Spaans onroerend goed OGEN JURIDISCHE HAKEN EN Lucratieve handel in p L.. <DENIA x Gok door Kees Tops „Familie” r,. -Cl P- Onder druk „Gestor” Hint Hi Objectiever Truc F ÏFI Een prima idee. !R Al direct in het vliegtuig steken beide verkopers hun voelhorens uit en proberen een sfeer te scheppen van „ouwe jongens krentenbrood”. Veel grappen, vaak ook persoonlijk gericht, en talrijke dubieuze opmerkingen over passerend vrouwvolk. Als (deels aanstaande) klanten: twee Ne derlandse zakenlieden, die al hebben ge kocht en hun bezit eens gaan bekijken; een Belgisch echtpaar dat nog niet wil kopen, omdat het de volgende week nog met een andere maatschappij meegaat; en onder getekende. Er bestaat in Nederland, in Zoetermeer om precies te zijn, een Vereniging Buiten lands Bezit, die zich opwerpt als een belan genvereniging die haar leden adviseert over hun (toekomstige) onroerend goed in het buitenland. Deze vereniging, voorgeze ten door de Zoetermeerse jurist mr. H. van Alphen, heeft op grond van dit werk nogal wat publiciteit gehaald, de afgelopen ja- ren. Waar de vereniging echter aanmerkelijk minder ruchtbaarheid aan gaf, is het feit We slaan de verdere middag stuk met nog wat rondritjes in de omgeving en treffen ’s avonds de rest van het gezel schap in het restaurant. En dan blijkt te zijn gebeurd, wat ik al die tijd al had verwacht: het Belgische echtpaar heeft een stuk grond gekocht in de sinaasappel plantage. Ze wilden zelfs al overgaan tot het kiezen van een huis (iets wat mij voort durend werd ontraden, „want dat kan je veel beter rustig in Nederland doen”), maar dat is er op het laatste moment niet van gekomen. Aan het diner is de directeur, met zijn fraaie, maar zich te pletter vervelende Spaanse gade, als gastheer aanwezig, en ook een nieuwe groep Duitsers is gearri veerd. Reden om landurig stil te staan bij de „verstandige-koop” van de Belgen, en een aansporing aan het adres van de nieuw gekomenen te richten. „Zodat we met zijn allen in deze grote familie Precies als een etmaal geleden buigt even later de Belgische koopster zich naar me toe en zegt zacht: „Ik ben er helemaal niet zeker van, of het nou wel zo’n goed besluit is geweest”. Tegen het einde van de maaltijd zegt de verkoper, die mijn beroep kent: „Waar om schrijf je niet eens een mooi verhaal over ons in je krant?” Uit de ervaringen van een kennis, die al eerder met CHG op stap was geweest, had ik reeds begrepen, dat het oppassen gebla zen is. In zijn groep destijds, hadden de deelnemers duidelijk het gevoel onder druk te staan. Communicatie onderling (met als mogelijk gevolg uitwisseling van negatieve ervaringen) werd door de toen malige verkopers moeilijk gemaakt, en als er al contact was, dan voegde arch er rap een CHG-man bij. In onze groep blijkt de Belgische dame een dergelijke spanning te voelen, want ze fluistert heimelijk in mijn oor: „Wij kopen nog helemaal niet, hoor; volgende week gaan we nog bij een ander kijken”. Er volgt een ondeugend lachje, terwijl haar man duidelijk enthousiast wordt door de verhalen van de verkoper. Na het diner maak ik nog een wandeling met de twee zakenlieden, die intussen hun huizen-in-aanbouw hebben bekeken. Het huis van de ene blijkt achterstevoren te staan. Het doet me denken aan bovenge melde kennis, die interesse had in een stuk grond, de plaats van zijn huis bepaalde, maar nog net zag dat pal voor hem een ander huis was gepland. Het commentaar van zijn verkoper: „O, dat regelen we wel; we leggen alvast zijn fundering een eind opzij”. Met de zakenlieden borrel ik nog wat na in hun appartement. Ze zijn niet ontevre den over CHG, al erkennen ze dat het een gok is, met zo’n maatschappij in zee te gaan. CHG regelt namelijk alles wat met je daster bestaat, in de vorm zoals wij dat kennen, maar dat men daar een kadaster en een Register van Eigendom onder scheidt. Inschrijving van koop en verkoop van onroerend goed in het eigendomsre- gister is bij transacties tussen Spanjaar den onderling niet verplicht, maar zodra een van de partijen een buitenlandse nati onaliteit bezit, moet er wèl worden geregi streerd. Dat kan betekenen dat je als Ne derlander een stuk grond koopt van een Spanjaard, die dat nooit in het eigendoms- register heeft laten inschrijven, zodat je geen zekerheid hebt over het eigendoms recht van die verkoper. In zo’n geval moet dat eigendomsrecht worden bewezen door middel van een „ac te van bekendheid”, die door de notaris kan worden verleend. Hier komen we bij een belangrijk verschil met de Nederland se situatie. Wie in Nederland naar een notaris toestapt om een koopacte te laten opmaken, weet dat die notaris tevoren bij het kadaster informeert of de verkoper eigendomsrecht heeft en of het betreffen de onroerend goed vrij is van lasten. Die notariële controle vooraf ontbreekt in Spanje. Daar schakelt men een zoge noemde „gestor” voor in, een tussenper soon, die zich overigens met meer van dit soort klusjes ter voorbereiding van nota riële acten bezighoudt. Zelfs wanneer de koper geen gebruik van zo’n „gestor” wenst te maken, zal de notaris dat in de regel doen. Men dient er evenwel op toe te zien dat dat vooronderzoek ook werkelijk gebeurt. Tegelijk met het onderzoek van de „ge stor” hangt op het publicatiebord van de gemeente de voorgenomen eigendomso verdracht aangeplakt, en wanneer binnen drie weken niet door derden aanspraak op de grond is gemaakt, kan de notaris over gaan tot inschrijving in het eigendomsre- gister. Maar dat wil nog niet zeggen, dat men nu volledige eigendomsbescherming geniet, want die krijgt men slechts voor grond die al eens eerder in het register was ingeschreven. Dat houdt in, dat pas bij de volgende overdracht (wanneer men zelf de grond weer verkoopt) de nieuwe eigenaar volledige eigendomsbescherming geniet. Simpel gezegd, komt het erop neer, dat men een stuk grond heeft gekocht, dat Nog steeds in het toestel praat mijn begeleider honderd uit over zijn succes met de verkoop. „Vorige week nog ie mand, wist precies wat hij hebben wou, lag na een half uur al op het strand” verha len in de trant van „niet moeilijk doen, kijken, kopen en wegwezen”. Een duidelij ke hint, ingekleed in veel enthousiaste voorbeelden. Nog voor we in Valencia landen, zijn er al pogingen ondernomen de Belgen (een toch al door moppen getergd volk) in de maling te nemen. Van Valencia een bus tocht van een kleine twee uur naar Denia, daar een welkomstborreltje, gelegenheid zich op te frissen in zijn appartement en dat zij drie jaar geleden plotseling een gedaanteverwisseling onderging. De vere niging werd geruisloos omgezet in een besloten vennootschap, met als directeur bovengemelde mr. Van Alphen. De ven nootschap staat bij de Kamer van Koop handel te Den Haag ingeschreven als het Informatie- en Bemiddelingsbureau der Vereniging Buitenlands Bezit en als activi teiten der BV staan onder meer vermeld de aankoop, verkoop, exploitatie en finan ciering van onroerend goed in het buiten land. Daar komt nog bij: directie voeren over andere (niet bij naam genoemde) on dernemingen, bemiddeling bij verzekerin gen en bemiddeling bij en financiering van geldleningen. Handel in de breedste zin van het woord dus. voor het eerst in het register heeft inge schreven, en desondanks op een boze dag een derde op zijn erf treft, die zegt: Waarde vrind, je zit op mijn grond, geef terug! Nu kan deze derde, die bijvoorbeeld een ver geten erfgenaam van de vorige eigenaar kan zijn, slechts juridische stappen onder nemen tegen de verkoper, maar dat kan wel betekenen, dat de koop ongedaan wordt gemaakt. Het is inmiddels van belang, dat de be schrijving van het onroerend goed in het kadaster overeenkomt met die in het ei- gendomsregister. De eerste is namelijk voor het betalen van grondbelasting doorslaggevend. (Beide instanties werken onafhankelijk van elkaar; het kadaster is een rijks-, het register een gemeente- instelling.) Een ander punt waar men op moet let ten, is de betalingsvorm. Voorafgaande aan de notóriële eigendomsoverdracht wenst de verkoper meestal een (al dan niet voorlopig) koopcontract te sluiten. Vaak wordt daarbij een fikse aanbetaling ver langd, wat door de Nederlandse autoritei ten in Spanje met klem wordt afgeraden. Beter is het, geld te storten op een ge blokkeerde rekening bij een Spaanse bank, dat betaalbaar kan worden gesteld tegen aflevering van de geregistreerde no tariële acte. Hiermee hangt samen een nieuwe wettelijke deviezenbepaling in Spanje, waarin staat dat de notaris de acte pas mag laten passeren, wanneer hij er zeker van is dat het geld op legale wijze uit het buitenland is gekomen. Het geld moet wel rechtstreeks ten gunste van notaris of verkoper (dus niet de koper) worden over gemaakt, want anders krijgt men weer geen uitvoervergunning van de Neder- landsche Bank. Belangrijk is, te weten dat over de waar devermeerdering van grond in Spanje een zogenoemde plusfalia-belasting wordt ge heven. Deze waardevermeerdering wordt iedere drie jaar vastgesteld en slechts bij verkoop percentsgewijs geheven. Het (sterk wisselende) bedrag moet worden betaald door de verkoper, maar in de regel wordt de koper aangeslagen, doordat deze het terrein inmiddels in zijn bezit heeft. Tot slot een feit dat ook niet iedere betrokkene weet: volgens de Spaanse wet heeft de koper het recht om de notaris aan te wijzen. Men behoeft dus niet de relatie van de verkoper te aanvaarden. Men neemt een Spaanse berg. Men koopt een zonnig gelegen helling en verdeelt die in kavels. Men plaatst advertenties in enige grote Europese kranten. Men zet de aldüs vergaarde belangstellenden in een vliegtuig en jaagt hen een dagje over de kavels. En verkoopt de helling. Mensen die overwegen een stuk grond, eventueel met een huis erop, in het buitenjand te kopen, doen er goed aan zich terdege te oriënteren, voordat ze met wélke particulier of maatschappij ook in zee gaan. Er zitten namelijk belangrijke juridische haken en ogen aan een dergelijke transactie, welke men uit de mond van de verkopende partij zelden of nooit verneemt. snik bent. Nog enkele voorbeelden die je vage idee van wantrouwen meer gestalte geven. Na het bezoek aan het voltooide bungalowpark staat een nieuw project, „Pueblo de los Naranjas”, op het program ma. Het is een sinaasappelplantage, die in ongeveer 45 kavels is verdeeld. Ik bekijk de kaart van de verkoper, die opmerkt dat ik hier helemaal snel bij moet zijn, want dit vliegt bijwijzen van spreken de pan uit. Ik vraag hem, hoeveel van de kandidaten hier dan wel kopen, Zo per week. „Acht van de tien”, is het antwoord, en ons groep je van deze week is klein: gemiddeld vlie gen er per vlucht tien kandidaten mee. Maar men moet ook de Duitsers en Zwit sers meerekenen. Ik kijk nogmaals op de kaart en zie dat ongeveer twaalf van de kavels zijn verkocht. Later verneem ik dat de plantage sinds zes weken op de markt is. Acht van de tien? vervolgens aantreden voor het diner. Een korte kennismaking met de CHG- directeur een jonge Duitse zakenman die best boert in Spanje. Sinds hij acht jaar geleden in Denia (precies tegenover het eiland Ibiza) neerstreek, is hij de eigenaar geworden van enige restaurants, een dis cotheek en een aantal andere vermaaksge- legenheden, en verhandelt hij voor kapita len appartementen, bungalows en grond. Het is gebruikelijk dat hij tijdens het diner, waarbij zich inmiddels ook een Zwitserse groep heeft aangesloten, een op- warmingsspeech houdt, maar die gaat de ze keer niet door, omdat hij een nieuw restaurant moet openen. Ik keuvel gezellig met de vrouwelijke helft van het Belgische echtpaar. Ze is zenuwachtig en onzeker, hoewel zij en haar man al voor de derde keer voor een dergelijke beslissing staan. Haar echtgenoot wordt inmiddels door de verkoper doorgezaagd over de grote voordelen en de betrouwbaarheid van CHG Ander voorbeeld. In de al genoemde catalogus staat als grondprijs voor berg hellingen vermeld „vanaf ƒ25,per vier kante meter”. Bij omrekening voor de grondstukken ter plaatse, die ik zelf heb gezien, blijkt dat de laagste meterprijs 65,- is (in de sinaasappelplantage is de prijs ƒ76,-). Nu schermen de verkopers inderdaad voortdurend met de snelle stij- Het duurste standaardtype, ,Las Palmas'. De prijs is momenteel circa 543.000. Objectiever informatie over het kopen van Spaans onroerend goed, vindt men in de brochure „Vestiging als particulier in Spanje”, die men voor vijf gulden kan aanvragen bij de voorlichtingsdienst van het ministerie van Economische Zaken (telefoon 070-814111). Het boekje, samen gesteld door de Nederlandse ambassade in Madrid, bevat naast algemener infor matie over vestigingsvoorwaarden, ver blijfsvergunningen, nationaliteitskwes- ties, belastingen, sociale zekerheid en werkgelegenheid enkele hoofdstukken over de aan- en verkoop van onroerend goed, het (laten) bouwen van huizen, en verschillende mogelijkheden rond hypo theken. Met name komen daarin de verschillen tussen de Nederlandse en de Spaanse wet geving op dit gebied ter sprake. Die ver schillen moet men niet onderschatten, want ze zijn tamelijk ingrijpend, vooral waar het het eigendomsrecht van de ver koper en de eventuele rechten van derden betreft. Om deze gecompliceerde kwestie uit te leggen, moeten we in de eerste plaats vast stellen, dat in Spanje niet slechts één ka- Dit is, sterk vereenvoudigd, het verhaal van de bezichtigingsvluchten naar Spaans onroerend goed, althans een van de verha ten. Andere beginnen met „Men neemt een kuststrook” en „Men neemt een sinaasap pelplantage”, maar de afloop is gelijk: men verkoopt. Nu weet iedereen, dat er overal wel goedgelovige zielen rondlopen, aan wie een béétje verkoper voor een leuk bedrag nog zelfs een dode mus zou slijten. Maar er leven ook nuchterder figuren op aarde en het blijkt dat ook in die categorie mensen te vinden zijn die, eenmaal opge warmd, binnen het tijdsbestek van twaalf uren tot kopen overgaan. Het meemaken van zo’n bezichtings- vlucht is een merkwaardige ervaring. Een groepje van zeven man, waaronder twee verkopers, verzamelt zich vrijdagmiddag om één uur op Schiphol voor een tocht naar Denia, een de laatste jaren sterk uitgebreid vissersplaatsje, gelegen tussen Valencia en Alicante aan dé Costa Blanca. De maatschappij: CHG Denia, volgens op gave een Spaanse bouwmaatschappij, maar met het hoofdkantoor in West- Ëtagitsland en filialen in onder meer Neder land en Zwitserland. Het komt steeds vaker voor: Nederlanders die zich een stuk onroerend goed willen aanschaffen in het zonnige zuiden, zoals bijvoorbeeld in Spanje. Sommigen doen dat bij wijze van belegging, anderen willen op hun lapje grond een huisje laten bouwen om dat, hetzij in de vakantie, hetzij semi-permanent, hetzij permanent te geen bewonen. Mensen die belangstelling In die richting hebben, worden door diverse maatschappijen per advertentie in de bladen uitgenodigd een zoge noemde bezichtigingsvlucht te maken. Wanneer de koop doorgaat is zo’n vlucht gratis, zo niet, dan betaalt men een relatief laag bedrag voor de reiskosten. Hoe het toegaat tijdens zo’n tripje gedurende het weekein de, kunt u lezen in bijgaand verhaal. grond en je huis (eventueel de verhuur daarvan) te maken heeft, terwijl toezicht daarop vanuit Nederland moeilijk, zo niet onmogelijk is. Citaat uit de folder: „Wij behartigen en komen op voor üw belan gen. Wij zijn geen tussenhandelaren, wij zijn uw vertrouwensmannen en uw direct verantwoordelijke partner”. Een verkoper die opkomt voor de belangen van de koper de wonderen zijn de wereld nog niet uit. Voor de eigenlijke bezichtiging blijft al leen de zaterdag over (CHG vliegt iedere vrijdagmiddag en keert zondagmiddag rond half twee terug). Samen met mijn begeleider bekijk ik eerst het dorp, waar na we koers zetten naar een bungalowpark in het achterland, dat reeds klaar is. Het bezoek geeft een indruk van hoe de nog te bouwen plannen er uit gaan zien. Tevens kan men de bungalows zelf van binnen bekijken. Bij het kopen van grond van CHG verplicht men zich het eventueel te bouwen huisje eveneens door CHG te la ten ontwerpen en uitvoeren. Men kan kie zen uit een vijfentwintig types, volgens de prijslijst (van december vorig jaar) varië rend van ƒ36.000 tot ƒ170.800, met een uitschieter van ƒ493.900. De prijslijst is echter achterhaald in dat halve jaar, verneem ik desgevraagd van de verkoper. De prijzen zijn met tien per cent verhoogd en als extra aanmoediging om toch vooral snel tot zaken te komen, voegt hij er achteloos aan toe, dat in sep tember een nieuwe prijsverhoging volgt. De reden: bouwkostenstijgingen. Bij het bezichtigen van de bungalows wordt een truc toegepast. Het is namelijk mogelijk om tegen bijbetaling van de stan daardtypes af te wijken. De bungalow (zelf spreekt men steeds van villa) van het type „Oliva” die we thans als standaardty pe krijgen voorgeschoteld is, zonder dat dat wordt gemeld, ^aanzienlijk in opper vlakte vergroot en dus duurder. Wanneer we met onze ontdekking op de proppen komen, heet het dat die extra ruimte niet veel voorstelt. „Nee, dat valt reuze mee hoor”. Op zo’n moment ben je op het punt beland, waar aanzienlijke twijfels rijzen. Want ze denken kennelijk dat je niet goed ging van de grondprijzen, maar dat grond binnen het halve jaar in waarde verdub beld zou zijn, is toch normaal gesproken niet waarschijnlijk. Aan de andere kant moet men natuurlijk wel bedenken dat CHG de eigenaar is en de prijzen zelf bepaalt. Tijdens het vervolg van de bezichtiging in de bergen kijk en luister ik met nog meer dan mijn gebruikelijke wantrouwen naar de dingen om me heen de verkoper is het, naar mijn idee, inmiddels duidelijk dat zijn vermeende klant niet gemakkelijk hapt en dringt steeds minder aan. Halver wege de middag houdt hij het voor gezien; er valt trouwens niets meer te bekijken, nadat we ook de kuststrook hebben gezien (waar je nauwelijks onder de anderhalve ton voor de grond terecht kan). WA* -S-, Het model Oliva’ is een van de goedkoopste types w A s Af r JF F >iiiOiii!< ÖX '*W. F A O* i* 4 F* ft -■ - X e n n e e

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17