Europese commissie lanceert nieuw plan rond de losplank Carillonklanken deVildex* burgerlijke l stand s z kort ijmondnieuws VELSEN BURGEMEESTER MOLENDIJK OP VISITE IN OUD IJMUIDEN it VIDEORECORDERS Subsidiabel Goten en dakkapellen aan vernieuwing toe Openhartig t VELSEN-IJMUIDEN J TT L I 19 7 8 ZATERDAG 1 r IJMUIDEN - MARKTPLEIN 38-40 - TEL. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/DEN HAAG. De Europese Commissie wil Ierland en Nederland voorstellen de ha ringvisserij in het zeegebied ten westen van Ierland in hun natio nale wetgeving vast te leggen. Vol gens de nieuwe maatregelen zou den schepen met een lengte van meer dan 24 meter in dat gebied niet mogen vissen, terwijl er in het hele gebied niet meer dan vijftien schepen tegelijk actief mogen zijn. Bovendien mag per reis niet langer dan vijf dagen achtereen gevist worden en is de maximum- vangst per schip op 25 ton gesteld. Dit heeft het ministerie van Land bouw en Visserij het produkt- schap voor vis en visprodukten meegedeeld op een vergadering. Het betrokken gebied was de af gelopen jaren voor het Neder landse visserijbedrijfsleven een van de weinige plaatsen waar een rendabele visserij nog mogelijk was. Voor dit jaar heeft Neder land daar een contingent haring van vierduizend ton toegewezen gekregen. Grundig super video Sony Betamax Philips V.C.R. I Nieuwe bedreiging uit Brussel Nederland haringvisserij voor J d Zat. iweer n am- nstal- Haan- t. fan- (ADVERTENTIE) 14 iidge- r”, 16 s zat, Openhartige babbel in probleemgebied mor- (ADVERTENTIE) Burgemeester Molendijk (2e van links) op bezoek in Oud IJmuiden temidden van een delegatie van het wijkcomité waarmee hij ir een paar uur van gedachten wisselde. r jrstr.) loten, e des euwe irtet. Jsse) 20 u. en en uktie- weer bewo- ijdag- or een klach- Alle demonstrabeklaar en uit voorraad leverbaar Vertegenwoordigers van handel en ver werkende industrie beklagen zich erover dat hun branches niet betrokken worden bij de maatregelen die de minister wil uitvaardigen om de visserij door de lange tijd met lege vangstquota heen te helpen. Van de kant van het ministerie werd hun zoals reeds eerder geschiedde de raad gegeven zelf met een plan te komen. De voornemens voor maatregelen zoals de minister die vorige week aan de visse- rijcommissie uit de Tweede Kamer heeft uiteengezet, komen maandag ter sprake in de bestuursvergadering van het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de visserij. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Burgemeester F. J. Mo lendijk heeft geen gras laten groeien over zijn voornemen een oriënterend bezoek te brengen aan Oud IJmuiden en ter plekke een gesprek te hebben met een delegatie van het Wijkcomité. Vrijdagochtend stap te hij omstreeks tien uur de woning bin nen van G. Mettes, de man die tot donder dagavond voorzitter van het Wijkcomité was. De heer Molendijk werd vergezeld door de heer Maandag van de afdeling Algemene Zaken van het Stadhuis. De wijk werd vertegenwoordigd door me vrouw T. Groen en de heren H. Visser, G. Spijker en G. Mettes. sterk gedaald, de aanvoer in mei van bijna 168 ton in 1977 tot bijna 97 ton in dit jaar. De eerste vijf maanden van dit en vorig jaar zijn respectievelijk 500 en 1500 ton aangevoerd. Ook hier is volgens voorzitter De Jonge heel wat de veilingklok niet gepasseerd. Garnalenexperts geloofden echter dat de voornaamste oorzaak lag in de gezonde eetlust van de huidige sterke jaarklasse kabeljauw en zij verwachten dat ook de komende jaren heel wat garna len in kabeljauwmagen zullen verdwijnen. van de lange adem maar zijn bedoeling is de zaak op gang te brengen waar die mogelijk is vastgelopen. Zo wil men in Oud IJmuiden een beeld van de situatie in zijn totaliteit. Dat lijkt me een redelijke en verstandige wens. Als zo’n totaalbeeld is gecreëerd wordt het incidentele van beslis singen afgenomen en kunnen zaken met elkaar in verband worden gebracht. Deze en dergelijke zaken zullen de basis vormen van het beleidsplan dat we gezamenlijk gaan opzetten”. Ook G. Spijker, vice-voorzitter van het Wijkcomité toonde zich als woordvoerder van de wijkdelegatie bijzonder tevreden over het onderhoud ten huize van G. Met tes. „De burgemeester en wij hebben in ieder één ding gemeen”, zo verklaarde hij, „we willen een duidelijke beleidslijn. Wij zijn vrijdagochtend niet in details getre den. Het was een wederzijdze oriëntatie. (Van een medewerker) Het was ook deze week weer van het zelfde laken een pak, wat betreft de aan voer. Op de eerste en laatste marktdag van de week was er een aanvoer van enige importantie. Het midden van de week was zeer stiefmoederlijk bedeeld. De zo genaamde bordenvissers die het voorheen nog wel eens waagden om midden in de week naar binnen te komen, laten wel goed verstek gaan, omdat gebleken is dat de tijd die verloren gaat met het heen en weer stomen maar zelden door een meer dere opbrengst kan worden vergoed. De verlorengegane vistijd wordt op die ma nier veel te kostbaar. Dan komt er ook nog bij dat, zeker aan de maandagmarkt, de prijzen aan de hoge kant liggen waar bij de vrijdagmarkt zich goed aansluit. Het gevolg is dat er aan de maandag markt grotere hoeveelheden vis binnen gebracht worden dan de meeste losploe gen lief is, waardoor er extra mensen aangetrokken moeten worden. Komt men midden in de week binnen, dan is er ruimte te over en kan men alles zeer gemakkelijk aan met de beschikbare mankracht. Bovendien helpt de beman ning ook nog wel een handje mee om vlugger klaar te zijn, zeker als er weer VELSEN. De Velsense stadsbeiaar dier H. de Ligt bespeelt zaterdagmiddag tussen vier en vijf uur het Velsense stad huiscarillon. De volgende composities staan op het programma: 1. Gavotte e double (Willem de Fesch), 2a. Malbrouck s’en va-t-en guerre, b. T’en souviens-tu?, c. H était un petit navire (3 Franse volkslied jes), 3. Sonatine voor beiaard, (Wouter Paap) 4a. Polly Wolly Doodle, b. John Brown, c. Greensleeves (3 Engelse volks liedjes), 5. Sonatine voor beiaard (Willem Créman) 6a. Ach wie ist es möglich denn, b. Muss i derm, c. Du, du liegst mir in Herzen (3 Duitse volksliedjes), 7. Improvi satie (Hein de Ligt). VELSEN. Van 340 woningen die bij de Woningstichting Velsen in beheer zijn, zijn de zinken goten en het zink op de dakkapellen aan vernieuwing toe. B. en W. van Velsen willen hiervoor een bedrag van 28.500 uittrekken. Twee plaatselijke loodgietersbedrijven voeren het vernieuwingswerk uit aan de goten en dakkapellen die ondanks herhaalde repa raties ernstige lekkages vertonen. Natuurlijk is daarbij de wat wij noemen stadhuisproblematiek wel aan de orde ge komen. De botsingen van leden van het Wijkcomité met de ambtenaren op het gemeentehuis. Met het opzetten van een beleids-werkplan is het niet nodig om te blijven kiften in de welles-nietessfeer. Op den duur hopen wij dat er voor alle betrok ken partijen duidelijkheid komt. Dat is wat we heel erg dringend nodig hebben. We hebben de indruk”, aldus Spijker, „dat de heer Molendijk ons zeer openhartig tegemoet is getreden. Hij heeft niets ach- tergehouden van wat hij wist en wilde weten”. volw. i 19-21 1 uur, dan nog makreel gaan vangen, maar ver der kunnen ze hun haringvloot wel aan de kant leggen”, aldus Parlevliet. Over de visserij ten westen van de Hebri- den voorspelde produktschapsvoorzitter B. A. de Jonge dat het contingent van drieduizend ton daar wel bereikt zal wor den als er althans geen maatregelen van omliggende landen komen. Voor zover be kend is uit dat gebied driehonderd ton binnengekomen, een aantal treilers met diepvriesinrichting wordt echter nog ver wacht in Scheveningen en IJmuiden. Behalve de haring baren ook tong en schol het productschapsbestuur veel zor gen. Voorzitter De Jonge merkte op dat in Nederland veel vissoorten voor 40 tot 60 procent niet via de veiling verkocht wordt. De veilingaanvoer van tong over de maand mei was 587.634 kilo tegen 971.632 een jaar geleden. Als frappante voorbeelden lichtte De Jong de cijfers van de afslagen van Den Helder en Goedereede eruit; res pectievelijk van 250.497 en 168.979 kilo vorig jaar naar 151.631 en 50.558 kilo dit jaar. Urk, dat vorig jaar mei met 234.520 kilo de tweede plaats innam na Den Hel der, had ook een flinke daling tot 136.234 kilo. larch 16 j. halve izon. >reld- 21.15 ïvens 30 u.: vaart slink, ncert dr ie En- esstr. aes". BESTUURSVERGADERING. Het al gemeen bestuur van de SDAB (Stichting Dienstverlening aan Bejaarden) vergadert woensdagavond om acht uur in het dien stencentrum op het Zeewijkplein. Een ver tegenwoordiger van de wijkcommissie, de wijkpostleider en de projektleider van het dienstencentrum brengen verslag uit en over de maaltijdenvoorziening (Tafeltje Dekje) wordt informatie verstrekt. GEBOREN: B. L. C. Schafstalle-Hartman, d.v. IJmui den. ONDERTROUWD: G. H. M. Spruijt en J. J. de Ronde, Schiplaan 292, IJmuiden; H. de Jager en J. M. lÓinge beiden te IJmuiden; R. P. F. de Vries en A. A. de Jonge, beiden te IJmui den; A. M. Arends en M. L. Affourtit, beiden te Velsen-Zuid. GETROUWD: K. R. J. Wagner en G. Visser, Haarlem; J. L. van Slooten en N. Stuut, Noordoostpol- der; P. Boonen en W. K. Haasnoot, IJmui den; J. W. Swier en B. G. M. Thielens, IJmuiden; J. F. Koks en H. J. C. Ooster- veer, IJmuiden; E. R. D. Doninggus en J. M. Maussen, Velsen-Zuid; E. Servaas en S. E. Winands, IJmuiden; A. G. J. M. Koster en W. A. Tjepkema, Diemen; E. Bron en H. M. du Bois, Groningen; R. Altenburgen A. J. van der Heide, Hoorn. OVERLEDEN: M. M. Cigengack, 79 jr., weduwe van J. J. Dedding, Driehuis. 21.30 13.30 !4 u.: 15 u.: Beer, Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346. Het produktschapsbetuur wijdde ook nog enige aandacht aan de garnalenaan- voer. Die is volgens de veilingcijfers ook al ■^umc opnieuw uitgevaren wordt. Het werkt al lemaal veel gemakkelijker als de aanvoer over de gehele week zou kunnen uitge smeerd worden. Nu is dit niet alleen een probleem voor de aanvoer van verse vis, maar het is ook een levensgroot probleem voor de haring schepen. Vooral als de reizen, zoals nu, wat langer gaan duren probeert de schip per zo veel mogelijk de binnenligdagen zo in te delen dat er ook een weekeinde inzit. Dat stelt de walploegen voor de nodige problemen. Want ook die mensen zijn erg gesteld op hun vrije zaterdag. Wanneer er weer op maandag gevaren moet worden, dan zijn de walploegen zaterdags wel het haasje. Ieder vist zo op zijn eigen getij. Het zal menigeen wel opgevallen zijn, dat er deze week en zeker donderdag, menig haringschip binnengelopen is. Dit was voor velen van deze schepen een bittere noodzaak. Want voor de schepen die geen diepvriesinstallatie aan boord hebben, moest de thuisvaart aangevangen worden wegens het niet meer voorhanden hebben van lege vaten. Al hun meegeno men fust was vol en over Engeland met containers naar de diverse rederijen afge zonden. De vriesschepen daarentegen zijn naar binnen gekomen omdat men geen ruimte meer kon vinden waar men nog één ha ring zou kunnen opbergen. Verpakt in emmers en pakken als een prachtig diep vriesproduct, maar ook als pekel of steur- haring in de vaten gezouten en wel aan wal gezet. De kleinste gekaakte haring werd erg licht gezouten en zal dit week einde nog in emmers overgepakt moeten worden om daarna tot een diepvriespro duct te worden verwerkt. Hiertoe zal me nig scholier in het kader van vakantie werk menig guldentje kunnen verdienen. „Als dit plan nog dit jaar wordt doorge voerd is de nederlandse visserij binnen kort totaal van de kaart verdwenen”, al dus een woordvoerder van de firma Kwakkelstein, wier haringvloot IJmui den als thuishaven heeft. „De Nederland se vloot heeft alleen maar schepen die langer zijn dan 24 meter, dat zou dus inhouden dat wij het contingent van vier duizend ton dat wij in dat gebied mochten vangen niet eens binnen kunnen halen. Tot nog toe hebben wij daar nog helemaal niet gevist, wij zijn met de hele vloot in het noorden begonnen, bij de Hebriden, en wilden van daar af langzaam af gaan zakken naar het zuiden. Als dat niet meer kan is dat een enorme strop, er zijn im mers bepaalde investeringen gedaan om het toegezegde contingent te vangen. Als compensatie mogen wij ten zuiden van Engeland wel op makreel gaan vis sen, maar dat is maar voor een deel van de vloot weggelegd. De rest moet stil gaan liggen en de regeling van tien weken die de minister als overbruggingsperiode beeft voorgesteld is verre van voldoende. Dan is er volgend jaar nog geen tien procent van de vissersvloot over. Voor de Ieren is dit voorstel uitstekend, die heb ben allemaal schepen kleiner dan 24 me ter, in de afgelopen jaren opgekochte af dankertjes van de Nederlandse vloot”. ri- De Vlaardinger kotter 89 „Monica”, met haar lengte van 56.60 meter te lang voor de wateren ten westen van Ierland als het plan van de Europese commissie wordt aangenomen.Het schip meet 476 ton bruto, is vijfjaar oud en de bouw kostte destijds 6,5 miljoen gulden. Een investering die er nog niet uit is en als het tegenzit er ook niet uit komt. Meer dan over de conclusies die moge lijk uit deze cijfers te trekken zijn aan gaande de naleving van de vangstquote- ring sprak het bestuur over de gevolgen van het buiten de veiling om verkopen voor het budget van het produktschap. Het schap wordt namelijk gefinancieerd met heffingen die gelegd worden op ter veiling aangevoerde vis. Haringreder Parlevliet liet weten dat zijn groep er niets voor voelt straks een verhoogde heffing te betalen. „Het moet niet zo worden dat de een (ha- ringreders en andere rondvissers) straks voor de ander (platvissers) gaat betalen”, aldus Parlevliet. wijkcomité gesteld dat Provincie en Rijk het plan dat nu ter discussie staat waar schijnlijk wel subsidiabel zullen achten. Alleen een paar, gemeentelijke diensten zouden aldus een woordvoerder van het wijkcomité roet in het eten kunnen gooien door een negatief advies uit te brengen als om informatie zou worden gevraagd. Met name de dienst Openbare Werken en Huisvesting lijken weinig ingenomen met de renovatieplannen die de gemeente geld gaan kosten als een deel van het renovatiebedrag, aangemerkt als achter stallig onderhoud niet voor subsidie in aanmerking zal komen. Van beide diensten bleek vandaag nie mand bereikbaar om te bevestigen of te Over het actuele probleem van de proef- ontkennen in hoeverre deze uiterst merk- woningen die in de Bloemstraat op de nominatie staan te worden gerenoveerd verklaarde burgemeester Molendijk des gevraagd niet op de hoogte te zijn met 19 en „Asse- 1.15 u. nuelle waardige procedure juist is. Een woord voerder van de dienst Openbare Werken verwees naar de afdeling Voorlichting van rde gemeente. Hier bleek men ter zake in details. Donderdagavond werd door het 'het geheel niet geïnformeerd. Mr. Kramer van het ministerie van Landbouw en Visserij vertelde dat Ierland het plan ongetwijfeld zal aanvaarden. Wat Nederland gaat doen is nog niet bekend. Een delegatie van de redersvereniging treedt daarover nog in overleg met de directeur der visserijen bij het ministerie. Het uitgangspunt van de minister, aldus mr. Kramer, is wel dat de vierduizend ton op een bedrijfseconomisch verantwoorde manier moeten kunnen worden opgevist. Ook produktschapsbestuurslid N. Parle vliet, voorzitter van de redersverenigingen van de Nederlandse Zeevisserij, is van mening dat aanvaarding van dit plan door Nederland erop neerkomt dat de Neder landse vissers de vierduizend ton haring, die ze vanaf 12 juni in het zeegebied ten westen van Ierland mogen opvissen, hele maal niet binnen kunnen krijgen. „Als dit zo doorgaat, zijn wij totaal van de kaart verdwenen; men is bezig heel langzaam onze zakken leeg te stelen. De Nederlan ders, die grote schepen moeten hebben omdat ze duizenden mijlen van huis moe ten vissen, komen zo nooit aan hun trek ken. De Ieren hebben van deze bepaling niet veel last, die vissen naast de deur en kunnen met veel kleinere schepen toe, zij hebben dan ook maar vier schepen die langer zijn dan 24 meter”, aldus Parlevliet. Hij meent dan ook dat Nederland nog beter van het contingent van vierduizend ton voor het gebied ten westen van Ierland kan afzien dan dit plan aanvaarden. „Dat laatste zou immers toch ook betekenen dat yoor de Nederlanders, als ze de hun voor het gebied ten westen van Schotland toe gewezen drieduizend ton binnen hebben, de haringvisserij is afgelopen. Ze kunnen Na afloop van het onderhoud, dat tot kwart voor twaalf duurde, verklaarde bur gemeester Molendijk dat het bezoek ge heel had beantwoord aan zijn verwachtin gen. „Het was voor mij een stuk oriëntatie. Wat ik weet van de problemen van Oud IJmuiden weet ik uit de krant en van •horen zeggen op het stadhuis. Het leek me goed om me ook te laten informeren door de direkt betrokkenen. We hebben dus niet gesproken voer specifieke problemen maar over en weer informatie uitgewisseld en overwogen of het mogelijk zal zijn de relatie zoals die momenteel is een wending te geven. Het college voelt de behoefte om de burgers te laten participeren in de vast stelling van het beleid in hun wijk. Die behoefte lijkt in de wijk ook duidelijk te bestaan. Het zal alle mensen die in Oud IJmuiden wonen ongetwijfeld een extra impuls geven. Met deze wetenschap ga ik terug naar het college. De kerngroep gaat de wijk polsen. Als over het uitgangspunt overeen stemming wordt bereikt zullen we als col lege en wijkcomité proberen te komen tot een werkplan ten behoeve van het beleid. Daarbij lijkt het nuttig dat het accent in de relatie op het gemeentelijke vlak worden teruggekoppeld naar de beleidsmensen. Dat is in de eerste plaats het college. Het zijn overigens de heren Maandag en Van der Kommer die zich in algemene zin in de gemeente gaan bezig houden met het on derhouden van relaties”. De heer Molendijk zei niet te verwachten dat zijn bezoek aan Oud IJmuiden een verandering zou v -engen in de problemen waarover reeds lang ongenoegen en misverstand best d. „Het blijft een zaak 02550 12348 12349 De scholaanvoer liep terug van 3.763 ton in mei vorig jaar tot 1.683 ton nu. Urk, vorig jaar met 1.667 ton de onbetwiste leider, kelderde nu tot 500 ton. Het Staatsvissershavenbedrijf te IJ muiden, Directeur Oorebeek, liet weten dat de visafslag in IJmuiden deze tendens niet kende, integendeel; in mei vorig jaar werd er in totaal 2.451.695 kilo vis aange voerd tegen 2.500.638 kilo nu. Een verho ging van vijftigduizend kilo. De omzetcij fers over het eerste half jaar van 1977 en 1978 van IJmuiden zijn respectievelijk 32.357.492.28 in 1977 tegen 34.813.091,41 dit jaar. Ss. 9 1

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5