Keiharde raming vereist bij modern kngv ritmisch turnen Legendevorming rond ItoZiaan Gonella 4 Feyenoord keek de ogen uit T** W n BADHOEVE BROEDPLAATS KAMPIOENEN Ute W--ï""- ureaJ 1 8! door Jan Blijboom —kngv. Eén keer Theo Reitsma Geschiedvervalsing Collectief Nieuwe .trainster Balletschool Voorwaarden SSi in; 1 1 1 net ngen. Zo het spreekwoord ,,de appel valt niet ver van de boom” op iemand van toepassing is dan betreft het wel de charmante Hanneke Tienstra. Men oordele zelf: vader Tienstra ooit een verdienstelijk amateurrenner heeft jaren lang in de wielerwereld als masseur verkeerd en is nóg steeds verslingerd aan de heroïek, die, ondanks de ver doorgevoerde >7" ■W| commercie, deze sport op de weg voor velen aantrekkelijk houdt. Het blijft, zij het nu op afstand, zijn lusten zijn leven. MoederTienstra staat wat dit betreft volkomen aan de zijde van haar man. Haar passie voor de wielersport is in tweede instantie hevig aangewakkerd toen l bleek dat haar jongere broer Klaas Balk een onbetwiste aanleg voor de baanrennerij had en dit met internationale successen en verschei dene titels wist te onderstrepen. De moderne ritmische gymnastiek is sterk in opkomst. Sinds in oktober 1973 voor uitverkochte tribunes van het Rotterdamse sportpaleis Ahoy het toernooi om de wereldkampioenschappen is gehouden, waarbij Nederland in het groepsklassement op een eervolle negende plaats beslag legde en in de individuele klasseringen rond de dertigste plaats eindigde, heeft deze tak van de turnsport veel aan populariteit gewonnen. Was het voordien nog zo dat de MRG een veel gebruikte maar fonetisch onaantrekkelij ke afkorting voor deze sport in beperkte kring als een charmante vrije-tijdsbesteding werd gezien, waarbij het streven naar topprestaties in het rijk van „dagdromen” thuishoorde, nu anno 1978 blijkt Nederland vrijwel onopgemerkt te zijn doorgedrongen tot de top van West-Europa, waarin alleen Spanje (nog) een voorsprong heeft. Zoals in zoveel sporten geeft Oost-Europa ook in de moderne ritmische gymnastiek de toon aan, met Rusland als duidelijke lijstaanvoerder. Er moet in de loop van zo’n vijf jaar dus wel het een en ander gebeurd zijn in de afdeling moderne ritmische gymnastiek van het KNGV, die op het ogenblik om en nabij vijfhonderd beoefenaarsters telt onder wie ongeveer honderd op topsportniveau. Een van haar is de 18-jarige Hanneke Tienstra uit Badhoevedorp, die het afgelopen weekeinde in Utrecht opmerkelijk sterk opnieuw kampioene van Nederland werd door niet alleen in de algemene rangschikking de eerste plaats te veroveren maar ook nog eens afzonderlijk op de voorgeschreven onderdelen lint, knots, bal en touw (haar voorkeur) een gouden medaille behaalde. Helaas voor haar en het wereldje van de moderne ritmische gymnastiek ging dit nationale sportgebeuren publicitair kopje onder in de bandjir van verslagen en beschou wingen over de enerverende voetbalfinale in Argentinië. Wat eens te meer een reden is om Hanneke Tienstra onder andere te laten vertellen wat zij allemaal moet doen en laten om haar prestatiecurve opwaarts door te trekken. K J r>. r'; laarlem en rschillende STOPPER Ook Arie Haan stelde Gonella verant woordelijk voor het te harde spel: „Toch vind ik dat de Argentijnen begonnen zijn, en toen Gonella daar niet tegen optrad, ja, toen hebben wij de Argentij nen ook aangepakt. Die Italiaan vond alles goed. Ik vind het een schandaal”. En wat zei René van de Kerkhof? „Na de rust hebben we tegen 13 man in plaats van 11 moeten opboksen, omdat Gonella en Linemayr beiden op de hand van de Argentijnen waren”. Al deze kritiek is volkomen uit de lucht gegrepen. Ik kan geen objectief oordeel meer vellen over het half uur verlenging, omdat mijn video me achter- gezocht in de moderne ritmische gymnastiek bij de turnvereniging De Badhoeve, waarvan ze nog steeds lid is. af in de steek bleek te hebben gelaten, maar de eerste en tweede helft heb ik drie dagen na de finale, in alle rust, en dikwijls nog eens terugspoelend om een situatie een paar keer te bekijken, terug gezien, en ik durf met 100 procent zeker heid te beweren dat Gonella toleranter was tegenover de Nederlanders dan te genover de Argentijnen. Over de rol van Linemayr kan ik niet oordelen, wel weet ik dat hij juist in die tweede helft vol gens Theo Reitsma de Argentijnen in kansrijke positie ten onrechte terug vlagde wegens vermeend buitenspel, en dat hij een keer een Argentijnse ingooi afkeurde. Zijn invloed op de arbitrale beslissingen kan verder niet groot zijn geweest. En wat Gonella betreft: het is ge schiedvervalsing als Arie Haan zegt dat de Argentijnen met te hard spel begon nen zijn. De eerste overtreding die ik zelf met een gele kaart bestraft zou hebben, zo hard was hij, kwam van Poortvliet. De tweede, iets minder hard, maar toch hard genoeg, was van Haan. In de beginfase kregen de Argentijnen 5 vrije trappen tegen zich, voornamelijk wegens lichte overtredingen (duwen bij duel om de bal), waarbij ik er bij twee nog een vraagteken plaatste, tegen de Nederlanders 8. waarbij ik ook bij twee van Hamburg) om privéredenen de Nederlandse ploeg verlaten, wat aan beide zijden als een gevoe lig verlies werd ervaren. Begrijpelijk als men bedenkt dat de verstandhouding tussen de meisjes en deze trainster Hanneke Tienstra benadrukt het enige malen optimaal was. een vraagteken plaatste. Maar daar wa ren ook 4 zware overtredingen bij (en een gele kaart voor Krol), Jongbloed duwde in die beginfase de bal provoce rend in het gezicht van de voor hem staande Tarantini, en drie keer maakten Brandts, Neeskens en weer Neeskens een overtreding die onbestraft bleef, en niet eens omdat de Argentijnen erbij in balbezit kwamen. volgde Hanneke Tienstra een daarvoor bestemde KNGV-cursus van Th jaar; een cursus die toegan- te ontwijken voordat hij de bal doortik te, waardoor het 1-0 door Kempes werd. kelijk is vanaf zestien jaar. Zegt Hanneke: „Op deze manier kan de kennis weer aan jongeren worden overgedragen. Wat dat betreft ziet de toekomst er zonnig uit. Let maar eens op: over twee jaar hebben we een zeer sterke ploeg. Dat zal in 1979 bij de wereldkampioenschappen in Londen al merkbaar zijn. Ik kan zó al zes talenten aanwij zen, van wie er vier lid van mijn vereniging zijn. Een van haar is Joke de Boer, het zusje van de topturnster Judy, die vanwege veel blessures bin nenkort gaat stoppen”. opzettelijk, maar vermoedelijk niet per ongeluk, met zijn hand Neeskens’ ge zicht raakte. In de tweede helft waren 11 minuten gespeeld, toen de Argentijnen nog niet één overtreding hadden begaan, en de Nederlanders alweer 5 keer bestraft wa ren. Gonella had bovendien nog kunnen fluiten tegen Krol, die Luque „weg schouderde”, en bij een onoverzichtelijk ingooi-duel tussen Neeskens en Ardiles kreeg Neeskens het voordeel van de twij fel. Het beeld in de tweede helft veran derde niet veel: duidelijk meer overtre dingen van de Nederlanders, waardoor Gonella ook geneigd leek iets meer van de Nederlanders door de vingers te zien (Gallego gevloerd, Nederland in balbe zit, mag doorspelen, Willy van de Kerk hof houdt Kempes vast, Gonella laat doorspelen omdat Kempes in balbezit blijft maar dan nauwelijks meer kan Het spreekt vanzelf dat het verrichten van top prestaties niet alleen een verdienste van de beoefe- naarsters zelf is, maar mede tot stand komt uit een collectief, waarvan een trainer of trainster de voornaamste is. Wat Hanneke Tienstra aangaat heeft ze, volgens haar zeggen, veel zo niet alles te danken aan Berthy van der Kwaak, die vorig jaar nog volop als MRG-turnster actief was, maar toen besloot zich helemaal op het trainerschap te gaan toeleggen. Behalve dat Berthy van der Kwaak de ploeg van „De Badhoeve” de hofleverancier van de nationale selectie onder haar hoede heeft, leidt ze ook al weer enige tijd de centrale trainin gen. Vorig jaar moest de trainster Marjanne Chris tiansen (een gevluchte Roemeense, die in West- Duitsland trouwde met een vermogend inwoner Het ziet er intussen naar uit dat de interimperio- de van Berthy van der Kwaak niet lang meer zal duren. Als alles volgens plan verloopt wat binnen het KNGV niet altijd het geval is komt met ingang van augustus uit Amerika de Roe meense Ileane Joséf het heft in handen nemen. Deze trainster is al voor een stage van veertien dagen in Nederland geweest en Hanneke Tienstra heeft van dit voorproefje een goede indruk gekre gen. Hierover: „Ze verstaat haar vak uitstekend en wil bovendien dolgraag in Nederland aan de slag, omdat ze in Amerika, waar de moderne ritmische gymnastiek nauwelijks iets betekent, onder een Russische trainster werkt. Ja, ik stel me veel voor van haar werken met ons”. In haar streven naar perfectie is Hanneke Tien stra van lieverlee op een „arbeidsterrein” terecht gekomen, dat een outsider met verbazing vervult. Want behalve dat ze trouw drie clubtrainingen per week bijwoont en nooit de weekenden-Zeist (een maal per veertien dagen, vóór belangrijke wed strijden elke week) mist, is ze ook wekelijks vier uur actief als clubtrainster voor kleintjes tot negen jaar, die via balletvormpjes en het leren hanteren van attributen als lint, touw en bal met de moderne ritmische gymnastiek vertrouwd worden gemaakt. Om de officiële bevoegdheid te krijgen dit te doen En alsof al deze inspanningen ten behoeve van haar sport nog niet genoeg zijn, is Hanneke Tien stra dagelijks op een streng dieet na het behalen van haar MAVO-diploma naar een ballet school gegaan, waar ze vier uur per dag van haar leraar Benjamin Feliksdal inspannende lessen krijgt in klassiek en modem jazzballet. Via deze opleiding hoopt ze ooit beroepsdanseres te wor den, nog zonder een bepaalde voorkeur voor klas siek dan wel het „lichte” genre. Dit alles in aanmerking genomen („ik hoop tot aan mijn drie- of vierentwintigste jaar aan de top van de MRG te blijven meedraaien”) is het gerecht vaardigd een klacht van Hanneke Tienstra beslist serieus te nemen. En die is bestemd voor het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, waarvan de kampioene meent dat het de afdeling moderne ritmische gymnastiek als een tweede rangs aangelegenheid ziet. Haar reden om dit vast te stellen: „Ondanks herhaalde verzoeken zouden wij graag, evenals de afdeling keurtumen, voor de centrale trainingen over een video-recorder be schikken. Verder hebben we dringend spiegels en een nieuw vloerkleed nodig. O ja, ik weet al wat er op die verzoeken wordt geantwoord: de moderne ritmische gymnastiek is géén Olympische sport, krijgt daarom géén geld uit de NOC-pot, waardoor het voor ons financieel niet haalbaar is. Kon er maar een sponsor worden gevonden. Wat dat laat ste betreft hebben we alleen make-up van een cosmeticafirma”. !3)-31929f T Wat de hardheid van de finale betreft, dreigt er een legendevorming te ont staan rond scheidsrechter Gonella, en trouwens ook rond het spel van de Ar gentijnen. Wat zei bijvoorbeeld Jan Zwartkruis na afloop? „De leiding was bedroevend slecht. Neem nu alleen al na rust die twee overtredingen tegen Nan- ninga in het strafschopgebied. Beide ke ren voor honderd procent een straf schop, maar Gonella liet gewoon door spelen, zoals hij steeds veel te veel tole reerde, vooral van Argentijnse zijde”. Waaraan moet een meisje, dat in deze tak van sport iets wil bereiken voldoen? Zegt Hanneke Tienstra: „Voorop staat dat ze een grote lenigheid mét kracht moet bezitten. Vervolgens moet ze beslist niet dik zijn. Ook dan kun je het wel vergeten. Verder vereist deze sport een sterk muzi kaal gevoel én een enorme dosis doorzettingsver mogen”. Dat vooral het laatste een absolute „must” is om tot de top te kunnen doordringen blijkt uit het feit dat veel meisjes de stap over de soms hoge drempels van tegenzin en vermoeiende inspanningen niet meer willen maken en voortij dig afhaken. Hanneke Tienstra hierover: „Wel begrijpelijk. Want waar ben je eigenlijk mee bezig? Twee jaar lang vele uren per week bij de vereniging en op talloze centrale trainingen in de weekenden als maar oefenen om op vier nummers van elk ander halve minuut zo sterk mogelijk voor de dag te komen. Tijdens zo’n centrale training in Zeist kwamen voetballers van Feyenoord eens een kijk je nemen. Ze. wisten niet wat ze zagen; hadden er niet het flauwste benul van hoe wij ons op belang rijke wedstrijden voorbereiden. Na afloop zeiden ze het onbegrijpelijk te vinden dat we zoiets voor niets en niemendal, louter voor ons plezier, doen. Ze zijn onze sport toen wel met andere ogen gaan bekijken”. „We zouden voor de centrale trainingen zo graag een vi(jeo-recorder, spiegels en een vloerkleed hebben”. Daar staat tegenover dat één keer ten onrechte tegen Brandts gefloten werd (duwen bij kopduel), maar ik heb geen enkele overtreding van de Argentijnen gezien waarbij zij door mochten spelen hoewel zij in het bezit van de bal bleven. Gonella was in de eerste helft veel tole ranter tegenover de Nederlanders dan tegenover de Argentijnen, die het hem overigens niet lastig maakten met zware overtredingen. In die tweede helft kregen de Neder landers 20 keer een vrije schop tegen, de Argentijnen 7 keer. In de hele wedstrijd (de verlenging niet meegerekend), kreeg Nederland 40 vrije schoppen tegen we gens „friekik” (dus los van de buiten- spelgevallen, die ik niet genoteerd heb), en Argentinië maar 17. Dat laatste getal had hoger kunnen uitvallen, bijvoor beeld als Gonella had gefloten wegens het „blokkerend” omverlopen van Nan- ninga door Pasarella, waardoor Fillol ongehinderd een hoge bal kon wegpluk ken. Honderd procent strafschop? Mag je van Gonella verlangen dat hij als eerste scheidsrechter in de wereld voor zo’n overtreding in zo’n situatie een strafschop geeft? Ik heb het nog nooit zien gebeuren. En de tweede „100 pro cent strafschop”? Die heb ik helemaal niet gezien, en Theo Reitsma blijkbaar ook niet, en die was toch Nederlandsge- zind genoeg in zijn verslaggeving. Zoals gezegd, dat getal van 17 bestrafte Argen tijnse overtredingen had hoger uit kun nen vallen, maar ik stel daar tegenover dat de 40 bestrafte Nederlandse overtre dingen véél hoger had kunnen zijn, als Gonella, in zijn kennelijke behoefte voor het oog van de wereld objectief te blij ven, de groeiende discrepantie tussen het aantal Nederlandse en feet aantal Argentijnse overtredingen, niet wat had afgezwakt door meer, veel meer van de Nederlanders door de vingers te zien dan van de Argentijnen. Hij verkeerde daarbij in ongeveer dezelfde situatie als Charles Corver op Wembley bij Engeland-Brazilië. Alleen speelde Ne derland nu de rol van Brazilië, en Argen tinië de vol van Engeland. mocht doorgaan met de bal (ik zou heb ben gefloten), Jansen kreeg een keer het voordeel van de twijfel mee, Ortiz werd een keer zwaar getackled maar Neder land bleef in balbezit en mocht doorspe len, Willy van de Kerkhof gooide Kem pes de bal in het kruis nadat hij (Willy) een vrije schop tegen had gekregen, Ne derland kreeg een fel betwiste hoek schop toch toegekend, appèl van Kem pes wegens vermeend hands van Brandts werd terecht genegeerd, en Ar diles wist twee aanslagen op zijn benen In de eerste helft kreeg Nederland 20 keer wegens een overtreding (waarbij 2 keer een handsbal) een vrije schop tegen, en Argentinië maar 10 keer, waarbij ook 2 wegens handsballen. Beide ploegen incasseerden een gele kaart: Krol we gens ruw spel, Ardiles wegens een op merking tegen de scheidsrechter. Poort vliet had bij een latere overtreding niet mogen klagen als hij een gele kaart had gehad, een appèl van de Argentijnen voor free-kick werd door Gonella gene geerd, Neeskens legde Ardiles neer maar richten op de rand van het strafschopge bied, enfin, zo waren er nog een stuk of drie, vier gevallen waarbij Nederland voordeel puurde uit overtredingen die Gonella zonder gezichtsverlies had mo gen bestraffen), maar ook enkele onbe strafte wandaden van de Argentijnen, die Gonella hoogstwaarschijnlijk niet gezien heeft. Nauwkeurige bestudering van de videobeelden leerde namelijk dat Pasarella, toen de bal verderop was. de hem passerende Neeskens onopvallend in het gezicht sloeg, en dat Tarantini, bij een kopduel met Neeskens, al dan niet In deze ambiance streven naar en medewer- I king verlenen aan het leveren van topprestaties I kon het bijna niet anders dat het beoefenen van sport voor Hanneke Tienstra al gauw werd gecom bineerd met een welbewuste hang naar het hoogst bereikbare. En dat werd vanaf de elfjarige leeftijd L J-----

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 27