1 Bril Fiat voltooit de 131 -serie avontuur I in kleur !£---—JP ■■24 i knelpunten Opnieuw leren rijden met volgepakte vakantie-auto op wegen puzzel van de week w >o,- wcq en wiel modejournaal Meer bromfietsen naar Nrd-Amerika Bij jubileum een Chevette „extra prijswinnaars RWIJI LA. ving jJzF- 9N R H.E.A.O.*studenten B.V. Boekhandel H. de Vries, Ged Oude Gracht 27 Jacobijnestraat 3-7, Haarlem Tel.: 311440 >00,- x, H 13 19 7 8 VRIJDAG 7 ■N VARIA ■■S9- ÉBBeo ■■70 7^TM72 ZIJN VAN HARTE WELKOM BIJ BOEKHANDEL H. DE VRIES STUDIEBOEKENCENTRUM VAN KENNEMERLAND EEN GOEDE, heldere kijk op alles wat zich in deze woelige wereld afspeelt is onontbeerlijk en degenen die hiervoor het hulpmiddel bril van node heb ben zijn niet te tellen. Nu is zulks allang geen straf meer omdat er tegenwoordig zulke fijne lichte modieuze monturen zijn, dat zo wel mannen als vrouwen ze met het grootste plezier op hun grote of kleine neuzen zetten. Een van de meest ideale materialen voor onze moderne monturen is wel optyl: zeer licht in gewicht en bovendien vervaardigd in zoveel kleuren en kleurschakeringen, dat het gewoon een feest is om daarvan iets uit te zoeken. Een autorijder die zijn wagen kent en geroutineerd genoeg is, kan doorgaans vrij nauwkeurig schatten tot welk moment hij de auto nog onder controle heeft. Een snelle bocht neemt hij intuïtief goed en onbewust wordt altijd de juiste remafstand aangehouden. Eenmaal per jaar wordt dat echter anders: tijdens de vakantierit. De auto, die in de dagelijkse ritten meestal een of twee inzittenden heeft, is dan tot en met de laatste plaats bezet. Het bagageruim is volgeladen en wat daar niet meer bij kon, is weggestouwd op het dak. In vele gevallen wordt de hand gelicht met het toegestane maximum gewicht aan belading. w r door Bé ter Maat de uit 78 10 11 12 8 9 6 7 5 4 7 3 1 he 13 Overzicht van de werkzaamheden op de 17 21 30 29 26 25 37 31 40 ,38 43 42 Kï 49 48 47 45 46 44 56 50 51 61 58 57 62 73 69 68 (ADVERTENTIES) 77 74 78 I lioornoemo 1 mode voor de avant garde.. i1 [32 Mp3 3^BB35~3^ ™É39~ 152 ■■53~ 54 ■■S5-' 63 ■■64 6^TBB66’" 67 ■■75 7^BÉ “■■79" tussen 04.00 uur en 07.00 uur omgeleid via de oude rijksweg Arnhem-Nijmegen. Na 07.00 uur heeft het verkeer gedurende eni ge tijd slechts een rijstrook ter beschik king. Tilburg-Eindhoven (a58 - rw58) Het verkeer moet ter hoogte van Best rekening houden met werkzaamheden, waardoor op de rijbaan richting Eindho ven een rijstrook beschikbaar is. De in het werkvak liggende afrit naar Best en toerit naar Eindhoven zijn tijdens de werk zaamheden afgesloten. Omleidingsroutes zijn aangegeven. Deze maatregelen gelden ook in de week-ends. Turnhout-Eindhoven-Venlo (a67) Ter hoogte van Geldrop en Mierlo moet het verkeer in beide richtingen rekening houden met werkzaamheden en vertra ging. De rijbaan richting Venlo is tijdelijk afgesloten. Het verkeer in beide richtingen wordt over een rijbaan geleid en heeft elk slechts een rijstrook ter beschikking. Eindhoven-Maastricht (a2 - e9) Ter hoogte van het verkeersplein Geus- selt in Maastricht wordt het verkeer op de a2, in verband met reconstructie van het verkeersplein over een rijbaan geleid. Daardoor is in beide richtingen slechts een rijstrook beschikbaar. Er gelden een maximum snelheid tot 50 km/uur en een inhaalverbod. De werkzaamheden zullen tot de bouwvakvakantie 1978 duren. Utrecht-Arnhem-Zevenaar (al2 - e36) Het verkeer moet op deze autosnelweg rekening houden met werkzaamheden tus sen de IJsselbrug bij Arnhem en Zeve- naar. Hierbij kan, in e e n of beide richtin gen, een rijstrook afgesloten zijn. Uit de Viennaline Royal-serie is dit her enmodel dat bij de aan zet van de veren van een verfijnde metalen versiering werd voor zien. Fiat heeft de Mirafiori-reeks, die thans zestien modellen telt, uitgebreid met een nieuwe versie: de 131-Racing. In de toekomst staat ons dan nog de 131-diesel te wachten, waarmee de Italiaanse fabriek de Mirafiori-serie compleet acht. De - racing-versie heeft een 2-litermotor meegekregen, met een vermogen van 115 pk. De top van deze snelle uitvoering ligt rond de 180 km/uur. Volgens de fabriek versnelt de wagen in iets meer dan tien seconden van 0 naar 100 km/uur. Het koetswerk van de 131-Racing werd afgeleid van de tweedeurs-versie in de Mirafiori-reeks. Het front kreeg een forse spoiler, een nieuwe grill en vier halogeen koplampen. Het stuurwiel van de 131-Racing is in hoogte verstelbaar. De prijs van deze snelle Fiat-nieuweling bedraagt rond de negentien mille. Deze maand start de levering van de wagen. Kennelijk vonden de Italianen één snelle nieuweling niet voldoende, want tegelijk heeft Fiat de 127 Sport aangekondigd. De wagen is afgeleid van de driedeurs 127 CL. De motor van 1050 cc is eveneens van dit model afgeleid, zij het dat het vermogen door een hogere compressieverhouding, een nieuwe nokkenas en een dubbele carburateur is gestegen tot 70 pk. Dit betekende tevens, dat voor de schijfremmen een grotere diameter kregen en bovendien de stabilisatorstand voor werd aangepast. Volgens de fabriek bereikt de 127 Sport een top van 160 km/uur. De prijs komt op ruim 13.550 incl. BTW. De foto toont de nieuwe 131-Racing. Het komt erop neer, dat men eraan moet wennen een auto met vakantiela- ding te besturen. Proeven hebben uit gewezen, dat bij de start bijvoorbeeld circa 40 percent meer tijd nodig is om de 100 km/uur te halen. Hetzelfde geldt voor inhaalmanoeuvres: in de derde versnelling heeft men maar liefst 49 percent meer tijd nodig, in de vierde versnelling loopt dit op tot zelfs 72 procent meer tijd. Natuurlijk zal een verstandige auto bezitter zijn wagen voor de vakantierit geheel in orde laten brengen. Speciale aandacht daarbij verdienen de rem men en de banden. Maar zelfs als de auto piekfijn in orde is, zal het gedrag van de auto onder volle belading an ders uitpakken. Dat heeft onder meer te maken met de verdeling van het gewicht over de assen. Is bijvoorbeeld het bagageruim zwaar bepakt, dan krijgt de auto vaak een ander stuurka- rakter. Een wagen die normaal onder stuur vertoont, kan dan plotseling een overstuurd karakter hebben. Dat kan betekenen, dat een auto in een scherpe bocht met de achterkant opzij schuift; achter uitbreken noemt men dat. Dat heeft nare gevolgen als men er niet op rekent. Een ander hoofdstuk vormt de vol gepakte imperiaal op het dak. Zij kun nen bij een noodstop losschieten en in elk geval vergroten zij de luchtweer stand, wat weer tot uiting komt in een groter brandstofverbruik. Ook oefent een volgepakte imperiaal invloed uit op het zwaartepunt van de wagen, zeker in bochten. Onder zulke condities reageert de auto anders dan normaal. Een heel natuurlijke zaak, die echter steeds weer vele automobilisten voor onaangename verrassingen plaatst. Met een vol bela den wagen, moet men nu eenmaal an ders rijden dan men gewoon is. Volgens een publicatie van de Duitse zusterorganisatie van de Rai, het Ver band der Fahrrad und Motorradindus- trie, worden in Amerika steeds meer bromfietsen uit Europa verkocht. Men rekent dit jaar op een verkoop van 400.000 eenheden. Op het gebied van bromfietsen is Amerika een onderont wikkeld land. De Amerikaanse indus trie levert weliswaar in toenemende mate ook bromfietsen af, maar dan gaat het in de meeste gevallen om nogal primitieve constructies, waarbij een motor boven het achterwiel de band via een rol aandrijft. Vauxhall Motors, de Engelse dochter van General Motors bestaat 75 jaar en ter gelegenheid daarvan is in ons land tijdelijk een Chevette „Celebration” verkrijgbaar, die zonder meerprijs is uitgerust met een aantal extra’s. De basis voor deze Chevette is het luxe model met de 1256 cc motor. Voor dit jubileum kreeg dit model een vinyl dak, rubberbeschermingsstrips op de flan ken, verchroomd sierstuk op de uitlaat en sierringen op de wielen. Wil men dan nog lichtmetalen wielen, dan zal men alleen hiervóór een meerprijs moeten betalen. De foto toont de jubileum- Chevette. i een mai n tot de n n van htö vastgeste komt toe i gingen, we gsplan in waarnaast de voorgeschreven literatuur een grote kollektie boeken op hun en aanverwant vakgebied aanwezig is. VOORTS, BESTE MENSEN, wordt er door de ontwerpers ook heel wat afge stoeid met de veren van de monturen. Zo zult u ze hoog, laag of normaal zien aangezet met hier en daar een versierink je of een soort vlechtwerk dat we dan eveneens rondom de glazen tegenkomen. Een waar feest voor en rond de ogen zogezeid en niet alleen voor uzelf, want heus u „oogt nog beter”. Voor de tijd dat u de bril niet nodig hebt is het aanbeve lenswaard hem op te bergen in de voort reffelijk uitgevoerde hoesjes die bij de monturen van de verschillende merken horen. Optyl Nederland staat, evenals u en ik, op het standpunt dat een dergelijke fijne finishing touch onmisbaar is. Mo dieus gebrild komen wij elkaar mis schien nog weleens tegen. 71. gesloten, 73. boom, 75. met name (afk.), 76. telegraaf restante (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, 1970 AA IJmuiden. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 26 Links: 1. adder, 2. baars, 3. cider, 4. droom, 5. eland, 6. fiets, 7. gerst, 8. halte, 9. ier.se, 10. juist, 11. kerel, 12. lever, 13. me nie, 14. nooit, 15. order. Rechts: 1. Assen, 2. tiran, 3. einde, 4. nopen, 5. leest, 6. klein, 7. ampel, 8. regel, 9. erker, 10. pinda, 11. larie, 12. ligan, 13. stoep, 14. noord, 15. traag. Midden: 1. rumba, 2. stelt, 3. ruïne, 4. menen, 5. dadel, 6. sterk, 7. tarra, 8. etter, 9. echte, 10. troep, 11. label, 12. rebel, 13. ereis, 14. temen, 15. riant. De naam van de schilder: Meindert Hob bema. asTo Grote Houtstraat 146 Haarlem Het begint al bij de start: de vakantie- auto trekt langzamer op, dan men ge wend is. Het gewicht is groter en dus moet men er rekening mee houden dat een langere remweg nodig is om de auto tot stilstand te brengen. En over het rijden in bochten met een vol bela den wagen, zou een heel hoofdstuk kunnen worden geschreven. BEKIJK DAAROM EEN nieuw mon tuur niet alleen meer als een noodzake lijk kwaad, maar accepteer het als een volwaardig accessoire, even onmisbaar als eén, goede bijpassende tas, shawl, schoenen of wat dies meer zij. Nu weet ik drommels goed, dat de aanschaf van een bril tegenwoordig aardig in de papieren loopt. Edoch, zeker uit modieus oogpunt bezien, mag u toch wel meer dan één montuur hebben en bovendien kunt u er rustig enkele jaren mee doen. Ook hier geldt dus, dat als u regelmatig een nieu we kleur kiest, u altijd een perfecte bij passende bril in uw „collectie” hebt. Een perfecte tint is eveneens op vele manie ren in de glazen te verwezenlijken. Zo zijn er glazen verkrijgbaar in één tint, dan wel in verlopende kleuren (dégradé), doch kies ze met uw opticien wel zeer zorgvuldig uit. Men doet er dus verstandig aan zich zeker de eerste kilometers van een va kantierit volledig te concentreren op het gedrag van de auto, om dat zo spoedig mogelijk te leren kennen. Eer der remmen en bochten voorzichtig be rijden, dat is ons tweede advies. In het algemeen komt het erop neer, dat men uiterst defensief moet rijden en vooral bij inhaalmanoeuvres rekening houden met de langere tijdsduur, voordat de manoeuvre is voltooid. De imperiaal kan men zekeren door een lijn te span nen naar voor- en achterbumper. LATEN WE NU EENS kijken wat er zoal voorhanden is. Voor de heren zien we monturen met enkele of dubbele neusbruggen, terwijl de veren soms een verfijnde versiering hebben. Ook de combinaties van optyl met metaal leve ren veelal verrassende resultaten op. Een keuze in zwart, diverse bruintinten, grijs en groen maken het uitzoeken van een nieuw montuur des te spannender. Voeg hierbij dan nog de fijne kleurkeuze voor de glazen en het brilavontuur voor mijn heer is compleet. ZO MOGELIJK NOG avontuurlijker is het speuren naar een nieuw montuur voor de dames. Overrompelend is het aantal modellen in glanzend, mat of transparant optyl, die overigens als een veertje op de neus liggen, met daarne vens beeldschone zilver- en goudkleurige exemplaren. Zonder enige overdrijving kun je stellen dat het kleurenscala in deze collecties vrijwel niet meer is te overzien. Naast transparant, zag ik voor u de tinten champagne, rood, amethyst, groen, blauw, turquoise, rook en alle mogelijke schakeringen. PUZZEL NUMMER 27 Horizontaal: 1. gelijkenis, 7. betrouwba re, 13. meisjesnaam, 14. lesschema, 16. waterkering, 17. rivier in Duitsland, 19. verdriet, 20. kledingstuk, 21. verlangen, 23. een zekere, 24. smak, 25. inhoudsmaat, 27. lengtemaat (afk.), 28. selenium (afk.), 29. wandversiering, 31. getij, 32. deel van Ne derland (afk.), 33. bergweide, 35. het Ro meinse rijk (Lat. afk.), 37. zangnoot, 38. stookgelegenheid, 39. plaats in Duitsland, 41. uitroep van pijn, 42. rivier in Europa, 43. familielid, 45. familielid, 47. inspringen de bocht, 50. Frans voegwoord, 52. Chinese munt, 53. Duits persoonlijk voornaam woord, 55. hetzelfde (afk.), 56. de jongere (afk.), 57. verbinding, 59. water in Fries land, 60. deel van een Franse ontkenning, 61. op welke wijze, 62. voorzetsel, 64. soort staatspensioen (afk.), 66. tot nader order (afk.), 68. kleur, 70. bijeen behorende schepen, 72. regel, 74. dun, 75. dwaas, 77. duinvallei, 78. eensgezindheid, 79. op geen plaats. Verticaal: 1. schrander, 2. plaats in Ove rijssel, 3. schatten, 4. uitroep, 5. godin, 6. vadsige, 7. naar mens, 8. vorm van eten, 9. regeringsreglement (afk.), 10. praalzieke, 11. toiletgerei, 12. uitgifte van aandelen, 15. soort stof, 18. zangnoot, 20. kindergroet, 22. draaibaar geheel, 24. horizon, 26. rivier in Siberië, 30. tot en met (afk.), 32. voorzet sel, 33. woonplaats, 34. rode verfstof, 36. dat is (afk.), 38. schamele woning, 40. naar mijn mening (afk.), 44. godsdienst, 46. reeds, 48. de somma van (afk.), 49. draag banden, 51. zoals de akten getuigen (Lat. afk.), 54. afgod, 56. meisjesnaam, 58. hou ten beenverlenging, 61. bende, 63. stof- maat, 64. iedere, 65. vorm van wonen, 67. windrichting (afk.), 69. lidwoord, 70. ton, ^Sedett 18^? Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel 023 31 2992 oldoening i de Ruimtel 11 juli 19 retarie (4e het door 1978 vast bijbehorei Uw boekenlijst kunt u insturen aan antwoordnummer 277, Haarlem zonder postzegels te plakken. - DERHALVE VANDAAG UW aan dacht voor diverse aantrekkelijke en fan tasierijke collecties, waarin zowel correc- tiemönturen als zonnebrillen zijn verte genwoordigd. Collecties met namen als Christian Dior, Viennaline, Cobra, Sap hira en Playboy - op de markt gebracht door Optyl Nederland in Zeist - zult u daarbij aantreffen. Fantasie is overigens een begrip dat bij het ontwerpen van monturen meer en meer om de hoek komt kijken. Juist die enorme verbeel dingskracht van de ontwerpers zal u nog weleens parten spelen bij de keuze van een montuur. Hoe vaak blijkt dan niet, dat het montuur van een zonnebril met graagte tot. correctiemontuur wordt ge promoveerd. Geen nood, want de opti cien weet veelal raad. PUZZEL NUMMER 26 25: A. Bak-Staal, Helmlaan 5, Haarlem. 25: Mw. Broeksma, Kruisberglaan 101, IJmuiden. 15: Mw. J. Wempe-Willemse, Laan van Rijckevorsel 23, Lisse. 15: Mw. Van Groningen, Vechtstraat 3, IJmuiden. 10: H. J. L. Voets, Van Nesstraat 45, Haarlem. 10: Mw. J. Wilgenhof, Beeckzanglaan 84, Beverwijk. Een combinatie van transparant met kleur werd verwezen lijkt in dit Christian Dior-montuur. Nederlandse autosnelwegen van 8 juli tot J en met 14 juli 1978. Hoorn-Den Oever (n7 - a7) Tussen Wieringerwerf en Den Oever worden werkzaamheden uitgevoerd in verband met de bouw van 3 viadukten. Het verkeer in beide richtingen moet rekening houden met rij baan versmallingen en rij- baanverleggingen. Er geldt een inhaalver- I bod en een snelheidsbeperking tot 70 km/uur. Breda-Gorinchem (a27 - e37) Bij de brug Keizersveer heeft het ver keer in beide richtingen een rijstrook ter I beschikking. Arnhem-Nijmegen (a52 - rw52) In verband met werkzaamheden aan het in aanbouw zijnde klaverblad-Ressen wordt het verkeer in de richting Nijmegen, in de nacht van 10 op 11 en van 11 op 12 juli 900'4n18D0uur dIe Sportief ontwerp met dubbele neusbrug A collectie van Christian Dior Monsieur. A Van Christian Dior is deze bijzonder fraai gemodelleerde zonnebril in goud- of zilverkleurig metaal met glazen in verlopen de kleur. ra I

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 13