Bondskanselier Schmidt met sterke delegatie in Zambia Volgende ronde SALT gesprek op 12 en 13 juli Volgelingen vermoord door .niet-Libanese mannen Frankrijk wil Spanje in EG Nog geen nieuwe president Italië Twee doden bij bomaanslag in Jeruzalem Grote drukte op Westduitse Nieuwe aanslag in Baskenland wegen verwacht Angola wil betere verhouding met VS Voor de kerk getrouwd I Christelijke Libanese leiders: ■oa Katholieke Hogeschool in Tilburg weer bezet DRIE MILJOEN NAPOLEON BRUG VAN BALKEN (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Twee grote bevrijdingsbewegingen uit de Ethiopische zoek •echt Imer mage e bond iet zich Ham- e voor ot zijn gege- Oost- eid. listen chap undige ■o beert rael, is af van en nog reding BEIROET(AP). Christelijke Libanese leiders hebben gisteren verklaard dat 36 van hun volgelingen zijn vermoord door „niet- Libanese gewapende mannen”. Zij overvielen woensdag vier christelij- ce dorpen in de Bekaa-vallei en namen in totaal 38 burgers mee. Volgens de christelijke leiders bestaat er „een complot om de Libanese iristenen uit te roeien”. nger in de ijgt in mana- rouwd IWhit- weg erland Dat is ir. Het de We- rocent egorie jval ig 16,4 ■riding tCBS. Straf- e bleef Irijven taal. ppen et niet pen te inge- n zou giste- /ragen t, Van fsieven rovincie Eritrea, het ELF (Eritrees Bevrijdingsfront) en het EPLF Eritrees Volksfront voor de Bevrijding) hebben zich aaneengesloten n zijn bereid met de regering in Addis Abeba de vrede te tekenen. De «gering moet dan wel goedgunstig op hun eisen reageren. PARIJS (AP). President Agostino Neto van Angola heeft gisteren de hoop uitgesproken dat zijn land spoedig „op vriendelijke en op z’n minst normale voet” zal komen te staan met de Verenigde Staten. Hij deed deze uitspraak in een vraaggesprek met het Parijse dagblad „Le Monde”. evrijdingsbewegingen in Eritrea •ouwen gehan- (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, Karl Breyer) JOHANNESBURG. De Westduitse bondskanselier Helmut vil dat et een gangs- ontact ïiding. nister. liddag iet een gebied >rdam. tie be en ge let een itin de telling betref- waar- van de ran het t heeft recht sferen aanlei- r twee staat adden rzaakt t in de in de amens /raagd zoek in perso- :t door landse aag al Deze uitspraken werden gedaan door oud-president Camille Chamoen, hoofd van de Nationale Liberale Partij en Pierre Gemayel, leider van de Falange-partij. Volgens Chamoen zijn de lijken van 36 van de 38 meegevoerde mannen later in een bos in de Bekaa-vallei aangetroffen. De politie heeft een aantal verdachte Arabieren opgepakt die uit het oostelijke deel van de stad naar de markt waren gekomen. Zij zei dat de explosieve lading in een fruitkist had gezeten. Een woordvoerder van het opperbevel van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO) heeft gisteren meegedeeld dat zijn organisatie verantwoordelijk is voor de ontploffing. De aanval, aldus de woordvoerder, „on derstreepte de vastbeslotenheid van de PLO de strijd tegen de zionistische vijand van binnenuit op te voeren”. De verzetslieden die de bom hadden aangebracht, waren volgens hem veilig op hun basis in bezet gebied teruggekeerd. WASHINGTON (API De volgende ronde van besprekingen tussen de VS en de Sovjet-Unie over de beperking van de strategische bewapening (het SALT-overleg) zal plaatsvinden op 12 en 13 juli in Genève, aldus is hier gisteren vernomen. persoon om het leven zijn gekomen en zouden vier anderen gewond zijn geraakt. Verscheidene gebouwen werden bij de luchtaanval ernstig beschadigd, aldus voornoemde functionarissen. In totaal zijn nu volgens Somalië 14 personen bij Ethiopische luchtaanvallen om het leven gekomen. De Mig’s van de Ethiopische luchtmacht sloegen een week geleden voor het eerst toe op het grens stadje Borana en enkele omliggende dor pen. Twee dagen later werd een aanval uitgevoerd op dit gebied. Tot nu toe heeft Ethiopië nog geen com mentaar gegeven op de beschuldigingen van Somalië. Volgens diplomatieke krin gen in de Somalische hoofdstad Mogadis- joe zouden de luchtaanvallen bedoeld zijn als vergeldingsmaatregel tegen de voort durende acties van Somalische guerrilla strijders in de Ethiopische provincie Oga- den. President Siad Barre van Somalië ver oordeelde gisteren bij zijn terugkeer van een rondreis door Europa de aanvallen van de Ethiopische luchtmacht als „een schending van het internationaal recht”. „De meeste slachtoffers waren katholie ken”, aldus de christelijke leider. Uit wel ingelichte bronnen is vernomen dat alle slachtoffers Falangisten waren, die ervan verdacht werden te hebben deelgenomen aan de aanval op het bergstadje Ehden, 110 kilometer ten noorden van Beiroet. Bij deze aanval, welke op 13 juni plaats vond, werden de zoon van oud-president Franjiech, zijn vrouw en twee jaar oude dochtertje vermoord, alsmede 38 andere volgelingen van de voormalige president. Neto’s opmerkingen volgden op een be zoek van Amerikaanse diplomaten aan Angola vorige week. Dit bezoek was er op gericht om de verhouding tussen de twee landen te verbeteren. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance, zei onlangs dat zijn land er naar streeft om de vijandige verhouding tot Angola, dat sinds de volks beweging van Neto aan de macht kwam een hechte bondgenoot van Cuba en de Sovjet-Unie is, te beëindigen. Neto gaf in zijn vraaggesprek met „Le Monde” toe, dat „zekere elementen” die betrokken waren bij de invasie in de Zaïre se provincie Sjaba, zijn vertrokken van Angola uit. Hij hield echter vol dat zijn regering niet van de plannen op de hoogte was geweest. President Moboetoe van Zaïre had de beschuldiging uitgesproken dat Angolese en Cubaanse militairen de rebellen heb ben opgeleid en hun invasie hadden ge steund als onderdeel van een door de Sov jet-Unie gesteunde poging om de pro- Westerse Afrikaanse regeringen te ont wrichten. President Neto benadrukte dat de goede verhouding van zijn land met Moskou en Havanna nog niet betekent dat Angola door die twee landen beheerst wordt. Hij voegde er aan toe dat Cubaanse troepen in Angola nodig zijn „zolang” de grenzen worden bedreigd door vreemde (dat wil zeggen) Zaïrese en Zuidafrikaanse) solda ten. tweedaags bezoek in Zambia aangekomen. Deze gebeurtenis wordt in politieke kringen in geheel zuidelijk Afrika gezien als een bewijs voor de groeiende westelijke belangstelling voor de ontwikkeling in dit gedeelte van Afrika. De bondskanselier heeft intussen al besprekingen gevoerd met Zambia’s president, dr. Kenneth Kaunda. Daarbij werd ook gepraat over de situatie in Rhodesië en de vroegere Duitse kolonie Namibië. Opvallend is dat tegelijkertijd in West- De chauffeur, een passerende motorrij der en een meisje liepen eveneens verwon dingen op. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De auto van de kolo nel werd vernield. De militaire tak van de Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de aanslag die dinsdag het leven kostte aan een poli tieman en voor die op José Maria Portell. De Spaanse regering heeft gisteren in ijltempo een anti-terreurmaatregel uitge vaardigd na de golf van aanslagen in Bas kenland. Bijzonderheden over de noodwet zijn nog niet bekend, maar deze zal vermoede lijk gelijk zijn aan het ontwerp dat minis ter van Binnenlandse Zaken Rodolfo Mar tin Villa onlangs aan het parlement voor legde. Volgens dit voorstel kunnen van terreur daden verdachte personen met medewe ten en toestemming van een rechter zon der formele aanklacht langer worden vast gehouden dan de gebruikelijke 72 uur. Gevallen van terreur zullen met voorrang door de rechtbanken worden behandeld, eventueel door de centrale rechtbank in Madrid. De veroordeelden mogen geen gratie krijgen en ook niet voorwaardelijk vrijgelaten worden. Zij moeten in de ge vangenis volledig van de buitenwereld ge ïsoleerd blijven. Het Franse staatshoofd zei dat zijn land er van overtuigd is dat de Spaanse toetre ding in zijn belang is, in dat van Spanje en van Europa. Uitbreiding van de EEG van 9 tot 12 leden, ook rekening houdend met de toelating van Griekenland en Portugal, vereist echter dat men zich beraadt over de vraag hoe de samenhang in de Gemeen schap kan worden bewaard en hoe de instellingen doeltreffender kunnen wer ken. Volgens Giscard moet men deze proble men niet onder- of overschatten, maar ze onderkennen en oplossen. Dat zal het doel van de komende onderhandelingen zijn, dat niet moeilijker te bereiken zal zijn dan hetgeen waarnaar de huidige lid-staten tot dusver streven, aldus de Franse president. Aan het begin van zijn rede had presi dent Giscard hulde gebracht aan de demo cratie in Spanje, die hij „bewonderens- waardig” noemde. De studenten zijn boos over het uitblij ven van de benoeming van een hoogleraar voor het vak politieke economie en maat schappelijke orde. Dat vak moet op 1 sep tember van start gaan, maar dat kan niet zonder docent. Het bestuur van de economische facul teit, het college van bestuur en het stich tingsbestuur kunnen het niet eens worden over de voordracht. De studenten bezetten momenteel de ka mers van de faculteitsmedewerkers en het buro van de faculteit. TILBURG (ANP). Studenten van de Katholieke Hogeschool in Tilburg hebben gistermorgen een deel van het KHT- gebouw bezet. Ook vorige week vrijdag voerden de studenten een korte bezet- tingsactie uit. In het begin van dit stuk heb ik de Club van Drie Miljoen opgericht. Dit getal slaat op het geschatte aantal doden dat de Na poleontische oorlogen hebben geëist. In het standaardwerk „Oorlogen en Bevol king van Europa - Verliezen aan mensen levens van de strijdkrachten van de Euro pese landen in de oorlogen van de XVï'le- XXe eeuw” van de Rus B. Ts. Oerlanis (1960), wordt het aantal direct gedoden tijdens de Napoleontische oorlogen van 1805-1815 geschat op 560.000, maar een veelvoud daarvan sneuvelde later aan de opgelopen verwondingen, of kwam om door ziekte of ontbering tijdens de veld tochten. De ziekteverliezen waren ruim drie maal zo groot als de directe verliezen op het slagveld. Napoleon, altijd goed voor een citaat, heeft dan ook een keer opge merkt: „De onervarenheid van de chirur gen brengt ons leger grotere verliezen toe dan de batterijen van de vijand”. BILBAO (AFP). In Baskenland is gisteren, kort na de begrafenis van de woensdag door de ETA gedode journalist José Maria Portell, opnieuw een aanslag gepleegd. De aanslag was gericht tegen het hoofd van de gewapende politie van de stad Bilbao, kolonel José Iboleon, maar hij werd slechts licht gewond. MADRID. (AFP) President Valéry Giscard D'Estaing heeft gisteren ver klaard dat Frankrijk de toetreding wenst van Spanje tot de Europese Gemeen schap. In een rede voor het parlement in Madrid verheelde hij echter niet, dat er vele moeilijkheden moeten worden over wonnen. ROME. (AFP) De eerste ronde in de verkiezingen voor een nieuwe president in Italië heeft gisteren geen resultaat op geleverd. Men had dat ook niet verwacht. De partijen hebben hun kaarten nog niet opengelegd omdat zij hun eigenlijke kan didaten niet voortijdig willen laten sneu velen. ven en iet on me ka- iet bij :oegan- ‘regeld itreek Ogaden meer dan 700 regeringssol- gman). jaten te hebben gedood. Dit gebeurde tij- moge- ediend JERUZALEM (DPA). Bij een bom aanslag op een groentenmarkt in het wes telijke deel van Jeruzalem zijn gisteren twee Israëlische burgers gedood en 42 gewond. De explosie deed zich voor toen het erg druk was op de markt. Vandaag wordt in Washington een officiële verklaring verwacht over een komend gesprek tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der twee landen, Vance en Gromiko. Minister Vance zal minister Gromiko treffen in Genève en reist dan door naar Bonn voor het bijwonen, met president Carter, van de daar te houden internationale economi sche topconferentie van de belangrijkste geïndustrialiseerde landen. Verwacht wordt dat de twee ministers zullen trachten enige problemen uit de weg te werken die het SALT-overleg hebben doen stagneren, zoals die over de ontwikkeling van nieuwe raketsystemen en de zogeheten Backfire-bommenwerper der Sovjet-Unie. President Carter heeft enige tijd geleden gezegd dat hij vast’oesloten is zo spoedig Hogelijk tot een SALT-verdrag te komen, volgens hetwelk het maximale aantal atratagiaebe kernwapens der beide partijen tot 1985 moet worden vastgesteid. Ook dan geldt de regel dat een kandidaat een tweederde meerderheid moet behalen wil hij zich ais gekozen kunnen beschou wen. In de derde en volgende remden, mocht het zover komen, is een gewone meesdesheid voldoende. HAMBURG (DPA). Automobilisten die het komende weekeinde door de Duit se Bondsrepubliek willen reizen moeten rekenen op kilometerslange files en lange wachttijden aan de grensovergangen. Een bomexplosie heeft in het paleis van Versailles onherstelbare schade aan een groot aantal schilderijen uit het Napoleon tische tijdperk aangericht. Zo is een uit 1812 daterend, gigantisch doek over de eerste uitreiking van het Legioen van Eer door Napoleon, geheel aan flarden ge scheurd. De eer van de aanslag op de herinnering aan Napoleon wordt door verschillende groepen opgeëist, van wie het Bretonse Bevrijdingsleger de meeste kans maakt. Het was me liever geweest als „De Club van Drie Miljoen” de aanslag had ge pleegd. Maar die had dan wel eerst moeten worden opgericht. Het is natuurlijk onaan genaam dat zoveel mooie schilderijen ver loren zijn gegaan, maar ik vind het een troost dat ze iets met Napoleon Bonaparte van doen hadden. Met enige vertraging kwam Boontje hier om zijn loontje: de bomexplosies die hijzelf, zittend op een paard staand op een heuvel, steeds wist te ontlopen, hebben nu dan toch nog de her inneringen aan hem te pakken gekregen. Neem bijvoorbeeld dat schilderij uit 1812. Tussen 24 september 1803 en 6 april 1814 heeft Napoleon in het kader van het „Légion d’honneur” 64 Grote Adelaars, 137 Grootofficiers, 649 Commandeurs, 3.069 Officiers en 32.906 Ridders uitge reikt. Als je in krap elf jaar zoveel onder scheidingen te verlenen hebt, heb je ook heel wat mensen de dood ingejaagd. Laten we dat jaartal 1812, waarin het verwoeste schilderij geschilderd werd, eens nader onder de loep nemen. Een interessant Na- poleon-jaartje. Hij drong Rusland binnen, leverde slag bij Borodino, betrok Moskou, trok weer terug en telde toen 563.000 do den en vermisten, en 37.000 overlevenden. De Slag bij Borodino alleen ai kostte 30.000 Fransen en 40.000 Russen het leven. Borodino was daarmee „second best”, na de Slag bij Leipzig, de zogeheten Volke renslag, waarbij bijna een half miljoen man betrokken was: 150.000 aan Franse zijde, 300.000 aan de overzijde. Beide zij den verloren 60.000 man, terwijl een ander cijfer zegt: 125.000 doden en gewonden aan Franse zijde. De beroemdste Slag die Na poleon sloeg, de Slag bij Waterloo, kostte hem maar 53.000 doden en gewonden. Zij schuiven daarom „kandidaten” naar voren, die weliswaar een goede indruk maken, maar die te zijner tijd plaats zulten moeten maken voor de echte kanshebbers. Voor de christen-democraten, die inmid dels hebben laten weten zich niet te zullen verzetten tegen de keus van een socialist, kwam hun voormalige voorzitter Guido Gonella als eerste in de arena. Voor de socialisten was dat hun „grote oude man", de 87-jarige Pietro Nenni. De communisten stemden voor de mar kantste figuur van hun liberale vleugel, de 70-jarige Giorgio Amendola. De kleinere partijen stemden deels voor eigen kandi daten, deels blanco. Vandaag volgt de tweede stemronde. „Zij waren allen gemarteld en vervolgens met machine-geweren neergeschoten”, zo zei hij. Hij liet zich niet uit over de nationa liteit van de overvallers, maar zijn uit spraak over „niet-Libanese gewapende mannen” leek een verwijzing naar Syriërs. Volgens Chamoen hadden de overval lers lijsten bij zich, waarop de namen stonden van de meegevoerde personen. Een Russische ooggetuige, N. S. Pestri- kov, schreef over de Slag bij Borodino: „Veel soldaten wierpen hun wapen weg en vielen op elkaar aan, scheurden eikaars mond aan flarden, verstikten elkaar in innige omhelzingen en vielen samen dood neer. De artillerie galoppeerde over de lijken heen als over een brug van balken, waarbij de lijken in de van bloed door drenkte grond werden weggedrukt.” Dat gebeurde dus allemaal in 1812, het jaar waarin het schilderij geschilderd werd en dat nu door die bomexplosie is vernietigd. Een der schattingen is, dat Na poleon, direct en indirect, 3.457.000 doden op zijn geweten heeft. Als het de „Club van Drie Miljoen” is geweest die de aanslag in het paleis van Versailles heeft gepleegd, heb ik er vrede mee zijn bereid vrede te sluiten icapteu ens wil voordi- eelt dat sloten grens met Rhodesië, maar ook de politiek van de regeren de UNIP-partij van Kenneth Kaunda en de aanwezigheid van een enorm guerrillaleger in eigen land zijn bezig om het land Schmidt is met een honderd man sterke delegatie voor een economisch kapot te maken. Jubelend stelden dan ook de dagbladen in Zambia vast dat het bezoek van bondskanselier Schmidt „het begin van een nieuw tijdperk” betekent. Het regeringsblad „The Times of Zambia” schrijft dat dit de eerste keer is dat zo’n machtige delegatie van een dergelijk machtig westelijk land naar Zambia komt. trijfelQ door Nico Scheepmaker^i^^ Als knelpunten noemt ADAC de „Auto bahn” Keulen-Dortmund, Würzburg- Nürnberg, Karlsruhe-Heidelberg en Mün- chen-Inntaldreieck, alsmede de Sauerlan- d-route in beide richtingen. De vereniging adviseert hun die de weg kennen, de se cundaire wegen te nemen. De Westduitse automobielclub „ADAC” waarschuwt dat in het weekeinde de groot ste verkeersgolf van dit seizoen op de „autobahnen” en andere autowegen in de Bondsrepubliek wordt verwacht. Dan be gint namelijk de vakantie in Noordrijn- landwestfalen, de dichtstbevolkte deel staat. iens hernieuwde aanvallen om het gebied in handen te kriieen. Het nieuws over de luerrilla-successen werd uitgezonden ioor radio-mogadisjoe, de Somalische staatsradio. Ethiopische gevechtsvliegtuigen hebben roor de derde keer binnen een week aan- tallen uitgevoerd op Somalisch grondge bied, zo werd door plaatselijke overheids functionarissen bekend gemaakt. De aanval was gericht op Beleuten, de provincie-hoofdstad van Hiran, dat aan Ethiopië grenst. Bij de aanval zou een l 4* uit dat De voorzitter van de Revolutionaire ien om laad van het ELF, Achmed Nasser, deel- ;singen tijdens een persconferentie in Beiroet nee dat het ELF en EPLF het erover eens njn dat vechten tussen Eritrea en Ethiopië ie belangen van de twee volken niet dient. .Maar ons vredesaanbod betekent niet dat rij het pad van de gewapende strijd zullen «daten. Zonodig zullen wij de oorlog (oortzetten”, aldus Nasser. Somalische guerrillastrijders hebben ge legd sinds 17 juni in de Ethiopische land- Sommige diplomaten noemen het echter tragisch dat het bezoek samenvalt met de moord op de twee Duitse Jezuïeten missionarissen in Rhodesië en de begrafenis van de 12 slachtof fers van de Pinksterzendingkerk in Umtali. De duizenden Duitse vlaggetjes in de straten van Loesaka worden gezien als een bewijs hoezeer Zambia op hulp van de Duitsland de dagbladen grote berichten over de activiteit van de Bondsrepubliek Duitsland rekent. Het land staat meer dan ooit Duitse Democratische Republiek in Angola publiceerden, voor een economische catastrofe. Volgens deze berichten zouden de Oostduitsers bezig zijn om In Parijs verklaarde Zambia’s minister van Financiën John in zuidelijk Angola een „schaduw-administratie” op te bouwen, Mwanakatwe gisteren dat het land minstens 1,2 miljard dollar die onmiddellijk het bestuur in Namibië kan overnemen zodra nodig heeft om zijn huishoudelijk budget weer in orde te Swapo aan de macht komt Als bron voor deze informaties kunnen brengen. De nog steeds dalende koperprijs (koper is de worden ambtenaren in Oosl-Berlijn genoemd, die documenten voornaamste bron van inkomsten), de sinds meer dan twee jaar in handen van westelijke spionagediensten zouden hebben afgebroken Benguela-spoorlijn, de door de guerrilla-oorlog ge- gespeeld. wil opvangen van haar en Philippe Junot. De dochter van prins Rainier en paleis voor de wet was getrouwd.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3