5 Groei reëel nationaal inkomen vertraagd Lola-fabriek gaat dicht Als uw kinderen jarig zijn, Regenschade voor agrarische sector valt tot dusver mee dan staat er natuurlijk ki|i op het menu. tussen de bedrijven door .WERKLOOSHEID KAN TERUG TOT 120.000” TORNADO EIST SLACHTOFFERS 8 NU VAKANTIE-VOORDEEL BIJ CARL DENIG bezuinigingsplan CPN WOORDVOERDER PROEFSTATION LELYSTAD: lEG: In 1985 9 pet Energiebehoefte uit kerncentrale [LUXEMBURG (ANP). De EEG hoopt p 1985 negen procent van de totale ener- pebehoefte van de Gemeenschap te halen lit kerncentrales. Nu wordt nog maar 3 irocent van de energiebehoefte en tien kocent van de elektriciteitsbehoefte uit rernenergie gehaald. JULI. 1 9 7.3 ONDERDAG 6 21 ECONOMIE UIT RAPPORT VAN SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD BLIJKT: Contractloon DEN HAAG (ANP). IEAU IK Z WETERINGSCHANS 113-115 - AMSTERDAM 27 Sociaal-Economische Raad acht het in haar van- Aardappels Chinese schuld Russische koopvaardij Principe>akkoord NSM j n, ’0. tweepersoons matras luchtbed f. 110,- nu f. 69,50 superlichtgewicht slaapzak f. 57,50 nu f. 47,50 dubbele nylon fiets-achtertassen f 119,- nu f. 59,50 ruime nylon zadeltas f. 39,50 nu f. 29,50 luxe kampeertafel met prikpoten, blad 60 x 95 cm f. 73,50 nu f49,50 En tal van andere voordeeltjes voor de sportieve vakantie-ganger. Scheepvaart Agrarische alcohol FME bezorgd Holland Fund Staking Heineken De commissie van econo- mische deskundigen van 129,00 - 89,CC.. 85.M daag verschenen rapport iiiM niet waarschijnlijk dat de daarin O ,W 94,20 58,00 62,00 [volledige werkgelegen- 510’m Md zullen leiden. Daar- Ivoor is een aantal beper- 336$ cende omstandigheden te undamenteel van aard. Voorkeur beschreven be leidsoverwegingen op de middellange termijn tot rolledige ■- fT ól tempo in de jaren zestig ad 5,7 procent, en n< anders worden verdeeld (ADVERTENTIES) wanneer het weer op korte termijn beter wordt. (S) 0 o 9 9 shnische outen toersen. zoor dit men euvel ius aan. 1,20b 1 1,00b 355, :-claim, aten. Het IPSO wil extra arbeidsplaatsen cheppen door de overheidsuitgaven te erhogen op het gebied van de woning- ouw, stadsvernieuwing en woningisolatie >taal één miljard gulden). Ook moet 3,5 iljard gulden gebruikt worden voor uit leiding van het aantal arbeidsplaatsen ij de overheid. In de ogen van het CPN-instituut behoe- en de voorgenomen bezuinigingen op de ociale uitkeringen en de ambtenarensala- issen niet door te gaan. Hiermee is nog ens 6,5 miljard gemoeid. De voorgenomen uitbreiding van de ar- teidsplaatsen bij de overheid moeten ooral komen in de onderwijs- en volksge- ondheidssectoren. i (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM. Volgens het wetenschappelijk bureau van de CPN kan de werk- tosheid worden teruggedrongen tot circa 120.000 door de overheidsduitgaven met elf liljard extra te verhogen. Tot deze conclusie komt het Instituut voor Politiek en ociaal Onderzoek (IPSO) in een gisteren gepresenteerd alternatief bezuinigingsplan, et voorstel voorziet in handhaving van de koopkracht voor inkomens tot ongeveer tt.000 gulden. daag voor publikatie vrijgegeven rapport een summiere projectie samengevat van de Nederlandse economie tot en met het jaar 1982. Het Centraal Planbureau had de commissie die projectie ter beschik king gesteld. Daarin voorziet het CPB een gemiddelde groei van het reëel nationale inkomen van aldus het rapport van de commissie, een opzichte van de vier jaren vóór de recessie van 1975, toen de gemiddelde groeivoet 3,7 procent bedroeg. Wat de relatie met het buitenland betreft In tegenstelling tot de plannen van zowel het kabinet-Van Agt als het alternatieve voorstel van oppositieleider Den Uyl wil het IPSO een herstel van de volledige prijscompensatie. Daarnaast voorziet het voorstel in een vijfploegendienst en een verkorting van de werkweek tot 38 uur, als tussenfase op weg naar een 36-urige werkweek. Dit betekent volgens het IPSO dat een deel van de arbeidsproduktiviteits- stijging omgezet wordt in de vorm van een arbeidstijdverkorting. Een belangrijke veronderstelling betreft voorts de ontwikkeling van de uitgaven van de collectieve sector. Aangenomen is dat deze niet meer toenemen conform de meerjarencijfers, maar minder in verband met de geringere begrotingsruimte en om buigingen in de sfeer van de sociale zeker heid. In totaal is gerekend met acht mil- De noodzakelijke bezuinigingen moeten volgens het IPSO gevonden worden door de uitgaven aan de EEG, bewapening en subsidies aan grote concerns met in totaal vijf miljard te verminderen. Een inko- menspost van 3,5 miljard wil het instituut bereiken door belastingverhoging voor de hoogste inkomens, het „afromen” van overwinsten en een belasting op de export van kapitaal. tal ongehuwde vrouwen dat wil gaan werken. In de rundveehouderij kampt men wat met problemen op het gebied van de voe- derwinning. Hier en daar ligt het gemaaide gras op het land te rotten, terwijl de twee de snede in verband met de regenval moet worden uitgesteld. Catastrofaal zijn de ge volgen echter niet, zo meende een zegsman van het proefstation voor de rundveehou derij, dat ook in Lelystad zit. Meer hinder van het slechte weer onder vindt de fruitteelt. Vooral het „zachte is het werkgelegenheidseffect ge ring. Uit het Tuinbouwconsulentschap Tiel wordt massaal scheuren van de kersen gemeld. Het is zo erg dat men de vruchten al niet meer op wel of niet gescheurd sorteert. Veel stormschade hebben de Be- tuwse kersen ook opgelopen. Bij de rode bessen komen rotte vruchten vooral bij de vroegste rassen voor. Tot slot speelt een belangrijke rol de veronderstelling van het CPB dat de struc turele aanwas van het aanbod van binneh- landse arbeid gemiddeld 35.000 manjaren per jaar zou bedragen. Onder de genoem de veronderstellingen zou de werkloosheid De stijging van reëel vrij beschikbaar inkomen van de modale werknemer is derhalve hieraan gelijk, aldus de commis sie. een voortgaande stijging van het zgn. in cidentele loon met gemiddeld 1,5 procent per jaar. De aardappeloogst en de groenteteelt in de volle grond worden vooral bemoeilijkt, doordat de geplande werkzaamheden niet kunnen worden uitgevoerd. De schade aan de produkten zelf is niet noemenswaardig, maar het planten, zaaien en oogsten loopt vertraging op, omdat de grond te nat is. Als het huidige weertype zich blijft voortzetten komt de conservenindustrie (die afhankelijk is van een machinale oogst) in moeilijkheden, zo is meegedeeld door een woordvoerder van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Den Haag. Volgens hem is de vraag naar kasgroen ten (met name komkommers en tomaten) als gevolg van het sombere, donkere weer teruggelopen. Wabo zou in moeilijkheden zijn geraakt door afzetproblemen. Bij de fabriek waren al eerder moeilijkheden. In maart dreigde het personeel de fabriek te zullen bezetten toen de twee eigenaren ruzie hadden. Het gewestelijk arbeidsbureau verwacht niet dat de personeelsleden lang zonder werk zullen blijven. Er is in de omgeving voldoende ander werk. Het personeel is door de directie van Wabo ingelicht. Een afvloeiingsregeling is niet getroffen. De bij Wako gemaakte wasknijpers wer den in gevangenissen en andere inrichtin gen afgewerkt en verpakt. tussen nu en 1982 met 50.000 tot 60.000 manjaren toenemen bij een geringe toene ming van de vraag naar arbeid. In feite komt dus de groei van het struc turele arbeidsaanbod niet volledig op de arbeidsmarkt terecht. Opmerkelijk noemt de commissie het dat de werkgelegenheid per saldo 'weinig toeneemt, ondanks de voortgaande stijging van het produktievo- lume en het achterblijven van de relatieve loonontwikkeling bij de produktiviteits- trend. De particuliere consumptie zal gemid deld één procent per jaar trager groeien in samenhang met de geringere stijging van het reëel vrij beschikbare inkomen. De volumegroei van de autonome bestedin gen blijft ongeveer op een niveau van circa één procent. Samengevat kan worden gesteld, aldus de commissie, dat het beeld voor de jaren tot en met 1982 zich nauwelijks funda menteel wijzigt ten opzichte van de achter ons liggende vier jaren. NIJKERKERVEEN (ANP). Volgende week vrijdag gaat de Wabo-fabriek in Nijkerkerveen (gem. Nijkerk) dicht. De 59 personeelsleden zitten daardoor aan het begin van hun vakantie zonder werk. In de Wabo-fabriek werden wasknijpers en afwaskwasten van bet merk Lola ge maakt. Het Westberlijnse Instituut voor Econo misch Onderzoek verwacht dat de Chinese schulden aan de Westerse industrielanden de komende jaren aanzienlijk zullen toene men. Het instituut wijst op de toenemende protectionistische neigingen in Europa en op de geringe groei van de Chinese agrari sche produktie. Het merkt in dit verband op moeilijk te kunnen inzien hoe het land in staat zal zijn zijn ambitieuze importpro- gramma op middellange termijn uit te voeren zonder steeds grotere bedragen aan het buitenland schuldig te worden. De koopvaardijvloot van de Sovjet-Unie zal vermoedelijk sneller groeien dan tot dusver uit officiële Russische ramingen werd opgemaakt. Dit zegt de Algemene Raad van de Britse Scheepvaart in een gisteren gepubliceerd rapport. De toene ming van het draagvermogen van de Rus sische vloot tot 1985 werd tot dusver op 600.000 a 750.000 ton per jaar geraamd. Maar volgens de raad zal het heel wat meer worden, gelet op het tempo waarin de Russische vloot met snelle zeeschepen wordt uitgebreid. De drie industriebonden van de Unie BLPH in Zeeland hebben gisteren een principe-akkoord bereikt met de directie van de NSM (Nederlandse Stikstofmaat- schappij) in Sluiskil. Tijdens het laatste CAO-onderhandelingsgesprek zijn de ei sen van de bonden voor het merendeel ingewilligd. Maar er is geen overeenstem ming bereikt over de instelling van een vijfploegendienst. Er is drie maanden on derhandeld over het nu bereikte principe- akkoord. De afgelopen weken verliepen de onderhandelingen in een zeer gespannen sfeer, waarbij de vakbonden zelfs met harde acties gedreigd hebben, als niet snel overeenstemming werd bereikt. 7 N, lakt DEN HAAG (ANP). Het beeld van de Nederlandse economie voor de jaren tot en met 1982 wijzigt zich nauwelijks fun damenteel ten opzichte van de achter ons liggende vier jaren. Zo heeft de commis- Dit heeft Europees commissaris Brun- )er gisteren in het Europees parlement in Luxemburg gezegd in antwoord op vragen ran parlementariërs. .!.L 4 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o Oa 0 o o o o o o o o o o o o Ob o o o o o o o o o o o o o o 0 o o 0 o o 9 9 9 9 9 9 9 9 Hierdoor zijn de effecten op de werkgelegenheid eveneens klein. Op lange termijn zullen de kos ten hoger zijn, enerzijds voor de werkenden die hogere premies moeten betalen, anderzijds voor de gepensioneerden, die een lage re uitkering zullen ontvangen, maar zijn ook de werkgelegen heidseffecten groter. De Westduitse regering gaat scherpere maatregelen nemen voor het scheepvaart verkeer met gevaarlijke lading. Naar het ministerie van Verkeer gisteren meedeel de, zullen met ingang van komend jaar tankschepen boven de 10.000 brt al voor het bereiken van de Duitse kustwateren een loods aan boord dienen te nemen. De tankers zijn hierdoor praktisch gedwon gen de ver buiten de kust liggende scheep vaartroutes te nemen. Op 1 april 1979 wordt een bepaling van kracht, waarbij lijsten dienen te worden ingevuld nog vóór het advies van een loods wordt gevraagd. Hierop moet worden ingevuld welke vei- ligheidsuitrusting aan boord is, en welke nautische en radio-uitrusting het schip heeft. is in de projectie gerekend met een groei van de wereldhandel met gemiddeld zes procent, geen appreciatie of depreciatie van de gulden en een verslechtering van de ruilvoet met gemiddeld één procent per jaar. Alcohol van agrarische oorsprong is te duur om deze te mengen met benzine om daarop auto’s en dergelijke te laten lopen. Dit betoogde gisteren Europees commissa ris Gundelach in antwoord op een vraag van de Ierse Christen-democraat L‘E- strange. Alchol uit bijvoorbeeld aard appelen is zo duur dat het geld dat vermen ging zou gaan kosten nuttiger besteed kan worden aan het scheppen van werkgele genheid in andere sectoren. De werkgeversorganisatie FME (metaal- en elektronische industrie) vindt dat de ombuigingsplannen van het kabinet-Van Agt snel moeten worden uitgevoerd. Kost wat kost moet voorkomen worden dat be handeling van de nota „Bestek ’81” de CAO-onderhandelingen doorkruist. Al leen als ondernemingen tijdig weten waar ze aan toe zijn, kan er gepraat worden over een CAO, vindt de FME. Bij de uitvoering van de bezuinigingen „moet de regering prioriteit geven aan het vinden van werk lozen die de 60.000 tot 90.000 bestaande vacatures kunnen vervullen”, aldus de me- taalwerkgevers. De ontwikkeling van Holland Fund in het eerste halfjaar van het op 1 oktober begonnen boekjaar 1977-1978 is bevredi gend geweest. De afgifteprijs van een par ticipatie daalde van 130,05 tot 129,27. Rekening houdend met het dividend over 1976-1977 betekent dit een waarde-accres met 4,5 pet. De afgifteprijs bedroeg op 28 juni van dit jaar 138,73, aldus het half jaarbericht. Het vermogen van Holland Fund is met ƒ45,6 mln vrijwel onveran derd gebleven 45,9 mln op 30 september 1977). Thans bedraagt het totale vermogen ongeveer f 49 mln. Het kwantitatieve effect van de bevordering van de deeltijd- en tijdelijke arbeid acht de commis sie moeilijk te ramen. Bovendien kan de bevordering participatie- verhogend werken waardoor het effect op de werkloosheid gering kan zijn. Maar deze bevordering moet, naar het oordeel van de commissie, niet worden nagela ten in verband met het grote aan- De resterende 2,5 miljard moet dan ge dekt worden doordat de overheid leningen afdwingt tegen een lagere rente en een eventuele verhoging van het financierings tekort. Een „zekere” stijging van het finan cieringstekort is volgens het IPSO aan vaardbaar „indien dit ten doel heeft de economische activiteit te bevorderen en de werkloosheid terug te dringen. Vermindering van de arbeid stijd biedt, macro-economisch, mogelijkerwijs iets meer per spectief, zij het dat ook hiervan niet al te veel effect mag worden verwacht. De mogelijkheden zijn immers beperkt omdat de kosten voor de werkenden vrij hoog kunnen zijn. Daarbij komen twee categorieën maatregelen aan de orde. Ten eerste bevordering van deeltijd en tijdelijke arbeid. Ten tweede vermindering van arbeidstijd, hetzij in uren per week of weken per jaar (vakantieverlenging), hetzij in jaren (educatief verlof en vervroegde pensionering). Arbeidstijdvermindering dient in de huidige omstandigheden namelijk gepaard te gaan met een evenredige aanpassing van de arbeidsbeloning, aldus de commissie. Deze aanpassing is niet nodig bij toeneming van de arbeidsproduktiviteit, maar dan jard aan ombuigingen in 1982 in het prijs peil van dat jaar. Werknemers bij Heineken in Tanggae- rang ten westen van Djakarta hebben dinsdag enkele uren gestaakt uit protest tegen het besluit van de directie van Heine ken, één van de leidende Nederlanders uit de onderneming terug te halen, aldus kranten van gisteren in Djakarta. De poli tie heeft de stakers verspreid. De terugge roepen directeur, Dijkstra, stond bekend om zijn sympathie voor de arbeiders. De arbeiders willen ook een winstaandeel in de onderneming. Ook essentieel in de projectie van het CPB is, volgens de SER-commissie van economische deskundigen, de veronder stelling dat het reële verdiende contract loon van de modale werknemer zich op het niveau van 1978 zal handhaven. Voortgaande afwenteling van de stijging van de collectieve lastendruk zal optre den bij een financieringstekort van 4,5 procent van het nationale inkomen en bij Verder dient er rekening mee te worden gehouden dat beper king van de arbeidsuren per week veelal organisatorische problemen met zich meebrengt. Verlenging van vakanties kan grotendeels intern en met tijdelij ke arbeidskrachten worden op- teur van het proefstation voor de fruit teelt in Wilhelminadorp (Zeeland). Bij de veiling Breda, een belangrijke aardbeienveiling, verwacht men dat de landelijke aardbeienaanvoer dit jaar 20 tot 25 percent beneden die van vorig jaar zal blijven. Het gewas heeft teveel kou gehad, de oppervlakte is iets verminderd en door het natte, koude weer wordt er nu minder geplukt. Toch zijn aardbeien op het ogen blik goedkoper dan vorig jaar, want door het slechte weer heeft de consument er niet meer zo veel zin in. 60,50 50,20 36,00 54,50 74,80 37,70 33,00 580,50 49,50 iSER-commissie: Arbeid moet 110,00 60,50e 50,30 3,30b - 63,00 148,50 69,80 73,00 189,00 56,50 52,50 130,00 50,00 25,70 32:50 de Prijsopdrijving van het kleinfruit wordt niet verwacht. Omdat het hier gaat om produkten die bestemd zijn voor de verse consumptie wordt de prijs vooral bepaald door de kwaliteit. „Deze is slecht en daarom zal de prijs laag zijn”, aldus ir. R. K. Elema, fruitteeltconsulent en direc- De eis dat er geschikte vervan gende arbeidskrachten aanwezig moeten zijn leidt ertoe dat alge mene maatregelen de voorkeur verdienen boven specifieke maatregelen ten behoeve van één regio of één bedrijf of be drijfstak, aldus de commissie. 'enoteeri 59,50 378,oL 3,35 3,jf fruit” (kersen, aardbeien, bessen en fram bozen) rboeten het ontgelden. Aardbeien zijn deels op de grond terecht gekomen of beginnen last van vruchtrot te krijgen, doordat bij de pluk achterstand is ont staan. Ander klein fruit hangt te rotten aan bomen of struiken en vertoont kneu zingen. DEN HAAG (ANP). De schade die de aanhoudende regenval van de laatste tijd heeft aangericht in de agrarische sector, is tot dusver meegevallen. Een woordvoerder van het proefstation voor de akkerbouw in Lelystad deelde desgevraagd mee, dat er in deze tak van het agrarisch bedrijf, zelfs nog sprake kan zijn van een goede oogst, gevangen, zodat ook hiervan het werkgelegenheidseffect gering zal zijn. De kosten van vervroegde pen sionering zullen op korte termijn gering zijn omdat een deel van de beroepsbevolking waarop deze maatregel betrekking heeft reeds in een opvangmechanisme zit (o.a. WAO en verlengde WWV). 110,00a 5Q QQ 112:50 sie van economische deskundigen van de L34 Sociaal-Economische Raad in haar van- 158,00 - 35,00 8,00 89,50 25,10 52,00 110,00 46,20 60,70 51,50 62,00 36,00a 53,50 'ot'o? c’rca dr*e procent Per jaar. Dit betekent, 101,00 37,20 sterke terugval ten opzichte van het groei- 110,08e 69,10 131.50 een onverwacht verdere vertraging ten Een andere verdeling van de »t. fondst leschikbare hoeveelheid werk an dan worden overwogen. Het plaatsje Elgin, in North werd getroffen door een tornado. Daarbij dien werd er een aanzienlijke materiële blazen watertoren. Dakota, vielen zes doden en 35 gewonden. Boven- schade aangericht. Op de foto (ie omverge-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21