Grijs gevaarte op Rijnoever %’VX. Diender Beheersing Verzonnen verhaal over diefstal en molestatie Officiële installatie door burgemeester J. H. Kok Te hard gereden Taakstelling Opgelucht Geslagen door groep jongens r jk BEVERWIJK-HEEMSKERK JULI 19 7 8 DINSDAG 4 door Jan Piet Stokman s 8 BEVERWIJK. Na een busreis van zes lange uren naderde zon dagavond tien uur een doodver moeid Beverwijks uitwisselings- gezelschap de gemeentegrens: het driedaagse bezoek aan de part nerstad Neuwied zat er weer op. f imitt w GEMEENTERAAD TREKPAARD PARTNERSCHAFT (foto Heepenstrick) Heemskerkse politie heeft alle vertrouwen in nieuwe korpschef (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De politie heeft maan dag een 40-jarige Beverwijker verhoord, die na het vorige weekend aangifte had gedaan van diefstal van zijn fiets waarbij hij een pak slaag zou hebben gekregen. De man heeft inmiddels bekend het ver haal te hebben verzonnen. De fiets was in onderpand aan een caféhouder gegeven en de klappen had hij na een caféruzie opge lopen. De kerken wisselden in Neuwied veel informatie uit. Pater J. den Ouden vertel de de Westduitsers dat de groeiende on kerkelijkheid in de IJmond de kerken zorgen baart. „Speciaal de jongeren laten het afweten. Hierbij moet ook genoemd worden het probleem van het confessionele onderwijs dat moet zoeken naar een nieuwe identi teit. Als tweede probleem ondervinden alle kerken de gevolgen van de industrialise ring op de samenleving (werktijden, ziek teverzuim, werkeloosheid). Voorts zijn er <je tegenstellingen die gaan ontstaan tus sen de mensen die vanuit de kerken min der en hen die meer maatschappelijk bezig willen zijn. In uitersten: de mensen die de kerken alleen als instituut willen zien en hen die de kerken politiek stelling willen laten nemen”. Ook de taak van de Raad van Kerken stipte Den Ouden even aan: „De Raad wil de samenwerking tussen de kerken bevorderen en hen stimuleren om in te spelen op de maatschappelijke situa tie van de eigen streek en de problemen die daaruit voortkomen. We moeten toegeven dat het eerste niet altijd even gemakkelijk gaat, al lukt er van tijd tot tijd heel wat. Het laatste is vaak moeilijker. Veel gelovi gen stellen zich graag in hun kerken verti caal op: ze willen bezig zijn met de bemoe diging van hun geloofsgenoten in hun con- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Van vele zijden is maandagmiddag een groot vertrouwen uitgesproken in de nieuwe korpschef van de gemeentepolitie, hoofdinspecteur W. Broersen, tijdens zijn officiële installatie. Van januari af heeft de heer Broerse al tact met God. Maatschappelijk engage ment werkt een meer horizontale instelling in de hand, zegt men, in zoverre, dat men, door het evangelie toe te passen op de maatschappelijke problemen God als het ware zoekt in de samenleving”. Volgens pater Den Ouden komt in die situatie de rol van de twee basisgroepen, de Kritische Gemeente IJmond en Kerk in Samenle ving, naar voren. „Telt de KGIJ christenen uit vele denominaties, Kerk en Samenle ving heeft haar plaats in de Hervormde Gemeenten”. de gelegenheid gehad zich in Heemskerk op zijn nieuwe funktie voor te bereiden en men weet dus al een beetje met wie men te maken krijgt. In die zin was dat uitspre ken van vertrouwen geen loze gelegen- heidskreet. Namens het korps verklaarde de heer G. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse politie heeft in de junimaand in totaal 142 be stuurders bekeurd wegens te hard rijden op wegen waar maximaal vijftig kilometer is toegestaan. De hoofdofficier van justitie in Haarlem, mr. J. L. Andreae ging nader in op de taakstelling van de politie. „Er liggen lijvi ge rapporten over het wezen van de politie en de plaats in de samenleving op tafel, maar daarover bestaan nog grote verschil len van mening en in die situatie moet de politie ondertussen wel het werk doen, aldus de hoofdofficier, die min of meer een pleidooi hield voor het zogenoemde drie hoeksoverleg tussen burgemeester, politie en justitie om in een ruimer kader tot een gemeenschappelijk beleid te komen. Hij Meijer met enthousiasme, dat het gehele korps als één man achter hem staat. Dat gebeurde nadat burgemeester H. H. Kok de hoofdinspecteur officieel had geïn stalleerd. De heer Kok memoreerde, dat de heer Broersen het met betrekking tot zijn benoeming niet gemakkelijk heeft gehad. Inspraak, nietwaar. Buiten de normale toch al ingewikkelde procedure moest de heer Broersen plaatselijk ook nog een se lectiecommissie en een vertrouwenscom missie uit het korps passeren. In de „pro fielschets” waren hoge eisen gesteld, want daarin tekent men meestal een schaap met minstens vijf poten uit. Er was bovendien een groot aantal sollicitanten. De heer Broersen haalde het einde van de procedu re glansrijk met zijn benoeming en werd meteen betrokken bij de vorming van een geheel nieuw kader, hetgeen inmiddels zijn beslag heeft gekeregen. Burgemeester Kok prees de heer Broersen alleen al om het feit dat hij verantwoordelijkheid niet schuwt, zoals tegenwoordig velen. Hij hoopte dat de heer en mevrouw Broersen zich met hun drie kinderen spoedig thuis zullen voelen in Heemskerk, al is het huis vestingsprobleem nog niet opgelost en zal het gezin tijdelijk zijn intrek moeten ne men in een flat. Voor de nieuwe woning kreeg de heer Broersen uit handen van de burgemeester de gemeentevlag. De stemming in het Duitse en Hollandse bestuurlijke kamp over de bereikte resul taten (themabijeenkomsten en de voorge nomen uitwisseling van een zang-, atletiek- en voetbalvereniging in mei vol gend jaar) was opperbest te noemen. De Duitsers voelden zich opgelucht over de hernieuwde contacten en de Beverwij- kers zagen wel in dat de uitwisseling nieu we stijl meer perspectieven bood dan de oude, voornamelijk op wijn en eten geba seerde bezoeken. Zaterdagmorgen bleek dat menig Neuwieder vereniging al eens naar het gemeentebestuur van Beverwijk had geschreven om met een Beverwijkse zustervereniging in contact te komen. Ant woord is nimmer gegeven en daar hadden de Duitsers het wel moeilijk mee. Fractie voorzitter Collet van de SPD had er wel een verklaring voor: de mensen uit de begintijd van de „Partnerschaft” staan niet meer aan het roer; de Nederlandse jeugd is verwikkeld in de problemen in de derde wereld; de welvaart groeit, men reist heel Europa en soms de hele wereld door; een gevolg van beide punten is dat het elan verdwenen is. Treffend is dat de gehele gemeenteraad van Neuwied de „Partnerschaft” steunt, maar dat de Beverwijkse raad niet tot een eensluidend standpunt kan komen. Voor al in kringen van de PvdA zijn er politie ke personen te vinden die de „Partner schaft” afwijzen. Partijgenoot Collet be treurt die houding. PvdA- gemeenteraadslid Joop van Dijk mag nu samen met zijn collega Dick Heinhuis de tegenstanders informeren over de nieuwe stijl van de bezoeken. Het Beverwijkse gezelschap kwam tot de conclusie dat de nieuw gekozen ge meenteraad als trekpaard van die nieuw gevormde „Partnerschaft” moet fungeren. Slaagt men daarin, dan bestaat er een gerede kans dat menige vereniging uit de stad in het kielzog van de raad, contacten met zusterverenigingen in Neuwied zoekt en mede aan de verbreding van de uitwis- selling gestalte geeft. Mogelijk is natuur lijk ook dat de verenigingen in de wijk de „Partnerschaft” de „Parnterschaft” laten en zelf wel uitmaken met wie ze internatio nale contacten willen aanknopen. Dan blijft de gemeenteraad met brokken zitten en zal men er mee moeten leren leven dat de „Partnerschafts-gedachte” slechts door politici in ere wordt gehouden! (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 33-jarige Heems kerker heeft maandag bij de Beverwijkse politie aangifte gedaan van het feit dat hij in de nacht van 1 op 2 juli bij de kinder boerderij aan de Veiserwég is geslagen en geschopt door een groep van een tiental jongens in de leeftijd van omstreeks zeven tien jaar. De politie heeft een aanknoping spunt voor een onderzoek. De atoomenergiecentrale inMüllheim- Karlich. Het enorme gevaarte torent hoog boven de bebouwing van Müllheim en Neuwied uit. Protesten van het ge meentebestuur van Neuwied leidden er toe dat de centrale 22 meter hoger werd dan de tekeningen van de deskundigen aangaven, veiligheidsvoorschriften wer den aangepast en verbeterd en de af bouw van de centrale voor drie maanden werd opgeschort. Dat laatste mag op het conto van de actiegroepen worden ge schreven. Neuwied is niet zo blij met de uitgesteld behoeven te worden als vrijdag of zaterdag j.l. in Neuwied informatie over deze in de Duitse stad zo gevoelige proble men zou zijn afgekomen. De Neuwieders zijn uiterst hoffelijke stedelingen; vriendelijke gastheren wie niets te veel is om de Beverwijkers eens lekker te verwennen. Piet Tegel van de Beverwijkse Sportraad verwoordde het in zijn speech tijdens het afscheidsdiner al dus: „Dames en heren. Nee, beter vind ik het om te spreken van lieve vrienden en vriendinnen”. Neuwied is niet te beroerd om enkele gasten die de aansluiting op de reisbus misten, met een dienstauto naar het hotel te brengen. Men was bereid een ambtenaar in te schakelen om stad en land af te zoeken naar de sleutel van een aula waar nog een vergeten Beverwijkse jas hing te dromen. Wie bij een Neuwieder familie was ingekwartierd kreeg nauwe lijks tijd om op verhaal te komen: menig delegatielid liet vrijdag en zaterdag na het officiële feest de wijn nog eens rijkelijk vloeien op een of meerdere tuinparty’s. De Raad-van-Kerkendelegatie deed het iets anders. De vertegenwoordigers hadden za terdagmorgen niet voldoende aan drie uur discussie om de contouren van een uitwis- selingsbezoek aan het papier toe te ver trouwen. Zaterdagavond werd er opnieuw vergaderd en tegen elf uur was iedereen het er over eens, dat volgend jaar mei de eerste ronde van het verdraagzame ge sprek in Beverwijk zal plaatsvinden. De leden van de kerkendelegaties beklonken daarna de nauwe vriendschapsbanden met een goed glas wijn. De nestor van de gemeenteraad, de heer H. Boerée, had vertrouwen in een loyale samenwerking, nu nog met de oude en in september met de nieuwe raad. „Dat de orde moet worden gehandhaafd is een gegeven, maar de wijze waarop dat ge beurt vond hij veel verschil uitmaken. Bij alle agressiviteit vond hij dat er veel zelf beheersing wordt gevraagd van de jonge korpsleden en hij toonde daar zijn respekt voor. Een minder aangenaam gevoel had de heer Boerée overgehouden aan het be richt, dat de horeca-sector in Heemskerk heeft aangekondigd, een zogenoemde zwarte lijst aan te leggen van ongewenste bezoekers. De heer Boerée sprak vervol gens de hoop uit, dat de heer Broersen het atoomcentrale, die midden in een woon gebied van een half miljoen mensen staat en in de wintermaanden bij strenge vorst met de waterdampuit- stoot ijsafzetting op de gloednieuwe Rijnbrug (kosten 150 miljoen DM) kan veroorzaken. Overigens zijn er in West- Duitsland zo’n twintig van dergelijke atoomenergiecentrales gebouwd en in werking. Hij bedankte iedereen die bij zijn benoe ming betrokken was geweest en de spre kers en hield toen een nabeschouwing over de wereldkampioenschappen voetbal waarin op knappe wijze heel veel over bij voorbeeld de verhouding politie-justitie en andere knelpunten werd gezegd zonder iets gezegd te hebben. Voetbal is immers een veilig onderwerp, maar de vergelijkin gen troffen wel doel bij alles wat er aan politie, justitie en andere autoriteiten in de zaal zat. Openheid, zekerheid en humor waren onder meer zijn voorwaarden voor de Heemskerkse „basisopstelling”. „We zul len het samen moeten doen en naar buiten als één korps op moeten treden als „dien ders van Heemskerk” in de juiste beteke nis van het woord. Dan zal het waarachtig wel gaan.” Met die woorden aanvaardde de heer Broersen de leiding van het korps. stelde alle vertrouwen in de bijdrage die de nieuwe korpschef daarin wil leveren. De heer G. Meijer, één van de nieuwe kaderleden van het korps, meldde dat men zeer verheugd was geweest over de benoe ming van de heer Broersen, omdat deze ook door de vertrouwenscommissie uit het korps was voorgedragen. „Met Argusogen hebben we natuurlijk in die eerste maan den uw doen en laten gevolgd en die had den in die eerste tijd al de indruk gemaakt van een consequent en rechtvaardig be leid. Hoofcommissaris A. Molenaar van Haarlem sprak namens de kring van korpschefs in Noord-Holland en mede na mens de rijkspolitie, district Amsterdam. Deze memoreerde, dat de heer Broersen zes jaren ambtenaar op het ministerie is geweest, reserve-officier is van de marine, de politieacademie volgde en daarna een ruime ervaring opdeed in velerlei politie afdelingen van grote en middelgrote korp sen, steeds in leidinggevende funkties. Hij is tevens hoofdbestuurslid van de vereni ging van hogere politie-ambtenaren. Als collega werd hij graag welkom geheten in de kring van korpschef. Beverwijk en Neuwied gaan gezamen lijk werken aan een nieuwe start van de uitwisseling die vijftien jaar geleden door de steden werd aangegaan. Vijftien jaar over en weer bezoeken waarin nauwelijks ruimte was geschapen voor een gedegen discussie over elkanders bestuurlijke en polltiek-maatschappelijke problemen. Natuurlijk werd er in privécontacten zo hier en daar wel eens geboomd over contr oversiële onderwerpen, maar het officiële uitwisselingsprogramma vermeldde slechts bezoeken aan gereedgekomen ge bouwen en complexen, diners en theater voorstellingen. Beverwijk en Neuwied willen proberen de „Partnerschaft” meer inhoud te geven door elkander over en weer te informeren over nijpende stadsproblemen, daarbij op afstand gevolgd door de Beverwijkse Raad van Kerken, die deze week al verga dert over het praatprogramma dat de ker ken van Neuwied te wachten staat als zij volgend jaar mei naar Beverwijk komen. Voorwaar geen gek resultaat van een uit- wisselings bezoek dat in het teken stond van een verbreding en verdieping van de door de Westduitsers zo vastberaden ge koesterde „Partnerschaft”. Een terugblik leert de nuchtere toe schouwer toch wel, dat de hindernissen die een gemeenteraad en het college van B. en W. van beide steden bij het besturen van de stad tegenkomen, in een drie dagen durende beleefdheidsvisite gewoon wor den ondergesneeuwd door de talrijke sfeervolle momenten die het officiële pro gramma voor je in petto heeft. Ook dit maal had het gemeentebestuur van Neu wied géén ruimte overgelaten voor het bespreekbaar stellen van zaken die moge lijk voor de Beverwijkers als interessant zouden kunnen worden ervaren. Niets over de in Neuwied veel deining veroorzaakte komst van de atoomenergie centrale in Müllheim-Karlich, op de ande re Rijnoever. Daags voor de komst van de Beverwijkers had de gemeenteraad van Neuwied (47 personen) nog zeer uitvoerig over het kerncentrale Müllheim gediscus sieerd. Niets over de soms ronduit beschamen de behuizing van talrijke gezinnen van buitenlandse werknemers. In Neuwied werken 300 buitenlanders. Weggestopt in de achterbuurten van deze fraaie stad aan de Rijn leiden zij daar een eigen bescha mend schamel leven. De nieuwe start van de uitwisseling had niet tot november a.s. nog zal beleven dat er een geheel nieuw politiebureau wordt gebouwd in Heems kerk. De heer F. Sant, voorzitter van de perso neelsvereniging van de gemeente, brengt altijd de komische noot in dergelijke offi ciële programma’s. Hij sprak nu de aanwe zigen „van hoog tot laag en vooral omge keerd” toe, vaststellend, dat het met de heer Broersen „al klikt”. Oud-adjudant S. van der Pal had zijn welkomstwoord op rijm gezet. Tenslotte kwam de nieuwe korpschef Broersen achter de tafel vandaan, waar aan ook zijn echtgenote, zijn kinderen, zijn ouders en zijn schoonmoeder de installatie hadden bijgewoond. Wat bezielt zo’n man om naar de be trekkelijk kleine gemeente Heemskerk te komen en een stad met zo’n 500.000 inwo ners en een groot politiekorps te verlaten”, was de vraag waarop de nieuwe korpschef als antwoord gaf: „Het vak leren in een groot korps en dan naar een kleinere ge meenschap toe”. - -

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 9