Ongedierte moet men milieu-aardig te lijf gaan t Gas of elektra bv I ƒ41 Brasems op sterk water ME Pas op met PVC-pak AFFICHE OPPLAKKEN jER I DOE HET VEILIG Kiezen voor de keuken: s, EDEN Kleermot Ontdooi-automaat Krachtstroom Vliegen bedrijf edrijf S’ bgV feB.Twwv' str. 19 en in de komstan- jrstaande 2, Rijssen an: en bij de anleg/on- bruto per .Z.A.) lijnen van. O Informatie en lavendel zijn enkele van de planten die de mieren op de loop doen gaan. U dan op sen 19.00 mede een ctieproce- >r of een nische of ing geven gsschap land leenten imen bij n de Wet orziening. ers ndig eren t primair havo etc. Naarmate de temperatuur oploopt en de zon zich elke dag laat zien, steken insekten in huis in steeds grotere aantallen de kop op. Geen huisvrouw houdt ongedierte tegen. De natuur heeft nu eenmaal haar loop. Het is dan ook het beste de natuur zelf in te schakelen bij de bestrijding. Want natuurlijke afweermiddelen zijn veel effectiever en voor het milieu veel vriendelijker dan tal van chemicaliën, waarmee men ook allerlei risico’s in huis haalt. Ook bij het ontstaan van astma spelen deze insekten een rol. Wandluizen, ook wel bedwantsen genoemd, verbergen zich in het hout van bedden en in spleten in de muur. Ze hebben een hekel aan kalk. Dat is dus een nuttig bestrijdingsmiddel. Door muren en spleten in te smeren met een oplossing van één kilo aluin op vier liter kokend water worden deze luizen ook op de vlucht gejaagd. Beten van wandluizen zijn erg hinderlijk. huisdier ertegen kan, kan een ongedierte- plaag tevens worden voorkomen door de De grote vijand van de inhoud van elke klerenkast is de kleermot. Dat piepkleine vlindertje gaat meestal in het schemerdon ker op zoek naar een plek waar ze haar eitjes af kan zetten. De rupsjes die uit deze eitjes komen, maken een omhulsel van de stof waarop ze zitten, waardoor ze nauwe lijks opvallen. Totdat ze zich verpoppen, bijten ze gaten in de wol of de zijde. pels met het afgietwater van aardappelen te wassen. Kleding van deze stof moet daarom in de eerste plaats goed worden gelucht en in de zon gehangen voordat ze weer wordt opge borgen. En dan liefst in een plastic zak, waar geen mot zich doorheen zal wagen. Worden de kleren in een kist opgebor- Als men elektrisch wil gaan koken is er een aansluiting voor krachtstroom nodig. Sommige elektrische kookplaten hebben een aansluitwaarde van meer dan 7000 Watt en dat is te veel voor de normale smeltzekeringen. Men moet er bij elek trisch koken vooral rekening mee houden dat de plaat een opwarm- en een afkoeltijd heeft. Als een gerecht bijna gereed is kan de plaat al worden uitgeschakeld, waar door stroom wordt bespaard. Men kan uitsluitend pannen met een dikke bodem gebruiken, daar deze lang warm blijft. De kans op aanbranden is hierbij gering. Met een schakelklok kunnen de diverse gen, dan zijn kamfer en naftaline nog altijd milieuvriendelijke bestrijdingsmid delen, waarvan de geur de motten ervan weerhoudt er eieren te deponeren. Ook zakjes met gedroogde lavendelbloesem, cederhoutspaanders, notenbladeren of ro zemarijn jagen motten op de vlucht. Een schaaltje met terpentijn onder in de kast waarin wollen kleren hangen is eveneens afdoende. Wel zorgen dat echte terpentijn wordt gebruikt, die van bomenhars wordt gemaakt. Tot de grotere ongediertesoorten die vaak in huis voorkomen, behoren de kak kerlakken, de mug, de mier en in deze tijd van het jaar vooral de „gewone” vlieg. Een mengsel van half borax, half basterdsui ker is dodelijk voor de kakkerlak. Een zoemende mug in de slaapkamer kan ie mand tot wanhoop brengen. Het plaatsen van horren is al een voorzorgsmaatregel om zo min mogelijk last van deze insekten te krijgen. De enkeling die dan toch nog binnenkomt, wordt op een afstand gehou den door lavendel- of citroenolie op het hoofdkussen te sprenkelen. De hoogstmoderne maar zeer kostbare (vijf mille) micro-oven is uitgerust met een kooktijden worden ingesteld. Tabellen ge ven aan hoe lang de kookplaat voor een bepaald gerecht ingeschakeld moet blij ven. Het is mogelijk meerdere bakplaten tege lijk te gebruiken. In ovens met onder- en bovenwarmte is de temperatuur door gaans gelijkmatiger dan in de circulatie- ovens. magnetron die golven van 2,5 miljard tril lingen per seconde uitzendt. Deze dringen alleen door in organische samenstellingen zoals vlees. De schaal waarop dit vlees ligt bijvoorbeeld, blijft zelf vrij koel. Doordat de moleculen heel snel van richting veran deren, ontstaat er wrijving en dat betekent warmte. In deze oven bevinden zich verder nog een ontdooi-automaat, een aparte grill en convectionele verwarmingselementen. Bij dit systeem wordt veel tijd en stroom be spaard. Bij een energieverbruik van 2000 Watt is een appeltaart in een normale oven gaar in vijftig minuten. In de microgolvenoven is dezelfde taart gereed in acht minuten. Het energieverbruik is dan 649 Watt. Aan het werken met microgolven is echter wel de gelijk gevaar verbonden. Het is dan ook niet voor niets dat de oven is voorzien van een zesdubbele glazen deur en een drie voudige elektronische beveiliging. Zodra de deur wordt geopend schakelt de oven automatisch uit. In haast alle ovens be vindt zich een grillelement in combinatie met een elektrische draaispit. De infra- roodkwartstralers van de elektrische oven hebben een groot doordringingsvermogen. Ook de gasgrill werkt met stralings- warmte, zij het minder gelijkmatig dan bij de elektrische het geval is. Vooral voor kleinbehuisden is een tafelgrill een uit komst. Deze kan zo op het aanrecht of een stevige tafel worden gezet. Grilleren heeft het grote voordeel dat er bij het bereiden van vlees helemaal geen vet aan te pas komt. Om een mooi affiche of een op groot formaat afgedrukte foto op te hangen is het verstandig deze eerst op vezelplaat te plakken. Vaak gebeurt dit op de verkeerde manier met bobbels en scheuren als gevolg. Dat is vreselijk jammer en echt niet nodig: als men onderstaande beschrijving opvolgt kan iedereen het rustig zelf doen zonder bang te hoeven te zijn voor een slecht resultaat. Neem een stuk vezelplaat dat in beide richtingen een paar centimeter langer is dan de op te plakken prent. Bij een dikte van 16 mm hoeft men niet bang te zijn voor krom trekken, maar dit kan ook worden voorkomen door beide zijden te beplakken met papier van dezelfde dikte. Bedenk echter dat een prent op een dikke plaat vaak beter uitkomt. Het opplakken zelf doet men met gewone behangerslijm. Vooral niet te dik insmeren, liever twee maal dun dan één maal dik! Het belangrijkste is echter dat men het papier insmeert en niet het hout. Het papier rekt namelijk sterk uit door het insmeren met lijm, wel één cm per meter. Uiteraard afhankelijk van de papierdikte. Na het insmeren even wachten en dan opplakken. Door een voldoen de grote plaat te nemen heeft men hierbij enige speling. Vanwege het uitrekken is afzagen op de juiste maat vooraf toch niet goed mogelijk. Uitwrijven gebeurt met een zachte doek, hetgeen weinig problemen zal geven als men heeft gezorgd dat er geen lijmklodders onder zitten. Na het opplakken kan de plaat op de gewenste grootte worden afgezaagd. Had men een te kleine plaat genomen dan had men een stuk van het affiche moeten afsnijden. De rand kan afgewerkt worden door een hardhouten latje rondom of met een plastic tape in de gewenste kleur. Gewoon schilderen kan ook maar men moet er aan denken dat vezelplaat, zeker op de snede, veel verf opzuigt, zodat meermalen schilderen noodzakelijk zal zijn. Om de plaat op te hangen worden aan de achterzijde twee ogen ingeschroefd en vervolgens plat tegen de plaat gebogen. Hier tussen spant men een stevig touwtje, dat achter een spijker, schroef of haak in de muur kan worden gehaakt. Het is natuurlijk ook mogelijk de plaat op te hangen, d.m.v. touwtjes naar de plafond- plint of naar een speciale schilderijrail. Watersporters, hengelaars, fietsers zijn veelvuldig aanwezig in het Neder landse landschap. Helaas kunnen zelfs de fanatiekste beoefenaars niet zonder een regenpak. Bij het kopen daarvan moet men niet alleen het jack of slechts de broek passen, maar het geheel, om latere maatproblemen te voorkomen. De pakken zijn meestal gemaakt van Tip 176 is nog mooier. Onder het kopje eten en drinken: „Nog altijd zijn er vissers die menen dat sterke drank de koude verdrijft. Ons advies is kort en bondig: laat die drankfles thuis”. We krijgen de raad een speciale thermos fles te vullen met hete boerenkool en daarnaast een gewone thermosfles met soep! Overigens, de overige tips zijn beter op hun plaats en werkelijk zinvol. werken. Een vijftiental onderwerpen komen aan de orde zoals afbranden en afbijten, bekleden van wanden, elek trisch gereedschap, solderen enz. Men kan exemplaren van deze brochure gratis krijgen bij het Veiligheidsinsti tuut (Postbus 5665, 1007 AT Amster dam) of via Postbus 51, Den Haag. Het boekje is uitgegeven door Focus Elsevier en kost 10,50. nylon, een dun gecoat nylon weefsel. Daardoor zijn ze half zo zwaar als die van pvc, die op basis van katoen, nylon of viscoserayon vervaardigd zijn. Het is belangrijk dat de sluitingen goed zijn. Meestal hebben de jacks een deelbare ritssluiting met een overslag er overheen, die met drukknoppen wordt vastgemaakt. Er zijn ook merken die een dubbele overslag hebben. Het nadeel van kunststofdrukkers is, dat ze erg moeilijk te openen en te sluiten zijn. Een voordeel is dat ze niet roesten. Men moet erop letten dat het elastiek van de broek los in de omslag is gere gen. Dan kan het gemakkelijk worden vervangen of versteld. Een broek met onderaan afsluitbare pijpen is erg praktisch, vooral voor fietsers. Wijde broeken raken snel tussen de ketting en de benen worden door opspattend wa ter nog nat. De belangrijkste eigenschap van een goed regenpak is natuurlijk dat dit to taal waterdicht is. De meeste nylonpak- ken laten water door op de stiknaden, terwijl bij de pvc-pakken dit euvel nog wel eens bij de sluitingen voorkomt. Een gevaar van zowel nylon- als som mige pvc-pakken is dat het materiaal brandbaar is. Voorzichtigheid is dus wel geboden in de buurt van kooktoe- stelletjes en open vuur. tehoort bij len. w brief te rkvoorzie- ),2034JB 1977. n door ijverheid, 50 16 16 ndheid in Steeds meer wordt men door lang haar en verminderde hygiëne op scholen gecon fronteerd met het optreden van hoofdluis. De eitjes worden vastgehecht op de haren. Deze luizesoort wordt verdreven door het haar te wassen met lauwwarme azijn. De azijn moet zeker een half uur intrekken voor het haar wordt uitgespoeld. Petro leum is ook een goed middeltje. Dit moet een half uur inwerken en daarna wordt het haar zorgvuldig gewassen. Bij dieren mag dit nooit worden toegepast, omdat ze er aan kunnen gaan likken en dat is uiteraard schadelijk. Veel handiger is het om de oven op ooghoogte te plaatsen zoals met de moder ne inbouwtypes ook mogelijk is. Op die manier wordt voorkomen dat men zich steeds moet bukken om te zien hoe het bak- of grillprodukt er voor staat. Bij een gasoven, die convectiewarmte heeft (de lucht circuleert door de hele oven) maakt het niet veel uit of het gerecht onder- of bovenin de oven wordt geplaatst. Een thermostaat zorgt ervoor dat de tem peratuur gelijkmatig blijft en een speciale beveiliging voorkomt dat er ongewild gas wegstroomt. Ook bij gebruik van de gaso ven ontstaan er verbrandingsgassen en waterdamp, zodat een (tijdelijke) ventila tie nodig is. Zodra het even wat mooier weer is, ko men vliegen bij drommen de woningen binnen. Vooral op het platteland heerst van tijd; tot tijd een ware vliegenplaag. Heggen en kralen gordijnen gaan dit wel grotendeels tegen, maar als iemand er door wil, moet de deur nu eenmaal open. Het is al lang bekend dat vliegen een grote hekel hebben aan de kleur blauw, dus als men de voorkeur geeft aan veel blauw in het interieur, slaat men twee vliegen in één klap! Een paar bloempotten met afrikaantjes in de vensterbank schrikken de hinderlij ke vliegen ook af en de geur van de ci- troengeranium of gewoon een paar schijf jes citroen heeft eenzelfde effect. Spinnen en keldermotten (pissebedden) zijn eigenlijk geen ongedierte in de directe zin van het woord. Ze doen in de natuur nuttig werk en verdienen best een plaatsje onder de zon. Maar in de woning waar ze ook hun werk (opruimen van insekten en plantaardig afval) willen verrichten, zullen ze minder welkom zijn. Zwavelpoeder weerhoudt de spin ervan op die plaats een web te maken. Spinnen steken niet, dus kan men ze ook gewoon beetpakken en buiten zetten. Maar heel veel huisvrouwen hebben angst voor spinnen en daarom zullen ze met zwavelpoeder moeten wer ken. En dat is toch nog heel wat beter dan de ingeblikte dood van de spuitbus. Op een plaats waar veel keldermotten voorkomen, kan men uitgeholde aardap pelen leggen waarin een poortje is gesne den, een soort iglo dus. Hier kruipen deze insekten graag onder, waarna ze met aard appel en al kunnen worden verwijderd. Hoe men de diverse ongediertesoorten ook bestrijdt, ga altijd natuurlijk te werk, want bij gebruik van chemische bestrijdings middelen is het middel vaak erger dan de kwaal. En bedenk ook dat na de warme dagen weer de koude volgen, waarin als vanzelf diverse insekten uit huis zullen verdwijnen. Een nieuwe ontwikkeling vormen toe stellen waarbij de eigenlijke kookplaten zijn weggewerkt onder een vlakke plaat van glaskeramiek. Op de plaatsen met de hoogste temperatuur is een teken ge plaatst. Naast deze tekens is de plaat ook nog enigszins warm, zodat daarop voedsel op temperatuur kan worden gehouden. Bij elektrische ovens varieert de temperatuur van 50 tot 275 graden Celsius; deze zijn dus behalve voor bakken en braden ook ge schikt voor het warm houden van borden en dergelijke. Ook hier kan met een scha kelklok de bak- en braadtijd worden inge steld en een thermostaat regelt de tempe ratuur. Behalve de ovens waarin zich on der- en bovenverwarmingselementen be vinden, zijn er nu ook typen waarin een ventilator met verwarmingselement is aangebracht die de warme lucht door de oven laat circuleren. In de meeste circula- tie-ovens is een grillelement opgenomen. :htbladen, trechtbla- p hiervan ge actieve Veel huisdieren hebben last van vlooien. Vrijwel iedereen kent wel de vlooien die zich met het bloed van honden en katten voeden. In tegenstelling tot wat vaak be weerd wordt, hebben ook mensen wel de gelijk last van honde- of kattevlooien. Een afweermiddel tegen deze parasieten is het neerleggen van kussentjes die gevuld zijn met gedroogde kamillebloempjes. Als het Sommige soorten ongedierte bijvoor beeld zijn met het blote oog nauwelijks waar te nemen. Ze leven waarschijnlijk van afval van levensmiddelen, maar ook van huidschilfers. De vermeerdering van deze beestjes heeft plaats in beklede stoe- len en bedden. Daarnaast komen boeken- en stofluizen veel voor. Lijm van behang, karton en dergelijke houdt ze in leven. Het grote gevaar van dit ongedierte is, dat ze stoffen kunnen produceren, die allergie kunnen veroorzaken. Voorts zijn er natuurlijk de diverse soor- ten vlooien. De mensenvlo, de pulex irri- tans, is uiterst lastig, maar gelukkig niet direct gevaarlijk. Deze legt zijn eieren in reten van de vloer, in zaagsel en dergelijke. Bij het zelf opknappen van allerlei klusjes is het erg belangrijk om de veiligheid in de gaten te houden. Ge brek aan routine en vaardigheid is vaak de oorzaak van ongelukken. Vol gens het jaarrapport 1976-1977 Over heidsbeleid Consumentenaangelegen heden zijn bij een derde van alle onge vallen bij mannen in of rond het huis doe-het-zelf-apparaten betrokken. Dat zijn zo’n 230.000 ongevallen per jaar. Over zelf-doende vrouwen zijn geen cijfers bekend. Het Veiligheidsinstituut heeft een brochure samengesteld, „Doe-het-zelver doe het veilig”, waarin men informatie krijgt om veiliger te De praktijk leert dat velen juist in de zomermaanden een kritische blik laten gaan over hun eigen keuken. Vooral diege nen die in Duitsland, Oostenrijk of Zwit serland de vakantie doorbrachten, zijn er onder de indruk gekomen van de outillage van moderne buitenlandse keukens. Als men het eigen kookdomein wil verbeteren doemt beslist ook de vraag op of men het bij gas zal laten of dat koken op elektra wellicht de voorkeur verdient. Bij eigentijdse inbouw-kookapparaten kan vrijuit worden gekozen uit gas of elektriciteit. Vooral in de nieuwbouw wordt steeds meer voorrang verleend aan elektrisch koken, omdat dit toch wel enke le praktische voordelen heeft. En ook om- dat aardgas steeds duurder wordt. Bij het koken met gas maakt men gebruik van een open verbranding, waarvoor zuurstof no dig is en waardoor extra waterdamp wordt opgewekt. Een goede ventilatie is noodzakelijk, om dat er verbrandingsgassen vrijkomen. Bij gebruik van pannen met een dunne bodem is de kans op aanbranden bovendien groot. Verder bestaat bij het verhitten van vet de kans dat de „vlam in de pan” slaat wat uiteraard bijzonder gevaarlijk is. Een lastig karweitje is ook nog het schoonma ken van de branders. Een voordeel van gas is wel dat meteen warmte wordt verkregen zodra het gas wordt aangestoken. De gas oven bevindt zich altijd onder de kook plaat van het gasfornuis. Ook bij inbouwo- vens en inbouwkookplaten wordt dit vaak zo gedaan. Mieren worden natuurlijk geweerd uit de voorraadkast, maar in wezen zijn het erg nuttige beesten, die als het enigszins kan niet vernietigd moeten worden. Beter is het om in de keuken geen zoetwaren als jam, honing of suiker te morsen, zodat voorkomen wordt dat de mieren binnen komen. Afrikaantjes, goudsbloemen, brandnetel, bieslook, boerenwormkruid Met de opening van het visseizoen neemt ook de produktie van boekjes over hengelsport toe. De nieuwe uitga ve van de hand van (dominee) Dick Langhenkel en Nico de Boer „200 Bra- semtips” kan voor een belangrijk deel als practische ondersteuning van de brasemvisserij worden gezien. In som mige tips vinden we de auteurs echter te ver gaan. Tip 147 bijvoorbeeld han delt over controle van visvergunnin gen. Langhenkel en De Boer geven het advies ons vriendelijk tegen de contro leurs op te stellen |lUv*'

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 23