Basketbalteam NASTASE VOOR DRIE voor China MAANDEN GESCHORST Geen A-cursus voetbaltrainers Malinovsky snel op 3000 meter steeple sportpuntig j ’n Ei hoort erbij Kreuz terug naar Oostenrijk xx/imbledon in cijfers Okker tegen Björn Borg pqqrclenkoersenj I Z Aan vooravond WK schaken xx/imbfedon Fundamenten Vernederd Buitenspel W 17 SPORT JULI 19 7 8 16 door Jan Preenen VOENSDAG 5 (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Door Ilie Nastase met 7-5, 6-1, 2-6, 6-3 in diens eigen show tot lijdend voorwerp te degraderen, heeft Tom Okker als eerste Nederlander in de geschiedenis de halve finale bereikt in het heren enkelspel op Wimbledon. Spottend met alle wetten der logica, voor zover die althans in de sport van toepassing zijn, is Okker plotseling weer zodanig geïnspireerd geraakt, dat hij zich niets meer aantrekt van welke reputatie dan ook. J In grote koppen werd na het WCT-toernooi in maart in Rotter dam melding gemaakt van het re quiem van een tennisser, die dit jaar tot voor een week steeds had geworsteld met zijn tegenstanders en maar vijf keer was bovengeko men. Op Wimbledon heeft Okker zichzelf echter aan de vergetel heid ontrukt. Via overwinningen op Parun, Noah, Vilas, Leonard en de dinsdag, afhankelijk van het wedstrijdverioop, morrende, schreeuwende, sarcastische, la chende, opnieuw vloekende, tie rende en tenslotte gedesillusio neerde Nastase heeft de „afge schreven” Okker zijn critici ech ter onverwacht toch weer een lof zang af gedwongen. Okker spotte met logica narequiem ■4. Tom Okker in opperste concentratie tijdens zijn partij tegen Nastase. (ADVERTENTIE) men, inderdaad schaken. De overigen zouden agen ten zijn van de KGB of de geheime politie. „De Russen hebben mij nu nodig om de titel van Karpov te rechtvaardigen. De andere halve finale gaat woens dag tussen Evonne Cawley-Goolagong (zij won met 7-5, 6-3 van de zeker niet kansloze Virginia Ruzici) en Martina Navratilova, die de Zuidafrikaanse Ma- rise Kruger met 6-2, 6-4 achter zich hield. Vooral in mentaal opzicht lijkt de stunt- vliegende Hollander uit Hazerswoude en het Zwitserse Engelberg niet kapot te krij gen. Ilie Nastase probeerde al zijn tacti sche wapens op hem uit, maar kwam er niet verder mee dan het naar zich toetrek ken van de winst in de derde set. Voor het overige trok Okker er zich niets van aan dat hij werd uitgemaakt voor hoerenjong en dat de Roemeen op een gegeven mo ment schreeuwde dat als Okker weer ten val zou komen, hij hoopte dat hij zijn been zou breken. deruit te gaan toen Nastase na zijn woede- uitbarstingen in de voorafgaande reeksen in de derde set, de inhoud van zijn show plotseling aanpaste en de sarcastische op merkingen veranderde in komische noot jes, zonder dat hij zichzelf nog langer uit zijn spel haalde. (Van onze sportredactie) LEIDEN. Landskampioen Leiden is met vier spelers (Emil Hagens, Jimmy Woudstra, Harrie Kip en Hans van Roden) de voornaamste leverancier voor de selec tie van het Nederlands basketbalteam dat begin augustus voor een zeer sterk bezet internationaal toernooi naar China ver trekt. De voltallige, 12 man sterke selectie ziet er als volgt uit: Emil Hagens, Jimmy Woudstra, Harrie Kip en Hans van Roden (alle vier van Leiden); Al Faber, Jan Dekker en Theo Kropman (alle drie van Den Bosch); Kees Limmen en Renzo Swiers (beiden Gronin gen); Bert Krachtwijk (Amsterdam); Kok van de Lagemaat (Rotterdam Zuid) en Toon van Heisteren (Delft. Willy Kreuz, die in 1971 door Georg Kessler (de nieuwe AZ-trainer) uit Oosten rijk werd gehaald, speelde achtereenvol gens drie seizoenen voor Sparta en voor Feyenoord. De laatste club moest Kreuz contractueel voor twee ton laten gaan, hoewel Feyenoord-directeur Stephan tij dens de WK nog een laatste vruchteloze poging ondernam om de middenvelder in Rotterdam te houden. (Van onze sportredactie) ZEIST. Er komt dit jaar geen A- cursus voor voetbaltrainers. Hoewel 54 kandidaten zich hadden aangemeld, be sloot de KNVB van een nieuwe cursus af te zien. Officieel gaf supervisor Siem Plooyer als reden op dat minder dan twintig trai ners in staat waren om de wedstrijden om de wereldkampioenschappen vlot te ana lyseren. De ware toedracht is evenwel dat te veel trainers met een A-diploma werk loos zijn. Het gevolg was dat Okker ook zichzelf verraste („Het hele jaar gaat het niet en dan sta ik hier op Wimbledon opeens in de halve finale”) en met 7-5, 6-1 de degelijke fundamenten aanbraeht voor zijn uitein delijke succes. Okker leek alleen nog on- Borg en Okker hebben elkaar tot nu toe dit jaar twee maal ontmoet. Eind januari was Borg ki Philadelphia in de eerste ronde van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen voor profs op overdekte banen met 6-2, 6-1 de meerdere van Okker en een week later zette Borg de Nederlander al in de eerste ronde uit het WCT-toemooi in Richmond: 3-6, 7-5,6-1. De andere halve finale zal gaan tussen Jimmy Connors, die met 6-4, 6-4, 6-2 Raoul Ramirez opzij zette en Vitas Gerulaitis, die vier sets moest uittrekken voor Brian Gottfried: 7-5, 4-6, 9-7, 6-2. daarmee overtuigend achter zich latend: 13.61. Op de 1500 meter realiseerde de Pool Wasilewski een tijd van 3.39,43. Goed voor een eerste plaats maar piet indrukwek kend. Glancey Edwards daarentegen im poneerde met de Gyanees James Gilkes op de 200 meter: tijden resp. 20.43 en 20.46. Op ditzelfde nummer bij de dames leed de Poolse Irena Szewinska een nederlaag te gen de Amerikaanse Evelyn Ashford: 22.89 tegen 22.97. De Oostduitse Andrea Pollack heeft tij dens de Oostduitse zwemkampioenschap- pen een wereldrecord gezwommen op de 200 meter vlinderslag. Zij kwam uit op een tijd van 2.09.87. Het oude record dat ook op haar naam stond was 2.11.20. De Belg Van Dormael is op het Flevo- meer bij Harderwijk open Nederlands kampioen Europe-klasse geworden. Na zes races eindigde de Zweed Bodgan op de tweede plaats. De Amstelvener Dokkum werd derde De Engelse eerste-divisieclub Manches ter United is aan het onderhandelen met de Argentijnse vereniging Huracan over de transfer van middenvelder Osvaldo Ar chies, een van de spelers van het Argentijn se team dat vorige maand wereldkampi oen werd. De eerste race om het Europees kampi oenschap soling is gewonnen door de Ca nadese favoriet Hans Fogh vóór de Zweed Sunderlin. In de tweede wedstrijd eindig de Fogh als tweede achter de Oostduitse titelhouder Dieter Below. Na twee races leidt Fogh met drie punten voor Jensen (Den) met 15,7. In het Belgische Tielrode heeft de Ne derlandse amateur Peter Tijssen een wie lerwedstrijd over 117 kilometer gewonnen. Hij noteerde een tijd van twee uur en 35 minuten. Voor het duel had Nastase nog ver klaard dat hij zich niets ergers kon voor stellen dan te worden vernederd op de baan. In de praktijk deed hij met Okker echter lange tijd niets anders. De enige die echter werkelijk werd gekleineerd, was Nastase zelf, omdat hij door Sam, zoals hij Tom Samuel Okker regelmatig aanduidde, niet zelden voor schut werd gezet. Geholpen door een inzinking van Okker („Ik was een beetje moe na die twee sets, waarin ik erg veel heb gelopen, ik was bang dat ik kramp zou krijgen”), leek Nastase nog voor de nodige dreiging te gaan zorgen, hetgeen in de cijfers 6-2 tot uitdrukking werd gebracht. Daarna viel het doek echter al gauw over de clown Nastase, die vorig jaar op Forest Hills zelfs bereid bleek om bij wijze van intermezzo tegen een aap te tennissen, en werd hij weer de vuurspuwende baardaap, waar voor nog maar 26 minuten behoefden te worden uitgetrokken. In dat tijdsbestek voerde hij soepel het aantal dubbelfouten op tot negen, en werd hij tenslotte al jammerend bedolven onder drie passeerslagen van Okker: 6-3. Terwijl Okker zijn laatste passeerslag na één uur en drie kwartier liet volgen door een vreugdesprong, reageerde Nastase zijn on genoegen op weg naar de kleedkamer on der meer af op een Nederlandse fotograaf, die Okker complimenteerde. „Houd op met die rottaal en al dat bla-bla-gedoe”. Pas een half uur later wilde Nastase, die de laatste twee jaar alleen maar een set in het Amerikaanse stedentennis in Oakland van Okker had verloren, toegeven dat hij in de Nederlander de speler had gevonden die gewoon beter was. Of dat ook reden ge noeg was om het mes in zijn baard te zetten? „Ik heb gezegd dat ik mijn baard pas zou afscheren als ik op Wimbledon zou worden verslagen, maar ik heb mijn baard ook laten groeien omdat mijn vrouw er niet van houdt, en het me wel goed uit kwam dat zij een paar dagen niet aan me kwam. Dus ik weet nog niet wat ik doe. Als Karpov mij verslaat is er niets aan de hand. Mocht ik echter winnen dan is mijn leven in ge vaar”, aldus Kortsnoi, die voorts zegt dat de regels Bij de dames werd Billie Jean King, die aan haar laatste bezoek aan Wim bledon („Ik wil als 34-jarige nu einde lijk wel eens een gezin stichten”) graag haar zevende titel in het enkelspel had willen overhouden, buitenspel gezet. Evenals vorig jaar in de kwartfinale werd King, die daags tevoren nog een cortisone-injectie had gekregen, de voet dwarsgezet door Chris Evert: 3-6, 6-3, 2-6. Evert ontmoet nu titelhoudster Virginia Wade, die de Joegoslavische Mima Jausovec maar vier games gun de. Plichtmatig schudt verliezer Ilie Nastase de hand van Tom Okker die hem op zo’n verrassende manier de weg naarde halve finale versperde. Onmiddellijk hierna zou de Roemeen tegen een Nederlandse fotograaf van leer trekken. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Willy Kreuz (29) keert terug naar Oostenrijk. Dinsdag te kende hij een tweejarig contract met Vost Linz, dat de Feyenoorder betere financië le voorwaarden bood dan de beide Weense clubs Admira en Rapid. Na die schaarse momenten dat Nastase zoveel zelfvertrouwen had dat hij zijn te genstander wel wat aanwijzingen wilde geven, werd hij prompt uitgeslagen. Voor al in die situaties werd hem duidelijk ge maakt dat Okker nog een van die weinige spelers kan zijn die Nastase zo graag op de baan ziet. „De tendens is tegenwoordig om de bal hard naar elkaar te slaan, zonder dat er nog sprake is van stijl. Ik wil dat het fijnere tennis terug komt”, had hij tevoren gezegd. Dinsdagmiddag zag Nastase die wens op de overbevolkte eerste bijbaan van Wimbledon, uitgerekend in de persoon van Okker, in vervulling gaan. De Nederlander speelde aanvankelijk met zijn tegenstander, sloeg de bal aan alle kanten langs Nastase, en raakte ook niet onder de indruk toen de Roemeen even niet alleen de entertainer, maar ook de tennisser was, die een achterstand van 4-1 volledig wegwerkte. In tegenstelling tot vorig jaar, toen Okker er zich in de vierde ronde op Wimbledon wel toe liet verleiden om zich op kritieke momenten als de Jan Klaassen in de poppenkast van Nastase te laten gebruiken, liet Okker zich nu niet uit zijn concentratie halen. Hij ontweek de blikken van de overjarige tiener Nastase, die met zijn dichtbegroeide gezicht de in druk wekte alsof hij zojuist overhaast uit zijn bed was gekomen, omdat Okker zono dig tegen hem moest spelen. DAMES ENKELSPEL: KWARTFINALES: Virginia Wade (GB)-Mima Jausovec (Joe) 6-0 6-4, Martina Navratilova (VS)- Marise Kruger (ZA) 6-2 6-4, Chris Evert (VS)- Billie Jean King (VS) 6-3 3-6 6-2, Evonne Cawley (Ausj-Virginia Ruzici (Roe) 7-5 6-3. Op het door de meesten verafschuwde gras van Wimbledon heeft Okker een top [beklommen, die voor hem, zeker nu hij (inmiddels als 34-jarige naar de 104e plaats Ivan de wereldranglijst is gezakt, voor on mogelijk werd gehouden. Het is dan ook nauwelijks te verklaren dat Okker met de pensioengerechtigde leeftijd van een sportman in zicht, opeens in een minstens zo goede vorm verkeert als toen hij als eerstejaarsprof in 1967 de finale bereikte op Forest Hills en een jaar later de Itali aanse titel opeiste. voor het titelgevecht niet door de wereldschaakbond (FIDE) zijn gedicteerd, maar door de Russische schaakbond en dat Viktor Baturinsky, vice-president van de Russische schaak bond en hoofd van Kar povs delegatie, tijdens het Staün-regime aanklager is geweest van het Sovjet- leger. Kortsnoic „Baturins ky moet opgehangen en ge vierendeeld worden”. MS* in de afgelopen twee en een half jaar. Nastase kan nog tegen deze be slissing in beroep gaan. Zo niet, dan wordt hij automatisch geschorst. Overigens heeft Nastase eerder al laten weten dat hij via een rechter een schadevergoeding van één miljoen dollar zal ei sen. DAMES DUBBELSPEL: TWEEDE RONDE: Evonne Cawley-Betty Sto ve (Aus-Ned)-Cynthia Dörner-Ruta Gerulaitis (Aus-VS) 6-2 6-0, DERDE RONDE: Billie Jean King-Martina Navratilova (VS)-Lea Antonpolis- Dianne Evers (VS-Aus) 6-1 6-4, Helen Cawley- Joeann Russel (Aus-VS)-Candy Reynolds-Helle Sparre Viragh (VS-Den) 6-0 4-6 6-2, Sue Barker- Mona Guerrant (GB-VS)-Pat BostromKym Rud- dell (VS-Aus) 6-2 6-3, Ilana Kloss-Marise Kruger (ZA)-Judy Dalton-Wendy Paish (Aus) 6-2 6-2, Kerry Reid-Wendy Turnbull (Aus)-Anne Kiyo- mura-Sue Mappin (VS-GB) 7-9 7-5 6-2, Francoise Durr-Virginia Wade (Fra-BG)-Sherry Acker- Julie Anthony (VS) 6-4 6-1, Billie Jean King- Martina Navratilova (VS)-Lea Antonopolis- Dianne Evers (VS-Aus) 6-1 6-4. HEREN ENKELSPEL( KWARTFINALES: Jimmy Connors (VS)-Raul Ramirez (Hex) 6-4 6-4 6-2, Vitas Gerulaitis (VS)- Brian Gottfried (VS) 7-5 4-6 9-7 6-2, Tom Okker (NedJ-Ilie Nastase (Roe) 7-5 6-1 2-6 6-3, Björn Borg (Zwe)-Sandy Mayer (VS) 7-5 6-4 6-3. HEREN DUBBELSPEL: TWEEDE RONDE* Gene Mayer-Hank Pfister (VS)-Bob Giltinan-John Trickey (Aus) 6-3 5-7 8-9 6-2, John Alexander-Phil Dent (Aus)-Jim Bailey- Riek Fisher (VS) 5-7 9-8 6-3 6-1, Marty Riessen- Dick Stockton (VS)-Arthur Ashe-Noah Vannick (Fra) 6-2 4-6 5-7 6-3 6-4, Anand en Victor Amritraj (Ind)- Robin Drysdale-Richard Lewis (GB) 6-1 6-2 3-6 8-9 14-12, Fred McNair-Raul Ramirez (VS- Mex)-Tom Gorman-Sherwood Stewart (VS) 7-5 6-4 5-7 6-2. GEMENGDDUB-BELSPEL: EERSTE RONDE: Fred McNair-Lesley Hunt (VS)Aus)-Rot»in Drysdale-Pat Bostrom (GB)VS) 6-3 5-7 6-1. HEREN DUBBELSPEL: Tweede ronde: Fi- bak (Pol)-Okker-Dibley-Letcher (Aus) 6-3 6-1. GEMENGD DUBBEL: Tweede ronde: Riessen (VS)-Turnbull (Aus)-Bimgert (Wdl)-Tyler (GB) 6- 1 6-4 DAMES DUBBELSPEL: Derde ronde: Jauso vec (Joe)-Ruzici (Roe)-Charles-Wooldridge (GB) 7- 5 7-9 6-3. MANILLA (AF). De naar het westen uitgewe ken Russische grootmees ter Viktor Kortsnoi heeft verklaard dat de Sovjet- autoriteiten de KGB heb ben ingezet bij het titelge vecht tegen zijn landge noot Anatoly Karpov. Vol gens Kortsnoi kunnen slechts een paar man van de 13 tot 15 leden tellende delegatie, die Karpov naar Manilla hééft meegeno- LONDEN. De uitslagen van het internatio nale tennistoernooi van Wimbledon luiden: HILVERSUM. De uitslagen van de dinsdag in Hilversum gehouden koersen zijn: DETERMINATIONPRIJS 2000 m: 1. Pepijn Bush (J. van Dooyeweerd) 2.46.6 1.23.3, 2. Port Bonheur, 3. Onyx. Winn 2.20 pl 1.40 1.80 2.20 kopp 6.10 trio 77.50. CALUMET D’ASTERPRIJS 2440 m: 1. Rein- dert (C. D. Immig) 3.32.0 1.27.6, 2. Prodigal Dar tel, 3. Rindy Fortuna. Winn 5.10 pl 1.60 1.60 1.80 kopp 8.60. BARONES SPENCERPRIJS 2000 m: 1. Pijl snel (W. C. Strooper) 2.44.9 1.22.5, 2. Parodie, 3. Pepiton. Winn 2.40 pi 1.40 2.70 2.60 kopp 9.20 trio 105.20. DIAMANT BLEUPRIJS 2000 m: 1. New Rood- noot (J. de Leeuw jr.) 2.49.5 1.24.8; 2. Odie Vera, 3. Perry Hanover. Winn 8.10 pl2.60 2.40 1.90 kopp 39.20. ZUS BRAUNPRIJS 2440 m: 1. Pacemaker W (J. Wagenaar) 3.24.6 1.23.9, 2. Pedro Casindra, 3. Nato du Bois. Winn 2.00 pl 1.30 1.70 2.30 kopp 5.90 trio 96.50. DE MIJL VAN HILVERSUMPRIJS 1600 m: 1. Sugarbowl Hanover (B. de Lindstedt) 2.01.2 1.15.8, 2. Madison Avenue, 3. Noble Darby. Winn 5.50 pl 1.30 1.10 1.80 kopp 2.70. ABDULLAH SCOTTPRIJS 2000 m: 1. Piepito- ne K (J. C. Bot) 2.44.2 1.22.1, 2. Ona van Neer beek, 3. Mister B. Winn 6.20 pl 1.50 1.30 1.60 kopp 4.60 trio 63.00. GROTE JUBILEUMPRIJS 2900 m: 1. Nanne- ke Hanover (J. R. de Boer) 3.57.4 1.21.9, 2. Kees Verkerk, 3. Nicole H. Winn 55.90 pl 5.50 1.80 9.70 kopp 37.50. Allouezprijs 2000 m: 1. Mickey (J. Wagenaar) 2.40.5 1.20.3, 2. Mama Mia, 3. Orpheus. Winn 2.50 pl 1.70 5.00 3.90 kopp 40.60 trio 874.20. CALUMET DONALDPRIJS 2000 m: 1. Ro land Morgan (J. Hof) 2.47.1 1.23.6,2. Ramina D, 3. Rotello. Niet gestart Real Formosa. Winn 6.80 pl 3.30 4.50 12.40 kopp 41.20. TOTALISATOROMZET 777.740,-. STOCKHOLM. Op de tweede dag van de internationale atletiekwedstrijden in Stockholm heeft de Poolse Europese kampioen op de 3000 meter steeple chase Malinowsky de op een na beste wereldtijd gelopen. Malinowski won met een tijd van 8.16; 3. Slechts Rono is sneller geweest dit jaar met zijn fenomenale wereldrecord van 8.05,4. Goed werk werd ook geleverd door de Amerikaan Martin Liquori op de 5000 me ter met een tijd van 13.16,21. Daarmee liet hij de nieuwzeelander Rod Dixon maar juist achter zich 13.17,37. De Portugees Mamede, Europees lijstaanvoerder dit sei zoen, werd derde met 13.17,76. De nieuwe hordenster uit de Verenigde Staten, Rey naldo Newhemiah won in grootse stijl en met een sterke tijd van 110 meter horden: 13.28 seconden, zijn landgenoot Foster (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Björn Borg is donder dag in de halve finale de volgende tegenstander van Tom Okker. De twee voudige Wimbledonkampioen die dit jaar al beslag heeft gelegd op titels in Rome en Parijs, rekende in drie sets af met de Amerikaan Sandy Mayer: 7-5, 6-4, 6-3. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. De MIPLTC, de organisatie van beroepstennissers, heeft besloten om Ilie Nastase drie maanden uit te sluiten van het spe len van Grand-Prix- toemooien (waaronder de open Amerikaanse) en hem een boete op te leg gen van 5000 dollar. De Roemeen heeft deze unieke maatregel van de tennisraad (nooit eerder is een speler van GP- evenementen uitgeslo ten) te wijten aan zijn wangedrag in Houston, Palm Springs (twee maal), St. Louis, Rich mond, Forest Hills en Wimbledon (twee maal)

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 17