cteerstijl camoufleert gebrekkig scenario in La Zizanie r Film amsterdam eleid van scheidend directeur Koolhaas onderschreven E filmhuizen Mary Poppins voor de jeugd van stal gehaald iocumentairegolf bij studenten Filmacademie Van één vakantiedag ’n leven lang plezier. Meubelfabriek Oisterwijk Amsterdam, Leidsekade 98-99, tel. 020-233917. Hengelo (O), Deldenerstraat 3-5. tel. 05400-14370, Berkel (ZB.), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, Oisterwijk, Heusdensebaan 65. tel. 04242-9012. 1 ock and roll in merican ot Wax I KLASSIEKER VAN MARX BROTHERS IN DE NACHT 1 IG Japanse order r 19 7 8 JULI R 1 J D A G 7 14 :a- Conflict 250 Parijs en voorsteden niet minder dan een miljoen bezoekers kijken. En dat aantal zal zeker met „La Zizanie” overtroffen worden, al was het alleen maar om te kunnen vaststellen hoe een samenspel tus sen de onberekenbare De Funès en de op heel andere gronden po pulaire Annie Girardot zal uitpak ken. Christiaan Fechner blijkt onbe- •kt vertrouwen te blijven hou- i in films met Louis de Funès. 1976 begon hij de productie van ’Aile ou la Cuisse” („Wie dan ft, wie dan zorgt” met een bud- van 23 miljoen francs. Nu, bij maken van „Le Zizanie” („On- lid vergaat niet”) kon hij be- likken over een productie- pitaal van ruim 21 miljoen incs. Maar dat gebeurd dan ook t op losse gronden. Naar „Wie n leeftkwam de eerste vier ■toningsmaanden alleen al in Kijk verder dan de vakantie lang is en kom geloogd massief eiken kijken bij de Meubelfabriek Oisterwijk. Zo kunt u het nuttige met het aangename kombineren, want we zitten in ’t bronsgroen eikehout, bij zee en zeil- water, bij bossen en vennen, bij het Rijksmuseum en de hunnebedden, ja eigenlijk overal. 15 FILM ki 1 I - 1 - Charles Boost i hacirlem m- ?ur vilt >ns (ADVERTENTIE) Amsterdam, Leidsekade 98-99, tel. 020-233917, I T ter ICO Nederlandse Film en TeleVisie Acade- e heet tegenwoordig het instituut op de isterdamse Overtoom dat opleidt voor iktische functies bij film, televisie en diovisuele diensten. Geen geringe taak i men zich de dominerende plaats be- ist is die genoemde media tegenwoordig lemen. Dominerend en invloedrijk in mate dat de taak van de NFTVA niet een maar tegelijk een grote verant- iord.e lijk heid vereist. Franse komiek Louis de Funès is niet >en in zijn nieuwste film te zien, maar in een oudje, „Paniek in het Grand staurant”. Respectievelijk in Tuschins- len in City. Voor de rock and roll-fans brengt Calyp- deze week „American Hot Wax”. Het is p film uit het einde van de jaren vijftig en Chuck Berry en Jerry Lee Lewis tekenden met de zoetelijke kweelgelui- n van Perry Como en Patti Page. De ige generatie werd weldra aangeduid k de benaming teenager en radiomen- als disc-jockey Alan Freed zorgden oor dat de rock and roll de smaakma- I van een hele generatie zou worden. ttnétol 2 begint een Marguerite Duras- pval mét „Des Journées entières dans Arbres”. Onder deze titel gaat een zeer pelmatige bewerking van een in 1976 de Prix Jean Cocteau bekroond to- jstuk Het sombere verhaal speelt zich tussen een oude heerszuchtige moeder ideleine Renaud) en haar obstinate n (Jean Pierre Aumont). Zij wil de Idelbare vrijgezel dwingen naar de ko len terug te keren om haar plaats aan hoofd van een fabriek over te nemen. |et stroeve en spraakzuchtige drama wikkelt zich naar een onherroepelijk, ar voorspelbaar einde, waarbij alles bij oude blijft. Interessant vooral door het zonderlijke spel van Renaud, Aumont Bulle Ogier als de hoerige maitresse 1 de zoon. )ok Amsterdam beleeft de première iClaude Zidi’s „Onkruid vergaat niet". Maar afgezien van de populariteit van medespelers of regisseur (in dit geval Claude Zidi), de nu 64-jargie Louis de Funès blijkt nog altijd een veilige geldbe legging die ook zonder een entourage van bekende namen misschien wel de grootste kassa-magneet van de Franse filmindu strie is die bovendien ook in ons land op een grote aanhang kan rekenen. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Angel saksische landen waar de naam van deze solo-komiek vrijwel onbekend is. Louis de Funès heeft dat succes met gemakkelijk op een kritisch publiek vero verd. Het begin is ook voor hem een perio de geweest van de twaalf ambachten en de dertien mislukkingen. Het is oorlog en als getrouwd man met een groeiend gezin moet Louis alles aanpakken wat hij in zijn handen gestopt krijgt. Hij is bontwerker, decorateur, maakt etalages voor waren huizen maar treedt ook op in cabarets en doet wat voor de radio. Pas in 1945 wordt hij ontdekt en wordt hem de kans geboden een figurantenrolletje te spelen in een film („La Tentaion de Barbizon”). voor hem duidelijk dat in het algemeen de belangstelling voor de dokumentaire, edu- katieve en wetenschappelijke film groei ende is. Dat die ontwikkeling door de scheidende directeur toegejuichd werd is begrijpelijk. De toenemende belangstelling voor de documentaire film in al zijn schakeringen betekent uiteraard een soepeler contact van de afgestudeerde filmer met televisie en videodiensten en dus een vergroting van werkkansen die de speelfilm nog altijd niet in die mate te bieden heeft. Het viel af te lezen van de vertoonde films. ”Hoe schreif ik dat nau?”, een film over analfa betisme in Nederland en over dag- en avondscholen voor volwassenen gemaakt door Harry Hosman zou zo in de een of andere Achter het Nieuws-rubriek opge nomen kunnen worden. Evenals het conflict tussen de leiding en de vier studenten die begin 1977 na hun theoretisch eindexamen de academie ver lieten. Geplaagd door de vraag hoe de Filmacademie zou moeten functioneren in het Nederlands filmbestel hadden zij een rapport uitgebracht over de opleiding, waarin o.m. de kwaliteit van de lessen bekritiseerd werd. „Het vierde Jaar” dat hierover bericht in het programmaboekje, betreurt dit conflict en veronderstelt dat de betrokken studenten nu wel aan den lijve zullen ondervinden hoe de Filmaca- Evenzo „Geen Arbeiders” van Walther Grotenhuis, waarin op een vlotte en geesti ge manier drie grote ondernemers een dag lang met de camera „gevolgd” worden. De bijna onmiddellijke „bruikbaarheid” van deze films bewees de bruikbaarheid van Koolhaas’ beleid in de laatste jaren. Dat de twee speelfilms „Bloed” en „Verduiveld” die met vier documentaires het eindexa menprogramma vulden (beide waren van Martin Cohen) niet helemaal dat peil van onmiddellijke openbaarheid haalden, zou daarmee kunnen samenhangen. „Het jaar”, zeggen de vierdejaars, „heeft een duidelijke voorkeur uitgesproken voor documentaires. Dat zal zeker Anton Kool haas verheugen die daar altijd voor heeft geijverd. Aan de kijkers is te beoordelen of die keus een zwaktebod is of ook zekere kwaliteiten bezit”. Maar „eindigen ze lo yaal”, of de afgestudeerden nu in de docu mentaire richting verder gaan of werk vinden in de schaarse speelfilmsektor, in beide gevallen hebben de studenten dat in hoge mate te danken aan de mogelijkhe den die de NFTVA ons de afgelopen vier jaar bood”. demie (die hen vier jaar lang ongestoord met film en televisie bezig heeft gelaten) functioneert in het Nederlands Filmbestel. waarop een publiek enthousiast reageerde en dat dus aangehouden werd, is het ge vaar waaraan iedere komiek, op de plan ken of voor de camera blootstaat. Datzelfde theater vertoont op maandag avond en in de nachtvoorstellingen „Night at the Opera”, een hoogtepunt in het werk van de Marx Brothers met twee klassieke climaxen: het langzaam vollopen met be dienend personeel van een scheepscabine waar Groucho, Chico en Harpo zich als verstekelingen ophouden, en het met ver eende krachten saboteren van een opera- uitvoering van „II Trovatore”. De film werd in 1935 door Sam Wood geregisseerd maar heeft als absurdistische humor nog niets aan kracht ingeboet. In de overige nachtvoorstellingen is „La grande Bouffe” voor de vierde week in Roxy gebleven en is ook „De Terugkeer van Dracula” in Frans Hals aangehouden. In Luxor een oude spaghetti-western, „My name is Nobody” met Henry Fonda en Terence Hill die naast zijn romantische rol in „March or die” dus opnieuw tweemaal in het programma voorkomt. Tenslotte de jeugdmatinees in Palace waar Hector Malot’ onsterfelijke „Alleen op de Wereld” vertoond gaat worden. „De man die nooit lacht”, was het han delsmerk van de Amerikaanse komiek Buster Keaton. „The General” oftewel De Generaal uit 1925 is waarschijnlijk de beste en in ieder geval de meest vertoonde film uit ’s mans nalatenschap. Zaterdag avond (21 uur) wordt hij gedraaid door Film Inn Zandvoort in de Openbare Bibliotheek aan de Prinsesseweg 32 te Zandvoort. Keaton meldt zich als eerste aan bij de zuidelijke legers als de Amerikaanse Bur geroorlog uitbreekt. Maar op het wer- vingsbureau vindt men hem beneden de maat en wordt hij afgescheept met een baantje als treinmachinist. Grote teleur stelling maakt zich van de kleine man meester omdat hij indruk had willen ma ken op het meisje waarvan hij in stilte droomt. Zijn kans komt échter als de noordelijke legers zijn „Generaal”, zoals de locomotief van zijn trein heet, stelen en bovendien zijn geliefde gevangen nemen. Buster bedenkt zich geen moment, ach tervolgt de kapers, dringt door tot in de vijandelijke linies en keert met vriendin en de locomotief veilig terug. Een verrukke lijke film met een van de grootste komie ken van het zwijgende doek op zijn best. Itaar als meer belangrijke opleidingsin- tuten komt de Film- en t.v.-academie ogstens slechts eenmaal per jaar in het buws en dat is als ze naar buiten treedt Bt een min of meer openbare vertoning n enige werkstukken van eindexamen- ndidaten. Dat gebeurde ook vorige •<tocw... F Scène uit Verduiveld van Martin Cohen, een van de eindexamen-werkstukken van de vierdejaars van de Filmacademie. Luxor heeft de goede gedachte gehad de musical „Mary Poppins”, een gespeelde Walt Disney-produktie uit 1964 voor de dag te halen. Mary Poppins, gespeeld door Julie Andrews is een droom van een kin dermeisje dat een tas vol van de gekste tovertrucs bij zich heeft waarmee ze de kinderen van de wat verwaarloosde fami ne Banks kostelijk weet bezig te houden. En dan is er nog Bert, straatzanger en tekenaar (Dick van Dyke) die ook beschikt over wonderlijke gaven en die bijv, de kinderen meeneemt om een wandeling te maken in een van zijn fantastische teke ningen. Er gebeuren veel vreemde en heer lijk onbegrijpelijke dingen in de film en Julie Andrews en Dick van Dyke zingen lekker in het gehoor liggen liedjes waar mee ze hun wonderlijk optreden begelei den. Een feestelijke film voor jong en oud en dus een echte vakantiefilm. En daartoe kan natuurlijk ook gerekend worden „La Zizanie” („Onkruid vergaat niet”) de nieuwste film met Louis de Funès die ditmaal een industrieel speelt die met uitbreidingsmoeilijkheden zit als hij een grote order uit Japan krijgt. Dat leidt weer tot de nodige driftbuien, valse trucjes en listigë activiteiten van de onvermoeide ko miek die ditmaal Annie Girardot naast zich heeft als liefhebbende maar tenslotte tot wanhoop gebrachte echtgenote. De film die deze week in 23 theaters over het hele land is ingezet, is wat Haarlem betreft te zien in Lido. Nog steeds zijn op het programma geble ven „Saturday Night Fever (yoor de 13e week) in Palace, „March or Die”, de film over Franse legionaires in Roxy, „Driver” in Frans Hals en, als voorbeeld van een uiteindelijke publieke doorbraak naar wat men zou kunnen noemen „moeilijke” film, „La Dentellière” voor de derde week in Studio. De kracht van De Funès is de drift en de vitaliteit waarmee hij zich door cliché- situaties en banale verwikkelingen heen- werkt en de afgezaagdheid van de intrige doet vergeten. Men kan dat weer constate ren in „La Zizanie” waarin Louis de Funès een uitvinder-industrieel speelt die een dreigend bankroet hoopt te verijdelen door een grote order van Japanse zaken lieden aan te nemen. Het gaat hier om een door hem uitgevonden luchtzuiveringsma- chine. Maar als de leveringstijd van de bestelde machines te kort blijkt en er meer arbei ders en meer ruimte moeten komen om het contract op tijd te kunnen nakomen, gaat Guillaume Daubrey-Lacaze, zoals de fa- hem in de categorie bracht van de spaarza me Franse solo-komieken als Max Linder, Femandel, Bourvil en zelfs Tati. In zijn meeste films is de situatie-humor niet bepaald verfijnd en van een menselij ke herkenbare soort en De Funès speelt dan op zijn routine en in de stijl die hem populair bij het publiek heeft gemaakt: met een snel wisselende mimiek, driftige gebaren en een geagiteerde motoriek. Maar met een beter filmverhaal en een regisseur die het geheel wat in handen houdt is het mogelijk zo nu en dan het originele komisch talent te ontdekken waarover De Funès ongetwijfeld beschikt. Tenslotte heeft hij tussen 1945 en 1963 het vak geleerd door in meer dan 100 films van wisselend allooi op te treden. Steeds weliswaar in kleine bijrolletjes maar voor een ambitieuze acteur als De Funès een ideale gelegenheid zijn eigen mogelijkhe den te ontdekken en uit te proberen. Dat hij tenslotte in een schema van gebaartjes en gezichtsmimiek terecht is gekomen week toen een vol Kriterion kennis kon nemen van het filmpeil dat een ijverig t leerling in vier jaar kan bereiken. Tegelijkertijd kon men daar via het pro grammablad ook iets vernemen over het gevoerde beleid in de afgelopen jaren en over gerezen moeilijkheden tussen leerlin gen en docenten die meestal als interne problemen de buitenwereld niet bereiken. Anton Koolhaas die kort tevoren zijn funktie van directeur van de Academie had neergelegd, constateerde in het pro grammaboekje dat de oogst van de eind examens 1978 een duidelijk streven liet zien om dichter bij de maatschappelijke werkelijkheid te komen. Hij vond het in het geheel niet te zeggen of deze documen taire golf toeval was, maar wel was het bnkant heet, uit breiden bulten zijn kleine werkplaats waardoor hij al gauw belandt bij zijn eigen riante villa waar zijn lieve en begrijpende vrouw (Annie Girardot) zich niettemin met hand en tand verzet tegen deze industriële penetratie. Zodat Guillau me Daubray-Lacaze met listen en in het geheim kostbare vierkante meters van huis en tuin moet buitmaken zonder dat dit al te veel opvalt bij zijn vrouw. Een nonsens-gegeven dus met veel komi sche mogelijkheden die in het tempo van De Funès zo snel afgewerkt worden dat de volstrekte onlogica van het verhaal nau welijks opvalt. Om het geheel nog gecom pliceerder te maken is de industrieel tege lijk burgemeester van het stadje en zijn er verkiezingen aan de gang waarbij zijn lieve vrouw zich gedwongen voelt zich als tegenkandidaat van haar man op te tre den. Het wordt een veelheid aan komische situaties die precies passen bij de opge wonden speelstijl van de unieke Louis de Funès. Voorlopig blijft De Funès figureren en het duurt tot 1963 eer hij zich in „Pouic- Pouic”, geregisseerd door Jean Girault „vedette” mag noemen, ster en middelpunt van de film. De naam Girault zal vaker voorkomen als regisseur van een film met De Funès. Hij zal de „Gendarme”-film maken die aanzienlijk bijdragen aan de populariteit van de komiek die hij ontdek te. Maar ook andere prominenten op het terrein van de lichte amusementsfilm zul len graag met de nieuwe ster werken, André Hunnebelle die de „Fantomas”-film maakt waarin De Funès naast de destijds beroemde Jean Marais speelde; en vooral Robert Dhéry („Le petit Baigneur”) en natuurlijk Gérard Oury die voor twee gro te successen verantwoordelijk was, „Le Corniaud” (De Eend en de Cadillac”) uit 1965 waarin De Funès samen speelde met de onvergefelijke Bourvil en „De Avontu ren van Rabbi Jacob” uit 1973 die na een week draaien in Frankrijk 17» miljoen francs in het laatje had gebracht. In die hoogtepunten en met regisseurs die het komische vak door en door kenden werd het duidelijk dat Louis de Funès een betere filmkomiek was dan wel*•- s werd aangenomen. Onder goede leiding kreeg die kleine, bewegelijke man dan een eigen karakter en een eigen vorm van humor die Een charmant compliment voor de scheidende Koolhaas die tien jaar lang de weinig benijdenswaardige plaats op de directeursstoel heeft ingenomen en nu door een driemanschap met o.a. de filmer Wim van der Velde zal worden vervangen. ü- Louis de Fu nès krijgt met geweld zijn contract los in La Zizanie. Komiek Louis de Funes nog altijd veilige geldbelegging Sick van Dyke en Julie Andrews met de kinderen Banks in Mary Poppins. De jeugd wordt in deze verregende va kantieweek extra in het zonnetje gezet door Studio en Luxor die beide iedere middag kindermatinee houden. Luxor doet dat met „Pinkeltje”, de Nederlandse familiefilm waarin de pink-grote held uit de talrijke boeken van Dick Laan gecon fronteerd wordt met zijn geestelijke va der, (Bob de Lange) en samen met hem en enige gevangen genomen bewoners van Pinkeltjesland spannende avonturen be leeft. Beverwijk, Parallelweg 100. tel. 02510-26923, Utrecht, Hollantlaan 26. tel. 030-883762. Ede, Qrotestraat 72/74, tel. 08380-16203. Valkenburg (L), Reinaldstraat 9. tel. 04406-13925. Heerenveen, Dracht 142, tel. 05130-25540, Zuidtaren, De Millystraat 7. tel. 05905-3607. Geopend ma t/mza 9-18 uur en alle koopavonden. O:

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 15