GELE TRUI BEWIJST GOEDE VORM JAN RAAS We moeten niets forceren Post I Krachtexplosie onderstreepte sluwheid van Zeeuw 7 ■miitc m van Levitan Come-back Richter a tour in cijfers Mario Kempes I Maertens schopt deuk in auto Kreuz weg bij Feyenoord I 1» West-Duitsland won in Aken ri |F Spanjaard i i voor 1 miljoen i 99 99 tourpuntiq ilï 5 t Irji r dii 4b I)at-ikS^j 153 km tour de France ©CAEN 3eRIT 243,5 km 4eRIT F 8 ÉVREUX ST.-GERMAIN -EN-LAYE ST.-AMAND- 15 SPORT JULI 19 7 8 ZATERDAG 1 a Sluw F jo) A Te laat Pa en ma op bezoek. We zullen ze 'ns helemaal in de watten leggen. We halen ze op. Maken er ’n feest van. En brengen ze weer thuis. Met ons autootje. Hoe anders? J RAAS NAM REVANCHE ■Cr De twee winnaars van de eerste Tour-etappe schudden elkaar de hand. Links Jan Raas, rechts Walter PÏanckaert. Nurlui I ü- Mario Kempes (ADVERTENTIE) door Peter Heerkens - litse ider lers stie rnst aid- las- :tie- ren- tijd van van qua Itten iles- ton. lloe- l-De Zijn demarrage in de Dorpsstraat vanaf St. Willebrord, nauwelijks 700 meter voor het einde van de openingsrit, was overi gens niet uitsluitend een kwestie van al les of niets. De krachtsexplosie onder streepte ook de sluwheid van Jan Raas. Een historische Tour de France-dag: de eerste na-oorlogse ploegentijdrit. Gezien de afstand, 153 kilometer, is er een ravi- taillering ingelast na 88 kilometer. Het traject is uitgezet op geaccidenteerd ter rein met als einddoel Caen waar de ren ners op de paardenrenbaan arriveren. Na eerst 1100 meter naar de eindstreep gere den te hebben, moeten de coureurs nog twee volle ronden van samen 3900 meter (wat het totaal op 5 kilometer brengt) afleggen „Eén seconde is niet veel”, aldus Raas, „maar in de sport maakt zo’n minimaal verschil nederlaag of overwinning uit. Ik weet van mezelf dat ik in een massasprint een beetje te kort kom tegen mannen als Maertens en Esclassan. Daarom moet ik het van stuntwerk hebben”. BRUSSEL. Van alle punten die er voor pleiten dat Jan Raas een uitsteken de kans heeft om tenminste nog drie dagen (tot het einde van de ploegentij drit over 154 kilometer naar Caen) in de gele trui te rijden, staat de vorm waarin hij verkeert nadrukkelijk voorop. In vier dagen tijd won Jan Raas drie keer (de Ronde van Woerden, de proloog van de Tour de France en de etappe naar St. Willebrord). Zou hij afgelopen zondag in het nationaal kampioenschap niet in de remmen hebben geknepen om ploeg maat Henk Lubberding te laten winnen, dan was de verhouding vier op zes ge weest. zijn tweede plaats de op papier meest directe concurrent van Jan Raas) getuig de daar nog eens van aan het einde van de eerste grote werkdag in de Ronde. „Die ploeg van Post” prees Maertens, „is verschrikkelijk sterk. Het zijn niet alleen 1903. Henri Desgrange, de schepper van de grootste en belangrijkste wielerronde ter wereld, zal zich in zijn graf hebben omgedraaid. Met Jan Raas in de gele trui kwam alles goed. Het was voorspelbaar dat hij een geslaagde greep zou doen. De Zeeuw, die zijn elfde overwinning behaalde dit sei zoen, is zelfs beter in vorm dan in het voorjaar, de periode van de klassiekers. Raas dacht altijd dat daar zijn top lag, maar Peter Post hield hem vaak voor dat het ook best anders kan zijn. Post verklap te in Sint Willebrord: „Die jongen weet gewoon nog niet wat er allemaal nog meer in zijn bereik ligt. Zijn fysieke mogelijkhe den zijn enorm. Dat blijkt wel en nu hij echt ook zelf een beetje in de gaten krijgt, DORTMUND. Een nieuw Westduits record hoogspringen van Carlo Thraen- hardt (2,26 m) en een succesvolle terug keer van de Olympische kampioene op de 100 meter, Annegret Richter waren de hoogtepunten van de eerste dag van de atletiek interlandwedstrijd tussen de da mes- en herenploegen van West-Duitsland en de Sovjet-Unie in Dortmund. Na de eerste dag leiden de Westduitse heren met 63-54, de dames staan met 32-41 achter. Op weg naar Brussel in het tweede gedeelte bleek Raas de gele trui uitste kend te kunnen verdedigen. Waakzaam reed hij voortdurend vooraan en zorgde er voor dat niemand ontsnapte. In de finale van de 100 kilometer lange tocht was dat erg moeilijk. De wegen naar het Heizel- stadion en het atomium waren bochtig en glooiend. Er ontwikkelde zich een strijd van een (ploeg) tegen allen. De ene demar rage volgde de andere op. De concurrentie was geïnspireerd. Raas zei later: „een seconde ben je zo kwijt”. Niemand echter was in staat een klein gaatje te slaan, zoals Raas in de ochtend. Na 72 km wedstrijd in de buurt van Klaaswaal ging de eerste renner uit de Tour de France. Het was de Spanjaard Julian Andiano, die door een botsing met een motor van de rijkspolitie een bekken- fractuur opliep. In totaal waren er op de door de regen glad geworden wegen die naar St. Willebrord voeren, drie flinke valpartijen. BRUSSEL. Donderdag in Leiden kon Jan Raas Levitan wel wurgen. Vrijdag in Brussel beukte Freddy Maertens woe dend in op de auto van de tourbaas en schopte hij er een deuk in. De oud-wereldkampioen riskeerde een fikse boete door zijn gramschap af te reageren op de blinkende limousine van Levitan, maar dat kon hem niets schelen. „Ik zag dat Maertens, links van de weg, heel even werd ingesloten”, zei hij. „Aan de rechterkant sprong ik weg. Als Freddy me nu nog wil terugpakken, zal hij geen seconde meer mogen twijfelen, dacht ik nog”. Het scheelde luttele millimeters of Raas had ook aan deze tweede achtereenvolgen de overwinning in de Tour minder vreug de dan normaal beleefd. Zijn jump naar de gele trui was namelijk zo fel, dat hij vlak na het passeren van de eindstreep acroba tische toerer moest uithalen om twee mo torrijders te ontwijken. „Verdomde kl...”. W rdt >ur ne- even agen jfeld ,stil- npli- men igdige in de rt Wil pupil- doren bbenl neens 'eheel van n van >t een IS dit neen- ftbal- tvelis- maar lijk te l. De i 51-1 baas- ijand etitie oofd- Gin- in de •ada- 'keer iarin die als »n die ran de Niet ot een fde zij :ht uit Olga It onze ’werk lieden \SbPierre-sur-Dives Breteville 2.7.1978 3.7.1978 en wat in- ’om iers de enk nan Bel aas irel rtij. on- .eu- de ve- Ha- *en ?on jei- en ten iv-D- gels- OV- nen- jers- TJC- 4.30 )SS- aar- ?IW- 2e lur), rste gels ip B ark- iaal dag ^Montdidier 'Beaumont-sur-Oise ROTTERDAM. Nadat Feyenoord- directeur Peter Stephan aanvankelijk nog de hoop koesterde de 29-jarige Oostenrij ker Willy Kreuz te kunnen behouden bleek dit uiteindelijk na taaie onderhandelingen- toch geen haalbare kaart te zijn. De in Oostenrijk verblijvende Kreuz is in onder- handeling met een Duitse, Spaanse en Oostenrijkse club. ■Cr Mario Kempes Rij dan harder”, siste Jan Raas in die eerste ogenblikken na zijn triomf. Aan de geprikkelde stemming, die het gelukzalig gevoel heel even overwon, lag het overi gens niet dat hij de gebruikelijke cérémo nie protocollaire bijna in de war stuurde. „Man, ga toch weg met je flesje spuitwater en je foto”, schold Raas tegen een reclame man van een Franse frisdrankenindustrie, die iedere dag met de etappewinnaar op de gevoelige plaat moet worden vastgelegd. De wraakoefeningen van Jan Raas was perfect. De winnaar van de proloog ver trok gistermorgen uit Leiden met slechts één gedachte in zijn hoofd: ik moet en zal die gele trui hebben. Na de proloog, die al een farce was geworden, omdat de tijden niet voor klassementen in aanmerking kwamen, had hij het meest begeerde tricot in de wieler-sport niet gekregen. De extra prikkel die uit zijn woede en teleurstelling voortkwam, leverde hem in Sint Wille brord een nieuwe etappezege op waardoor hij het geel eindelijk in bezit kon nemen. In de middag, op weg naar Brussel, verdedig de hij zijn ene seconde voorsprong in het klassement met steun van zijn ploeggeno ten als een grootmeester. Hoe belachelijk de beslissing de gele trui na de proloog niet uit te reiken was, bleek vrijdagmorgen voor de start in Leiden. Jacques Goddet, de oude tourbaas die overigens weinig meer te vertellen heeft, hield een praatje met Maurice de Muer, de ploegleider van Thevenet. Ze hadden het over de gele trui. De Muer, die in dienst ook het bezit van de gele trui waarvan Jan Raas in St. Willebrord zei: „Mis schien ben ik dat ding straks in Brussel al weer kwijt, maar dan zal ik altijd kunnen zeggen: ik heb de gele trui van de Tour een paar uur aan gehad. Dat vind ik een hele eer. Iedere coureur droomt er van om in zijn carrière dat ooit te bele ven. Ik ben erg blij dat het mij lukte”. Wat voor Jan Raas naast zijn geweldi ge conditie als tweede belangrijke factor telt bij zijn poging om de gele trui te behouden, is de kwaliteit van de ploeg waarin hij zit. De kracht van dit team viel in de koersen voor de Tour de France duidelijk op. En Freddy Maertens (met Saint-Just en-Chausséefi Escargots PoiSStar koers op een rustige manier moeten con troleren”. Het valt niet moeilijk te raden, dat er bij die theorie wordt uitgegaan van een krachtsinspanning die zich voorna melijk op de finale richt. Jan Raas: „Ik verwacht van mijn ploeggenoten niet dat ze me de hele dag uit de wind houden, daar zorg ik zelf wel voor! Maar als het kan moet het zo zijn, dat ze in de laatste 30 kilometer naar voren komen om de groep gesloten te houden”. Op dat moment was het natuurlijk al te laat om er alsnog in te voorzien en Raas moest de halve etappe naar Sint Wille brord - waar duizenden supporters op hem wachtten - wel winnen om zich in het geel te laten hullen. Zo gebeurde het dat de eerste etappe van de Ronde van Frank rijk werd verreden zonder gele truidra ger. Dat was niet meer voorgekomen sinds de openingsrit van de eerste tour in Annegret Richter die aan het begin van dit jaar haar internationale carrière af sloot, maakte op de 100 meter een uitste kende come back. De Westduitse zegevier de in 11.32 seconden. Op de 4 x 100 meter zorgde het Russische dames kwartet Anis- simova, Maslokova, KLONDRATJEVA EN Stroskova met 43.03 seconden voor de beste wereldseizoenprestatie. Op de 800 meter dames kwamen de Russinnen Na- desja Moechta en Loedmilla Vesslkova met resp. 1.58.1 en 1.58.3 tot voortreffelij ke tijden. Die zegereeks van Jan Raas (in totaal elfmaal eerste dit seizoen) vormt het ab solute hoogtepunt in vier jaar profwiel- rennen. „Nog nooit”, zegt de bleke Zeeuw, „reed ik zo sterk als nu. Ik sta er zelf ook een beetje van te kijken, vooral omdat ik al een paar dagen last heb van een lichte verkoudheid. Ik krijg elke avond een dampkuur”. Een grote bijdrage tot het opzienbaren de van zijn prestaties levert natuurlijk van een fietsenfabriek donderdag niet graag zag dat een renner van een concur- rende rijwielfirma de gele trui aantrok, stelde zich dit keer „sportief” op. Hij ver klaarde dat Raas er eigenlijk recht op had, omdat hij de proloog had gewonnen. goede coureurs, maar er hangt ook - dat is te merken - een prima ploeggeest. Waar ik erg benieuwd naar ben, is hoe die mannen zich de komende dagen zul len gedragen. Gaan ze de trui van Raas verdedigen met het risico dat er enkele renners vóór de bergen al te vermoeid worden, óf sparen ze zich om in de cols hun werk te doen”. Antwoord van ploegleider Peter Post: „Niets forceren natuurlijk. Ik heb op dracht gegeven om die trui te verdedigen zolang het niet te lastig is”. Jan Raas: „Logisch. Met een voorsprong van slechts één seconde kun je geen risico’s voor de hele ploeg nemen. We zullen de De uitslag van het tweede gedeelte van de eerste etappe, St. Willebrord-Brussel over 99 km is: 1. Walter PÏanckaert (Bel.-Cea.) 2 uur 22 min 14 sec., 2. Freddy Maertens (Bel.-Fla 3. Jan- Francois Pescheux (Fra.-Job 4 Klaus-Peter Thaler (Wdl.-Ral 5. Jesus Suarez-Cueva (Spa.- Kas.), 6. Jacques Esclassan (Fra.-Peu.), 7. Jac ques Bossis (Fra.-Git 8. Yvon Berlin (Fra.- Git.), 9. Willy Teirilinck (Bel.-Git.), 10. Jan Raas (Ned.-Ral), 11. Durel (Fra. Job), 12. Rouxel (Fra.- Mer.), 13. Martinez (Fra.-Job), 14. Biderre (Fra - Job.), 15. Gauthier (Fra.-Lej.), 16. Mollet (Fra - Mer.), 17. Vandenbroucke (Bel.-Pen), 18. Le Denmat (Fra.-Lej 19. Delepine (Fra.-Peu 20. Pollentier (Bel.-Fla 21. Bazzo (Fra.-Lej.), 22. Bruyere (Bel.-Cea.23. Sibille (Fra.-Peu.), 24. Inaudi (Fra.-Job.), 25. Bittinger (Fra.-Rai.), 27. Lubberding (Ned.-Ral 21. Zoetemelk (Ned- Mer.), 33. Hinault (Fra.-Git 35. Knetemann (Ne d.-Ral.), 50. Decauwer (Bel.-Rai 53 Wesemael (Bel.-Rai.), 56. Thevenet (Fra.-Peu.), 58. Van den Hoek (Ned.-Ral.), 62. Karstens (Ned.-Ral 70. Kuiper (Ned.-Ral 95. Wellens (Bel.-Ral.) 2.22.14, 104. Den Hartog (Ned.-Lej.) z.t. AKEN. West-Duitsland heeft tijdens het internationale concours hippique in Aken de landenprijs gewonnen met een totaal van negen strafpunten. Groot- Brittannië, dat de pech had in de eerste manche Harvey Smith te verliezen, ein digde met zestien strafpunten als tweede. De Nederlandse equipe, die na de eerste manche nog tweede stond achter Groot- Brittannië maar voor West-Duitsland werd uiteindelijk zevende met 32 straf punten. Het ploegenklassement van het eerste gedeelte van de eerste etappe: 1. Raleigh 17.01.49, 2. Lejeune 17.01.50, 3. Peugeot z.t., 4. Jobo z.t., 5. Flandria z.t., 6. Gitane z.t. Het ploegenklassement van het tweede gedeel te van de eerste etappe: 1. Jobo 11.51.10, 2. Peugeot z.t., 3. Gitane z.t., 4. Mercier z.t, 5. Flandria z.t., 6. Raleigh z.t., 7. Lejeune z.t. Het algemeen ploegenklassement na de eerste etappe is: 1. Raleigh 28.52.59, 2. Jobo 28.53.00, 3. Peugeot z.t., 4. Gitane z.t., 5. Lejeune z.t., 6. Flandria z.t., 7. Mercier z.t., 8. C en A 28.53.17, 9. Fiat z.t., 10. Kas 28.53.35, 11. Teka z.t BRUSSEL. Stuntwerk is Jan Raas wel toevertrouwd. Hij schrikt er niet voor terug om in de siotfase van een wedstrijd iedereen in paniek te brengen door als een Razende Roeland uit het peloton weg te springen. Zo won hij vorig jaar Milaan-San Remo en een Tour-etappe in Limoges. Op identieke wijze greep hij gisteren ook in de openingsrit van de 65e ronde van Frankrijk de gele trui. Niet alleen nam Raas met dit succes in Sint Willebrord sportieve weerwraak op de Tour-leiding, die hem het gouden ere-habijt in de proloog onthield, maar tevens stond hij na afloop van de rit naar Brussel nog steeds op de eerste plaats van het klassement. Tot 40 kilometer voor het einde, voert het parcours over licht golvende wegen, met als uitschieter de Cóte de l’Escargot, een collet je van de 4e categorie na 167 kilome ter. kan hij uitgroeien tot de beste renner die Nederland ooit heeft voortgebracht”. Behalve de gebruikelijke prijs van 750 gulden voor de gele trui, wat vaantjes en bloemen, kreeg winnaaar Jan Raas in St. Willebrord een groot schilderij aangebo den. „Ben er zuinig op”, waarschuwde organisator Rini Wagtmans, „want de waarde ligt rond de 1800 gulden”. Bij één van de valpartijen is de blessure van Henk Lubberding aan diens linker hand verergerd. Lubberding: „Ik bleef met mijn pink achter een kabel hangen en ik kreeg daardoor zo’n klap dat ik ineens 'weer stukken meer last heb van die hand”. Tot degenen, die in de rit door de Rand stad ook betrokken raakten bijeen van de valpartijen, was Fedor den Hertog. Ernsti ge verwondingen hield de enige Nederlan der in de Franse formatie van Henri Ang- lade aan deze tuimeling niet over. Na de eerste etappe ziet het algemeen klasse ment er als volgt uit: 1. Raas (Ned.-Ral.) 5.46.35, 2. Maertens (Bel.-Fla.) op 1 seconde, 3. PÏanckaert (Bel.-Cea.) op 1 sec., 4 Esclassan (Fra.-Peu) op 1 sec., 5. Pescheux (Fra.-Peu.) op 1 sec., 6. Yvon Bertin (Fra.-Git.) op 1 sec., 7. Jacques Bossis (Fra.-Git.), 8. Jean Luis Gauthier (Fra.-Lej.), 9. Klaus-Peter Thaler (Wdl.-Ral.), 10. Willy Teir- linck (Bel.-Git.), 11. André Mollet (Fra.-Mer.), 12. Pierre Bazzo (Fra.-Lej 13. Philippe Durel (Fra.- Job.), 14. Jesus Suarez Cuevas (Spa.-Kas 15. Jean-Pierre Biderre (Fra.-Job), 16. Charly Rouxel (Fra.-Mer.), 17. Guy Sibille (Fra.-Peu -, 18. Barry Hoban (Gbr.-Mer 19. Sean Kelly (ler-Fla 20. Regis Delepine (Fra.-Peu.), 21. Mi chel le Denmat (Fra.-Lej 22. Henk Lubberding (Ned.-Ral.), 23. Mariano Martinez (Fra.-Job.), 24. Hervé Inaudi (Fra.-Job.), 25. Michel Pollentier (Bel.-Fla.), 30. Gerben Karstens (Ned.-Ral 31. Bernard Hinault (Fra-Git 33. Gerrie Knete mann (Ned.-Ral.), 38. Joop Zoetemelk (Ned - Mer 43. Hennie Kuiper (Ned.-Ral 46. Wilfried Wesemael (Bel.-Ral 51. Bernard Thevenet (Fra- Peu.), 66. José de Couwer (Bel.-Ral -, allen op 11 sec., 81. Aad van den Hoek (Ned.-Ral.) op 18 seconden, 85. Lucien van Impe (Bel.-Cea.) 89. Paul Wellens (Bel.-Ral.), 101. Fedor den Hertog (Ned.-Lej.), 109. en laatste José Pesarrodona (Spa.-Kas.) op 18 seconden. Lavieille-Lyre om het peloton inderdaad compact naar de eindstreep te loodsen. Een welkome steun, zoals bleek in de minirit naar ;j; Brussel toen met name de coureurs uit de i ploeg van Eddy Merckx en van Fred de l;l Bruyne elke ontsnapping controleerden ft om hun sprintmeesters (resp. Walter ft PÏanckaert en Freddy Maertens) zo se- cuur mogelijk in stelling te brengen. Ijl Het belangrijkste probleem dreigt voor Ijl Jan Raas de ploegentijdrit van maandag te worden. „Als we die niet winnen”, redeneert hij, „ben ik mijn trui zeker N kwijt”. Omdat de Tour-leiding ter bevorde- ft ring van de strijdlust de aanvankelijke x toebedachte bonificatie van 60 seconden ft voor elk lid van de winnende ploeg ft opschroefde tot twee minuten, mag Jan ft Raas er in elk geval op rekenen dat zijn h ploegleider tot hard werken zal aanspo- S ren. „Want”, zegt Peter Post, „we kun- nen natuurlijk niet het risico gaan lopen dat Hennie Kuiper vóór de bergen op ft twee minuten wordt gereden. We zullen ft er voluit tegenaan moeten, dat kan niet ft anders”. ft Bij de heren liep Harald Schmid de 400 meter horden in 49.09 seconden. Hetzelfde nummer werd bij de dames in 56,73 secon den gewonnen door Silvia Hollmann (Wdl). Hij was van mening dat hij de overwin ning in het tweede gedeelte van de eerste etappe in de Ronde van Frankrijk alleen maar had verspeeld aan zijn landgenoot Walter PÏanckaert, doordat Levitan tij dens de eindsprint zo dicht voor het pelo ton bleef rijden. Maertens: „De chauffeur van de wagen speelde met ons leven en daar is Levitan verantwoordelijk voor. Het was belache lijk wat hij deed. De motoren konden er niet door en wij zaten er met zijn allen bovenop. Wij gaan op de fiets veel sneller door de'bochten dan auto’s en motoren. Bovendien hadden we achter de eind streep amper de ruimte om af te remmen. Dat hier geen ongelukken zijn gebeurd, is pure meeval. Ik ga mijn ploegleider vra gen te protesteren. Dit kon gewoon niet”. Maertens was woedend, maar hij niet alleen. Levitan, die kennelijk hoe langer hoe meer geld uit de schepping van Des- granges wil slaan, heeft een nieuw idee ontwikkeld ten aanzien van de aankom sten. In elke etappeplaats worden meters hoge hekken opgetrokken om er voor te zorgen dat de televisiecamera’s een volle dig zicht op de reclameborden hebben. Journalisten kunnen amper meer in con tact komen met de renners, die op hun beurt in een voluit gereden sprint hun leven riskeren. Het kan Levitan geen fluit schelen. Hij gaat blijkbaar inderdaad over lijken. In Leiden en Sint Willebrord liet hij door plaatselijke organisatoren verkochte reclame op een hoop gooien. Veranderd er de komende dagen niets, dan wordt Felix Levitan binnenkort gehaat als een echte potentaat. Lucien van Impe, winnaar van de Ron de van Frankrijk, heeft op de eerste echte tourdag al zestien seconden verspeeld te genover zijn concurrenten voor de eindze ge. Van Impe had voluit moeten rijden om het peloton te kunnen volgen. Hij verloor uiteindelijk 17 seconden op gele truidra ger Raas. Liv'arot Orl Daarbij geldt voor Jan Raas het gerust stellende gegeven dat de ploeggenoten van de sprinters er alles aan gelegen is ©LES-EAUX Cambrai, Daardoor kan de vereniging, die het I komende weekeinde met Rainer Bon- hof van Borussia Mönchengladbach I j onderhandelt, een buitenlander meer I aantrekken. Nu Kempes zowel de Argentijnse als de Spaanse nationaliteit bezit, is de vraag gerezen voor welk land hij tij- I dens de WK van 1982 zal uitkomen. Beide landen hebben zich reeds auto- matisch geplaatst voor het eindtoer- nooi. Argentinië als titelverdediger en I Spanje als gastland. VALENCIA. Mario Kempes, de Argentijnse voetballer die de ster van het afgelopen WK-eindtoernooi was, heeft ongeveer 1,2 miljoen gulden van I J zijn Spaanse werkgever FC Valencia I gekregen, omdat hij nu ook de Spaanse nationaliteit heeft aangenomen.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15