Vier Indiase ministers 3 treden af EG-functionaris naar Angola Eerherstel voor Walter Ulbricht Nog geen nieuwe NAVO-commando’s overgedragen president Italië aan officieren Turkse leger Brazilië tevreden over uranium-besluit Kamer BROENEI ZELFSTANDIG Pax Christi wil Arrestaties in Baskenland kernwapenvrije zone in Europa In 1983 Op bezoek op Sark Energie Komitee: Griezelig precedent" 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 8 JULI I nissen in VS EEG ening eden val uwd pen •ZATERDAG IZMIR (DPA). In de Turkse stad Izmir zijn gisteren twee NAVO- commando’s overgedragen aan Turkse officieren. De Amerikaanse generaal Sam Walker werd als régionaal bevelhebber van de NAVO- landstrijdkrachten in Zuidoost-Europa opgevolgd door generaal Veci- chi Akin. Frankrijk niet in monetaire slang België heeft geen geld voor Awacs Engelse premier wil loonstijging vijf procent beperken tot rond ge- 2 menten- estegen, worden 'loed op er. Ook rlijk in de ;ele de- ens ing ke- i op irik ster Sijt- van ’ers van een teren rijkse ;z. Bij inwe- t toe- s niet e over- Oost- ilf zen- /erden luis in tiezwe- ens de eft tot iar ge- ichtof- ikster- nenten- In april Jisteren nst van zijn de gemid- De premier sprak gisteren in het hol van de leeuw, de jaarvergadering van de con federatie van de Britse vakbonden voor de scheepsbouw en machinebouw. In augustus begint in Engeland de loon- ronde. Callaghan wil er alles aan doen om 1983 soeverein en geheel onafhankelijk zal worden”. de inflatie te bestrijden. Om zijn doel te bereiken zal hij desnoods de vakbonden passeren en met zijn denkbeelden over loonmatiging „de boer op gaan”, zo deelde hij zijn gehoor mee. De premier zei dat de resultaten van het loonbeieid van dit jaar weinig aanleiding geven tot vreugde. Er is gemikt op een maximale loonstijging van tien procent, maar de praktijk toont cijfers van dertien tot veertien procent. Callaghan heeft met zijn toespraak van gisteren de basis gelegd voor de confronta tie van zijn regering met de vakbonden, maar ook met de conservatieve oppositie. Diens landgenoot luitenant-generaal Ve- cichi Ogezul nam het bevel over de zesde Ongeveer 70 percent der bevolking bestaat uit Ma- leiers en mensen van Malei- se afkomst, de rest is van Chinese afkomst. De groot ste uitvoerprodukten zijn aardolie en rubber. Op 2 januari 1906 had de toenmalige sultan zich be reid getoond het bestuur van zijn land over te dra gen aan de Britse overheid. De functie van Brits resi dent werd afgeschaft in 1969. Veel van de bevoegd heden van dat ambt gingen toen over op de sultan. Het toekomstig loonbeieid zal niet in een wet worden gegoten, zo zei Callaghan. Het belangrijkste wapen van de overheid is de publieke opinie, zoals ook is gebleken tij dens de jongste loonronde vorig jaar, die tot gevolg heeft gehad dat de inflatie op Margaret Thatcher, de oppositieleidster, heeft al een terugkeer naar vrije loonon derhandelingen in de particuliere sector beloofd als de conservatieven aan de macht komen. In oktober zullen naar wordt verwacht in Engeland de algemene verkiezingen worden gehouden. Het lijkt erop dat de lonen het voornaamste onder werp zullen zijn van de verkiezingsstrijd. Dit heeft de Franse president Giscard D’Estaing, gisteren meegedeeld tijdens een officieel bezoek aan Madrid. De „slang” is de monetaire overeen komst tussen West-Duitsland, de Benelux- landen, Noorwegen en Denemarken die behelst dat de munteenheden van deze landen gezamenlijk zweven ten opzichte van andere valuta’s, waarbij de interne koersafwijking niet groter mag worden dan 4,5 percent. Speculaties over de mogelijke toetreding van Frankrijk tot de slanglanden ontston den na een privé-gesprek op 21 juni tussen Giscard en de Westduitse Bondskanselier, Helmut Schmidt. Donderdag gooide de minister van Fi nanciën van Luxemburg, Jacques Poos, extra olie op het speculatievuur met de mededeling dat de Franse franc misschien direct gekoppeld zou gaan worden aan de slang, waarbij een grotere koersafwijking dan 4,5 percent zou kunnen worden afge sproken voor de nieuwkomer. Als gevolg van de speculatiewoede steeg de koers van de Franse franc in Londen ten opzichte van de Amerikaanse dollar op het hoogste peil sinds maart 1976, toen Frankrijk op bevel van Giscard de slang verliet. „Ik heb bemerkt dat er een zeker aantal interpretaties zijn wat betreft de huidige werkzaamheden om te komen tot wat ik heb genoemd een zone van monetaire sta biliteit in Europa”, aldus de Franse presi dent. Een dergelijke zone, waarop wordt gestudeerd sinds de topconferentie van de regeringsleiders van de EEG in Kopenha gen, „is een nieuw mechanisme dat niet de Rechters, hooggeplaatste militairen en lei dinggevend personeel zouden een aanzien lijke loonsverhoging moeten hebben. De lonen van dit overheidspersoneel zouden op het niveau gebracht moeten worden van de lonen die in de particuliere sector voor gelijkwaardig werk worden betaald. Voor bepaalde ambtenaren beveelt de commissie een loonsverhoging van meer dan honderd procent aan. jaarbasis is verminderd van zeventien tot zeven procent. Vandaag zijn in Londen de aanbevelin gen gepubliceerd van een bijzondere com missie voor de herziening van salarissen. In Athene werd de commando-wisseling met gemengde gevoelens ontvangen. Men legde er in Griekse regeringskringen de nadruk op dat Turkije geen praktische voordelen in de Egeïsche Zee heeft ver worven, maar een tegelijkertijd gesloten akkoord over een speciale status van Grie kenland binnen de NAVO was zeer wel kom geweest. Over deze speciale status van Grieken land wordt al sinds het begin van dit jaar intensief onderhandeld. Het overleg kan echter nog wel tot september duren. De Grieken wijten dit aan vertragingstactiek van Turkse zijde. Volgens welingelichte Baskische bron nen zouden zich onder de arrestanten ech ter niet de personen bevinden, die afgelo pen woensdag redacteur Portell hebben doodgeschoten. De arrestaties werden enkele uren nadat het Spaanse kabinet de nieuwe terroris- vorm zal krijgen van toetreding van de Franse franc tot de slang zoals die nu werkt”, zo zei hij. Enkele dagen geleden werd Angola be zocht door een speciale afgevaardigde uit de VS, de diplomaat Donald McHenry. Verwacht wordt dat Cheysson zal worden ontvangen door president Agostinho Neto. Verleden jaar heeft de EG, via de VN- commissie die hulp aan vluchtelingen biedt, Angola 10.000 ton granen en 10.000 ton boterolie geschonken. Verder contact bestond er tussen Angola en de EG nog niet. Onder de arrestanten zouden zich com mando’s bevinden die gezocht werden we gens een bankoverval, een ontvoerings zaak en een verrassingsaanval op een mili- tenwet had aangenomen, bekend gemaakt. Volgens de politie bevonden zich onder de in beslag genomen munitie en wapens 14 pistolen, twee revolvers en 11 geweren. Ulbricht trad in 1971 af, formeel om redenen van gezondheid en ouderdom, maar officiële kringen hebben sindsdien laten blijken dat hij het veld moest ruimen voor anderen die meer bereid waren om samen met Moskou te werken aan een begin van ontspanning tussen Oost en West. „Neues Deutschland” gaf geen ver klaring voor de accentverschuiving in de waardering van Ulbrichts nagedachtenis. OOST-BERLIJN (Reuter). Vrijwel al le leidende Oostduitse politici bleken gis teren aanwezig bij een kranslegging op het graf van Walter Ulbricht, de in 1973 overleden partijleider die gisteren zijn 85ste verjaardag zou hebben gevierd. Andere Baskische bronnen wisten ech ter te melden dat Portell vermoord was omdat de minister van Binnenlandse za ken Rodolfo Martin Villa hem gevraagd zou hebben onderhandelingen op gang te brengen met gematigde leden van de ETA, om een einde te maken aan de voortduren de guerrilla tegen de regering. tair gouvernementshoofdkwartier in San Sebastian twee weken geleden. In een communiqué dat na de moord op de journalist Portell door de extremisti sche tak van de ETA werd uitgegeven, werd de aanslag verklaard met de beschul diging dat Portell een agent van de rege ring was. NEW DELHI (Reuter). Vier Indiase ministers hebben gisteren hun ontslag ingediend nadat premier Morarji Desai donderdag twee ministers tot aftreden had gedwongen. Daarmee is de regering- Desai beland in de zwaarste crisis sinds ze 15 maanden geleden aan de macht kwam. lange ie en ar J. sn, is ome- ikers Hij i. De ’ingen hen is geëin- an ter ,Ame- Jolitie chute ging akten kkige Naar in kringen van de NAVO in Brus sel verluidt is België weliswaar nog steeds •in dit project geïntresseerd, maar de strin gentere begrotingspolitiek in het kader van de door de regering-Tindemans uitge werkte bezuiningsplannen biedt geen fi nanciële ruimte voor een bijdrage in de kosten van het radarsysteem, dat Europa tegen aanvallen van laag vliegende vlieg tuigen of raketten zou moeten bescher men. LONDEN (ANP). De Britse werkne mers mogen voor het komende jaar niet rekenen op een ruime loonsverhoging. De premier van Groot-Brittannië, James Cal laghan, heeft er gisteren geen twijfel over laten bestaan dat de overheid er naar streeft de loonstijging beperkt te houden tot ongeveer vijf procent, vergeleken met veertien procent dit jaar. n Chris- roristen, i Porren- n en elf en o.m. t moord :en. DEN HAAG (ANP). In Centraal Eu ropa moet een kernwapenvrije zone ko men. Tevens moet de NAVO beloven niet als eerste naar nucleaire wapens te grij pen. Deze eisen aan NAVO en Warschau-pakt zijn neergelegd in een nieuw kernpro gramma van de roomskatholieke vredes beweging Pax Christi Nederland, als ver volg op een kernprogramma dat de bewe ging in 1973 publiceerde. Volgens Pax Christi kampt Europa met een nieuw veiligheidsprobleem, door de militaire opvattingen en opstellingen van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Centraal- en West-Europa zijn daarvan het mogelijke toekomstige slachtoffer gewor den. Zeer belangrijk punt in dat veiligheids probleem in Europa is de aanwezigheid van tactische kernwapens. BRUSSEL (AP). Het lid van de Euro pese commissie voor ontwikkelingshulp Claude Cheysson zal de volgende week een bezoek brengen aan Angola. Dit wordt het eerste officiële contact tussen dat Afrikaanse land en de Europese Ge meenschap. De dokumenten die op een en ander betrekking hebben zullen in september in Londen worden gepara feerd en in Broenei in de cember worden getekend. Het recente overleg, al dus is nog meegedeeld, „is gevoerd in een geest van ware vriendschap welke karakteristiek is voor de lange en traditionele be trekking die tussen de twee landen bestaat en die beide willen doen voortduren”. België had drie procent van de kosten zullen dragen. Die zijn voor de 29, in Boeings geïnstalleerde radarstations, op 1,9 miljard dollar begroot. De Verenigde Staten en de Duitse Bondsrepubliek zou den elk een derde betalen, terwijl de overi ge NAVO-bondgenoten het restant zouden opbrengen. Frankrijk overweegt slechts een vorm van samenwerking met het Awacs-systeem, terwijl Engeland besloten heeft een eigen radarverdediging te bou wen, dat nauw op Awacs aansluit. Eerder waren er al moeilijkheden door dat Italië slechts met een minimale „sym bolische” bijdrage over de brug wilde ko men. Op de jongste NAVO-conferentie het dit land zich echter overreden een reëel aandeel in de kosten te dragen. In NAVO-kringen heeft men echter goe de hoop dat het door de houding van België ontstane probleem nog voor de herfst opgelost zal kunnen worden. Die massale opkomst, en een hele aan Ulbricht gewijde pagina in „Neues Deutschland” wijst op een zeker eerherstel voor de voormalige leider. Sinds zijn dood is Ulbrichts naam nog maar zelden ge noemd in het openbaar. Een officiële par- tijgeschiedenis die dit jaar het licht zag, leverde zelfs scherpe kritiek op de fouten die tijdens de 21 jaar van Ulbrichts bewind in de DDR zijn gemaakt. BRUSSEL (DP A). Aangezien België zijn aandeel in de aanschaffingskosten van het vliegend radarsysteem van de NAVO (Awacs) niet kan opbrengen, is de realisering van dit grootste luchtverdedigingsproject van het westen opnieuw onzeker geworden. :endge- I niljoen De le- f Erde- ürkije, j ROME (DPA). Zoals al was verwacht is ook gisteravond geen opvolger van de 1 afgetreden Italiaanse president Giovanni I Leone gekozen. Zoals bij de vorige twee stemronden brachten ook ditmaal de afge vaardigden hun stem op de eigen partij- kandidaten uit. Vanmorgen wordt opnieuw gestemd. I Dan is een gewone meerderheid van 506 van de 1011 afgevaardigden voldoende. Een dergelijk aantal kan echter door geen van de partijen bijeen worden gebracht. Minister van Binnenlandse Zaken Cha- ran Singh, na Desai de machtigste man in India, en minister van Volksgezondheid Raj Narain traden donderdag af op aan dringen van Desai, nadat ze de onmiddel lijke arrestatie van ex-premier Indira Gandhi hadden verlangd. De twee ministers kritiseerden de rege ring omdat ze maar blijft aarzelen een proces aan te spannen tegen mevrouw Gandhi, wegens beweerde excessen tij dens de anderhalf jaar van haar regering onder de uitzonderingstoestand. Volgens officiële bronnen hebben nu vier ministers van Staat, Janeshwar Mish ra, Jaghin Singh, Ram Kumar en Harsing hun ontslag ingediend. Sing en Narain behoren tot de vroegere Indiase Volkspartij, die voor de verkiezin gen van 1977 samenging met de Janata- partij, om de strijd aan te binden tegen Gandhi’s Congrespartij. Hun vertrek zal zeker spanningen binnen Janata tot gevolg hebben, maar waarnemers menen dat het voortbestaan van de regering nog niet in gevaar is gebracht. Deze speciale status zou inhouden dat de Griekse strijdkrachten alleen in geval van een groot conflict onder NAVO- commando komen. Daarvoor zou in de Noordgriekse stad Larissa een nieuw NA- VO-hoofdkwartier moeten worden geves tigd. zilië de kernenergie uitslui tend voor vreedzame doel einden wil gebruiken. „Met de goedkeuring van het parlement ten aanzien van de leverantie van ver rijkt uranium aan Brazilië is een griezelig precedent geschapen. De weg is daar mee vrijgemaakt om aan willekeurig welk regime atoombrandstof te leveren als er maar wat vage, loze beloftes worden gedaan". Aldus het Landelijke Energie Komitee (LEK) gis teren in een reactie op de opstelling van de Tweede Kamer. „Hoewel het CDA, samen met WD, SGP en GPV de- Bij de overdrachtsceremonie verklaarde de opperbevelhebber van alle NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal Alexander Haig: „Wanneer men de politie ke realiteit in dit gebied beziet, is het duidelijk dat de zaken op deze wijze moe ten worden geregeld”. In gesprekken werd er op gewezen dat Brasilia steeds alle pogingen om over de kwestie van de leveranties opnieuw te onderhandelen, verworpen had. Verdragen werden on dertekend om ook uitge voerd te worden, zo zei men. Opnieuw werd er de nadruk op gelegd dat Bra- BRASILIA/AMSTER- DAM (DPA/ANP). Met tevredenheid hebben di plomatieke kringen in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia gisteren de beslis sing van de Tweede Kamer vernomen over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. ze gang van zaken geslikt heeft, erkennen wij deze beslissing niet”, aldus het LEK. „Wanneer de zaak wordt doorgedrukt in weerwil van de tegenstand van een meerderheid van het Nederlandse volk en een groot deel van de Tweede Kamer, dan wordt de democratie geweld aan gedaan”. In het NOS-journaal van gisteravond zei het CDA- Kamerlid Van Houwelin- gen dat hij overstag was gegaan om af te zien van verdere oppositie „door de druk van het CDA”. Hij zei „verbitterd” te zijn, „maar het kon blijkbaar niet an ders”. Broenei, dat olie in zijn grond heeft, beslaat een op pervlakte van ongeveer 5700 vierante kilometer, het grenst aan de Zuid- chinese Zee en aan Sara wak. geallieerde tactische luchtmachtgroep over van de Amerikaanse luitenant- generaal Benjamin Bellis. Deze twee com mando’s zijn beide gevestigd in Izmir en dragen zorg voor de verdediging van de zuidoostflank van de NAVO. Tot 1974 bestonden de geallieerde strijd krachten daar uit vier Turkse legers en een Grieks leger, alsmede uit eenheden van de luchtmachten van deze twee lan den. Toen Griekenland zich in 1974 uit het geïntegreerde militaire opperbevel terug trok, in verband met de Turkse invasie op Cyprus, hielden Amerikanen het bevel over de resterende Turkse eenheden. BILBAO (AP). Acties van de Spaanse politie hebben geleid tot de arrestatie van 18 leden van de Baskische afscheidings beweging ETA en tot de in beslagname van een partij wapens, aldus heeft de politie gisteren meegedeeld. De arresta ties waren het resultaat van de jacht op de terroristen die de journalist José Maria Portell vermoord hebben. MADRID (ANP). De Franse franc zal geen deel gaan uitmaken van de monetaire „slang”. Frankrijk houdt zich met zijn partners in de EEG wel bezig met de bestudering van mogelijke nieuwe mechanismen die de monetaire stabiliteit in West-Europa zouden kunnen bewerkstelligen. Er wonen ongeveer 163.000 mensen, van wie er 42.000 woonachtig zijn in de hoofdstad Bandar Seri Begawan. Het land geniet al een i grote mate van zelfstandig heid. Londen behandelt zijn buitenlandse zaken. Broenei werd in 1906 offici eel opgenomen in het Brit se rijk, na sinds 1888 een protectoraat te zijn weest In Londen zijn twee we ken van besprekingen af gerond tussen de sultan van Broenei, Hassanal Bol- kiah Moe’izzadin Waddaoe- lah en de Britse minister van Staat Lord Goronwy- Robert. Er is overeengeko men, aldus de mededeling, „dat de sultan van Broenei en de Britse regering een nieuw verdrag zullen slui ten onder welk de staat Broenei tegen het eind van LONDEN (AP). Broe nei, de kleine staat aan de noordwest kust van Bor neo, zal in 1983 onafhan kelijk worden. Aldus is gisteren door het Britse I ministerie van Buiten landse zaken bekendge maakt. Dit duurde voort tot de Janpanse invasie van de cember 1941. In 1945 werd Broenei bevrijd en het Brit se gezag hersteld. In 1959 kreeg het land zijn eerste op schrift staande grond wet. De huidige eerste mi nister, Mentri Besar, is be noemd door de sultan die daartoe de bevoegdheid heeft. De Engelse koningin en haar echtgenoot prins Philip brengen op het ogenblik een bezoek aan de Kanaaleilanden. Op het kleine eiland Sark werden zij rondgereden in een koets. Auto's zijn daar nanielijk niet toegestaan.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3