ILLEGALE ALCOHOLBRANDERS Leeftijd van stokers wordt steeds lager DURVEN NIET TE KNOEIEN” FIOD zit stokers op de hielen i ingezet bij de jacht I door Taco Slagter Volwaardig Hoge kosten Vermoedens Toverballen Zure lucht Wit maken f1 Het stoken van illegale alcohol is voor de meeste grensbewoners in Noord- Brabant en Limburg precies hetzelfde als het niet al te nauw te nemen bij het invullen van je belastingformulier. Ze lachen erom. De sport is om de fiscus te „tillen”. Er is, volgens hen, geen onderscheid tussen de spannende boter-, koffie- en sigarettensmokkel van vroeger en de tegenwoordige distillatie van alcohol zonder daarover de vereiste accijns te betalen. De boer in wiens schuur de FIOD een1 alcoholstokerij oprolt, zal daarvan niet alleen de gerechtelijke gevolgen ondervin den, maar zal het bovendien nog eens moeten ontgelden tijdens het carnavals feest. In de stoet van praalwagens zal onverbiddelijk een wagen de avonturen van de gepakte boer uitbeelden. Zoals in het geval van een boer in Heerewaarder, die aan de douanerechercheurs vertelde dat in zijn schuur een middel tegen zweetvoeten werd gemaakt. In de carnavalsoptocht prijkte op een praalwagen een enorme zweetvoet, omgeven door flessen jenever. Elke ingewijde streekbewoner lachte zich een bult en nam na afloop van de optocht een stevige borrel vanwege het succes. Zo op het eerste gezicht een onschuldig vermaak van een streek die de belastingmoraal op haar manier uitlegt. Maar de FIOD en slijters denken daar anders over. bezigheden in plaats van het goedkopere graan gebruiken de stokers dure suiker en staan zij voor hoge ioon-, transport- en huurkosten wordt aan de illegale alcohol grof geld verdiend. Immers de accijns, per liter pure alcohol ongeveer 22 gulden, wordt door hen niet betaald. Het ministerie van Financiën schat dat er per jaar ongeveer 50 miljoen gulden belasting door de illegale stokers wordt ontdoken. Volgens het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende Dranken ligt dat bedrag hoger. Het gaat uit van tien miljoen liter jenever, gemaakt van illegaal gestookte alcohol, waarover 73 miljoen gulden belasting betaald had moeten worden. Deze cijfers blijven echter gissingen. Het gisten van suiker gaat gewoon door. De alcohol blijft uit de rectificeerkolommen stromen, en niemand kan exacte cijfers geven over de in ons land opererende illegale alcoholbranderi jen Volgens de FIOD draaien er op dit moment nog zo’n vijf a zes illegale alcoholfabrieken, maar het kunnen er best meer zijn. Als de stokers op heterdaad worden betrapt, dan zwijgen zij als het graf. kers. De smaak van de zogenoemde „boerenalcohol” wordt voor de ontduikers van de accijnzen wat bitter der. De rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) zitten de stokers op de hielen. Afgelopen woensdag werd zelfs een helikopter ingezet bij Terheijden. Sinds 1968 heeft de FIOD 34 Illegale alcoholstokerij en opgerold. Dit jaar ontdekte de douanerecherche elke maand een illegale alcoholfabriek. De provincies Noord-Brabant en Limburg zijn de favoriete „stekkies” voor de stokers. Bij voorkeur zitten ze in een ver afgelegen boerenschuur langs de Belgisch- Nederlandse grens. De boer die de schuur verhuurt, moet kunnen liegen dat het gedrukt staat. De plaatsen waar dit jaar met succes door de FIOD een inval werd gedaan: Sint Joost, Voerendaal, Neerkant, Posterholt, Terheijden en In de buurt van ’t Zeeuws-Vlaamse Hulst. De gemiddelde capaciteit van deze vijf stokerijen schommelde tussen de 4000 en 6000 liter pure alcohol (96 percent) per week. Indien deze stokerijen op volle toeren draaien, genieten de stokers per week een - fiscaal voordeel van ongeveer 600.000 gulden. 1 <- r gemiddeld enianum, g. Open: i 13.00 tot jsloten. moeting ;ond. Hij e papier e knevel ij wend- riep ik man in ge erva- men me itroepen danken. 3en geen )e groep van de toe. Ik d aange- >ten niet uit de ik eens tselijke (egoede al flink, irk bin* ordt tot eikaars nidden- iwde de ten niet zijn twijfels over de slechte kwaliteit van de „boerenalcohol”. financiën met de invoering verdomd lang gewacht heeft. Met dat geleidebiljet valt er tenminste iets te controleren. Maar ik vraag me ook af of je iets moet doen aan de enorme suikertransporten. Waar komt die suiker vandaan en aan wie worden die tonnen suiker verkocht?” grensbewoners aantrekkelijk blijft het zelf te maken. Soer: „Een boer zal tijdens de verhoren blijven volhouden dat in zijn' schuur toverballen worden gemaakt”. nog in gestort, ie mos- ite Tur- at mijn atig op roepen d dat dit loeder” raag bij it in den i tot een I Dat is s Neder-' it. Turken, landge- n ze wel oeten ze ■r wacht ld moet >t, maar .aal niet zicht en d ik wel i de weg ibben ze iet adres cijferen, Soer: „Ze kijken wel uit om met het spul te knoeien. Als dat gebeurt, dan hebben de stokers het bij iedereen verbruid. En zeker bij de streekbewoners. Illegale alcohol- branderijen zijn volwaardige fabrieken op een klein stukje grond. De apparatuur wordt ingenieus vervaardigd en stukje bij beetje naar de schuur gebracht. De bou wers van de rectificeerkolom, het instru ment waaruit tenslotte de alcohol moet druppelen, zijn vakmensen. Weinigen zijn in staat zo’n kolom te bouwen. Zo’n uit koper vervaardigde rectificeerkolom is pe perduur. Het bouwen van de kolom duurt ongeveer veertien dagen. Allemaal hand werk. U begrijpt wel dat wanneer wij een branderij oprollen, de organisatie die er achter zit niet direct een nieuwe rectifi ceerkolom voorhanden heeft om elders opnieuw te beginnen”. „Juist om het risico van de giftige Volgens de FIOD moet een nieuw opge zette branderij minstens zes a zeven weken draaien voordat er sprake kan zijn van winst. Rechercheur Soer vertelt dat alleen Waar blijft die enorme plas „illegale” alcohol? De FIOD-mensen lachen wat ner veus als dit onderwerp ter sprake komt. Ze hebben vermoedens maar spreken die niet uit. „Bewijzen” is het parool van de FIOD. Voorzitter Hooij van het Bedrijfschap voor de Detailhandel kijkt ook wel uit om namen te noemen. „Daar waag ik me niet aan”, zegt hij. „Maar iedereen die gedistil leerd verkoopt beneden de kostprijs, heeft boter op zijn hoofd. Het rekensommetje is simpel: een liter jenever kost 1,10 aan grondstoffen, verpakking etc. De btw be draagt 1,52 en op elke fles jenever betaal je 7,35 accijns. Totale kostprijs 9,97 dus. Als je beneden die prijs verkoopt, ben je óf een filantroop, óf er klopt iets niet. Want in mijn sommetje heeft alleen nog maar de glasfabrikant iets verdiend”. Ook de mensen van de FIOD maken er geen geheim van dat ze met smart zitten te wachten op het geleidebiljet. Een formali teit die al eerder bestond, maar die bij de totstandkoming van de EEG werd afge schaft om met name het administratieve grensverkeer wat te vereenvoudigen. Maar ook wanneer het geleidebiljet weer 'verplicht wordt gesteld, dan nog geloven de douanerechercheurs niet, dat er mor gen geen illegale alcoholstokerijen meer zullen zijn. Volgens de FIOD hebben de organisaties hun antwoord al klaar. „Net zoals destijds bij de botersmokke- laars, zullen we de vrachtwagens met de klandestiene alcohol moeten achtervolgen en zullen ze ons met kraaiepoten besto ken”, zegt rechercheur Soer. Iedereen is er bovendien van overtuigd dat, zolang er hoge belastingen op alcohol moeten worden betaald, het voor sommige methylalcohol te vermijden, gebruiken de stokers dure suiker in plaats van het goed kope graan dat in de legale distilleerderij en als grondstof dient”. Volgens Soer zal geen enkele stoker ver geten de r,kop” en de „staart” van de vrijgekomen alcohol, waarin misschien wat methylalcohol kan zitten, weg te gooi en. Het maken van zuivere alcohol (96 pro cent) is een eenvoudige zaak. De ingrediën ten: suiker, gist en water. De installaties: gistbakken, afstookketels, rectificeerko- lommen, aan- en afvoerslangen, branders en de benodigde brandstof, het liefst gas, want oliebranders maken een hels kabaal en zouden tot vroegtijdige ontdekking kunnen leiden. Er is echter één groot pro bleem: de afvoer van de produkten die na het distillatieproces achterblijven. Zowel het bedrijfschap als de FIOD ge ven toe dat de klandestiene alcohol ver dwijnt naar distilleerderijen en likeurfa- brieken in Nederland en België. Vandaar dat bijna alle illegale alcoholfabrieken zich in de buurt van de Belgisch- Nederlandse grens nestelen. Hoe korter de afstand tussen de stokerijen en de afne mer, des te goedkoper kun je produceren. Bovendien wordt de „pakkans” verkleind. Vooral de Belgische caféhouders zijn geïnteresseerde afnemers. Nog steeds mo gen de Belgische kasteleins volgens de bestaande wetgeving geen sterke drank in huis hebben. Dus kunnen ze het ook niet langs de officiële weg kopen. Toch is volgens ingewijden België geen afzetgebied. De straffen voor dit misdrijf zijn er hoog en de boetes navenant. In tegenstelling tot Nederland, waar milder wordt gestraft. Een betrapte of boer komt er vaak af met een boete of enkele maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Een groot deel van de klandestiene alcohol blijft dan ook in Nederland. n”. De an bier, em alei- ;een an-1 Ik heb Jat was i niet op eren aan gebleven inekunst, ninste 46 rschenen ds en de lebben”. Soer: „Daarvoor wordt van alles be dacht. Vaak vinden wij in de grond verbor gen afvoerleidingen die buiten de boerde rij in een sloot, een beerput of gewoon ergens in het land van de boer uitkomen. Die overgebleven drab veroorzaakt vaak een weeë, zure lucht, die je in de omgeving kunt ruiken. Voor ons is dat vaak een belangrijke aanwijzing dat er ergens een branderij moet zitten”. Toch is het stoken van illegale alcohol niet zo romantisch als sommigen doen lijken. Het is een keiharde business, geken merkt door een genadeloze concurrentie strijd. Ook hier is er sprake van een „prij zenslag”. De goedkoopste producent vindt het snelst een afnemer. Het marktmecha nisme van vraag en aanbod speelt een niet onaanzienlijke rol. Wie niet op tijd de bestelde liters alcohol tegen de afgespro ken prijs aflevert, loopt de kans dat de kopers aan zijn deur voorbij gaan. Er is genoeg te krijgen en de „klant” kan niet wachten. Soms zijn er problemen bij de toeleve ring van de grondstoffen. Suiker is niet altijd in grote hoeveelheden te krijgen. De op de achtergrond opererende „bonzen” gaan dan over tot een ander misdrijf: ze laten de suiker roven uit opslagplaatsen van suikerproducerende bedrijven en stropen de havens af, op zoek naar een partij suiker. De produktie moet door gaan, want anders verliest de alcoholfa- briek zijn rentabiliteit. Volgens de FIOD is het „een koud kunst je” illegale alcohol „wit” te maken. Je mengt het gewoon met alcohol waarover wèl belasting is betaald, of je maakt er zelf jenever van. Het recept is simpel: verdun de pure alcohol met water tot 35 procent en voeg er wat smaakstoffen aan toe. De dubbel-gebeide, overheerlijke .jonge kla re” is een feit. De herinvoering van het alcohol- geleidebiljet kan de illegale handel in alco hol aan banden leggen. Dit geleidebiljet, een soort vrachtbrief, moet het transport van illegale drank onmogelijk maken. Vol gens voorzitter Hooij moet dat snel gebeu ren om de modale slijter nog te kunnen redden. De kleintjes zijn volgens hem al ter ziele of staan op het punt te verdwij nen. „Het geleidebiljet kan de concurrentie positie van de bonafide slijter verbeteren”, zegt Hooij. „Ik vind dat het ministerie van al de distillatieapparatuur 100.000 gulden kost. „De heren staan voor hoge kosten. Want niemand in dit gesloten wereldje doet iets voor „niets”. De stokers verdienen zo’n 1500 a 2000 gulden per week. De boer krijgt voor de verhuur van zijn schuur en het zwijgen indien wij de branderij ont dekken, ongeveer 2000 gulden per maand”. Volgens de berekeningen van de FIOD kost een liter klandestien gestookte alco hol ongeveer 4,50. Dat is ruim drie gul den meer dan de produktiekosten voor een legale distilleerderij. Maar de winst voor de illegale stokerijen zit hem in het ontdui ken van de accijns. Willen de stokerijen een redelijke kans hebben enige tijd te kunnen draaien, dan zullen de stokers uiterst voorzichtig te werk moeten gaan. Ze zijn vaak in het bezit van een prachtige dure auto, maar zullen zich daarmee nooit op hun werk vertonen. Onopvallend naderen ze de boerderij. Lopend of op een krakkemikki ge fiets. Nooit met z’n allen tegelijk, maar een voor een druppelen ze binnen. Alcohol stoken in een geïmproviseerde ruimte, die bovendien nog voor een derge lijke capaciteit veel te klein is, is soms een levensgevaarlijke onderneming. In het verleden zijn verschillende stokerijen de lucht ingegaan. In 1973 vond de douanere cherche in een ontplofte stokerij in het Limburgse Wittem de lijken van twee ver koolde stokers, die na de explosie van de afstookketel niet meer op tijd uit hun hermetisch afgesloten schuur konden ko men. De jonge mannen vonden een triest einde in de door de alcohol opgelaaide vlammen. Rechercheur Soer voorziet in de toe komst meer van dit soort calamiteiten. Volgens hem worden de leeftijden van de stokers steeds lager. Soer leidt daaruit af dat deze jonge knapen van 18 a 20 jaar andere verantwoordelijkheidsopvattingen hebben dan hun oudere collega’s. „Ze mis sen de nodige ervaring en zijn van een heel andere tijd”, aldus rechercheur Soer. Zijn klandestiene alcoholstokers echte criminelen? Soer: „De meesten houden van een avontuurtje en zijn verzot op erg veel geld. Ze willen het graag in een korte tijd verdienen. Wat niet wegneemt, dat ze keihard moeten werken, vaak onder pri mitieve omstandigheden. Meestal werken ze drie dagen achtereen door. Ze slapen en eten in de schuur en zien in die periode geen daglicht. De stokers zijn dan volko men van de buitenwereld afgesloten”. Toch bestaan er verstrengelingen van de illegale branderijen met de onderwereld. Onlangs werd in het Brabantse Steensel een valsemuntersbende opgerold die dui delijke relaties had met de klandestiene alcoholstokerijen. Volgens de FIOD is die relatie met de valsemunters niet vreemd. Vervalste etiketten van gerenommeerde merken jenever en vieux, geplakt op origi nele flessen, vergemakkelijken de verkoop van het illegale spul. De plaatsvervangend chef van de in Haarlem zetelende douanerecherche, J. Douwma, noemt deze vorm van belasting ontduiking schadelijk voor de economie. „Als we niet alles in het werk stellen om die alcoholbranderijen te pakken, dan zul- o'ok zeg- 'en ze a^s paddestoelen uit de grond rijzen en is in de kortste keren de legale handel in alcoholhoudende dranken ontwricht”. De voorzitter van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alcoholhoudende Dranken, Th. G. Chr. Hooij uit Overveen, wil het accent meer leggen bij de volksge zondheid. „De illegaal gestookte alcohol komt bij de consument terecht zonder dat de kwaliteit van het produkt volgens de bestaande wettelijke voorschriften is ge- controleerd”. Voorzitter Hooij heeft eind vorig jaar bij de toenmalige staatssecreta- i ris Hendriks van volksgezondheid aan de bel getrokken. „We waren het zat. We zeiden: en nu is het afgelopen. Als het ministerie van fi- nanciën alleen maar nietszeggende brie ven naar ons blijft sturen, dan gaan we er zelf iets aan doen. Want als ooit een meng sel verkeerd wordt afgestookt en de ge vaarlijke methylalcohol in omloop komt, dan zijn de gevolgen voor de volksgezond heid niet te oyerzien”. Voorzitter Hooij wil kennelijk door een tweede ministerie bij het probleem te be trekken, de invoering van het alcohoj- geleidebiljet sneller afdwingen. Daarmee zijn in het bijzonder de economische be langen van de slijters gediend. Rechercheur J. Soer van de FIOD heeft 3:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19