Amerikaanse WERELDBEVOLKING GROEIT MINDER HARD aan proces EGYPTE EN ISRAEL WEINIG OPTIMISTISCH GESTEMD Doodstraf Woods: is over Staakt-het vuren in Libanon van Justitie af getreden Uitputtingsslag in Italië Ex-ETA-leider neergeschoten journalisten doen niet mee in strijd met grondwet „Zuidafrikaans regime vijf jaar verdwenen” Westberlijnse senator I IN MOSKOU Experts van Verenigde Naties enigszins optimistisch IN OHIO GEVOLG VAN ONTSNAPPING MEYER VERSTEKELING GESTIKT Bretons Republikeins Leger opgerold eaa 2 BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 8 JULI DINSDAG 4 Vertrouwen (Van onze redactie buitenland) «■wam Nederlandse uitgave van boek over Biko gepresenteerd (Van onze redactie binnenland) (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) Nederland Voorgoed? rsdode (Van onze redacteur in Italië, Hein ten Kortenaar) adeurs wonde srbaal ALEXANDRIE/CAIRO. Hoewel beide partijen weinig optimis tisch zijn gestemd, lijkt het erop dat de Egyptisch-Israelische vredes besprekingen over twee weken in Londen zullen worden hervat. De Amerikaanse vice-president Walter Mondale kreeg gisteren in Cairo van de Egyptische president Sadat de toezegging dat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Ibrahim Kamel 18 juli naar Londen komt. Deplorabel SCHIPHOL. „Ik verwacht dat het Zuidafrikaanse minder- heidsregime over vijf jaar niet meer bestaat. Dan zal ik, hoop ik, naar Zuid-Afrika kunnen terug keren”. Dat zei gisteren Donald Woods, de gevluchte Zuidafri kaanse journalist, tijdens een persconferentie op Schiphol bij de presentatie van de Neder landse uitgave van zijn boek over de zwarte Zuidafrikaanse leider Steve Biko. opend ernaat Uitputtingsslag dding ileiding >n) van ndeling krijgen, vettelij- van het e oplei- Veder- t geant- ;den, de Krijnen ■A). BONN. De Westberlijnse senator van Justitie, Jürgen Baumann (FDP), is gisteren afgetreden. Hij trok daarmee alsnog de politieke consequenties uit de gewelddadige ontsnapping van de vermoedelijke terrorist Till Meyer. Deze was op 27 mei door twee vrouwen uit de gevangenis in Moabit bevrijd. Dit was mogelijk omdat de veiligheids voorschriften niet strikt genoeg waren toegepast. Kort geleden werd Meyer in Bulgarije gearresteerd en aan West-Duitsland uitgeleverd. ezoek ?ghuis ie bouw van de >n Reva- 2,5 jaar e zieken worden wkosten ROME. Na zeven stemmin gen is het Italiaanse parlement er nog steeds niet in geslaagd het land een nieuwe president te ge ven. De moeilijkheden komen vooral van de kant van de christen-democraten, die zich bij de laatste vier rondes zelfs geheel van stemming hebben onthouden. Ze verklaarden zich eerst bereid mee te werken aan de verkiezing van een president van buiten hun eigen partij, maar het wordt met de dag duidelijker dat ze in ieder geval ook geen socialist wensen. Zondagmorgen droeg de socialis tische partijleider Craxi de 82- jarige vroegere kamervoorzitter Sandro Pertini voor. De kandida tuur werd onmiddellijk gesteund door de communisten, de sociaal democraten en de kleinere linkse groeperingen, samen ongeveer 490 van de benodigde 506 stem men. ntslag Geboortebeperking biedt naar de me- Kans op hervatting vredesgesprek st De Zuidafrikaanse journalist Donald Woods en zijn boek over Steve Biko. Naar het verhaal van de Newyorkse poli- n op Pa- af scheid /an Irak, ti is giste- gevel van Een 23- brokken ir de oor- n politie- Helden jemaakt meen te- ■meente- aar uit- ier deel- hoorden demon- Catholie- plaatse- ’R en de zen” van Zowel president Sadat als een woord voerder van het Witte Huis heeft ontkend dat er in Oostenrijk of West-Duitsland een ontmoeting tussen Carter en zijn Egypti sche collega zal plaatsvinden. Berichten over een gesprek tussen Carter, die vol gende week in West-Duitsland is om de economische topconferentie in Bonn bij te wonen, en Sadat, kwam uit Oostenrijkse en officiële Egyptische bron. President Sa dat verklaarde wel dat hij aan het einde van deze week naar Oostenrijk zal reizen om er met kanselier Kreisky te spreken. Hij achtte het niet onmogelijk dat in Euro pa gesprekken zullen plaatsvinden met „Israëlische leiders”. Mondale onderhandelde twee en een half uur met Sadat. Volgens de Egyptische president is het slechts de aandrang van Carter geweest die heeft geleid tot de her vatting van hetMidden-Oostenoverleg; „Ik hoop dat dit een nieuwe stimulans bete kent voor het vredesproces in het Midden oosten”, aldus Sadat. Mondale keert naar Washington terug met een Egyptisch vre desplan. Eén van de onderdelen ervan is Israëlische terugtrekking van de bezette westelijke Jordaanoever, overdracht van dit gebied aan Jordanië voordat onderhan- delingen over „definitieve” en „veilige grenzen” voor Israel worden gestart. Is rael weigert tot nog toe zich van de Jor daanoever terug te trekken. Mondale had voor hij vanuit Israel naar Egypte vertrok, van de reging-Begin for meel nog niet te horen gekregen dat Is raels minister van Buitenlandse Zaken Dajan naar Londen zal komen. Algemeen wordt echter verwacht dat ook Israel met de Amerikaanse bemiddeling akkoord is gegaan. Amerika zal in Londen worden vertegenwoordigd door minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de liberale senator in het verleden heel wat voorstellen had verworpen om vermoede lijke terroristen nog „zekerder” op te slui ten. Naar aanleiding hiervan heeft de SPD zijn aftreden geëist. De oppositie had dit al meteen na de bevrijdig van Meyer gedaan. Zijn eigen partij, de liberale FDP, staat echter ook niet meer gesloten achter hem. Dit komt, omdat de FDP in Berlijn in een Het echtpaar had juist zijn restaurant gesloten en was in de auto gestapt om naar huis te rijden. Op dat moment namen twee mannen van weerskanten van de straat het voertuig onder vuur. Etchave werd naar een ziekenhuis in Bayonne vervoerd, waar tien kogels uit zijn lichaam werden verwijderd. De verantwoordelijkheid voor de aan slag is opgeëist door de Spaanse, uiterst rechtse beweging „Triple A” (Apostolische Anti-communistische Alliantie). Toch zal de aarde de komende twintig a dertig jaar nog veel meer mensen moe ten opnemen dan nu het geval is. Zelfs de laagste prognoses gaan er vanuit dat de wereldbevolking tot het jaar 2000 zal groeien van de huidige vier miljard tot 5,8 miljard. Het geboortecijfer daalt vooral in de kleine, dichtbevolkte landen, al zien de experts van het VN-fonds voor Bevolkingsvraagstukken ook in staten deplorabele toestand verkeert. Na de rampzalige verkiezingsnederlagen van de liberalen in Hamburg en Nedersaksen (de kiesdrempel van 5 percent werd in beide deelstaten niet behaald) werd men in Ber lijn ook bang. Een „omstreden” figuur als Baumann wordt niet beschouwd als stem mentrekker. Er zijn acht arrestaties verricht, waarbij twee personen die vorige week de aanslag zouden hebben gepleegd op het paleis van Versailles. Het Bretonse Republikeinse Leger heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor 27 aanslagen in Bretagne waarbij die op het relais-station van de Franse radio- en tele visie enkele maanden geleden. Baumann was de opvolger van Her mann Oxfort. Deze moest twee jaar gele den opstappen omdat toen vier vrouwelij ke terroristen ontsnapten uit de gevange nis in de Lehrterstrasse. In de deelstaat Baden-Württemberg, trad minister van Justitie Traugott Ben der af toen Ensslin, Baader en Raspe in Stuttgart-Stammheim in hun cellen wa ren overleden. met een uitgestrekt territorium tekenen van een minder snel groeiende bevol king. De statistici vertrouwen overigens hun eigen rekenwerk niet voor honderd pro cent. Slechts voor ongeveer 200 miljoen van de drie miljard mensen in ontwikke lingslanden bestaan betrouwbare bevol kingsstatistieken. Zijn optimisme over een toekomstige verandering van het Zuidafrikaanse be wind grondt Woods op de steeds grotere druk waaraan de regering-Vorster bloot staat. „Er is een oorlog aan de grenzen, die Vorsters regering miljoenen per dag kost. De woede van de zwarte bevolking van het land wordt steeds sterker. Een woede die elk ogenblik kan leiden tot tien nieuwe Soweto’s. Verder groeit de pres sie van buiten, door boycots en dergelij ke”, aldus Woods. „Wat de blanke leiders in Zuid-Afrika niet begrijpen, wat ook Smith in Rhode- sië niet begrijpt, is dat de zwarte massa’s, ook de tuinlieden en wasvrouwen die nu vredig functioneren in de door de blan ken gedomineerde samenleving, als een woedende massa zullen opstaan zodra de politieke situatie daartoe aanleiding geeft”. Woods vertelde dat hij met speciale gevoelens naar Nederland was geko- ning van de deskundigen geen uitweg uit het dilemma. Op zijn best kan van een weloverwogen bevolkingspolitiek ver wacht worden dat de mensenmassa eind 21ste eeuw inderdaad tot 12 miljard be perkt blijft. Geboortecontrole kan ertoe bijdragen dat het probleem niet ernstiger wordt, maar een oplossing kan volgens de experts alleen gevonden worden in een „controle op de welvaart”, een betere verdeling van de welvaart, die hand in hand met geboortecontrole moet gaan. gisteren bij de christen-democraten op aandrongen Pertini te steunen. Craing Whitney van de New York Times en Harold Piper van de Baltimore Sun hebben rechter Lev Almazov tijdens een hoorzitting meegedeeld dat de aanklacht tegen hen moet worden geseponeerd en dat zij, zo die niet gebeurt, niet voor hem zullen verschijnen. Rechter Almazov zei nu geen besluit te nemen en gelastte verschuiving van het proces van 7 juli n&ar 18 juli. De klacht was ingediend door het Russi sche staatscomité voor radio en televisie. Whitney en Piper baseerden hun eis op grond van het feit dat hun bladen niet in de Sovjet-Unie worden verspreid. De klacht was ingediend in verband met artikelen waarin Russische dissidenten zeiden dat tv-personeel een film had „gefa briceerd” waarin een prominente Georgi- sche dissident een bekentenis aflegde. MOSKOU (UPI). Twee Amerikaanse verslaggevers, die zijn beschuldigd van laster, hebben hun Russische rechter gis teren laten weten dat zij niet aan een proces zullen deelnemen. tie was de man, Audley Gibson, door zijn zwager in Kingston op Jamaica in de kof fer naar het vliegveld gebracht. Beiden hadden het volgende plan: Gibson zou in het vrachtruim van de machine van Ame rican Airlines uit de koffer komen en zijn zwager, passagier op de vlucht, zou de leren koffer op Kennedy afhalen. Maar het plan mislukte, omdat Gibson de koffer van binnenuit niet kon openma ken doordat er andere bagage omheenge- bouwd stond. De jongeman stikte. éssel-van en bij een ilaats om reed met Terwijl sn andere mevrouw igger kon en Wa- nieuwe kanaal ruik ge let sluit- 1 met de Je brug ivinciale en ruim en pro- i gulden De Israëlische premier Begin verklaar de dat hij het plan eerst wil bestuderen alvorens Dajan naar Londen te sturen, maar woordvoerders van de Israëlische regering zeiden dat de Londense bespre kingen zullen doorgaan wanneer Egypte niet met voorwaarden vooraf komt. Aan gezien het Egyptische vredesvoorstel waarschijnlijk pas in Londen officieel zal worden ingediend zijn verdere procedure le problemen niet waarschijnlijk. Met dat al is de Israëlische reactie op de komende Londense top niet bijster posi tief. Als Israel en Egypte het niet eens worden dan zal Amerika compromisvoor stellen indienen en op de persconferentie die vice-president Mondale gisteren voor zijn vertrek naar Cairo hield is heel duide lijk geworden dat Amerika ondanks alle vriendelijke woorden aan Israels adres dichter bij het politieke standpunt van Egypte dan van Israel staat wat ontrui ming van de westelijke Jordaanoever be treft. Mondale noemde op die persconferentie expliciet het meningsverschil tussen Israel en Amerika over de uitleg van resolutie 242 van de Veiligheidsraad, waaronder Amerika verstaat: opgeven van gebied, terwijl Israel van mening is dat het autono- mieplan van Begin een passend antwoord is. Het bezoek van Mondale heeft uiteinde lijk dan toch aan zijn politieke doel vol daan: de partijen weer om de tafel krijgen, zonder dat zulke onderhandelingen voor het moment erg zinvol lijken. Maar als bezoek van goede wil heeft Mondale min der succes gehad door de meningsverschil len tussen Israel en Amerika heel duidelijk op de voorgrond te plaatsen. Reden waar om de Israëlische regering zich allesbehal ve gelukkig voelt met de gang van zaken. Woods reageerde schouderophalend op een bericht dat juist gistermorgen uit Zuid-Afrika kwam, over een organisatie van zwarte journalisten die „walging” had uitgesproken over de manier waarop Woods „de naam van de volksheld Steve Biko misbruikt”. De betrokken organisa tie, de WAS A (Writers Association of South Africa), die rond tweehonderd le den telt, is volgens Woods absoluut niet representatief. „Het Zuidafrikaanse pro- paganda-apparaat zal er wel achter zit ten”, aldus de verbannen hoofdredac teur. WASHINGTON (DPA). Het Ameri kaanse Opperste Gerechtshof in Washing ton heeft gisteren de doodstraf in de staat Ohio in strijd met de grondwet verklaard, aangezien het aantal verzachtende om standigheden er door de wet te sterk be perkt is. Het hof verklaarde voorts de terdoodveroordeling van twee gevangenen in Ohio die naar het principe, meegevan- gen-meegehangen” ter dood gebracht zou den worden, hoewel zij zelf geen moord hadden gepleegd, nietig. De leden van het Opperste Gerechtshof vonden dat de wet in Ohio niet voldoende de nadruk legde op de eenmaligheid van de doodstraf, die elke latere beoordeling van nieuwe feiten uitsluit. Het ene geval waarover de rechters een besluit moesten nemen, betrof een ter dood veroordeelde vrouw die in een auto op haar medeplichtige wachtte, die bij een overval op een bank van lening iemand had doodgeschoten. Het tweede geval be trof een ter dood veroordeelde jongeman die met een kameraad naar een afgelegen plaats reed, waar deze een ontvoerde man doodschoot. In Ohio wachten 99 veroordeelden op voltrekking van het doodvonnis. Hun zaak moet nu opnieuw beoordeeld worden. BEIROET (UPUDPA). In Beiroet is gisteravond de vierde wapenstilstand tot stand gekomen sinds daar op zaterdag zware gevechten uitbraken tussen de christelijke falangisten en de Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht. tder-Smit nnenkort verlenen ouw van >t Noord zij laten de CDA- n Henne- plaatsen SAINT-JEAN-DE-LUZ (AFP, Reuter). In Saint-Jean-De-Luz in Frans Basken land is gistermorgen een aanslag ge pleegd op een gewezen leider van de Spaans-Baskische afscheidingsbeweging ETA. De man, de 40-jarige Juan José Et- ehave, werd ernstig gewond, terwijl zijn vrouw het leven verloor. RENNES (AFP(. De separatistische Bretonse beweging, het Bretonse Repu blikeinse Leger (ARB), is opgerold, zo heeft de politie van Rennes in Bretagne gisteren meegedeeld. Zo wordt ook deze presidentskeuze weer de gebruikelijke uitputtingsslag en geven de dagelijkse stemrondes de bevolking van alles te zien behalve nu juist dat schouwspel van „nationale eenheid” waar alle partijen de mond van vol hebben, maar die onbereikbaarder lijkt dan ooit, met alle gevolgen die dit wel moet hebben op de toekomst van de regering-Andreotti. De brede meerderheid waar het kabinet nu nog op steunt, begint met de dag diepe re scheuren te vertonen. L Hoewel ze tot voorzichtigheid blijven manen, zien de VN-experts toch redenen voor een gematigd optimisme. Enkele jaren geleden voorspelden ze nog een wereldbevolking van 80 miljard in het laatste kwart van de volgende eeuw, nu rekenen ze nog „slechts” op twaalf a vijftien miljard mensen. NEW YORK (DPA). De explosieve groei van de wereldbevolking zal de ko mende decennia minder dramatische vormen aannemen dan aanvankelijk werd verwacht. Volgens nieuwe statis tieken van de Verenigde Naties zijn de steile groeicurven van de wereldbevol king nu het hoogtepunt gepasseerd en verloopt de curve volgens een vlakkere lijn, voor het eerst sinds 2000 jaar. Vries oor een ntariërs de Syri- ken Ab ten heb- van de de poli- ■Oosten. ichtelin- iie door srwoest, de stad i bedra- Pertini zelf reageerde hierop gisteren door zich terug te trekken zolang hij niet de steun krijgt van alle partijen van de regeringsmeerderheid. Dat betekent waar schijnlijk voorgoed, ’want de christen democraten lijken niet van plan hun tegen stand op te geven. Als het dan toch een man van buiten hun partij moet zijn, heb ben zii het liefst de eematigde republikein (Jgo La Malfa en ze wachten met smart tot die door iemand anders wordt voorgedra gen. Ze zijn dan ook diep teleurgesteld in de republikeinen, die tot nu toe weigeren La Malfa kandidaat te stellen en er zelfs De christen-democragen toonden zich ech ter gepikeerd dat de kandidatuur achter hun rug om tot stand was gekomen; daar mee werd Pertini in hun ogen een partij- kandidaat en niet het „symbool van de nationale eenheid”, waarnaar zij zeggen te streven. De vraag blijft echter of de wereld, die nu al niet in staat blijkt te voorzien in de elementaire behoefte van honderden mil joenen mensen, wel in staat zal zijn die 12 miljard te onderhouden. „Temeer omdat de meeste nieuwe wereldburgers gebo ren worden in streken die hen het slechtst kunnen opvangen. Woods vluchtte in oktober 1977 uit Zuid-Afrika, enkele weken nadat Biko onder de handen van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie de dood had gevon den. Na zijn vlucht, die met veel publici teit werd omgeven, werd Woods’ boek over Biko een wereldsucces. Op Schip hol vertelde Woods dat hij tot in 1979 volgeboekt is met lezingen over Zuid- Afrika. men. „Tijdens het laatste gesprek dat ik met Steve Biko had, enkele weken voor zijn dood, vertelde hij mij dat hij graag naar Nederland wilde gaan. Ik wierp tegen dat hij juist een uitnodiging voor Amerika had afgewezen. Ja, zei Biko, maar Nederland is anders. Andere wes terse landen houden zich voornamelijk bezig met handel, met economische ban den met Zuid-Afrika. Maar in Neder land en de Scandinavische landen spe len morele overwegingen een veel grote re rol”. NEW YORK (DPA). Op de luchtha ven Kennedy van New York is het lijk gevonden van een 23-jarige Jamaicaan, die in een koffer illegaal de Verenigde Staten had willen binnengaan. Personeel vond het tengere lichaam toen de koffer van de transportband viel en opensprong. Volgens de radio van de falangisten had den onderhandelingen tussen rechtse lei ders en Libanese officieren in de Arabi sche vredesmacht tot de wapenstilstand geleid. Hij ging om zeven uur maandag avond onze tijd in. Gisterochtend nog hadden de Syrische soldaten en christelijke troepen elkaar fel bestookt en had president Elias Sarkis van Libanon contact onderhouden met Syrië om tot een wapenstilstand te komen. Volgens rechtse kringen in Beiroet heeft de opgelaaide strijd tussen zaterdag en gistermiddag aan ongeveer 80 personen het leven gekost en zijn er 400 gewonden gevallen. De Syrische verliezen zijn niet bekend gemaakt. Waarnemers menen echter dat zij aanzienlijk geringer zijn dan die van de christenen. Volgens ooggetuigen zijn de drie grote ziekenhuizen in het oosten van de Libanese hoofdstad door Syrisch ge schut beschadigd. Syrië heeft de christelijke soldaten er van beschuldigd met het vuren op de vre desmacht begonnen te zijn. Daarentegen deed oud-president Camille Chamoun, lei der van de rechtse nationaal liberale par tij, een beroep op de wereld een einde te maken aan de „volkenmoord op de 600.000 inwoners van Beiroet door de Syriërs”. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties bezwoer de partijen in Libanon gisteren vanuit Genève met vech ten op te houden. Al deze partijen deden een dringend beroep op de christen-democragen om hun „onmisbare steun” te verlenen aan Pertini. i Rozen- t van de id is van eweging langs ge- azendaal nstelling ns de le- latschap oemt de oepsver- ik maat- gemeen- voor de nsen van eactie op n.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3