Da jan: Voorstel geen belemmering voor hervatting onderhandelingen 3 NIEUW VREDESPLAN BEKENDGEMAAKT Eerste cruise- raket in 1981 in gebruik Kosmonauten teruggekeerd GHANEES STAATSHOOFD VERVANGEN I Overwinning Maleisische premier Datoek verwacht Filbinger geeft juistheid van beschuldigingen toe n Aanslag op directeur Pirelli-fabriek VS weten niets van aanbod aan Vietnam Zaterdag algemene verkiezingen i Kernontploffing in Sovjet-Unie CRISIS IN GROEP ROBERT MOEGABE Over veroordelingen in oorlog I 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 6 JULI 19 7 8 Reeks Overleefd I (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. Israel ziet in het Egyptische vredesvoorstel geen belemmering om de vredesonderhandelingen tussen Egypte en Israel te hervatten. Tot die conclusie is minister van Buitenlandse Zaken Dajan gisteren gekomen nadat hij van de Amerikaanse ambassadeur Lewis het Egyptische vredesvoorstel had ontvangen. (missen ankers rschot chting ft sinds iden die laanden sticht in erswijk. seft zich er voor- Wijzigingen Tegemoetkoming Over alles testers oerden Palestijnen Extreem Teruggeroepen KOEALA LOEMPOER (Reuter). Anderhalf jaar vóór het verstrij ken van de officiële termijn van vijf jaar zullen op 8 juli in Maleisië algemene verkiezingen worden gehouden. Verwacht wordt dat pre mier Datoek Hoessein, die op 12 juni de „dewan rakyat” (het federale I parlement) ontbond, zijn coalitie naar een grote overwinning zal leiden. (Van onze redacteur in Beiroet, Rienko Wilton) BEIROET. Egypte wil Israel heel ver tegemoet komen bij de onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten. Dit blijkt uit het nieuwe vredesplan van Sa dat dat gisteren officieel is gepubliceerd. Tien dagen geleden was de kern van het plan tijdelijke overdracht van de Weste lijke Jordaanoever aan Jordanië en van de Gazastrook aan Egypte, in plaats van een Palestijnse entiteit direct door Israel in feite al verworpen. Maar een snibbige op merking van de Amerikaanse president Carter hierover deed de Israeli’s snel te rugkrabbelen tot de constatering dat er nog geen officieel Egyptisch plan was en dat het daardoor ook moeilijk verworpen kon worden. )p reis ondst Egypte wil Israel tegemoet komen ver laasstad (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) r van van iver- eft zware sonen die aping van aar West- let drietal negen en aald dat che kust ïter moe st 1 janu- dan hoe- meter uit 19-jarige s vorige erdronk donder- ilieleden ven van ig neefje ge Hen- ioor een I gealar- De UMNO stelt dat zij politieke stabili teit en economische mogelijkheden voor alle rassen bood en het delicate raciale evenwicht kon handhaven sedert het land onafhankelijk werd. Toen de DAP in 1967 opgang onder de Chinezen maakte, ont stonden er rassenrellen. De Egyptische voorstellen zijn een verfijnde lezing van het aanvankelijke vredesaanbod van president Sadat, zoals hij dat op zijn historische missie naar Jeruzalem in november 1977 aan Israel presenteerde: Israels erkenning en acceptatie door alle Arabische landen in ruil voor Israëlische terugtrekking tot de grenzen van 1967 en het stichten van een Palestijnse ministaat. Zoals bekend heeft Israel dit idee verwor pen en daar een eigen vredesplan tegenovergesteld: Palestijnse autonomie op de Westelijke Jordaanoever en Gaza, eeuwigdurende Israëlische militaire preven tie daar en een „open” soevereiniteit van deze gebie den. vertrek. Hij had het gedaan, zo heette het, „om ’s lands eenheid en rust te verzekeren”. Volgens GNA was Ghana door generaal Acheampongs vertrek „met stomheid geslagen” en was Ghana’s grens met Togo „afge grendeld”. Na wat bezoeken aan Egypte van de Israëlische minister Weizman bleek dat het vredesoverleg muur vast zat. Amerikaanse druk, vooral op Israel dat algemeen verantwoordelijk werd gesteld voor het vastlopen van het overleg heeft de Israëlische positie nauwelijks doen veranderen. Recente Ameri kaanse „ophelderingsvragen” over de politieke toe komst van land en bevolking wat betreft de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zijn door Israel halfs lachtig beantwoord. Egypte van zijn kant daarentegen heeft kleine maar wezenlijke veranderingen aangebracht in zijn voor stellen. Sadats nieuwe plan gaat niet meer uit van onmiddellijke Israëlische terugtrekking, maar men spreekt over een tijdschema, een gefaseerde ontwik keling dus. Vervolgens kan over veiligheidsafspraken onderhandeld worden voordat Israel zich terugtrekt, een belangrijke concessie want nog geen twee weken geleden zei Sadat dat er pas over veiligheid gesproken kan worden nadat Israel militair was teruggetrokken en de gebieden zouden zijn overgedragen aan Egypte en Jordanië. Dajan kreeg een velletje waar boven staat: „Voorstel tot het ontruimen van de Westoever van de Gazastrook, en veilig heidsvoorzieningen”. Volgens Israëlische zegslieden geen echt vredesplan, te meer niet omdat het uitsluitend over de Westoe ver en de Gazastrook gaat, maar niet over de Sinai en niet in details treedt over de veiligheidsarrangementen. Slechts in één geval, dat van de matroos Walter Groeger, werd het doodvonnis vol trokken. Bij deze reeds lang bekende zaak was Filbinger opgetreden als aanklager. Tegen de andere vier militairen werd de doodstraf bij verstek uitgesproken wegens desertie. In twee processen was de chris- ten-democratische politicus volgens zijn woordvoerder „betrokken als rechter van de marinestaf”. Deze twee zaken stonden ook op een lijst die de advocaat van de schrijver Rolf Hochhuth aan de rechtbank in Stuttgart heeft voorgelegd, naar aanleiding van een klacht van de premier tegen de auteur. Op deze lijst stond echter niet de strafmaat vermeld. In deze twee processen ging het respec tievelijk om een 30-jarige marineman die op 16 april 1945 met een boot met 14 opvarenden naar Zweden uitweek, en om drie militairen die de commandant van him „Schnellboot” hadden gedood en eveneens naar Zweden waren gevlucht. Het plan verwijst ook naar de „legitieme veiligheids behoeften van alle partijen in relatie tot de legitieme rechten van de Palestijnen. Dit kan inhouden dat Egypte ermee akkoord gaat dat een Palestijnse staat niet meteen na de overgangsperiode van vijf jaar wordt gesticht, maar op een later tijdstip wanneer de Israeli’s van hun veiligheidsyndromen verlost zullen zijn. Dit is de kern van de zaak: Sadat wil Israel heel ver tegemoet komen wat de veiligheidsaspecten betreft, zonder het principe van Palestijns zelfbeschikkings recht op te geven. Vandaar de overgangsperiode waarin soevereine staten zoals Egypte en Jordanië het gezag uitoefenen en de Palestijnen hun goede bedoe lingen kunnen tonen. Het Egyptische plan biedt genoeg ruimte voor on derhandelen, menen Egyptische woordvoerders: „Wij vragen Israel niet om zich onmiddellijk terug te trek ken, voordat de werkelijke onderhandelingen begin nen, maar we vragen Jeruzalem om zich op voorhand te binden aan het principe van. uiteindelijke complete terugtrekking, om de onderhandelingen an sich moge lijk te maken”, aldus een officiële zegsman in Cairo. Het uur van de waarheid komt op 17 juli wanneer Mosje Dajan, zijn Egyptische collega Ibrahim Kamel en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance in Londen bij elkaar komen. Wanneer Israel dan geen souplesse toont, zal het zich wederom de veroordeling van heel de wereld op de hals halen een vrede in het Midden-Oosten in de weg te staan. Israel is van plan in Londen nader in te Tijdens de campagne voor de volksraadpleging dook een lid van het hooggerechtshof onder dat was belast met het toezicht op het verloop van de stemming. De ze opperrechter, Isaac Abban, kwam later weer boven water en vertelde toen dat hij zich was doodgeschrokken van een laat avondlijk bezoek van gewapende soldaten, aldus berichtte GNA in die tijd. De regering sprak tegen dat zij het leven van de opper rechter had bedreigd. Kort na de volksraadpleging in maart plaatste de regering drie groeperingen buiten de wet die zich tegen haar plan voor de poli tieke toekomst van Ghana had den verzet. Onder die groeperin gen was die van Akufo-Addo. gaan op een bilateraal akkoord met Egyp te. Aan de andere kant wordt niet ver wacht dat de Israëlische regering het Egyptische voorstel geheel van de hand zal wijzen. Premier Begin heeft steeds ver klaard dat over alles onderhandeld kan worden, en die belofte zal Israel nakomen. De toestand van de Pirelli-directeur is niet ernstig. Bovendien zou een totale afwijzing van het Egyptische vredesplan, hoe negatief er in Jeruzalem ook over gedacht wordt, een slechte indruk maken op de publieke opi nie in Amerika, waarvan Israel zo afhan kelijk is. 1 (Van onze redactie buitenland) MILAAN. Een directeur van de auto- bandenfabriek Pirelli, de 45-jarige Gavino Manva, is gisteren in zijn benen geschoten toen hij zijn huis in Milaan verliet. Volgens ooggetuigen werd de aanslag uitgevoerd door een man en een vrouw. Het was voor de vijfde maal dit jaar dat er in de omgeving van Semipatilinsk een ondergrondse kernexplosie werd geregi streerd. De Russische kosmonaut Pjotr Kli- moek (rechts) en de Pool Miroslav Her- manszevski vlak na hun landing. Klimoek en Hermaszewski brachten we tenschappelijk materiaal, films en post mee uit de Saljoet-6, waaraan de Sojoez-30 zeven dagen lang gekoppeld is geweest. Een dag voor de koppeling van de Saljoet- 6 en de Sojoez-30 had de Sojoez-29 vastge maakt aan het ruimtestation. De beman ning van de „29”, de Russen Wladimir Kovalnjok en Alexander Ivantsjenkov, blijven in de Saljoet voor verder weten schappelijk onderzoek. MOSKOU. Het Russische ruimteschip Sojoez-30 is gisteren met de Rus Pjotr Klimoek en de Pool Miroslav Heraszevs ki teruggekeerd in de Sovjet-Unie. Volgens het Russische persbureau Tass maakte de Sojoez die op 27 juni was gelanceerd een zachte landing in het voorgenomen doelgebied in Kazakstan. UPPSALA. Het seismografisch obser vatorium in de Zweedse stad Uppsala heeft gisternacht een sterke beving geregi streerd in de omgeving van Smipatilinsk in de Sovjet-Unie. Volgens het observatori um werd de beving veroorzaakt door een ondergrondse kernontploffing. mgeving sen ziek ‘s in res- ziektege- kte heeft JOHANNESBURG (DPA). Vijftien leidende leden van het centrale comité van de door Robert Moegabe geleide groepe ring binnen het „patriottisch front” in Rhodesië zijn, volgens persberichten van gisteren, uit gevangenissen in Mozambi que naar Swaziland gevlucht en proberen nu asiel te krijgen in Rhodesië of in Groot- Brittannië. Hiermee is een crisis aan het licht geko men binnen de leiding van Moegabe’s groep die het politieke beeld drastisch zou kunnen wijzigen. Tot de gevluchte vrij heidsstrijders behoort de „nummer drie” in het opperbevel, Joseph Tsjimoerenga. De gevluchte personen waren in april, tijdens het gesprek dat op Malta werd gevoerd met de Britten en Amerikanen, op aandringen van Moegabe „voor hun per soonlijke bescherming” in Mozambique gedetineerd. WASHINGTON (AFP). De Verenigde Staten hebben geen nieuw voorstel inge diend bij de Vietnamese regering voor normalisering van de diplomatieke be trekkingen. Dit heeft een woordvoerder van het State Department gisteren in Washington bekendgemaakt. vdA- i me- aats- lusti- het ptre- zij er i van s be- rsen- rwijl •oeg. 1 de hoe toe- zaar- ■t ge- jrd. n Bergh gevraagd en dat de esproken Ook wil in bij zijn Suropese andringt Het ka- over de Iran eri n re- n de ehte- ïder- deze „van na- Ne- Het plan roept op tot een rechtvaardige oplossing van het Palestijnse probleem, in al zijn humanitaire en politieke aspecten, waarbij de legitieme rechten van de Palestijnen in aanmerking moeten worden genomen, evenals de legitieme veiligheidsbehoefte van alle partijen. Tenslotte dienen alle relevante VN- resoluties ten aanzien van de Palestijnen ten uitvoer te worden gelegd. Tot zover het Egyptische plan. en de VN zal de details van het overgangsgezag, het tijdschema van de Israëlische militaire terugtrekking en de veiligheidsafspraken voor alle betrokken partij en moeten vastleggen. De inhoud van het vredesplan wordt in Jeruzalem extreem genoemd: ontruiming van alle bezette gebieden, inclusief Ara- oisch Jeruzalem, maar er is geen sprake van voorwaarden vooraf, dat wil zeggen de eis dat Israel de bezette gebieden moet ontruimen voordat over vrede gesproken kan worden.. Zondag zal de Israëlische regering for meel beslissen om minister van Buiten landse Zaken Dajan naar Londen te stu ren. Op de agenda zullen daar dan een Egyptisch en een Israëlisch vredesplan staan, die zover uit elkaar staan dat zij volstrekt onoverbrugbaar lijken. Generaal Acheampong heeft een aantal pogingen om hem te verdrijven als leider van Ghana overleefd. In april van dit jaar berichtte GNA dat Acheampongs bewind vijfendertig personen had aange houden op beschuldiging van het beramen van een staatsgreep door middel van een campagne van geweld, ontvoeringen en moorden. Ghana heeft een reeks civiele en militaire regeringen gehad sinds het in 1957 onafhankelijk werd van Groot-Brittannië. Het eerste staatshoofd na de onaf hankelijkheid was wijlen Kwame Nkroemah, wiens bewind in fe bruari 1966 door een staatsgreep van het leger werd omvergewor- pen. In juni van dit jaar bevroor Acheampongs bewind de ban krekeningen en tegoeden van 24 vooraanstaande Ghanezen, on der wie oud-ministers uit het re gime dat in 1972 was ten val ge bracht. De twee miljoen Palestijnse vluchtelingen in Jorda- nië, Libanon enzovoort werden in het Israëlische vredesplan niet genoemd. Het plan-Begin is door alle Arabische landen verworpen, ook door de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en Gaza. Toen direct Egyptische-Israelisch onderhandelen overbodig was geworden, riep president Sadat zijn delegatie uit Jeruzalem terug (18 januari 1978). Het plan voorziet in Israëlische terugtrekking onder VN-toezicht uit door Israel sinds 1967 bezette Arabi sche gebieden, de Westelijke Jordaanoever en Oost- Jeruzalem en de Gazastrook, die voor een overgangs periode van vijf jaar tijdelijk onder respectievelijk Jordaans en Egyptisch gezag komen te staan. Na vijf jaar zullen de 1.300.000 Palestijnen en deze gebieden de gelegenheid krijgen hun eigen politieke toekomst te bepalen, in tegen die tijd moeten de joodse vestigin gen in deze gebieden ontmanteld zijn. Gezamenlijk overleg tussen de Palestijnen, Israel, Egypte, Jordanië Volgens het persbureau, dat een bekendmaking van de krijgs macht verspreidde, is de 46- jarige Acheampong, die zes jaar geleden bij een staatsgreep die zonder bloedvergieten was verlo pen aan de macht was gekomen, met onmiddellijke ingang met militair pensioen gegaan. In de bekendmaking werd geen reden opgegeven voor Acheampongs STUTTGART (DPA). Het kabinet van de christen-demoeratische premier Hans Filbinger van de Westduitse deel staat Baden-Württemberg heeft gisteren de juistheid bevestigd van persberichten, dat Filbinger tegen het einde van de twee de wereldoorlog als rechter van de mari nestaf aan zeker drie processen heeft deel genomen, waarbij in totaal vijf militairen ter dood werden veroordeeld. n Buiten- •is Beyen n oktober lister be- ezelschap a in zijn n bezoek Het kabinet van Filbinger gaf gisteren ook bijzonderheden over een andere zaak die op de lijst van Hochhuths advocaat stond vermeld. Deze betrof een veroorde ling tot 15 jaar en zes maanden gevange nisstraf wegens desertie. Dit op 16 februa ri 1945 door Filbinger uitgesproken vonnis was door een hogere instantie als te mild verworpen. Tot een terdoodveroordeling was het echter niet gekomen, doordat Duitsland toen al had gecapituleerd. Intussen noemde de omstreden premier, die zelf met vakantie is, in een te Stuttgart uitgegeven verklaring een van de hem verweten vonnissen een onbegrijpelijke zaak, die „alleen op papier staat”, maar waarvan hij zich niets meer kon herinne ren. Overigens had dit vonnis geen gevol gen gehad, doordat de veroordeelde was gevlucht. De nieuwe en nu bevestigde be schuldigingen aan het adres van Filbinger leidden tot scherpe reacties. Woordvoer ders van de socialisten en liberalen die de Bondsregering vormen, noemden de ge beurtenissen om de christen democratische voorman „een aantasting van de geloofwaardigheid van de Duitse democratie”. Een socialistische woord voerder zei dat Filbinger herhaaldelijk on waarheden had gezegd. De omstreden po liticus is niet alleen voorzitter van de CDU in Baden-Württemberg, maar ook plaats vervangend landelijk voorzitter van de op positiepartij. Op 31 maart had een volks raadpleging plaatsgehad over Acheampongs plan het militaire bestuur volgend jaar te vervan gen. Het plan kreeg de goedkeu ring van het volk. Het voorzag in een systeem waarin leger en poli tie samen met burgers een rol in de regering zouden spelen. Maar een oppositieleider die naar het buitenland was gevlucht zei daar dat na de volksraadpleging 300 personen waren aangehouden en met de uitslag van het referen dum zelf was geknoeid. De oppositieleider, secretaris generaal Nana Akufo-Addo van de Ghanese volksbeweging voor vrijheid en recht (GPMFJ), zei voorts tegen het dagblad The Gu ardian in Londen, dat de regering van Acheampong lichamelijk ge weld gebruikte tegen tegenstan ders en hen folterde. Eerder gisteren zei de Vietnamese on derminister van Buitenlandse Zaken, Pham Hien, dat de VS Hanoi hebben voor gesteld „diplomatieke banden” aan te kno pen. Hien voegde daar aan toe dat Viet nam graag wil weten wat Washington te genover de „schade wil stellen die Vietnam tijdens het laatste conflict in Indochina heeft geleden”. BRUSSEL (AFP). Uit welingelich te kringen is gisteren vernomen dat de eerste Amerikaanse cruise-raket in september 1981 algeheel operationeel zal zijn. Het betreft de versie van de raket die per vliegtuig wordt getransporteerd. Het eerste eskader van veertien bom menwerpers van het type B-52 - waar van elk toestel maximaal, twintig crui- se-raketten kan dragen - wordt in de cember 1982 pas operationeel. Tot op heden had de Amerikaanse regering volstaan met te zeggen dat de eerste cruise operationeel zou zijn, in het begin van de jaren tachtig. Er zou- den„meer dan tienduizend” van ge maakt worden in drie mogelijke ver sies: die gedragen door vliegtuigen, die gelanceerd vanaf de grond en die aan boord van oppervlakteschepen of on derzeeboten. De cruise-raket zal in de toekomst een van de wezenlijke bestanddelen van de Amerikaanse strategische krijgsmacht zijn. Zij gedraagt zich al een klein vliegtuig dat uit de verte wordt bestuurd en dat door militaire deskundigen een „wonderwapen” wordt genoemd, omdat het aan radar controle ontsnapt door zeer laag te vlie gen, omdat het grote precisie heeft, omdat het beperkt van omvang is en omdat het betrekkelijk weinig kost. Volgens Akufo-Addo was de spanning in het West-Afrikaanse Ghana, voorheen Goudkust, hoog opgelopen. ACCRA, GHANA (Reuter). Het persbureau van Ghana, GNA, heeft bekendgemaakt dat het Ghanese staatshoofd, gene raal Ignatius Acheampong, gis teren is afgetreden en is opge volgd door luitenant-generaal Fred Akuffo, chef van de defen- siestaf en Acheampongs plaats vervanger in de regerende mili taire raad van zes leden. Een onbekende heeft enkele uren na de aanslag het blad Corriere della Sera opge beld met de mededeling dat de aanslag het werk was van de Rode Brigades. gister- I re gear- i waarde nnenge- I igavond De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Dajan is op deze foto in gesprek met een assistent van Brzezinski, adviseur van president Carter. Zij voerden overleg over het nieuwe Egyptische vredesplan, dat Israel via de Verenigde Staten bereikte. nen geven aan Datoek Hoessein, die na de dood van premier Toen Abdoel Razak tweeëneenhalf jaar geleden eerste- minister werd. Zijn partij zegt de enige groepering te zijn die in staat is het land via een levens vatbare coalitie waarin de Chinese en Indi ase minderheden vertegenwoordigd zijn, te regeren. In een land waar de meerderheid van etnische Maleisiërs politiek de overhand heeft, terwijl de Chinezen de economie beheersen, bestond altijd de vrees dat één ras de controle over beide sectoren zou krijgen. Daardoor hebben de pogingen van de DAP en de PMIP om de gunst van de kiezers te verwerven niet veel resultaat gehad. Vijf miljoen kiezers (op een bevolking van 12,5 miljoen) zullen de 154 leden van het federale parlement en de leden van de plaatselijke assemblees van tien van de 13 staten die de federatie vormen, kiezen. Er waren verschillende redenen aan te voeren voor het besluit vervroegde verkie zingen uit te schrijven (de vijfde sedert het land in 1957 onafhankelijk van Groot- Brittannië werd). Op economisch gebied is de conjunctuur betrekkelijk gunstig, het geen nog niet noodzakelijkerwijs het vol gend jaar het geval hoeft te zijn. Verder heeft de premier een verkiezingsoverwin ning nodig om de leider te worden van de Verenigde Maleisische Nationale Organi satie UMNO. De UMNO is de belangrijkste partij. Zij domineert de „Barisan Natio nal”, het nationale front van tien partijen dat in Maleisië aan de macht is. Het natio nale front beschikt over 132 van de 154 zetels in het federale parlement. De oppositie telt ca. 20 uiteenlopende partijen, waarvan de „Democratische Ac tiepartij” DAP, met een Chinese aanhang, en de ultra-conservatieve „Pan Maleisi sche Islamitische Partij”, PMIP, de belangrijkste zijn. De vervroegde verkiezingen zouden voor het eerst een duidelijk mandaat kun-

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 3