n 1 examens Burgemeester Molendijk duikt s DE ROOM ent BONT NU TEGEN ZOMER- PRIJZEN Op vakantie met De Spil Bouwkosten met 2 ton gestegen „Vervuiling van Zeewijkflats is overtrokken’ Hermi Wilde wordt Velsens eerste inspectrice surveillance dienst „IK BEN NIET VAN PLAN OM ME EVEN GAUW WAAR TE GAAN MAKEN” in probleem „Oud IJmuiden” et it NA EIGEN RENOVATIEPLAN VAN WIJKCOMITÉ RU 4 VELSEN-iJmuIDEN VRIJDAG 30 JUNI 19 7 8 WETHOUDER SCHEEPER: I „Nu het vak leren OM VERTROUWEN VAN BEWONERS TE HERWINNEN Laat uw bontmantel door ons repareren en/of moderniseren Bel ons vrijblijvend BETER DRUKWERK BESTELLEN? GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het lijkt mogelijk de vijf wonin gen die in de Bloemstraat als proefobjekt zijn uitgekozen te renoveren voor een bedrag van 53.000 per stuk. Met de daarbijkomende kosten voor aansluiting van gas 3.700), leges 2.500), bemoeiingen van de Woningstichting 21.369) en 14 percent BTW wordt die prijs per woning uitein delijk 67.794,80. Dat is beduidend lager dan het bedrag van 76.000 (exclusief extra kosten en BTW) op grond waarvan de renovatieplannen een paar maanden geleden door de gemeente als „niet subdi- d ia bel en derhalve onhaalbaar” werden afgewezen. Vooroordelen Eigen ideeën ur ir tl L jartij- fgelo- st Wa st ko- Kritisch blijven IJMUIDEN. Burgemeester P. J. Molendijk heeft woensdagmid dag de voorzitter van het wijkco mité G. Mettes op het stadhuis ontvangen voor een informeel ge sprekje. „Ik heb”, aldus de heer Molendijk desgevraagd „sinds de korte tijd dat ik nog maar in de gemeente ben ervaren hoe groot de problemen zijn die liggen in Oud IJmuiden. Intern hebben we er de laatste weken in het college uitvoerig over van gedachte ge wisseld. Ik wil me volledig oriën teren en proberen een deel van de achterstand die hier is ontstaan in te halen. Niet namens het college maar samen met het wijkcomité moeten we trachten het vertrou wen van de bewoners van Oud IJmuiden te herwinnen. Daar wordt hard aan gewerkt. Na het gesprek met de heer Mettes hoop ik op korte termijn een bezoek aan de wijk te brengen. Bibliotheekfiliaal Santpoort (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN/HAARLEM. Ko mende maandag wordt op het hoofdbureau van politie Hermi Wilde-Welage beëdigd als inspec trice surveillancedienst. Vers van de Apeldoornse politieaca demie, 22 jaren oud, komt zij de korpsleiding in Velsen verster ken in een functie die in Velsen nooit eerder door een vrouw werd vervuld. Naast de adjudant afdeling jeugdzaken mevrouw A. Andriessen wordt Hermi Wil de nu als tweede vrouw in het Velsens korps geïnstalleerd en wel door burgemeester P. J. Mo lendijk persoonlijk. Ze heeft het eindexamen van de academie achter de rug, is gebruind terug gekeerd van een Italiaanse va kantie en maandag 10 juli gaat ze aan het werk. VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” WHB VAN RIXEL zo'n drukker Oosterduinweg 29 wHBHH tel. 14768 IJmuiden ■Sm# II hk. (ADVERTENTIE) iges nhuis ..««MS Voor de sinds anderhalf jaar in Schalk- (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) H Aannemer kan plotseling veel goedkoper renoveren (ADVERTENTIE) II! PLEIN 1945 - 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier zei dit de af in het Die mdat n on- ndere mcie- nciële an de beleid sector uitke- mule- komt voor van infra- ngen. geld reaus- ieuwe voor aatre- ijnen. In de vergadering van het wijkcomité waar vice-voorzitter G ■Spijker de ontwikkeling van de renovatieplannen gisteravond uit Toch is het dezelfde aannemer (Panagro uit Warmond) die nu met een bijgesteld plan komt waarvan de Rijksconsulent voor Stadsvernieuwing verwacht dat Rijk en Provincie er hun goed keuring niet aan zullen onthouden. In het gunstigste geval zou de eerste paal nog dit jaar kunnen worden geslagen. Alleen een paar gemeentelijke diensten lijken nog in staat een spaak in het wiel te steken. De dienst Bouw- en Woningtoezicht, ressorterende onder Openbare Werken, en de dienst Volkshuisvesting hebben al laten blijken niets te voelen voor renovatie van de omstreden panden. Hoe controversieel de standpunten binnen het gemeen telijk apparaat liggen blijkt onder meer uit de toezegging van wethouder J. W. Meijer die gezegd zou hebben het licht op groen te zetten voor de renovatie van nog 44 in Oud IJmuiden te renoveren panden, als dit proefobjekt wordt uitgevoerd over eenkomstig de laatste aanbieding van Panagro. Het college deed deze toezegging na een verzoek van de PvdA-fractie de bouw zo spoedig mogelijk te realiseren, omdat on der meer door de tot heden opgetreden vertraging de bouwkosten al met ruim twee ton zijn gestegen. A. Roosendaal (CDA) vroeg het college waarom het, bij het vaststellen van het bibliotheekplan Velsen, het voorstel om tot aanschaf van een discotheekcollectie over te gaan niet is overgenomen. Wethouder Scheeper antwoordde dat bij het stellen Hermi Wilde is geboren op Aruba. Op haar tiende jaar kwam ze met haar ou ders terug naar Nederland en ging wo nen in het Limburgse Horst. Nadat zij haar gymnasiumdiploma (B) had ge haald, gaf ze zich op voor de selectiepro cedure voor de vierjarige politieacade mie. „Die keuze was eigenlijk toevallig”, zo vertelt ze”, Ik had een zwager bij de politie en ik kreeg op gegeven moment een folder in de bus. Ik zag op tegen een universitaire studie en deze opleiding leek me wel wat. Eigenlijk ben ik tijdens de selectieprocedure meer gemotiveerd geraakt. Nu kan ik zeggen dat de studie me heeft aangesproken. Het is een veel zijdig vak. Net als overal elders zijn na tuurlijk ook in dit vak dingen waar je het niet mee eens bent, maar het interessante vind ik om met mensen te werken. De verantwoordelijkheid spreekt me ook aan, al moeten we natuurlijk afwachten of ik die kan opbrengen”. van prioriteiten deze collectie was afgeval len. Dat hield volgens de wethouder echter niet in dat het voorstel nu voorgoed van de baan was, in de toekomst zou er wellicht ruimte kunnen ontstaan om alsnog tot aanschaf te besluiten. wijk wonende Hermi was Velsen onbe kend terrein. „Ik had er van gehoord, in gunstige zin. Er is zoveel, ’t is eigenlijk een stad in het klein”. Tijdens haar oplei ding heeft deze jonge inspectrice stage gelopen in Zaanstad en in Den Haag. De eerste was een agentenstage en dat bete kent het surveilleren, de tweede was een brigadiersstage en dat hield in dat ze als wachtcommandant dienst moest doen en moest meelopen met een inspecteur. „Die stage is niets meer dan het ruiken aan de praktijk. Ik ga er van uit: ik heb die studie gedaan en nu ga ik het vak pas echt leren, ook van de mensen die al jarenlange ervaring hebben. Ik wil me helemaal openstellen, al denk ik wel dat het leren te combineren valt met mijn eigen inbreng. Straks zal ik eerst een paar maanden met het hele korps kennis maken en dan ga ik mede leiding geven aan de surveillancedienst”. Een vrouw bij de politie, op zo’n jonge leeftijd, in een leidinggevende functie, dat zal wel problemen geven. Hermi: „Ik ben gewend aan vooroordelen. Die zullen hier ook wel bestaan en dat is ook begrij pelijk. Maar ik ben niet van plan om me even gauw waar te gaan maken. Ik doe gewoon mijn best en ik zie wel. Het ligt er helemaal aan hoe je houding is. Ik ga beginnen en leren en ik zal ook vragen als ik iets niet weet. Eerst maar de kat uit mogen zijn, ik vind wel dat ik faal wan neer die problemen er blijven, want het kan goed gaan”. „Ik ben geen fanatiekeling die zegt: de politie is m’n alles en misschien dat het voor mij daarom een uitdaging is. De politie heeft een specifiek plekje in deze maatschappij en soms probeer je dat te verdedigen. Anderzijds moet er ook ruimte zijn voor je eigen ideeën. Zo’n rapport als „Politie in verandering” (over de functie van de politie in het maatschappelijk gebeuren, red.) is iets waarover op de academie is gesproken. Daar had je de ruimte voor je eigen meningen, maar de Nederlandse politie bestaat wel uit een aantal korpsen en bij de één kun je meer ideeën kwijt dan bij de ander: dat ligt aan de korpsleiding. Maar ik denk dat er de laatste jaren over het geheel toch wel wat gaande is, on danks het feit dat er binnen de politie veel generaties zijn. De veranderingen zijn te zien, neem de wijkagenten, maar meestal duurt het lang eer het publiek er iets van markt. Vaak is het nog zo dat wanneer de mensen horen dat je bij de politie bent, ze niets meer met je te maken willen hebben, want dan ben je rechts en sla je elke demonstrant in elkaar. Maar je kunt ook kritisch zijn. De politie mag het symbool van de ge vestigde orde zijn en daar moet je achter staan, maar dat kan wel op verschillen de manieren”. komt de heer Molendijk op korte termijn naar Oud IJmuiden. De scheidende voorzitter van het Wijkco mité Oud IJmuiden G. Mettes draagt na twee jaar zijn gezag over aan J. Rolvink. Op woensdag 5 juli wordt om ’s avonds zeven uur een informatie-avond gehouden voor de ouders van kinderen die met de kampen meegaan. Aldus antwoordde wethouder Scheeper op een aantal vrdgen over de klachten van de bewoners van de flats aan het Zeewijk- plein. Scheeper vond ook dat er in dit geval iets te makkelijk gepraat werd over een „mentaliteitskwestie”. Op de vraag van de heer Andriesma (CDA) of er com missies gevormd zullen worden van bewo ners die mee kunnen helpen zoeken naar een oplossing zei Scheeper dat hij die suggestie wel serieus nam maar de raad daarover nog niets kon meedelen zolang dat voorstel niet in het college zelf bespro ken was. Met haar aanstelling in het Velsense politiekorps is Hermi Wilde heel tevre den. „Ik heb bewust voor een kleiner korps gekozen omdat dat leuker isf: De sfeer is prettiger omdat iedereen elkaar kent; dat massale van grote korpsen, dat onoverzichtelijke, ligt mij niet zo. Dat ik in Velsen ben aangenomen, is een geluk. Kleinere korpsen nemen niet vaak in specteurs aan en dan valt meestal de keus op een man. De meisjes uit de opleiding komen meestal in de korpsen van de grote steden terecht en dan nog vaak bij de kinderpolitie, maar nu heb ik de kans op een start in een uitvoeren de dienst”. De twee kampweken worden gehouden van 22 tot 29 juli en van 29 juli tot en met 5 augustus. De eerste week, bestemd voor kinderen van zeven tot elf jaar, is al volge boekt. In de tweede groep, van 12- tot en met 15-jarigen, is echter nog plaats voor enige liefhebbers. Belangstellenden kun nen zich opgeven bij buurthuis De Spil aan de Rembrandtlaan 45 in IJmuiden, tel. 02550-10186. Lamer •is De an de mings secre- schap- vroe- m Re st Wa nning nt. :tmet lidde- igssa- in be- van n be- insac- daar- ieden i eco- jmen. Met deze korte verklaring leidde voorzit ter Mettes het agendapunt bestuursverkie zingen in. Zoals wij gisteren reeds uitvoe rig publiceerden was het Mettes zelf die zich niet meer herkiesbaar stelde. Hij bracht de vergadering verslag uit van de pogingen die in het werk waren gesteld om een opvolger te vinden. J. Rolvink was bereid gevonden de functie te aanvaarden met een proefperiode van circa een half jaar. De vergadering accepteerde gistera vond de kandidaat met een stemverhou ding van 11 voor en twee tegen. De heer Rolvink dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en zei het accent van zijn bemoeiingen voorlopig te zullen leg gen op verbetering van de relatie met de instanties. „Het is de enige manier om het meeste te krijgen en niet het minste. En alleen met het meeste zullen we genoegen nemen.” De scheidende voorzitter Mettes kreeg een attentie onder couvert. Voor me vrouw Mettes waren er bloemen evenals voor mevrouw R. Luster-Reijen die even eens te kennen heeft gegeven haar functie in de kerngroep van het wijkcomité te willen beëindigen. VELSEN. Buurthuis De Spil gaat ook dit jaar weer met verschillende groepen vakantie vieren op een kampeerboerderij. Dit jaar zal dat gebeuren in Hulshorst, een plaatje boven Harderwijk, aan de rand van de Veluwe. De keuze om juist bij de surveillance dienst te gaan werken is Hermi ingege ven door de afwisseling in het werk van deze dienst, de mogelijkheid om met veel mensen bezig te zijn en de problemen die juist deze tak van het politiewerk met zich meebrengt. „Agent zijn is moeilijk. Kijk, ik stond vroeger ook sceptisch te gen de politie aan te kijken, ik kankerde ook en dat doe ik nog wel eens. Maar ik heb nu wel meer inzicht en meer respect gekregen voor de functie van de surveil lant. De hulpverlening neemt een grote plaats in en het is ondankbaar werk. De mensen komen altijd met de politie in aanraking als er rottigheid is en bekeu ringen gegeven, tja, in elk beroep zijn er dingen die je doen moet en die je liever niet zou doen. Ik vind wel dat je je goed bewust moet blijven waarom je het doet, dat je kritisch moet blijven”. Ik wil gewoon van alles doen. Alleen vind ik mezelf niet geschikt om leiding te geven aan een mobiele eenheid. Ik denk dat dat als vrouw niet acceptabel is en wanneer er dan andere liefhebbers zijn. wel lijkt het me leuk om betrok ken te zijn bij de organisatie, maar om bij zo’n ploeg voorop te lopen, ik denk dat een vrouw daar niet zo geschikt voor is en ik wil voor alles vrouw blijven. Maar wat er in het begin ook aan problemen mogelijk goedkeuring van Gedeputeerde Staten te krijgen over de wijziging van de gemeentebegroting voor de bouw van een filiaal van de openbare bibliotheek te Santpoort. de boom kijken, de mensen de kans ge ven om je te leren kennen en dan rol je er wel geleidelijk in. Ik geloof niet dat je binnen moet komen met de houding van ziezo, hier zullen we het wel even regelen. VELSEN. Burgemeester en wethou ders hebben de gemeenteraad toegezegd al het mogelijke te doen om zo spoedig (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „De reacties rond de ver vuiling van de flats in Zeewijk zijn wat overtrokken, over het algemeen worden ze goed schoongehouden. Er zijn echter serieuze klachten, in de ene flat wat meer dan in de andere. Die zullen wij ook zeker onderzoeken, daarbij zullen ook de schoonmakers en huisbewaarders betrok ken worden”. Voorzitter G. Mettes bevestigde gister avond dat hij met de heer Molendijk een vertrouwelijk en informeel gesprek had gehad. „Het was wat je zou kunnen noe men een beleefdheidsbezoek. Over be leidszaken is niet gesproken. Daarvoor VELSEN. Aan de Willem de Zwijger- school te IJmuiden slaagde de volgende leerlingen voor het eindexamen MAVO 4: René van Aalst, Rob Bakker, Marja v.d. Berg, Tim Bonhof, Frans Broek, Marijke van Buuren, Tineke Dekker, Christa van Dongen, Joyce Douma, Harold Gankema, Marijke Goos, Loes de Groot, Frank v.d. Heijde, René van Houwelingen, Ruud v.d. Hurk, Adri Keus, Dorine Klein, Richard v.d. Linden, Sylvia Mantje, Wim Martens, Caro Mensink, Koos Mosterd, Astrid Nat, Ronald Nierop, Luuk Ris, Gerda Ritskes, Lida de Rooij, Michel de Rooij, Jos Snij ders, Willy Stam, René v.d. Stelt, Diana Terol, Co Timmers, Monique Verkerk, Jacqueline de Vries, Wilma de Waal, Pieter Wesseldijk, Arjan Wolters, Henriette Zwart, Maarten Zwart. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 025S043405 de doeken deed riep de gang van zaken nog al wat vragen op. In de eerste plaats was daar het plan van het wijkcomité zelf waarmee de gemeente „onder druk” was gezet en dat uiteindelijk had geleid tot een hernieuwde visie van Panagro die van meet af aan de laagste inschrijver was geweest. Dat plan van het wijkco mité 65.000 per woning inclusief BTW) leek ook duidelijk je voorzien in meer woonruimte per woning dan een gemeentelijk plan dat nimmer ter discussie is geweest maar dat verdacht veel overeenkomst vertoont met de hernieuwde aanbieding van Pana gro. De buurt wilde daar gisteravond wel eens opheldering over hebben. G. Spijker kon niet anders dan beamen dat het plan dat nu ter discussie stond minder woonruimte garandeerde dan het plan van het Wijkcomité, „maar”, zo verklaarde hij, het oordeel van dit plan moet niet in de eerste plaats worden gezocht in de ruimte- winst maar in duidelijk betere bouwkundige voorzieningen.” De woningen zouden na renovatie uitstekend geschikt zijn voor kleine huishoudens of kinderlozé gezinnen. De weerstand bij gemeentelijke diensten zou volgens Spijker te verklaren zijn door de omstandigheden dat een stevig percentage (25 percent of mogelijk nog meer) van het renovatiebedrag per woning als „achterstallig onderhoud” niet voor subsidie in aan merking zou komen. De gemeente hoewel voor dit in gebreke blijven verantwoordelijk zal niet in staat zijn dit financiële tekort bij te spijkeren. „Het ligt”, volgens G. Spijker, „in de lijn van de verwachting dat de Provincie met de gemeente kontakt gaat openen over de subsidie-aanvraag. Als Openbare Werken of Volkshuisvesting dan negatief adviseren haal je weer nul op het rekest.” Voorzitter G. Mettes sloot de uitvoerige discussies af met te stellen dat het wijkcomité heeft willen bewijzen dat het moge lijk was te renoveren voor minder dan 76.000. „En dat is ons in ieder geval gelukt”, aldus Mettes. De vergadering kon dat beamen maar gaf door tal van reacties blijk dat de geloofwaar digheid in het vertrouwen van de gemeentelijke overheid door deze procedure zeker niet is gestegen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5