Het scheluw trekken van deuren is te verhelpen Aluminium hekpalen b r Er kan nog heel wat gezaaid worden Informatie m v 1 Klei in huis voor kinderen Kaartlezen in de auto Muppets in fotobehang I Rammelen TUIN KALEN DER VOOR JULI Tocht ft Een klemmende deur kan in huis veel ergernis veroorzaken. Ook het slecht sluiten en rammelen van deuren geeft aanleiding tot irritatie. Verder kan de deur scheluw trekken. We spreken van „scheluw” wanneer de deur in gesloten toestand van onder of van boven niet geheel tegen het kozijn aansluit. Scheluw trekken van deuren komt meestal voor bij oude deuren, die geheel of grotendeels van massief hout gemaakt zijn. Ook moderne deuren kunnen echter aan dit euvel lijden, hoewel meestal in mindere mate. Het is dan het rechthoekig raamwerk, waarop aan beide zijden de deurplaten zijn gelijmd, dat enigszins scheluw getrokken is. Het scheluw trekken doet zich sterk voor wanneer in een huis centrale verwarming is aangelegd. J V' ?da-Roosen im.De Klanö 1 L Door middel van de lichtinval zien we dan al gauw waar het euvel zit. Geef met een jotlood op de zijkant aan waar de deur demt. Schaaf de deur op de aangegeven jotloodstrepen bij. Het beste kan men liervoor de deur uit het kozijn lichten. Valt de bijgeschaafde deur nu goed in de sponning, dan de bijgeschaafde plekken schuren en bij schilderen. Als een deur klemt, moeten we eerst nagaan of de deur wel goed in zijn schar nieren hangt. Het klemmen ontstaat name lijk vaak doordat de schroeven in de scharnieren niet goed zijn aangedraaid. Zitten de schroeven na het aandraaien nog los, dan hebben ze te veel ruimte in het hout. In dat geval zullen we de schroeven steviger moeten bevestigen. Hiertoe moe ten we eerst de deur wegnemen en de scharnieren verwijderen. De bestaande schroef gaten moeten nu met in houtlijm gedoopte houten spaanders of lucifers zo goed mogelijk worden gevuld. Vervolgens steken we de uitstekende einden van de spaanders met een beitel weg. Pas als de lijm droog is, boren we opnieuw kleine gaatjes en schroeven we de scharnieren, liefst met iets langere schroeven weer vast. deur de schoot van het slot (dat is het gedeelte dat beweegt) verkeerd in het gat van de slotplaat vallen. Anderzijds kan het slot zelf te ruim in de deur zitten, vaak veroorzaakt door losse schroeven. Het rammelen van de deur in het slot kan ook nog veroorzaakt worden doordat de slotplaat te ver naar voren zit, waar door de schoot te veel speling heeft. In dat geval zal de slotplaat iets dieper in het kozijn moeten worden geplaatst. Nu wordt de deur met kracht dicht ge drukt. De aansluiting aan de kant van het klosje wordt nu dus verhinderd. Op de plaats waar de deur niet goed wilde aan sluiten, dus daar waar hij scheluw is, druk ken we hem met gewelf in het kozijn. De deur moet op deze wijze minstens enkele dagen vastgezet worden om door de tegen druk te pogen het deurvlak weer in de goede positie te krijgen. In het minst erge geval kan de tegendruk worden bereikt zonder de deur met een spijker of lat vast te zetten. We hoeven dan alleen de wig of klos tegenover de wijken de zijde van de deur tussen kozijn en deur te plaatsen, de deur met kracht dicht te drukken en op slot te doen. Op deze wijze kan de deur overdag gewoon gebruikt worden. Is de deur zeer sterk scheluw getrokken, dan moeten we de deur verwijderen en op een geheel vlakke ondergrond leggen. We plaatsen onder de tegenovergestelde hoek, Dat vastzetten van de deur kan op ver schillende manieren. We kunnen een lange spijker in de hoek dwars door de deur in het kozijn slaan, of een lat schuin over de hoek van de deur bevestigen en die met spijkers in de wand vastzetten. In beide gevallen moeten later de spijkergaten weer bij gewerkt worden. nu echter de diagonaal tegenoverliggende, een houten klos, die ongeveer driemaal zo dik is als de kier die de deur en de spon ning vormden. We verzwaren nu de deur over het gehele oppervlak met zeer zware voorwerpen, zodat hij met kracht op de ondergrond gedrukt wordt, en laten hem enkele dagen zo liggen. Voor het bijschaven van de zijkant van de deur wordt de deur uit de sponning ge licht en in een eenvoudige houten stelling bevestigd. veenplanten, evenals de astilbe, extra wa ter toegediend krijgen. Tweejarige planten als de muurbloem en het vergeetmenietje moeten nu worden gezaaid. Als de aardbeienoogst voorbij is, moeten met een mes de ranken worden wegge haald. Uitlopers die in aanmerking komen voor nieuwe aanplant, worden zo snel mo gelijk op een afstand van 10 bij 10 cm in de aarde gezet, waar ze tot het uitplanten blijven staan. In de bovenste laag aarde van het bed wordt voor het planten veel vochtige turfmolm gewerkt. Zoete-kersebomen moeten, indien.nodig, direct na de oogst worden gesnoeid. Ap pel- en perebomen en dergelijke waaraan veel vruchten hangen, moeten worden ge stut om het breken van de takken te voor komen. Sommige appelsoorten, peren, pruimen en perziken kunnen al in deze maand geoogst worden. Voor liefhebbers van kamerplanten is in de maand juli vaak de grootste zorg hoe men zonder al te veel schade de vakantie door kan komen. Een mogelijkheid is de planten met pot en al in diepe schalen te zetten die een ca. 4 cm grotere doorsnee hebben dan de bodem van de pot. In de schaal komt zand, waar de bloempot 2 cm diep in komt te staan. Op het zand (rond om de pot) komt mos te liggen. Ook bove nin de pot komt een dikke laag mos. Vlak voordat men vertrekt, wordt de schaal met water gevuld en het mos goed vochtig gemaakt. Zo wordt de plant ongeveer twee weken van voldoende vocht voorzien. Een andere mogelijkheid is de hevelmethode. Vanuit een fles die gevuld is met water, hangen wollen draadjes naar de boven kant van de bloempotten. De fles moet zo hoog staan, dat het water langzaam door de draadjes naar de planten wordt gehe veld. de posterindustrie. Ze zijn er in diverse maten en soorten, zelfs als fotobehang. Het slecht sluiten of rammelen van een deur kan ook worden veroorzaakt doordat de slotplaat niet op de juiste plaats zit. Enerzijds kan door het verzakken van de Een scheluwe deur is niet alleen een storend gezicht, er komt ook tocht door de niet sluitende zijde. Het is mogelijk het euvel te verhelpen wanneer direct wordt ingegrepen zodra de neiging tot trekken wordt vastgesteld. Bijvoorbeeld wanneer cv in een huis is aangebracht. Een deur die al lange tijd scheluw is, is moeilijker te corrigeren. Kaartlezen in een auto bij avond of nacht is niet eenvoudig. De binnenverHch- ting is ook niet alles. En stoppen bij een lantaarnpaal is niet altijd mogelijk. Een nieuwe vinding is een goed alternatief: een „verlichte kaartlezer” van Sylglas (Mauritsstraat X, Haarlem). Hij bestaat uit een plaat plexiglas, die volgens een speciale constructie over bet gehete oppervlak oplicht, als de stekker in de huls van de sigarettenaansteker op het dashboard wordt gestoken. De plaat heeft afmetingen van twintig bij twaalf centimeter. De kaart wordt er onder geschoven en men kan die gemakkelijk lezen. De prijs van de „kaartlezer” is 39.95. De wortels van de erwten zijn namelijk, net als die van bonen, bedekt met knollet jes waarin zich stikstof verzamelende bac teriën bevinden. Het gewas dat hierna op het vrijgekomen bed komt, profiteert weer van deze extra stikstof. Voor het herstellen van een licht schelu we deur moeten we eerst controleren of de scharnieren nog stevig bevestigd zijn, zo dat ze niet zullen loslaten als er tegendruk op wordt uitgeoefend. Blijken de scharnie ren goed vast te zitten, dan sluiten we de deur en kijken hoe groot de opening is op de plaats waar de deur niet tegen het kozijn aansluit. Is die afstand circa een centimeter, dan maken we een houten klosje van circa twee centimeter dikte en plaatsen dat los tussen de deur en het kozijn, op de hoek van de deur die tegen over de wijkende zijde ligt. Dus als de deur aan de bovenkant wijkt, plaatsen we het klosje aan de onderzijde, of omgekeerd. Het oogsten van augurken moet met een mes gebeuren. Als ze eraf worden getrok ken, wordt de plant beschadigd. Als au gurken te lang aan de plant bijven zitten, bestaat de kans dat de rest van de vruch ten door de plant wordt afgestoten. Veldsla heeft een zonnige en vrije plaats nodig. De zaaigeulen kunnen met de steel van een hark of iets dergelijks worden getrokken op een afstand van ongeveer 12 cm. Rode kool kan in de eerste helft van juli worden geplant. Het moeten dan wel krachtige planten zijn van een vroeg ras. Dat geldt ook voor witte- en savoyekool. Alle koolsoorten worden bedreigd door de rups van het koolwitje. Een afbakening van salie en rozemarijn houdt deze insec ten op afstand. agi) geopeni anderdag sterdam en dam, Diemei Kijk vooral goed of de deur ook aan de onderkant klemt. Is dat het geval, dan gaan we eerst na of de drempel niet los zit en daardoor omhoog komt. Zit de drempel enigszins los, dan zullen we hem weg moe- H ten nemen en het eventuele vuil veelal los cement - moeten verwijderen Daarna W schroeven we de drempel weer stevig vast net zolang kneden totdat deze weer bruikbaar is. Bij gebrek aan klei, kan men eventueel ook deeg gebruiken voor het boetseren. Dit wordt sa mengesteld van twee derde deel meel, een der de deel zout, aangelengd met voldoende water om er een soepele bal van te kunnen kneden. De mas sa kan dan nog gekleurd worden met plantaardi ge verfstoffen. In een ge sloten plastic zak kan men dit boetseermateri- aal zeker een week goed houden. Ruigrok heeft een doe-het-zelf- pakket voor tuinhekken samengesteld. Het bestaat uit aluminium palen en poortjes, die zonder heien een stabiel hek opleveren, dat als basis dient voor een viertal gaassoorten, die men er naar persoonlijke smaak erbij kan kie zen. Het voordeel van aluminium laat zich raden: het hek rot niet, roest niet en geeft stevigheid om het gaas strak te spannen. Om een prijsindicatie te ge ven: als men een hek van een meter hoog wil maken, kost dat per paaltje 11,80 (groen gecoat 15,60), per hoek- paal 45,50 53,40), per schoor 10,50 14,20), per schetsplaat, d.i. een grond- bevestiging 3,70 4,70). Een loop- poortje van 100 bij 80 cm. kost 219,15 (groen 246,35). Alleen bij dat poortje wordt gaas bijgeleverd. In elke lange zomerva kantie komen dagen voor waarop de kinderen zijn aangewezen op bin nenblijven. Het is han dig dan flink wat boet- seerklei in voorraad te hebben. Deze klei (rivier- klei) wordt, na in plastic te zijn verpakt, bewaard in blikken bussen. De klei moet altijd vochtig blijven, maar mag ook weer niet te nat worden. Wat uitgedroogde klei kan weer bruikbaar wor den gemaakt door er brokken van te maken; dan met de vinger er ga ten in te drukken en die met water te vullen. Nu worden de gaten dicht- gedrukt en laat men de klei, in plastic verpakt, één dag staan. Dan wordt de klei goed door gekneed en kan er weer mee geboetseerd worden. foto-effect ontstaat en de poster te be schrijven is met een waterafwasbare viltstift. Daardoor krijg je bijv, voor kinderen extra mogelijkheden om er iets eigens van te maken. In de collectie van Scandecor (Overvecht, Colorado- dreef 21, Utrecht) zijn voorts een aantal motieven gedrukt op „perkament- papier” en heeft men gebruik gemaakt van „flock-screen” (fluweeleffect). Daarbij heeft men lijsten in zwart en wit op de markt gebracht. Natuurlijk zijn ook de muppets doorgedrongen tot Geheel uitgedroogde klei moet met een hamer in kleine stukjes worden geslagen, waarna het ge heel in een emmer met water wordt gezet. Het water moet net iets bo ven de klei komen. De volgende dag ligt de klei dan als een zachte massa op de bodem. Deze massa wordt nu op een stevig stuk laken gegoten, waardoor het overtollige water wegloopt. De klei iets laten indrogen en rlem-Alkms iam Heemsl ■rskade 74. i): Rijksweg De Sniep. arijn-Arnha ?lsget>ouw, vermarkt, m .Waldeck’, /oort. antlaan bij stricht, afrit Klemt de deur na het repareren van de scharnieren nog, of blijkt in eerste instan tie reeds dat de scharnieren niet de oor- raak zijn van het klemmen van de deur, dan moeten we nagaan op welke plaats(en) de deur de sponning raakt. Dat zien we het ’■best wanneer de deur op een kier staat. Er kan ook worden ge werkt met plasticine. Dit boetseermiddel is in de vorm van staafjes in de handel. De mooie kleu ren zullen de kinderen Juli is voor de meesten de vakantie maand, maar voor de tuinier valt er veel te doen. Er kan onder andere nog kropsla, snijselderij, vynterspinazie, peterselie, zo- merwortelen en postelein worden gezaaid, evenals rammenas en veldsla. Groentebedden die vrijkomen, mogen niet diep worden omgespit, maar het grondoppervlak wordt met de vork wat losgemaakt. Eind juli kan nog de bloem kool worden geplant die in juni gezaaid is. Voordat de plantjes worden verwijderd, moet het zaaibed door en door worden begoten, zodat er aan iedere plant een aardkluit bijft zitten. Als men bloemkool- plantjes bij de kweker koopt, moet erop worden gelet dat er geen verdikkingen aan de wortels voorkomen. Deze worden na melijk veroorzaakt door de galboorsnuit- kever of door knolvoet. Op een vrijgekomen bed kan begin juli1 Chinese kool worden gezaaid. Dat kan men het beste doen in groepjes van drie tot vier zaden op een onderlinge afstand van 40 bij 40 cm. Boerenkool kan de hele maand juli wor den geplant, evenals koolraap. Als die te oud, te groot of te lang zijn, komen ze moeilijk aan het groeien en bovendien schieten ze snel door. Als nateelt van erwten kan de winteran- dijvie worden geplant die in juni gezaaid is. De planten komen op een afstand van 30 bij 30 cm. De zomerandijvierassen die zich niet zelf sluiten, moeten ongeveer tien dagen voor de oogst worden dichtgebon den. Dat bevordert de smakelijkheid van het gewas. De in juli oogstrijpe stamerwten zijn niet geschikt om te drogen. Deze moeten wor den geplukt als de kleur van de doppen nog frisgroen is. Na de oogst worden de Planten dicht boven de grond afgesneden. erg aanspreken. Een na deel van dit materiaal is, dat het steeds vuiler wordt. Het is ook vettig aan de handen. Boven dien is het moeilijk uit kleren te verwijderen. Boetseren kan het best gedaan worden op een tafel met formicablad of een met een plastic kleed afgedekte tafel. Kranten kan men er beter niet on der leggen, daar deze veel te veel vocht opne men. De kinderen kun nen een oud overhemd met opgestroopte of af geknipte mouwen ach terstevoren aandoen, zo dat ze niet op hun kleren hoeven te letten. Het hemd kan na het drogen van de vlekken zo wor den afgeborsteld (behal ve bij pasticine). Als het materiaal tij dens het werken wat uit droogt, kan dit met een vochtige spons weer soe pel gemaakt worden. Voor het uitrollen van de klei is een deegroller erg handig. Met een paar kleine latjes kan de klei eventueel worden aange slagen voor de stevig heid. Het werkstuk kan beter op een stuk board worden gemaakt dan di rect op de tafel. Met een stuk ijzergaren kan het eindprodukt van het board worden losge maakt. In het eerste geval gaan we na waar de schoot van de slotplaat niet goed zit. We halen vervolgens de slotplaat los en wer ken het gat bij met een vijl. Zit de slotplaat niet goed vast, dan de schroefgaten vullen op dezelfde wijze als beschreven is bij de scharnieren, en de slotplaat opnieuwe be vestigen. In het geval dat het slothuis, dus niet de slotplaat, los zit, draaien we de schroeven van dit slothuis los. We verwij deren de deurkruk en het slothuis en wer ken de schroefgaten bij. Het slot maken we met petroleum schoon en smeren het bij voorkeur met grafietpoeder. Als de lijm in de schroefgaten gehard is, monteren we het slothuis en de deurkruk weer. Na half juli wordt de spinazie voor de herfst gezaaid. De geuldiepte moet zo zijn, dat het zaad met ongeveer 2 cm aarde wordt bedekt. De rijenafstand bedraagt 15 cm. Het bonekruid is het geurigst en dus voor direct gebruik het meest geschikt, voordat de knoppen worden gevormd. Als dit tuinkruid in volle bloei staat, kan het worden geplukt om te drogen voor de winter. De stengels worden ongeveer 10 cm onder de onderste knop afgesneden en op een luchtige maar zonvrije plaats te drogen gehangen. Na het drogen wordt het bonekruid bewaard in plastic zakjes. Het zelfde kan men doen met de marjolein. Deze moet echter al geplukt worden zodra de bloemknoppen zich hebben gevormd. In deze tijd van het jaar moet men al de stalmest zien te bemachtigen die men in de herfst nodig heeft. Op de opslagplaats komt eerst een laag turf, dan komt tussen twee lagen van 25 cm stalmest een laag compost van enkele centimeters, waarbij de bovenste laag ook weer uit compost bestaat. Verder moet men in deze warme maand niet vergeten steeds de grond goed los te maken. Dat geldt vooral voor de groentetuin, maar ook voor de siertuin als deze niet met bodembedekkers is beplant. In de siertuin zijn veel vroeg bloeiende planten al uitgebloeid. Bij sommige plan ten kan men, door ze na de bloei in te korten, nog genieten van een tweede bloei. Als de alyssum en de anjer woren inge kort, kan men het volgend jaar op meer bossige planten rekenen. Van klimrozen worden de uitgebloeide twijgen terugge snoeid. De meeste bloembollen zijn nu wel afgestorven en kunnen uit de grond wor den gehaald. Beschadiging van de bollen wordt voorkomen door ze met een vork te rooien. In erg droge perioden moeten heide- en Op het gebied van wandversiering door middel van posters is men zeer bedrijvig. Zo heeft Scandecor een wandversiering van 34 bij 49 cm, dat gedrukt is op chromolux, voorzien van i

IJmuider Courant | 1978 | | pagina 21