Aardgas mag op Maasvlakte Russische verwijten over handel met VS achtergrond Werf boos over weigering van rijkssteun IKND aardgastankers jpc Bezwaren tegen Duits-Frans monetair plan Verolme bepleit nu spoed met bouw tussen de bedrijven docx GROOTSTE HOVERCRAFT Ziektepremies Detam omlaag Aan vier ontwikkelingslanden 18 19 JULI 19 7 8 ECONOMIE 7 RIJNMONDRAAD: Nadeel een (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) MOSKOU. De Russische eerste-minister Kosygin heeft zijn oproep tot het Westen en tot de Verenigde Staten in het bijzonder, om meer handel te drijven met de Sovjet-Unie, vergezeld doen gaan met een beschuldiging aan het adres van de Amerikanen. Die zouden, door hun „onwil” om normale handelsbetrekkingen aan te knopen, de Amerikaans-Russische economische samenwerking be lemmeren. Daarom, aldus Kosygin in zijn rede voor de Opperste Sovjet, staat deze economische samenwerking nog maar aan het begin. Economie VS Pensioenfonds Progress Leidsche Wol Nimox-Comedis - Textiel Drenthe Blaupunkt ij V&D) 3-3124» meer Grofsmederij IG Fruit import BREMEN. Nederland staat nagenoeg alleen met zijn bezwaren tegen de manier waarop Bonn en Parijs een plan hebben uitgewerkt om in Europa monetaire stabili teit te krijgen. De andere kleine EEG-landen voelen i evenmin iets voor eniger- ii lei vorm van protest tegen de Frans-Duitse plannen makerij, die volgens Den Haag in het kader van de EEG-instellingen had moeten plaatshebben. Serbadjadi VRIJDAG II I’ landen niet mee op top Bremen (Van onze redactie economie) ii i. 12 II 12 ?enot. fon i) rik lan-laten. Nederland scheldt schulden kwijt 2ht, F 259,- Et- Voor het Westen is er ook een nadeel. re. 7 75* De Rijnmondraad heeft zich donderdag evenwel voor de tweede maal uitgespro ken tegen de aanvoer van het gas per schip ih de Europoort. Dit zou op een andere manier, bijvoorbeeld via pijpleidingen buitengaats moeten geschieden. Zoals bekend is, moet de regering vóór 31 oktober een besluit nemen over de aan landing en overslag van de jaarlijks te leveren vier miljard kubieke meter Alge rijns gas, met als mogelijke lokaties de Maasvlakte en de Eemshaven. Hiervoor heeft de minister van Verkeer en Water staat het advies gevraagd.van Rotterdam, het openbaar lichaam Rijnmond en de provincie Zuid-Holland enerzijds en Gro ningen anderzijds. verzorginj sumptie op moeten intraden, i energievoorziening en ook die van andere landen, voor enkele tientallen jaren veilig worden gesteld. „Als Nederland niet wil ga ik naar het buitenland”, verklaarde hij gisteren. Het verwijt refereert aan het amende ment Jackson-Vanlk uit 1974, waarin de handel tussen Rusland en de VS door het Amerikaanse Congres werd gekoppeld aan het toelaten van de emigratie van joden uit de Sovjet-Unie. Het zal geen toeval zijn dat het officiële Russische persbureau Tass het afgelo pen weekeinde een uitvoerige beschou wing aan de Amerikaans-Russische be trekkingen wijdde en daarbij het amen dement kwalificeerde als „de discrimine rende handelsovereenkomst die enkele jaren geleden werd afgesloten”. Tass wierp de regering-Carter voor de voeten dat zij probeert de handel te mis bruiken als een manier om druk uit te oefenen op de Sovjet-Unie. „Een koude oorlog in de handel is geen haar beter dan een koude oorlog in de politiek”, aldus het persbureau. De handelsovereenkomst is die uit 1972, waarin werd voorzien in een nau- (Buitenlandse Zaken) voerden met collega’s uit België, Luxem burg, Denemarken en Ierland voor het begin van de Europese Raad van regeringsleiders gis termiddag in een regenachtig Bremen. Alleen Ierland onder schreef grotendeels de Haagse bezwaren. Niettemin ging van het Nederlandse optreden een ze ker demonstratief effect uit. were economische samenwerking tussen beide landen. De Sovjet-Unie kreeg hier bij de status van „meest begunstigde natie”. Het akkoord is nooit uitgevoerd door de koppeling - twee jaar later bij de goedkeuring door het Amerikaanse par lement - aan de kwestie van de mensen rechten. De Russische regering wil nu dus de handel met het buitenland en vooral met Amerika vergroten. Volgens Kosygin is de economische samenwerking van .de „Nu blijven er nóg vragen over”, aldus Van Agt, die het ove rigens belangrijker zei te vinden dat de kleine EEG-landen het eens zijn over, zoals hij zei „alle hoofdzaken van grotere monetai re samenwerking”. Als hoofd zaak voor Den Haag noemde Van der Klaauw: „Terugkeer van het monetaire overleg naar het kader van de Europese Gemeenschap”. UTRECHT (ANP). Op basis van de op 30 juni beschikbaar gekomen gunstige jaarcijfers over 1977 heeft de bedrijfsver eniging voor detailhandel, ambachten en huisvrouwen (Detam) besloten om de ziek- tewetpremies in 1979 voor op twee na al haar risicogroepen met gemiddeld 0,2 pro cent te verlagen. Dat betekent voor onge veer 60.000 werkgevers een daling van de kosten. Alleen voor de grootwinkelbedrijven en de brandstoffenhandel is het nog niet mo gelijk het voor dit jaar geldende premie percentage in 1979 te verlagen. Bij de Detam zijn ruim 440.000 werknemers ver zekerd in dienst van ongeveer 60.000 werk gevers. Verder hebben bij de Detam onge veer 2,5 miljoen niet-buitenshuis werken de gehuwde vrouwen een verzekering voor de uitvoering van de algemene arbeidson geschiktheidswet (AAW). Meer handel met de Sovjet-Unie, met het Oostblok in het algemeen, haalt meer concurrentie op eigen terrein aan. Het hangt ten nauwste samen met het Russi sche verlangen naar het afsluiten van „compensatietransacties”, waarbij dus in feite goederen worden geruild. Vol gens Russisch inzicht zijn juist deze transacties van wederzijds voordeel en daarom mag men „in onze tijd de econo- Voor ons is natuurlijk van belang de handel tussen de Europese Economische Gemeenschap en het Oostblok. In 1975 maakten de importen uit Rusland 4,4 procent van de totale invoer van de EEG uit. De uitvoer naar Rusland was toen 4,1 procent van de totale EEG-uitvoer. Voor het gehele Oostblok kan de buitenlandse handel van de EEG op zo’n 6,5 pet van het totaal worden geschat. Dat is natuur lijk niet veel voor handelsbetrekkingen met wat toch de naaste buren zijn. Duits land neemt hierbij het grootste deel voor zijn rekening. De Russen, zeker geen slechte zakenlie den, buiten de situatie als het even kan goed uit, profiterend van de overcapaci- teiten en afzetproblemen in de westerse wereld. Ze weten precies hoe ze leveran ciers tegen elkaar moeten uitspelen om zo de prijzen te kunnen drukken. mische samenwerking niet beperken tot de handel in klassieke zin”. Door deze ruilhandel komende exporteurs hier vaak met goederen te zitten waarin ze normaal niet handelen en waaraan hier weinig behoefte bestaat. De handel van Nederland met het Oostblok is gering. In 1976 was het zowel voor de invoer als voor de uitvoer 2 pet van het totaal. En dat terwijl wij al in de 16de eeuw flink handel dreven met Rus land. Tsaar Peter kwam toen zelfs hier om de scheepsbouw te leren. Maar de tsarentijd is dan ook voorbij. De leningen van deze concentratielan- den ontvangen in het kader van de ontwik kelingssamenwerking, zijn per 1 juli omge zet in schenkingen. Deze kwijtgescholden zogenaamde „schuldendienst” (rente plus aflossing) bedraagt voor Bangladesj 105 miljoen gulden, Boven-Volta 18 miljoen gulden, Soedan 41 miljoen gulden en Tan zania 129,6 miljoen gulden tezamen 293,6 miljoen gulden. Met dit besluit voert de Nederlandse regering de resolutie uit inzake schulden en ontwikkelingsproblemen van ontwik kelingslanden, zoals die tijdens de ministe riële zitting van de raad voor handel en ontwikkeling van UNCTAD, maart van dit jaar in Genève werd aangenomen, aldus Buitenlandse Zaken. In deze resolutie kwamen ontwikkelde en ontwikkelings landen na langdurige onderhandelingen overeen dat ontwikkelde landen zullen trachten schuldverlichting te geven aan in het bijzonder de armste ontwikkelingslan den. Dat bedrag was volgens de directie van de werf nodig om TSM uit de financiële moeilijkheden te helpen. Wanneer TSM de poorten zou moeten sluiten, aldus de directie, zouden niet al leen 140 mensen werkloos worden zonder de mogelijkheid van vervangend werk, maar bovendien zou de enige reparatie- werf voor binnenschepen en kleine zee schepen voor het Westerscheldebekken en de kanaalzone in Zuid-Nederland verdwij nen. TERNEUZEN (ANP). De directie van de Terneuzense Scheepsbouwmaatschap pij (TSM) is boos omdat het ministerie van Economische Zaken geweigerd heeft het bedrijf voor twee miljoen gulden steun te geven. Het bureau voor beheer en begroting van. de Amerikaanse regering verwacht dat de inflatie in de Verenigde Staten dit jaar op 7,2 procent zal uitkomen en de economische groei op 4,1 procent. Een half jaar geleden werden nog officiële ramin-, gen van 6,1 en 4,7 procent opgegeven. Voor 1979 voorspelt het bureau nu een waarde vermindering van het geld van 5,6 procent, een half procent meer dan begin dit jaar werd verondersteld. Het bureau signaleert echter ook meevallers: de werkloosheid zal vermoedelijk afnemen tot 5,9 procent van de beroepsbevolking terwijl eerder op 6,1 procent was gerekend. De Stichting Unilever Pensioenfonds „Progress”, het pensioenfonds van Unile ver, zet haar beleid voort de beleggingen in onroerend goed op te voeren. Het bestuur verwacht dat eind 1978 het streefcijfer van 40 procent vastgoed in het totale beleg de vermogen dicht zal worden benaderd, zo blijkt uit het jaarverslag over 1977. In dat jaar liep de balanswaarde van het totale vermogen op van 1058 tot 1268 miljoen. Het gemiddelde rendement hier op steeg van 6,55 tot 7,85 procent. Leidsche Wolspinnerij NV (Nevada wol) stelt voor over het boekjaar 1977 1978 het dividend onveranderd te bepalen op 30 procent in contanten, waarop het interim dividend van 6'procent in mindering komt. Aan de reserves zal een bedrag van 1,3 mln. (v.j. 1,9 mln) worden toegevoegd. De jaarvergadering is op 6 september, aldus het bedrijf. De Franse autoriteiten zijn thans for- - meel akkoord gegaan met het verwerven door Nimox Holding NV (technische han del, service en transportdiensten) van de meerderheid der aandelen in Comedis SA in Parijs. Als importeur en distributeer voor Frankrijk van een aantal Japanse en Amerikaanse fabrikaten in de hi-fi stereo branche vormt deze thans definitieve ac quisitie een verdere verwerkelijking van het streven van Nimox haar activiteiten in deze branche internationaal uit te breiden. De omzet van Comedis SA wordt geschat op 30 mln. Gunstige expansiemogelijkhe den zijn aanwezig, aldus Nimox. De sluiting van de vestiging van de Leeu warder Textiel Maatschappij (LTM) in Nieuw-Amsterdam zou een verdere af brokkeling van de toch al wankele werkge legenheidssituatie in Zuid-Oost-Drenthe betekenen. Met deze woorden hebben Ge deputeerde Staten van Drenthe zich tot de ministers van Economische en Sociale Za ken gewend in verband met publikaties over een mogelijke sluiting van de LTM- vestiging, waar honderd mensen werken, onder wie veel vrouwen. Sinds enige tijd verkoopt Blaupunkt- Werke GmbH in Hildesheim haar radio- en televisietoestellen via een eigen Neder landse dochteronderneming, Blaupunkt (Nederland) BV in Amsterdam. Nederland is voor Blaupunkt de op één na grootste exportmarkt in Europa. De verkoop werd overgenomen van Electrotechniek BV in Amsterdam, onderdeel van Wyers, die voordien gedurende 38 jaar als vertegen woordiging van Blaupunkt in Nederland is opgetreden. Na Philips neemt Blaupunkt de tweede positie in Nederland in op het gebied van de verkoop van televisietoestel len. in aantal mits op dl n 260,- )ilet in eet dagtocht# aetawond# ii i verder een belangrijke bijdrage ter oplos sing van de werkgelegenheid worden ver kregen, aldus Veroltne. Elk schip levert 26.000 manjaren werk op plus nog ver moedelijk een even grote hoeveelheid toe leverend werk. Het RSV-concern, waar mee Verolmes onderneming samenwerkt bij de ontwikkeling van het project, kan casco en machinekamer bouwen. Voor de constructie van de bolvormige contai ners, waarin het vloeibaar gas op het schip wordt geladen, wil Verolme een apart bedrijf in Delfzijl stichten. ROTTERDAM. De Rijnmondraad heeft gisteravond haar afwijzende uit spraak van 26 juni over de aanvoer en opslag van vloeibaar aardgas op de Maas vlakte ingetrokken. Daarvoor in de plaats zal het dagelijks bestuur een positief ad vies ten aanzien van de vestiging van een LNG-tenninal op de Maasvlakte aan de minister van Verkeer en Waterstaat uit brengen. 51 i De Hollandse Constructie Groep (HCG, onderdeel van het HBG-concern) te Lei den, heeft de afdeling scheepsankers en -kettingen overgenomen van de failliete Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Leiden. Het gaat om alle fabricage- en verkooprechten, alsmede het benodigde machinepark. Een groot aantal van de bij deze activiteit betrokken medewerkers van Grofsmederij treedt bij HCB in dienst. Enige andere ex-KNG-medewerkers von den ook elders bij HCB nieuw werk, aldus HBG wijdefd vanai M m 7.50 E PERS erfstkleum ROTTERDAM. Scheepsbouwer Cornells Verolme wil dat er nu wat meer spoed wordt betracht met het nemen van beslissingen over zijn revolutionaire plannen voor de bouw van groter en veiliger, bovendien goedkopere, gastankers. Met deze schepen rd jen l 3Ü Sovjetunie met zowel socialistische lan den als kapitalistische landen sterk toe genomen, hetgeen „voor alle partijen van wederzijds voordeel is”. Het voordeel voor de Sovjet-Unie is dat ze zo aan goederen komt die ze zelf nog steeds onvoldoende maakt, en bovenal dat ze profiteert van westerse know-how. Het voordeel voor het Westen is dat het zo een groter afzetgebied krijgt, en dat is in deze tijd van - vriendelijk gezegd - een minder goede gang van zaken heel welkom. 60,50 50,20 36,00 54,50 74,80 37,70 33,00 580,50 49,50 66,50e 50,60 43,50 47,00 120,20 37,80 47,00 110,00 60,50e 50,30 3,30b 6r,,00 148,50 69,80 73,00 189,00 56,50 52,50 130,00 50,00 25 70 136,50 69,60 90,00 57,40 32,50 129,00 89,00a 95,00 55,50 172,50 35,10 87,00 94,20 58,00 62,00b 46,50 44,00 259,00 510,00 189,00 134,00 366,00 De PvdA-fractie in de Tweede Kamer stelt zich op het standpunt dat herziening van het EEG-importbeleid op het gebied van fruit dringend gewenst is. Het PvdA- Kamerlid mevrouw Langedijk-de Jong heeft minister Van der Stee (Landbouw) gevraagd te komen met een betere interne regulering van in het bijzonder de EEG- appelmarkt, om nieuwe afzetcrises te voorkomen. Ook wil zij beperking van de fruitimport uit het zuidelijk halfrond. In de vragen wordt import van appels uit Zuid-Afrika en Chili ten enenmale onge wenst genoemd. i «vóórziet dat vóór het jaar 2000 tussen de aa 100 en 200 grote gastankers de oceanen .zullen bevaren. Er is zeker nog voor 100 jaar gasvoorraad in de bodem. In de bouw van tankers en in het transport kan ons is ex-clan land een groot aandeel hebben, maar dan moeten tijdig beslissingen worden geno men. In de visie van Verolme zouden jaarlijks vier gastankers van ruim 300.000 m3 in houd per stuk in ons land kunnen worden gebouwd, twee in Rotterdam, op de RSV- ■■■■I werf in de Botlek, en twee in Amsterdam. Daardoor hoeft dan de NDSM-werf in de hoofdstad niet te worden gesloten. Het sluiten van de NDSM zou krankzinnig zijn, concludeert Verolme, in een brief waar mee hij zijn plannen aan de regering heeft ontvouwd. Het importeren van veel aardgas heeft volgens Verolme grote voordelen. Terwijl Nederland zijn eigen strategische gasre serve niet hoeft uit te putten hoeven er ook geen of minder centrales voor olie (of kernenergie) te worden gebouwd. Wel kan worden doorgegaan met de bouw van cen trales voor aardgasverbranding, waar door aan milieubezwaren wordt tegemoet gekomen. Bovendien kan Nederland als gasleverancier blijven optreden voor de landen, waarmee nu al contracten lopen. Met de bouw van de grote tankers kan Het schuldenvraagstuk vormt één van de knellendste problemen voor met name de armste en minst ontwikkelde landen van de derde wereld, aldus Buitenlandse Zaken. Tussen 1967 en 1976 namen de totale schulden van alle ontwikkelingslan den toe van 48 miljard dollar tot 206 miljard dollar. De Russen waren daar zo nijdig over dat zij weigerden de overeenkomst te honoreren. De Amerikaans-Russische handel zwakte naar een dieptepunt. Mos kou richtte zich voor de handel op andere landen, met name Japan en West- Duitsland. Volgens president en partijlei der Brezjnjev heeft het amendement Jackson-Vanik de VS twee miljard dollar aan gemiste orders gekost, hetgeen overi gens in Amerika zelf te hoog wordt ge noemd. Nederland krijgt andere kleine Voorwaarde van Verolme is wel dat Ne derland een gasterminal op de Maasvlakte in Rotterdam sticht. De haven van Delfzijl is te klein voor deze grote schepen, meent hij, dit multi-containerschip kan boven dien veilig de Waterweg binnenvaren. De containerfabriek kan ter compensatie in Groningen komen. Het gaat om een schoon bedrijf, waaraan dus geen milieu bezwaren zijn verbonden en dat uiteinde lijk veel meer mensen werk geeft dan een terminal, naar schatting 2000. Verolme zei gisteren dat zijn ontwerp voor dit dubbelwandige schip is ontstaan mede door zijn frequente contacten met de sjah van Iran. Deze had hem gevraagd of hij een schip kon ontwerpen waarmee de vervoerskosten voor gas zo laag mogelijk zouden worden, speciaal voor lange af standen. Het lukte Verolme een ontwerp te maken waarvan de vervoerskosten 30 tot 40 procent lager zullen zijn dan die van de enkele gastankers van 125.000 m3, zoals ze nu varen. De totale bouwkosten van het schip moeten nog precies worden bere kend. Dat was de negatieve balans van gesprekken die premier Van ij Agt en minister Van der Klaauw i r- DEN HAAG (ANP). De Nederlandse regering heeft besloten de schulden van een viertal van de armste en minst ontwikkelde landen (tezamen bijna 300 miljoen) kwijt te schelden. Het gaat hier om Bangladesj, Boven-Volta, Soedan en Tanzania. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren meegedeeld. Schmidt een afgezant naar Den Haag had gestuurd om de rege ring in te lichten, nadat hij al eerder een brief had geschreven. Van der Klaauw achtte dit dui delijk onvoldoende: „Over een essentiële zaak als monetaire sa menwerking moet iedereen kun nen meepraten”, zei hij. De halfjaarlijkse top van de negen regeringschefs begon in Bremen met een discussie over het gemeenschappelijk optrek ken van de EEG-landen bij het economisch beleid. De Brit Jim Callaghan betoogde dat het pro bleem van de werkloosheid be langrijker begint te worden dan dat van de inflatiebestrijding. Bondskanselier Schmidt hield andermaal de boot af voorzover er werd gezinspeeld op een ex pansievere economische politiek van Bonn. „Ons begrotingstekort heeft de grens bereikt”, aldus Schmidt. 110,00a ii 50,90 112,50 1,34 158,00 35,00 8,00 89,60 25,10 52,00 110,00 46,20 60,70 51,50 62,00 36,00a 53,50 119,501 99,00 101,30 37,20 110,00e 1| 69,10 132,00b De bewindsman sprak zelfs over „de belangrijkste taak voor de Bremense top”. Dat een gezamenlijk optreden van de kleine EEG-landen tegen de Frans-Duitse monetaire sa menwerking zo goed als geen kans van slagen had, bleek woensdag al. Premier Van Agt kreeg in Brussel van zijn collega Tindemans te horen dat de Bel gen „totaal geen bezwaar” had den tegen het overleg tussen Bonn en Parijs, zoals een Belgi sche woordvoerder het uitdrukte. Ook de Deense premier Anker Jörgensen reageerde volledig af wijzend. Volgens Kopenhagen zijn er nog geen besluiten genomen, „en dat is het enige wat telt”, aldus een Deense woordvoerder na mens Jörgensen. Ook de Luxem burger Thorn koos het veilige di plomatieke midden, temeer daar hij als een van de weinige deelne mers aan het Bremense topbe- raad al drie weken geleden per soonlijk door de Duitse bonds kanselier Schmidt werd geïnfor meerd over het monetaire plan. Dat gebeurde toen Thorn een al eerder gepland bezoek aan Bonn bracht. De Duitse regering begrijpt absoluut niets van de Neder landse bezwaren, luidde samen gevat het commentaar van de officiële Duitse regeringswoord voerder. Hij wees erop dat Het Duits-Franse plan voor grotere monetaire samenwerking werd gisteravond besproken aan een diner van de regeringsleiders van de Negen. Premier Van Agt zei dat hij de Nederlandse bezwa ren „een beetje zou etaleren, daarbij het verstandige midden houdend”. De Nederlandse pre mier zei dat de contacten met de andere kleine EEG-landen vooral tot doel hadden informatie te ver zamelen over de inhoud van het Frans-Duitse plan. lènVouten' te stoppen, want de leveringen aan eurskoersei andere landen kunnen doorgaan. Verolme edt voor opkomen excuus kan de Nederlandse scheepsnieuwbouw volgens hem worden gered en kan onze 365.00 00 Door grootscheepse import van vloei- baar aardgas met de tankers, die Verolme heeft ontworpen, hoeft Nederland zijn aardgasbel in Slochteren niet uit te putten, zoals nu voorzien. Ook de export hoeft dan Investo in Bjussel, een dochter van de Belgische Kredietbank heeft definitief overeenstemming bereikt met de EMS over de overneming van het 71 pct-belang van EMS in Serbadjadi. De koopsom is gelijk aan de intrinsieke waarde per 14 juni, dat wil zeggen 401 per aandeel van f 500 nominaal. Investco is bereid tegen dezelfde prijs ook de outside-aandelen over te nemen, zo heeft het effectenkan toor van Wijngaarden namens Investco bekendgemaakt. Investco heeft zich ver plicht om, mocht als uitkomst van de nu nog lopende procedures inzake de gron den in Haarlem, EMS nog een bedrag aan Serbadjadi afdragen, deze uitkering als aanvullende koopsom te zullen voldoen aan de huidige aandeelhouder. Het bod van Investco wordt vrijdag 7 juli van kracht en is 30 dagen geldig. id genot ts) 394,00 JCt) 3,40 Dit is ’s werelds grootste hovercraft La Naviplane N 500. Het gevaarte is 50 meter lang en 18 meter hoog. In 30 min. kunnen 400 passagiers met een snelheid van 112 km per uur het komend weekeinde van Calais naar Dover stuiven.

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 19