FNV-voorzitter Wim Kok hekelt nota kabinet: Hogere premies voor niet-leveren melk plan-Vredeling Industrialisatie van Russische landbouw nodig Volgens cijfers van CBS: Steun Europese liberalen voor Inkrimping van scheepswerf: 50 man vloeit af Gezondheidszorg heeft te weinig personeel tussen de bedrijven door Haringvangst voor westkust van Schotland verboden 99 RW 13 ECONOMIE 19 7 8 JULI DINSDAG 4 (Van onze redactie economie) BONDEN: BREZJNJEV: Invoerbeperking Meubelfusie Disconto VS Invoer Bangladesj Bank Bouwnijverheid Italië Tokio-ronde Waarschuwing LONDEN (Reuter, ANP). Engeland heeft na maandenlang gehar rewar met de andere landen van de Europese Gemeenschap de vangst van haring ten westen van Schotland opnieuw verboden. De Britse minister van Landbouw, John Silkin, heeft deze en andere maatrege len ter bescherming van de visstand gisteren aan het Lagerhuis meegedeeld. Ze treffen vooral Britse, Deense en Franse vissers. Uitbreiding Premies Den Haag „Pover stuk” AMSTERDAM. Volgens FNV-voorzitter Wim Kok kunnen de bezuinigingen van het kabinet een beperkter omvang hebben dan de nu voorgestelde tien mil jard. Voorts meent Kok, dat in de nota wel de winsten van het be drijfsleven worden vergroot, doch dat er geen maatregelen in worden genoemd die deze win sten ook inderdaad omzetten in meer werk. Engeland herhaalt maatregel Ethiopië-Comecon 12 I iÉi ■MH Bezuinigingsplan mist doel dat twee maal modaal meer moet bijdra- eopend rdag lam en Diemen, Inmiddels heeft de Stichting van de Ar beid van het kabinet een brief ontvangen, waarin wordt aangekondigd dat een kabi netsdelegatie met de sociale partners wil gaan praten over de inhoud van de bezui- nigingsnota „Als dat betekent, dat we de tien miljard aan bezuinigingen onaange tast moeten laten, ziet de FNV in overleg niet erg veel heil. Als het kabinet bedoelt, dat alles, om tot de gewenste bezuinigin gen te komen, bespreekbaar is, dan willen we de komende tijd op alternatieven gaan studeren”, aldus Kok. Fel hekelde Kok ook het feit, dat naar zijn mening de sociaal zwakkeren veel lasten te dragen krijgen. „Ik mis ten enen male ons uitgangspunt, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dra gen”, zei hij na afloop van de vergadering van de federatieraad van de FNV, waar een eerste reactie op de ombuigingsplan- nen van het kabinet werd vastgesteld. Eind augustus hoopt de FNV na een gron dige studie met meer concrete commenta ren te komen. Tot de overige maatregelen behoren be perking van de bijvangst (de hoeveelheid kleine vis die in de netten terecht komt bij de vangst op andere vis) van twintig op tien percent, vergroting van de mazen van netten waarmee op garnalen wordt gevist en uitbreiding van het gebied waar geen vis voor verwerking tot vismeel mag wor den gevangen ter bescherming van hoofd- zakelijk jonge schelvis en wijting. „Dan zullen we de verantwoordelijke politici duidelijk moeten maken, dat er wel het een en ander aan de regeringsplannen gesleuteld moet worden”, zei Kok. MOSKOU (AFP). De president van de Sovjet-Unie, Leonid Brezjnjev, heeft zijn tevredenheid geuit over de stand van za ken van de landbouw in zijn land, maar heeft tegelijkertijd de nadruk gelegd op de noodzaak van industrialisatie in deze economische sector. De Russische president wees op de nood zaak meer te industrialiser-en in de agrari sche sector. Er wordt gestreefd naar een graanopbrengst van gemiddeld 240 mil joen ton voor de jaren 1981-1985, en naar een ton per jaar per inwoner in 1990. De maatregelen wprden voor een deel nog deze maand van kracht. De Britse marine heeft opdracht overtreders op te brengen. Er wordt in de Europese Gemeenschap al meer dan twee jaar ruzie gemaakt over het visserijbeleid. Enige maanden geleden heeft minister Silkin gewaarschuwd dat Engeland eenzijdig maatregelen zou ne men als er geen overeenstemming zou worden bereikt. Vooral Denemarken en Frankrijk hebben zich daartegen verzet. Silkin heeft het Lagerhuis laten weten dat hij zo nodig meer maatregelen zal nemen ten aanzien van de maaswijdte en de ha ringvangst in de Ierse Zee. Het Westduitse persbureau DPA meldt dat het verbod op de vangst van haring donderdag al van kracht wordt. De bepaling dat de bijvangst maar tien percent van het gewicht van de hoofd vangst mag bedragen treedt volgens DPA 11 juli in werking. Krabben en kreeften mogen vanaf 1 november niet meer wor den gevangen met netten waarvan de ma zen kleiner dan zeventig millimeter zijn. Herman Bode kritiseerde het feit, dat volgens hem de laagste inkomens de zwaarste lasten te dragen krijgen. „Zij worden met een half procent per jaar gekort op hun uitkeringen. Bovendien zullen juist deze lage inkomens de 100 eigen risico voor dokter en apotheker moeten opbrengen en krijgen zij te maken met de aangekondigde prijsverhogingen bij het openbaar vervoer”, zei hij. Wim Kok zei, dat de handhaving van onze sociale zekerheid een prijs vraagt. „Welnu, dan zal men de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten laten dragen. Aan een dergelijk beleid komt het kabinet in de ombuigingsnota niet toe. Als ik zie, „Het kabinet presenteert nu de rekening aan de laagstbetaalden en aan de mensen die zijn aangewezen op de sociale minima, in plaats van ernaar te streven de inko mensverschillen te verkleinen. Nu worden de hogere inkomens de handen boven het hoofd gehouden”, zo meent hij. Onaan vaardbaar noemde Kok het feit, dat de regering de ambtenaren drie procent in drie jaar wil laten inleveren, omdat ze meer zekerheid omtrent hun baan hebben boven de werknemers in het bedrijfsleven. „Er zijn ook hele groepen werknemers in het bedrijfsleven, die in feite diezelfde zekerheid hebben”, zei Kok. „Het is merkwaardig wanneer vastig heid in werk als argument wordt gebruikt om mensen er in salaris op achteruit te laten gaan”. Wie een premie wil hebben voor het overschakelen mag vier jaar lang geen melk leveren. Hij krijgt dan 60 cent per DEN HAAG (ANP). De premies die boeren kunnen krijgen voor het niet afle veren van melk en voor het overschakelen van melk op vleesproduktie zijn ver hoogd. Het ontwikkelings- en sanerings- fonds heeft zijn regeling aangepast aan de wijziging van de EEG-regeling die er de grondslag van vormt. Voor het gedurende vijf jaar niet leveren van melk kan men nu, afhankelijk van de hoeveelheden die men in de twaalf maan den voor de aanvraag leverde, premies tussen 68 en 37 cent per kilo krijgen. De hoogste premie geldt als men 30.000 kilo of minder heeft geleverd, de laagste als het meer dan 120.000 kilo was. ROTTERDAM (ANP). De scheeps werf Damen in Gorinchem ziet zich ge dwongen haar werfcapaciteit te verklei nen. Dit betekent ontslag voor 50 man personeel. In overleg met de onderne mingsraad en de industriebonden van het CNV en NVV is voor hen een sociaal plan opgesteld. heidszorg uitgebreid moet worden. In een gesprek met staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) hebben zij onlangs gesteld dat de personeelsbezet ting van ziekenhuizen, zwakzinnigen- en psychiatrische inrichtingen ontoereikend is. De oorzaak daarvan is het strenge beleid dat het Centraal Orgaan Zieken huistarieven (COZ) voert. Het COZ houdt zich volgens de bonden aan te strikte normen. Daardoor ontstaan er spanningen bij werknemers omdat niet de zorg aan de patiënten kan worden ver leend die noodzakelijk is. Van vakbewe- gingskant stelde men dat ook uit de kring van verpleegkundige directeuren kritiek op deze gang van zaken is te vernemen. Aandacht werd ook gevraagd voor de in houd van het sociaal statuut, dat bij de CAO voor het ziekenhuiswezen hoort, maar dat door de krappe COZ-normen niet kan worden uigevoerd. Mevrouw Veder zei dat haar voorgan ger, Hendriks, het COZ heeft opgedragen een streng beleid te voeren. Volgens haar moet er toch ruimte blijven om bepaalde onjuiste situaties te corrigeren. kilo als hij de voorafgaande twaalf maan den 120.000 kilo of minder heeft geleverd, 37 cent per kilo als het meer dan 120.000 kilo was. Tot eind maart volgend jaar kunnen de veehouders aanvragen doen. Aanvragen die al vóór 22 mei zijn binnengekomen voor de oude regeling worden door het fonds aan de nieuwe regeling aangepast, tenzij dit tot een lagere premie zou leiden. Uitkeringsbedragen die na 22 mei op grond van goedgekeurde aanvragen voor de oude regeling moesten of moeten wor den uitbetaald worden ook aangepast. te droogte van zomer 1976. Het grootst was de toeneming in het noorden en oosten des lands. Voor de rest van het jaar verwacht het produktschaps- secretariaat ruim twee percent meer melk dan in de overeenkomstige periode van 1977 en bijna zeven percent meer dan in het tweede halfjaar 1976, toen de droge zomer ook de produktie in helfst- en win termaanden nog klein hield. Vergelijkt men de verwachte melkaflevering in het tweede halfjaar 1978 met het gemiddelde voor de overeenkomstige periodes van 1976 en 1977 dan komt men op een stijging met 4,4 percent. Als één der oorzaken van geconstateer de en nog verwachte stijging van de melk- produktie noemt het produktschapssecre- tariaat een toeneming van het aantal melk en kalfkoeien. Leden van het Britse kabinet en topfunc tionarissen van de vakbonden in Engeland zijn het eens over een ontwerpnota inzake het economische beleid waarin wordt ge pleit voor maatregelen tegen het verder doordringen van buitenlandse goederen op de Britse markt. De ontwerpnota is gisteren besproken in de contactcommis sie van de Labour-partij en het TUC, het Britse verbond van vakverenigingen. Met ingang van 1 juli zijn Markomark uit Veendam en de Denekamper Metaalindu strie een fusie aangegaan. Beide bedrijven oriëteren zich op de markt van schoolmeu- belen, zowel nationaal als internationaal. De verkoopactiviteiten van beide bedrij ven zullen gebundeld worden. In Veendam en Denekamp zullen produktie-eenheden aan het werk blijven. Bij Markomark Veendam werken ongeveer 280 werkne mers, terwijl in Denekamp ongeveer 35 mensen aan het werk zijn. De Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM) parti cipeert financieel ook in deze fusie. De Federal Reserve Board (het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten) heeft meegedeeld dat acht van de twaalf banken toestemming hebben gekregen voor een verhoging van hun disconto tot 7,25 procent per 3 juli. De officiële rentevoet stond sinds 11 mei op zeven procent. Om welke banken het gaat is niet meegedeeld. Bangladesj heeft 960 miljoen dollar uit getrokken voor zijn invoer in het begro tingsjaar 1978-’79, aldus een mededeling van de regering in Dacca. Noodzakelijke verbruiksgoederen hebben voorrang, ge volgd door industriële grondstoffen, reser- ve-onderdelen, kapitaalgoederen, brand stoffen en energie. De invoer van voeder- graan en wapentuig wordt stopgezet. Het land zelf kan uit zijn deviezenreserve 415 miljoen dollar opbrengen. De rest moet van buitenlandse hulp komen. -Alkmaar. Heemskerk ie 74. ksweg liep. Arnhem, In totaal werden 300.000 per sonen geteld, die geen werkk ring hadden, maar er een zoch ten, evenveel als bij de vorige telling van 1975. Ruim de helft van deze 300.000 personen ver klaarde werkloos te zijn, de overige personen waren voor namelijk huisvrouwen, die een parttime baan of tijdelijke baan zochten, scholieren en studenten op zoek naar een eerste werkkring en personen, die hun vroegere werkkring Het aantal zelfstandigen ech ter daalde met 33.000 (vijf pro cent) tot 584.000. 41.000 tot 3.486.000 en het aan tal werkende vrouwen steeg met 77.000 (zes procent) tot 1.318.000. De baten van Bank voor de Bouwnijver heid zijn vorig jaar ten opzichte van 1977 gestegen van 13,6 mln tot 15,6 mln en de geconsolideerde winst van 10,3 mln tot 12,1 mln. Het balanstotaal steeg van 226,7 mln tot 290,6 mln, zo blijkt uit het jaarverslag. Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 12 pet uit te keren. Italië heeft de tweede helft van een le ning van twee miljard dollar terugbetaald die het in 1974 bij de Bondsrepubliek had opgenomen om zijn economische moeilijk heden te kunnen oplossen. Het krediet werd in 1976 voor twee jaar verlengd. Volgens de Italiaanse centrale bank is ver vroegde aflossing mogelijk geworden door de sterke toeneming van de deviezenreser ves. Ze bedroegen eind juni ongeveer ne gen miljard dollar. DEN HAAG (ANP). Be halve de tienduizenden vrou wen die als werkloos staan ingeschreven zijn er 150.000 vrouwen, die in staat en be reid zijn een baan te aanvaar den. Dit is gebléken bij de ar beidskrachtentelling, die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in het voorjaar van 1977 heeft gehouden. Ten tijde van de enquête van het CBS waren deze 150.000 vrouwen niet inge schreven als werkzoekende. Van hen meenden 61.000 dat geen geschikt werk te vinden was, terwijl 49.000 vrouwen van plan waren in de komende De ontwikkelingslanden willen meer in spraak in de Tokio-ronde, de internationa le onderhandelingen over afschaffing van handelsbelemmeringen in het kader van de GATT (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel). De Joegoslavische afgevaardigde naar de Geneefse onder handelingen, Petar Tonic, heeft dit giste ren meegedeeld in een vergadering van de commissie voor handelsbesprekingen van de GATT, een internationale instelling die regels opstelt voor de wereldhandel en toezicht houdt op de naleving ervan. Tonic had kritiek op de dominerende rol die de Verenigde Staten, de Europese Gemeen schap en Japan in de nu al vijf jaar duren de onderhandelingen spelen. Als de adviescommissie warenwet ak koord gaat, komt op een pakje sigaretten de tekst „Roken bedreigt de gezondheid”, en het teer- en nicotinegehalte in milli grammen per sigaret. Als het teergehalte hoger is dan 25 milligram staan de laatste twee aanduidingen erop in rode letters op een witte ondergrond, bij een teergehalte van 15 tot 25 milligram in zwart op wit en daaronder in blauw op wit. Minister Gin jaar van Volksgezondheid en Milieuhygië ne heeft dit „ontwerp aanduidingenbesluit sigaretten en shag” toegezonden aan de adviescommissie. Op pakjes shag komt alleen de aanduiding „Roken bedreigt de gezondheid”. LUXEMBURG (ANP). De Europese liberale partijen juichen het plan van Eu ropees commissaris Vredeling ter bestrij ding van de jeugdwerkloosheid toe. Zij doen een dringend beroep op de leiders van de negen lidstaten die donderdag en vrijdag in Bremen bijeenkomen om het plan-pVredeling alsnog over te nemen. Zo als bekend strandden de voorstellen van de Europese Commissie om werk voor 150.000 jongeren te scheppen vorige week op een veto van de Franse minister van Sociale Zaken Boulin. De uitspraak voor het plan-Vredeling deden de Europese liberalen in een motie aangenomen tijdens een gisteren gehou den vergadering van het bestuur van hun federatie. Deze federatie zal onder de naam Europese Liberaal Democraten (ELD) meedoen aan de Europese verkie zingen in 1979. De liberalen spraken hun diepe bezorgdheid uit over de snelle groei van de jeugdwerkloosheid. De reorganisatie van het bedrijf, die op 1 oktober rond moet zijn, houdt onder meer in dat de bouw van nieuwe schepen gecon centreerd zal worden op de werf in Gorin chem. De werf, die Damen in Hardinxveld- Giessendam heeft, zal alleen reparatie- werkzaamheden uitvoeren. Tot nu toe bouwde de scheepswerf onge veer 150 werkboten (tot 60 meter) per jaar in serie. De grotere schepen werden ge bouwd in Gorinchem en de kleinere in Hardinxveld. Het zullen er nu ongeveer 120 per jaar worden. Tevens zal de scheepswerf haar aandacht meer richten op gespecialiseerde schepen. Eén van de oorzaken van de teruggang in de orderpor tefeuille is de geringe vraag van bagger- maatschappijen naar materieel. onze produkten en de hardheid van de gulden”, aldus Kok. Ook in de federatieraad was er ernstige kritiek op de bezuinigingsplannen. „Nee, zo moet het niet”, is de mening van de raad, deelde Wim Kok mee. Hij zei, dat de FNV beslist de ogen niet sluit voor de noodzaak van beleidsombuigingen, om uit de huidige economische problemen te ko men. Kok bestreed de stelling van het kabinet, dat de werkloosheid tot 150.000 teruggedrongen kan worden door alleen het verbeteren van de winsten van de De melkproduktie in Nederland heeft zich in het eerste halfjaar van 1978 ge staag uitgebreid, zo meldt het secretari aat van het produktschap voor zuivel. In de eerste zes vierweekse periodes, dat is het tijdvak van Kerstmis vorig jaar tot 10 juni, werd bij de zuivelfabrieken 5.053.000 ton melk afgeleverd, zes percent meer dan in de overeenkomstige periode van 1977 en ruim drie percent meer dan in VEEL VROUWEN WILLEN WERK dat het personeelsbestand in de gezond- dat twee maal modaal meer moet bijdra- 1 -*-*--- gen dan vier maal modaal, dan concludeer ik, dat de nota onevenwichtig is”, zei hij. Als aan een evenwichtige lastenverdeling niet wordt tegemoetgekomen, behoeft het kabinet volgens Kok niet te rekenen op dé bereidheid van de vakbondsleden om er samen de schouders onder te zetten. Bouw. arkt. aldeck'. an bij at, afrit oosendaal Klanderij', bedrijven. „De kern van de problemen is niet de hoogte van de loonkosten, maar de stagnatie in de buitenlandse vraag naar V.l.n.r. FNV-voorzitter Kok, H. van Eeken en H. Bode tijdens de door de FNV gegeven persconferentie over de bezuinigingsplan nen van de regering. De gemiddelde opbrengst van de graan oogsten bedroeg tussen 1971 en 1977 190 miljoen ton, tegen 128 miljoen ton tussen 1959 en 1965. Ook in andere sectoren van de landboujv stijgen de opbrengsten. om gezondheidsredenen had den opgegeven. In samenhang met de groei van de dienstensector en van het aantal vrouwelijke ar beidskrachten steeg het aantal in loondienst werkzame perso nen met een gedeeltelijke wer kweek (minder dan 25 uur) met bijna 70.000 (achttien procent) tot ongeveer 440.000. Het aan tal loontrekkers met een volle dige werkweek nam met 77.000 (twee procent) toe tot 3.776.000. (ADVERTENTIE) Bij de jaarlijkse trekking van de 2,5 pet premielening Den Haag 1952-2 is obligatie nr. 109894 uitgeloot met 100,000 en nr. 123241 met ƒ25,000. Op nr. 188069 viel 10,000 en de twee prijzen van 5,000 gingen naar de nrs. 119692 en 187917. De tien prijzen van 1,000 vielen op de nrs. 107080, 111973, 121145, 122793, 126018, 132854, 140094, 143655, 156251 en 181992. Voorts worden 485 obligaties afgelost met 150 elk. Kok meent, dat aan deze twee oorzaken van onze problemen de nota van de rege ring geheel voorbijgaat. Daarom noemde hij „Bestek 81” een pover stuk. „Vooral, omdat er niet in wordt aangegeven hoe de hogere bedrijfswinsten moeten worden omgezet in meer werk”. FNV-bestuurder Herman Bode meent, dat de verantwoor ding voor het scheppen van meer werk moet worden gelegd op de bedrijven. „En niet op de werknemer, door in de nota te spreken over meer controle op de sociale- uitkeringstrekkers of te praten over een andere formule van passend werk”. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De samenwerkende bonden van overheidspersoneel vinden - t /t>_._xA»Tn, TT<—1 i i -ii -i De Europese Commissie is gevraagd de nieuwe maatregelen goed te keuren. twaalf maanden naar werk te gaan zoeken. Uit het onderzoek van het CBS komt verder naar voren, dat het totale aantal werkzame personen in vergelijking met maart/mei 1975, toen de vorige telling werd gehouden, met 118.000 (drie procent) was ge stegen tot 4.804.000. In de landbouw en de nijverheid (zonder de bouw) namen de aantallen werkenden af met respectievelijk 15.000 en 45.000, in de bouw nam hun aantal toe met 20.000 en in de dienstensector met 163.000 (tot 2.848.000). Het aantal wer kende mannen nam'toe met Hij schilderde de ontwikkeling van de Russische landbouw, waarvoor hij in maart 1965 zelf het beleid heeft uitgestip peld. De president van het presidium van de Opperste Sovjet zei dit voor de vergade ring van het Centraal Comité van de Com munistische Partij van de Sovjet-Unie. Ethiopië krijgt spoedig de gelegenheid volledig lid te worden van de Comecon, de organisatie voor economische samenwer king tussen communistische landen. Een lid van de militaire junta die Ethiopië sinds kort bestuurt, luitenant Gesesse Wol- de-Hiddnan, heeft dit meegedeeld na zijn terugkeer uit Boekarest, waar hij vorige week de 23ste jaarvergadering van de Co- mecon-raad heeft bijgewoond als waarne mer. Vietnam werd vorige week als derde ontwikkelingsland tot de oorspronkelijk Oosteuropese organisatie toegelaten. De Comecon werd opgericht door de Sovjet- Unie, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Tsjecho- Slowakije.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13