Beheerscommissie Werkgroep muziek presenteert voor avond-mavo seizoen Beverwijk moet in recreatie schap blijven m. strandstoelen Arie en Marijtje volgden Neel op Woonwagenkamp al betrokken veilingen beverwijk „Raar” doen tussen de programma nieuwe Raad Beverwijk vergadert 'IANIST YOURI EGOROV NAAR HEEMSKERK College B. en W.: Jongen bekende mishandeling Brand in schuur van volkstuin Botsing met zuigauto Directeur van openbare werken naar Maastricht BEVERWIJK-HEEMSKERK DONDERDAG 6 JULT 1 o 7 8 Reacties op deze rubriek via telefoonnummer 02510 - 26546 Wijk as» Zee V I W- (Van een onzer verslaggevers) De pianist Youri Egorov De programma’s voor de grammofoon platenconcerten worden zoveel mogelijk - samengesteld op basis van verzoeken van de bezoekers. De platen worden gedraaid in de soosruimte van „De Jansheeren”, raar men in gemakkelijke stoelen en met en kopje koffie met elkaar van de muziek an genieten via een uitstekende geluids- istallatie. De data zijn 17 september, 29 ktober, 26 november, 7 januari, 11 febru- ri en 11 maart. De toegang is gratis. BEVERWIJK. De veilingnoteringen donderdag; bloemen: agapantus 140, Het seizoen wordt besloten met het tradi tionele Heemsconcert van plaatselijke amateur-musici. Dat levert altijd een zeer gevarieerd programma op met een grote verscheidenheid aan artiesten en instru menten. Het kunnen solisten zijn, maar ook ensembles en groepen. Door de werkgroep muziek wordt in vrije .tijd veel werk verzet. De beste belo ning is een groot aantal bezoekers en meer muziekminnenden in Heemskerk. Inzake inlichtingen over programma of deelne ming aan het Heemsconcert kan altijd contact worden opgenomen met mevrouw Klaver, Stijkelstraat 13, telefoon 33257 in Heemskerk. platen 500-1000. Groenten: aardbeien 65- 170, andijvie 17-36, bleekselderij 60-155, bospeen 60-109, selderij 12-35, breekpeen 19-20, kpmkommer 23-58, kroten 38-55, peterselie 19-40, peulen 1020-1580, poste lein 30-75, prei 100-165, rabarber 40-76, radijs 50-78, rodekool 70-140, snijbonen 500-780, sperciebonen 600-850, spinazie 80-215, sla 10-17, spitskool 60-96, tuinbo nen 80-109, uien 10-29, waspeen 25-60, prei per bos 38-52, retich 18-33. WIJK AAN ZEE. Van Marijtje Schelvis wordt verteld, dat ze wel vier maal per jaar jarig was. In juni, juli, augustus en september vierde ze feest, en dat terwijl Marijtje volgens de bur gerlijke stand toch maar één keer en wel op 22 september 1856 geboren was. De overige „verjaardagen” accepteerde ze dus volslagen ten onrechte de felicita ties van de badgasten, maar omdat die gelukwensen veelal gepaard gingen met cadeautjes en fooien en Marijtje thuis dertien monden te voeden had, had ze van gewetenswroeging in het geheel geen last. Tegen de journalist Johan Koning, die Marijtje in 1926 aan de vooravond van haar zeventigste verjaardag interviewde, liet de badvrouw dit aspect van haar levensloop wijselijk onvermeld. Wel ging ze in op wat het grootbrengen van zo’n grote kinderschare in die tijd met zich meebracht: „Ja meneer, m’n man en ik hebben ons met een ijzeren wil door de wereld gehol pen. Als ik naar het strand ging, ’s mor gens vroeg, was het thuis schoon en was alles voor ’t eten klaar, ’s Avonds zat ik wel tot twee, drie uur op om te naaien en te knippen voor al dat kleine grut, met de hand natuurlijk, want een naaimachine was er niet. En ’t eten? Vleesch was er nooit, ’t Was altijd aardappelen voor en aardappelen na. Met één ons vet en een kan karnemelk. Die ging over de krui mels van de aardappelen, dat noemden de jongens koes-koes. Nou en daar zijn ze gróót bij geworden en ze mogen gezien worden, meneer”. „Een heele deftige dame uit Amster dam, die hier badgast was, heeft me eens een verwijt gemaakt dat ik ieder jaar een kind ter wereld bracht. „Ik ben zevenen dertig jaar en ik heb twee kinderen”, zei die deftige mevrouw, „en ik zou nog best een derde kind kunnen krijgen. Maar dat doe ik niet”. Nou, ik was toen aan m’n twaalfde bezig, ja ze komen zoals de seizoenen komen en ik keek ’r eens met groote oogen aan. „Dan moet je de boe ken maar eens lezen, Marijke”, zei die mevrouw toen weer. Ik heb ’r gauw in een hoekie gepraat. Nee, daaraan heb ik m’n ziel niet bezondigd. Zie je, de zee lucht is zuiver en frisch. Ik heb nou zesendertig kleinkinderen. Verleden za- (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op de G. van Assen- delftstraat stond woensdagmorgen bij het kruispunt met de Tolweg een zuigauto van de gemeente met alle voorgeschreven lich ten en beveiligingen. Een 43-jarige mevrouw uit Heemskerk die vanaf de Hoflaan kwam reed deson danks tegen de gemeentelijke auto aan, met als gevolg grote schade. De zijkant van haar wagen werd opengereten. Ook de zuigauto liep schade op. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Enkele woonwagens uit het centrum in Heemskerk zijn al naar het nieuwe tijdelijke centrum op het ijs- baanterrein in Beverwijk verhuisd. Dat gebeurde met toestemming van de betrokken instanties. De bewoners van de wagens hebben hun medewerking toege zegd inzake het voorkomen van het plaat sen innemen door wagens waarvoor geen vergunning is verleend om daar te gaan staan; een soort signaleringsfunktie dus. BEVERWIJK. Door de raad van de gemeente Maastricht is benoemd tot hoofddirecteur van openbare wer ken ir. G. P. L. M. Hoogeveen uit Be verwijk. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse politie heeft woensdag een 17-jarige Beverwijker gehoord, die bekende op 13 mei op de Plesmanweg zonder aanleiding een 17- jarige scholier te hebben mishandeld die daar op zijn fiets reed. De heer Hoogeveen trad op 12 augus tus 1968 als hoofdingenieur in dienst bij de gemeente Beverwijk, waar hij tot 1 juni 1976 de functie vervulde van adjunct-directeur bij de dienst openba re werken. Met ingang van die datum is hij be noemd tot directeur van deze dienst en het gemeentelijk grondbedrijf, als op volger van ir. L. Stoelinga. 0P HET 1K380DS GEZICHT Op 8 oktober komt het Leids Zigeuner orkest naar Heemskerk en op 12 november reedt het Erasmus Ensemble op met zang ran Peter Goedhart. Zondag 10 december tornt de Lyrische Comédie en op 21 janua- ■i treedt de thans in Nederland wonende >ianist Youri Egorov op, die op jeugdige eeftijd al verschillende concoursen won. De werkgroep stelt zich ten doel iede reen in de gelegenheid te stellen kennis te jnaken met en te genieten van goede mu ziek. Voor het komende seizoen staat er weer een aantal life-koffieconcerten en gram mofoonplatenconcerten op het program ma. De koffieconcerten worden gegeven in de grote zaal van „De Jansheeren”. BEVERWIJK. De participatie van de gemeente Beverwijk in het recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeestermeer is voor de Beverwijkse raad altijd een heet hangijzer geweest. Het Recreatieschap lanceerde an derhalf jaar geleden een ontwerp- basisplan Alkmaardermeer waarvan de uitvoering de deelnemende gemeenten erg veel geld zou kosten. De Beverwijkse raad voelde er niets voor de financiële verplich tingen zondermeer na te komen, temeer niet omdat het schap geen investerings schema en een meerjarenbegroting kon laten zien. Nu het bestuur de wens van de raad wil inwilligen en te kennen heeft gegeven de plannen in fases uit te voeren in nauw overleg met de deelnemende ge meenten en de voorgestelde voorzieningen in het gebied meer ten goede wil laten komen aan de recreanten op de oeverpar- ken en in mindere mate aan de gebruikers van het meer, stellen B. en W. de gemeente raad voor in te blijven stemmen met de gemeenschappelijke regeling en het globa le investeringsschema goed te keuren. ging ’t beter. Ze gingen mee naar ’t strand, brachten een paar dubbeltjes thuis, den eenen dag, een paar kwartjes den anderen en dat ging allemaal in één groote spaarpot. In het najaar werd er TOEN NEELTJE SNIJDERS-VROEGOP, de eerste officiële badvrouw van Wijk aan Zee in 1914 blind werd, nam het echtpaar Arie en Marijtje Schelvis haar werkzaamheden over. Arie en Marijtje wisten waar ze aan begonnen, want ze hadden „oude Neel” al vanaf haar benoeming in 1879 geassisteerd. OVER HET ECHTPAAR SCHELVIS is veel meer bekend dan over Neeltje Snijders. In zo langzamerhand danig vergeelde krante-artikelen, zuinig bewaard in het Prentenkabinet van de familie Van der Linden, wordt over hun belevenissen verhaald. Op gegevens afkomstig uit die verhalen baseerden we deze afleveringen van „Op het tweede gezicht”: de tweede en laatste, die aan het verschijnsel badvrouw is gewijd. ARIE SCHELVIS EN MARIJKE VAN EERDEN trouwden in 1874. Arie Schelvis (of Schellevis) was een geboren en getogen Wijk aan Zeeër. Marijke, die altijd Marijtje werd genoemd, stamde uit Beverwijk, maar diende als jong meisje bij de wijk aan Zeeër Van Son en het laat zich dan ook raden, dat de twee elkaar daarvoor de eerste maal hebben ontmoet. Arie ging met zijn 18-jarige bruid wonen in een huisje aan de Rolweg. Het echtpaar kreeg veertien kinderen, van wie ze er elf groot wisten te brengen. IN 1919 VIERDE HET ECHTPAAR met een groot feest het veertigjarig badmees- terschap. De herdenking van het gouden jubileum was tien jaar later alleen voor Marijtje weggelegd: Arie overleed in 1924, Marijtje 73 jaar oud in 1930. Aan de jubileumviering werd het jaar voor haar verscheiden ook deelgenomen door haar zoon Arie, die zijn moeder toen veertig zomers lang bij het waken over de badgasten had bijgestaan. OP DE FOTO’S, afkomstig uit het Prentenkabinet Midden-Kennemerland, ziet u achtereenvolgens Arie en Marijtje bij de badstoel voor de houten keet, waar baders voor 5 centen van het toilet gebruik konden maken en voor 10 centen een zwembroek of voor het dubbele bedrag een badkostuum konden huren. De keet stond naast de strandafgang aan De Zwaanstraat, waar'nu het badpaviljoen „Noordzee" te vinden is. DE PRENT MÉT DE ERE-BOOG geeft een beeld van de wijze, waarop Wijk aan Zee Arie en Marijtje ter gelegenheid van hun veertigjarig badjubileum eerde. Herkenbaar zijn onder meer de heer en mevrouw Van Ogtrop, de heer en mevrouw Ten Harmsen van der Beek, de heer en mevrouw Saarberg en de dames De Waard, Krokewit en Terwind. HET DERDE PLAATJE lijkt niet ter gelegenheid van een of andere herdenking te zijn gemaakt. Naast Arie en Marijtje (in de badstoel links) zijn er op terug te vinden de heer Van der Wel (met hond) en - zittend op de omgekeerde badstoel - Jan Snijders, de zoon van Neeltje Snijders-Vroegop. Herkent u meer gezichten? Vooreen reactie houden we ons aanbevolen! Op 25 februari kan men luisteren naar de bas-bariton René van Sluis. allium 60-115, anjers 20-45, tros anjers 180-380, anthurium 100-145, calla 95, chrysanten per stuk 60-70, dahlia 190, ere- mures 120, freesia 10-32, gladiool 20-45, Engelse iris 20-40, ixia 14, lelie 10-100, liatris 20-40, nerinen 100-120, ranonkel 120, roos 20-60, baby roos 10-32, statice 260, world supreme 200-250. Planten: achica 500-850, begonia 85-125, fuchsia 100-145, gloxinia 250-400, st. paulia 85, vriesia 200, gemenge planten 45-150, grote gemengde Op 1 april wordt het laatste life-concert -gegeven door het Noord-Hollands Jeugd orkest onder de bezielende leiding van Bram Heijmans. keer gedaan. Komen jullie nog eens te rug, vroeg mebeer Van Lier na afloop. En ik zei prompt daar bovenop: „Néé meneer Van Lier, zoiets is nou net goed om al ’t goeie in je dóód te maken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeenteraad heeft van het college van Burgemeester en Wethouders een 20 punten tellende agenda ontvangen die volgende week donderdaga vond tijdens de raadsvergadering in het Stadskantoor zal worden behandeld. De commissie voor de beroep- en be zwaarschriften heeft twee beroepschriften van het bestuur van de Odulfstichting te Wijk aan Zee en de Stichting Katholiek Schoolbestuur Beverwijk behandeld. Bei de besturen zijn het niet eens met B. en W. die de gevraagde bouwvergunningen voor een kleuterschool aan de Voorstraat te Wijk aan Zee en een kleuterschool asm de Van Riemsdijklaan hebben afgewezen. De ontwerpen schoolgebouwen voldoen vol gens het college niet aan de redelijke eisen van welstand. De beroepscommissie is het daarmee niet eens. Aan de raad het laatste woord. Vorig jaar juni besloot de raad een twee de openbare kleuterschool in de wijk Mee- restein te huisvesten in een nog te bouwen permanent tweeklassig schoolgebouw op het terrein van de Robert Schumanschool. Deze nieuwe kleuterschool ontstaat door een opsplitsing van de kleuterschool „Kleuterwereld”, Asjesstraat, in twee kleuterscholen. Omdat het nieuwe school gebouw bij de R. Schumanschool halver wege het komende seizoen gereed zal ko men, dient de splitsing van „Kleuterwe reld” op 1 augustus a.s. plaats te vinden. Het college stelt de raad voor mevrouw E. Jansen-Stoeckhart tot hoofdleidster van de nieuwe kleuterschool te benoemen. Zij is nu hoofdleidster van „Kleuterwereld”. Het college is van plan het beheer van de gemeentelijke avondmavoschool in han den te geven van een commissie met be heersbevoegdheden, als bedoeld in artikel 63 van de gemeentewet. De gemeentelijke avonduloschool is in 1966 ontstaan door samenvoeging van de r.k. en de openbare school voor ulo. Om de inspraak en de medeverantwoordelijkheid van het bijzon der onderwijs te handhaven werd de ad viescommissie avondulo ingesteld, die tot taak kreeg het college van advies te die nen. Na de oprichting van de moedermavo vond het college het tijd worden dat de school, die wordt gedragen door de plaat selijke overheid en het particulier initia tief, een gezamenlijke bestuursverant- woordelijkheid zou krijgen door het instel len van een commissie ex artikel 61. Mede uit overwegingen van historische aard wil het college de verhouding van 2 vertegen woordigers uit de r.k. onderwijssector en 1 vertegenwoordiger uit de prot.-chr. sector handhaven. Ook een afvaardiging van de leerlingen kan in de commissie plaatsne men, evenals een vertegenwoordigster van de vrouwenverenigingen. Voorts zeil de commissie twee raadsleden moeten tellen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Woensdagavond om streeks zes uur brak brand uit in een schuurtje van een volkstuin langs de Spoorsingel. De brandweer kwam zo snel mogelijk ter plaatse, maar het schuurtje brandde geheel uit. Het was eigendom van een 50-jarige Beverwijker. terdag heeft m’n ene dochter d’r dertien de gekregen, nou u begrijpt, zooiets zet an, dan ben je gauw aan de zes en der tig”. „Toen de kinderen grooter werden, HEEMSKERK. De Werkgroep Mu ziek heeft het programma bekend ge naakt voor het nieu we seizoen. Een hoog tepunt wordt stellig het optreden van de befaamde pianist Youri Egorov. Arte Miwipje Bsdten «a fefaw Hoewel de gegoede Amsterdamse koopmansfamilie in de jaren, dat Koning zijn gesprek met de bijna zeventigjarige Marijtje voerde, het dorp al niet zo druk meer bezocht, bleven de kunstenaars er nog wél komen: „Heijermans kwam er geregeld. Frederik van Eeden was er jarenlang iedere septembermaand. Mos sel en Hekking hebben er dolle streken uitgehaald en dan Julia Cuypers en Van Lier: „Die deden”, vertelt Marijtje goed hartig, „altijd zoo raar tusschen de strandstoelen en op een dag vroeg ik ’t hun. We repeteren, zei Julia Cuypers toen. Kom maar eens kijken bij ons in den schouwburg! Dat hebben we gedaan, dan nagekeken wat er noodig was en zoo zijn we er altijd gekomen. Vader, Arie m’n man, verteerde nóóit een dubbeltje. Tabak gebruikte hij niet en de sigaren, die hij aan ’t strand kreeg, spaarde ie op. Ach, vader was vaak te goed. Ieder mensch is noodig in de maatschappij, meneer, óók een arm mensch. En ik ben altijd voor onze rechten opgekomen”.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 7