ruud Wielart. Hoogtepunt van de wedstrijd wordt een race over 5000 meter waarin Jos Hermens en Gerard Tebroke het moeten opnemen tegen de oud-wereldrecordhouders op dit nummer, Dick Quax (Nieuw-Zeeland) en Emiel Puttemans (België). Verder starten de Oostduitsers Jörg Peter en Klaus-Peter Justus, Karel Lismont (Bel), Bernie Ford (Eng) en de Westduitser Jürgen Orthmann. Het is niet uitgesloten dat ook Carlos Lo pes, de Portugees die in Montreal achter Lasse Viren tweede werd op de tien kilo meter, in Nijmegen aan de start verschijnt. Men is in Nijmegen nog in onderhande- ling met een aantal atleten van naam. DEN HAAG. De KNAU heeft de af vaardiging bekendgemaakt, die op 3 juli in Praag deel neemt aan internationale atle tiekwedstrijden. De wedstrijden gelden voor de organisatoren als test voor de Europese titelstrijd, die van 29 augustus tot 3 september in het Strahof-stadion in Praag wordt gehouden. De Nederlandse ploeg bestaat uit: „Ik dacht dat ik gewonnen had”, ver klaarde Jos Hermens. De Nijmegenaar, die tien dagen geleden bij de Westathletic in Sittard met 28.03.4 al aantoonde weer in vorm te zijn, zette ruim honderd meter voor de eindstreep zijn eindspurt in. Hij passeerde Virgin maar de Amerikaan kwam terug en kwam Hermens vlak voor de finish toch nog voorbij. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat er in Helsinki een tijd beneden de 28 minuten gelopen zou worden. De eerste 5000 meter ging in 14.02. „Het tempo lag te laag. Dat kan ook niet anders wanneer in een race meer dan dertig lopers van start gaan”, aldus Her mens, die met Tebroke zich direct na de start aan de kop van het veld had genes teld. Na het passeren van het vijfkilome- terpunt, nam Lasse Viren, de Olympische dubbelkampioen van München en Mon treal op de 5000 en 10.000 meter de leiding over. De Fin drukte het tempo waarna zijn landgenoot Vainio en Tebroke weer voor meer gang in het veld zorgden. Vooral Gerard Tebroke, die met 27.37.6 sedert 9 september van het vorig jaar (Londen) houder van het Nederlandse record is, probeerde het tempo voortdurend omhoog te krijgen daarbij regelmatig gesteund door Hermens. Tebroke, die normaal al tijd door zijn chronische rugblessure pas laat in het seizoen in vorm is, maakte in Helsinki een uitstekende indruk. „Ik heb vroeg in het seizoen zo goed gelopen”, aldus de Aaltenaar. „Ik kwam op het einde echter nog wat te kort.” Zes ronden voor het einde bleef een kopgroepje van zes lopers over: Virgin, Hermens, de Japanner Kamata, de Pool Kowol, Tebroke en de Fin Vainio. Het zestal zag zijn krachtsinspanningen be loond met tijden onder de 28 minuten. Op de Europese seizoenranglijst nemen Jos Hermens en Gerard Tebroke achter Bren dan Foster, die vorige week vrijdag in Londen het Europese record op 27.30.5 bracht en de Ier John Tracéy (27.55.0) de derde en vierde plaats in. Op de wereld ranglijst staat het Nederlandse duo resp. vijfde en zevende. De wereldranglijst wordt aangevoerd door Henry Rono met 27.22.5. DEN HAAG. De organisatoren van de internationale atletiekwedstrijden, die zondag 9 juli op de kunststofbaan in Nij megen worden gehouden, zijn er m ge slaagd een groot aantal atleten van abso lute wereldklasse aan te trekken. Aan de start komen o.a. de (Mymjnseh kampioene discuswerpen Evelyn Jahi uit Oost- Duitstand en de Tsjechische weretöre- cordhoudster kogelstoten (22,32 m) Hele na Fibingerova. Evelyn Jahl ontmoet haar landgenotes Margitta Droese en Sa bine Engel. Het Oostduitse trio neemt deel aan het discuswerpen en kogelstoten. Dames: 109 en 200 mtr: Els Vader (Zee land Sport) en Elly Henzen (Olympia ’48). Hoogspringen: Mirjam van Laar (Achilles/ Top). Heren: 800 mtr.: Arno Körmerling (Si- su); 5000 mtr.: Hans Koeleman (AAC); 400 mtr. horden: Harry Schulting (PH); 400 mtr.: Koen Gijsbers (Bataven) en Ray mond Heerenveen (Argo); 1500 mtr.: Klaas Blok en Joost Borm (beiden Phoenix). I Koen Gijsbers, de Nederlandse record houder op de 400 meter (46.20), eindigde in Helsinki op de vierde plaats in 47.4 secon den. De Leidenaar, die wat vermoeid was door de reis naar Finland, probeerde wel mee te gaan in het geweld dat de Amerika nen Maurice Peoples en Maxie Parks ont wikkelden maar moest die inspanning la ter bekopen. Hij werd ook nog gepasseerd door de Fin Ossi Karttunen. Het behalen van de wereldtitel is voor de Argentijnse spelers en officials een lucratieve zaak geworden. Werd eerder een premie van 24.000 dollar (ongeveer 55.000 gulden) per man geïncasseerd, nu krijgt een ieder die aan het succes in het WK-eindtoernooi heeft meegewerkt een auto van Italiaanse makelij. FC Valencia is boos over het contract dat Hans Krankl bij Barcelona heeft getekend. Volgens de club had men reeds een overeenkomst met Rapid Wien, de Oostenrijkse club waar de spitsspeler I BARCELONA. Het Nederlandse jeugdwaterpoloteam, bestaande uit spe lers tot 20 jaar, heeft donderdag tijdens een internationaal toernooi in Barcelona de eerste wedstrijd verloren. Spanje bleek met 11-7 te sterk. De periodestanden wa ren 3-1, 0-2, 4-2, 4-2. De Nederlandse doel punten kwamen op naam van Erik Noor- dergraaf, Mark Blikslager, Stan van Bel- kum, Han Blankenstein (2x) en Dick de Jong (2x). DEVENTER. Go Ahead Eagles zal het in het nieuwe seizoen waarschijnlijk moeten doen zonder zijn Joegoslavische middenvelder Mario Muskovic. De 23- jarige Vuskovic, die reeds drie seizoe nen bij de Deventer club speelt, heeft in zijn geboorteland waar hij op vakantie was, zijn paspoort moeten inleveren. Vuskovic bleek zijn militaire dienst plicht nog niet vervuld te hebben. Jaap de Blaauw heeft donderdag een tweejarig contract getekend bij de Friese eerstedivisieclub Heerenveen. De 28- jarige De Blaauw speelde de laatste vijf seizoenen als rechterspits bij SC Cam- buur. DEN HAAG. Lotto 25 kent geen eerste prijswinnaar. Niemand van de deelnemers kruiste de juiste zes getallen aan. In totaal vielen er 24.842 prijzen. De uitslag van lotto 25 van zondag 25 juni 1978 is: Totaal 24.842 prijzen. Inleg: ƒ3.135.708,00. Prijzenbedrag: 1.616.733,29. le Prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 26 van zondag a.s., het overige deel (4/5) wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. 2e prijs: 30 winnaars, die elk bruto 9.288,70 ontvangen. 3e prijs: 252 winnaars, die elk bruto 1.401,30 ont vangen. 4e prijs: 9.603 winnaars, die elk 44,50 ontvangen. 5e prijs: 14.957 winnaars, die elk 28,50 ontvangen. HELSINKI. Een finishfoto was donderdagavond op de tweede dag van de wereldspelen in Helsinki nodig om de winnaar van het hoofdnummer, de 10.000 meter, aan te wijzen. Met nauwelijks waarneembaar verschil bleek de Amerikaan Graig Virgin voor Jos Hermens over de eindstreep te zijn gegaan. Virgin zegevierde in 27 minuten en 57.2 seconden. Jos Hermens kreeg een tijd van 27.57.3 seconden. Bij het zestal dat in de laatste ronde om de overwinning streed bevond zich ook de tweede Nederlander Gerard Tebroke, die in 27.58.0 als vierde eindigde. A GERARD TEBROKE: vierde op Euro pese seizoen-ranglijst. dranglijst aller tijden. De 22-jarige Zweedse Linda Haglund liep de 100 meter dames in 11.18 seconden, wat eveneens een nieuw nationaal record betekende. Max Merkel heeft donderdag ontslag genomen als directeur sportief van de Oostenrijkse voetbalbond. Merkel dien de zijn verzoek tot ontslag in, omdat hij een voortdurend wantrouwen van diver se officials voelde. Het verzoek zal vol gens de voetbalbond worden gehono reerd. Het is bekend dat de verhouding tussen Merkel en Helmut Senekowitsch, de Oos tenrijkse bondscoach, niet goed was. Merkels negatieve houding ten opzichte van het nationale elftal, dat hij een spoe dige uitschakeling in Argentinië voor spelde, is hem ook door de spelers niet in dank afgenomen. Senekowitsch was wel populair bij de spelers en die populariteit werd na de onverwacht goede prestaties tijdens het WK-eindtoernooi Oosten rijk haalde de tweede ronde en won daarin van West-Duitsland alleen maar groter. Uruguay wil in 1980 in verband met het 50-jarig jubileum van de nationale voetbalbond een mini-WK organiseren. Hieraan zouden dan alle wereldkampioe nen voetbal tot nu toe moeten deelne men: Brazilië, Italië, Engeland, West- Duitsland, Argentinië en Uruguay. Voor zitter Mario Gabarino zal bij de FIA een officieel voorstel indienen. Jackpot: Voor lotto 26 van zondag 2 juli 1978: 129.716,69. DEN HAAG. De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en Piet Liebregts, de begeleider van de Nederlandse profploeg bij het wereldkam pioenschap op de weg, dat op 27 augustus op de Nümburgring in West-Duitsland wordt gehouden, hebben donderdag de namen van vijf renners bekend gemaakt die zeker zijn van hun plaats in de Neder landse ploeg. Het zijn Hennie Kuiper, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Joop Zoetemelk en Henk Lubberding. De zeven coureurs die de ploeg moeten completeren komen uit de volgende 15: Gerben Karstens, Jan Krekels, Piet van Katwijk, Aad van den Hoek, Cees Priem, Jos Schipper, Fedor den Hertog, Johan van der Velde, Leo van Vliet, Fons van Katwijk, Hans Langerijs, Bert Scheuneman, Martin Havik, Johan van der Meer en Ad Prinsen. Op 27 juli, na afloop van de Ronde van Frankrijk, zullen uit deze groep zes ren ners worden aangewezen. Op 21 augustus, kort vóór het wk, zullen de twaalfde cou reur en de reserves worden bekend ge maakt. Dwight Stones, de oud- wereldrecordhouder hoogspringen, de speerwerpster Kathy Schmidt en vijf- kampster Jane Frederick, allen uit de Verenigde Staten, zijn door de Ameri kaanse Atletiek Unie (AAU) geschorst. De Internationale Amateur Atletiek Federa tie (IAAF) heeft de schorsing overgeno men en een aantal organisatoren van wed strijden, die binnenkort worden gehou den, telegrafisch laten weten dat het drie tal niet aan wedstrijden mag deelnemen. De drie Amerikaanse atleten zijn ge schorst omdat zij bij de z.g. Super-Stars wedstrijden geld hebben aangenomen en dit niet zoals voorgeschreven hebben afgedragen aan de nationale bond. Vorige week heeft het drietal zich moeten verant woorden voor een speciale onderzoeks commissie van de AAU. Ook middenafstandloopster Francie Larrieu-Lutz is door de AAU geschorst. In totaal zouden de vier atleten een bedrag van 53.000 dollar (ruim 110.000 gulden) hebben ontvangen. Dwight Stones zou van „Ik dacht De voornaamste uitslagen van de tweede dag zijn: Heren: 800 m: 1. Plachy (Tsj) 1.45.9, 2. Marajo (Fra) 1.46.2, 3. Lemashon (Ken) 1.46.4, 4. Savic (Joe) 1.46.6, 5. Gesicki (Pol) 1.47.2, 6. Boit (Ken) 1.47.5. Kogelstoten: 1. Feuerbach (Vst) 20,33 m, 2. Stahlberg (Fin) 20,14 m, 3. Halldorsson (IJs) 19,98 m, 4. Komar (Pol) 19,64 m. Hinkstapsprong: 1. Butts (Vst) 17,24 m, 2. La- mitie (Fra) 16,66 m, 3.„Paronen (Fin) 15,91 m. Discus: 1. Wilkins (Vst) 66,66 m, 2. Schmidt :Odl) 66,30 m, 3. Tuomola (Fin) 60,78 m. 400 m: 1. Peoples (Vst) 45.7, 2. Parks (Vst) 46.4, 3. Karttunen (Fin) 46.7, 4. Koen Gijsbers (Ned) 47.4, 5. Brown (Vst) 47.4, 6. McCullouch (Vst) 47.8. 110 m horden: 1. Bryggare (Fin.) 13.86, 2. Turner (Vst.) 13-89. 10.000 m: 1. Virgin (Vst) 27.57.2,2. Jos Hermens (Ned) 27.57.3, 3. Kamata (Jap) 27.57.9, 4. Gerard Tebroke (Ned) 27.58.0, 5. Kowol (Pol) 27.59.0, 6. Vainio (Fin) 27.59.7, 7. Moisejev (Sov) 28.09.0, 8. Viren (Fin) 28.11.8, 9. Seko (Jap.) 28.12.2, 10. Maaninka (Fin.) 28.13.6. Polsstokhoog: 1. Kalliomaeki (Fin) 5,50 m. 2. Slusarski (Pol) 5,40 m, 3. Boiko (Sov) 5,30 m, 4. Houvion (Fra) 5,20 m. Dames: 100 m: 1. Linda Haglund (Zwe) 11.18, 2. Evelyn Ashford Vst) 11.26, 3. Vera Nikitina (Sov) 11,69. Verspringen: 1. Jacky Curtet (Fra) 6,50 m. t

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 29