Terwijl ontslag voor vast personeel dreigt Directie Stork-Velsen praat zich tot Klassieke poppenkast schot in de roos i examens s De Deel eerlijk in eiKen handgemaakte boerenmeubefen I I Theaterspektakel richt jong en oud met bonden over reorganisatie nt WJ 1! 1/A postagentschap Inbraak zonder buit banketbakkerij ip.haxenberg Vakantiesluiting DONDERDAG 6 JULI 19 7 8 REGIONAAL OVERLEG GEDURENDE TWEE MAANDEN Xmsterdams Electrisch Circus naar Velsen Kristallisatie S. KORVER dvoort ECHTE FIETSEN ibeien w VELSEN-IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) 6.00 Nu van 8.50 voor. Een delicatesse van UTTl ook u heeft recht op een llmburgse vruchtenvlaai kersen- en abrikozenvlaaien Oude Groenmarkt 10 Haarlem 025-524673 A. VAN LEEUWEN B.V. VELSEN. Tussen de vak bondsbestuurders in de regio IJ- mond en de directie van Stork- Velsen zal tot 1 september worden overlegd over de reorganisatie van dit bedrijf. Pas na die datum zal worden vastgesteld welke per soneelsleden voor ontslag in aan merking komen. Dit is het resul taat van een bespreking die woensdag heeft plaatsgehad tus sen de Raad van Bestuur van VMF-Stork, de directie Stork- Velsen en vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van de bon den. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met het oog op de lanstaande reorganisatie van het jedrijf en het daarmee gepaard ;aande massa-ontslag, weigert de )ndernemingsraad van Stork- Velsen mee te werken aan het jlan van de directie om op korte ermijn uitzendkrachten in te ichakelen. De raad heeft de be- irijfsleiding laten weten geen ver- intwoording te willen dragen /oor deze gang van zaken. 4' 4" 9" OR Stork-Velsen wijst inzet uitzendkrachten van de hand L. Otte, secretaris van de Ondernemingsraad van Stork-Velsen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 XK (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I ZATERDAG KIJKDAG TOYOTA DEALER atste we ien. t zal een Katwijk, end jaar slaan. jordwijk nog lang 'ordt. In >adplaat- in vorige iam met als voor len diep getast”, aal drie •postze- e perio- n. Jtijdige torisch d van 0 ehoefte i kinde- n meer of het en hoe :ap het Jur ur Volgens de directie is de inzet van extra tersoneel noodzakelijk om enkele orders ip tijd klaar te krijgen. Het gaat om mgeveer 25 lassers, slijpers en handlan gers voor een periode van zes weken. Als Ie opdrachten niet tijdig worden uitge- 'oerd, zou dit voor Stork-Velsen een flin- te strop betekenen. Het is onhaalbaar op die schaal de be drijfsvoering voor t te zetten. Van de 137 man zouden slechts 76 direct bij de pro- duktie betrokken zijn. De rest heeft èr alleen indirect mee te maken”. De VMF-top is hiermee in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de verlan gens van de industriebonden. Aanvanke lijk had reeds op 1 juli een begin moeten worden gemaakt met de uitvoering van de reorganisatieplannen. Nu bestaat de mo gelijkheid daarover nog twee maanden op regionaal niveau te praten. De directie handhaaft weliswaar haar produktenplan, zoals dat is gepresenteerd aan de minister van Economische Zaken, maar wil nader bezien hoeveel arbeidsplaatsen behouden kunnen worden. enig resultaat heeft, moeten we maar even afwachten”. Ondertussen is de sfeer in de fabriek er niet beter op geworden. De stemming is mat. De onzekerheid over wat er te gebeu ren staat, is groot. Otte reageert nog enigs zins relativerend als hij opmerkt, dat de zekerheid niet meer terug te hoeven ko men, veel verschrikkelijker is. Hij be speurt geen strijdbare opstelling onder het personeel. „Een staking of prikactie heeft ook weinig zin. Dan gaan we des te sneller de ondergang tegemoet. We mogen het hoofd niet in de schoot leggen. Maar het is waar: onze armslag is beperkt. Als de bedrijfsleiding onze strategie niet over neemt, houdt alles op”. LANGE NIEUWSTR. 773 IJMUIDEN TEL. 14986 Wljkermeerweg 39 - Beverwijk Telef. 02510-25391/20396 re zijn bedacht voor de aanwijzing van overtollige werknemers. „Pas op 1 september, als de omvang van ons bedrijf definitief vast staat, zal een nieuw organisatieschema worden ontwor pen. .Dan zal worden bepaald welke perso neelsleden daarin passen. Voor hen die overblijven, zal worden uitgekeken naar een andere baan. Die bemiddeling, waar bij het Gewestelijk Arbeidsbureau wordt ingeschakeld, duurt tot 1 november. De betrokkenen, die na die datum geen gelijk waardige baan elders hebben gevonden, blijven voorlopig in dienst van Stork- Velsen op kosten van het Ministerie van Sociale Zaken. Van hen wordt wel ver wacht dat zij zelf pogingen zullen onderne men ergens anders aan de slag te komen”, aldus Van der Steen. Districtsbestuurder W J. Brand van de Industriebond NKV was gisteravond ge matigd tevreden met de uitkomsten van het overleg tussen de VMF-top en de hoofdbestuurders van de vakbonden. „Het zal erg moeilijk worden tot overeenstem ming te komen met de directie van Stork- Velsen. Ons uitgangspunt, het alternatieve, plan, verschilt wezenlijk van dat van de bedrijfsleiding. Ik wil nogmaals beklemto nen dat wij erkennen dat Stork in moei lijkheden zit. Die problemen moeten op redelijke wijze worden opgelost en niet op de manier die de directie voor ogen staat”, aldus Brand. VELSEN. Het postagentschap Velser- burch in Velsen-Zuid, zal wegens vakantie van de postagent van 17 juli tot en met 5 augustus worden gesloten. Het postagent schap in Driehuis blijft in de vakantiepe riode geopend. Ter Aar. aand de len, ziet ïm. L. P. i niet uit nat. Wat ten niet >r de re- arste in n”. tig BIO Ft giste ler kin- 65.000 ebruikt lerzoek kinde- jobbing, met name voor gastransporten en off shore-industrie, ziet Otte nog perspec tief. Wel geeft hij toe dat de vette jaren van de jobbing-activiteiten definitief voorbij zijn. Activiteiten die een zeer belangrijk deel van het werkpakket uitmaakten. Vandaar dat een beperkte herstructurering van de onderneming volgens Otte onontkoom baar is. „Die mag echter niet leiden tot gedwon gen ontslag. De eventuele vermindering van het personeelsbestand moet gebeuren door natuurlijk verloop,” aldus Otte die daarmee het standpunt vertolkt van de OR. Er is sinds geruime tijd een personeels stop van kracht. Daarnaast bestaat er een regeling voor 63- en 64-jarige werknemers om op vrijwillige basis uit het arbeidspro ces te treden. Zij krijgen in de overbrug- gingsperiode tot hun pensioen 85 procent van hun laatst genoten salaris. De kosten van deze regeling worden gedragen door de rijksoverheid en het bedrijfsleven. Otte constateert dat op een oneigenlijke wijze gebruik wordt gemaakt van deze faciliteit. De bedoeling is namelijk, dat de vacante plaatsen worden ingenomen door jeugdige werklozen. Otte: „Dit gebeurt niet bij Stork-Velsen. Dit jaar zullen nog vijf oude re werknemers het bedrijf verlaten waar voor echter geen schoolverlaters of werk lozen in de plaats komen. Voorts is er een groepje werknemers, dat via de WAO van de loonlijst verdwijnt. Het zijn er naar verwachting vier die in aanmerking ko men voor een uitkering krachtens de ar beidsongeschiktheidswet”. Otte acht een vermindering van het per soneelsbestand langs deze weg niet onaan vaardbaar, maar waarschuwt wel voor een te snelle afbouw. „Het aantal werkne mers mag niet verder dalen dan tweehon derd. Dat is de uiterste grens. Anders komt de levensvatbaarheid van het bedrijf in gevaar”. Het streven van de directie het aantal arbeidsplaatsen terug te schroeven tot 137 wijst Otte van de hand. „Ons fa briekscomplex met een grote apparaten hal, magazijnen, kunststofsector en onder houdsdiensten is niet langer exploitabel met een dergelijke personeelsbezetting. IJMUIDEN. Aan het Elevum VBO- LOM werden de Staatsexamens MAVO 3 en MAVO 4 afgelegd door de volgende kandidaten: MAVO 3: Jenny Dekker, IJmuiden, Pie ter Pieters, Wijk aan Zee, Rob Smit, Uit geest, Ron v.d. Wardt, Zaandam, allen ge slaagd. MAVO 4: Robin Costers, IJmuiden, Mar tin Hoogendijk, Castricum, allen geslaagd. Afgewezen: geen. VELSEN. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een bedrijfs pand aan de Banjaerdstraat in Velsen- noord. Men verschafte zich toegang door het verbreken van een ruitje. In de kan-- toorruimte werden bureaus doorzocht. Er wordt niets vermist. In dezelfde nacht werd een poging ge daan in te breken in een woning aan de Roos en Beeklaan te Santpoort-noord. Men kwam niet verder dan het beschadi gen van de keukendeur die vergeefs werd bewerkt met een hard voorwerp. (Zm voor onze „Fint CIm Occasion*” <M Groen^M rubrieh „.MC UUIl Klaassen” voor een talrijk publiek werd opgevoerd door het Leids Poppentheater. het adres voor van de atwijk is ampings log ruim 'ationaal nee. ggerijen loet. De eken be- i te oog- rdoor in I Totnutoe gold als uitgangspunt dat het personeelsbestand moest worden vermin derd van 257 man tot 137. Daaraan viel niet te tornen. Directeur ir. L. P. van der Steen zei gistermiddag, na afloop van een verga dering met de ondernemingsraad: „Als de vakbonden ons ervan kunnen overtuigen dat meer arbeidsplaatsen kunnen worden gered, dan staan wij open voor hun ideeën.” Maar Van der Steen benadrukte nog eens dat afstoting van de zogenoemde geïntegreerde jobbing, waaruit momenteel de helft van het werkpakket bestaat, on vermijdelijk is. Hij erkende dat de order portefeuille goed gevuld is. „Vele opdrach ten zijn echter verliesgevend. Dat kan niet langer voortduren. Ook dit jaar zal Stork- Velsen een verlies lijden van enkele mil joenen guldens. Op de jobbing-markt wordt een zware concurrentieslag gele verd. Wij, als Nederlandse onderneming, zijn veel te duur ten opzichte van het buitenland. De export van onze produkten vormt een groot probleem. En ik verwacht niet dat de merkt zich zal herstellen”, aldus Van der Steen die zich gisteren nogal gegriefd toonde over de beschuldiging van vakbondszijde dat de bedrijfsleiding een slecht beleid heeft gevoerd. „We hebben bij dit bedrijf een goede prestatie geleverd. Met een volledige en bekwame personeels bezetting zijn produkten van uitstekende kwaliteit gemaakt. Het is alleen diep treu rig dat het werk niet winstgevend is”. De grofbesnaarde omgangsvormen tussen Jan en zijn eega Katrijn bezorgden het jeugdige publiek constant lachkrampen tijdens de voorstelling die dooreen onver wacht zonnige periode buiten in de ver plaatsbare muziektent kon worden gehou den. Van het oubollige maar voor jonge kinderen steeds weer boeiende poppen- kastverhaal zijn deze maand elke woens dagmiddag om half drie voorstellingen. De organisatoren van de Toer-In 1978 die de voorstellingen opnamen in het pro gramma voor de „Toer 6" (gebied Midden- Kennemerland) hebben hiermee duidelijk raak geschoten. Bij onverhoopt slecht weer is het Noordelijk Koetshuis van Beeckestijn een uitwijkmogelijkheid voor de drie opvoeringen die nog komen. ding van die tijdslimiet, geldt een clausule die financieel zeer nadelig is voor Stork. Leen Otte, secretaris van de Onderne- ningsraad, zegt in een toelichting: „Het is latuurlijk krankzinnig dat voor de helft ran de personeelsleden die in vaste dienst ijn, ontslag dreigt, terwijl anderzijds nankracht wordt ingehuurd. Dat valt niet net elkaar te rijmen. Daarom heeft de OR ich gedistancieerd van het beleid dat de lirectie nu voert”. Op grond van de goed gevulde orderpor- efeuille voor dit jaar en de zijns inziens gunstige vooruitzichten voor de komende aren, verwerpt Otte de ingrijpende reor- anisatie bij de Velsense vestiging van het FMF-concern. Hij baseert zijn optimisti- che visie voor de toekomst op nieuwe werkterreinen die een impuls zouden kun- en zijn voor de werkgelegenheid. Hij enkt onder meer aan uitbreiding van de ogenoemde produktgroepen van Stork. !en daarvan is de kristallisatie. Hiertoe worden gerekend installaties voor de cheiding en zuivering van chemische stof- en. Inmiddels heeft het Ministerie van 'conomische Zaken aan Stork een ont- rikkelingskrediet verschaft van twee mil- aen gulden voor de uitbouw van deze roduktgroep. Ook in de geïntegreerde Moment uit de voorstelling De Geschiedenis van het Olifantje Babar door het Amsterdams Electrisch Circus. ïr Ir. L. P. van der Steen, directeur van Stork-Velsen Hoewel het overleg tussen de VMF-top en de vakbonden weer is heropend, zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. De besprekingen zijn in het verleden steeds moeizaam verlopen. De raad van bestuur hield onverkort vast aan haar sanerings plannen, terwijl de bonden zich daarente gen fel verzetten. De alternatieven van de FNV vonden weinig weerklank. L. ven laatste poging VMF te overtuigen van hun standpunt, wendden de leden van de Cen trale Ondernemingsraad zich tot de raad van commissarissen. Otte die deel uit maakt van dat overlegorgaan, zegt: „Het was een ongebruikelijke stap. In een on derhoud hebben de commissarissen onze ideeën en argumenten aangehoord. Of het Op den duur zullen hierin circa 65 man werk vinden”. Van der Steen ontkende ten stelligste dat reeds een lijst met namen klaar ligt van diegenen voor wie bij Stork-Velsen geen plaats meer is. Ook zou nog geen procedu- Hij waarschuwde dat het hele bedrijf verloren gaat als de jobbing-aktiviteiten niet worden beëindigd. „Wanneer we nu niet ingrijpen, worden alle andere bezighe den om zeep geholpen. We zoeken naarstig naar nieuwe activiteiten. In ontwikkeling is bijvoorbeeld de kristallisatie (chemische installaties voor de zuivering van stoffen). lange Nieuwstraai 439 Unmiden. ThLefnon. 02530-16479 China. In de voorstelling werd het gedicht gecombineerd met commentaren en beel den geprojecteerd boven de musici. Dat projecteren gebeurde vroeger bij het cir cus van binnenuit op de ballon, zodat alles duidelijk zichtbaar was voor het publiek eromheen. Deze zomer wordt Koenloen in een nieuw arrangement van Rob van de Poel gespeeld. Niet alleen de beelden zullen dan ook van binnenuit op de ballon geprojec teerd worden, maar de musici die het stuk vertolken zullen dat ook in het binnenste van de ballon doen. Ze zullen zichtbaar zijn door vensters in het gevaarte. De middagvoorstellingen op vrijdag en zaterdag zullen meer gericht zijn op jeug dige belangstellenden, maar zijn zeker ver makelijk genoeg voor wat oudere genera ties. Zo worden in de openluchtbioscoop die het Amsterdams Eectrisch Circus rijk is onder de titel Het Perspektief vier komi sche filmpjes vertoond. Daarnaast gaat de kindervoorstelling Au Violon van Maurice Horsthuis en De Geschiedenis van het Olifantje Babar op muziek van de Franse oemponist Francis Poulenc. Vertelster Elsa Lioni zal dan de kolderieke avonturen van het olifantje Ba bar aan de hand van een mimevoorstelling en omlijst met muziek uit de doeken doen. Al een kleine vijf jaar reist een groep theatermensen en geluids- en lichttechnici tijdens het zomerseizoen de dorps- en stadskernen van de provincie Noord- Holland af om met een spektaculaire aan- Pak, waar onder meer een reusachtige hallon aan te pas komt, jong en oud te vermaken. Het Amsterdams Electrisch Circus werkt bij de totstandkoming van zijn voorstelling nauw samen met verschil lende kunstenaars. Zo hebben componis ten als Peter Schat en Gilius van Bergeyk in het verleden waardevol muzikaal mate riaal verstrekt. Vrijdagavond wordt op het Velser Marktplein een enkel stuk gespeeld, Koen loen genaamd. Het werk is oorspronkelijk een groepscompositie van Peter Schat, Po lo de Haas, William York en Rob van de Poel voor vier psalters en electronica. De Psalter is een nu vrijwel vergeten instru- rnent, dat in de Middeleeuwen veelvuldig ward toegepast in religieuze muziek. Het is een snaarinstrument, waarvan de snaren getokkeld worden. In 1972 schafte het Steimkwartet dat is opgenomen in dit cir- cu», zich vier van deze oude instrumenten aan. Het groepwerkstuk Koenloen is geschre ven op basis van een gelijknamig gedicht van Mao Tse tung over de hoogste berg in luiten in dag uit aar even Bij Stork worden orders geworven op i eruit te eontractbasis. Dit betekent dat het bedrijf ijft knij- zich bindt aan een levertijd. Bij overschrij- ijf. met de de hele kan nu :elf voor t in een (Van onze kunstredactie) VELSEN. Komend weekeinde zal het Amsterdams Electrisch Circus Velsen aandoen tijdens de zomertoernee van dit theatergezelschap dat gebruik maakt van muzikale en visuele hulpmiddelen. In totaal zal een drietal openluchtvoorstellingen worden gegeven op het Marktplein en wel om 15.30 uur op vrijdag- en zaterdagmiddag en 22.30 uur op vrijdagavond. De voorstellingen zijn vrij toegankelijk voor het passerend publiek. De klassieke poppenkast is nog spring levend zo bleek woensdag op Beeckestijn s»

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 5