Karst van der Me uien Geest van Messiaen’s werken nieuwe film op stapel zeer krachtig opgeroepen )p Een warmkloppend hart voor de kunst 1 komende exposities te k. M ii .IW - i I 1 - Terecht eerbetoon Orgelmaand aan werk Franse componist Twaalf concerten op Jazz Laren Museum brengt tekeningen uit Teylers omgeving i 'Vlieg er 'ns uit'naar de luchthaven van Madurodam jurea langwekkende positie, dat (hoe verschil- 1193 04; lend er ook over de artistieke waarde van zijn werk wordt gedacht) een dergelijk muzikaal eerbetoon in het kader van de Orgelmaand alleszins te rechtvaardigen is. - /r i| Martijn en de Magiër met professionele acteurs 4 Parkeren op kunstwerk mag niet in Arnhem Fijn dat Den Haag en Scheveningen zo lekker dichtbij zijn. Eervolle vermelding Oosterschelde-film II KUNST 19 7 8 JULI w O E N S DAG 5 10 voor: HAARLEM. De jaarlijks weerkerende Orgelmaand, die Haarlem op orgelgebied een faam heeft bezorgd die tot ver over de landsgrenzen reikt en waarvan het improvisatieconcours als het belangrijkste onder deel kan worden beschouwd, ging dinsdagavond voor de 28ste keer van start. nu al 80 jaar tussen de wielen! /<- i v.> aH I OLIVIER MESSIAEN ’e taak endienst. (ADVERTENTIE) suTun1 kim' uur CEES STRAUS automobielbedrijven haarlem - bloemendaal - qmuiden g en De mieke Katwijk, ellen! j Kruyt g. Van en. ndeloze in alle ieloze of. In nnische aard te handel rialen. Nederlandse formaties die in Laren zul len verschijnen zijn Loek Dikkers Water land Octet, het Harry Verbeke Kwartet, het Rein de Graaff/Dick Vennik Kwartet, Cees Slingers Just in Case en het Gijs Hendriks Quintet. Naast de Amerikaanse tenorsaxofonist Von Freeman, die op het festival vorig jaar het grote succes werd, treedt tenorsaxofo nist Willis Jackson op met zijn kwartet. De concerten, die door de NOS- en VARA-radio rechtstreeks worden uitge zonden, beginnen op vrijdag 11 en zater dag 12 augustus om 20 uur, op zondag 13 augustus om 17 uur. In de Dooyeweerdzaal van Singer spelen ’s avonds bovendien de solopianisten Joe Albany en Irv Rocklin, ’s Middags zijn er jazzworkshops in het Laren Jazz Podium voor Nederlandse or kesten, groepen of solisten. HAARLEM. Straks, in september, zal het feit worden gevierd dat Teylers Fun datie twee honderd jaar bestaat. Het zal geen groots opgezet feest worden, daar voor zijn de middelen te gering. Wel zal aan de eigen en unieke collectie bijzonde re aandacht worden besteed, onder meer door middel van een uitgebreide tentoon stelling die alle topstukken uit de schilde rijen- en grafiek-collectie zal omvatten. Het museum heeft nu een voorschotje op deze viering genomen door een expositie in te richten die een beeld wil geven van wat Pieter Teyler van der Hulst in zijn tijd, de 18e eeuw aan tekeningen, aquarel len en grafiek bijeen heeft gebracht. Het moest bij een poging tot reconstruc tie blijven, want veel weten we niet van deze koopman en doopsgezinde diaken. Uit zijn testament uit 1756 is bekend dat hij grote interesse voor kunst en wetenschap moet hebben gehad. Om zijn verzameling ook na zijn dood voor verdere generaties te bewaren, verzocht hij in dit testament dat zijn woning met de ingang in de Dam straat door een kunstenaar zou worden bewoond die tevens de verzameling zou blijven conserveren. Vooruitstrevend en verlicht voor zijn tijd heeft Teyler voor de Haarlemse ge meenschap veel betekend. Waar zijn be langstelling naar de kunst uitging, moet hij een ware mecenas zijn geweest die waar schijnlijk vele, in Haarlem verblijvende kunstenaars zal hebben gekend en gesti muleerd. Teyler had de thans nauwelijks meer voorkomende combinatie van het voeren van een vermogen en een belang stelling voor kunst. Pas na zijn dood is in de verzameling enige orde aangebracht. Dat gebeurde vooral door de conservators die de titel van „casteleyn” hadden. Teyler had in zijn wilsbeschikking bepaald dat zijn vriend Taco Jelgersma, een geboren Fries die later in Haarlem ging schilderen, als eerste deze functie zou bekleden, maar zover is het niet gekomen. Jelgersma en Teyler waren in het zelfde jaar geboren (1702), maar toen de laatste in 1778 kwam te overlijden, vond Jelgersma zich te oud voor de baan. Tot 1785 heeft toen Vincent van der Vinne de collectie beheerd als voorganger van de veel bekendere schilder Wij brand Hendriks. Onder Hendriks heeft het mu seum een goede tijd doorgemaakt, hij zou enige tientallen jaren lang conservator blijven. In de vorige eeuw heeft Teylers Museum die omvang gekregen die het nog altijd tot zo’n unieke verzameling maakt. Van een groot gedeelte van wat momen- ARNHEM (ANP). Omdat een kunst werk geen parkeerterrein is, gaat de ge meente Arnhem maatregelen nemen te gen de automobilisten die hun voertuig bij gebrek aan legale parkeerruimten, achterlaten op de „Golven” van kunste naar Peter Struyken bij de nieuwe Roer- mondspleinbrug. Struyken ontwierp voor de gemeente onder de aan- en afvoerwegen van de Nieuwe Rijnbrug een golvend landschap dat hij bekleedde met blauwe en witte klinkers. Autorijdend Arnhem toonde weinig res pect voor dit kunstwerk, waarvoor de ge meente enige tonnen heeft uitgetrokken. Schots en scheef stonden dagelijks enige honderden automobielen bovenop de gol ven, die waren bedoeld als verfraaiing van de omgeving. De gemeente Arnhem heeft voor die verfraaiing in totaal drie miljoen gulden uitgetrokken. Het middel dat de gemeente gaat hante ren, om de weinig kunstminnende autobe zitters van de golven te weren, zijn stalen buizen van het soort dat in Amsterdam langs de grachten is gezet. De automobilisten kunnen hun bezit overigens sinds kort kwijt in de nieuwe parkeergarage in de directe omgeving van het kunstwerk. teel wordt geëxposeerd, kan gezegd wor den dat Teyler het werk onder ogen moet hebben gehad of op zijn minst de maker ervan gekend moet hebben. Teyler was niet in de eerste plaats uit op het bijeen brengen van topkwaliteit. De Michelange lo’s, de Rembrandts en de etsen van en naar Rubens zijn dan ook waarschijnlijk later aangekocht. Teyler stimuleerde de Haarlemse kunst en betrok uit dat milieu de werken voor zijn verzameling. In feite leefde Teyler op het verkeerde moment, want de Haarlemse landschaps schilderkunst die in de Gouden Eeuw zo’n bloeitijd had gekend, was langzamerhand zeer matig van kwaliteit geworden. En de grote tijd van de Romantiek moest nog komen, al zien we op deze tentoonstelling wel een aantal aanzetten daartoe. De 18e eeuw heeft helaas niet het beste opgele verd van-*vat we aan kunst achter ons schikken over zoveel professionele ac teurs, voor een budget tenslotte dat hij weliswaar hoog noemt voor een kinder film, maar zeer laag voor een gewone De film is nu geselecteerd voor de Ne derlandse inzending naar het Industriële Filmfestival dat in september in Wenen zal worden gehouden. mantiseerde bosgezichtjes, ruïnes van kas telen, een weids perspectief van een rivier of een winterlandschap waren veel meer in trek dan een portret of een interieur schildering. Daaruit blijkt een groot ver schil met de kunst van de 17e eeuw toen het belangrijk was om het eigen, vaak overdadig ingerichte woonvertrek te laten zien of in schitterend ornaat te poseren voor een dikbetaalde portrettist. HILVERSUM (ANP). Het Internatio naal Jazz-festival Laren 1978, dat van vrijdag 11 tot en met zondag 13 augustus in Singer in Laren (N.-H.) wordt gehou den, omvat onder meer twaalf concerten, waarvan zes door Amerikaanse jazzfor maties en zes door Nederlandse groepen, waarbij Nederlandse en andere Europese en Amerikaanse jazzmusici zijn betrok ken. De concerten hebben plaats in de concertzaal van Singer en in een tent, die voor deze gelegenheid in de tuin van het complex wordt opgezet. Verder komt het Blue Mitchell/Harold Land Quintet, met als gastvocalist Eddie Jefferson, een gitaarkwartet met Barney Kessel en Herb Ellis en de in Amerika zeer bekende bigband van het echtpaar Toshi- ko Akiyoshi (piano) en Lew Tabackin (saxofoon) met onder andere de saxofonist Dick Spencer en de trombonisten Bill Rei chenbach en Jimmy Knepper. Als verte genwoordiger van de actuele Amerikaan se jazzscene verschijnt het Muhal Richard Abrams Quintet met Henry Threadgill (rietinstrumenten) en trombonist George Lewis. extreem hoog gelegen zangpartijen en met het Amsterdams Kamerorkest als met raf finement functionerend instrumentaal ap paraat (strijkers met spaarzaam toegepast slagwerk), werd die geëigende atmosfeer ook wel bijzonder krachtig opgeroepen. De belangrijke partijen daarbij voor de piano en de op een enkel ordinair effect na, klankesthetisch goed toegepaste On des Marthenot, waren bij respectievelijk Ronald Brautigam en Jeanne Loriod in de allerbeste handen. JOHAN VAN KEMPEN 1, u. VU ook in Nederland een succes is geweest en nog steeds is. Als het aan Karst van der Meulen ligt, zal het met Martijn en de magiër nog beter gaan, want hij streeft ernaar de Nederlandse jeugdfilm volwas sen te maken, d.w.z.: ook alleszins geniet baar voor volwassenen, meer een familie film dus. De hoofdrol zal nochtans gespeeld gaan worden door de 15-jarige, Vlissingse ma- vo-leerling Bart Gabriëlse, die ooit heeft opgetreden in het tv-programma Filmblik van de VARA, waaraan ook Karst van der Meulen medewerking verleende. Drie an dere jeugdige acteurs werden uitgekozen na bezoeken die gebracht werden uitgeko zen na bezoeken die gebracht werden aan in totaal 140 Gooise schoolklassen. Vier duizend kinderen, van wie er een paar honderd werden geselecteerd voor ge sprekjes en uiteindelijk een paar dozijn voor proefopnamen. Het wordt een film over het maken van een sprookjesfilm. Bart Gabriëlse speelt het fantasierijke zoontje van droogstoppe lige middenstanders (Cor van Rijn en Ma- riol Fiolet) dat heimelijk in een film gaat optreden, die geregisseerd wordt door een warhoofdige Jeroen Krabbé en geprodu ceerd door een zeer zuinige (wat gaat dat kosten?) Alexander Pola. Veel hilariteit zal worden veroorzaakt door requisiteurs Leen Jongewaard en Albert Mol, die een perfectie aan de dag zullen leggen om dingen in het honderd te laten lopen. Ons wordt beloofd dat een draak ter grootte van een autobus op hol zal slaan en dwars door decors heen in het water zal knallen. Joost Prinsen werd aangezocht om in de hoedanigheid van magiër kosmische ram pen te voorkomen. En Lex Goudsmid speelt de opa van Bart (ofte wel Martijn villen werke stellingen ze op de luisteraar muzikaal kan worden overgedragen. Dat is zowel in de „Messe de Pentecóte” als in de, als tweede programmawerk op dit eerste Orgelmaandconcert uitgevoerde „Trois petites Liturgies de la Presence divine” voor vrouwenkoor en instrumen taal ensemble, duidelijk te ervaren. De al dan niet op integriteit berustende diepzinnigheid van de programmatische achtergrond van Messiaens muziek, als mede het steeds maar balanceren tussen het in klank omzetten van artistieke inven ties enerzijds en het aanwenden van plati tudes als biöscoopachtige harmonieën an derzijds, vormen de even onwaarschijnlij ke als ondoorgrondelijke elementen er in. Hoe dit ook zij; een op eigen tekst ge schreven werk als de „Trois petites Litur gies” uit 1944, levert momenten op van, zo niet visionaire, dan toch extatisch sugges tieve kracht. En in de hier geboden uitvoe ring onder Charles de Wolffs uiterst gedre ven leiding, door veertien damesleden uit het koor van de Nederlandse Bachver- eniging in de knappe weergave van de zijn orgelmuziek duidelijk doorvoert en die hem ook op dat vlak tot een figuur van min of meer revolutionaire betekenis ma ken. Principes die onder meer zijn afgeleid van gestileerde vogelzang en Hindoe- ritmiek. Al klonk het noordelijk geaarde Müller- orgel ten aanzien van het karakter van deze vijfdelige „Pinkstermis” misschien wat te koel en objectiverend, Thiry wist met zijn zeer gemotiveerd aandoende ver tolking ervan, de geest van de compositie desondanks in zijn opmerkelijk exacte spel te treffen. Het innerlijk beeld van de rooms katholieke religieuze titels en teksten, waarvan Messiaen zijn werken tot in alle onderdelen voorziet en die dan ook de inspiratiebron daartoe heten te zijn, blijkt overigens altijd weer sterker in de verbeel ding van de componist te bestaan, dan dat scffi» jmf i «mna®» iiHHiiinrixanuL 1 FtUMJiTlti W De tekenaars die Teyler bijeenbracht, hadden een uitstekend gevoel voor het detail. Ze tekenden elk blaadje aan de boom, ieder steentje van een huis, elke wolkenflard werd duidelijk en herkenbaar neergezet. Er was een streven naar het weergeven van de werkelijkheid, maar niet naar een authentieke werkelijkheid. De realiteit mocht best veranderd worden, mocht mooier gemaakt worden. Cornells van Noorde bijvoorbeeld, een leerling van Taco Jelgersma en na Van der Vinne con servator van Teylers Museum, toont zich een meester in het neerzetten van een sterk geromantiseerde werkelijkheid. Zijn land schap krijgt jagende wolken en een zonnig lichtje staat temidden van zwarte schadu wen. Van Noorde is een overgangsfiguur die in dit werk weinig moet hebben van het koele en minutieus analyserende klassicis- me. Je vindt die bewogenheid ook in de schit terende bosgezichten van Paul van Lien- der die Anthonie van Waterloo uit de eeuw daarvoor lijkt te willen overtreffen in het fraai uitbeelden van bomen. Uit de toon valt dan opeens een tweetal werken van Hendrik Meijer die met Hendriks in Lon den heeft verbleven. Zijn stijl is nogal Duits van toon met bijna valse lichten in een zoet-blauw decor. Grote kwaliteit steekt weer in een paar P. C. La Fargues die in de tijd van Teyler in Haarlem moet hebben gewerkt, maar vooral naam ont leent aan zijn Haagse stadsgezichten. Een fraai gezicht op de Nieuwe Kerk op het Spui getuigt daarvan. Om het beeld af te ronden koos Teylers achtste conservator J. H. van Borssum Buisman voor een kleine impressie van het werk van Wijbrand Hendriks van wie na tuurlijk de aquarel van de Soepuitdeling in het Klein Heiligland uit 1815 de aan dacht trekt. Het blad werd aangekocht uit de collectie-Hoog en zou later een voorstu die blijken te zijn van een veel groter schilderij van Hendriks dat het Frans Halsmuseum enige tijd geleden in Mün chen wist te verwerven. (Tot het einde van deze maand, van dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur). Het verborgen leven van de haas, verteld in grote kleurenfoto’s, dia’s en geluidsband, is te zien op een zomer- tentoonstelling in het Arnhemse Ge meente Museum. De tentoonstelling „Haas tussen de mensen” geeft een beeld van tien jaar onderzoek van de bioloog drs. S. Broekhuizen. De expo sitie is gratis toegankelijk tot en met 3 september. Honderden kleine machinemensen, mechanisch speelgoed uit de tijd van de ruimtevaart, zijn uit particuliere verzamelingen voor het eerst bijeen gebracht in een zomertentoonstelling van het Arnhems Museum, die tot en met 13 augustus gratis te bezichtigen is. De cineast Thijs Ockersen maakte een kleurenfilm, „Robot One”. Volgens het museum is dit de groot ste tentoonstelling van speelgoedro- botten, tot dusver in ons land gehou den. Er zijn er bij die zingen, anderen lachen, ratelen, knetteren, kreunen of praten. Uit Amerika is bovendien de zojuist op de markt gebrachte robot uit de film „Star Wars” te zien. Het is de eerste speelgoedrobot met radiobe- sturing. Tot en met 30 juli zijn in het mu seum de sieraden van veertien jonge Engelse vormgevers te zien, voor het eerst sinds lange tijd is de volledige verzameling van het werk van de Ne derlandse schilder Jan Mankes (1889-1920) te bezichtigen in het Arn hems Gemeente Museum van 8 juli tot en met 3 september, in juli etsen van Ron Rooijmans uit Gellicum en in augustus blinddrukken van Harry van Kuyk uit Nijmegen. (ADVERTENTIE) Een geliefd onderwerp was sinds de 17e eeuw het uitbeelden van een rivier met een veerboot. Het gaf de schilder verschillende voordelen: het horizontale karakter bracht rust en evenwicht in de voorstelling, hij had alle mogelijkheden voor een attractieve stoffering en het bracht een menselijke aanwezigheid met zich mee. Paul van Liender (Utrecht 1731-1797) was te Haarlem houtkoper en bestuurslid van de Stadstekenacade mie. Hij is een typische overgangsfiguur bij wie al trekjes van de Romantiek zichtbaar zijn, zoals ook op deze aquarel met de wallen van een imaginaire stad. Van Liender had een goed gevoel voor het detail en bracht in dit werk een ongelooflijk blond licht. Parijse orgelvirtuoos Louis Thiry gespeel de „Messe de la Pentecóte” uit 1950 is de eerste compositie, waarin Messiaen de door hem gehanteerde principes nu ook in tó- Saxofonist Harry Verbeke is een van de Nederlandse deelnemers aan het Interna tionale Jazzfestival in Laren. in samenwerking met Piet Geelhoed. De opnamen voor Martijn en de magiër zijn vorige werkstuk „Peter en de zullen hooguit zeven weken mogen duren, vliegende autobus”, dat zijn er namelijk want dan moeten vier van de belangrijkste 300. acteurs weer naar school. Men hoopt op spoedig goed weer, ook omdat de hele Eerlijkheidshalve dient er wel bij verteld familie Gabriëlse uit Vlissingen voor de te worden dat al die 300 kopieën in Rus land vertoond worden, waar Peter en de hebben, maar dat betekent niet dat de tentoonstelling daardoor van minder waarde is. De keuze die gemaakt werd is interes sant omdat het de smaak vertegenwoor digt van een man die weliswaar over veel financiën kon beschikken, maar niet de pretentie had zich daarmee grote status te verschaffen. In een tijd waarin het hoogste streven niet veel verder reikt dan een tweede woning aan de Costa Brava of een patserige kruiser op de binnenwateren in plaats van een goed schilderij aan de wand, zou Teyler op zijn minst een feno meen zijn geweest. Als op deze tentoonstelling de vele topo grafische prenten opvallen, dan wordt daarmee blijk gegeven van een smaak die in de 18e eeuw veel opgang vond. Men had grote belangstelling voor afbeeldingen van de eigen stad en de nabije omgeving. Gero- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Nederlandse filmindustrie is jarenlang een eenmans bedrijf geweest, op gang gehouden door 141 ft dus) die het op zijn oude dag ook nog weet te brengen tot filmster. Allard van der Scheer werkt op de ambassade van India. Karst van der Meulen prijst zich geluk- de Limburger Henk van der Linden. Maar kig met de mogelijkheid te kunnen be er is nu iets moois aan het opbloeien. De afgelopen week hadden de eerste voorstellingen plaats van het door Harry Geelen gemaakte „Pinkeltje”. En kort gele den werden de eerste opnamen gemaakt voor speelfilm. Karst van der Meulen, die naast den de eerste opnamen gemaakt voor een opleiding aan de Amsterdamse Film- „Martijn en de magiër”, die geregisseerd academie zich in jeugdfilms gespeciaü- wordt door Karst van der Meulen. Stellig seerd heeft bij de Children Film Foundati- de meest succesvolle Nederlandse jeugd- on in Engeland, schrijft zijn scenario zelf, filmer, als je het afmeet aan het aantal kopieën dat er in het buitenland rouleert van opnametijd wil neerstrijken op een Hilver- sumse camping. Aldus werd woensdag vliegende autobus vorig jaar bekroond meegedeeld op een persconferentie waar werd op het speciale kinderfilmfestival Albert Mol helaas afwezig was, aangezien van Moskou. Maar tóch. Engeland en hij de Achterhoek niet kon verlaten in Scandinavië gaan binnenkort eveneens verband met de aanstaande bevalling van over tot het uitbrengen van deze film, die zijn geit. Het is de bedoeling dat Martijn en de magiër over precies een jaar in de bio scoop komt. DEN HAAG (ANP). De in opdracht van het ministerie van Verkeer en Water staat gemaakte film „Oosterschelde, ke rend tij” heeft op de vijfde internationale festival voor milieufilms „Ekofilm” in Tsjechoslowakije een eervolle vermel ding gekregen. De internationale luchthaven van Madurodam. Een van de drukste en gezelligste vliegvelden van Europa. Door de luidsprekers klinken de aankondigingen. Zojuist is de Concorde geland en een Jumbo-jet van de KLM staat voor vertrek gereed. Natuurlijk valt er nog veel meer te zien en te beleven in Madurodam, Den Haag en Scheveningen. Maak ’t u makkelijk met de voordelige dagtocht 19 van NS /TIPS VOOR EEN FIJNE DAG UIT Donderdag 6 juli: 23.00 uur: VUURWERK vanaf de Pier. Elke donderdag 9.00-21 00 uur: ANTIEKMARKT op het Lange Voorhout. Gehele maand juli en augustus: Grootse ROZENTENTOON STELLING in het Westbroekpark - gratis entree. Tip voor het hele gezin: Dagje DUINRELL-Doen! Inlichtingen: VVV Den Haag/Scheveningen, tel. 070-546200. J ...en kiek met Kodak film - de kleuren uit het gele doosje. Het programma van het rechtstreeks via de radio te beluisteren, maar desondanks zeer goed bezochte openingsconcert dat zoals gewoonlijk in de Grote of St. Bavo plaats had was ditmaal geheel gewijd aan de Franse componist Olivier Mes- htingen ove siaen, die aan het einde van dit jaar zijn 23-319304 zeventigste verjaardag zal vieren. Messiaen bekleedt als componist spe- - ciaal in de orgelwereld een dusdanig be- De ter opening op dit concert door de

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 11