G D Verkeerslichten oplossing voor oversteekplaats Heerenduinweg Sloper maakt ruimte voor nieuwbouw •s I i i U at Kustreis zomerse attractie voor zeekadetten I 1111J •W J ir 1 .1 HEFTIG VERZET TEGEN SANERING VAN STORK-VELSEN Onaanvaardbaar Laks Standpunt in commissie eensluidend Produktgroepen Risico Bromfietser maakt val na voorrangsfout Viertal aangehouden voor vernielingen in Limburg „Zinloos” Verwarring 4 5 VELSEN-IJMUIDEN DINSDAG 4 JULI I 9 7 8 K 7 J r (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor de voetgangersoversteekplaats I bij het zwembad aan de IJmuidense Heerenduinweg is een verplaatsbare verkeerslichtinstallatie op korte termijn de beste beveiliging. Daarbij kan intensive ring van de snelheidscontrole op deze randweg en extra politietoezicht verbetering brengen in de voor al op zomerse dagen levensgevaarlijke situatie. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Diep teleurgesteld en verontwaardigd hebben de In dustriebonden NW/NKV gerea geerd op het besluit van minister Van Aardenne van Economische Zaken om de drastische reorgani satie van Stork-Velsen onverkort en zonder verder uitstel door te voeren. De bonden zijn niet over tuigd van de noodzaak de helft van het personeelsbestand bij de Velsense vestiging van het VMF- concern te ontslaan. Zij wijzen dit voornemen met kracht van de hand. vhi Mil irr F FNV wil werkpakket vergroten om massa-ontslag te voorkomen e wets- Districtsbestuurder W J. Brand van de Industriebond NKV van de jur ur zoals et Jon- e Wer- onder- yerp m lappij- vorige fractie rachte de wet tgelegd en niet Volgens dit plan, dat inmiddels aan de Raad van Bestuur van VMF is aangebo den, kunnen bijna alle 275 werknemers van Stork Velsen in dienst blijven. Voor waarde is dan dat het huidige werkpakket wordt uitgebreid. De bonden menen dat daartoe tal van mogelijkheden bestaan. Voor de installaties en apparaten die in deze fabriek worden vervaardigd zou een stabiele afzetmarkt bestaan, al zou hier en daar het accent moeten worden verlegd. Met de personeelsbezetting van dit mo ment is de kermis en vaardigheid om te produceren, beschikbaar. Maar om de or ders in de wacht te slepen, aldus de bon den, moet de leiding van het bedrijf zich anders, dat wil zeggen actiever, opstellen. De bedrijfsleiding wordt verweten zich de laatste jaren te passief te hebben gedra gen. „Het management moet kritisch on der de loep worden genomen omdat een aantal werkterreinen van Stork-Velsen door een falend beleid verloren dreigen te gaan of reeds verloren zijn gegaan”, zo schrijven de bonden in hun alternatieve plan. In plaats daarvan hebben de leden van de Industriebonden in het district Velsen een alternatief plan gepresenteerd waar vrijwel alle arbeidsplaatsen bij Stork be houden zouden kunnen worden. middel genoemd om de verkeersproblemen bij het zwembad het hoofd te bieden. De laatste vier punten werden als zinloos of onuitvoerbaar van de hand gewezen. Over de situatie bij het zwembad De Heerenduinen is al in 1962 tussen het toenmalige college en een aantal ouders correspondentie gevoerd. Op spitsu- Sloop is voor het Warmondse bouwbedrijf Panagro de inleiding voor nieuwbouw aan de Schaepmanlaan in Driehuis waar de uit 1922 daterende Engelmundus- school voor negen woningen plaats moet maken. Het bedrijf Bentvelzen Jacobs uit Worrner neemt het slopen voor zijn rekening. Na verwijdering van nog verhandelbaar hout uit het interieur eind vorige week is maandag met grof geweld aan het muurwerk begonnen. Met zwaar materieel wordt het interieur opengelegd van de klaslokalen, waar honderden Driehuizenaren basisonderwijs hebben genoten. Bij het ingaan van de bouwvakvakanties op 15 juli moet de school platliggen en dienen bovendien puin en bestrating geheel te zijn verwijderd. Een omvangrijk karwei waarvan de eigen lijke sloop het spectaculairste onderdeel is. Achter de afzetting van het toekomstige bouwterrein was de op zettelijke verwoesting maandagochtend al in volle gang. Tegen de binnenmuur van een half opengelegd klaslokaal prijkt in hardblauwe letters „Denkt aleer gij doende zijt. En doende denk dan nog” van Guide Gezel- le. Op de Engelmundusschool hebben horden scholieren die wijsheid ter harte moeten nemen. De werknemers van het Wormerse sloopbedrijf hebben er geen bood schap meer aan. Met een hydraulische kraan wordt het muurwerk stukje bij beetje aan puin geslagen. Een triest gezicht. Stork-Velsen heeft zich in de loop der jaren met de „roerders” een goede naam verworven. Deze apparaten die worden gebruikt voor het mengen van stoffen, levert Stork in combinatie met drukvaten (ketels) aan vooral industriële onderne mingen. De apparatenbouw in kunststof, de vierde produktgroep, verloopt naar het inzicht van de bonden naar wens. Het Velsense bedrijf fabriceert onder meer kunststof ventilatoren. De bonden beschuldigen de directie van laks optreden bij het werven van orders. Zodoende zouden grote opdrachten door de vingers van de bedrijfsleiding zijn ge glipt. Met name zou de leiding in gebreke zijn gebleven waar het gaat om de roerap- paraten. „Door gebrek aan dynamisch be leid op technisch-commercieel gebied is deze markt voor Velsen bijna weggevallen. Warmeer VMF dit op zijn beloop laat, zal ook deze produktgroep verdwijnen en daarmee vervalt een goed stuk werkgele genheid voor Velsen”. Maar de hoop hierop, is zo goed als verkeken. Ontslagen lijken onontkoom baar. Het zeer geringe natuurlijk verloop lost ook niets op. Brandt: „In tegenstelling tot Hoogovens is het personeelsverloop bij Stork-Velsen het afgelopen jaar beperkt gebleven. Ik heb er geen duidelijke verkla ring voor. Ik heb de indruk dat men dacht dat het zo’n'vaairt niet zou lopen. De order portefeuille is immers nog goed gevuld. Ze barsten er op dit moment van het werk. En in die omstandigheid denk je niet gauw aan ontslag”. De werknemers die het slachtoffer drei gen te worden van de sanering, kunnen volgens Brand moeilijk terecht bij andere bedrijven in de regio. Hoogovens heeft vooral behoefte aan ongeschoold perso neel. Voor de hooggekwalificeerde lassers van Stork is er geen plaats bij het staalbe drijf. Bij de metaalindustire in de IJmond zijn wel wat mogelijkheden, maar zeker niet voldoende om alle betrokken Sterk mensen een gelijkwaardige functie aan te bieden. Aanleiding voor deze arrestatie is een hele serie vernielingen die afgelopen zater dag zijn aangericht in de Limburgse plaats Valkenburg-Houthem. De vier IJmuidena- ren schijnen hierbij betrokken te zijn ge weest. De jongens zijn 23, 19 en 18 jaar. e AHJ et gaat id van aan de en aan protest de en Behalve de jobbing die nieuwe impulsen behoeft, vragen de bonden meer aandacht voor de vier zogenoemde produktgroepen van Stork Velsen, te weten destructie, fil ters, roerders en kunststoffen. Deze pro- dukten worden standaard geleverd, geba seerd op eigen technologische kennis. Ook de directie ziet hierin perspectief, alhoewel zij minder optimistisch is in haar voorspel lingen dan de bonden. Het rapport noemt de destructie (instal laties voor de slachtwerking) een van de sterke peilers van Stork. Deze installaties worden gebouwd in samenwerking met Dupps Company, een Amerikaans bedrijf. De samenwerking kreeg in 1971 gestalte met de oprichting van Stork Duka, een joint-venture van Stork-Velsen en Dupps. De bonden wijzen die constructie niet af maar vinden wel dat het werk ongelijk wordt verdeeld. Stork-Velsen zou er erg bekaaid afkomen. „Door het onafhanke lijk opereren van Stork-Duke krijgt Stork- Velsen geen optimaal werkaanbod”, aldus het rapport. Voorgesteld wordt meer con trole uit te oefenen op het doen en laten Zelfs met die snelheid geven verkeerslichten risico van kop- staartbotsingen door abrupt remmen voor de stopstreep, waar schuwde inspecteur Witvliet. Liever wat meer blikschade dan slachtoffers bij voetgangers en fietsers, zo luiddte de bikkelharde reactie van Dirk Kuyper (Progressief Velsen) die daarmee hele maal in het straatje zat van het voltallige actiecomité op de publieke tribune. Het heilsplan wist een onderbouwing met cijfers en berekeningen. Voor welk bedrag investeringen dienen te worden gepleegd, is niet aangegeven. Ook is onbe kend hoeveel arbeidsplaatsen precies ge red zijn met het plan. Volgens districts bestuurder W, J. Brand van de Industrie bond NKV is het onmogelijk uit te reke nen wat de kosten zijn, omdat er geen inzicht bestaat in de financiële situatie van Stork-Velsen. VMF verstrekt geen financiële gegevens van de verschillende werkmaatschappijen. Wat betreft de ar beidsplaatsen, veronderstelt Brand dat het merendeel gespaard kan blijven. VELSEN. Een 19-jarige IJmuidense bromfietser heeft maandagavond zijn pols gebroken bij een val met de brommer. De jongeman kwam ten val door de botsing met een auto. Deze werd bestuurd door een 41-jarige IJmuidenaar, die verzuimde de jongen op de bromfiets voorrang te geven. Het ongeval gebeurde op de hoek van de Lange Nieuwstraaten de Merwede- straat De jongen is ter behandeling naar het Zeeweg Ziekenhuis gebracht. VELSEN. Vier jonge IJmuidenaren zijn maandag door de politie Velsen aan gehouden en op transport gesteld naar Limburg, waar het viertal zal worden voorgeleid bij de officier van justitie in Maastricht. ,Actie- (AHJ). verleg, DA in rlei, de onder- t moet 25 sep- tvaart- de VS rt eerst vorden rereen- ervoer UMUIMN. Een kustreis met een koopvaardijschip van de Konin klijke Nedtloyd Lijnen is voor een tweetal leden van het Zeekadetkorps Umuiden dit jaar weer onderdeel van het zomerprogramma in een pe riode dat de wekelijkse korpsmidda gen wegvaMen. Commandant A. van der Veer heeft voor de twintigste maal de leiding op deze kustreis waarvoor ook drie leden van andere zeekadetkorpsen hebben geboekt jor dat in vak- klaren rwaar- zij niet kandi- e frac- sr gaat cent de ’en het lef van ik voor ir niets ssecre- irerbie- touro- ptarief >1 voor 'W De vakbonden daarentegen zien wel de gelijk toekomstmogelijkheden in de job bing. Toegegeven wordt dat werkopdrach ten voor de koolwaterstof-industrie en de petrochemische industrie verliesgevend zijn. „Doch een ander deel van de jobbing geeft een veel gunstiger beeld. Wij doelen met name op produkten zoals scheeps- tanks voor het vervoer van vloeibaar gas en chemicaliën, werktuigen voor de off shore, onderstellen voor radio’s en onder delen van telescopen. Hiermee heeft het personeel van Stork-Velsen veel en onver vangbare ervaring. Deze bedrijvigheid mag niet verloren gaan. Voor de werkne mers niet omdat zij gebaat zijn bij een continuïteit van de werkgelegenheid in de komende jaren. En ook voor VMF zou het verdwijnen van dit deel van het werkpak ket te betreuren zijn, omdat er op dit gebied nog goede vooruitzichten zijn” al dus de visie van de vakorganisaties. In de ambtelijke notities die bij de vergaderstukken waren gevoegd werden naast verkeerslichten, extra politietoezicht en snelheidscontrole ook de bouw van een noodbrug, de inzet van „klaarovers”, snoei van struiken bij de kruising en bevestiging van een spandoek met de tekst „gevaarlijke oversteekplaats” als ter P. J. Molendijk die de commissie maandagavond de keus liet uit zeven oplossingen, waarvan de verkeerslichten ondanks wat tegenvuur van inspecteur Witvliet van de Velsense politie de meeste stemmen kregen in de commissie. Witvliet trok het nuttig effekt van een verkeerslichtinstallatie in twijfel en baseerde zich daarbij op slechte ervaringen elders. Bij DS ’70 en een WD-woordvoerder in de commissie kreeg hij bijval na zijn paradoxaal klinkende uitspraak dat het nabij het zwembad juist door het grote risico voor alle weggebruikers zo’n vaart niet loopt. „De risico’s zijn groot. Iedereen heeft daar weet van en juist daardoor gebeurt op dat punt zo weinig”, zei hij letterlijk. Een ongevalsstatistiekje bij de vergaderstukken kon daarvoor als bewijs dienen. Direct bij de kruising met de onbeveiligde over steekplaats (Heerenduin|veg/Velserduinweg/toerit naar zwem bad) vond dit jaar slechts één aanrijding met blikschade plaats tussen een auto en een bromfiets door een voorrangsfout. De ongevalscijfers van vorig jaar geven op zichzelf genomen even min aanleiding voor alarm. Van het Zeekadetkorps Umoud trekt deze maand ook een aantal le den naar Canada in bet kader vaneen uitwisseling met een Canadese zuster vereniging. Aan boord van het korpsschip „Wil lem Beuke+sz" werd zaterdag het sei zoen 197749718 afgesloten voor het korps Usnond De eerstvolgende korpsmiddag is pas op 26 augkistMS. ’an on- afgelo- irg ge- eerder mhuis- In het rapport wordt gesteld dat grote verwarring heerst over de activiteiten in de sector „geïntegreerde jobbing”. Stork- Velsen is in hoge mate afhankelijk van deze jobbing. Het gaat hierbij om de fabri cage van apparatuur waarvoor zeer speci- listische vakkennis vereist is. De orders zijn inbesteed, oftewel uitbesteed door an dere ondernemingen. Het uurtarief dat I voor deze geïntegreerde jobbing geldt, is naar de mening van de directie te laag en leidt tot forse verliezen. Daarom wil de bedrijfsleiding deze sector afstoten. t? De situatie nabij het zwembad. Voetgangers zijn hier hun leven niet zeker, aldus woordvoerders van de actiegroep die voor beveiliging van de oversteekplaats vecht. De commissie algemene zaken kwam maandagavond tot deze conclusie ondanks de uitspraak van inspecteur Witvliet van de Velsense politie dat het nuttig effect van verkeerslichten in de gegeven situatie sterk in twijfel moet worden getrokken. B. en W. van Velsen gaan tot een bedrag van maximaal 35.000 bij het treffen van voorzieningen waarvoor 16 juli de start van de schoolvakanties ais datum werd genoemd. Burgemeester P. J. Molendijk, die de vergadering voorzat, kan dit bedrag en de aanbevelingen hierboven als uitgangspunt nemen voor het colle- ge-overleg dat vandaag onder meer wordt gevoerd over de verkeersproblematiek op de Heerenduinweg, waarover een Ac tiecomité Veilige Oversteek Heerenduinweg” eind vorige maand bij het gemeentebestuur aan de bel trok. In een brief die vorige week door de raad ter afdoening naar B. en W. werd doorverwezen worden spoedige maatregelen geëist vooruitlopend op de bouw van een tunnel, waarvoor de raad als uiteindelijke oplossing al gekozen heeft. Zo’n „kunstwerk” staat genoteerd voor na 1980 op het meerjarenplan dat op dit moment voor de gemeente Velsen van kracht is. Na gelijkluidende uitspra ken in de raad van 29 juni was de commissie het hierover direct al volmondig eens: voor de Heerenduinweg moeten extra maatrege len worden getroffen en daarbij hoeft niet op een gulden te worden gekeken. Een stevig been om op te staan voor burgemees- van Sterk Duke. Voorts zou de Raad van Bestuur van VMF dwingend moeten voor schrijven dat bepaalde destructie- apparaten in Velsen worden vervaardigd. De samenstellers van het rapport koeste ren hoge verwachtingen van het droogfil- ter. Dit toestel, bedoeld om vloeistoffen en gassen te zuiveren, vindt meer en meer toepassing in de industrie, nu de milieu- eisen steeds worden verscherpt. „Met het droogfiltreren zijn proces-technisch ge zien, uitstekende resultaten behaald. Te vens wordt er energie teruggewonnen, het geen een aanzienlijke besparing oplevert”, aldus de rapporteurs, die aan het droogfil- ter de voorkeur geven boven andere syste men. De directie vestigt haar hoop echter op het natfilter, dat in ontwikkeling is. Dit is een produkt van Stork-Friesland. Het droogfilter is als onrendabel geschrapt uit het produktieprogramma. De sanering die de VMF-top voorstaat, en waarachter zich nu ook de regering heeft gesteld, verwerpt de vakbondsbe stuurder. Hij acht het onnodig en onaan vaardbaar dat bij Stork-Velsen naar schatting 140 man op straat worden gezet. Bovendien zou het bedrijf niet levensvat baar zijn met de resterende personeelsbe zetting (137 man). „Er is geen sprake ge weest van redelijk overleg. We zijn bij belangrijke besprekingen buiten de deur gehouden. De VMF voert de reorganisatie door, zonder rekening te houden met de ideeën en belangen van de werknemers”, zegt Brand. Hij vindt dat de betrokken arbeiders niet de dupe mogen worden van een slecht ondernemersbeleid. Daarom is het alternatieve plan ontworpen. Brand: „Bepalend is dat we met de directie over eenstemming bereiken over de uitgangs punten van dit plan. Dan zijn we bereid medeverantwoordelijkheid te dragen voor de uitvoering ervan.” ren (zomerdagen met verkeer vanaf de IJmuider Slag en overste kende voetgangers vanaf het buitenbad) houdt de politie nu al toezicht. Over uitbreiding hiervan en andere maatregelen wordt van daag beslist door B. en W. De maandag ingelaste commissiever gadering was om twee redenen noodzakelijk. Voor college en raad breken de vakanties aan en maatregelen zijn op de Heeren duinweg ook al door de naderende (school)vakanties hoogst urgent. to

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5